'De hele staat is inderdaad corrupt' 4 Pro Oog in een dinc IKEAS Touwtrekken om pikant dagboek rokkenjager senator Packwood -DE STEM- Kamer: 4 Gr DE STEM Ziekte: lust c DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A2 DE STEM Ziek Allerzielen Discriminatie DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 D'Ancona FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 'Regeren is vooruitzien,' moet de Brabander Hans Gruijters hebben gedacht en gelijk heeft hij ook nog. Moeten de zieken en de oude ren voor 1995 al weer de barricaden op gezien het dreigende gevaar van bezui nigingen op volksgezondheid en de bejaardenzorg? Veel goeds kunt ge doen zo lang ge gezond zijt, maar het staat te bezien wat ge kunt als ge ziek en oud zijt gewor den. Hedy D'Ancona en Hans Si mons gelieve hiervan akte te nemen, vóórdat ze de benen nemen naar resp. het Euro pees parlement en naar Rot terdam. Oosterhout, H. Hoegen Simons FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Op zaterdag 30 oktober jl. werd in de weekendbijlage uitgebreid stil gestaan bij de dood en de manier waarop nabestaanden met het overlij den van een dierbare omgaan. Het is inderdaad een waar heid dat veel mensen troost putten uit het bezoeken en verzorgen van een graf. Voor menigeen past dit in het ka der van het proces van rouw verwerking. En heel begrijpe lijk Vooral als men abrupt af scheid heeft moeten nemen. Er groeit dan zo gemakkelijk een verlangen in een mensen hart om hem/haar nog één keertje te bezoeken; of om l«ers reageren °PDesteZ vo"edigoZenek rubciek brief ke"en- bewerkeTente Gei?n brieven {U^chZtednen'let met hem/haar nog één keertje te praten. Men hoort dan ook vaak dat men de overleden partner om advies vraagt in zaken of beslissingen die ze nu ineens alleen moeten ne men. Maar heeft u er weieens bij stilgestaan wat de gevolgen van een gesprek met een overledene kunnen hebben De bijbel is hier heel duide lijk over. We lezen daar in het boek Deuteronomium onder andere de volgende woorden: 'Onder u zal niemand worden aangetroffen, die de geest van een dode ondervraagt of die de dode raadpleegt. Want ie der die deze dingen doet is de heer een gruwel.' En wie wil er nu als gelovig mens een gruwel voor God zijn Toch niemand Daar om, overweeg de ernst van deze woorden. Dit alles wil echter niet zeggen dat u het graf van uw overledenen moet verwaarlozen. Zeer ze ker niet. Maar laat niemand onder u zijn die de geest van een dode ondervraagt of raadpleegt. Rijsbergen, A. van Aert Als broer van een geestelijk gehandicapte jongen heb ik met verbijstering kennis ge nomen van de gebeurtenissen bij het Van der Valk restau rant te Gilze. Deze door Van der Valk jr. genomen beslissing riekt naar pure discriminatie. Een woord waar hele volkstam men zich verre van willen houden als het buitenlanders betreft. Nu zijn het echter landgenoten en lijkt het alsof eenieder dat normaal vindt. De heer Van der Valk zegt in het artikel dat hij vindt dat gehandicapten apart gezet dienen te worden omdat an deren aanstoot aan hen zou den kunnen nemen. Maar gehandicapten hoeven bij Van der Valk niet meer apart gezet te worden, men moet géén enkele Van der Valk-vestiging meer bezoe ken als gehandicapte, ouder, broer, zus of ander familielid. Dit bedrijf moet gemeden worden als de pest. In de familie Van der Valk zal, gelukkig voor hen overi gens, wel geen gehandicapt familielid voorkomen. Wie had dat gedacht van een fa milie waar heel Nederland mee mee leefde bij de ontvoe ring van mevrouw. Een uitje afsluiten bij Van der Valk? Nooit Meer! Zundert, J. van Beek Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Haitians en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Breda, Spinveld 55, 076-236911 Telefax 076-236405. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, ©r01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdens advertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, en zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 82.20 kwartaal automatisch 79.70 maand automatisch 27.30 half jaar automatisch ƒ159.00 jaar automatisch ƒ309 50 bank/gironr. De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Ernesto Galli della Loggia. FOTO VNU Door onze correspondent Aart Heering Ernesto Galli della Log gia doceert geschiedenis van de politieke partijen aan de Universiteit van Perugia. Als columnist van de Corriere della Se ra is deze bebaarde veer tiger tevens een van de meest vooraanstaande politieke commentatoren van Italië en daarmee leek hij ook de aangewe zen persoon om mee van gedachten te wisselen over de chaotische poli tieke en maatschappelij ke toestand in zijn land. Een gesprek over verle den, heden en toekomst van Italië. Is nu werkelijk het hele land rot? Galli: „Dat is een verschrikkelij ke vraag om te beantwoorden voor een Italiaan, want het ant woord luidt in grote lijnen: ja. Op enkele gelukkige uitzonde ringen na, zoals politie en cara binieri, is inderdaad de hele staat corrupt. De meest directe oorzaak daarvoor ligt bij de po litieke partijen die zich meester hebben gemaakt van het over heidsapparaat en dat gebruikt hebben om geld en electorale steun te verwerven." „Een historische reden is gelegen in het late ontstaan van de Itali aanse eenheidsstaat (in 1870, red.) en het gebrek aan loyaliteit aan overheid en gemeenschap dat daarvan het gevolg is. Van doorslaggevend belang is verder het ontbreken van een regerings alternatief geweest. Het feit dat dezelfde partij (de christen-de mocratie, red.) een halve eeuw lang aan één stuk door de macht in handen heeft gehad, heeft de bestuurlijke corruptie alleen maar in de hand gewerkt." „Tenslotte is ook binnen de sa menleving zelf de corruptie aan merkelijk toegenomen. In amper dertig jaar heeft Italië zich ont wikkeld van een uiterst traditio nele agrarische naar een post-in- dustriële maatschappij. Een sa menleving die nooit' individua lisme heeft gekend, is in record tijd rijk en individualistisch ge worden en heeft niet voldoende tijd gehad om zich aan te passen aan die veranderingen. De oude referentiepunten zijn verloren gegaan. Het is nu ieder voor zich en de maatschappij is op drift geraakt." U ziet in Italië dus hetzelfde ontwortelingsproces als dat wat zich ook in veel Derde-Wereld landen afspeelt? Galli: „Precies, en dat kun je ook aflezen uit het landschap. De afschuwelijke buitenwijken van onze grote steden lijken op die van Lagos en Algiers, maar heb ben niets met de rest van Europa te maken. Het is tekenend voor de koortsachtige wildgroei die Italië heeft doorgemaakt en die de oorzaak is van de huidige crisis. Op dit moment is Italië het best te vergelijken met een zwaar zieke patiënt die lang zaam probeert om overeind te krabbelen. Laten we hopen dat hij geen terugslag krijgt en sterft." Iemand als Gianfranco Miglio, de ideoloog van de Lega Nord, verklaart het gebrek aan burger zin van de Italianen vooral uit 's lands katholieke traditie. Vanuit Italië wordt de laatste tijd een vloed van negatieve berichten over ons uitgestort. Niet alleen politiek en zakenleven, maar ook ontwikkelingssamen werking, gezondheidszorg, cultuur, rechterlijke macht en voetbal zijn haarden van corruptie gebleken. Galli: „Die is inderdaad in twee opzichten van invloed geweest. In de eerste plaats heeft de aan wezigheid van de paus in Rome het eenwordingsproces van de Italiaanse staat aanmerkelijk vertraagd en heeft ook daarna de kerk zich nog lange tijd opge steld als een alternatief voor de burgerlijke staat. En daarnaast houdt het katholicisme er een zeer persoonlijk zondebegrip op na, met een sterke nadruk op seks, waarin een maatschappe lijke zonde als corruptie veel minder zwaar wordt aangere kend." In Italië wordt tegenwoordig te pas en te onpas gepraat over 'het oprukken van het nieuwe'. Nu lijdt het geen twijfel dat een oude politieke klasse aan het verdwijnen is, maar in plaats van dat 'nieuwe' zie ik tot nu toe alleen nog maar een grote ver warring van populistische bewe gingen, allianties die de ene dag gevormd en de volgende ontbon den worden en corrupte verte genwoordigers van het oude re gime die met man en macht proberen om zo lang mogelijk de verkiezingen tegen te houden. Waar bevindt zich eigenlijk dat vermaarde 'nieuwe' in de Itali aanse politiek? Galli: „Ik denk dat Italië nu nog in een overgangsfase verkeert. Het is nog volstrekt onduidelijk waar het naartoe gaat. De enige echte nieuwe kracht, met een nieuwe '(separatistische, red.) ideologie en een nieuw politiek kader is tot nu toe de Lega Nord." „Naast dit 'echte nieuwe' zien we ook veel 'vals nieuw' van personen en partijen die een ge daanteverwisseling ondergaan om hun oude machtsposities te behouden. Dat geldt voor socia listen, liberalen en voormalige communisten. Misschien is al leen in de katholieke politieke wereld een echte hervorming gaande." „Na de totale ineenstorting van de politiek is de invloed van de kerk als moreel aangrijpings punt beduidend toegenomen. Ik denk dat de bisschoppen daar van zeker gebruik zullen maken om in elk kiesdistrict de chris ten-democratische lijsten scherp te controleren en alleen hun steun te geven nadat corrupte elementen zijn weggezuiverd." Maar als het 'nieuwe' van de Lega en de christen-democratie (DC) moet komen, dan zie ik daar nog nog niet zo gauw een werkbare nieuwe meerderheid uitkomen. Een grote demonstratie in Milaan, eerder dit jaar, tegen de corruptie binnen de nationale politiek. Dankzij de publieke opinie die zich steeds nadrukkelijker opstelt tegenover corruptie en criminaliteit, wordt de strijd tegen maffia en 'foute' politici steeds succesvoller. Galli: „Dat is inderdaad nog een open vraag. Het ziet er nu naar uit, dat bij de eerstvolgende par lementsverkiezingen de Lega in het Noorden'van Italië gaat win nen, de (ex-communistische) linkse democraten in het Cen trum en de DC in het Zuiden." „De verdere ontwikkeling van de Lega is nog onzeker, maar ik denk dat zij zeker zal proberen om de beide andere formaties in een regeringscoalitie te manoeu vreren. Als haar dat lukt, dan kan zij haar oppositie tegen het 'regime van de partijen' onge stoord voortzetten en behaalt zij over een paar jaar de absolute meerderheid, niet alleen in het Noorden maar ook in de rest van Italië. En dat zou het einde van de Italiaanse eenheid betekenen en in Italië de weg vrijmalken voor Joegoslavische scenario's." Een ander toekomstscenario waarover de laatste tijd wordt gespeculeerd, is dat de Lega van het Noorden het op een akkoord je gooit met de DC van het Zuiden, in ruil voor een grotere regionale autonomie. Galli: „Ik geloof daar niet in. Umberto Bossi kan het zich niet veroorloven om samen te werken met de Zuiditaliaanse maffiosi en verspillers tegen wie hij drie jaar lang een keiharde campagne heeft gevoerd. Het is waar dat sommige zuidelijke christen-de mocraten er wel voor te vinden zijn, maar als de Lega daarop ingaat, dan loopt haar aanhang gillend weg." Mijn indruk is dat de Italianen zoals altijd ook in de politieke vernieuwing een overdreven be lang hechten aan uiterlijkheden. Zo is de invoering van het nieu we kiesstelsel eerder dit jaar alom begroet als een overwin ning op de corruptie van vroe ger, terwijl het ook in het nieuwe districtenstelsel heel goed moge lijk blijft om de kluit te belaze ren. Is er daarom niet een veel ingrijpender verandering nodig, van de mentaliteit van de Italia nen, om de corruptie in dit land uit te bannen? Galli: „In principe klopt dat wel, maar toch moet u ook het belang van de nieuwe kieswet voor de politieke moraal niet onder schatten." „Onder het oude stelsel van evenredige vertegenwoordiging moest een parlementskandidaat campagne ..voeren in tenminste vier provincies. Dat kostte ge middeld meer dan een miljoen gulden, zodat de meeste kandi daten zich diep in de schulden moesten steken en daardoor al gauw genegen waren tot corrup tie." „De nieuwe districten, die elk één kandidaat afvaardigen zijn veel kleiner, zodat de kosten van de campagne tot circa een tiende worden gedrukt. En met de da ling van de prijs van de politiek wordt ook een belangrijke oor zaak van de corruptie weggeno men." „Bovendien krijgen we door het nieuwe stelsel meer persoonlijk gerichte campagnes waarin de burgers van nabij controle kun nen uitoefenen op het persoonlij ke gedrag van de kandidaat. En dat betekent, dat we na de vol gende verkiezingen minder be roepspolitici, veel nieuwe ge zichten en een door de bank genomen eerlijker volksverte genwoordiging krijgen." „De eerste opgave van die nieu we politieke klasse zal zijn om een einde te maken aan de schandalige en massale belas tingontduiking in Italië. Tot nu toe werd die om politieke rede nen getolereerd, maar de enorme staatsschuld heeft het thema ac tueel gemaakt, zodat de Italia nen nu voor het eerst beginnen te begrijpen dat belastingfrau deurs hun medeburgers benade len." „Als we erin slagen om de Italia nen hun belastingen te laten be talen, dan kan dat het begin vormen van een nieuwe, meer sociale, mentaliteit. Binnen een democratische orde kan een zo ingrijpende verandering immers alleen Heel geleidelijk tot stand komen." „De enige andere mogelijkheid is, dat een verlichte elite het volk een nieuwe mentaliteit probeert op te dringen en de geschiedenis heeft overtuigend aangetoond dat dat tot rampzalige resultaten leidt. We zullen ons er dus mee moeten verzoenen dat het Para dijs vooralsnog onbereikbaar blijft en dat we daarom eerst maar genoegen moeten nemen met het Vagevuur." Ik heb vijf factoren opgeschreven die de laatste tijd regelmatig in het nieuws zijn geweest als de voornaamste bedreigingen van Italië: de Lega, sociale onrust, het begrotingstekort, de maffia en een militaire staatsgreep. Mijn vraag is of u die ter afslui ting een rangorde van belang rijkheid zoudt willen geven. Galli: „Dan gun ik het begro- tingstekort en de maffia ex-ae- quo de eerste plaats, als meest serieuze bedreiging van zowel de economische als de maatschap pelijke stabiliteit van het land." „Als die twee met succes worden bestreden, verliest dreiging FOTO AP nummer drie, de Lega, vanzeli zoveel aanhang dat zij geen drei ging meer is. De oplopende werkloosheid zal een bron van onrust blijven, maar ik denk niet dat dit tot ernstige beroering zal leiden, omdat de meeste Italia nen heel goed begrepen hebben dat het feest van de jaren '88 voorbij is en er nu echt bezui nigd moet worden." „En de geruchten over een mili taire coup waar de media weken lang van bol hebben gestaan, zijn een grote farce. De Italiaan se militairen mogen dan niet bijzonder intelligent zijn, maar zij weten wel dat j§ zonder de steun van een belangrijk deel van de bevolking en de politiek geen staatsgreep kunt plegen, en die ontbreken in Italië allebei." „De zogenaamde samenzwering van hoge officieren en neo-fas- cisten was dan ook niets anders dan een doodordinaire illegale wapenhandel, waarin corrupte militairen de waar leverden en voormalige neo-fascistische ter roristen zorg droegen voor de afzet." „Om diezelfde reden maken de bommen die geplaatst werden door agenten van de geheime dienst ook geen deel uit van een duister subversief plan, maar is er een veel eenvoudiger verkla ring. Geheime agenten die niet in staat zijn gebleken om de echte aanslagen van de maffia te voorkomen, hebben daarop zelf aanslagen in scène gezet om hun onmisbaarheid aan te tonen." „En dat met het doel om grote bedragen te innen voor het on derhouden van een niet bestaand net van informanten en die ver volgens in eigen zak te steken. Want inmiddels is wel gebleken dat ook de geheime dienst cor rupt was. i- E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. ._J Door Mare de Koriinck Washington - Opnieuw ge niet Amerika dezer dagen van een waar gebeurende 'soap opera' in 's lands na tionale politiek. En opnieuw vormen seks, macht en eigentijdse Amerikaanse folklore de opwindende ingre diënten van het drama. Aan de orde is het geheime dagboek van de onverbeterlijke rokkenjager senator Bob Pack wood, die door liefst 26 vrouwe lijke (ex-) medewerkers is be ticht van ongewenste seksuele avances. Voor de ogen van een gretig nationaal televisiepubliek de batteerde de eerbiedwaardige Senaat, 's werelds machtigste democratische forum, voor de ogen van een gretig nationaal televisiepubliek over de vraag of het dagboek van senator Packwood voor openbaarma king moet worden opgeëist om dat het immers bewijsmateriaal zou kunnen bevatten over 's mans eigen misdragingen. Het leukste voor de kijkers naar het debat was het algehele 'on gemak' te kunnen aanschou wen, waarmee de honderd, bijna allemaal mannelijke, Amerikaanse senatoren in veel- Packwood ..dikke zoenen... FOTO EPA al hoog-juridisch jargon over het lot van Packwoods dagboek discussierden. Want de meesten van die politi ci vinden dan wel - vooral dankzij de hete adem van Ame- rika's militante vrouwenbewe ging in hun nek - dat het Pack- wood-dagboek publiek moet worden omdat seksistisch wan gedrag van een hunner uiter aard niet onbestraft mag blij ven, veel 'van diezelfde senato ren zijn tevens als de dood voor hetzelfde dagboek. Collega Packwood immers heeft verklaard dat hij in zijn intieme dagelijkse noties niet alleen heeft geschreven over zijn éigen avonturen in de spelonken van de Senaat (i.e. het Capitool in Washington), maar ook over het buitenechtelijke driftleven van andere senatoren. Uiteindelijk besliste de Senaat dinsdagnacht met 96 tegen 4 stemmen dat de burgerrechter verzocht zal worden het dag boek te vorderen, zodat het eventueel openbaar kan worden in een strafproces tegen Pack wood. Totdat de rechter zal hebben beslist, zijn de uiteinde lijke onthullingen daarom onge wis en blijft de moderne politie ke tragedie uiterst spannend. En tot dat moment zullen veel senatoren die uit politieke angst vóór publicatie van het dagboek hebben gestemd - ondanks principiële bezwaren tegen de inbreuk op Packwood's privan- cy - vurig hopen dat de rechter anders zal beslissen. Het drama doet denken aan de roemruchte hoorzitting, twee jaar geleden, waarin de Senaai de juriste Anita Hill ondervroeg die de beoogde opperrechter Clarence Thomas van seksis tisch wangedrag beschuldigde En voor veel Amerikaanse bur gers past het Packwood-schan- daal perfect in hun diepe min achting voor de nationale poli tiek die de afgelopen jaren door veel meer seks-affaires (vorig jaar ook rond kandidaat-presi dent Clinton) is geplaagd. Voor andere waarnemers ken merkt de Packwood-affaire de tegenwoordige Amerikaanse obsessie met 'seksuele correct heid' in de omgang tussen de geslachten. Er zijn thans weinig scholen en bedrijven meer in de VS die geen gedetailleerde in terne reglementen hebben aan gaande de wijze waarop wel en niet seksuele toenadering tot een ander mag worden gezocht. Ook de Senaat heeft zo'n, zeer strikt, reglement. Het is een code waarvan de nu 61-jarige Bob Packwood uit de westelijke deelstaat Oregon zich in zijn 24-jarige politieke car rière in Washington nooit iets heeft aangetrokken. Volgens getuigenissen van de gedupeerde vrouwen - veelal le den van zijn staf - waren zij vooral in liften, achterkamers en dergelijke zelden veilig voor de senator, die niet schroomde zich op te dringen met semi- aanrandingen in de vorm van onverhoedse betastingen en 'dikke zoenen'. Veel beschuldigingen dateren van vele jaren terug, omdat de slachtoffers langdurig zijn blij ven schromen de zaak aan de orde te stellen en daarmee zich zelf aan onaangename publieke belangstelling bloot te stellen. Enkele maanden geleden echter hebben de vrouwen zich vere nigd en gemeenschappelijk hun grieven aan de voorzitter van de Senaat geuit. De aantijgingen zijn toen voor gelegd aan de vaste Senaats commissie voor ethische zaken. Dat gezelschap van zes senato ren vormt een interne 'zedenpo litie' voor de Senaat. De klach ten zouden aanvankelijk ver trouwelijk binnen de commissie worden afgehandeld. Maar de kwestie kreeg een soort nood lottig verloop, toen bekend werd dat Packwood in de loop van zijn senaatsjaren een dag boek van vele duizenden pagi na's heeft aangelegd. Vrouwenorganisaties stortten zich op de affaire. Senatoren werden door de media verplicht tot verklaringen dat elk sek sueel wangedrag binnen de mu ren van het Capitool, openliik 'bediciplineerd' zal worden. Er kwamen tevens geruchten dat senator Packwood ook ander soortige, mogelijk criminele, streken heeft uitgehaald die in het dagboek vermeld zouden kunnen staan. Daardoor krijgt openbaarmaking - iets waarop de Senaat formeel alleen in de vorm van een verzoek kan aan dringen - ook een juridische rechtvaardiging en kan ze in prinmeipe door een rechter worden geëist. Een en ander heeft het onont koombaar gemaakt dat dezer dagen de voltallige Senaat voor het oog van de natie verstrikt zat in pikante strijdvragen. Kon het dagboek van Packwood ge heim blijven zonder dat de in druk wordt gewekt dat hem en anderen de hand boven het hoofd wordt gehouden? Zijn, bij openbaarmaking, nie- mands intieme aantekeningen (bijvoorbeeld voor latere me moires) meer veilig? Of was er een compromis mogelijk waarin alleen 'relevante delen' van het dagboek publiek worden? Packwood zelf bleef in het de bat in alle kalmte weigeren zijn geschriften prijs te geven. 'Ze zijn extreem vertrouwelijk. Mijn ex-vrouw en mijn kinde ren hebben ze niet eens gelezen. Ze zijn mijn exclusieve bezit'. Intussen vermaken de column schrijvers in de Amerikaanse kranten zich met 'Lief Dag- boek'-fantasieën waarin ze spe culeren over de inhoud van Packwood's teksten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland moe zijn ligging uitbuiten. Dal betekent meer asfalt, uitbrei ding van Schiphol en de Rot terdamse haven, aanleg var de Betuwelijn en de Hoge snelheidslijn. Dat vindt minister Andriesser van Economische Zaken. Vol gens hem kan Nederland de lo- Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede kabinet een proef neemt ministers coördineren een strekt over verschillende i bevoegdheden dan nu. De project-ministers moeten eer eigen budget krijgen, eigen amb tenaren en de mogelijkheid oir andere ministers te overheersen Het CDA kwam gisteren, tijden: een debat over de reorganisatii van de rijksoverheid, met he meest uitgewerkte voorstel: e zouden project-ministers moetei komen voor vier gebieden. Criminaliteit eii fraude, werkge legenheid, de infrastructuur ei het vreemdelingenbeleid zijn on derwerpen die een meer gecoör dineerde aanpak vergen dan to: nu toe gebeurt, zei kamerlid Ma teman. Hij verwees naar de re cente discussie over het vreem delingenbeleid, waarbij minis ters elkaar volgens hem voortdu rend tegenspreken. Ook de andere fracties zijn posi tief over een proef met project ministers. Dichter bij elkaar De Kamer besprak gisteren twe rapporten in een reeks die i gemaakt in opdracht van eei kamercommissie onder leidinj van kamervoorzitter Deetman De rapporten gaan over allerle aspecten van de bestuurlijk vernieuwing. Doel is door aar passingen van het landsbestui politiek en burgers dichter b elkaar te brengen. De rapporte die de Kamer gisteren bespral (ADV Kom op 4,5 en 6 november naa prehistorie. Breng een bezoek ling en je zult je verbazen ove van deze gigantische dieren uit Speciale toegangsprijs voor IKE Volwassenen f 5,-, kinderen f 2,50. (op vertoon van kassabon, ongeacht het bedrag, ma*. 4 met korting). WIE ZIEK WORDT, is zielig. I een tijd uitgeschakeld en ve denkt er anders over. Wie zi mag meer gebruik maken va ten van medicijnen en mee Conform het profijtbeginsel n Met dit enigszins overdrev Lubbers de discussie over de ten betekenen een trendbreu dachte. Ziekte overkwam je, zoals bij alle grote rampen, met elkaar. Lubbers stelt de gezondhe consumentengoed. Wie er m betalen. Dus zo iets als het o er meer voor kwijt. Of nog sir wil, moet er meer van in huis Voorzover de eerste ministf medische voorzieningen, pre grootste gelijk van de wereld ingrepen en medicijnen, wa< zijn gedachte niet onredeli kostenbewustzijn mag van de Maar waar ziekte niet veel ar het anders. En niet alleen wachts kan treffen. Het idee we, naast de verantwoorden eveneens verantwoordelijke geslagen wordt door onfor anderen kunnen rekenen. Ernstige ziekte kan het ierr onmogelijk maken zijn norrr kosten zijn het gevolg. Als c gezondheidsvoorzieningen n wordt het onredelijk. Uitslui" door ziekte aan de bedelstaf laatste redmiddel voorstaat - Ziek zijn is al erg genoeg. D bovenop.

de Stem | 1993 | | pagina 2