rapeut Actie voor behoud oud lyceum PLAATSELIJK NIEUWS Schooljeugd in actie voor behoud bibliobus Leraren Petrus Hondius: 4Zal men nog verwoesten wat de oorlog heeft gespaard?' Drie tarieven voor reinigingsheffing in Oostburg: 180, 215 en 250 gulden Verzet tegen komst automatenhal Sas van Gent Koeters vieren 22 jaar carnaval in Westdorpe Inslaan van ruiten kost Terneuzenaar ƒ400 boete BA lefonische M pie Suijkerbuijk DE STEM ZEELAND C3 R.k.-gemengd koor Westdorpe viert 25-jarig bestaan O/MEAO (of gelijk- rmogen "0 jaar 9 'e werken r nge, professionele amische werkomge- 'alaris gaarne uw telefoni- mer 09-3232262162 personeelszaken. pen, België nd van medewerker arathonstraat 14, om. et het Ginneken tot een nieuwe punt geformu- aanwezige dat er een zeer ndijk zeer dicht in atst, maar in het en van de Baronie. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 I eerst het bestem- spt daan/oor is inmid- n en voor de kapel als e architecten geselec- fen: <ohlmann Waltjen; en voor patio's Maat de Kluijver; nidden van het terrein Srezlaan een groep itect met 6 a 7 wonin- s en Partners, Quadra gemeentelijke diensten idig-landschapsarchi- spoedig na 5 novem- senteerd aan belang- let een gevarieerd gen, met een duidelijke Ik ben ervan over- komende jaren een de opzet van het en van het Laurenszie- 5n eigentijds woonkli- emmingsplanprocedure lat rondom mei 1994 tf.dr.ir. F.M. Maas Van onze verslaggever Terneuzen - Drie leraren van scholengemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen doen een dringend beroep op het gemeen tebestuur het oude Petrus Hon dius Lyceum aan de Burgemees ter Geillstraat van de slopersha mer te redden. Thans is de sector Stadsontwikkeling- en Beheer in het gebouw gehuisvest. In het stadsvernieuwingsproject Stee- nen Beer staat het karakteristieke pand op de nominatie gesloopt te worden. „Zal men nog verwoesten wat de oorlog heeft gespaard? Moet die oude middel bare school met alle middelen op des slopers baar naar het puinkerkhof wor den gevoerd? De ouderen en jongeren, met gevoel'van historie, zullen onder het ruïneren niet slechts één traantje weg pinken, neen zij zullen tranen stor ten op het puin, het schroot en de herinnering. En de honden zullen er een pootje tegen lichten", aldus de leraren C. de Bliek, J. Franken en J. Wink in een brief aan het college van burge meester en wethouders (B W) en de leden van de gemeenteraad. De drie ondertekenaars zijn verontrust, verbaasd en verdrietig om datgene wat met het oude lyceum staat te gebeuren. „Dit schrijven komt uitsluitend voort uit onze gevoelens, die wat onrustig worden en wij slapen toch al zo slecht op onze leeftijd. En nu de teloorgang van de laatste resten van het oude Terneuzen in aantocht is, verbetert deze toestand niet. Hoeveel Terneuzenaren zullen straks met hetzelfde probleem geconfronteerd worden waardoor niet alleen het slaapprobleem bij velen toe neemt, maar ook de bloeddruk". De briefschrijvers achten het een een voudige daad van rechtvaardigheid dat een markt, die wordt omsloten door oude gevels die iets te zeggen hebben, veel hebben meegemaakt, veel hebben gezien en wijs geworden, ongeschonden moet blijven. „Moeten wij niet allen eerbied heben voor de o zo bekende grijze haren?". De drie briefschrijvers geven het ge meentebestuur de suggestie het typisch Nederlandse begrip 'gezelligheid' ge stalte te geven wanneer het gaat om de veranderingen van de Markt in Terneu zen. „Zorg dat er muziek in zit, plaats een kiosk, geef Terneuzen zijn terras sen, zijn bomen op de Markt. Het Por taal van Vlaanderen zal pas werkelijk economisch floreren wanneer het ach terhuis de bezoekers de gelegenheid biedt na te praten, zich te spijzen en te laven". In de brief wordt voorgesteld van het vroegere Petrus Hondius Lyceum een winkelpand, een passage, een overkapte winkelgalerij of een museum te maken. „Een stad die zich respecteert denkt aan zijn geschiedenis. Als over jaren de geesten van de Vliegende Hollander en Jqhan de Vries eens rondwaren door Terneuzen, zullen zij verheugd halt houden op de Markt en daar staande zij aan zij, zullen zij zien dat het goed is en dat er wijzen waren die destijds het architectoriaal modernisme hebben we ten te trotseren". Sas van Gent DUIVENFILM - De duiven- maatschappij De Vrede houdt vanavond om 19.30 uur een filmavond in het clublokaal café Reseda. De films worden vertoond en zijn gemaakt door C. Donkers. Er zijn onder meer films van Visser Lensen en Alex Thijs, duivenmelkers hier uit de streek. De toegang is gratis. VOGELVRIENDEN - Van daag houdt De Sasse Vogel vrienden een vogelbeurs in cultureel centrum De Speye te Sas van Gent, De beurs begint om 13.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Iedereen die vogels te koop wil aanbieden of zelf vogels wil kopen is van harte welkom. Ook geeft De Sasse Vogelvrienden informatie over het houden en kweken van vogels. Biervliet COLLECTE - In Biervliet wordt vandaag een collecte gehouden ten bate van de Sint-Nicolaas-viering. Men collecteert ook in de omlig gende polders en Driewegen. Sluiskil CDJA - De jongerenorganisa tie van het CDA houdt van daag een bijeenkomst in het Budgethotel in Sluiskil. Aan vang 14.30 uur. Er zijn inlei dingen over de economische problematiek in Zeeuws- Vlaanderen. FOTO WIM KOOYMAN Met slogans op de bus maakte de jeugd duidelijk dat de bibliobus niet mag verdwijnen Van onze verslaggever IJzendijke - Toos Bolleman en Endi Schaub die de biblio bus in West- Zeeuwsch- Vlaanderen 'bevrouwen', werden gistermorgen aange naam verrast door een spon tane actie van de IJzendijkse schooljeugd. De leerlingen van groep acht van de katholieke basisschool Mo- lenbolwerk hadden een heleboel pamfletten gemaakt en hingen die aan en in de bus. De teksten logen er niet om: 'Loop naar de hel, de bieb blijft er wel!', of 'Zit niet voor de tv, maar neem een boek mee'. Het ochtenspeel- kwartier van de leerlingen werd vooral bij de bus doorgebracht. „Ik kom hier elke week om boe ken. Als de bibliobus verdwijnt, moet ik er om naar Oostburg. Dat is veel te ver", vatte een van hen het probleem kernachtig sa men. De bibliobus dreigt te verdwij nen, omdat de Zeeuwse Biblio theek, die de voorziening ver zorgt, een andere opzegtermijn van de sta-tijd wil. Die termijn is nu een jaar, maar de biblio theek wil een langere periode, zodat de gemeenten Sluis, Aar denburg en Oostburg ook langer meebetalen. De gemeenten voe len zich voor het blok gezet en weigeren vooralsnog. Op 17 no vember neemt de gezamenlijke commissie Welzijn een definitief standpunt in. School Aan dat geharrewar hebben de kinderen die gebruik maken van de bus geen boodschap. „Dit is echt te gek", vinden ze en dan hebben ze het niet alleen over de tijd dat de bus bij hun school staat. „Als hij op de markt staat (waar veel ouderen boeken ko men lenen) zakt hij soms hele maal door", weet een van hen. Een ander weet te vertellen dat het vooral 's winters erg druk is. „Er zijn veel kinderboeken en strips en als je op school een werkstuk moet maken, kun je ook altijd in de bibliobus te recht." Dat laatste klopt zonder meer. Bolleman vertelt in dit verband over het IBL, het Interbibliothe- cair Leenverkeer. „Als ze een spreekbeurt moeten houden, ko men ze naar de bus om een boekje over dat onderwerp. Als daar niets, of te weinig over is, kunnen ze een IBL kaart invul len. Wij sturen die dan naar Van onze correspondent Oostburg - De inwoners van de gemeente Oostburg moeten er rekening mee houden dat er volgend jaar drie tarieven gehanteerd zul len worden voor de reinigingsheffing.: 180 gulden voor alleenstaanden, 215 gulden voor twee-persoonshuishoudens en 250 gulden voor gezinnen. Dit voorstel werd gisteren gelanceerd in de gecom bineerde commissie van Openbare Werken en Financiën. De nieuwe tarieven kwamen wederom uit de koker van de PvdA. Vorige week hadden de sociaal-democraten het college ook al voor het blok gezet, samen met Dorpsbelangen Toerisme (D&T). Het college nam toen het eigen voorstel, 260 gulden voor het ophalen van het vuil, terug. In die raad hadden de socialisten wel een ander voorstel op tafel gelegd dan gisteren. Toen wilden ze 165 gulden voor de eenpersoonshuishoudens, 215 gulden voor twee-persoonshuishoudens en 260 gulden voor de gezinnen. Het college heeft ondertussen een week de tijd gehad om zich over al die voorstellen en eigen ideeën kunnen beramen. Het wilde de oppositie met een laatste bod voor de gecombineerde com missie vergadering tegemoet komen. Weliswaar met een twee-tarieven beleid te weten 190 gulden voor de alleenwonenden en 252 gulden voor het tweede tarief. Om dat te bereiken moest wel even met de hand in de reservepot geroerd worden. Ook het financieel overschot van de Koegorspolder zou ten goede komen aan de burgers. Voor de oppositie niet voldoende, hoewel zij zich ook wel terdege bewust waren, dat er niet in de toekomst gekeken kon worden hoe de tarieven zich zullen ontwikkelen. Met de drie tarieven dacht PvdA'er L. Wille kostendekkend vuil te kunnen op halen. De socia listen kregen bijval uit de hoek van D&T. In het gekrakeel over de reinigingsheffing bleef het CDA vrij rustig. Lippens vertelde de commissie dat de CDA-fractie moeite had met de differentiatie. De WD wilde de heffingen eerst afwegen aan een totaal ander beleid om te beslissen. Bij monde van A. Rosendaal werd de vrees geuit dat de tarieven in de komende jaren misschien gigantisch de pan zullen uitrijzen. Wethouder Thomaes beaamde dat. Hij voorzag een stijging tot 400 of 500 per jaar.. Van onze verslaggever Sas van Gent - Nog voor de gemeenteraad er één woord aan heeft gewijd, borrelt in Sas van Gental verzet op tegen de mogelijke komst van een speelautomatenhal in het Vlaanderencomplex. Via een spoedvergadering van de zaad maandagavond willen bur gemeester en wethouders de weg v'nj maken voor een gokhal met Haximaal 86 automaten. Daar naast handhaaft het college een maximum van acht automaten in de Sasse horecabedrijven. B en W gaan daarmee voorbij aan landelijke pogingen om het aantal gokkasten in openbare gelegenheden fors terug te drin gen om gokverslaving tegen te gaan. In Sas van Gent geldt de automatenhal als sleutelproject voor de verdere ontwikkeling van de Vlaanderenhal. „Onaanvaardbaar", oordeelt Jan Smit. Hij is bij de komende ge meenteraadsverkiezing lijsttrek ker voor D66. Deze partij zit op dit moment overigens niet in de Sasse raad. „Gokverslaving is een serieus probleem en met het toestaan van een automatenhal is ook de gemeente verantwoordelijk voor de problemen die daar uit voort komen", zegt Smit. Hij hekelt het beleid van B en W om de nadelige gevolgen van een gokhal ondergeschikt te maken aan de wensen van een onderne mer, die zegt De Vlaanderenhal rendabel te kunnen exploiteren. „Onderzoek heeft aangetoond dat per kansspelapparaat op ter mijn één gokverslaafde ontstaat. Bovendien is de kans op versla ving bij jongeren groter dan bij ouderen." D66 is duidelijk in zijn stand punt: geen automatenhal in de Vlaanderenhal. Smit herinnert daarbij aan de voorlichtingsbij eenkomst over gokverslaving die het Zeeuws Bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) op 19 novem ber voor de Zeeuws-Vlaamse ge meenten verzorgt. „Nog even voor deze bijeenkomst een be sluit nemen, komt op z'n minst vreemd ovef." Bij het ZCAD was gistermiddag niemand bereikbaar voor een reactie. Door onze medewerker Theo de la Ruelle Westdorpe - Aan de vooravond van aswoensdag 1972 zat er een aantal fervente carnavalvierders uit 't Polderken om de tafel in de Polderbar. Onderwerp van gesprek was de oprich ting van een carnavalsvereniging. In de jaren daaraan vooraf gaand werd er uiteraard ook carnaval gevierd in het dijkdorp en had men ook een raad van elf, compleet met prins carnaval. Middelburg op en dan wordt gekeken of het in een van de Zeeuwse openbare bilbiotheken ligt. Een week later is het ge vraagde boekje hier. Er komen trouwens ook vaak kinderen die een boek reserveren dat een oudere broer of zus moet lezen voor zijn lijst". Naast die administratieve zaken, hebben de medewerksters hun handen vol aan het verwerken van de uitleningen en het oprui men van stapels teruggebrachte boeken. De suggestie, vanuit de gemeenten, of het misschien met een medewerkster minder kan, lijkt op zo'n moment kant noch wal te raken. „Niet alleen voor kinderen, maar vooral ook voor ouderen moet je de tijd nemen. Ze komen met een schriftje vol titels de bus binnen en dan moet je die boeken voor ze uitzoeken en invullen in hun schrift wat ze wel en wat ze nog niet hebben gelezen." Nooit hetzelfde In de bus staan zo'n drieduizend boeken, maar 'onder de mensen' bevindt zich nog eens het dubbe le van dat aantal. De bus doet tien dorpen en in totaal veertien standplaatsen aan. „Wat het al ternatief ook zou worden, het kan nooit hetzelfde worden als met de bus", zegt Bolleman. Een IJzendijkse bezoekster, mevrouw E. van Dierendonck, is dat roe rend met haar eens. „Ik kom hier elke week. Voor mezelf, maar ook om Grote-Letterboeken voor mijn moeder. Waar moeten be jaarden straks terecht? Je heht dan per sé een auto nodig. Ze halen hier alles weg. Eerst het postkantoor en nu dit." W. Schank is ook een trouwe bezoeker van de bus. Wekelijks haalt hij boeken voor het hele gezin. „Stel je voor dat ik met mijn vijf kinderen iedere keer naar Oostburg moet. Dat is niet te doen. Op den duur heb je hier niets meer." Deze vereniging had de naam De Poldermuizen (niet genoemd naar het grijze muisje, maar naar een aardappelsoort). Prins Carnaval was oud-Limburger Jo de Poorter, die het carnavals feest vanuit zijn geboorteplaats Stein in Westdorpe introduceer de. De Poldermuizen was echter geen lang leven beschoren, zodat begin zeventiger jaren het carna- valsgebeuren in Westdorpe min of meer 'op zijn gat lag'. Tot dus die bewuste vergadering eind 1971. Eerste activiteit van de nieuwe vereniging was het organiseren van het zogenaamde Neuzenbal. In samenwerking met diverse mensen van jeugdsoos Poly Pam werd dit gehouden in verenigingsgebouw Concordia. Na verloop van tijd kwam ook de naam De Koeters naar boven borrelen, volgens de notulen ontsproten aan het brein van Benny Verhoosel. Een van de grote animatoren van De Koeters was toch wel wijlen Emerie 'meester' Hendriks, die vanuit zijn positie als hoofd van de toenmalige St.-Josephschool menig leerling inspireerde .om deel te nemen aan de optocht of de overige activiteiten. Door de positieve reacties uit het dorp besloot men door te gaan en zo kon men in 1972 Sonny Pluym als eerste prins carnaval installeren. Deze kersverse prins der Koeters zwaaide zeven jaar lang de scepter over het Koeter- durp tijdens het jaarlijkse leu- tfeest. Na prins Sonny I volgden nog prins Hendrikus (Henk Mos mans, die nog steeds als groot vorst Hendrikus over De Koeters waakt), prins Willy I (Willy Du- mez), prins Leonardo I (Leon Marrossi), prins Katsjoeng I (Pe ter van Dijk), prins Bernardo I (Benny Hemelsoet), prins Theo- fiel I (Theo de la Ruelle) en de laatste jaren is er stuivertje ge wisseld tussen de prinsen Edwindo I (Edwin de Bock) en Lucas I (Luc van Hurck). Fanatisme Nu, 22 jaar na die bewuste op richtingsvergadering, is de sa menstelling van De Koeters ui teraard niet meer hetzelfde. De oudere generatie heeft het vaan del overgedragen aan de jongere garde. Deze jongere garde heeft echter ook het fanatisme daarbij overgenomen. Zaterdag 6 november bijten de Westdorpenaren het spits af in de Kanaalzone met het jubi leum-prinsenbal. Iedereen die de vereniging een warm hart toe draagt kan die feliciteren met Westdorpe - Het r.k.-gemengd koor van Westdorpe viert van daag haar 25-jarig bestaan met een speciale mis in de OLV Visi- tatiekerk op, waarbij het onder meer voor het eerst de Deutsche Messe van Franz Schubert ten gehore brengt. Tijdens deze dienst worden vijf leden van het eerste uur gehul digd. In 1968 werd in Westdorpe door onder meer de zusters Francisca nessen een vrouwenkoor opge richt met als voornaamste taak het muzikaal opluisteren van kerkdiensten bij uitvaart en hu welijk. Tevens verzorgde het één keer per maand de eucharistie viering in het weekeinde. In 1977 werd het koor, op initia tief van wijlen pastoor Dierick, uitgebreid met enkele mannen en kon men dus met recht spre ken van een gemengd koor. Gro te animator van het r.k.-ge mengd koor was Rob Pollet, die met veel verve de dirigeerstok hanteerde. Na zijn overlijden be gin 1988 werd zijn taak overge nomen door Roger de Bock. het 22-jarig bestaan tijdens de receptie van 19.00 u tot 20.30 u in café 't Oude Raedthuys. Daarna zal het feest losbarsten met muzikale ondersteuning van The New Lords. Om elf minuten over elf wordt dan de prins car naval voor het komend jaar be kend gemaakt. Van onze verslaggever Terneuzen - Zelf beweerde hij dat hij niet thuis was, maar twee getuigen hadden gezien dat J. de B. uit Ter neuzen in september 1992 een aantal ruiten insloeg van de bejaardenflat die hij be woont. Voor de Terneuzense politierech ter hield De B. gisteren zijn onschuld vol en wees erop dat de ene getuige niet bepaald een vriend van hem was. Officier van justitie Mos was niettemin over tuigd van De B.'s schuld en eiste een boete van 400 gulden. Poli tierechter Kool vonniste con form. Agressief geworden door baccar- di-cola's, was P.M. uit Terneu zen in november 1992 op de motor gestapt. Een roekeloze rit eindigde vervolgens tegen een paaltje. De bloedproef wees 1,06 promille uit. Hij hoorde gisteren 1250 gulden boete en 6 maanden rijontzegging tegen zich eisen. Er bleek echter een procedure fout te zijn gemaakt en M. werd vrijgesproken. L.B. uit Koewacht had in de periode van maart 1990 tot april 1992 een uitkering van de ge meente Axel. Een groot deel van die tijd woonde ze echter met iemand samen en dat had Ze niet opgegeven. Ze gaf de feiten toe en kreeg honderd uur werkstraf, plus twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. (ADVERTENTIE) Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekerings adviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000

de Stem | 1993 | | pagina 19