Vieuw onderzoek blunders NCS e huur DE STEM Brabantse varkensboeren zijn te snel voor gemeente Hulst NCS-debat doet Staten vonken van leven Aya ingepakt voor transport PROFILE KLAASSEN ffislukte poging om debacle sportcentrum Zilveren Schor in de doofpot te stoppen Verdachte van schietpartij geeft zichzelf aan bij politie Twee jaar cel geëist voor veroorzaken fataal ongeval STBANK de ruimte. Dssendrecht. tdr. B.V. Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountainbikes race- en kinderfietsen PASSAGE - AXEL 01155-81781 Buit van twintig mille in Hoofdplaat Zwakke frank doet omzet teruglopen 'Verknipte' Axelaar verzon verhaal kaal scheren zelf 4Tomatende toekomst voor de Zeeuws-Vlaamse landbouw' 79 t de bank in kwestie om de restschuld die p over blijft, mee te naar de nieuwe hy. voor het volgende eraard kan dit alleen ieuwe hypotheek ooit lfde bank wordt ver re mogelijkheid is om huid om te zetten in onlijke lening. gevallen beperkt dit nogelijkheden bij aan- een volgend huis. De k daarvoor zal min- zijn dan wanneer er tschuld was geweest n zal een bank in de alleen maar mee wil- en als er in het verle- keurig betaald is. Bij garantie zal hoven de gemeente toestem- oeten geven, roblemen komen eeh- n voor als het huis moet worden. Zolang gebeurt komt er in de altijd wel weer een dat de waarde weer rdt dan de hypotheek, gt samen met het feit igenlijk altijd wel in- en dat ook de huurstij- aar blijven doorgaan, en downs gaan ook de ijzen gemiddeld naar s hoger niveau. antrekkelijke er een Post- ie u veel voor- raak met een eek-adviseur grotere post een telefoon- 12 vervolgens formeert eerst verzekerings- uw hypotheek- reen Postbank- hypotheken. n een huis te kopen. Zeeland yan onze verslaggever Graauw - Een stel Brabantse var kensboeren is de gemeente Hulst net te snel af geweest. Xort voordat de gemeenteraad via een voorbereidingsbesluit de deur toe deed voor vestiging van intensieve veehoude- ;ij in het buitengebied kwamen op de alreep nog vier bouwaanvragen bin nen. Wethouder G. van de Voorde deelde dat mee tijdens de vergadering van de Graauwse dorpsraad. De aanwezigen reageerden-geschrokken, want vier van de in totaal vijf aanvragen in de ge meente Hulst zijn gesitueerd in de om geving van Graauw. Het gaat om plan nen voor varkenshouderijen aan de Me- loweg, Schenkeldijk, Oude Graauwse Dijk en de Emmapolder. De vijfde aan vraag heeft betrekking op een lapje aan de Derde Verkorting. In Hulst was al geruime tijd een aan vraag binnen. Dat er zo snel nog even vier andere zouden komen was volgen de wethoucer 'buiten alle verwachting'. Het gaat :n Hulst om in totaal drie aanvragers. Eén varkensboer heeft ver gunning gevraagd voor drie verschillen de plaatsen. Bijna alle gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren hebben nu de deur dichtgesmeten voor intensieve veehouderij. Ze zijn vooral bevreesd voor de met de komst van de bedrijven gepaard gaan mest problematiek. Daar worstelt men in Graauw overigens al langer mee. De aanwezigen lieten tijdens de bijeen komst massaal hun ongenoegen horen over een mestopslagplaats langs de Zandbergsestraat. De zogenaamde mestzak verspreidt een ondraaglijke stank en trekt horden vliegen aan. De mestzak is bedoeld voor de opslag van uit Brabant afkomstige mest die van daaruit verder wordt verspreid. Niet alleen is er volgens de bewoners sprake van overlast, maar ook van een gevaarlijke situatie voor bijvoorbeeld spelende kinderen. De rr.estopslag is namelijk niet afgesloten. Wethouder Vande Voorde liet de aan wezigen weten dat de gemeente al volop bezig is een einde te maken aan de problemen. Zolang er geen speciale fil ters zijn geïnstalleerd en de hele handel niet wordt afgedekt met zeil en auto banden, mag er geen nieuwe mest wor den aangevoerd. Q0p, moet (je eigenaar de opslagplaats voorzien van een deug delijke afrastering. De opslagplaats verbieden is niet mogelijk omdat die niet in strijd is met het bestemmings plan. an onze verslaggever Middelburg - Er komt toch een nieuw onderzoek naar de blunders en het ver dwenen subsidiegeld van et sportcentrum NCS Het Zilveren Schor. Een po ging van de collegepartijen WD, het CDA en de PvdA om dat dossier definitief te sluiten en de zaak in de doofpot te steken, misluk te. Statenlid Van Heukelom (SGP) wist via een handig politiek spel bereiken dat zijn veelbespro- ;en motie (een provinciale va- :ant op de parlementaire enquê- e), die te weinig politieke steun jenoot om het te halen, toch boven de Middelburgse politiek blijit hangen. Voor het jaar om is, wordt een nieuwe Statenzitting over de kwestie zal worden gehouden. Dan zal er extra informatie zijn: over de besteding van vier ton susidie in 1992, het commentaar van het bestuur van het sport centrum, wat een nieuw licht kan doen schijnen op de door Gedeputeerde Staten verzwegen informatie aan de Staten, en tevens worden dan de 'spelre gels' besproken voor nieuwe soortgelijke procedures. Tevreden Het trio Statenleden dat gisteren net tal van harde woorden voor motie pleitte, Van Heukelom, Woudstra (Delta Anders) en De (D66) was achteraf buiten gewoon tevreden. „We krijgen alles wat we wilden, de zaak ligt nog volledig open, de motie is aangehouden terwijl we als we die motie hadden ingediend had den verloren en het dossier ge sloten zou worden," aldus Van Heukelom. Zoals bekend is door het misluk ken van het sportcentrum tussen de acht ton en een miljoen gul den subsidiegeld verdwenen. De Staten verwijten Gedeputeerde Staten dat het slecht op de pro vinciale centen heeft gepast en Staten slecht heeft geïnfor meerd. Onjuiste notulen De informatie die tot nu toe is verstrekt, maakt de zaak er niet duidelijker op en roept tal van nieuwe vragen op. Gisterochtend nog bereikte de Statenleden een lax van het onderzoeksbureau Deioitte Touch waarin het bureau (dat de gang van zaken beeft doorgelicht en een rapport taeft opgemaakt) meldde dat het lot zijn 'verrassing bleek te be schikken over onjuiste notulen'. En op grond van notulen, kan bepaald worden wanneer GS 'vat wisten. Vitale informatie dus. Maar wat die 'onjuiste no tulen' nu waren, daar kwamen Staten gisteren niet achter. Het bureau zelf weigerde elk commentaar en Van Heukelom de gedeputeerde De Kok over die opmerking'. „Wat zijn onjuiste notulen van het NCS? Hebben we hier met oplichters te laken die dubbele notulen bij houden?" Hat wist De Kok dus niet. Hij sloot opzet van de kant van het h'CS-bestuur niet uit, maar zal het meenemen in het nieuwe onderzoek. Imago He SGP heeft de motie al een maand klaar. En al die tijd was het duidelijk dat er geen Staten meerderheid voor zou zijn. 'Slecht voor het imago van Zee land', luidde een eerder kritiek- Punt van de WD-er Suurmond. Gisteren bleek dat alleen D66 'ook een collegepartij) zich aan he zijde van de SGP schaarde, Wat op 47 stemmen met 17 of 18 stemmen voor, niet doorslagge vend was. VERVOLG C2: 'Onderste steen boven halen' Afgelopen nacht is, als alles volgens plan verloopt, de ge zonken Panamese autocarriër Aya gehesen. Hangend tussen vier drijvende bokken wordt het schip vandaag naar de Sloehaven bij Vlissingen geva ren. De tocht over de Wester- schelde begint vanochtend tus sen 5.00 en 6.00 uur en zal een uur of twaalf duren. Hoofdplaat Bij een inbraak in een woning aan de Van de Muijssenbergstraat te Hoofplaat is voor 20.000 gulden aan geld en sieraden gestolen. De diefstal werd afgelopen don derdagavond gepleegd. Men ver schafte zich toegang via de ach terzijde van het pand. De techni sche recherche stelt een onder zoek in. Van onze verslaggever Temeuzen - De waardever mindering van de Belgische frank begint het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven waarvan vooral de midden stand afhankelijk is van de koopkracht van de zuider buren - parten te spelen. Dit meldde gisteren voorzit ter Dees van de commissie midden- en kleinbedrijf tij dens de 113e ledenvergade ring van de Kamer van Koophandel in Terneuzen. „Er zijn teruglopende om zetten geconstateerd, ver moedelijk door de devalua tie van de Belgische frank", zei hij. Door onder redacteur Cees Maas Het was dit keer eens geen saaie vergade ring van Provinciale Staten gisteren, over Het Zilveren Schor. Het vonkte van leven. Er werd gedebateerd, er werd geïnterum- peerd, er werden emoties getoond, compro missen gesloten, er werd politiek bedreven. De motie voor een diepgaand onderzoek van de SGP'er Van Heukelom had aanvan kelijk geen enkele kans van slagen, maar bleef overeind, en hoe. Van Heukelom, die vrij hoog op de kieslijst van de Tweede Kamer komt en een grote kans heeft Ka merlid te worden, liep de hele dag heen en weer tussen voor- en tegenstanders en bereikte precies wat hij wilde. Er komt meer onderzoek naar de blunders rond Het Zilveren Schor waarin bijna een miljoen gulden (niemand weet het nog precies) subsidiegeld is verdwenen. Opvallend gisteren was de rol van D66. Een partij met een gedeputeerde in het pluche en die dus iets te verliezen heeft, mocht het college over de kwestie vallen. Dat kan gebeuren, als de verantwoordelijk gedeputeerde De Vries (vertrokken naar Friesland) er nog had gezeten, was haar politieke kop gerold, daar waren ettelijke voor- en tegenstanders het over eens. De andere collegepartijen PvdA en CDA pro beerden van alles om de SGP-motie te torpederen, maar D66 koos voor de motie. De onderste steen boven, vond Statenlid De Blij. En verder kwamen bijna alle politieke kanonnen aan het woord. Constant van Waterschoot (Delta Anders), die telkens met korte opmerkingen de tegenstanders uitdaagde tot debat ('Het CDA wil alles op een rijtje, maar pas na de verkiezingen') en heftig was in zijn overtuiging. „Alle waar schuwingsbellen moeten toch gaan rinke len als droge accountants ons melden dat ze verrast zijn door onjuiste notulen. Ac countants houden zich niet bezig met ver rassingen," stelde Van Waterschoot. Het Statenlid Roose (RPF/GPV), een cha- rismatig kalm en waardig heer, waar ie dereen altijd naar luistert, die met zijn sombere donkere stem praatte over 'het klaterzilver dat zo nodig moest worden opgepoetst.' Onderzoek is van groot be lang, vond dit Statenlid. Statenlid Woud stra (Delta Anders) die de debatten opende met de prikkelende vraag: „Hoe lang zijn wij ais Staten beduveld, en dat we bedu veld zijn staat als een paal boven water." En wat verder duidelijk werd, was dat naarmate er meer informatie loskomt over de zaak er meer vragen rijzen. De 'onjuiste notulen' is een enkel voorbeeldje. En een vraag die voor de hand ligt, maar nog niet is gesteld: waarom is de hoofdpersoon in dit drama, de ex-gedeputeerde De Vries, niet gehoord door het onderzoeksbureau en alle andere betrokkenen wel? Gedeputeerde De Kok (PvdA), die de wei nig benijdenswaardige taak heeft dit erfe nisje uit de portefeuille van zijn voorgang ster te moeten verdedigen, heeft deze maand al enkele malen gezegd dat er geen verdere informatie is, nu het onderzoek van het externe bureau is afgesloten. De duivel speelt met zijn woorden. Er is niet meer informatie, roept De Kok bij herhaling. De op één na laatste keer dat hij dat zei, waren zijn woorden nauwelijks koud toen de NCS-verslagen van de verga deringen met het provinciaal bestuur in deze krant werden onthuld. En alle Sta tenleden schreven reeksen nieuwe vragen op, de motie werd opgepoetst. Geen nieuwe informatie, zei De Kok. En gisterenochtend kwam dan de fax van het onderzoeksbureau met de opmerkingen over 'onjuiste notulen' in de Abdij neer- dwarrelen. Daarna kwam De Kok wèèr met zijn inmiddels doodzieke stokpaardje (zijn argument om de motie niet door te laten gaan) dat een diepgaand onderzoek slechts een 'herhaling van zetten' is, omdat alle informatie nu toch wel echt op tafel ligt. Je kunt er donder op zeggen dat er weer tal van nieuwe feiten zullen opdoe men als het NCS-bestuur wordt gehoord en het raadsel van de 'onjuiste notulen' is opgelost. D66 en Delta Anders zeggen in elk geval over harde informatie te beschikken van dat NCS-bestuur, dat GS al vanaf het prille begin van alle twijfels op de hoogte waren. Het is onvoorspelbaar hoe deze zaak zal aflopen. De lobby van de doofpot (WD,CDA,PvdA) is voorlopig een meer derheid in de Staten. Maar het kan makke lijk dat nieuwe, belastende informatie standpunten doet wankelen. Van Statenlid Sturm (PvdA) bijvoorbeeld, die zich groen en geel ergert aan het verlies van gemeen schapsgeld. Of WD-kanon Van Zwieten, het discussiedier dat zich gisteren duide lijk zat in te houden bij de debatten. Statenlid De Boe (CDA) die in eerdere vergaderingen de vloer aanveegde met het college en zich tegenwoordig weer meer en meer manifesteert als een CDA-dissident. Het balletje kan raar rollen, maar het positieve van de vergadering was zonder meer dat de Staten hun jas van saaiheid en besluiteloosheid eventjes hadden afge schud. Zonder de juistheid van standpun ten van voor- en tegenstanders in acht te nemen, en even niet stilgestaan bij de tragikomedie die Dossier Het Zilveren Schor natuurlijk is, zaten de Staten met een groot probleem en kozen de best haalbare optie als oplossing voor dit mo ment. En ze deden dat unaniem. Dit is wat er gisteren feitelijk gebeurde in de Staten zaal: Zeeland werd met kracht bestuurd. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 DEEL1 Terneuzen - Geloofwaardig was het zeker. Een Axelaar die in een vol café in Terneuzen werd kaalgeschoren door vier Terneuzenaren omdat hij teveel van zijn neus maakte. Sommige Terneuzenaren zouden er zelfs nog geld voor geven om dat te doen, zo is van oudsher de rivaliteit tussen de 'stoepe- schieters' (Terneuzenaren) en de 'erpelkappers' (Axelaren). Het verhaal waarmee de politie maandag naar buiten kwam is echter volledig verzonnen, bekende de Axelaar gisteren tegen over de politie in Terneuzen. De Axelaar kwam tot zijn bekentenis omdat de politie twijfels had over zijn verklaring. Toen de politie hem deze week nader aan de tand voelde gaf hij toe zelf zijn haar afgeknipt te hebben. Waarom de man de schaar aan zichzelf sloeg is niet bekend. Hij wilde daar tegenover de politie niets over kwijt. Terneuzen - De verdachte van de schietpartij in Terneuzen, waarbij een 26- jarig Axelaar gewond raakte zit voor verhoor vastgesloten op het politiebureau Terneuzen. De 29-jarige verdachte, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, meldde zich gisterochtend spontaan op het politiebureau in Oostburg. Vandaar is hij overge plaatst naar Terneuzen. Volgens een woordvoerder van de politie valt op dit moment nog niets' te zeggen over het motief van de schietpartij, die zich op klaarlichte dag in de Korte Kerkstraat afspeelde. Het wapen waarmee geschoten is, is terecht. De verdachte ver klaarde het wapen in de struiken aan de Schependijk in Terneu zen te hebben weggegooid. Daar werd het gisterochtend door een politiehond gevonden. De toestand van het slachtoffer, die met verwondingen zijn buik in De Honte is opgenomen, is stabiel. Van onze verslaggever Frank Deij Philippine - „Professor, wat moet een kleine plattelandsge meente doen om meer werkgelegenheid binnen te halen?"Het leek de Oostburgse wethouder Hanny Thomaes gisterochtend in hotel Au Port in Philippine wel gepast de gastspreker van de Rabo-bank prof. dr. ir. J.E.B.M. Steenkamp deze vraag in plat West-Zeeuws-Vlaams voor te leggen. FOTO ANP De professor schetste gisteren voor een bank- en aanverwant publiek uitvoerig de uitdagingen en mogelijke oplossingen waar voor Europa staat om de mondi ale concurrentie het hoofd te bieden. Steenkamp hield daar over een kristalhelder en uiter mate onderhoudend betoog. Maar Hanny's problemen liggen wat dichter bij huis en daar hadden ze de professor ook voor aangeschreven. Hanny moet nog een economisch beleidpsplan voor zijn gemeente helpen schrijven. Liefst een waar Oost burg ook wat aan heeft. Een paar tips van de professor zou den misschien uitkomst bieden. Steenkamp, broer van de burge meester van Hontenisse, kon Hanny echter niet op pad hel pen. De gemeente zou het voor het bedrijfsleven wat aantrekke lijker kunnen maken door de bureaucratische molen op het stadhuis wat sneller te laten draaien. Misschien was er iets te doen met bestemmingsplannen, opperde hij. Voor Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen moet de eerste ken nismaking met professor ook iet wat anders zijn verlopen dan ze zich ervan had voorgesteld. Dap per, want in een groot gezel schap van grotendeels grijze pakken, vroeg ze de jonge pro fessor naar de toeristische moge lijkheden voor Zeeuws-Vlaande- ren. 'In Europees vlak, natuur lijk', haastte ze zich te zeggen om wat dichter bij de belevings wereld van de hoogleraar aan de Leuvense universiteit te gaan zitten. De professor had daar zijn gedachten nog nooit over laten gaan. Hij was er ook niet zo in thuis, gaf hij eerlijk toe. Maar uit zijn blote hoofd kon hij zich wel voorstellen dat de res taurants in Zeeuws-Vlaanderen, die het toch niet van de Hollan ders moeten hebben, zich wat meer gingen toeleggen op wat hij noemde 'Bourgondische uitstra ling'. Om zo meer Belgen te trekken. Zijn onbekendheid met het Zeeuws-Vlaamse gold jammer- genoeg ook voor de items die hij op de valreep en in vogelvlucht met zijn gehoor wilde doorne men: industrie, transport en landbouw. Want het thema voor de bijeenkomst was dit jaar ten slotte niet voor niets 'Kansen en .bedreigingen voor ondernemin gen in Zeeuws-Vlaanderen'. Voor Dow, een reus in bulk-che- mie, had Steenkamp de tip zich wat meer toe te leggen op de. verfijnde chemie. Akzo scoort daar de laatste tijd ook zo aardig mee. Tja, en wat die transport problemen betreft. Daar kon hij toevallig zelf over mee praten. Het was hem namelijk opgeval len dat de reis van Leuven naar de grens heel wat vlotter was verlopen dan van de grens naar het huis van zijn broer in Honte nisse. „De wegen zijn hier een probleem, maar ik neem aan dat jullie daar ook wel eens over gesproken hebben". Op het terrein van de landbouw voelde hij zich beter thuis. To maten, dat kan de toekomst zijn voor Zeeuws-Vlaanderen. Zo lang je er maar een merknaam aan geeft. De Duitsers moeten weliswaar niets meer weten van de Hollandse tomaten maar als je het een beetje slim aanpakt valt daar best een boterham aan te verdienen voor de boeren. In Amerika was het immers ook gelukt. Daar hadden ze een to maat onder de naam Fresh World Farmers op de markt ge bracht die drie keer beter ver kocht dan ze hadden verwacht, gaf Steenkamp aan. Desalniettemin werd het giste ren in hotel Au Port, om met Gert-Jan Droge te spreken, nog heel lang gezellig. Want dat van die Bourgondische uitstraling hadden ze in Philippine jaren geleden al bedacht. Van onze correspondente Middelburg - Tegen de 39-jarige Goesenaar A.O. is vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middelburg een gevange nisstraf geëist van 24 maanden plus een rij-ontzegging voor de duur van 5 jaar. O., die terechtstond voor een viertal feiten. In de nacht van 20 augustus was hij met een auto (die eerder door een ander gesto len was in Oostende) frontaal op een tegenligger gebotst op de provinciale weg IJzendijke-Drie- kwart. De bestuurder van de tegenligger raakte dodelijk en een inzittende zwaar gewond. Zelfs belandde O. in het zieken huis waai de bloedproef aan toonde dat hij had gereden met een alcoholpromillage van 1.51. O. gaf toe dat hij die nacht na een fles cognac en een dertigtal biertjes 'behoorlijk bezopen' was geweest. Daarom ook zou hij in een Belgisch café een Belg zover hebben gekregen hem naar Phi lippine te rijden. Onderweg zou O. onmiddellijk in slaap gevallen zijn en van het ongeluk had hij dan ook niets gemerkt. De 'Belg' die de auto bestuurde zou vervolgens in de nacht ver dwenen zijn, maar getuigen had den geen andere inzittende opge merkt en O. was als enige in gehavende en dronken toestand door de politie uit de totaal verkreukelde auto geplukt. De Goesenaar moest ook te rechtstaan voor diefstal en in braak in verschillende plaatsen.

de Stem | 1993 | | pagina 15