de stem Radio-conflict funest voor de Young Heroes RagAzzi aan huis bij Reinout Kok ILTING (0 Wie durft? De Vierkante Decimeter 4 Non Blondes: 'Een beetje paranoïde van nummer 1-hit' in vast zit. rlijk niet te lig hebben. ERDAG 6 NOVEMBER 1993 DEEL A 3 I'd do anything for love Meatloaf 1 The key, the secret Urban Cookie Collective 2 It keeps rainin' Bitty McLean 4 Runaway train Soul Asylum Q 7 Somebody dance with me DJ Bobo 5 The river of dreams Billy Joel Q 8 Go west Pet Shop Boys O 10 Calling out your name (Ruby) René Froger 6 Got to get in Culture beat O 14 Dum da dum Melodie MC 24 Both sides of the story Phil Collins 12 Shoop Salt 'n' Pepa O 17 Relight my fire Take That 20 Moving on up M People 9 What's up 4 Non Blondes 26 Relax Frankie Goes to Hollywood 18 Schrijf me nooit geen... Marianne Weber 11 Faces 2 Unlimited 13 Slave to the music Twenty 4 Seven 23 Window of hope Oleta Adams 33 Cryin' Aerosmith 16 If I had no loot Tony Toni Toné 34 Go Pearl Jam Keep on dancing DJ Bobo 30 Don't go Boobytrax 29 This carry go bring come Freddie McGregor '19 Right here S.W.V. Disco inferno Tina Turner 21 Dream lover Mariah Carey 15 Living on my own Freddie Mercury Please forgive me Bryan Adams 35 Going nowhere Gabrielle Paradijs Frank Boeijen 0 Boom shake the room Jazzy Jeff Fresh Prince 28 Killing in the name Rage Against the Machine M'n schoonmoeder Ronald 25 Careless whisper Darrel Bell 22't Is zo weer voorbij Gordon 37 M'n eigen feessie De Havenzangers 38 Big city 1993 Tol Hanse Stichting De Nederlandse Top Veertig [•J J (2) I'd Do Anything for Love - Meat Loaf Q (3) All that She Wants - Ace of Base (4) Just Kickin' It - Xscape O (9) Again - Janet Jackson (1) Dreamlover - Mariah Carey (6) Hey Mr DJ - Zhane 7 (-) Gangsta Lean - DRS (5) The River of Dreams - Billy Joel (7) Whoomp! There It Is - Tag Team (10) Anniversary - Tony! Toni! Toné! ■Reinout Kok: „Jammer genoeg ziet de politiek er zelden aantrek kelijk uit. Er zijn maar heel weinig politici die iets uitstralen dat jon geren aantrekt. foto de stem johan van gurp Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen iangs om je te fotograferen en met je te praten. Wie een verslaggever en fo tograaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Bre da. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerkelijke inzending uit. SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416 een prominente uit- Id van cartografie en Yr-concern heeft op dit 1{er het bekende Shell In stadsplattegronden, \cte klanten bevinden wieenten en duizenden ntegidsen is verant- I advertentie-acquisitie }den uitgaven van het Vademecum. Deze \kse uitgaven worden Irkmg met gemeenten \el zoeken wij contact \>r de functie van Ver- tegidsen m/v I hoofdkantoor, gevestigd J u commercieel verant- Jgio Noord-Nederland. U team van ongeveer 15 vertegen woordigers. f gemiddeld 2 dagen per I jw regio. Daarnaast geeft ten aantal teiemarketeers ttariaat. U werkt nauw [lega die de regio Zuid en met het Bedrijfs- brimair verantwoordelijk fcrciële resultaten van uw riuleert u synergetische ere divisies. U rapporteert koop Marketing. lat heeft meerdere jaren len leidinggevende, com- §n een *HBO denk- en orkeur kent u de wereld buisitie of media-exploi- |s en kunde op het gebied fment, reclamebeleid en nalyse. U bent een ge- I een natuurlijk leider die ■oede voorbeeld laat zien. lin staat bent om de kwa- Inedewerkers continu te Ber te verbeteren. U bent legio Eindhoven/'s-Herto- ftd u aldaar te vestigen. ■30-45 jaar. waging en groeiperspectief 'aire arbeidsvoorwaarden Jz deze vacatures u aan, en brief met pasfoto en cum- mrecteur van Profit Plus p0HH Eindhoven. Iat. De eerste gesprekken \ile Produkten en op 2 en vergunning CBA/A.91.0542 De Young Heroes van Beo: Thijs, Wouter, Joost, Robbert en Vincent Door Muriel Boll e Vierkante De cimeter van de ze week is ge maakt Pasqualé Ingheis uit Vlis- singen. 'Deze tekening heet 'Fishy- Weather today!'. Het is een abstracte vissenwereld.' schrijft Pasqualé in de toelich- ting. Er gaat zo spoedig mogelijk een cd richting Vlissingen. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MD Djc-da. foto de stem johan van gurp aterdagmiddag 3 W Jmm uur, de radio is in de lucht. Uit de Wf luidspreker klinkt achttiende-eeuwse A dansmuziek en in gedachten zie je kniebroeken, lange rokken en poederpruiken een menuet dansen. Dan komt er met tussenpauzen een stem door de muziek: 'Er was eens een schone jonkvrouw... ze was in nood, ten einde raad. In de verte hoorde ze iets' - paardengetrappel en violen - 'Daar komen ze. de jonge helden van radio BEO!' Zo wordt het jongerenprogram ma 'Young Heroes' aangekon digd, maar vorige week zaten die jonge helden wat sneu voor zich uit te kijken. Net voor hun pro gramma de ether in zou gaan, werd besloten dat alle radiome- dewerkeers in staking gingen, omdat ze het niet eens waren met het bestuur. Daar zaten ze dan met huh mu ziek, de concertagenda, het pop nieuws, het interview, de repor tage en de telefoonpoll, alles bij elkaar goed voor een uurtje ra dio voor jongeren. Het zou de vijfde uitzending zijn van het programma van Vincent Ver- schure (17), Thijs Janssen (15), Joost Wijnings (14), Wouter Bel (15), Bram Dingemans (16), Robbert van der Kolk (16) en Imme Smit (16). „Jammer," vindt Imme, „dat luisteraars en medewerkers wor den gebruikt om een interne strijd uit te vechten." En Vincent zegt: „We hadden goede muziek klaar liggen, een interview met de winnaars vann het school- hockeytoernooi en René van Gurp zit hier om te vertellen over de Rome-reis die hij met school heeft gemaakt. Kortom, we waren er helemaal klaar voor. Ik hoop dat die kwestie gauw is opgelost." Dat kan hij wel vergeten, als de fotograaf dinsdag komt, blijkt de hele studio plus de apparatuur op slot en verzegeld. Voor de foto gaan ze dus maar met de draagbare recorder naar buiten. Voor 'Young Heroes' stond de Breakfast Club model. Die heeft trouwens het idee van radio op de televisie overgenomen van ra dio Beo toen die vijf carnavals dagen achter elkaar uitzond op de tv. De formule, muziek afge- wisseld met informatie, spreekt de jonge radiomakers aan. In de 'toekomst willen ze af en toe extra aandacht voor een bepaald thema, Joegoslavië, jeugdlitera tuur enzovoort. 'Young Heroes' is nog niet zo bekend, daarom zijn er plannen voor een recla mecampagne in de vorm van posters en advertenties in schoolkranten. Wouter: „We willen graag live muziek, daarom zijn we op zoek naar groepen die in ons pro gramma willen optreden en we willen meisjes in de redactie krij gen." Joost vult aan: „Het rare is namelijk dat we alleen met jon gens in de redactie zitten terwijl vooral meisjes naar ons luisteren. Jongens doen alsof het niet stoer is naar een lokaal programma te luisteren, ook al vinden ze het eigenlijk wel leuk." Vincent merkt op dat ook in Hilversum maar drie meisjes als dj optreden. Hij en Imme zijn de vaste technici van het program ma. Hun ervaring hebben ze op gedaan bij andere programma's die ze mochten 'schuiven', dat wil zeggen, zorgen dat de muziek klinkt zodra de presentator een teken geeft, muziek en woord mooi laten samen gaan, bandjes op tijd starten en natuurlijk op de juiste frequentie afstemmen. 'Young Heroes' bestaan voor 40 procent uit muziek, maar het gekke is dat ze in dit jongeren programma nou net die muziek niet mogen draaien waar jonge ren het meest naar luisteren. Dus geen heavy metal, rock of house. Wel softpop, rustige evergreens, hits en middle-of-the-road-mu- ziek. Maar wat niet is kan ko men, troosten ze zichzelf. Zo hopen ze ook meer zendtijd te krijgen, het liefst op vrijdag- en zaterdagavond van 6 tot 9, net voor de meeste jongeren naar de stad vertrekken. René van Gurp, met het Colos seum nog op zijn netvlies, moet het enthousiasme waarmee hij vandaag naar de studio gekomen is, ook opzouten. Hij kan wel kwijt dat een lokaal jongeren programma nodig is. „Dan kun nen jongeren tenminste ergens op terugvallen als ze met iets zitten. Dat hoeft niet per se door jongeren gepresenteerd te wor den, maar wel door mensen met begrip voor zaken waar jongeren mee te maken krijgen. Verder, wat mij betreft, niet te veel hou se alsjeblieft." Door Marjolein Rotsteeg Ie allereerste re petitie van 4 Non Blondes stond gepland op 17 oktober 1989 om 18.00 uur in hun hometown San Francisco. Een kleine drie uur eerder werd de stad getroffen door een ramp zalige aardbeving. De repetitie werd opgeschoven. Een heftig begin dat spreekwoordelijk lijkt voor de manier waarop de band debuteerde in de hitlijsten. Met hun eerste single schrijven 4 Non Blondes meteen de hit 1993 op hun naam. Weken lang was 'What's Up niet van de nummer 1-positie af te branden in de hitlijsten. „Het probleem met een num mer één-hit is dat je alleen nog maar kunt zakken," aldus Lin da Perry (28). „Je wordt er zelfs een beetje paranoïde van; zodra je naar twee zakt vraag je je al af wat er mis is." Linda Perry schreef 'What's Up drie jaar geleden. Zij en haar bassiste Christa Hillhouse waren destijds huisgenoten. „Ik zat met mijn hond op m'n ka mer en heb het nummer in vijf minuten geschreven. Christa vond het te gek. De volgende dag zijn we het gaan repeteren en een week later speelden we het live. De reactie van het 4 Non Blondes: In onze band zijn vrouwen in de meerderheid en we hebben drie miljoen platen verkocht. Het is heel erg lang geleden dat zoiets gelukt is.foto warner music publiek was fantastisch." Het publiek heeft 4 Non Blon des van meet af aan als een echte band beschouwd. In de muziekindustrie wordt een vrouwenhand nog altijd als iets bijzonders gezien. „Frustrerend. Vrouwen lopen net zo lang op deze planeet rond als mannen. Het is ronduit belachelijk dat vrouwen nog al tijd als iets nieuws worden be keken. Het zou niet mogen dat ik het aantal vrouwenbands op mijn vingers kan tellen; ik weet bij lange na niet hoeveel man nenbands er zijn. Wij willen in elk geval duidelijk maken dat vrouwen wel degelijk ballen en hersens kunnen hebben, zonder eruit te zien nis het ideale vrouwtje, met en complete make-up in een su„k jurkje en schoenen met hoge hakken. In onze band zijn vrouwen in de meerderheid en we hebben drie miljoen platen verkocht. Het is heel erg lang geleden dat zoiets gelukt is." En The Bangles dan „Die tellen niet als vrouwen band Je ziet toch zo dat die door mannen bij elkaar zijn gebracht. Ze dragen lipstick, strakke jurkjes, hoge hakken en ze weten nauwelijks hoe ze hun instrumenten vast moeten hou den. Wij zijn vrouwen die hun instrumenten kunnen bespelen, we staan in de hitlijsten en - eerlijk gezegd - geloof ik niet dat iemand ons daarin voor gaat. Ik heb het over vrouwen die zich kunnen meten met mannenbands. Chrissie Hynde is er een, maar zij was de enige vrouw in die band. Oké, Sheila E ook. Maar het zijn uitzonde ringen. Wij hopen ertoe bij te dragen dat een vrouwenband als iets normaals wordt gezien." Wat is het vervelendste dat jul lie in dit opzicht hebben meege maakt „Niemand zegt het ons recht in ons gezicht. Je kunt aan mij gewoon zien dat je met mij niet moet kloten. Dat soort shit pik ik niet. Van-negatieve energie moet ik sowieso niets hebben. Maar ik ben ervan overtuigd dat achter onze rug heel wat sceptici zeggen: 'Oh, eendags vliegen, let maar op'. Als je naar onze plaat luistert, hoor je dat we muzikanten zijn. We kunnen spelen, songs schrijven, arrangeren en we weten ook nog verdomd goed waar we mee bezig zijn. In Amerika worden we alleen nog niet voor vol aangezien." belangrijk, en hoe maak je die interessant voor jongeren Daarover Reinout Kok (17, Breda) het woord. „In jullie rubriek 'De wereld volgens...' werd op de vraag 'wat interesseert je het minst', heel vaak door jongeren geant woord: politiek. Als antwoord op de vraag 'Waaraan erger je je het meest', werd vaak als antwoord een zaak genoemd waarover juist de politiek be sluiten neemt, studiefinancie ring bijvoorbeeld. Zo krijg je 'een mooie vicieuze cirkel. Je kunt wel steeds zeggen 'ze doen het fout in de politiek', maar ik vind dat je je er dan beter voor kunt gaan interesse ren en proberen er later iets aan te doen, alternatieven be denken." „Jammer genoeg ziet de poli tiek er zelden aantrekkelijk uit. Er zijn maar heel weinig politici die iets uitstralen dat jongeren aantrekt. Van Mierlo heeft het, Nijpels ook. Daarbij komt dat politici slecht luiste ren naar de kiezers; die praat ten allang over criminaliteit, uitkeringsfraude, minderheden en werkloosheid voor de poli tiek daarover begon. Politici zijn niet altijd standvastig, dat maakt ook geen goede indruk. Televisie-uitzendingen waarbij je een bijna lege Tweede Ka mer ziet, werken natuurlijk ook niet enthousiasmerend." „De discussies in de politieke jongerenorganisaties zijn veel levendiger. Zelf zit ik in de JOVD, de jongerenorganisatie voor vrijheid en democratie, maar er zijn er veel meer. Dwars (Groen Links), CDJA (CDA), de Jonge Socialisten (PvdA), de Jonge Democraten (D66). „Met onze club gaan we gere geld op excursie, en voor wie wil, zijn er cursussen, over ge meentepolitiek, spreken in het openbaar. Je moet nu overi gens niet gaan denken dat ik erop uit ben om in de grote politiek te komen, dat is niet het hoofddoel. Wat wel Ja, dan krijg je die gewone clichés: trouwen, gelukkig worden, een baan... Het gaat er bij ons echt niet altijd bloedserieus aan toe, daarvoor zitten er genoeg prethoofden bij." „Onze leden zijn heel verschil lend, scholieren van de Havo, Mavo, het VWO, en werkende jongeren. Jongeren praten wei nig over politiek; op school wordt er een beetje lacherig over gedaan, ook op het gym nasium, maar in discussies merken ze we! dat je ter zake kundig bent. Bij maatschappij leer kun je soms iets kwijt, maar daar hebben we het he laas nooit over hete hangijzers, meer over zaken ais dierproe ven. Juist daar zou je in de klas goed kunnen discussiëren over actuele onderwerpen." - Door Muriel Boll et zou goed zijn als ragAzzi meer aandacht be steedde aan po litiek, staat er in 1 de brief. „Mis schien denken jullie nu 'maar dat interesseert jongeren niet', daarom schrijf ik juist. De poli tieke desinteresse die in ons land heerst, is naar mijn me ning vooral onder jongeren heel groot. Dat is jammer, maar ook gevaarlijk, want des interesse en afkeer van poli tiek kan leiden tot extreme standpunten en daar zit na tuurlijk niemand op te wach ten." Waarom is de politiek dan zo

de Stem | 1993 | | pagina 29