R POEL 'Gemeente Hulst is te passief BEVEILIGING enheid Generale repetitie in Blaauwe Hoeve Lijst Bruggeman verwijt Hulster college gebrek aan dadendrang emt PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER )RTBEURS iRFSPORT NING - SIONS Groot Hulst/Gemeenschappelijke Belangen pleiten voor één bedrijvenloket AbvaKabo bereidt acties bij de ziekenhuizen voor Axels verleden in nieuw fotoboek Regen in aantocht Strandwal ontdekt tussen Groede en Nieuwvliet DE STEM ZEELAND ulieren ORTING :ELICITEERD IFELICITEERD hber houden wij ^en skimateriaal i Ook hebben wij POFFERS voor u. vanaf149.- nu99.- tk 399.- 99.- 89.- |d golfjack 289.- ^nde parka 299.- ond sur. >40 GL -RH SCHADE )ER POEL, HULST Rechtzaak drugsmokkel weer aangehouden het veiligste adres II fiSUnet0 Wisselend weerbeeld Onderste steen boven halen 'Pak Dorpstraat Grauw snel aan' Kapellebrug Kloosterzande Kilometers lange verhoging in het landschap ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 C2 nkje, jubileum, verloving, atie, examen, enz. 1,07 incl. BTW, plicht. Foto of 135 x 40 mm erige tarieven op worden niet eerd. geef uw tekst rig af bij één van iftelijke opgaven "ccepteerd indien d zijn, ook indien evoegd is. recht voor teksten 'enen te weigeren, achten bereiken ekst behoudt de voor om de naam bekend te geven. i Etten-Leur, mevr. Eist Itrick van der Veeken in fird in Den Hout, Pascal den Ridder in Breda, ben in Breda p, Jeroen Schouteren in i Zoom tTSPEClALIST den tot het terugverkrij- lig en tot oplossing fitte (N.-Br.) ontvreemd: ergroen metallic ■44853M1027399 unspeet 3r. 2-61700, na kantoor- B52947683. GC-TEL. 01140-14485- 10-19063 52.000 km 1992 .,28.000 km 1988 en 1.4 GL 1989 000 km 1986 L 1985 drs., 67.000 km 1986 rs., 47.000 km 1991 87.000 km 1989 00.000 km 1988 1985, 1988 en 1991 CL 1990 ls„ 52.000 km 1987 000 km 1988 14.000 km 1988 automatic i-drs„ 49.000 km 1987§ 53.000 km 19871 Van onze verslaggever Hulst - Het beleid van burgemees ter en wethouders van Hulst ken merkt zich door besluiteloosheid en gebrek aan dadendrang. Met name als het gaat om het beleid in de jdeine kernen. Die kritiek geeft de lijst A. Bruggeman in de algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting. Als voorbeeld noemt Bruggeman de al jaren aangekondigde heroverweging van het bestaande subsidiebeleid. Ook dit keer staat dat weer in de aanbie dingsbrief bij de begroting, maar er worden geen spijkers met koppen gesla gen. Een andere zaak is de privatisering van de sportvelden, die op zich laat wachten. „Te weinig doorzettingsver mogen", betoogt Bruggeman. En dan is er de voor de Graauwse lijst belangrijke reconstructie van de Dorps traat in Graauw. B en W hebben dat karwei voor 1996 op de agenda, maar daarmee kan Bruggeman niet akkoord gaan. De investering van drie miljoen gulden komt volgens Bruggeman op een jaarlijkse last van ruim drie ton. Er zijn volgens hem verschillende mogelkijkhe- den om dat geld bijeen te krijgen. Ten eerste is daar alvast de 100.000 gulden die het in goed staat houden van de straat kost. Daarnaast zou er 150.000 gulden in het project kunnen worden gestopt die afkomstig van grondver- koop in het dorp. Voor het dan nog ontbrekende bedrag denkt Bruggeman aan het rioolrecht, het potje stads- en dorpsvernieuwing, het grondbedrijf, re keningoverschotten of de pot onder houd wegen. Volgens Bruggeman is de gemeente ove rigens nalatig geweest bij het aanvra gen van subsidies voor het karwei. „Bij een actief beleid van B en W is twee jaar wachten niet nodig", betoogt Brug geman. „Men spreekt steeds over kleine kernenbeleid, maar het wachten is op daden". Tenslotte kan ook de 50 mille voor klussen aan het Graauwse dorpshuis zijn goedkeuring niet wegdragen. „Dit is weer een aalmoes voor Graauw meent hij. Hij wil dat Graauw net zo behandeld wordt als Heikant, waar op dit moment een nieuwe gymzaal kan worden gebouwd. In Graauw sukkelt men al jaren met ruimtegebrek voor de opslag van materiaal, een behoorlijke entree en het ontbreken van een ont vangstzaal. Van onzer verslaggever Hulst - De gemeente Hulst voert nog steeds een te passief beleid als het gaat om het aantrekken van nieuwe bedrijven. Dat betogen de fracties Groot Hulst en Gemeenschappe lijke Belangen in het algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting. De fracties, die bij de komende verkiezingen samengaan en nu alvast met gezamenlijke algeme ne beschouwingen komen, ver bazen zich erover dat er over het Van onze correspondente Middelburg - De rechtzaak tegen de van betrokkenheid bij drugsmokkel verdachte Heikanter M.W. (50), de Zaandammer F. van der W. (44) en de Amsterdammer B.D. (56) is opnieuw aange houden door de rechtbank in Middelburg. De smokkel kwam in juni aan het licht toen in de haven van Antwerpen 2000 kilo in kunst stof cokes verstopte cocaïne was gevonden. Ook in Hulst werd in een loods hoeveelheden van de drug gevonden. W. zou volgens Justitie de loods voor de overslag beschikbaar hebben gesteld. De man uit Heikant heeft steeds ontkend iets geweten te hebben van de smokkel. De behandeling van de strafzaak is uitgesteld naar aanleiding van verklaring van de kroongetuige C.P., waaruit zou moeten blijken dat Van der W. wel degelijk geweten heeft wat er in de cokes verstopt zat. Voor de raadsman van B.D. was dit aanleiding te rechtbank te vragen nog een aantal andere getuigen te laten horen. De rechtbank stemde hiermee in. aantrekken van bedrijven in de begrotingsbrief met geen woord wordt gerept. De partijen vragen zich af in hoeverre de gemeente contacten onderhoudt met de Kamer van Koophandel. „Dit is toch de instelling bij uitstek die goed op de hoogte is van bestaande subsidiemogelijk heden voor de stimulering van de werkgelegenheid, waardoor het voor bedrijven aantrekkelij ker kan worden Hulst als moge lijke vestigingsplaats te kiezen", aldus de papieren. Beide fractie pleiten ook voor een zogenaamde 'bedrijvenlo- ket'. Een vast aanspreekpunt waar ondernemers steun, advies en hulp kunnen krijgen. „Wij vinden het van groot belang dat een actief promotioneel aquisi- tie-beleid van de grond komt om Hulst naast de functie van woongemeente bekendheid te geven voor met name de schone re milieuvriendelijke bedrijvig heid", aldus de fracties. Wat de bedrijfsvestigingen betreft vin den ze overigens dat het provin ciale beleid voor de gemeente weinig beorderlijk is. Ook de WD pleit in de algemene beschouwingen voor één loket. Daar moet dan niet alleen infor matie worden gegeven over be schikbare gronden, maar de on dernemer moet er tevens verder geholpen worden 'door het woud van aanvragen en vergunnin gen'. „De instelling van de bege leidende ambtenaar moet dan zijn: 'Hoe sleep ik deze aanvraag zo snel mogelijk naar realisatie, Wat is ermogelijk?' En niet het duidelijk maken van wat er alle maal niet kan". Samen met de Regionale Groe pen Gezondheidszorg in de regio Zuid-West heeft de vakbond de campagne 'Stop de afbraak' ge organiseerd. Het gaat om enkele informatie-bijeenkomsten bij ziekenhuizen in de aanloop naar eventuele acties als de voorgeno men bezuinigingen onverkort worden doorgevoerd. Bij de bezoeken aan de hospita len willen de kaderleden een petitie overhandigen aan de di rectie. Daarin wordt naar het standpunt over de bezuinigingen gevraagd. Daarnaast maken de kaderleden een inventarisatie (ADVERTENTIE) INBRAAK Erkend Beveiligings- Installateur een begrip in service en de elektronica van n Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 De dames Van Eeckhout-Daalman en Bun-Neve repeteerden gisteren de openingshandeling. foto wim kooyman Van onze verslaggever Breda - Ter voorbereiding op mogelijke acties maakt de AbvaKabo de komende periode een rondje langs een aantal ziekenhuizen. van de gevolgen die dit heeft. Per campagnedag is er een bij eenkomst in het bezochte gebied. Voor West-Brabant is dit op 10 november vanaf 17.00 uur in het Ignatius-ziekenhuis in Breda. Op 11 november is er een ontmoe ting om 17.00 uur in het Ooster- schelde-ziekenhuis in Goes voor Zeeland, met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen. Voor dit gebied is er op 15 november een bijeenkomst in ziekenhuis De Honte in Terneuzen vanaf 16.30 uur. Midden-Brabant, ten slotte, krijgt bezoek op 12 november om 16.00 uur in het Maria-zie- kenhuis in Tilburg. Van onze correspondente Hulst - De twee oudste be woonsters van het verpleeg- en verzorgingshuis de Blaau we Hoeve in Hulst openen vanmorgen om 10.00 uur de verkooptentoonstelling met spulletjes die door de bejaar den zelf zijn gemaakt. De expositie wordt gehouden in het kader van het 25-jarig be staan van de Blaauwe Hoeve. Het doel van de expo is duide lijk, met de opbrengst van de verkoop op zaterdag en zondag wordt nieuw materiaal gekocht voor de activiteitenbegeleiding. Het evenement zelf is voor de bewoners en hun familie en de buitenwacht. De dames hielden gisteren al een generale repetitie. M. van Eeck hout-Daalman is 95 jaar en M. Bun-Neve 97 jaar. „We hebben een werkzaam leven achter de rug, maar een paar jaar geleden wilden de benen niet meer hé en toen zijn we naar hier gekomen. Het is hier prima, we zijn blij hier te zijn". De dames praten honderduit en hebben zich goed voorbereid op hun taak. Samen stelden zij een toespraak op en die wordt uitge sproken door M. Bun. Zij hoopt dat het twee leuke dagen worden en maant de dames van het wa felkraam om de ijzers al vast aan te zetten. M. van Eeckhout knipt daarna het lint door. Tijdens de tentoonstelling wor den breigoed, borduursels, sok ken, smirna, pitrietmanden en kussens verkocht en kunnen de bezoekers deelnemen aan ver schillende spelletjes, een blik- semloterij en een grote loterij. Het raadspel is origineel dit jaar. Er moet geraden worden naar het aantal kwartjes die er gaan in een kwart appeltaart. Ook is er gedacht aan de inwen dige mens met koffie en wafels. De tentoonstelling in het restau rant van de feestvierende Blaau we Hoeve is zaterdag en zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Iedereen is welkom. Van onze correspondente Axel - Gisteren werd in res taurant de Graanbeurs in Axel het boek 'Axels verle den geïllustreerd' gepresen teerd. Het eerste exemplaar werd door de auteurs over handigd aan wethouder A. van Waes. Het boek Is samengesteld door Jan Boeye en Carlo Buysrogge. Beiden hebben al eerder mee gedaan aan de reeks boeken over Zeeuws-Vlaamse plaatsen die uitgegeven wordt door Van Geyt Productions in Hulst. Zij zijn zich terdege bewust van de hoeveelheid boeken die reeds over de streek zijn verschenen. Daarom is gezocht naar een nieuwe formule en die werd gevonden in de grote hoeveel heid fotomateriaal over Axel. Materiaal dat nog nooit gepu bliceerd is en dat op deze ma nier voor het nageslacht be waard blijft. Vele oud-Axelaars zullen met plezier de familie en kennissen uit het verleden herkennen. De klederdrachten, de Axelse fees ten, de oorlogstijd, de school jeugd grijnzen de lezer toe. Een Axelse dame in klederdracht is te zien in een auto waarmee ze een snelheidsrecord wil verbe teren. Het boek geeft ook uitleg over evenementen en gebouwen. Er is ook aandacht voor Spui en de Axelse Sassing. Het boek wordt verkocht in de erkende boekhandels in Zee land. Wethouder Van Waes (links) bekijkt met de samenstellers Jan Boeye en Carlo Buysrogge het boek. foto wim kooyman Het prachtige, bijna zomerse, weer van de laatste dagen is voorbij. Gisteravond krimpte de wind van zuid-oost naar noord-oost en voerde toen al koude lucht aan. Gisteren konden wij nog genieten van dat schitterende en vooral zachte weer, maar de bewoners van Groningen en Friesland hadden toen al een andere ervaring. Daar was de koude reeds begonnen. Vanuit het zuidoosten worden nu volbp wolkenvelden aange voerd en daar gaat de zon achter schuil. De wind wordt in de loop van de dag wat strakker en daardoor wordt het een gure dag met maximaal 10 graden. Dat is een stuk minder dan dinsdag, woensdag en donderdag, toen we 18,6 graad konden noteren. Deze wisseling van weertype zorgt er ook voor dat mensen met fikse verkoudheden en griep minder snel herstellen. Vanavond kan het zelfs wat regenen en morgen wordt het nog triester: regen, bewolking en slechts 8 graden. Ook maandag kunt u op dit slechte weer rekenen. Het enige lichtpuntje is, dat de wind in kracht afneemt. Maar de middagtemperaturen dalen nog meer. Naar ongeveer zes graden. Ook de komende nachten daalt de temperatuur geleidelijk. Komende nacht is het nog 6 graden, maar in de nacht van maandag op dinsdag is dat slechts 2 tot 3 graden. Vanaf woensdag krijgt de zon eindelijk weer wat kansen. De wind blijft echter uit noordoostelijke richting waaien. Doordat ten noordoosten van ons een hogedrukgebied blijft liggen en zuidelijk van ons depressies aanwezig zijn, blijft de windrichting noordoost. Dat betekent kou! De verwachting in cijfers: Vandaag een wisselend weerbeeld, veel bewolking, mogelijk nu en dan een opklaring en vanavond snel toenemende kans op regen. De wind komt uit noordoostelij ke richting met een kracht van 5 tot 6 Beaufort. De middagtem- peratuur is 10 graden en 's nachts wordt het 6 graden. Zondag en maandag zwaar bewolkt, regen, maxima van 7 tot 8 graden en minima van 3 tot 5 graden. De wind neemt af van 6 naar 4 Beaufort. Dinsdag en woensdag is er meer kans op zon, maar het blijft fris met 7 graden overdag en 3 graden 's-nachts. Hoe was het weer vorig jaar op 6 november? Overdag werd het 12 graden, 's-nachts 6,8 en het regende een halve millimeter. De zon scheen in totaal niet. De extreme temparturen in deze eeuw op 6 november: op 6 november 1963 werd het 18,6 graden en in de nacht van 5 op 6 november 1980 vroor het 5 graden. Het weer in oktober: De temperatuur was 9,8 graad, normaal is dat 14,3 en vorig jaar was dat 11,4 graad. Het regende 71 millimeter, normaal is dat 71 millimeter en vorig jaar viel er 81 millimeter. De zon scheen 114 uur, normaal is dat 113 uur en vorig jaar was dat 106 uur. De weerspreuken: 'November telt 30 dagen, maar het dubbele aan wind- en regenvlagen'. 'November-regen, brengt geen zegen'. VERVOLG VAN ZEELAND C1 Het leek een doodgeboren kind je, de motie om de onderste steen boven te halen. De partijen die gedeputeerde in het college hebben (de positie van het college kan de inzet worden) voerden felle tegen stand. De CDA-er Coppoolse noemde een nieuw onderzoek 'gelegenheidspolitiek' wat hem op een sneer van Van Heukelom kwam te staan, die vroeg of het CDA acht ton verlies soms gele genheidspolitiek noemde. Toegift De PvdA bleek gaande de verga dering graag bereid een eerste toegift van De Kok (PvdA) te accepteren, een notitie met spel regels voor de toekomst en steunde de motie evenmin. Keer op keer interumpeerden PvdA- ers de voorstanders van de motie in een poging het voorstel van tafel te krijgen. Suurmond van de WD stelde onomwonden voor: „sluit dit dossier'. Naarmate de vergadering vor derde kwam De Kok met meer toezeggingen, tot Van Heukelom schorsing vroeg en (politiek op merkelijk) ook Commissaris van de Koningin Van Gelder de sa mengeroepen fractiewoordvoer ders adviseerde de motie aan te houden en het andere voorstel voor een nieuw onderzoek te accepteren. En zo geschiedde het. Van onze verslaggever Graauw - De reconstructie van de riolering en het wegdek van de Dorpsstraat in Graauw moet versneld worden aangepakt. Die eis werd op tafel gelegd tijdens de vergadering van de Graauwse Dorpsraad. Voorzitter J. Steyaert betoogde, dat er in de hele gemeente Hulst nergens zo'n slecht wegdek is te vinden als in Graauw. ROZENKRANS - In de kapel van O.L. Vrouw Ter Eecken te Kapellebrug wordt vandaag een Rozenkransgebed gehou den. Aanvang 14.30 uur. HANDWERK - In huize St. Antonius te Kloosterzande wordt vandaag en zondag de jaarlijkse fancy-fair en hand- werktentoonstelling gehou den. Het evenement is beide dagen geopend van 14.30 tot 20.00 uur. Tijdens deze dagen zijn er ambachtelijke demonstraties, zoals het maken van poppen, sieraden, schilderstukken en kaarsen. Uiteraard is de ten toonstelling van door de be woners gemaakte spulletjes het middelpunt. BRANDWONDEN - Op basis school Ter Duinen is dinsdag een voorlichtingsavond over brandwonden. J. Spaeter van de Nederlandse Brandwonden Stichting zal een lezing hou den over brandwondongeval len, de gevolgen, behandeling en eerste hulp. Hij zal ruim aandacht schenken aan het voorkomen van brandongeval- len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ZATERDAG HULST - Café de Kroon, 14.30 uur schieting. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14.00 uur schieting. TERNEUZEN - Café Du Commerce, 14.00 uur prijskaarting De Vogelvrien den. HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur kaarting. ZONDAG WALSOORDEN -Café Rue du Nord, 14.30 uur schieting. Van onze verslaggever IJzendijke - Een enkele kilometers lange verhoging in het landschap, globaal tussen Groede en Nieuwvliet, blijkt een zogenaamde 'strandwal' te zijn, die ooit de kustlijn vormde en is ontstaan in het pleistoceen. Die informatie kwam gisteren naar voren uit een inleiding die landschapsarchitect ir. W. de Meulmeester hield voor de ver gadering van de commissie Her inrichting Kust West Zeeuwsch- Vlaanderen. De commissieleden reageerden enigszins verbaasd op deze 'ontdekking'. „Dit is geheel nieuw, het is nooit eerder genoemd", aldus een van hen. De inleiding van De Meulemees- ter ging over de ontstaansge schiedenis en cultuurhistorie van het gebied dat onder de toekom stige herinrichting valt. De strandwal, inclusief vliedberg, loopt gelijk met zuidkant van het oostelijk deel van dat gebied. De Meulemeester beschreef dat zich op de verhoging in het ver leden mensen hadden gevestigd en dat er ooit boomgaarden op zijn geweest en groenteteelt. Bo vendien kon er, door die hogere ligging, zoet water worden ge put. De Meulemeesters voorzichtige suggestie dat het misschien wel de enige strandwal van dergelij ke ouderdom in Zeeland zou zijn, werd door een van de com missieleden tegengesproken. De strandwal bij de de steengroeve in Nieuw-Namen is er ook nog en bovendien ouder. Die dateert van het plioceen, twee en een half tot drie miljoen jaar gele den, net vóór het pleistoceen. Commissielid J. Ramondt, eerder bij andere landinrichtingspro jecten betrokken, verwonderde zich erover dat de strandwal nooit eerder was genoemd. „Bij de ruilverkaveling Breskens- Zuidzande zijn we hem in ieder geval niet tegengekomen." Op zijn vraag wat nu het (land schappelijk) belang was van de strandwal, stelde De Meulemees ter dat zoiets gevoelsmatig ligt, „Als je weet wat in het verleden belangrijk is geweest, kun je daar nu bewust mee omgaan, zodat je niet aan het eind tot de ontdekking komt van: hé, zat dat zo? Provinciaal vertegenwoordiger J. de Fouw (milieu en water staat) bekroop intussen een on aangenaam gevoel. Bovenop de wal loopt namelijk de provincia le weg van Groede naar Nieuw vliet. „We zijn jarenlang bezig geweest bij te schaven aan die weg. Nu vraag ik me af: zijn we wel goed bezig, of moeten we stoppen?" De commissie reageer de hierop met de suggestie om in ieder geval rekening te houden met het historisch belang, door de toekomstige beplanting aan te passen.

de Stem | 1993 | | pagina 17