DE STEM teaal 6Het seizoen van de waarheid RIJ Van Dorst Chrysler Schaatsers via hoogtetraining op Tenerife op weg naar Olympische Winterspelen KWALITEIT LEASEN CHRYSLER LEASEN B I stuur 'm in een postzegel - naar g, Antwoordnummer Irecht. En u krijgt persoonlijke offerte, kunt aflezen hoe ïraks kunt bijzitten. Vandaag over een week gaat het schaatsseizoen '93/'94 officieel van start met de traditionele strijd om de IJsselcup in Deventer. Een wedstrijd over 500 en 1500 meter - vorig seizoen bij de mannen verrassend genoeg gewonnen door sprinter Gerard van Velde - waar de leden van de kernploegen voor het eerst kunnen laten zien hoe zij er dan precies 79 dagen voordat de Olympische vlam in het Noorse Lillehammer wordt ontstoken, voorstaan. De drie kernploeg-coaches kozen totaal verschillende wegen om zich op het Olympisch schaatsjaar voor te bereiden. Wopke de Vegt van de sprinters bleef gewoon in Nederland, Henk Gemser van de vrouwenallrounders verkoos een verblijf op het zonnige eiland Lanzarote om de basisconditie aan te scherpen en Ab Krook van de mannenallrounders trok naar Tenerife. Daar op een hoogte van zo'n 2300 meter werken zijn pupillen drie weken lang een intensief trainings-programma af. Volgende week vrijdag keren ze terug om 's avonds op de kunstijsbaan van Haarlem nog even ijs onder de schaatsen te kunnen voelen, alvorens de volgende morgen naar Deventer af te reizen. Een impressie van het trainingskamp op het Spaanse vakantie-eiland in de Atlantische Oceaan. Veldrijder Huub Kools trainde harder dan ooit na mislukt seizoen x 69 Rclusief Rotterdam) Speelhuislaan 156 - Breda - Tel. 076-715511 Sport ZAREDAG 6 NOVEMBER 1993 DEEL Imet een grote mate van -let opbouwen van een Int vindt u zeer 1 staat de goede naam Ir te zetten bij onze "en hbo werk- en denk- Ik en u bent in het bezit t u woonachtig in zich daar te vestigen. t van uw persoonlijke bn: I contact opnemen met de ersoneel Organisatie, -IJVEND UW |E OFFERTE. luLATOR! Ilar pocket calculator AC 7 e 9 - V A 5 B x IVt M- 1 a a - M+ O O/t >P ZATERDAG) tTE enkele verplichting. Huisnummer lacht O Man O Vrouw 75) EKERING De vijf kernploegleden trainen op skeelers in de omgeving van de vulkaan Del Teide op Tenerife. FOTO LEO VOGELZANG Van onze verslaggever Rob van Deursen Tenerife/Den Haag - De bak ker van het Friese Lemmer moest er op die maandagmor gen extra vroeg z'n bed voor uit. De plaatselijke held Rint- je Ritsma vertrok immers voor drie weken naar het zonnige, vakantie-eiland Te nerife. En zodra schaatser Ritsma verre reizen onder neemt, behoort een sporttas volgetast met een berg twaalf-granen-broden tot de vaste bagage. Dus de ovens moesten heel vroeg opge stookt worden om aan Rits ma's wens te kunnen voldoen. Op Tenerife in hotel Parador Las Canadas del Teide stond de diep- vrieskist in de keuken op volle toeren. Ritsma hangt aan dat spe ciale brood, zoals Falko Zandstra altijd en immer pindakaas met zich mee over de wereld zeult en Bart Veldkamp zweert bij een be schuitje van vaderlandse makelij bij het ontbijt. Details misschien, maar voor de Nederlandse kernploeg van de mannen allrounders oh zo belang- njk Zeker op 2300 meter hoogte aan de rand van de schoot van de sinds begin deze eeuw 'slapende' vulkaan Del Teide, waar het vijftal Zandstra, Veldkamp, Ritsma, 'Prikkeling tussen de oren Schreuder en Straathof - Thomas Bos verkoos Inzeil - de afgelopen twee weken al weer het derde trainingskamp op hoogte (na Tene rife in mei en het Zwitserse Sankt Moritz in augustus) van dit nog prille schaatsseizoen afwerkt. En waar de vijf tot komende vrijdag zullen blijven alvorens naar Ne derland 'af te dalen' voor de strijd om de IJsselcup in Deventer op zaterdag 13 november; de traditio nele openingswedstrijd van het schaatsseizoen in Nederland. Het landschap ontvouwt zich op Tenerife totaal on-Nederlands op de netvliezen. De roodbruine kleurschakeringen van lavasteen vragen dwingend om de overhand. De opstap naar de op 3718 meter hoogte liggende krater wordt door een als langs een lineaal getrokken kaarsrechte asfaltweg in twee ge lijke delen 'gesneden'. De fel-witte blokken van de wegmarkering doen onwerkelijk aan. Zeker om dat zo hoog op 2300 meter - verder klimmen de Nederlanders niet - nauwelijks verkeer te bespeuren valt; de toeristen vertoeven immers liever veel lager aan de warme stranden. Dat speciale geluid van de spaken in de wielen van de racefietsen, dat kenmerkende haast jankende gezoef, laat zich horen als een donderbui in deze vaak absolute stilte, die ongemerkt uitnodigt tot fluisteren. Het rubber van de skeelers heeft hetzelfde eéffect op deze plek, waar de prof wielrenners Gert-Jan Theunisse en Steven Rooks voor training enkele jaren geleden hun heil zochten. Het ontbreekt er nog maar aan dat plotseling een dominee langs de kant van de weg verschijnt om zo betrekkelijk dicht bij de hemel tot zondagsrust te manen. „Hier zijn natuur-krachten aan het werk geweest, die een mens niet kan bevatten," zegt Bart Veld kamp, Olympisch kampioen op de tien kilometer van Albertville, met respect. En als er een rookplujm uit de krater opstijgt, hetgeen zo nu en dan gebeurt, roept de Hage naar 'olijk 'dekken'. Veldkamp wijst op de verschillen van kleur in de duidelijk zichtbare lavastromen van voorheen. „Die donkere, die zijn het meest vers. Daar groeit ook nog geen mos op," leerde hij van de bevolking van het dorpje, dat op 12 kilometer van het hotel van de Nederlanders als eerste te ken van de bewoonde wereld ligt. „Een uitdaging," noemt coach Ab Krook de onherbergzame omge ving. „In deze rust kunnen de jongens hun moraal oppeppen. Een prikkeling tussen de oren, die naast het opdoen van een extra hoeveelheid rode bloedlichaampjes haast net zo belangrijk is. Beneden op landniveau zaten we wat be treft trainingsintensiviteit aan het maximum. Dan moet je nieuwe wegen zoeken," aldus Krook, die voor Kerstmis met zijn equipe nog naar de Italiaanse Alpen - Collalbo - trekt en die voor de 16e Winter spelen van Lillehammer (12 tot en met 28 februari volgend jaar) de afronding zoekt in het Zwitserse Davos op een hoogte van zo'n 1700 meter. Het verblijf op Tenerife, dat tot nu toe werd verstoord door twee et malen vol zware regenval, be schouwt de schaatstop als bevrij dend. Ook als een lange neus rich ting Noorse concurrent Johann Olav Koss, van wie binnen de eigen groep gezegd wordt dat hij met zijn windtunnelproeven, spe ciale skinpakken plus speciaal voor hem ontwikkelde su- perschaatsen de wanhoop nabij moet zijn. „Hij had beter dat geld in een extra hoogtetraining kun nen steken," sneert Veldkamp, toch een van de betere vrienden van Koss. „Maar dat is 's zomers. Hij logeert wel eens bij mij thuis, ik bij hem. In de winter zijn we concurrenten van elkaar," zegt de Hagenaar, de grens aangevend. Wie trainingskampen kent van sportlieden, Weet dat er veel gela chen wordt. Zo ook op Tenerife bij de schaatsers. Wat opvalt is dat Rintje Ritsma zich daarbij meer dan anders afzijdig houdt. De 23-jarige Fries, lid van de ijsvere- niging De Preamkeskouwers, werkt in stilte aan zichzelf. Eind vorig seizoen leverde een openhar tig gesprek met coach Ab Krook een onthutsende conclusie voor Ritsma op. Zijn techniek bleek in de ogen van Krook niet voldoende om ooit een groot, internationaal toernooi als het EK of het WK te winnen. Zeker niet zo lang provin- ciegenoot Falko Zandstra in de buurt blijft. Met de Winterspelen van volgend jaar voor de deur moest volgens Krook het roer dras tisch om. Hebben Bart Veldkamp en Falko Zandstra wat komend seizoen aan gaat vooral blinkend, Olympisch goud voor ogen; voor Ritsma, die zichtbaar forser is geworden, geldt een breder perspectief. Het EK in Hamar, de Spelen, het WK in Go thenburg daarna half maart, het blijft hem om het even. Als ie maar wint. Daartoe nam hij ook de wijze raad van Krook ter harte. Aanvan kelijk vreesde hij het gehele win terseizoen '93/'94 op z'n buik te kunnen schrijven, maar veertien dagen ijstraining vanaf begin ok tober deze herfst in het Zuidduitse Inzeil leerden dat de aanpassing sneller verliep dan verwacht. „Met behulp van videobeelden sleep ik mijn nieuwe slag er in. Op de skeelers afgelopen zomer. Ik werd er behoorlijk gestoord van, maar zette gelukkig door. In Inzeil voor het eerst op het ijs liep het ineens. Ik schaatste vloeiender. Als ik op de lange afstanden moe werd, begon ik de duwen. Geen gezicht. Nu maak ik mijn slagen meer af. En weet je wat het gekke is? Ik raak er minder vermoeid door. Tenminste in training. Ik moet natuurlijk afwachten hoe het met de stress van een belangrijke wedstrijd draait. Dan komt er heel wat meer kijken, lijkt me zo." Een grijns van oor tot oor ontbloot twee rijen vol glanzend witte tan den. Rintje Ritsma heeft er zin in. Gaat volwassen met zijn sport om. Falko Zandstra blijft daarentegen het lachebekje, voor wie nog steeds de bomen ongehinderd tot de schaatshemel groeien. „Een pose," verklaart coach Krook. „Zandstra drukt men te veel in een hokje. Hij is het beu om de gespierde spijker te worden genoemd. Altijd maar die aandacht voor zijn spillepoot- jes, ik kan me dat goed voorstellen. Je moet 'm eens beetpakken. Een stevige knul, die je niet zo maar een, twee, drie van z'n plek duwt. De mensen vergissen zich in Zand stra. Een boom van een kerel, echt waar." Heerenvener Zandstra kijkt en lacht. Wijst op de zon, die beneden op de stranden van Tenerife de vele toeristenlijven bruint, maar die 'boven' veel aan verwarmende kracht inboet. „Een ideaal oord," verkondigt Zandstra. Hij was hard aan de betrekkelijke rust van het trainingskamp toe. Afgelopen zo mer raakte hij bijna overspannen door de vele commerciële verplich tingen, die hij als Europees en wereldkampioen allround op zich zag afkomen. „Het belangrijkste voor mij hier is dat ik mezelf weer kan vinden. Het zilver op de 5000 meter van Albertville moet goud worden in Lillehammer. Dan heb ik alle smaken binnen het interna tionale schaatsen te pakken. Daar droom ik hier onder deze heldere hemel vaak van." Tijd voor de middaghap. De fietsen gaan achteloos aan de kant; regel neef Egbert van 't Oever deelt de lunchpakketten uit. Voor Ritsma bruin brood uit Lemmer. Voor Zandstra stokbrood met pinda kaas. Voor Veldkamp geen be schuit op deze scheiding van och tend en middag, wel veel fruit. Bewonderend dwalen de blikken in het rond. De natuur verrichtte immers op deze stilteplek op Tene rife zulke fraaie dingen. „Een prikkeling tussen de oren," oor deelt Ab Krook oprecht. Veldrijder Huub Kools, tegenwoordig woonach tig in de Belgische encla ve Baarle-Hertog, wordt al jaren tot de beste cros sers van Nederland gere kend. Tot de top is hij echter nooit doorgedron gen. Vorig winterseizoen moest hij zelfs een forse stap terug doen. Dat steekt hem. „De Kools van toen was niet de ech te Kools," bezweert de renner, die boordevol ambities aan de huidige veldrit-competitie is be gonnen. Sterker, op 31-jarige leeftijd lonkt hij nog naar een bestaan als full-prof. Van onze verslaggever Jacques Eestermans Baarle-Hertog - Vol trots laat hij na afloop van het inter view zijn nieuwe behuizing, pal op de grens tussen Neder land en België, zien. Zelfs een volstrekte leek wordt het dui delijk dat er vele uren werk zitten in het oude, sfeervolle huis, dat uitzicht biedt op een heus kasteeltje met parktuin. „Ik woon hier nu prachtig, maar door het verbouwen en opknappen van dit huis heb ik wel een heel seizoen naar de knoppen gehol pen," verwijst Huub Kools naar het winterseizoen '92/'93, waarin hij ver onder de maat presteerde. „Twee keer verhuizen (Kools woonde enige tijd in bij zijn schoonouders, red.) plus de romp slomp daaromheen, dat gaat niet samen met het bedrijven van top sport. Ik heb me daar enorm in vergist." „Zelf heb ik er nog niet eens zo veel aan gedaan. Maar alleen al de kopzorgen kun je niet hebben in de voorbereiding op en tijdens de competitie. Er moest van alles ge regeld worden. Zo nu en dan liet ik daarvoor wedstrijdjes schieten. Dat is funest, weet ik nu. Het gevolg was dat ik gewoon inhoud te kort kwam om te kunnen preste ren. En dat was balen, vreselijk." Voorbereiding Nog tijdens het vorige wintersei zoen nam Huub Kools daarom het besluit alvast met de voorbereiding op de huidige jaargang te begin nen. Trainen, trainen en nog eens trainen, dat was vanaf dat moment het credo. „Ik heb in de zomer wel dertig wegkoersen in België gere den. Niet met de bedoeling prijs te rijden, niet eens om de finish te halen, maar puur als training. Als het tempo niet hoog genoeg was naar mijn zin, reed ik desnoods een hele tijd met hi'n kop in de wind. Sterk worden, daar ging het me om. Daarnaast heb ik een heel stel ATB-wedstrijden gereden en alle criteriums. Vervolgens ben ik half augustus naar Spanje vertrokken. Daar heb ik twee weken keihard getraind onder Albert Stofberg (in het verleden bondscoach der veldrijders, red.). Ik durf te zeggen dat ik in de aanloop naar dit seizoen niet meer heb kunnen doen, dan naast mijn werk (Huub Kools werkt 's zomers bij zijn sponsor in de 'attractie-verhuur', red.) mogelijk was." De Brabander had daarbij slechts één doel voor ogen: bewijzen dat de Kools van vorige winter niet de echte Kools was. „Ik ben op een zijspoor geraakt," weet de renner, „maar niet op een dwaalspoor. Er zijn uitwijkmogelijkheden. Het is aan mij om daarvan gebruik te maken. Het beste zou zijn om tij dens het Nederlands kampioen schap zo goed te rijden, dat ik een plaatsje verdien in de WK-selectie. In Koksijde ligt een prachtig par cours voor mij. Zand en duinen, het kan niet beter. Super Prestige Het deert Huub Kools geenszins dat hij deze winter goeddeels is aangewezen op de wedstrijden van tweede garnituur. De organisato ren van de Super Prestige gingen immers aan zijn deur voorbij, toen zij hun ronde deden om renners vast te leggen voor hun reeks veld- ritten. „Begrijpelijk," vindt hij, „en helemaal niet zo erg. Het scheelt me veel verre reizen. De energie die daar in gaat zitten, kan ik nu aanwenden om mijn gezicht van voren te laten zien in de ande re wedstrijden. Daar zijn er genoeg van en ze mogen dan minder allure hebben, de kans om eens een keer aan winnen toe te komen, is wel een stuk groter. Dat sterkt het moreel weer," „Bovendien is het leuk om niet haast week-in-week-uit dezelfde gezichten te zien, zoals in de Super Prestige. Verandering van spijs doet eten, wordt gezegd, en dat klopt. Eigenlijk zie ik nauwelijks nadelen. Want als je de boeken er op na slaat, blijkt ook nog eens dat de renners die in de Super Prestige van zich doen spreken, vaak niet fris genoeg meer zijn op het WK." De inspanningen die Huub Kools zich heeft getroost om zo optimaal mogelijk voorbereid aan het sei zoen te kunnen beginnen, hebben hem tot nu toe één zege opgele verd. Onlangs in Nijswiller, net hersteld van een griepje, was hij de sterkste. „Een paar dagen daar voor werd ik tijdens een training nog gelost door een stel junioren. Ik maakte me daarom geen enkele illusie voor die wedstrijd in Nijs willer. Maar juist dan ben ik meestal op m'n best. Ik houd al jaren een soort dagboek bij. Daar schrijf ik onder andere in hoe ik me heb gevoeld voor een wedstrijd. Het blijkt dat ik het best presteer als ik onbevangen aan de start sta." „Ooit heb ik eens een tijdje ge werkt met sportpsycholoog Ferdi Oyen. Ik heb daar veel aan gehad. Aan die samenwerking is inmid dels een einde gekomen, omdat ik nu zo ver ben dat ik mijn eigen boontjes kan doppen in dat op zicht. Maar zijn raadgevingen staan nog altijd in mijn geheugen gegrift." Tweede plan Voor Huub Kools staat dit winter seizoen echter niet alléén in het teken van 'revanche' voor een vol ledig mislukte competitie. De ko mende maanden moeten hem ook uitsluitsel geven over zijn toe komst als veldrijder. „Dit seizoen is voor mij het seizoen van de waarheid. Als het er nu niet uit komt, als ik opnieuw veel te kort mocht komen bij de toppers, dan zal ik daar mijn conclusies uit moeten trekken. Dat betekent dat- de sport naar het tweede plan geschoven gaat worden. Onherroe pelijk." Vooralsnog echter gaat de veldrij der niet van dat scenario uit. Inte gendeel. Huub Kools leeft deze dagen zelfs met de gedachte in zijn achterhoofd dat een goed seizoen hem mogelijk kan helpen aan een bestaan als full-prof. „Ik wil na dit seizoen nog twee jaar doorgaan. Mijn liefste wens is om in die periode als full-prof de kost te kunnen verdienen. Want alleen dan kun je écht alles uit jezelf halen." Huub Kools: „Als ik opnieuw veel te kort kom, dan zal ik de sport naar het tweede plan schuiven. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN

de Stem | 1993 | | pagina 9