Akzo ziet licht in de tunnel Minder rijksgeld voor regio's Tencef „Hoe hoog was die hoge rente ook alweer?" of samen werken? Koosjere vodka Hoveniersbedrijf BTL maakt nieuwe start Pingelen Christen-zakenmensen mikken op eeuwige winst nd KORT Ontwikkelingsmaatschappijen moeten zelf grootste deel tekorten aanvullen Bestuurders kochten aansprakelijkheid af economie KORT Tilburgse Fuji-vestiging gaat wegwerpcamera's maken DE STEM ECONOMIE A5 Resultaat derde kwartaal voor buitengewone lasten iets hoger Sparen doe je gewoon bij de Postbank. EMBER 1993 A4 t door aken aan het beleg van deelstaat Kashmir zijn eiten hadden aangekon- et de separatisten die al skee opgesloten zitten, ongeveer 120 mensen de laten. oor beëindiging van het e meerderheid van de agar gold woensdag een e bevolking zich massaal endmaking van het op s Jeltsin heeft de politie aken van daklozen. De racht door de sinds het n snel in aantal toegee ft de politie per decreet imaal tien dagen vast te iale rehabilitatie'. in Cairo jn gisteren drie ter dood ehangen. Ze waren door nden aan roofmoord op lamitische campagne te fundamentalisten geëxe- door speciale militaire Shawkeen, een zijtak van 1-Islamyia. Al-Shawkeen s door de islamitische wet sme revolutie te financie- overleg met Zuid-Korea n kerncentrales afgezegd, koreaanse regering heeft r het afzeggen van de emeenschappelijke grens leg was bedoeld om een n Noordkoreaanse nucle- lgens Zuid-Korea en het ng van een eigen kernwa re ïgers van de organisatie ■ld wordt vrijgemaakt voor e, het vroegere Belgisch strofe indien niet snel iets functioneert nauwelijks platteland verlaten in de f in de buurlanden een en. len vele tientallen artikelen extreemrechtse signatuur, handel gehaalde goederen en videofilms. Onder de k opnames van de opzwe- nder begeleidend commen- en kunnen krijgen dat de ar zijn'. van communisme ls-Italiaanse journalist Jas d La Stampa gaat paus ■Itelijke rehabilitatie van de "e. De paus legt in het enselijke kanten van het ocialisme' in de afgelopen niet overal. en' errillagroep Unita heeft te trekken uit de door haar erenigde Naties bekendge- besprekingen binnenkort ia. Diplomaten in Luanda ogelijk volgende week al nt voor Angola, is Unita en uit de veroverde gebie- geerd op een voorstel de eigerde tot dusverre directe ita zolang de verzetsgroep arder bestraft een wet aangenomen die indermoord tot levenslange vroegtijdig voorwaardelijk it rechtse kringen om de en gehoor gegeven. Volgens nsen die schuldig bevonden r de 15 jaar, voorafgegaan andere vormen van barba- nder het recht op voorwaar- kunnen alleen eerder vrij assadeur. iplomatieke ndbaarheid, Guy? e, ik ben hier advokaat e vaak lange lunches rook g een behoorlijke corona de Ambassadeur, liënten trouwens ook, gaat aardig wat door en de ad slinkt dan ook snel! g kom ik vaak genoeg in and om bij te vullen. ens, ik reis nogal veel en dat in Europa Sumatra Cum toch de absolute top is. voor 't pleidooi, confrère. OUD KAMPEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Van onze redactie economie Arnhem - 'Voorzichtig opti misme' was het motto waar onder chemieconcern Akzo gisteren de cijfers over het derde kwartaal presenteerde. Optimisme, omdat het resul taat vóór buitengewone las ten dit jaar voor het eerst boven het niveau van 1992 kwam. Voorzichtig, omdat de geconsolideerde nettowinst nog steeds een neergaande lijn laat zien. Netto verdiende Akzo over het derde kwartaal van dit jaar ƒ114 miljoen. Dat is ƒ48 mil joen minder dan vorig jaar. Over de eerste negen maanden gere kend noteerde het concern een nettowinst van 424 miljoen, te gen 586 miljoen vorig jaar. De omzet was in het derde kwar taal met 4,07 miljard iets hoger en over de eerste negen maanden met 12,4 miljard 300 miljoen lager dan in de vergelijkbare periode in 1992. S. Bergsma, lid van de Raad van Bestuur van Akzo' toonde zich, 'gezien de economische omstan digheden' tevreden over het ope rationele resultaat in het derde kwartaal. Voor het vierde kwar taal verwacht Bergsma eveneens betere cijfers, al zullen ook dan buitengewone lasten een rol spe len. Bergsma verwacht echter dat die lasten lager liggen dan de 55 miljoen over het derde kwar taal. Dat het operationele resultaat verbeterde zit hem volgens het bestuurslid voor een belangrijk deel in het aantrekken van de Amerikaanse economie - de Eu ropese resultaten blijven achter - en in een duurdere dollar. Die belandde vorig jaar in het derde kwartaal op een dieptepunt met een waarde van 1,65 tegen 1,89 nu. De zwakke broeder onder de vier Akzo-groepen blijft 'vezels' waar het kwartaalresultaat omsloeg van een winst van 6 miljoen in een verlies van 32 miljoen. De omzet zakte van 847 miljoen naar 760 miljoen over het der de kwartaal. Akzo heeft inmid dels al een aantal reorganisaties in de vezelactiviteiten in gang gezet en zoekt vooral voor de textiele garens nog naar moge lijkheden om de kosten te druk ken. Bergsma wilde wat dat betreft alleen kwijt dat er gesprekken worden gevoerd over samenwer king, zoals dat ook bij de tapijt vezels gebeurde. Volgens hem is er bij deze tak sprake van een structureel probleem: import uit Oost-Europa en het Verre Oos ten drukt de prijzen in West-Eu ropa terwijl de produktiekosten hier hoog blijven. Sterker staat Akzo in de indus triële garens, zij het dat hier de malaise in de auto-industrie (de garens worden vooral voor het maken van banden gebruikt) voor conjuncturele problemen zorgt. Bij de Chemie Groep steeg het bedrijfsresultaat het derde kwartaal van 67 naar 77 mil joen. Bij polyvinylchloride (PVC) zijn de rode cijfers verdwenen. In de hele sector chlooralkali/vi- nylchloride/PVC konden de prij zen verhoogd worden. De winst van de Pharma Groep steeg over het derde kwartaal van 127 miljoen naar 150 miljoen. Ook hier spelen vooral de resultaten in de Verenigde Staten, gecombineerd met de gunstige dollarkoers, een rol. De Coatings Groep verbeterde het resultaat met 9 miljoen tot 80 miljoen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De regionale ontwikkelingsmaatschappijen zullen aanzienlijk minder geld krijgen van de rijksover heid. In de komende jaren zal rijksbijdrage aan de tekorten van- de ontwikkelingsmaatschappijen worden verminderd van tweederde tot eenderde in 1988. Nu trekt het ministerie van Eco nomische Zaken jaarlijks nog 12,6 miljoen gulden uit voor de ontwikkelingsmaatschappijen. In 1998 zal dat nog maar 6,4 miljoen zijn. Staatssecretaris Y. van Rooy vindt dat de economi sche structuur in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Gel derland en Overijssel sterk is verbeterd en dat ze daarom min der afhankelijk hoeven te zijn van de rijksoverheid. Het ministerie van Economische Zaken blijft wel als aandeelhou der vertegenwoordigd in de ont wikkelingsmaatschappij en. Maar de ROM's zijn volgens Van Rooy in toenemende mate een instrument van de regio zelf ge worden. Dat betekent dat in de regio's zelf ook financieel een draagvlak voor de ROM's zal moeten zijn. Om de ontwikkelingsmaatschap pijen de tijd te geven zich aan te passen aan de verminderde geld stroom uit Den Haag, zal het ministerie zijn subsidie geleide lijk verminderen in de komende jaren. Omdat de toestand in het noorden van het land aanzienlijk minder goed is, zal de Noordelij ke Ontwikkelingsmaatschappij meer geld blijven ontvangen. De bijdrage van het Rijk in het tekort van de NOM zal worden verminderd van 75 procent tot 60 procent. Het bureau Berenschot heeft dit jaar een onderzoek ingesteld naar het nut van ontwikkelings maatschappijen. Volgens Beren schot vervullen de ROM's een nuttige schakelfunctie tussen be drijfsleven, overheid, bemidde lende instanties en kennisinsti tuten. De ROM's zijn destijds opgericht om regionale economi sche achterstand te verkleinen door ontwikkeling en vernieu wing te bevorderen, nieuwe in vesteerders aan te trekken en nieuwe bedrijvigheid te finan cieren. Haaren - Het Haarense hoveniersbedrijf BTL (Bureau voor Tuin- en Landschapsverzorging) heeft vanaf vandaag geen uitstel van betaling meer. Met nieuwe aandeelhouders en financiers kan het grootste groenvoorzieningenbedrijf van Nederland een nieuwe start maken. De werkgelegenheid van de 300 medewerkers in de tien vestigin gen van het bedrijf is definitief gered. BTL heeft onder meer een vestiging in Roosendaal. BTL verzorgt voor overheid en be drijfsleven aanleg en onderhoud van onder meer groenvoorzie ningen, recreatieprojecten en parken. Het bedrijf moest in mei sur séance van betaling aanvragen omdat huisbankier ABN Amro de kredietkraan dichtdraaide. Zwaar verliesgevende buiten landse activiteiten hadden het eigen vermogen van BTL volle dig uitgehold. Die buitenlandse.- avonturen werden ontplooid door de holdingdirectie van BTL. De leiding van de werkmaat schappijen BTL Uitvoering en BTL Planbureau heeft nu het volledige aandelenpakket over genomen van de twee holdingdi recteuren. De vijf managers van de werkmaatschappijen hebben twee participatiemaatschappijen bereid gevonden kapitaal in BTL-nieuwe stijl te steken: F. van Lanschot Participaties en de stichting Stimulans, beide geves tigd in Den Bosch. Volgens A. Vugs, directeur van BTL Uitvoering, is er om juridi sche en administratieve redenen opnieuw een houdstermaat schappij opgericht boven de werkmaatschappijen. Aan bui tenlandse uitstapjes waagt BTL zich niet meer. Adjunct-directeur F. Crucq zegt dat de houding van klanten en leveranciers zeer veel heeft bij gedragen aan het tamelijk unie ke feit dat het bedrijf vrijwel ongeschonden uit de surséance tevoorschijn is gekomen. „Er is niet één opdracht geannuleerd." Ook concurrenten en leveran ciers gedroegen zich collegiaal. „De financiële problemen waren niet veroorzaakt omdat wij slecht werk leverden of afspra ken niet nakwamen. Het pro bleem zat puur in het buiten land. BTL had een uitstekende naam en men begreep dat als de marktleider over de kop zou gaan, de hele branche een gevoe lig tik mee zou krijgen." Commissarissen 'Tilburgsche' niet verzekerd voor schadeclaims (ADVERTENTIES) Amsterdam (anp) - Twee van de vijf commissarissen van de in 1983 gefailleerde Tilburg sche Hypotheekbank (THB) hebben meer dan f 1 miljoen betaald om hun persoonlijke aansprakelijkheid voor het bankroet van de bank af te kopen. Tegen twee andere commissaris sen lopen de procedures nog door. Eén van hen is in hoger beroep gegaan. Een vijfde toe zichthouder bleek na dagvaar ding in september 1986 te zijn overleden. Tegen vier notarissen lopen ook nog rechtszaken, waarvan twee bij de Hoge Raad en twee in hoger beroep. Dat staat in het 28e periodieke verslag van de curatoren van de THB, dat woensdag is gepubli ceerd. Daarin staat vermeld dat mr. H. van den Heuvel f 200.000 heeft betaald en dr. H.J. Krui- singa, oud-bestuurder van Akzo, f 850.000. Geen van de commis sarissen was tegen een dergelijke claim verzekerd. De twee zeggen dat de schikking niet gelijk staat aan schuld bekennen. Ze wilden niet wachten op een einduit spraak van het gerechtshof. Van den Heuvel is door de recht bank in Breda in één van de dossiers zelfs 'grove schuld' ver weten. Dat geldt ook voor drs. J. Delsing, die tot mei 1982 presi dent-commissaris bij de Tilburg sche was. Ook hij is in hoger beroep gegaan. Te verwachten is dat hij voor het grootste deel van het tekort in het faillissement aansprakelijk wordt gesteld. De curatoren hebben ook vier notarissen aansprakelijk gesteld. Hun wordt verweten een groot aantal hypotheekaktes te hebben laten passeren, waardoor een kleine groep onroerend-goed- handelaren de THB 'zeer aan zienlijke schade' heeft kunnen toebrengen. Volgens curator mr. H. Gerritse hadden zij nattigheid moeten voelen toen zij verschei dene malen op een dag aktes lieten passeren voor een en het zelfde pand dat binnen zes a zeven uur van f 5 miljoen opeens f 10 miljoen waard werd. Van het totaal van f 730 miljoen aan vorderingen is volgens de curator inmiddels negentig pro cent aan de crediteuren uitge keerd. Een bedrag van f 70 mil joen staat nog open. „Daarvan komt nog wel iets binnen", aldus Gerritse. mm uitzendbureau Breda, lel. 076-204304 Etten-Leur, tel. 01608-18018 Terneuzenlel. 01150-95538 Dekker wil raad voor industriebeleid Den Haag - Prof. dr. W. Dekker, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Philips, bepleit het oprichten van een Raad voor Strategisch Industriebeleid. Die raad met topmensen uit bedrijfsleven, wetenschap en de ambtelijke wereld moet concre te beleidslijnen ontwikkelen. Nederland kent nu geen industrieel beleid, aldus Wisse Dekker. De steun aan DAF en Fokker kenschetst hij als 'brandblussen'. Dekker mist in de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen de nodige aandacht voor de industrie en signaleert een 'zorgwekkende zorgeloosheid'. Nederlandse zwartwerkers aangehouden Keulen - De Duitse politie heeft in Keulen en omgeving vijftig zwartwerkers uit Nederland aangehouden. Het zou gaan om goed opgeleide vakmensen die op deze wijze hun uitkering aanvulden. Zij lopen in Nederland de kans tot zes jaar gevangenisstraf te worden veroordeeld wegens uitkeringsfraude. Zowel het Openbaar Ministerie in Roermond als de opsporings dienst van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid waren woensdag niet op de hoogte van de massale aanhouding in Duitsland. De Duitse werkgevers ronselden de Nederlanders via advertenties in de dagbladen. Vooral de Nederlandse metselaars zijn bij de Duitse huizenbouwers favoriet. 'Langere vakantie om banen te behouden' Bonn - De Duitse minister voor Economische Zaken Rexrodt vindt dat een langere vakantieperiode van bijvoorbeeld drie maanden kan bijdragen tot instandhouding van arbeidsplaatsen. Rexrodt deed deze suggestie in een woensdag gepubliceerd interview met het dagblad 'Bild' in het kader van de discussie in Duitsland over een kortere werkweek van vier dagen. Daarover wordt momenteel bij het Volkswagen-concern gesproken. Rexrodt sprak zich in dat verband uit tegen looncompensatie. „Wie minder werkt verdient ook minder en wie meer werkt verdient meer". Rexrodt zei ervan overtuigd te zijn dat het benutten van alle mogelijkheden van flexibele arbeidstijden de redding betekent van honderdduizenden arbeidsplaatsen. Huisarrest voor De Benedetti Rome - Carlo De Benedetti, de president-directeur van Olivetti, is dinsdagavond laat ontslagen uit de Romeinse Regina Coeli- gevangenis na daar een dag lang te zijn ondervraagd door officier van justitie Maria Cordova. Tot nader order heeft hij huisarrest in zijn Romeinse woning. De Benedetti, die zelf op het standpunt staat, dat hij geen aanzet tot corruptie heeft gegeven, maar werd afgeperst door politici, zou volledige medewerking hebben verleend aan de justitie. Importheffing EG op Japanse tv-camera's Brussel - De Europese Commissie heeft een importheffing van 97 procent ingesteld op televisiecamerasystemen uit Japan. Brussel komt daarmee tegemoet aan dumpingklachten van BTS Broadcasting Television Systems, die vestigingen in Darmstadt en Breda heeft, en van het Franse Thomson Broadcast. Uit onderzoek over de periode juli 1991-december 1992 is gebleken dat de Japanse concurrentie voortdurend onder de kostprijs naar de EG exporteerde. De verliezen werden goedge maakt door forse winst op de binnenlandse verkoop, ook weer ten koste van BTS en Thomson. De Japanse bedrijven vergroot ten hun Europees marktaandeel van 52 procent in 1989 tot 68 procent in 1990 en zeventig procent in de periode waarin het onderzoek werd gedaan. De EG-fabrikanten zagen hun markt afkalven van 48 tot dertig procent. Volgens Brussel was de Japanse handelswijze niets anders dan een strategie om de concurrentie te verslaan. Rabbi David Weisz uit Berlijn (rechts) proost met Gideon Nissenbaum, eigenaar van een destilleerden), op de produktie van koosjere vodka. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat er in Duitsland vodka te koop is, gemaakt volgens de joodse spijswetten. foto ap Van onze verslaggever Tilburg/Tokyo - De hoofddirectie van Fuji in Tokyo heeft het principebesluit genomen om in de Tilburgse Fuji-vestiging 'quick-snap'-camera's te produceren. De vraag naar deze eenvoudige camera's voor eenmalig gebruik groeit wereldwijd sterk. Op dit moment verblijft een Ja pans lid van het Tilburgse mana gementteam in Tokyo voor nade re informatie over het besluit. Woordvoerder G. van den Eisen van Fuji-Tilburg zegt desge vraagd dat nog onbekend is hoe veel nieuwe banen de produktie van de camera in Tilburg zal opleveren. Het aantal van 125 arbeidsplaat sen dat in de wandelgangen bij Fuji wordt genoemd, kan hij niet bevestigen. „Het is ook mogelijk dat we het werk met de bestaan de bezetting aankunnen." Dat lijkt echter onwaarschijnlijk gezien de enorme expansie van het vrij jonge produkt. In 1992 produceerde Fuji in Japan 70 miljoen 'quick-snapcamera's; dit jaar zal de produktie uitkomen op ongeveer 100 miljoen stuks. In Nederland zullen er van alle Comité probeert 'verloren mensen' in zakenwereld te evangeliseren merken samen dit jaar ongeveer 700.000 'weggooi-camera's' ver kocht worden, tegen 500 000 vo rig jaar. Het marktaandeel van Fuji bedraagt een kleine vijftig procent. „Wij zijn zelf ook verrast door het besluit. Over de consequen ties voor Tilburg is veel nog onduidelijk", zegt Van den Ei sen. Fuji brengt verschillende ty pes eenmalige fototoestellen op de markt. Er zijn modellen met en zonder flits, voor onderwater gebruik en voor panoramafoto's. Welk type in Tilburg gemaakt gaat worden, is evenmin bekend. Bij Fuji in Tilburg werken nu circa 1300 mensen. Het bedrijf heeft naast de bestaande fabrie ken voor fotorolletjes, fotopapier en offset-platen nog zo'n 25 hec tare in eigendom voor uitbrei dingen. Putten (anp) - Winst is maar betrekkelijk, weten de ruim driehonderd leden van het Comité Christen Zakenmen sen, Voor de christelijke zakenman gaat het uiteindelijk om 'het ver krijgen van eeuwige beloningen, die leiden tot werkelijke bevre diging'. De christelijke zakenman is an ders dan zijn ongelovige collega. Hij is geroepen om 'anders in de markt' te zijn en zich bijvoor beeld op financieel gebied en in het personeelsbeleid als christen te onderscheiden. Als hij niet weet hoe dat moet, kan hij altijd een seminar 'Za kendoen naar bijbelse principes' volgen. Het Comité Christen Zakenmen sen, dat komend weekeinde in Dalfsen zijn jaarlijkse conferen tie houdt, bestaat al sinds de jaren '50, maar leidde lange tijd een sluimerend bestaan. Onder het bewind van directeur J. Suk is het doel van de club - evangelisatie in de zakenwereld en de training om deze 'grote zendingsopdracht' uit te voeren - 'wat meer gestalte aan het krijgen'. Er zijn ruim 50 lokale groepen die wekelijks, vaak op een zeer vroeg tijdstip, voor gebed bijeen komen. Daar wordt Gods hulp afgesmeekt voor de oplossing van problemen op het werk, maar vooral ook voor collega's die het grote nieuws nog niet hebben gehoord en, volgens een brochure, tot de 'verloren men sen' moeten worden gerekend. De groepen houden geregeld open avonden, waarvoor deze collega's worden uitgenodigd. Het ledental van ruim 300 is niet erg hoog, geeft Suk toe, maar het lidmaatschap vergt dan ook veel. De leden verplichten zich tot 'evangelisatie, opbouw en na zorg'. Het comité kent derhalve geen 'slapende leden', wel een grotere kring sympathisanten en bezoe kers van de bijeenkomsten. Zij komen uit de 'gematigd' refor matorische hoek; de zwaardere broeders en de pinksterchriste nen hebben hun eigen club, de reformatorische zakenvereniging VRCL en de Volle Evangelie Za kenlieden. De christen-zakenmensen laten zich, naar eigen zeggen, op het evangelisatiepad niet leiden door het winstmotief. Het comité vraagt aan het einde van het boekjaar niet naar het aantal bekeerlingen dat in de zakenwe reld is gemaakt. Het gaat erom, benadrukt direc teur Suk, dat 'iemand een stap verder komt in het proces naar het christen-zijn'. Als dat resul teert in een bekering is het na tuurlijk wel mooi meegenomen. Het comité gaat ervan uit dat christenen de meeste invloed hebben in hun dagelijks werk. Jezus ging immers ook niet naaN de synagoge om zijn discipelen te zoeken, maar naar de plaats waar zij werkten en zaken de den. Voor de zakenmensen en vrije- beroepsbeoefenaars die het co mité op het oog heeft, geldt bovendien dat zij zich 'gemakke lijker openstellen voor iemand uit hun eigen beroepssfeer' dan voor zomaar een evangelist van buitenaf. Om de collega's niet al te snel af te schrikken, is gekozen voor de strategie van de 'levensstijl evangelisatie'. Dat betekent: eerst behoedzaam een relatie met iemand opbou wen, eens een potje gaan volley ballen of iets anders wat de persoon in kwestie graag doet, en pas in een later stadium God en Jezus ter sprake brengen, legt Suk uit. Geen dwang of drang, maar 'Joh, denk er 'ns over na'. De zakenwereld heeft er volgens Suk wel oren naar. Religie en spiritualiteit doen het nu een maal goed in deze sector, zolang het de betrokkenen tenminste wat oplevert (minder stress, be ter inzicht). 'Helaas' domineren op dit terrein de 'onchristelijke' New Age-cur- sussen, die ondernemers tegen gigantische prijzen winst op kor te termijn bieden. Het comité' van Suk geeft met zijn seminars (a 195 gulden per persoon) daarentegen zicht op de eeuwige winst. Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5,1%* is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. De Postbank Kapitaalrekening met En wie er eerst nog wat meer over wil U kunt er namelijk elk willekeurig een eerste minimum inleg van f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs weten, belt nu even Klantenservice Sparen: biedt de ideale combinatie van zeer hoge een bedrag boven de f 25.000,-, als u dit het nummer is rente (nu 5,75%*) én alle opnamevrijheid. een maand van tevoren reserveert. 'Rentevergoeding per 5 november 1993. (020) 591 82 20. POSTBANK

de Stem | 1993 | | pagina 5