PANORAMA WENST U EEN MOOI 1994! 'Versche polder beschermen' Benefietconcert voor Roemenië en Guatemala in Oostburg alleen unnel er voor reau iening Zeeland 6radeloos' van discussie over de TGV Commissaris der Koningin Van Gelder blijft bij zijn standpunt: IEUWS ooit' auwere venhuizen DESTEM ZEELAND C4 Opbrengst bazar Oostburg voor nieuwe spullen 'Zeeuwse belangen worden verkwanseld' Zaterdag- en zondagvliegers houden voor het eerst samen duivenmanifestatie Activiteiten van ANBO Breskens Lezing over Artsen zonder Grenzen it# De Miss Panorama Kalender 1994. Overal te koop voor maar f 7,50. Thema-avond over Nicaragua in Dienstencentrum Breskens Peuterspeelzaal t Hobbelpaardje viert feest STEENBERGEN BERGEN OP ZOOM SCHELDE-RIJN-TRACÉ BELGISCHE TGV-TRACÉS ANTWERPEN BESTAANDE SPOORLIJN TGV-TRACÉS H-TRACE BER 1993 C3 ensdag is ingebro- at te Terneuzen. adio cassetterecor- etten. Verder werd televisie vernield. een loterij gehou- ARKT - Vrienden oute voeren diver- 'oor de uitbeiding recreatiezaal. Nu nsdag 10 november lmarkt gehouden in "entehuis van 13.00 ur. Tevens is er een 'ontuur en voor de er eendjes vissen. eeland kunnen niet een tunnel onder de DA nadrukkelijk en alternatieven, mocht niet doorgaan, willen n plan maken. Dat is ord op vragen van het 66. Er is geen aanlei- en mocht de tunnel aan, dan geldt onver- het vervoer over de oet verbeteren en niet ren. beleid van de provin- zoveel kritiek op is P, Delta Anders), GS arover dat 90 tot 95 'an de in het beleid n actiepunten volgens loopt. De RPF/GPV peidooi gehouden voor ffen van het Regionaal erkeersveiligheid Zee- ege de sterk toegeno- uligehied op de Zeeuw- i, GS gaan niet akoord en de instelling 'be- n nuttig'. nog de grote zorg rond vse politie-reorganisa- alle christelijke fracties i vragen over hebben zorgen daarover leven iet, zo blijkt. Het heeft ïodig, het is een ingrij- is, maar 'wij zijn er van dat de leiding daarvan handen is', aldus de en. ;n licht gegeven voor iwere samenwerking nderen en de aanpa- cenhuisgroep Zeeuws en zag zich aanvanke- Dodzaakt de acute chi- hulpverlening, de e en de klinische ver uit het ziekenhuis na ren te beeindigen. Ge- door budgetaire pro- Ook de buitenpolikli- m hierdoor in gedrang, rovinciehuis in 'Middel- ar men zich sterk maakt enhuis in Oostburg te en, werd met instem- eageerd op de goedkeu- het onderzoek. „Wij r alle vertrouwen in dat nwerking met de Bel- riekenhuizen tot stand n zowel Oostburg als m medische voorzienin- nen behouden of krij- werd gisteren gezegd, als mogelijk is gaat de voor het onderzoek de u Arbeidsvoorziening >t veel RBA's elders in rien op vooruit. „Er is an waar wij aanvanke- tevreden voorzitter J. intensief overleg heeft ovendien kunnen aanto- het RBA Zeeland zo'n !e laagste kosten per ge plaatsing had. En men atief ook veel plaatsin de het RBA blijven func- i zoals het deed, dan r geld bij in plaats van in. „Wij hebben hiervoor gevonden",zegt Boogerd. dag 11 november be- het RBA-bestuur het beleidsplan, waarbij re is gehouden met de nu bare budgetten. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Van onze correspondent Oostburg - Traditiegetrouw verliep de bazar van verzor gingscentrum De Burght in Oostburg op rolletjes. Al ja ren begint de dag erg rustig. Eenmaal na het middaguur weten echter veel kooplusti gen de weg te vinden naar de grote zaal op het Ledel- plein. De bewoners hebben dit jaar het accent gelegd op Kerstmis. Vooral de kerstbeer was favo riet. Verder was er nog een keur aan andere spullen zoals spreien, truien, tafellakens, sokken etc. In de hal van De Burght kon iedereen nog aan een tweetal spelletjes meedoen. Wie het geluk nog niet had, kon bij het nieuwe spel, de rozen- boom, zijn 'geluk' plukken. Uiteraard werd de innerlijke mens niet vergeten. Al etend en drinkend kon iedereen in de recreatiezaal meedingen naar de prijzen van het rad van avontuur. De opbrengst van de ze geslaagde dag zal besteed worden aan nieuwe handwerk- spullen en de directie zou graag de geluidsinstallatie op profes sionele wijze willen verbeteren. Een bezoekster aan de ba zar legt uit hoe de mini-versie van 'mister bibber', bekend van de Staatsloterijshow, werkt, foto camile schelstraete Van onze verslaggever Oostburg - West-Zeeuws-Vlaanderen maakt zjch zaterdag 6 november sterk voor Roeme nië en Guatemala. Er wordt die dag een benefietconcert gehouden in het Ledeltheater in Oostburg. pe op het eerste gezicht ongebruikelijke combina tie van deze twee goede doelen heeft alles te maken met twee vrouwen, waarvan de een betrok ken is bij Roemenië en de ander bij Guatamala. Zo gaat Joke Belderok al tien jaar lang enkele malen naar Roemenië voor een medische kuur. Ze maakt daar aan den lijve mee dat de nood in dat land ondanks de veranderingen hoog blijft en wil daar iets aan doen. Het gaat om vier hulpprojecten: een jongenswees huis met een school, een aidskliniek voor kinderen, een nieuwe school voor 450 kinderen en een revalidatie-kliniek voor motorisch gehandicapten. De jongste zus van Trees de Blok-Van Herpen spant zich al vijftien jaar in voor de verbetering van de leefomstandigheden van vluchtelingen uit Guatemala in het zuiden van Mexico. Trees de Blok zet zich met de werkgroep Rigoberta in om daar een bijdrage aan te leveren. Aan het benefietconcert in het Ledeltheater wer ken mee: de koninklijke muziekvereniging Veroni ca uit Zuidzande, F. Belderok (piano) en T. de Vries (viool), het hervormd kerkkoor Jubilate, R. Marteijn en S. Nortier (zang) en A. Lensen (piano begeleiding) en de drumband Harmonie uit Oost burg. Het concert begint om 19.30 uur. Kaarten zijn in voorverkoop te krijgen bij het gemeentehuis van Oostburg en kosten dan 12,50. Aan de zaal kosten de kaarten vijftien gulden. Van onze verslaggevers Middelburg - Voor de Zeeuwse gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra (CDA) van ruimtelijke ordening is het om radeloos van te worden. „De Zeeuwse belangen lijken verkwanseld te worden aan de TGV. Dat kan Maij niet maken." Er gaat volgens haar binnenkort een brief de deur uit van de zuidelijke provincies waarin Ma- ij wordt gevraagd de TGV-dis- cussie los te koppelen van het Westerschelde-dossier. Maij hoopt met Nederlandse mede werking aan uitdieping van de Westerschelde de Vlamingen zo ver te krijgen dat ze instemmen met een snelle TGV-verbinding over Breda (E19/A16) tussen Rotterdam en Antwerpen. „Deze week kregen we ook al te horen dat de NS de bestaande dienstregeling op Vlissingen, Middelburg en Goes wil ver slechteren. Dat is een slagader voor Zeeland, die op de tocht komt te staan en dat alles voor een TGV?" De meeste fracties uit de Bra bantse Staten zijn van mening dat het geen zin heeft om te praten over een TGV langs het Schelde-Rijnkanaal, zolang Ne derland en Vlaanderen nog met elkaar onderhandelen over tra cés langs Breda en Essen. De meeste reacties van de West brabantse bestuurders op het idee om de TGV-sneltrein langs het Schelde-Rijnkanaal te laten rijden zijn gematigd positief. Onbespreekbaar Niet die van burgemeester A. Verbree van de gemeente Rei- merswaal. „Onbespreekbaar", vindt hij als hij wordt gecon fronteerd met het idee voor een TGV-traject langs het Schelde- Rijnkanaal. „Zo'n traject tast het groene karakter van het pol dergebied ten oosten van het kanaal aan. En we hebben als gemeenteraad nu juist afgespro ken dat dat gebied groen moet blijven." Daarnaast betekent het plan van GS dat de spoorlijn ook langs de westrand van het na tuurgebied Het Markiezaatsmeer komt. „Een verstoring van het gebied," dus. Het CDA-Kamerlid Van Vlijmen vindt de koppeling die gemaakt wordt tussen de tracékeuze voor de hogesnelheidslijn TGV en uit dieping van de Westerschelde 'niet verstandig'. Dergelijke onderhandelingen met België leiden ertoe dat Ne derland 'zichzelf schaakmat' zet, aldus Van Vlijmen. „Wij hebben meer nodig van de Belgen dan zij van ons. Zo'n handelwijze werkt niet en ze heeft ook nooit ge werkt." De CDA'er vindt het alternatieve tracé dat GS van Noord-Brabant presenteerden, ten oosten van Bergen op Zoom deels over Zeeuws grondgebied, 'een optie die overwogen kan worden'. Van Vlijmen: „Ik heb hem zelf ook al eens aangedragen." Geen uitspraak Het CDA zal echter, evenals de andere fracties in de Tweede Kamer, vooralsnog geen uit spraak doen over het meest ge wenste tracé voor die hogesnel heidslijn, ook niet tijdens het begrotingsdebat van volgende week. De vrees die daarvoor in Den Bosch bestaat, verwoord door gedeputeerde Sonneveld, is derhalve niet terecht. De Tweede Kamer wacht af tot het kabinet met een definitief standpunt komt. De keuze van het kabinet hangt weer af van de besprekingen met de Belgen. Na het afgebroken gesprek tussen Maij en haar Vlaamse collega Kelchtermans, vorige week dinsdag, heeft pre mier Lubbers vrijdag kort over de kwestie gesproken met zijn Belgische collega Dehaene. De onderhandelingen worden ver der afgehandeld door de desbe treffende vakministers. Een nieuwe datum is daarvoor nog niet geprikt. Van onze duivensportmedewerker Goes - De afdelingen Zeelandwan de zaterdag- en zondagvlie gers houden zaterdag 6 november een duivenmanifestatie in de Zeelandhallen te Goes. Het is voor het eerst in het bestaan van beide afdelingen dat gezamenlijk een dergelijk evenement wordt georganiseerd. Een van de hoogtepunten op deze dag is het te houden forum, waarin bekende duivensport- mensen zitten, zoals de beide afdelingsvoorzitters, de heren M. Uban (zaterdagvliegers) en M. Buijsse (zondagvliegers). Voor zitter is dierenarts J. Konings. De duivensport staat op dit mo ment bol over geruchten van doping en eventueel in het leven te roepen controle daarop. Het forum zal hierover heel wat vra gen te beantwoorden krijgen. Breskens - De ANBO afde ling Breskens heeft de ko tende maanden weer heel wat activiteiten op het pro gramma staan. Dp 8 november wordt in Goeder- 'Jjt een biljartmiddag gehouden met leuke prijsjes. De eerste par tijen kunnen om 13.30 uur van start. Vrijdag 3 december wordt ten gezellige Sint-Nicolaasmid- deg gehouden in zaal De Uit komst in Breskens. De zaal gaat tl om 13.30 uur open. 's Middags wordt nog een verloting gehou den. lenslotte organiseert de ANBO ten dagreis naar Halle Zoersel ■oor het bijwonen van een Sint- ^colaasshow op 7 december. 4cte de présence geeft onder tndere zanger Paul Severs. Het vertrek is om 10.30 uur vanaf Goedertijt en andere opstap plaatsen. Na het forum volgt de bonnen verkoop, rechtgevend op een jonge duif, broed 1994, van be kende en gekende postduiven- houders. De verkoop wordt ge leid door Sander Crauwels. Als afsluiting van de dag is er een feestavond met muzikale medewerking van het dansorkest DEZZ uit Vlissingen. Op die avond is ook de huldiging van een van de winnaars van de in het afgelopen vliegseizoen ge zamenlijke gehouden wedvluch ten door zaterdag- en zondag vliegers. Tussen acht en negen uur mor genvroeg richten de uitgenodig de postduivenhouders uit heel Zeeland een stand in met vier duiven. In totaal worden onge veer 260 duiven tentoongesteld. De officiële opening is om 11.00 uur. Om 14.00 uur begint de zitting van het forum. De bon nenverkoop begint om 16.00 uur en de ontspanningsavond vanaf 19.30 uur. Van onze verslaggever Oostburg - Atty Hammer geeft vanavondeen lezing over het werk van de hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen. De lezing is in de bibliotheek van Oostburg om 20.00 uur en is tevens de start van een tentoon stelling waarin de diverse aspec ten van de hulpverlening worden belicht. ETTEN-LEUR (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Sluis - Commissaris der Koningin W. van Gelder neemt geen afstand van een deel van de rede die hij schreef voor een lezing tijdens een internationale studiedag over de Zwinstreek. Hij laat dat weten aan burgemeester en wethouders van Sluis. Van Gelder pleit in die rede voor een maximale bescherming van de landschappelijke belangen en cultuurwaarden van Retranche- ment en vindt dat bungalow- bouw daar niet past. „Mijn uit spraken zijn bedoeld ais een bij drage aan de discussie", aldus de commissaris. De kritiek van de gemeente Sluis dat hij niet voldoende op de hoogte zou zijn van de situatie ter plaatse wuift Van Gelder weg: „Al in de eerste dagen na mijn installatie ben ik de situatie ter plaatse gaan bekijken en bij latere bezoeken aan Zeeuws- Vlaanderen ben ik er nog enkele malen terug geweest. Naar mijn mening is er sprake van een uniek cultuur-historisch monu ment dat zo goed mogelijk be schermd moet worden." Het college eiste dat Van Gelder publiekelijk afstand nam van het gedeelte waarin hij vraagtekens zette bij de plannen voor een recreatiepark in de Versche Pol der bij Retranchement. De gewraakte passage werd niet uitgesproken, maar wel schrifte lijk verspreid. Het niet uitspre ken had te maken met een mis verstand, zo blijkt uit de brief van de Zeeuwse commissaris aan B en W van Sluis. Van Gelder was namelijk door ziekte verhinderd de lezing tij dens de internationale studiedag te houden en vaardigde daarom een ambtenaar af. Die droeg echter niet de definitieve tekst voor, maar een concept. Van Gelder had aan de definitieve versie expliciet de passage toe gevoegd over de Versche Polder. Die versie van het betoog was wel verspreid onder de aanwezi gen op de studiedag. Van Gelder neemt daar geen woord van te rug. Van onze correspondent Breskens De Wereldwinkel te Breskens houdt in samenwer king met het Nicaragua Komitee Zeeuws-Vlaanderen vrijdag 5 november in het Dienstencentrum Goedertijt een thema avond over 'de huidige toestand in Condega-Nicaragua'. Willem Sleijster, van het P.O.C. (Project Oostburg Condega) zal vertellen over zijn reis naar Condega in Nicaragua. Het P.O.C. is vanaf 1985 actief met het projecten in Condega. .Het was echt gezellig en we hebben nog een grote wens," laat de voorzitster zich ontval len „We zijn erg klein behuisd, 1? is het absolute maximum wat we kunnen hebben. Een betere behuizing zou welkom zijn, maar we hebben vooral gebrek aan bergruimte." In samenwerking met een aantal wereldwinkels in Zeeuws-Vlaande- ren is er al wat van de grond gekomen in deze arme stad. Hoewel de oorlog tegen de door de Verenigde Staten gesteunde contra's voorbij is, is er toch nog steeds sprake van veel problemen. De grootste oorzaak ligt in de erbarmelijke economische toestand van het land. Dit leidt tot vele geweldadige conflicten. Ook de gezondheidszorg en het onderwijs lijden weer onder de crisis.In de buurgemeente van Condega zijn tweehonderd gevallen van de ziekte cholera geconsta teerd. In Condega gelukkig nog maar vier. 'De poppenkast viel duidelijk in de smaak. foto camile schelstraete Naast dia's zullen op deze avond ook andere voorbeelden worden gegeven over de bijna uitzichtloze weg voor Condega. Verder zullen er produkten uit Nicaragua te koop worden aangeboden in de stand van het Nicaragua Komitee Zeeuws-Vlaanderen. De toegang tot deze avond, die om acht uur begint, is gratis. tin onze correspondente Hengstdijk - Peuterspeelzaal Hobbelpaardje in Hengst- jijk bestaat vijf jaar. Het :erste lustrum is gisteren ge- ,'ierd in gymzaal de Schuur loor leiding, bestuur en zes- ;ig kinderen. Normaal huist ie Peuterspeelzaal in de deedruimte van de gymzaal, naar met een dergelijke aan loop moest uitgeweken wor- ien. Alle ex-peuters en de kinderen van basisschool Sint Joseph wa ren uitgenodigd. De peuters ke ken hun ogen uit en ze vonden die belangstelling best leuk. De jeugd genoot eerst van het spel over Jan Klaasen en Katrijn van let poppentheater de Wielewaal. Voor aanvang van de feestmid dag leverden zestig kinderen hun deurplaat in. Deze werden door ien jury beoordeeld en na afloop ran de poppenkast werden de prijzen uitgereikt. Deze gingen naar Dennis Ruymaekers (peu- ters/kleuters), Cindy van Bellen onderbouw) en Astrid Nuyer bovenbouw). Voorzitster Miek Weemaes was na afloop zeer tevreden. De peu terspeelzaal draait twee ochten den per week. Leidster Rosita van Bellen is steeds aanwezig en op de dinsdag- en donderda gochtend krijgt zij assistentie van een vrijwilligster. Beide och tenden komen er 17 peuters.

de Stem | 1993 | | pagina 21