stsüS! DE STEM acht In Zuid-Mexico leven 250.000 Guatemalaanse indianen onder erbarmelijke omstandigheden Stroom als handelswaar De spijt van emigranten De gruwelen van'14-'18 geronde vormen, it en een aantrek- Het slaapkamer- manti" maakt bij lismaking al een ndruk. Met een Hülsta kan U op pen. leuren, bed met es. ilogusprijs 57 32-3-667 38 43 Jaal-EsservAnfwerper Weekend ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 DEEL E L Na vier uur hobbelen door het tropisch regenwoud over een vochtig karrespoor bereikte de Eindhovense free-lancefotograaf Hans Zoete (45) de vluchtelingenkampen in Zuid-Mexico. Het zijn kampen voor gevluchte Guatemalanen. Minstens een kwart miljoen mensen verdeeld over 150 kampen. Indianen, die het schrikbewind in Guatemala in de jaren tachtig zijn ontvlucht en nu terug moeten. Maar naar wat? De problemen van de mensen daar zijn groot. Hans Zoete vond geen afdoend antwoord, maar sprak wel een indiaan die tien dagen lang om zijn eigen dood had gebeden. Het verhaal van een fotograaf. Door Cees Maas Foto's Hans Zoete De verloren vluchtelingen ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 ïjn eerste kennismaking met een vluchtelingen kamp was eigenlijk heel geheimzinnig. Na een bushtocht van vier uur kwamen we in het donker aan en het enige dat we zagen waren twee vlammetjes. Het waren olielampjes gemaakt van colablikjes. Dat was het. Geen elektriciteit, hutten met lemen vloeren, bedjes van takken. En de mensen stonden terwijl ze praatten omdat er geen stoelen waren. Het was allemaal heel erg nieuw voor me." „De kampen zijn groot, in de mees te zitten tussen de 2500 en 3000 mensen, het zijn verschillende groepen Maya-indianen. Ik was er op uitnodiging van kennissen en wat ik vooral wilde doen was terug hier in Nederland informeren over de situatie daar. Daarom ging ik." De dag na mijn aankomst moest de kampraad beslissen of ik mocht blijven en fotograferen. Het poli tieke systeem in die kampen is nogal ingewikkeld, weet je. Er zijn drie lagen: er is een burgemeester met een raad en een politieagent, die worden gekozen en die onder handelen met de Comar, de Mexi- eaanse hulporganisatie over prak tische zaken. Dan heb je een laag van meestal mannen van middelba re leeftijd die politieke beslissingen nemen, bijvoorbeeld in verband met de terugkeer naar Guatemala. En, dan loopt er nog een oude Maya-structuur van vertrou wensmensen, mannen en vrouwen. Die zijn vaak het belangrijkst, ze trouwen, ze dopen en je roept ze erbij als je weg wilt. Iets voor elkaar krijgen in die kampen bete kent dus dat je de weg moet we ten." „De vluchtelingen leven op mais.en bonen die ze zelf telen op zelf ontgonnen akkertjes, vaak uren lo pen van de kampen. Er is armoe, en nu ook honger, geloof ik. De grote hulporganisaties als de VN, de Co- mar en de Mexicaanse regering zijn begonnen met terugkeerprogram ma's, ze hebben een pact gesloten met de regering in Guatemala, maar in de kampen zelf willen de mensen terug op hun eigen condi ties en goed georganiseerd. De be langen van hen kunnen strijdig zijn, en zijn dat vaak ook met die van de hulporganisaties en de Mexicaanse regering. Mexico bij voorbeeld wil ze weg hebben om voordeel te kunnen doen met de kampen en de inmiddels ontgonnen landbouwgrond." „Wat ik zag in die kampen is indrukwekkend. Er leeft niemand die niet iemand kwijt is geraakt in het schrikbewind van Guatemala en dat proef je in de sfeer. Ik sprak een oude indiaan die met zijn kleindochtertje gevlucht was en tien dagen achtereen niet gegeten. Hij bad alleen maar: Heer, wilt u me alstublieft doodmaken." „En de vrouwen. Toen de onder drukking in volle gang was vlucht ten de vrouwen, de kinderen en de bejaarden. De mannen werden ver moord of gingen in het verzet. Die vrouwen werden dus leidsters. Maar hier in de kampen vallen ze weer onder die Zuid-Amerikaanse machocultuur, daar proberen de organisaties wat aan te doen. Er zijn veel cursussen voor vrouwen en dat werkt goed, ze leren bijvoor beeld konijnen te fokken en ovens te bouwen, en als je dat kunt tel je mee in zo'n gemeenschap." „Maar teruggaan? Het is moeilijk. In januari is er een georganiseerde terugtocht geweest, maar de rege ring van Guatemala had de' mensen in de streek waar de vluchtelingen terugkwamen, gezegd dat er slech terikken terugkwamen die hun grond zouden inpikken. Dan is de stemming gemaakt en je weet hoe moeilijk die vluchtelingen het zul len hebben in die gemeenschap. De enige mogelijkheid is dus dat de vluchtelingen zich goed organise ren en terug over de grens hun eigen dorpen stichten. Het Hivos in Nederland, een heel belangrijke hulporganisatie, steunt die gedach te." „Het is daar een hard leven waar bij kleine kinderen volop moeten meewerken. De wat oudere jongens die de kampen ontvluchten en naar de toeristenstad Cancun trekken, worden weer genadeloos uitgebuit door de florerende bouwindustrie daar. Maar als je kijkt naar de trots op die gezichten, dat spreekt voor zich. Het is een kwart miljoen mensen dat onder erbarmelijke toestanden leeft en waarvoor de toekomst onzeker is. Het is een heel groot probleem."

de Stem | 1993 | | pagina 23