Weekend Doorkijkzak de stem de stem Tienduizenden Nederl naar Canada, Austra Daartoe aangespoort oplossing zag voor Maar na een halve e emigranten nog één we Bij terugkeer sneuvelt1 vad< Dit is 'h Het verscheurde gevoe „We gaan spannende tijden tegemoet," lacht de directeur ir. P. Stoter van de Zeeuwse Delta Nutsbedrijven aan het einde van het gesprek. De stabiele wereld van de elektriciteit is sterk in beweging. Onder invloed van 'Europa' wordt elektriciteit een vrij produkt. En steeds meer bedrijven gaan zelf stroom opwekken. Binnenlandse en buitenlandse concurrentie ligt op de loer voor de eens zo onaantastbare bastions van de energiemaatschappijen. De grote energie-klanten van nu worden straks de grote concurrenten 'Europa' gaat nu ook open voor zoiets ongrijpbaars als elektriciteit ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 M Mijn bekering tot huisvuilsor- teerder verloopt traag. Mijn afval is een troep; ik behoor nog tot de minderheid die zijn huisvuil niet zorgvuldig scheidt. Ik ben niet de enige in de straat. Aan de overkant woont een oudere dame met een treurig hondje, die troost en warmte zoekt - en vindt- in flessen krachtige Duitse brande wijn. Zij wil dit wapen tegen melancho lie en gewrichtspijnen voor de buren geheim houden en ze ver pakt de lege flessen in kanten en verstopt ze in de plastic zak, die op de bodem van de groene bak wacht op de sanitaire technici van de gemeente. Alleen nog voor haar deur zingt het brekend glas een afscheidslied in het maalwerk van de vuilnisauto. Ik ken dat lied, want niet lang geleden maakte ook ik me aan dit wanbedrijf schuldig. Nu heb ik het heil gevonden bij de glasbak. Ik spaar lege flessen. Uit de om vang van hun gelederen probeer ik af te lezen hoe groot het psy chisch leed is dat door de bittere herfst wordt aangericht. De lege flessen vormen een meetinstrument: ik tel ze als ze in de duistere tombe van de glasbak verdwijnen en bezie, ten afscheid, de etiketten van de grootvorstelij- ke wijnen die ik af en toe aan spreek om de wurggreep van de werkelijkheid te slaken, losser te maken. Hoeveel gebroken hulzen van koningswijnen rusten hier, in de schaduw van een flatgebouw vol welgestelde senioren met een kostbare dorst? Ik sorteer nu alleen nog maar glas; ik ben me van de zonde bewust. Bij tijd en wijle zet ik, op een speciale papierdag, dozen met oude kranten en tijdschriften buiten. De tijdschriften worden door scharrelaars en buurtbewo ners op hun leesbaarheid onder zocht en dat prikkelt me. Het is waar: wat ik aan de stoeprand zet heb ik weggedaan, maar ligt toch nog een beetje binnen het rijk van mijn privacy. Mijn niet-gesorteerde huisvuil is een groezelige spiegel van mijn levensstijl. In die zak zitten niet alleen mijn sinaasappelschillen, maar ook mijn liefdeslyriek; mijn zorgen en de sleutel tot mijn hypotheek. Als je de propjes glad strijkt kom je dingen te weten die me zelf zijn ontgaan en ik laat u in twijfel of er, onder de poepluiers van een recente kindervisite, be wijzen zijn te vinden van inconti nentie, een hoge consumptie van spaanse wijnen, afhankelijkheid van de psychiatrie, een mogelijke vervolging wegens schunnige de licten en andere smakelijke de tails uit een stormachtig bestaan. (Ik moet de opperstalmeester die de gevleugelde paarden van de onderzoeksjournalistiek ment, op het hart binden dat de vuilniszak ken van bekende en beruchte Ne derlanders interessant nieuws kunnen bevatten en dat het de moeite waard is het huisvuil van Hans Alders, Hedy d'Ancona, Fe lix Rottenberg, len Dales en ande ren regelmatig in te nemen en met antropologische zorgvuldig heid te analyseren). Inmiddels zal ik aan de plicht tot sorteren van de huisvuilmelange niet veel langer kunnen ontsnap pen. De druk neemt toe. Ik voor zie de opkomst van milieupolitie mannen die als ratten in afvalzak ken naar vingerafdrukken van een slonzig bestaan zitten te zoeken. In Oostzaan zit een milieu-ayatol- la die meent dat de ouderwetse katoenen luier weer in ere moet worden hersteld en die met het idee loopt te leuren dat huisvuil moet worden gewogen en dat er voor het ophalen een prijs van dik veertig cent zou moeten worden berekend. Als gevolg daarvan zullen er in de toekomst illegale huisvuilcircuits ontstaan; er zullen nachtelijke ex pedities worden ondernomen om pakjes huisvuil te vondeling te leggen en plastic bundels zullen worden achtergelaten in de tram of de bus. En in Tokio probeert men een doorkijkzak in te voeren. Slechte sorteerders staan dan zichtbaar te schande. Ik ga mor rend verder op het pad der beke ring. Straks staan er doorkijkzak- ken in doorkijkbakken voor onze doorkijkhuizen. Dan kan niemand meer knoeien en is de vuilniszak de spiegel van onze ziel. Midden in kamer st: glimmendt met sprok Canadese woud in e merd. Het breel pronkstuk, het en meubelstuk in dit tjeshuis, heeft de doorstaan. „Kun je hier in Ned krijgen," zegt de tro draait zich om, ki buiten en knikt: „E dijk ligt de Zuide Thuis had ik ook oceaan." Voor de begint hij te huilen. Routineus geeft z'n stuk keukenrol en 1 niks Ger, hier in mannen huilen." Iets meer dan twee nen Ger en Henny beiden 64, in hun n terbuurt aan het van Lelystad. Van g veertig jaar wonen het Westcanadese i River, nog geen spr: het tuintje te klein, te benauwd en ligt geboortedorp Nieu iets te ver weg. „I mermeer liggen or woont alle familie," Ger is 23 als hij en vrouw met de Zr Canada vertrekken kwam hij in de H niet aan de bak. I hem lekker heeft ge halen over de grenz heden in het onme is het besluit snel g autoriteiten krijgt werking. Gezonde gens als Ger kunne goed gebruiken, zo zekerd. In het begin komt derland weinig be uiteindelijk krijgt werk in een papier: Canada. In het be gat Powell River eigen houten huis, achtertuin en aan c manent uitzicht op verloop van tijd m ren het emigrante pleet. „Ik zie mezelf al emigrant," zegt G ouder en wijzer ki kenend naar het kl ter zijn huisje en vrouw in Canada g en bleef. Dat alle centen op gingen kenhuizen en het naar de grote sta(^ „Het was altijd arn Als het aan Ger h hij al lang geleden teruggekomen. „Ik derd keer over n mijn vrouw wilde Zelf heb ik ook Want je hebt natu wil niet als mislu gezien. Hier in Ne ze dat ik miljonai dereen meent dat rijk worden." Eén jaar nadat zi overlijdt, gaat Ge - 'er was nooit gel naar Nederland te zijn familie in de te bezoeken. Daar met oude familie Stroom kan straks ook door andere bedrijven dan de traditionele centrales geleverd worden. Afnemers betalen de EPZ dan bijvoorbeeld alleen nog voor het gebruik van het net. FOTO ANP Door Theo Giele Tot op heden maakt elk land zijn praktisch al eigen stroom. Nederland koopt zo'n 15 procent uit het bui tenland, maar als het moet kan ons land in de eigen elektriciteitsbe hoefte voorzien. Sterker nog, nog niet zo heel lang geleden maakte elke provincie zijn eigen elektriciteit en wie teruggaat tot de jaren vijftig ziet dat zelfs de grotere steden er een eigen stroom opwekking op na hielden. Aan dit monopolie, het alleenrecht om voor een bepaald gebied de elektrici teitsvoorziening te bepalen, komt een einde. De Europese grenzen gaan nu ook open voor zo iets ongrijpbaars als elektriciteit. Als we elektriciteit eens vergelij ken met brood, dan is het nu zo dat je in Nederland broodverkopers (de energiebedrijven) hebt met elk hun eigen wijk, waar niemand anders mag verkopen. Bovendien bezitten broodverkopers een eigen bakkerij. Die bakkerij heeft de prijsafspra ken gemaakt met andere bakkerij en, zodat het voor de klanten wei nig zin heeft om elders, recht streeks bij de bakker, brood te kopen. Probleem voor de bakkerijen is dat er steeds meer mensen komen die zelf brood bakken, meer nog dan die mensen zelf kunnen opeten. En de broodverkoper is verplicht die broden op te kopen tegen een vast gestelde prijs. Bovendien wordt binnenkort het alleenrecht op broodverkoop opgeheven. EPZ, Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid, zo heet de 'bakkerij' van de Zeeuwse Delta Nutsbedrij ven (Deltan), de Provinciale Noordbrabantse Energiemaat schappij (Pnem) en de Maatschap- De energiebedrijven zijn zoeken den in de wereld van de vrije Europese markt. Een troost is dat de Nederlanders niet de enigen zijn. Alleen Engeland en Noorwe gen zijn belangrijk verder. Met Energie Zuid Nederland willen Deltan, Pnem en Mega Limburg zich een weg gaan zoeken en min der kwetsbaar worden voor con currentie. Op termijn voorziet Sto ter een nog verdergaande samen werking van de drie zuidelijke be drijven. Zo ver dat de drie bedrij ven straks deel gaan uitmaken van een overkoepelend moederbedrijf: „Het verband zal nog strakker worden, misschien wel zo strak dat er straks één holding komt. Daar van zal ook EPZ op de een of andere manier deel uitmaken." De Deltan-directeur wiL_zich nog wel aan wat bespiegelingen wagen. Bijvoorbeeld: als Nederland dank zij zijn aardgas goedkoop elektrici teit kan produceren, waarom dan geen elektriciteitsfabrieken ge bouwd voor de export. Zo'n gekke gedachte is dat niet, antwoordt Stoter: „We voeren nu aardgas uit naar het buitenland. Daar wordt het gebruikt om elektriciteit van te maken. We kunnen dat natuurlijk ook hier doen. Dan hou je de toegevoegde waarde van het gas in eigen land." Nog zo'n toekomstbeeld. De klant kan straks kiezen waar hij stroom koopt, maar voor een simpel huis houden maakt dat weinig uit. Hij zal zijn stroom bij de Pnem of Deltan moeten kopen. „Hoeft niet. Kleinverbruikers kunnen zich ver enigingen zodat ze samkn toch een behoorlijke hoeveelheid stroom verbruiken en het elders kopen. Of grote woningbouwverenigingen slaan op deze wijze elektriciteit in. Ze betalen ons dan alleen voor het gebruik van het net, zeg maar voor onze bezorgdienst." Elektriciteit als vrij produkt. Het is even wennen. die stoom nodig hebben voor hun produktieproces bouwen steeds va ker zogeheten warmte-krachtkop- pelingcentrales. Die centrales wek ken zeer efficiënt zowel warmte (stoom) als elektriciteit op. De warmte-krachtkoppeling neemt een enorme vlucht. Het gaat zo snel dat Nederland een teveel aan 'ouderwetse' elektriciteitscentrales heeft. Die centrales kunnen samen 15.000 MegaWatt opwekken. Tij dens een piekperiode, het moment waarop het meeste stroom wordt verbruikt in ons land, is 11.000 MegaWatt nodig. De centrales heb ben dus een reserve van 4.000 Me gaWatt. Handig voor als er een centrale uitvalt. De warmte-krachtkoppeling levert binnen tien jaar naar verwachting zo'n 5.000 MegaWatt, eenderde van wat de grote elektriciteitscentrales nu al leveren. De elektriciteitsvoor ziening in Nederland verandert dus radicaal door het oprukken van de thuisbakkers. Die 5.000 MegaWatt wordt opgewekt door een groot aantal bedrijven. Grootste is voorlopig Dow Terneu- zen, waar een warmte-krachtcen- trale van 400 MegaWatt wordt ge bouwd. Bij Shell Chemie in Moer- zo bang voor: „Die 5.000 MegaWatt is verspreid over een zeer groot aantal bedrijven en bedrijfjes. En die zullen toch niet allemaal tege lijk failliet gaan. Bovendien heb ben we nog altijd een groot vermo gen achter de hand in de centra les." De grote klanten van de energiebe drijven worden grote concurrenten van de EPZ, als ze geen actie ondernemen. Zij kunnen immers hun stroom 'aan de buurman' ver kopen. Met de oprichting van de gezamenlijke onderneming Energie Zuid Nederland (EZN) zijn de drie zuidelijke distributiebedrijven een soort makelaarskantoor in energie begonnen. EZN moet de grote klanten binnenboord houden. In het zuiden zitten nogal wat van die grote klanten: Budelco in Bu- del, Dow Terneuzen, DSM in Ge leen, Enci en KNP in Maastricht, General Electric Plastics in Bergen op Zoom, Hoechst en Pechiney in Vlissingen en Philips in Eindhoven zijn zo wat van die bedrijven die grote hoeveelheden stroom afne men. Een aantal van die bedrijven gebruikt stoom in zijn produktie proces en schakelt over of kan overschakelen op warmtekracht koppeling en zich daarmee voegen verkopen aan het buitenland. Sto ter: „Dat zal gebeuren tegen margi nale prijzen. De kostprijs met mis schien een beetje winst." Neder land produceert, in vergelijking met het buitenland, goedkope stroom. Bovendien heeft in onze buurlanden, zegt Stoter, de warm tekrachtkoppeling nog niet zo'n vlucht genomen als bij ons. Om die grote centrales draaiende te houden, is het dus van belang om tegen concurrerende prijzen elek triciteit te produceren. „Van de kostprijs wordt 55 procent bepaald door de inkoop van energie, dus gas, kolen of uranium. Door bij voorbeeld het gas voor de centrales als voor huishoudelijk gebruik ge zamenlijk in te kopen, kunnen we betere prijzen bedingen," is de hoop van Stoter en de andere di recteuren van de zuidelijke ener giebedrijven. Lukt het de energiebedrijven niet om klanten te vinden, dan zullen centrales gesloten moeten worden. Welke is een kwestie van bereke ning. Sluiten van de kerncentrale Borsele is thans niet aan de orde, zegt Stoter. De centrale wordt op geknapt en aangepast aan de laat- strijdigs. Als 'broodverkopers' zou den de energiebedrijven zich alleen maar hoeven te bekommeren over de plaats waar de laagste inkoop prijs wordt berekend. Maar de broodverkopers zijn ook eigenaar van de bakkerij, in dit geval de elektriciteitcentrales. „We moeten er voor zorgen dat die centrales rendabel blijven. De winstuitke ring van EPZ is immers voor ons en stelt ons in staat de tarieven laag te houden. Bovendien, als we de grootverbruikers niet binnenboord houden, heeft dat gevolgen voor de tarieven van de kleinverbruikers. Zij krijgen de stroom van die cen trales. Als die minder stroom kun nen afzetten zal de prijs voor de huishoudens omhoog gaan omdat de kostprijs per kilowattuur stijgt." Het commercieel worden van het produkt elektriciteit heeft nog een vervelend gevolg. Al jaren wordt energiebesparing gepredikt. De open Europese grenzen en de op mars van warmte-krachtkoppeling dwingt de energiebedrijven goed koop te werken. En hoe meer Me- gaWatten je kunt verkopen, des te lager de prijs. Stoter geeft het grif toe: „Hier Stroom als vrij produkt pij voor Elektriciteit en Gas (Mega) Limburg. De EPZ heeft onder meer de kerncentrale in Borssele, de gro te centrales in Geertruidenberg, Maasbracht en Buggenum. De EPZ, een dochteronderneming v.an de drie energiebedrijven, maakt stroom. Tot voor kort waren deze grote centrales de enige rele vante producenten. Hier en daar stond wel een windmolentje en een enkel bedrijf wekte zelf stroom op, maar op het grote geheel ging het om maar kleine hoeveelheden. Tot voor kort, want de situatie veran dert drastisch. Er komen steeds meer 'thuis-bak- kers' en steeds grotere. Bedrijven dijk komt een centrale van 339 MegaWatt. Die centrale wordt door de EPZ gebouwd en moet in 1996 in gebruik zijn. Het zal niet lang meer duren of warmtekrachtkop peling draagt zorg voor een belang rijk deel van de 'basislast'. Dat is de hoeveelheid elektriciteit die continu verbruikt wordt. Binnen de SEP, de Samenwerken de Elektriciteits Producenten, is niet iedereen even enthousiast over de warmte-krachtkoppeling. Wat als een fabriek met een warmte krachtcentrale failliet gaat of zijn produktie vermindert? Deltan-directeur Stoter is hier niet bij de thuisbakkers in de elektrici teitswereld. Meedoen, is het parool van Pnem, Deltan en Mega Limburg tegenover de grote 'thuis-bakkers'. Pnem en Deltan nemen dus deel in de bouw van de grote warmtekrachtcentrale van Dow in Terneuzen. Maar dat meedoen is nog geen oplossing voor het teveel aan stroom, „We moeten onze centrales rendabel houden. Zo maar sluiten is geen oplossing, want dat komt neer op kapitaalvernietiging. We gaan dus de markt op met die produktiebedrijven," legt Deltan- directeur Stoter uit. 'De markt op' betekent elektriciteit ste veiligheidseisen. „Borsele kan met een investering van 500 mil joen tot 2007 rendabel kan blijven draaien," aldus Stoter, die erkent dat het feit dat Borsele Nederlands enige grote atoomcentrale is ook meespeelt bij de beslissing. Nieuwbouw van grote elektrici teitscentrales is voorlopig uitgeslo ten. Amer 9 in Geertruidenberg, die dit jaar in gebruik is gesteld, is de laatste in zijn soort. De kans dat Nederland wordt verdeeld over de vraag of er een nieuwe kerncentra le gebouwd moet worden lijkt ver waarloosbaar. De manier waarop de energiebe drijven reageren heeft iets tegen- wringt iets. Wij zien duidelijk wel ke maatschappelijke taak wij heb ben ten opzichte van het milieu. Maar welk bedrijf probeert nu zijn I omzet te verminderen? Daar zijn wij bij het beperken van het ener giegebruik mee bezig. Alleen door I hogere prijzen te berekenen of door meer doelmatig werken kun je je omzet dan op peil houden. Maar ook hiermee moet je oppassen. Ho ge energieprijzen kunnen de pro duktie van ons bedrijfsleven te I duur maken. Kijk bijvoorbeeld naar de aluminium-industrie, die nu al te lijden heeft onder de concurrentie uit Oost-Europa. Door de veel minder strenge mi lieu-eisen wordt daar veel goedko per energie geproduceerd." De eens zo onaantastbare bastions van de energiemaatschappijen worden bedreigd door binnelandse enm buitenlandse concurrentie. FOTO ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1993 | | pagina 24