Litmanen helpt Ajax verder Ruitc DE STEM „Ik heb MW, maar ook mezelf benadeeld" Topspanning in Rotterdamse Kuip HJjJk Finse topscorer schiet drie keer raak tegen Besiktas: 0-4 Litmanen: 'En dan was ik nog verkouden ook' 'Limieten streng maar rechtvaardig' UITSLAGEN standen Familie Tolle P k m H E N D U K Feyenoord kan blessure vrij aantreden tegen FC Porto Chef de mission Ard Schenk: EUROPA CUP II KARAKTERISTIEKEN EUROPA CUP III KARAKTERISTIEKEN ill! SPORTNIEUWS KORT AUTOSPORT BASKETBAL VOETBAL SCHAKEN TENNIS WIELRENNEN ZAALHANDBAL SPORTPRIJSVRAGEN DE STEM WATERPOLO ZWEMMEN sporr Door Jean Nelissen Sprundel - „Volgend jaar vier ik mijn zilveren jubileum als scheidsrechter. Ik heb meer dan duizend wedstrijden ge floten. Liefst 55 keer ben ik naar het buitenland geweest als scheidsrechter of grens rechter bij belangrijke wed strijden. En dan word je op gehangen aan één ongelukkig moment." Scheidsrechter Jef van Vliet (44) uit Sprundel die Feyenoord in het duel met MW zondag ten onrechte een strafschop toeken de, trok gisteren het boetekleed Scheidsrechter Jef van Vliet: „Het hele land valt over me heen" „Zondagavond heb ik de beelden van de wedstrijd in Studio Sport gezien. Toen kon ik wel door de grond zakken. Het was heel dui delijk géén strafschop. De over treding van Roelofsen op Tau- ment werd minstens een halve meter buiten het strafschopge bied gemaakt." Eerlijk „Doodjammer, maar het is ge beurd. En ik heb het niet met opzet gedaan. Want ik ben een eerlijk mens en ik ben teveel sportman om bewust een club te benadelen. Nooit, nooit heb ik problemen met MW gehad. MW is slachtoffer, maar dat ben ik ook. Ik heb de hele pers, de radio en televisie over me heen gekregen. Ik heb in mijn eigen bedrijf kritiek gehad. Een jour nalist is zelfs zover gegaan om te schrijven: Als hij op het veld zulke dingen doet, zal Jiij in zijn werk ook wel niet deugen. Toe vallig ben ik account-manager bij Frico. Ik heb een verantwoor delijke baan en ik vind het laag bij de grond om mijn hobby bij mijn werk te betrekken." Het hele stadion zag zondag dat de overtreding van Richard Roe lofsen buiten het zestienmeter gebied werd gemaakt. Hoe kan de scheidsrechter het als enige niet zien? Jef van Vliet: „Ik stond twintig meter van de plek vandaag, links in de punt van het strafschopge bied. De overtreding gebeurde rechts even buiten de lijn. Ik heb met mijn grensrechters de vaste afspraak dat zij naar de achter lijn doorlopen als er sprake is van een penalty. Mijn grensrech ter Bram Souisa liep naar die achterlijn. Ik wees dus naar de stip. Maar de MW-ers protes teerden zo fel dat ik naar de grensrechter liep om hem om opheldering te vragen. Bram herhaalde wel vijftien keer: Op de lijn, op de lijn. Toen gaf ik die penalty." „Ik spreek niet over een fout", zegt hij, „maar over een vergis sing. Het is een samenloop van omstandigheden geweest. En dan valt het land over je heen. Dit zijn geen leuke dingen. Heeft Rob Delahaye mij een dief ge noemd? Tja, ik kan me de teleur stelling bij MW goed voorstel len. Maar ik herhaal dat ik het niet bewust heb gedaan. Als ik een beter zicht op de situatie had gehad, dan zou ik die bal nooit op de penaltystip hebben laten leggen. Dit heb ik nooit eerder meegemaakt. Het is een van de risico's die een scheidsrechter loopt. Ik ben de laatste dagen plat gebeld door mensen die ver ontwaardigd reageren. Maar ik laat me als persoon niet bedoe- zelen. Het is gebeurd. Ik ben mét MW slachtoffer." Door Ted van Leeuwen Istanbul - Ajax en Louis van Gaal kregen gisteren wat ze nodig hadden. De Nederlandse bekerhouder hield in de heksenketel van Besiktas het hoofd koel en mag dankzij een klinkende 4-0 overwinning in het Europa Cup Il-toernooi overwinteren. Louis van Gaal kreeg er een extra argument bij om zijn sala riseisen bij de contract-onder handelingen kracht bij te zetten. Of de ambiteuze coach bij Ajax volgend jaar doorgaat, zal vooral 4 een kwestie van geld worden. Dat geldt evenzeer voor Jari Lit manen. De topscorer van Neder land, die al zes weken in het geheim doch intensief door AC Milan gevolgd wordt, vestigde gisteren nog eens nadrukkelijk de aandacht op zich door de eerste drie treffers voor zijn re kening te nemen. Ongetwijfeld zal de jacht op de bescheiden Fin nu in volle hevigheid losbarsten. Tot halverwege de tweede helft was Besiktas de bovenliggende partij, maar toen Litmanen in de 72ste minuut de verlossende tweede treffer achter Zafer ischoot, StbiWhtr-team als het bekende kaartenhuis' in elkaar 'én vijf miritifëfir4Sfér was het al 0-4. Met een muntenregen nam het Inönü-stadion afscheid van zijn-helden, die het elf uur had bezongen. De avond had niet hen, maar Jari Litmanen behoord. De op volger van Dennis Bergkamp, wiens naam in Amsterdam niet meer valt, kwam twee. jaar gele den bij toeval bij Ajax terecht, dat hem een jaar op proef nam. Waar eerder PSV, Barcelona en Leeds United de schaduwspits hadden afgewezen, daar sloeg Ajax na een jaar bedenktijd toe. Maar als Dan Petersen niet ge blesseerd geraakt was, dan had Litmanen waarschijnlijk op de reservebank gezeten. Daar moest gisteren, tot ieders verrassing, John van den Brom plaatsnemen. Niet hij, de vaste keuze, maar Rob Alflen het shirt met nummer 4 mogen aantrek ken. Alflen begon overigens slecht en met hem heel Ajax. De ploeg had zich laten aansteken door de hectische en chaotische sfeer op de tribunes. In de uitverkochte betonkolos aan de Bosporus was het een compleet gekkenhuis geweest, 's Morgens om 10.00 uur waren de eersten van de 36.000 fans al binnengestroomd, vier uur later was het stadion voor twee-derde gevuld, terwijl de wedstrijd nóg eens vier later begon. De zwart-witte eruptie van na tionale solidariteitsgevoelens was in het aanpalende hotel waarin Ajax verbleef, te horen en te zien geweest. Tien uur lang produceerden de Besiktas-fans een hels lawaai, ondersteund door honderden trommels en tienduizenden vlaggen. Boven de ploeg hing de sfeer van de angst. Een kwartier lang was de Nederlandse bekerwinnaar bevangen door de stress en slaagde er niet in vaker dan twee keer over te spelen. Libero Blind, noch extra corrector Alf len kreeg geen rust in de tent. Ajax ontsnapte in de vierde mi nuut aan een achterstand. Oktay was langs Frank de Boer geglipt en kon alleen op Van der Sar afgaan. De doelman kreeg de bal op de hak van zijn standbeen en voorkwam dat het stadion uit zijn voegen barstte van vreugde. TQjpijeJ^ëjjtëëtel was "óp 'slag'ïn op dat moment, een voorsprong nam. Overmars was er op links vandoor en vond Litmanen op de stip volkomen vrij, ofschoon vijf Turkse verdedigers hem omring den. De competitietopscorer (13 treffers) kon in alle rust een hoek uitzoeken: 0-1. Die treffer was een te grote aanslag op het moreel van de adelaars van de Bosporus, die prompt de vleugels streken. De enige kans die de eerste helft nog opleverde was voor Overmars, die voorlangs schoot. Na rust maakte Litmanen zijn missers uit de eerste helft meer dan goed. Zonder tegenstander kreeg de Fin een boulevard van ruimte aangeboden van de Turk se verdedigers en daarmee wist hij wel raad, 0-2 en 0-3, terwijl invaller Pettersson voor 0-4 mocht zorgen. Met een schot op de paal zette Finidi een punt achter het schuttersfestijn. BESIKTAS (TURK) - AJAX (NED) 0-4 (0-1). 19. Litmanen 0-1, 72. Litmanen 0-2, 75. Litmanen 0-3, 78. Pettersson 0-4. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa). Toeschouwers: 36.000 (uitverkocht). Gele kaart: Recep, Ali (Besiktas), George (Ajax). Eerste wedstrijd 1-2, Ajax naar kwartfina le. BESIKTAS: Zafer; Recep (46. Me- tin), Gökhan, Ali en Mutlu; Riza, Alpay (55. Nartallo), Mehmet en Sergen; Oktay en Feyyaz. AJAX: Van der Sar; Silooy, Blind, Alflen (79. Van den Brom) en Frank de Boer; Rijkaard, Litmanen en See- dorf; George, Ronald de Boer (74. Pettersson) en Overmars. Vreugde bij Ajax na het eerste doelpunt. Van links naar rechts Litmanen, Alflen, Rijkaard, Silooy, Overmars en De Boer. foto anp Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam/Nieuwerkerk aan den IJssel - Dat het vanavond in de Europa Cup I-wedstrijd tussen Feyenoord en FC Por to gaat om een 'tien miljoen gulden match' was gistermor gen al te merken in de Kuip. De spanning was te snijden op en rond het trainingsveld waar de spelers van Feyenoord nog een laatste keer getest werden door hun trainers Geert Meijer en Willem van Hanegem. Tijdens een partijtje rondo (twee spelers in het midden van een kring van vier moeten proberen de bal te onderscheppen) werd op het scherpst van de snede gespeeld en smeten met name de verdedi gers De Wolf en Metgod elkaar pittige verwensingen toe. Een van de 20 mensen van het streekvervoer Limburg, die een dagje op bedrijfsexcursie naar de Kuip waren, riep de trainende Feyenoorders iets al te joligs toe en werd de huid vol gescholden. De man droop onmiddellijk be schaamd af, de lijnbus weer in. „Normaal wordt er een dag voor een wedstrijd alleen maar wat gedold tijdens de training, maar nu ging het er inderdaad scherp aan toe. Je merkt dat de spelers meer gespannen zijn dan anders. Maandagavond was het tijdens het eten ook al doodstil," ver klaarde trainer Geert Meijer 's middags in Nieuwerkerk aan den IJssel, waar Feyenoord zich altijd terugtrekt voor Europa Cupwedstrijden. „Hoewel er van bovenaf totaal geen druk op de spelers is gelegd, beseft iedereen dat het behalen van de Cham pions League na twee KNVB-be- kers ('91 en '92) en vervolgens het landskampioenschap ('93) een nieuwe mijlpaal zou zijn voor Feyenoord," dagdroomde Meijer. Meijer en Van Hanegem gaan ërvan uit dat Rob Witschge (en kelblessure) en Errol Refos (lies) vanavond kunnen spelen. Refos trainde volledig mee, Witschge werd louter uit voorzorg ontzien bij het partijtje tussen de basis spelers (groene hesjes) en de re serves (geel) dat de dinsdag training afsloot. Er was even lichte paniek toen Gaston Tau- ment door zijn enkel ging, maar na een korte behandeling door fysio-therapeut Ruud Daniels kon de rechter spits de training voortzetten. Vanavond brengen de trainers pas anderhalf uur voor de wed strijd de groep van achttien te rug tot zestien. John Metgod, zondag tegen MW nog op de tribune, zit naar alle waarschijn lijkheid nu wel op de reserve bank. FC Porto mist de geschorste Paulinho Santqs. De verwach ting is dat trainer Tomislav Ivic de Bulgaar Kostadinov, die van avond door een delegatie van Napoli wordt bekeken, als enige spits opstelt, met kort daarach ter de doelpuntemaker van twee weken geleden, Domingos. De overige negen Portugezen zullen voornamelijk achter de bal blij ven en zo proberen de 1-0-voorsprong op Feyenoord te verdedigen. Opstelling Feyenoord: De Goeij; Van Gobbel, De Wolf, Refos; Scholten, Maas, Fraser, Witschge; Taument, Van Loen en Blinker. Vermoedelijke opstelling FC Porto: Baia; Zé Carlos; Pinto, F. Couto, Aloisio, Pereira; Rui Jorge, Domin- fos, Semedo, Secretario; Kosta- inov. Door onze verslaggever Istanbul - „Het is prachtig, 4-0, maar we hebben niet bepaald geweldig gespeeld," keek Ajax-trainer Louis van Gaal onge woon kritisch terug op de te voren als moeilijk omschreven, maar in de praktijk makkelijk verlopen expeditie in Instan- bul. „We begonnen geweldig onrustig, veel balverlies, domme passes. Dat lag niet aan de enthourage. Volgens mij kun je in een dergelijke heksenketel niet slecht spelen. Dat is ook in Genua en Turijn gebleken, dat pept ons alleen maar op. Maar desondanks begonnen we slecht. In de rust heb ik gezegd, 'jongens, ga eens voetballen'. De tweede helft haddert we onder controle, al hadden we vroeger de beslissing moeten forceren." „Ronald de Boer en Jari Litmanen misten samen vier kansen die op dit niveau niet gemist mogen worden. Maar wat kan ik tegen Litmanen zeggen. Hij heeft zich formidabel hersteld." De kleine Fin kon zich in die kritiek vinden. „Ik was ook boos op mezelf. Gelukkig heb ik het kunnen goedmaken met twee goals. Daarover moet niet teveel ophef gemaakt worden. Op de eerste plaats loop ik op een plaats waarop je de kansen krijgt, op de tweede plaats had ik een tegenstander die me alleen maar achterna liep en niet dekte. Toen die jongen (Alpay, red) in de rust vervangen was, had ik helemaal geen tegenstander meer en werd het me wel heel makkelijk gemaakt." De doelpuntenmaker had zich niet lekker gevoeld. „Ik was zwaar verkouden, daarvan had ik vooral voor de rust last van. Maar als je scoort, valt alles van je af." Van onze verslaggever Rob van Deursen Arnhem - 'Streng, maar rechtvaardig' noemde chef de mission namens het NOC*NSF Ard Schenk gisteren de li mieten, die de bestuurscommissie Top sport heeft gesteld voor deelname aan de 16e Olympische Winterspelen van het Noorse Lillehammer volgend jaar fe bruari. Ondanks het feit dat het NOC*NSF de eisen in vergelijking met het Internationale Olym pische Comité (IOC) voor het lange baan- schaatsen behoorlijk aanscherpte, wilde Schenk tijdens een bijeenkomst op Sport centrum Papendal bij Arnhem niet spreken van een heksenjacht. „We hebben na de Spelen van Albertville en Barcelona van 1992 uitgebreid geëvalueerd met de betref- fense sportbonden en daar kwam uit dat de toen gestelde limieten als zeer redelijuk werden ervaren. Vandaar dat we nu voor Lillehammer de ingeslagen weg vervolgen," legde Schenk uit. „Vergeet niet dat het IOC werkt met minimum-eisen. Die moeten slechts voorkomen dat er schaatsers of -sters in Hamar aan het vertrek komen, die er geen hout van kunnen. Om zeg maar het Antionio Gomez-effect van de jaren '70 uit te sluiten. Bij ons geldt nog steeds de norm 'een reële kans op een plaats bij de beste acht op een afstand'. Dat achten wij schavot-niveau. Dus dicht bij een plaats bij het erepodium, maar liever er op." Dat het NOC'NSF met een limiet van 2.06.50 op de 1500 meter van de vrouwen te liemiet té scherp stelde, zoals de schaats bond beweert, bestreed Schenk. „We hebben de tijden van de World Cup-finale van maart dit jaar in Heerenveen als leidraad genomen. En daarvan weer de achtste plaats op de mijl. Dan denkt ik toch niet dat je over vraagt," verdedigde Schenk met verve. De Noordhollander streeft er in ieder geval naar het zevental Christine Aaftink, Carla Zijlstra, Falko Zandstra, Rintje Ritsma, Bart Veldkamp, Arjan Schreuder en Gerard van Velde, dat op grond van prestaties van afgelopen schaatsseizoen vrijwel zeker is van deelname in Lillehammer, half decem ber duidelijk te geven. Voor de anderen bestaat er ondanks het feit dat op maandag 10 januari de Olympische ploeg al wordt overgedragen tot het eind van de eerste maand van het volgend jaar gelegenheid zich alsnog te plaatsen. „En daarbij hebben we oog voor specialisten. Als bijvoorbeeld een Jeroen Straathof zich als vierde man alleen plaatst voor de mijl, gaat hij zonder meer mee," kondigde Schenk aan. In zijn achterhoofd houdt Schenk ook reke ning met de afvaardiging van de mannen short-track-ploeg naast de reeds genomi neerde Eric Duyvelshof en het vrouwen aflossings-team. Schenk: „Omdat de Neder landers als achtste eindigden bij het WK heeft gastland Noorwegen bij de Spelen voorrang. In Noorwegen vernam ik echter dat de Noren moeite hebben om zo'n ploeg bijeen te garen. Lukt dat ze niet dan krijgt ons land dat startbewijs". In totaal zouden dan tien short-trackers (vijf vrouwen, vijf mannen) naar Lillehammer worden afge vaardigd. Vanuit dat tiental worden dan ook de individuele afstanden (500 en 1000 meter) ingevuld. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 DEEL 6 Besiktas (Tur) - Ajax (Ned) Leverkusen (Pui) - Panathinaikos (Gri) 0-4 (1-2) 1-2 (4-1) Bayer Leverkusen (Dui) - Panathinaikos (Gri) 1-2 (0-1). 6. Saravakos 0-1 (strafschop), 66 Georgiadis 0-2, 83. Kirsten 1-2. Scheidsrechter: Tsjoek (WRu). Toeschouwers: 11.900. Gele kaart: Kirsten (Bayer), Kalitzakis en Antoniou (Panathinaikos). Eerste wedstrijd 4-1. Bayer Leverkusen naar kwartfinale. Karlsruher SC (Dui) - Valencia (Spa) Juventus (Ita) - Kongsvinger IL (Noo) FC Antwerp (Bel) - Austria Salzburg (Oos) OFI Kreta (Gri) - Atletico Madrid (Spa) MTK Boedapest (Hon) - KV Mechelen (Bel) 7-0 (1-3) 2-0(1-1) 0-1 (0-1) 2-0 (0-1) 1-1 (0-5) Karlsruher SC (Dui) - Valencia (Spa) 7-0 (3-0). 29. Schmitt 1-0, 34. Schmitt 2-0, 37. Schütterle 3-0, 46. Sjmarov 4-0, 59. Schmitt 5-0, 63. Schmitt 6-0, 90. Bilic 7-0. Scheidsrechter: Przesmycki (Pol). Toeschou wers: 25.000 (uitverkocht). Gele kaart: Rolff en Schmitt (KSC), Belodedic, Tomas, Serer, Camarasa en Giner (Valencia). Eerste wedstrijd 1-3, Karlsruher SC naar derde ronde. MTK Boedapest (Hon) - KV Mechelen (Bel) 1-1 (0-1). 9. Pereira 0-1, 59. Kovacs 1-1. Toeschouwers: 1500. Eerste wedstrijd 0-5, Mechelen naar derde ronde. Antwerp FC (Bel) - Austria Salzburg (Oos) 0-1 (0-0). 83. Feiersinger 0-1. Toeschouwers: 6500. Eerste wedstrijd 0-1. Austria naar derde ronde. OFI Kreta (Gri) - Atletico Madrid (Spa) 2-0 (0-0). 51. Mahlas 1-0, 62. Tsifoutis 2-0 (strafschop). Toeschouwers: 13.000. Rode kaart: 62. Caminero (Atletico), 84. Moustakidis (OFI). Eerste wedstrijd 0-1, OFI naar derde ronde. Juventus (Ita) - Kongsvinger (Noo) 2-0 (1-0). 27. Möller 1-0, 69. Ravanelli 2-0. Toeschouwers: 2000. Eerste wedstrijd 1-1, Juventus naar derde ronde. Wspfi&x Duizenden Oranje-supporters naar Polen Zeist - De laatste WK-kwalificatie-interland van het Neder lands voetbalelftal, op 17 november in Poznan tegen Polen, krijgt een oranje decor. Via de KNVB en de twee daarmee verbonden reisbureaus's worden 14.000 toegangskaarten ver spreid aan Nederlandse toeschouwers. Daarnaast hebben andere reisbureau's in Polen nog enkele duizenden kaarten bemachtigd. Het stadion in Poznan kan ongeveer 20.000 toeschouwers bergen. Russische clubs beschuldigd van geritsel Moskou - Vier clubs uit de hoogste klasse van de Russische competitie zijn er door het dagblad Izvestia van beschuldigd het afgelopen weekeinde gezwendeld te hebben met de uitslagen van hun wedstrijden. Het betrof ontmoetingen die bepalend waren voor degradatie en voor een plaats in het Europese voetbal. Izvestia stelt dat CSKA Moskou en Dinamo Moskou er alles aan hebben gedaan hun wedstrijd in een gelijkspel te laten eindigen. CSKA ontkwam daardoor aan de degradatiegroep, Dinamo kreeg vrij baan naar het toernooi om de UEFA-beker. Tijdens de 1 tv-uitzending van de wedstrijd wees ook de1 commentator op de opvallende manier waarop aanvallers kansen misten. 'De1 krant meldt ook dat Zemtsjoetsina Sotsji eni.Kamaz Nabe- ressjni Tsjelni, beide betrokken in de degradatiestrijd zeer opzichtig de punten hadden gedeeld. Cerkel Brugge ontslaat Houwaart Brugge - Henk Houwaart is de tweede Nederlandse trainer die binnen acht dagen in België is ontslagen. Na Haan bij Standard Luik kreeg Houwaart zijn ontslagbrief bij Cerkel Brugge. Het bestuur nam zijn beslissing wegens het ontbreken van prestaties. In de laatste vijf wedstrijden heeft Cerkel Brugge geen punten gehaald. Georges Leekens werd als opvolger van Houwaart aangewezen. Leekens was al eerder trainer bij Cerkel. Zijn vorige werkgever, -Trabzonspor in Turkije, had het contract met de Belgische trainer tussentijds verbroken. Rallye van Catalonië, stand na 12 klassementsproeven: 1. Delecour (Fra) Ford, 2.13.17, 2. Auriol (Fra) Toyota 0.39, 3. Biasion (Ita) Ford 1.14, 4. Kankkunen (Fin) Toyota 1.18, 5. Trelles (Uru) Lancia 2.33, 6. Fiorio (Ita) Lancia 2.40. Split. EC Bekerwinnaars, return derde ronde. Split (Kro) - EBBC Den Bosch (Ned) 94-94 (54-46). Scores Den Bosch: Vreeswijk 22, Vrind 21, Kuipers 14, Huijbens 17, Goedee 9, Ardon 8, Van Stiphout 3. Eerste wedstrijd: 78-62 voor Split. Split naar halve finalepoules. Hagen (Dui) - Levski Sofia (Bul) 67-69 (93-102), St. Pölten (Oos) - Hapoel Galil Elyon (Isr) 69-104 (71-107), Bursa (Tur) - Sienna (Ita) 87-79 (72-79), Wlocwawek (Pol) - Zadar (Kro) 78-75 (60-86), Split (Kro) - Den Bosch (Ned) 94-94 (78-62), Taugres (Spa) - Kaunus (Lit) 89-71 (84-76), Cholet (Fra) - Uusikaupunki (Fin) 96-85 (97-70), Bellinzona (Zwi) - USK Praag (Tsj) 88-83 (78-75). Oakland. Vrouwen, 675.000 gulden: eerste ronde: Helgeson (VSt) - Whit- linger (VSt) 6-0 6-1, McNeil (VSt/6) - Basica (VSt) 6-4 6-2, Austin (VSt) - Ignatieva (WRu) 6-4 3-6 7-5, Ku- hlman (VSt) - Watanabe (VSt) 6-4 6-2, De Los Rios (Per) - Temesvari (Hon) 6-4 6-2, Werdel (VSt) - Kochta (Dui) 6-3 4-6 6-4. Sao Paulo. Mannen, 360.000 gulden, eerste ronde: Furlan (Ita) - Markus (Arg) 6-3 6-4, Santoro (Fra/8) - De la Pena (Arg) 6-1 2-6 7-5, Fleurian (Fra) - Mancini (Arg) 7-6 6-3, Dose- del (Tsj) - Cunha Silva .(Por) 6-2 7-5, El Aynaoui (Mar/6) - Motta (Bra) 6-2 6-1, Clavet (Spa) - Yzaga (Per/1) 3-6 6-1 6-3, Oncins (Bra) - Burillo (Spa) 6-7 7-5 6-1, Orsanic (Arg) - Mattar (Bra/4) 6-1 7-5, Meligeni (Bra) - Weiss (VSt) 6-3 6-2, Barasa- tequi (Spa) - Roese (Bra) 6-2 6-3, Frana (Arg) - Fromberg (Aus/2) 6-2 6-4, Schalier (Oos) - Gross (Dui) 7-5 4-6 6-4, Miniussi (Arg) - Altur (Spa) 6-3 6-4. Monte Carlo. WK vrouwen. Vijfde partij: Joseljani (Geo) - Xie Jun (Chi) 0-1 na 38 zetten. Stand na vijf partijen: I/2-41/2. Parijs. Mannen, 3,5 miljoen gulden, eerste ronde: Tsjesnokov (Rus) - Hlasek (Zwi) 7-6 6-3, Rosset (Zwi) - Gilbert (VSt) 6-3 6-3, Wheaton (VSt) - Lendl (VSt) 6-3 7-5, Wood- forde (Aus) - Black (Zim) 7-6 6-2, Boetsch (Fra) - Javier Sanchez (Spa) 6-4 6-0, Raoux (Fra) - Roux (Fra) 6-2 6-0, Palmer (VSt) - Stoltenberg (Aus) 6-3 6-2. Tweede ronde: Ed- berg (Zwe/6) - Delaitre (Fra) 6-2 6-3, Medvedev (Oek/4) - Mansdorf (Isr) 6-7 6-3 7-6, Becker (Dui/3) - Olhovski (Rus) 6-7 6-2 7-6, Korda (Tsj/12) - Tsjesnokov (Rus) 6-3 6-7 7-6, Rosset (Zwi) - Volkov (Rus/15) 6-7 6-3 6-4. Quebec City. Vrouwen, 280.000 gul den: eerste ronde: Zvereva (WRu/2) - Meier (Dui) 6-0 6-2, Tauziat (Fra/3) - Jeyaseelan (Can) 6-3 6-1, Delone (VSt) - Gigi Fernandez (VSt/7) 4-6 6-4 6-4, Harvey-Wild (VSt/8) - Adams (VSt) 6-4 6-7 6-4, Delisle (Can) - Smylie (Aus) 6-4 2-6 7-6, Rubin (VSt) - Emmons (VSt) 6-2 6-1, Gavaldon (Mex) - Allen (VSt) 6-4 6-3. Reserve klassen betaald voetbal Eredivisie: Heerenveen - Feyenoord 3-0, De Graafschap - MVV 4-2, ADO Den Haag - FC Twente 1-4, Fortuna Sittard - Vitesse 1-2. Eerste divisie A: Den Bosch - NAC 0-3, Helmond Sport - Dordrecht '90 2-0, RKC - VW 2-4, Willem II - RBC 2-4, Excelsior - NEC 1-4, Eindhoven - TOP 2-2. Eerste divisie B: Cambuur - Veen- dam 4-1, Groningen - Utrecht 1-1, Heracles - Telstar 3-2, AZ - Emmen 3-3, Volendam - Zwolle 0-3. Keulen. Vriendschappelijk: FC Köln (Dui) - Vitesse 3-1 (1-1). Gillhaus scoorde voor Vitesse, Rudy, Greiner en Baumann voor Köln. Kirchberg (Lux). Veldrit: 1. Herij- gers (Bel) 10.01.57, 2. KSlin (Zwi) 0.08, 3. Pontoni (Ita) 0.25, 4. Baars (Ned) 0.38, 5. SchStti (Zwi) 0.45, 6. De Vos (Ned), 7. Willemsen (Bel), 8. Van Santvliet (Bel) 1.08, 9. De Bie (Bel) 1.22, 10. Van Bakel (Ned) 1.23, 20. Van der Poel 4.38, 24. Kools 6.05. Eredivisie, mannen: Olympia - Blauw Wit 16-24. TOTO 43 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 73 winnaars, elk f. 154,60; derde prijs: 942 winnaars, elk f- 29,90. Van onze waterpolomedewerker Terneuzen - Na een voortreffelijl start gaat het de mannen ve Stormvogel, debuterend in de twe de klasse van de bondsconSpetit waterpolo, de laatste weds tri jdc minder goed af. Voor de derde ke op rij werd er verloren. Nu Arnhem van Neptunus. Ook de vrouwen van Schelde mak, een moeilijke periode door. Gekwe door blessures verloor men thuis v; polar Baers. Ook in het district viel in het afgelopen competitieweekein, weinig te rapen voor de Zeeuwse tean De mannen van Schelde verloren Weert van De Rog terwijl ook Stormvogel-vrouwen verloren. Dit Uden waar het plaatselijke Zeester onervaren Vlissingse formatie gei schijn van kans gaf. De mannen v Ganze waren vrij. Van onze paardesportmedewerker Hoek - Paardesport is een gesprek bij de familie Tollenaa zowel vader Daan Tollenaar, Gerard en de dochters Annet, actief op passief bij betrokken zijn met pony en/of paard actie voor het vervoer en de aann Cora en zoon Gerard Tollenaar Jongste telg uit het Tollenaars- geslacht is de 11-jarige dochter Petra. Drie jaar geleden dook ze in de ponysport, daarmee het voorbeeld van Annet en Marion volgend. „Eerst heb ik op Car touche gereden. Een pony van zeven jaar oud, die later helaas met bronchitis afgekeurd werd," zegt Petra, leerlinge in de laatste klas van de basisschool 'Kom pas' te Hoek. Petra, evenals Ma rion lid van de Ruitersportver eniging Axel, waar vader Dfcan nog enige tijd als interim-pen ningmeester fungeerde, bracht 'het met Cartouche tot de Ll- dressuurklasse. Petra: „Mooie herinneringen bewaar ik aan de dressuurwedstrijd van De Zwin- ruiters in Nieuwvliet. Daar pak te ik de eerste plaats met 124 punten. Ook in de strijd CAn de Graeve Jan-trofee in manege Magrette zegevierde ik. Daar met 128 punten." Wennen Sinds koninginnedag dit jaar is ze overgestapt op Beauty, een U-jarige pony die ze over heeft genomen van zus Marion. „En dat ging meteen lekker. Ik moest eerst wel even wennen aan Beauty. De pony was wat wild. Daarom kom ik ook het liefst Uit in dressuurwedstrijden. Sprin gen ben ik nog een beetje bang voor." Met Beauty heeft Petra inmiddels al enkele leuke resul taten geboekt. De jongste Tolle naar, die wekelijk zo'n uur of vijf traint, greep een eerste plaats in de openingswedstrijd van de Graeve Jan-trofee met 132 punten, en werd in Axel tweede met 132 punten. In haar eerste wedstrijd in de Ll-klasse pakte ze onlangs in Hulst een vijfde plaats mee. Leuke resulta ten dus. De familie Tollenaar, die jaar lijks aan zo'n 25 concoursen deelneemt - zowel in het groene seizoen als indoor - als amazone of toeschouwers, brengt als tweede ijzer Marion in het vUür. De 17-jarige Marion, werkzaam op het belastingkantoor in Ter- neuzen, nam vanaf haar dertien de jaar met Beauty deel aan wedstrijden in het Zeeuwse. Zij reikte met Beauty, waarmee nu Petra furore hoopt te maken, tot de M2-dressuurklasse en de M- klasse springen. Daarvoor had zij al enige tijd recreatief op Ramona gereden. Meest aanspre kende resultaat van charmante Marion was een eerste plaats in de Rabobank-competitie in Bruinisse. Voorts mocht hasr overwinning in de springcompe- titie Indoor-Vlaanderen in ma nege Magrette in 1992 er zijn. „Momenteel heb ik de beschik king over een goed paard, de 8-jarige Dinonah, een afstamme- lii E< be er de w m Bi ge K ee rii de „I D; Tc pe wi ik ov Wi ne pa 2V Ee da m tie di aa D D< lei 19 ge „I m ee di pa ha Ai Ni ne de M Ze m< pr ke pa Li ru nc be Zt se sii Aj va vl Ti m mi wi of H< di gr D; va la dr Gt pc P£ Van onze zwemmedewerker Terneuzen - Bij de in Terneuzei Speedojaargangwedstrijd voor de niet 11 jaar heeft de Zeeu zwemjeugd redelijk gepresteerd. C tijden waren echter, met uitzonde van Sven Schieman, niet voldoen hoge landelijke klassering. De Schieman werd door de zwembon voor zijn prestatie op de 100 met hij de jongens 1984 en later. De z1 Braakman is best gelukkig met lentje. Pe Scheldestroom-meisjes dbmineer 'n tegenstelling tot hun mannelijke hie aanmerkelijk meer tegenstand h jaargang 1982 behaalde Bart Engels v KANTOORDESIGN Tramsingel 88-Breda-Tel. 076-201200 BETER OP ELKE VIERKANTE METER

de Stem | 1993 | | pagina 8