Bandieten zonder Grenzen Looi Extreem-rechts: maar een kleine kern is echt actief ROOMS(CH) Vrij (/yeriaenif- Europese eenwording voor georganiseerde misdaad al jarenlang een feit Corporatie Biite yt wmmi Kabinet verv -DE STEM DESTEM Verkiezingen DE STEM BINNENLAND BUITENLAND J pESTEM Duitse contacten Hirsch Ballin trekt bordeelverbod in ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 Niet alleen mensen, ook woorden heb ben een stand en een status. Ze kunnen van de ene sociale taalkring in de andere overgaan, promoveren of devalueren en daarbij van betekenis veranderen. Was een maarschalk in het middel- nederlands nog een paarden knecht, in de loop der tijden is hij tot de rang van opperbe velhebber opgeklommen; duidde Vondel met tronie nog een edel voorkomen, een no bel aangezicht aan, nu is het de naam van een onguur smoelwerk, zoals de kastelein van weleer van kasteelheer geleidelijk herbergier gewor den is. Een dergelijke betekenisver andering of liever nog wijzi ging in de gevoelswaarde is duidelijk waar te nemen bij de term rooms, eigenlijk nog het best met -sch geschreven, om dat het woord in zijn meest specifieke betekenis van vóór de spellingvereenvoudiging van Marchant in 1934 dateert en het in die 'oude' spelling de fiere geloofshouding van die jaren aanduidde en be waart. Het is misschien nuttig in dit verband op te merken dat het zich in reikwijdte onder scheidt van katholiek, waar mee toch vooral dogma's, ge loofsovertuigingen en kerke lijke hiërarchieën worden be doeld en dat rooms(ch) veel eer verwijst naar dat moeilijk af te bakenen en te inventari seren geheel van vrome devo ties en met 'heidense' floklore vermengde gebruiken, waar aan voor zovelen, ook als ze de kerk de rug hebben toege keerd, nog allerlei dierbare herinneringen verbonden zijn. Het Credo vraagt ons wel te geloven in een katholieke, niet in een roomse kerk. Was rooms in oorsprong en in feite niets anders dan een neutrale verwijzing naar de plaats waar de opvolger van Petrus en de Stedehouder van God op aarde resideerde, al in het venijnige geschrift 'Biënkorf der heilige Room- sche Kerke' uit 1569, waarin de papenhater Marnix van Sint Aldegonde de pauselijke hofhouding vergelijkt met de ongeordende chaos zoals hij die bij de bijen meende waar te kunnen nemen, werd het woord een hatelijk invectief. Geeft de Delftse pastoor Stal- pert van der Wiele in zijn prozadialoog 'Roomsche Reys' uiting fvan zijn adembe nemende bewondering voor wat hij in de Eeuwige Stad aantrof, geen dertig jaar later brengt Matthijs van der Mer- wede in zijn 'Roomsche Min triomfen' onbewimpeld ver slag uit van zijn erotische er varingen in die stad. En drie eeuwen na hem legt Bertus Aafjes in het onvolprezen 'Een voetreis naar Rome' er getuigenis van af hoe voor hem de heidense cultuur van de renaissance en daarmee van de antieke wereld het wint van de roomse voorstel lingen en zedelijke opvattin gen die hem op het seminarie waren bijgebracht. In de eerste decennia van de ze eeuw droegen onze huisge noten des geloofs het epithe ton rooms als een decoratie zelfbewust op hun borst. Met 'Roomsen, dat zijn wij' propa geerden we militant onze overtuiging. Wij gingen prat op onze roomse blijdschap, verheugden ons in het rijke, roomse leven, namen het an dersdenkenden niet kwalijk als ze die dunne slijtplekken in een herenpantalon roomse knieën noemden, aanvaard den het met een geduldige glimlach als men een onzer die er warmpjes bij zat goed rooms noemde. Maar we voelden ons wel beledigd als men ons roomse streken toe dichtte, die zouden bestaan uit achterbaksheid, onbe trouwbaarheid en machtswel lust. Tertullianus meende twee eeuwen na Christus al dat die levenswijze die de menselijke natuur en de ingeschapen re de volgt, de meest religieuze is. Ik denk dan ook, dat hij niet, in de waan het licht van de waarheid in pacht te lub ben, ongenuanceerd abortus, euthanasie, homofilie en voo rechtelijke seks zou hebben verketterd. Zomin als wij dat nu doen. Misschien zijn wij in de loop der jaren wel roomser geworden dan de paus De veiligheidsgordel blokkeert. Met geen mogelijkheid uit te rollen. Wat nu? Auto laten staan of rijden zonder riem? Het tweede natuurlijk. Niemand belt de Wegenwacht omdat de gordel niet wil werken. Onwennige ervaring voor wie het omgespen van de gordel als eerste handeling na het instappen sinds jaren tot een vast ritueel had verheven. Het rijden-zónder voelt vooral zondig aan. Het mag niet en het is onwijs; maar de vrijheid is wel fijn voor even. Het roekeloze genot duurt e.en hele dag, want geen tijd om de garage aan te doen. Mooi excuus. Geen agent gezien. Nu weer veilig in de riemen. De korte vrijheid is gelukkig goed afgelopen. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres'. Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236442/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Claude Wathey, gearresteerd op verdenking van het aannemen van smeergeld. foto anp Europa is voortaan een Europese Unie. Voor de gewone burgers nog hoofdzakelijk een een heid op papier. Voor de georganiseerde misdaad al jarenlang een realis tisch gegeven. De Franse journalist Fabricio Calvi deed jarenlang onder zoek naar de maffia en als we hem mogen gelo ven, gaan de tentakels van de Italiaanse maffia organisaties veel verder dan zelfs Nordholt en Hirsch-Ballin durven vermoeden. Door onze redacteur Gerard van den Broek Sint Maarten: volgens de Amerikaanse en Italiaanse justitie de doorvoerhaven van internationale drughandel. foto archief de stb Van onze Haagse redactie pen Haag - Zestig woningcorpc ties willen op zeer korte tem 1400 semi-permanente wonin bouwen voor de opvang van 4 asielzoekers. De Nationale Worn raad (NWR) heeft gisteren dit i aangeboden aan minister D'Anc (WVC) en staatssecretaris Hee (Vrom). Het aanbod is afkomstig van corp Vorige week werd Claude Wa they, meer dan 30 jaar de be stuurder van het Antilliaanse ei land Sint Maarten, gearresteerd op verdenking van medeplich tigheid aan het 'luchthaven- schandaal' dat het eiland nu al meer dan drie jaar in zijn greep houdt. Ten tijde van Wathey's bestuursperiode betaalde de overheid van Sint Maarten honderdduizenden guldens aan diverse Italiaanse ondernemingen voor de uit breiding van het vliegveld en de haven. Van die projecten kwam echter nooit iets terecht. Wathey zou tienduizenden guldens smeergeld hebben gekregen, maar de eerste steen moet nog worden gemetseld. Het luchthaven-schandaal van Sint Maarten is geen op zichzelf staande zaak. Net zo min als de smeergeld-af faires in Italië dat op dit moment zijn. De georganiseerde misdaad, de maffia, is al jaren bezig haar tentakels over de grenzen van Italië heen te slaan. Italië is niet groot genoeg meer voor de Peet vaders, die hun transacties uitgebreid hebben naar Bern, Parijs, Rotterdam en Brussel. Sint Maarten is daarin zowel toevluchtsoord voor voortvluchtige maffia-leden als doorvoerhaven voor de drughandel. Dat blijkt uit het recent verschenen boek 'Het Europa van de Peetvaders - de maffia verovert een continentvan de Franse journalist Fabricio Calvi. Van deze schrijver verscheen eerder al het uitgebreide maffia-overzichtVie quoti- dienne de la mafia de 1950 a nos jours' (het dagelijkse leven van de maffia van 1950 tot vandaag). Daarin bewees Calvi al goed op de hoogte te zijn van de gang van zaken binnen de Italiaanse maffia. Dat zal niet in het minst komen door zijn jarenlange contact (en vriendschap) met maffia-bestrijder Paolo Borsellino, offi cier van justitie in Palermo. Na diens dood bij een bomaanslag in juni 1992, besloot Calvi dat de tijd gekomen was een vervdg te schrijven op zijn eerste overzicht. Het resultaat is een bijna duizelingwek kende hoeveelheid details uit onder zoeksrapporten, getuigenverklaringen, kranteknipsels, verslagen van inter views en beschrijvingen van aanslag-re- constructies die de internationale aspi raties van de Cosa Nostra moeten be wijzen. 'Blondjés' De handel waarmee de maffia zich bezighoudt, beperkt zich allang niet meer tot de 'traditionele' misdaad-za ken: heroïne, cocaïne en wapentuig. Ook de smokkel van 'blondjes' (sigaret ten) vanuit de Verenigde Staten naar Italië of de handel in namaak merk-ar- tikelen is een lucratieve zaak gebleken, evenals het runnen van casino's aan de Zuidfranse Rivièra of grote internatio nale concerns in Bern en Parijs. Of wat te denken van de 'leningen' die de Peetvaders van invloedrijke zakenlui of politici verkrijgen, in ruil voor macht, rijkdom of gewoon bescherming? Het werkterrein van de maffia was daarom ook al jaren niet meer het arme Italiaanse Zuiden. Al in de jaren zeven tig hadden de Peetvaders hun werkter rein naar Milaan en Turijn verlegd. Begin jaren tachtig kwam daar nog het onontgonnen gebied ten noorden van de Alpen bij. „De mannen van eer reisden mee met de stroom Italiaanse migranten en koloni seerden West-Duitsland, en in mindere mate Zwitserland, België en Groot- Brittannië. Ook Frankrijk en Spanje bleven niet gevrijwaard van infiltratie. En met het verdwijnen van het IJzeren Gordijn is ook het ontginnen van de Oosteuropese markt begonnen. Hun wapens: moord, chantage, terreur en corruptie," schrijft Fabricio Calvi in zijn boek. Het was met name de gebrekkige wet geving van die Noordeuropese landen inzake de georganiseerde misdaad en de rivaliteit tussen de verschillende poli tiediensten die de maffia in de kaart speelden, meent Calvi. „Pas na jaren lang onderzoek kwamen de Duitse poli tiediensten er in 1989 achter dat al een klein leger maffia-leden zijn tenten had opgeslagen in het gebied tussen Rijn en Oder. De maffia-families controleerden op dat moment reeds duizenden han delsfirma's, pizzeria's, textielfabrieken en winkels in huishoudelijke appara ten." „In 1989 maakte de Duitse federale politie in een vertrouwelijke nota mel ding van contacten tussen twee leiders van de maffia, de gevreesde 'Don Cor- leone' Toto Riina en zijn rechterhand Salvatore Provenzano en leden van ex treemrechtse partijen in Duitsland. Sommigen spraken al van de Siciliani- satie van Duitsland." Afluisteren Nederland neemt in deze kluwen van maffia-belangen een heel aparte positie in, verzekert de schrijver ons. Vooral door de complexiteit van de georgani seerde misdaad in Nederland. Het is namelijk niet eenduidig de Italiaanse maffia die hier een marktaandeel pro beert te veroveren. „De Italianen leven er zij aan zij met de Peruviaanse, Colombiaanse en Turkse misdaadorganisaties, en met de talloze Aziatische ^groeperingen die in dit land actief zijn," schrijft Calvi. „Het zijn de Turkse Peetvaders die het grootste deel van de illegale handel in handen heb ben. Zij bezitten diverse huizen in Am sterdam en Rotterdam, terwijl ook van af de autokampen gehandeld wordt in drugs, wapens en namaak luxe-artike len." De haven van Rotterdam is de draai schijf in de internationale .drughandel, de poort naar de rest van Europa. Maar Sint Maarten is de sluis die daarvóór ligt, de schakel tussen de drug-kartels in Colombia en Venezuela en de Euro pese afzetmarkt. „Met name onroerend-goedpromotor Rosario Spadaro is halverwege de jaren tachtig het onderwerp van onderzoek geweest voor de Amerikaanse en Itali aanse justitie. Spadaro, tevens eigenaar van 's eilands casino, was door een Siciliaanse spijtoptant getipt als ie mand 'die waarschijnlijk betrokken was bij drughandel'. Maar met name dat 'waarschijnlijk' heeft ertoe geleid dat Spadaro nooit iets in de weg werd gelegd." „In 1989 wordt Spadaro gesignaleerd in het bijzijn van een Siciliaanse industri eel die rechtstreekse banden zou heb ben met de Italiaanse onderwereld. De Italiaanse onderzoeksrechter Domenico Sica besluit zijn telefoon af te laten luisteren en komt er zo achter dat zo ongeveer de hele Italiaanse industriële wereld contact heeft met 'de koning van Sint Maarten'." Het onderzoek van Sica loopt echter op niets uit. Spadaro heeft lucht gekregen van de afluisterpraktijken en is slim genoeg om tijdens telefoongesprekken niets te zeggen dat hem kan schaden. Sica moet zijn onderzoek staken en Racistische en fascistische organisaties laten steeds vaker van zich horen. Op muren en grafstenen verschijnen kreten als 'Auslandern raus' en 'Nederland 100 procent blank'; en hakenkruizen. Buitenlanders krijgen dreigbrieven op de deurmat. Maar hoe groot is de kern van harde extreem-rechtsen in Nederland eigenlijk? Valt het allemaal wel mee of is er een nog steeds groeiende groep van actieve racisten en fascisten? Van onze verslaggeefster EIND augustus wordt Middel burg opgeschrikt door de bekla ding van 25 grafstenen op de Portugees-Joodse begraaf plaats. In oktober volgen anti- semistisehe leuzen en tekens op en om de Abdij. 'Het Nazi Front Zeeland' eist de verantwoorde lijkheid op. Twee dagen later worden gebouwen in twee Zuid-Hollandse dorpen en de Rotterdamse volksbuurt Tarwe- wijk beklad. Leden van de ex- treem-rechtse politieke partij CP '86 worden verdacht. Nederland wordt in deze tijd dus regelmatig opgeschrikt door acties van enkelingen of rascis- tische groepen. Maar hoeveel mensen doen er echt aan mee? Deze week nog kregen zeker tien Turkse gezinnen in Waal wijk een racistische dreigbrief verzonden door 'White Power Waalwijk'. De politie en de BVD zien 'White Power Waal wijk' niet als een extreem rechtse groep. „Het gaat hier naar alle waarschijnlijkheid om een eenmansactie", aldus P. de Vries, voorlichter van de BVD. **3 y Turkse inwoners van Waalwijk kregen deze week een dreigbrief van "White Power' foto anp Volgens de BVD is er in Neder land sprake van een kleine groep mensen, zo'n vijftig tot zestig, die actief lid zijn van een illegale extreem-rechtse groepe ring en georganiseerde acties ondernemen. „De acties die Ne derland op dit moment op schrikken, worden ondernomen door deze groepen, maar er zijn ook veel incidentele eenmansac ties", zegt De Vries. Feit is dat de leden van de extreem-rechtse groepen nogal eens ruilen van politieke partij of extreem-rechtse groep. Som mige zijn zelfs lid van meerdere groepen/partijen, waardoor moeilijk inzicht in het aantal actieve extreem-rechtsen is te krijgen. Ook de BVD bevestigt de regel matige verhuizing van partij. Hiermee doelt zij waarschijnlijk op leden van de politieke par tijen CD en CP '86. De achter grond van veel leden van de CP '86 is nogal twijfelachtig. Velen zijn vroeger lid geweest van het omstreden Jongerenfront Ne derland (JFN). Deze organisatie is een aantal jaren geleden door een rechter omschreven als een criminele organisatie. Net na deze uitspraak is de organisatie opgeheven door de leider Ste wart Mordaunt, nu lid van de Haagse gemeenteraad voor de CP '86. Eén van de leden, R. Hage- raarts, is ooit veroordeeld voor medeplichtigheid aan een bom aanslag op een Turks theehuis in Schiedam. Nu zit hij alweer een aantal jaren bij CP '86 en in 1990 was hij kandidaat in Al- mere voor de gemeenteraad. Hij was ook lid van het Consortium De Levensboom, de groep die onder leiding staat van de we duwe van Rost van Tonningen. Een ander lid, D.D. uit Tilburg, is niet alleen lid van deze partij, maar ook van het Aktiefront Nationale Socialisten (ANS). Dit ANS is de grootste neo-na- zistische groep in Nederland. De BVD verwees in haar jaar verslag van 1991 al naar deze extreem-rechtse beweging. „We denken dat de groep veertig tot vijftig actieve leden heeft met daar omheen een aanhang. Een ruime meerderheid daarvan heeft onderdak gevonden bij de Centrum Democraten (CD) en CP '86", aldus de het jaarver slag van 1991. Het Fascisme Onderzoek Kol- lektief (FOK) is een onderzoeks bureau dat in Nederland de grootste kennis in huis heeft op het gebied van extreem-rechtse organisaties. Een medewerker van dit bureau is ook van me ning dat de harde kern van extreem-rechts in Nederland klein is. „Het gaat maar om een harde kern van vijftig tot zestig mensen. De politieke partij CP '86 heeft wel 500 leden, maar een klein gedeelte hiervan is echt 'politiek' actief. Toen ze in 1990 een zetel in de gemeente raad Almere kregen, konden ze niet eens iemand vinden die de functie van raadslid wilde aan vaarden", aldus de medewerker van het FOK. „Bij het ANS gaat het natuur lijk om een illegale groep neo nazisten maar ook deze groep heeft naar ons idee maar veertig actieve leden met daar omheen nog sympathisanten. De helft van de leden van het ANS is naar onze mening ook lid van de CP '86. Het ANS en CP '86 hebben met grote waarschijn lijkheid contact met extreem rechtse groeperingen in Duits land", aldus het FOK. In het boek 'En morgen de hele wereld' komt schrijver Karei ten Haaf met vele bewijzen voor deze buitenlandse contacten. Zo staan er brieven in van het Aktions Front Nationaler So cialisten waarin Nederland wordt omschreven als 'Gau Nie- derlande' en bepaalde steden met enkele actieve leden wor den omschreven als 'Stürz- punkt'. Ook de Alkmaarse officier van justitie, Mr. E.F. Bueno schrijft in 1989 in een ambtsbericht over het rechts-extremistisehe ANS en de banden met Duits land. In 1990 stond de leider van de groep, Eite Homan, voor het Alkmaarse hof terecht. Hij werd veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijk. In to taal stonden er die dag zes per sonen terecht voor het in bezit hebben en verspreiden van fas cistische en racistische lectuur en lidmaatschap van het ANS. De officier van justitie meende dat het ANS een 'criminele or ganisatie' is en daarom onder j artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht valt. Tijdens deze strafzaak ont sprong het Purmerendse raads lid voor de Centrumdemocra ten, R. van de Plas, de dans door twee fouten in de dagvaar ding. Hij heeft in vraaggespre- ken nooit bekend lid te zijn geweest van het ANS, maar bij de politie heeft hij het lidmaat schap wel toegegeven. Ook in het boek van Ten Haaf zit een pamflet van Die Neue Front, het partij-blad van de Duitse ANS, met daarop een foto van Van der Plas in 1990. Maar ook de politieke partij CP '86 heeft volgens het FOK goede contacten met een Duitse neo- nazistischepartij, de Nationaal- Demokratische Partei Deutschland (NPD). „Onlangs heeft justitie in samenwerking met de Duitse justitie een inval gedaan bij vijf leden van het hoofdbestuur in Nederland en twee invallen bij de drukkerij die tevens drukt voor de NPD. Bij de invallen is hetzelfde ma teriaal gevonden. Ook heeft de CP '86 jarenlang een letterlijke vertaling van het verkiezings programma van de NDP gehad. Justitie is een vooronderzoek begonnen op grond van artikel 140, een criminele organisatie", aldus het FOK. Het Haagse gemeenteraadslid van de CP '86 Mordaunt beves tigt de onderlinge contacten. Op de vraag of hij de leden van het neo-nazistische ANS weieens ontmoet, zegt Mordaunt: „Of ik leden van het ANS weieens zie? Het is een klein wereldje, bij bepaalde acties komen de echte kopstukken elkaar inderdaad nog wel eens tegen." krijgt van zijn baas zelfs een uitbrande: voor het 'voortdurend willekeurig af luisteren van jan-en-alleman'. Sica's onderzoek vormt echter wel hel begin van het luchthaven-schandaal van Sint Maarten. Een andere, niet-Ita- liaanse bekende van Spadaro blijkt im mers niemand minder dan Claude Wa they te zijn, de man die ruim dertig jaar lang het eiland bestuurde. Tijdens bewind werden de honderdduizenden guldens voor de uitbreidingsplannen van het vliegveld en haven uitgegeven. Claude Wathey werd vorige week ja drie jaar onderzoek in de kraag gep- pen. Spadaro is echter buiten schel gebleven omdat Justitie geen belastenl materiaal tegen hem op poten krijgt. Toch bleek de zakenman het eiland kort voor de arrestatie van Wathey in allerijl verlaten te hebben. Had hij dan toch redenen om voor de sterke arm te vrezen? Voor Fabricio Calvi houdt de Neder landse betrokkenheid bij de georgani seerde misdaad hier op. Of beter: hij zegt de Nederlandse, gang-van-zakenje complex te vinden om uitgebreid behandelen. Waar of niet, duidelijk is wel dat actualiteit Calvi's boek nu reeds inge haald heeft. De plotselinge arrestatie van maffia-baas Toto Riina in januari van dit jaar heeft hij op het laatste moment nog in een extra hoofdstuk kunnen verwerken. De commotie in Nederland over infiltratie door de ge organiseerde misdaad in de landelijke politiek en de commotie op de Antillen over de arrestatie van Claude Wathey bewijzen dat er genoeg werk in het verschiet ligt voor de maffia-onderzoe ker. I 'Het Europa van de Peetvaders - Fabricio I Calvi, uitg. Kritak. ISBN 90-5018-221-6 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet he zien van een loonmaatregel, het centraal akkoord dat v hebben gesloten om de werl een akkoord dat het kabinet Dat zei minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegen heid gisteren na een gesprek van een kabinetsdelegatie onder lei ding van premier Lubbers met vakbeweging en werkgevers. Het kabinet beschouwt het ak koord, 'Een nieuwe koers', als 'een belangrijke inzet voor een cao-beleid dat bijdraagt aan rendementsherstel en participa tie' (meer werk). Het kabinet vertrouwt er ook op dat het akkoord in de komende cao-on derhandelingen gestalte zal krij gen. Explosief De Vries had gedreigd de lonen volgend jaar te bevriezen als de loonkosten te hoog zouden wor den. De vakbeweging gaat ervan uit dat het kabinet cao's algemeen verbindend (van toepassing op alle werkgevers en werknemers, in een bedrijfstak) zal blijven verklaren en dat het 'de jacht op Van onze Haagse redactie Den Haag - Het nieuwe bor deelverbod is van tafel. Mi nister Hirsch Ballin (Justitie) kreeg gisteren toestemming om het deel van het wetsont werp dat dit bordeelverbod regelt in te trekken. De bewindsman zwicht hiermee voor het verzet van de Eerste Kamer, die in grote meerderheid absoluut niets wilde weten van de invoering van een 'gemeente lijk bordeelverbod'. De bedoeling van de nieuwe re geling was dat gemeenten zelf mogen bepalen of zij al dan niet vergunning uitgeven voor het exploiteren van een bordeel. De Eerste Kamer vreesde dat op deze manier exploitatie van prostitutie in de ene gemeente een misdrijf oplevert en in een andere gemeente niet. Hirsch Ballin moest de Kamer daarin gelijk geven en besloot toen tot schorsing van de beraadslaging. De minister beloofde om met het kabinet te overleggen hoe uit de impasse te geraken. Gisteren werd de knoop doorgehakt: Hirsch Ballin haalt bakzeil. Hirsch Ballins plan maakte deel uit van een wetsontwerp dat de vrouwenhandel moet bestrijden. Het deel dat zwaardere straffer op vrouwenhandel en -exploita tie regelt, blijft gehandhaafd. VOOR DE volksgunst wijkt al zich tot nu toe niet uit over de Zaken voorgestelde loonmaal mers. samen overeengekomer ren tot loonmatiging in 1994, bij om de loonstop van De Vr van de verkiezingen is het mof Dat de sociale partners elkaf goed ding. De penibele econo zindheid. De inhoud van h ontevreden. Voor het herstel een aanpak van de werkeloo worden. Scholing en uitbreidif zaken die in de overeenkoms zoekenden aan arbeid helpe gevraagd wordt, is acceptabel. De positieve reacties van overdreven. Het centraal akko meer dan een aanbeveling. D verschillende bedrijfstakken k De eerste reacties uit kringen °P- De coalitiepartners weten aa komt hen slecht uit. Dan zouf met hun bezorgdheid voor w komende jaar, achter De Vrie wettelijke mogelijkheid tot re denbeleid niet uit handen mi echter niemand de volksguns

de Stem | 1993 | | pagina 2