Geheim overleg Kroatië- „Al drie jaar een rendeme van Klinkt goed." "Weg met t verm De be teleff Washington verhaalt parkeerboetes ambassades op ontwikkelingshulp Feest op Haïti Saddam Husayn legt moerassen Zuid-Irak systematisch droog Frankrijk buigt zich opnieuw over 'affaire-Grégory' KORT 'West-Bra Kroatische president wil autonomie Servische bezetters en nieuw overleg Bosnië Werkgroep: S DE STEM BUITENLAND A4 DE STEM Eèn thuisbankier die verantwoord wil beleggen, kiest het Postbank Beleggingsfonds. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Rapport VNO Braban De Benedetti in gevangenis AA WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - In de Verenigde Sta ten is deze week een wet van kracht geworden die eist dat onbetaalde parkeerboetes van buitenlandse ambassades in Washington, worden gekort op de ontwikkelingshulp die Amerika aan de betreffende landen geeft. De gemeente Washington was het arro gante parkeergedrag van de duizenden buitenlandse diplomaten in de stad meer dan zat en heeft gedaan gekregen dat de regering-Clinton wettelijk via haar buitenlandse economische hulppo- litiek de parkeerschulden, verhoogd met tien procent boete, alsnog int. Israël was deze week het eerste land dat eieren voor haar geld koos en het totale uitstaande bedrag van 62.870 dollar aan nooit voldane parkeerbonnen over maakte aan het gemeentebestuur van de Amerikaanse hoofdstad. Israël ontvangt jaarlijks voor niet minder dan drie miljard dollar economische en militaire hulp van de VS. Niet de Israëlische maar de Russische ambassade is trouwens in Washington de grootste boosdoener. Met haar vloot van veertig diplomatenauto's hebben de Russen - voorheen de Sovjets- in de voorbije jaren een totale parkeerschuld van 3,8 miljoen dollar opgebouwd. Maar ondanks de nieuwe wet is Moskou niet van zins te betalen. Een woord voerder van de Russische ambassade in Washington verklaarde gisteren dat haar diplomaten niet anders kunnen dan fout parkeren omdat er eenvoudig weg onvoldoende parkeerruimte is. De Russische vertegenwoordiging aan 16th Street, op een steenworp van het Witte Huis, heeft niet meer dan vijf gereserveerde plaatsen voor de deur en slechts capaciteit voor twee auto's bin nen het hek. „In Moskou hebben wij speciaal voor de Amerikaanse ambassa de een groot parkeerterrein aangelegd. Wij eisen wederkerigheid van Washing ton," aldus de Russische zegsman. Ook Nigeria wil haar 77.830 dollar schuld aan het Amerikaanse hoofdste delijke gemeentebestuur niet voldoen. „Wij hebben geen enkele gereserveerde parkeerplaats. Dat is pas schande, niet onze parkeerschuld. Nigeria voelt zich beledigd door Washington op de lijst van wanbetalers te zijn geplaatst," luidde de Nigeriaanse verklaring. Zagreb (rtr/afp) - Kroatië en Servië hebben in het geheim een driedaags overleg gevoerd in Noorwegen. Het vredesinitiatief dat de Kroatische president Tudj- man daar deed, bevat onder meer het plan voor volledige autonomie van de Serviërs die eenderde van Kroatië bezet houden. De Kroatische regering is bereid 'binnen vijftien dagen' een ak koord te sluiten over het staken van de vijandelijkheden. De au tonomie voor de districten Knin en Glina, waar Serviërs in de meerderheid zijn, zal worden op genomen in de grondwet. De Serviërs zouden het recht krijgen de plaatselijke politie te formeren en kunnen een voor keursbehandeling krijgen in pro gramma's voor economische ont wikkeling. Doel is volgens Tudj- man de volledige normalisatie van de betrekkingen tussen de twee bevolkingsgroepen. Staatje De gesprekken in Noorwegen moeten volgens diplomaten in Genève eind deze week leiden tot een ontmoeting in Oslo tus sen Tudjman en de Servische leider Milosevic. Noorwegen was eerder dit jaar al het toneel van geheime en succesvolle onder handelingen tussen Israël en de Palestijnen. Bij eerdere gelegenheden hebben de Serviërs in Kroatië steeds geweigerd te praten over auto nomie. Ze wilden vasthouden aan een eigen staatje, de repu bliek Srpska Krajina, dat ze hebben uitgeroepen in de gebie den die ze tijdens de oorlog van 1991 hebben veroverd. Voor Bosnië-Herzegowina voor ziet het initiatief in een hervat ting van de onderhandelingen die zijn opgeschort, nadat het Bosnische parlement van vooral moslims eind september een vre desvoorstel had verworpen dat de Serviërs en de Kroaten wel hadden geaccepteerd. Tudjman wil dat onder dreiging van sanc ties alle partijen alsnog worden gedwongen binnen veertien da gen het vredesvoorstel te teke nen. Geweld De Navo zou de uitvoering van het vredesverdrag in Bosnië moeten garanderen. „De uitvoe ring zou kunnen worden verze kerd door de Navo met een man daat om geweld te gebruiken, inclusief luchtaanvallen, tegen iedereen die het staakt-het-vu- ren schendt of humanitaire kon vooien tegenhoudt," aldus de Kroatische president. Tudjman stelde ook voor om Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Rusland en Turkije te betrekken bij de vredesonderhandelingen. Naast twee afzonderlijke vredes akkoorden over Kroatië en Bosnië zouden alle republieken van het voormalige Joegoslavië een verklaring moeten tekenen waarin ze eikaars grenzen en soevereiniteit erkennen. De sancties tegen Servië kunnen volgens Tudjman worden opge heven zodra een algemeen vre desakkoord is bereikt. Haïtiaanse burgers vieren met rum en pepers het tweedaagse nationale voodoo-feest van het eiland. Terwijl de hele bevolking op dit moment feestviert, vindt vandaag in New York overleg plaats tussen de VN en de verdreven Haïtiaanse president Aristide over de politieke impasse op Haïti. Het leger van generaal Cedras, die de macht op het eiland in handen heeft, heeft een uitnodiging om deel te nemen aan de gesprekken afgewezen. sur. fotoepa Door Marie Colvin (Times) Bagdad - De oude moerassen in het zuiden van Irak wor den systematisch droogge legd. Dat is gebleken uit Amerikaanse satellietfoto's en ooggetuigeverslagen. Dui zenden moerasarabieren zijn op de vlucht geslagen. Hun cultuur, die sinds de tijden van het Oude Testament vrij wel onveranderd was geble ven, wordt uitgewist. Op satellietfoto's van de CIA van eerder dit jaar is de tragedie goed zichtbaar. Het moerasge bied in Zuid-Irak is door de ingenieurs van Saddam Husayn gehalveerd. Ze hebben enorme kanalen aangelegd om de na tuurlijke waterwegen om te lei den en droog te leggen. Grote dijken houden het water tegen dat zuidwaarts naar de moeras sen stroomt. In de Huweiza-moerassen langs de grens met Iran is nog enig teken van leven te zien; het grootste deel van de moerassen is nu evenwel dor en droog woestijngebied. Het leger heeft de moerasbewoners met veel machtsvertoon verdreven. De af gelopen twee maanden zouden minstens vijfduizend moerasara bieren Irak zijn ontvlucht; dui zenden anderen zouden naar de buitenwijken van de steden in Zuid-Irak zijn getrokken. Velen zijn gearresteerd en in kampen ondergebracht. De speciale commissie voor Irak van de Verenigde Naties werd door een Iraakse oppositiegroep gewaarschuwd dat het regime vorige maand chemische wapens heeft ingezet in drie moerasdor pen, zoals in het verleden tegen de Kurden. De VN denken echter alle voor raden zenuw- en mosterdgas van Irak te hebben vernietigd. Het gebruik van chemische wapens is makkelijk te bewijzen en Bag dad weet dat het tot represailles zou leiden. Het is waarschijnlij ker, zo menen VN-functionaris- sen, dat Irak pesticiden (en zelfs meel) heeft gebruikt om de dorpsbewoners bang te maken en op de vlucht te jagen. Er wordt evenwel niet getwijfeld aan Saddams systematische campagne om de moerassen te bedwingen, een waterdriehoek van tienduizend vierkante kilo meter waar de Tigris en Eufraat samenvloeien. Eens woonden in het gebied zo'n tweehonderddui zend moerasarabieren. Net als hun voorouders vijfduizend jaar geleden woonden ze in rieten hutten. Ze leefden van de vis vangst en waterbuffelmelk. In kleine kanootjes verplaastsen ze zich door het netwerk van wa terwegen. Uit documenten die de rebellen in handen hebben gekregen tij dens de sji'itische opstand in Zuid-Irak na de Golfoorlog, blijkt dat Baghdad al lange tijd probeert de moerassen te be dwingen. Hassan al-Majeed, mi nister van Defensie in december 1988, zei indertijd: „Overwogen moet worden de moerasdorpen op droog land dat makkelijk te controleren is weer bijeen te voegen." Sinds de Golfoorlog heeft Sad dam Husayn zijn activiteiten in de moerassen aanzienlijk opge voerd, waarschijnlijk omndat duizenden sji'itische rebellen naar de moerassen zijn gevlucht toen hun opstand werd gebro ken. Ze kregen er onderdak van de eveneens sji'itische moeras bewoners. Volgens sommigen is het niet Saddams bedoeling de moerasa rabieren uit te roeien. Doel is de rebellen in de moerassen te on derwerpen en Iraanse infiltratie te voorkomen. Het effect is even wel hetzelfde. De Amara-moe- rassen zijn drooggelegd, de wa terbuffels zijn gestorven, de vis sen zijn verdwenen, het riet dat de moerasarabieren voor hun hutten gebruikten is uitgedroogd en van de oude waterwegen rest niets meer dan modder. De Britse journalist Michael Wood maakte in de Huweiza- moerassen een documentaire over de moerasvluchtelingen,' 'Saddam's Killing Fields'. Wood trof ongeveer 5000 moerasara bieren aan in een provisorisch dorpje_ even over de Iraanse grens. De vluchtelingen vertelden hem dat het Iraakse leger hun dorpen met granaten had bestookt. „We hebben de granaten, de oorlog en de arrestaties overleefd", al dus een vrouw. „Maar nu volgen we het water om in leven te blijven. We zouden anders ster ven van dorst." Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Vandaag begint wel licht de laatste acte in wat in Frankrijk 'De Affaire Grégory' wordt genoemd. Want niemand is de vierjari ge kleuter Grégory Villemin vergeten. Het jongetje uit het Vogezer dorp Lépanges werd op 16 oktober 1984 dood aangetroffen in het ri viertje de Vologne. Zijn han den waren op zijn rug ge bonden. De moord op de kleuter is nooit opgelost. Want wat aanvankelijk een 'simpele' kindermoord leek, is in de loop der jaren geworden tot eén feuilleton, dat nu al negen jaar voortsleept. De va der van het jongetje, Jean-Ma- rie Villemin, verschijnt vandaag voor de rechtbank op verden king van de moord op zijn neef, Bernard Laroche. Deze Laroche was enige tijd de hoofdverdachte in de affaire. Over deze moordzaak bestaat overigens weinig onzekerheid. Villemin geeft toe dat hij zijn neef met behulp van een jacht geweer heeft vermoord. Hij heeft, zoals hij het zelf zegt, een moordenaar vermoord. Maar de Fransen zijn uiteraard veel meer geïnteresseerd in het Jean-Marie Villemin proces dat nooit zal plaatsheb ben. Dat van de moordenaar van Le Petit Grégory, die rust op een kerkhof in een graf dat is versierd door een plak mar mer met als opschrift 'Hier rust een engel.' Als Frankrijk in oktober 1984 voor het eerst hoort van Lépan- ges-sur-Vologne is de affaire- Grégory al lang aan de gang. Grégory is de zoon van Jean- Marie en Christine Villemin. Zijn vader is voorman in een lokale fabriek, heeft een leuk huis laten bouwen en het gezin heeft twee auto's. In de bepaald niet rijke vallei FOTO EPA van de Vologne is duidelijk dat Villemin het gemaakt heeft. Net als zijn ouders, die een dorp verder wonen. Dat ontlokt de nodige jaloezie. Anonieme tele foontjes, gericht tegen 'le chef' (Jean-Marie Villemin) en diens vader, maar ook tegen de echt genotes, die worden uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Er wor den zelfs dreigbrieven gestuurd. Op 16 oktober 1984 wordt Gré gory dood aangetroffen in het zes kilometer stroomafwaarts gelegen Docelles. Een dag later ontvangt de familie Villemin een brief met als tekst: „Ik hoop dat je sterft van verdriet, chef. Het is niet je geld dat je je zoon terug zal schenken. Dit is mijn wraak, arme klootzak." De gendarme doet onderzoek, daarbij gesteund door een rech- ter-commissaris. De autopsie wordt in record-tempo gedaan. Er worden tientallen fouten ge maakt. En de boulevardpers uit Parijs begint zich in de affaire te verdiepen. Met name Paris- Match pakt uit. Maar oojt andere schandaalbla den als Le Nouveau Detective omschrijven de vallei van de Vologne alsof het om Achter- Mongolië gaat. De bewoners worden beschuldigd van inteelt, het IQ van de gemiddelde inwo ner van Lépanges wordt zeer laag geacht. Ze zijn stug en agressief, menen de toege stroomde envoyés speciaux'. Neef Bernard Laroche wordt als verdachte nummer één ge zien als blijkt dat de twee man nen ooit forse ruzie hebben ge had. Het motief: Laroche zou jaloers zijn op zijn neef omdat deze een gezonde zoon heeft. Als tijdens het voorarrest blijkt dat Laroche een goed alibi heeft, wordt deze vrijgelaten. Het onderzoek richt zich daar na op de moeder van Grégory, Christine, omdat zij de dreig brieven zou hebben geschreven. Bovendien blijkt uit de tele foonrekeningen dat er in huize Villemin, ten tijde van de dreig- telefoontjes, opvallend vaak is gebeld. De rechter-commissaris is in tussen vervangen door een an der. Net als overigens de gen darmerie door de politie. Want ook justitie heeft partij geko zen. Datzelfde doet de schrijf ster Marguérite Duras die op een dag in Lépanges verschijnt, het huis van de Villimin's ziet en keihard verklaart dat nu voor haar duidelijk is dat Christine Villemin haar zoon heeft vermoord. In die sfeer van collectieve waanzin - heel Frankrijk heeft een mening over de affaire Gré gory en op iedere verj aarspartij wordt er wel over gediscussi eerd- schiet Jean-Marie Ville min zijn neef Bernard Laroche neer. Het gerechtelijk vooronderzoek naar de moord op Grégory is sinds het begin van dit jaar afgelopen. Laroche is dood, Christine Villemin is in februari vrijgesproken. Zij en Jean-Ma rie leven nu in de Parijse regio en hebben sinds de 'affaire' twee kinderen gekregen. Wat overblijft is de moord op Laroche. Maar er zal de komen de weken vooral worden ge sproken over het jongetje-met- zijn-zonnige-glimlach, dat nu dertien zou zijn geweest. KSÜÜHÜS Doden bij treinongeluk Indonesië Jakarta - Zeker 35 mensen zijn gisterochtend in Indonesië om het leven gekomen bij een botsing tussen twee treinen in Ratujaya, een dorp op 45 km ten zuiden van Jakarta. Het hoofd van de politie in het district Depok, zei dat 78 mensen gewond waren geraakt. Twintig mensen werden onmiddellijk gedood, terwijl nog eens vijftien later in het ziekenhuis van Depok overleden. De voorste wagons van de twee elkaar tegemoetko mende treinen waren over elkaar geschoven. De treinen waren volgepakt met mensen die naar hun werk gingen. Braziliaan 'wint' 24.000 keer loterij Rio de Janeiro - De afgevaardigde Joao Alves de Almeida, de belangrijkste aangeklaagde in het jongste Braziliaanse corrup tieschandaal, vergaarde sinds 1988 een kapitaal van rond de 9,5 miljoen dollar, doordat hij naar zijn zeggen 24.000 keer prijzen in loterijen won. De meeste prijzen waren klein, maar de parlementariër won ook aanzienlijke hoofdprijzen, zoals een som van 500.000 dollar op 29 juni. Die gegevens heeft de Nationale Organisatie voor Loterijen verstrekt aan de parlemen taire commissie die de fraude, smeergelden en onregelmatighe den met gelden van de regeringsbegroting onderzoekt. Ex-premier Roemenië aangeklaagd Boekarest - De Roemeense regering wil dat ex-premier Petre Roman, de eerste leider na het wegvallen van de communistische dictatuur eind 1989, wordt vervolgd wordt wegens corruptie. De regering heeft een aanklacht ingediend bij de procureur-gene raal wegens machtsmisbruik en het vervalsen van documenten. Bij de affaire zouden ook twee voormalige ministers betrokken zijn. Doden en vermisten op Corsica Lissabon - Bij het noodweer dat het zuiden van Europa heeft getroffen, zijn op het Portugese eiland Madeira in de Atlantische Oceaan minstens negen doden gevallen. Autoriteiten deelden gisteren mee dat nog vier inwoners worden vermist. Op Corsica vielen twee doden en zijn nog zeven inwoners spoorloos. Een orkaan met hevige regenval en onweer heeft sinds vrijdag op Madeira aanzienlijke schade aangericht. In grote delen van de hoofdstad Funchal is de waterlevering onderbroken, zodat de bevolking voor haar drinkwater op tankwagens is aangewezen. In lagergelegen stadswijken, die door watermassa's zijn over stroomd, wordt het opruimingswerk voortgezet. Arrestaties in Duits aids-schandaal Bonn - De Duitse politie heeft gisteren nog eens twee medewer kers gearresteerd van UB Pharma, de omstreden firma die met aids besmet bloedplasma op de markt zou hebben gebracht. In totaal zitten nu vier personen van'de onderneming vast. De nieuwe arrestanten zijn een bioloog van het Duitse leger, die ook voor UB Plasma werkte, en een arts uit het laboratorium van de firma. Inmiddels blijkt een tweede Duits bedrijf betrokken te zijn bij de verspreiding van mogelijk aids-gevaarlijk donorbloed. Bij bloedplasma van de firma Pharma Dessau ontbreekt op de begeleidende certificaten een handtekening onder de verklaring dat de produkten vrij zijn van het aids-virus. Zwarte-Zeevloot beschermt Georgië Moskou - Een eskader van de Oekraïens-Russische Zwarte-Zee vloot is gisteren vertrokken vanuit de Krim om de Georgische havens Poti en Batoemi te beschermen. In het westen van Georgië woedt al weken een burgeroorlog tussen regeringstroe pen en aanhangers van ex-president Zviad Gamsachoerdia. De marine-eenheid, bestaande uit een patrouilleboot, een mij nenveger en vier landingsboten met mariniers, opereert onder de vlag van het GOS. De operatie valt onder een plan van Rusland, Georgië, Armenië en Azerbeidzjan om de wegen en spoorlijnen van Georgië naar de rest van de Kaukasus te beschermen. Jongens bekennen moord op peuter Preston - De twee 11-jarige jongens die in Groot-Brittannië terecht staan wegens de moord op de kleuter James Bulger hebben tijdens hun verhoor door de politie bekend dat zij het kind met stenen, stokken en een ijzeren staaf op het hoofd hebben geslagen. Zijn verminkte lichaam lieten zij vervolgens op een spoorbaan achter, waar het door een trein in tweeën werd gereten. Zij ontkennen echter het kind te hebben ontvoerd en vermoord. Dit kreeg de rechtbank gisteren te horen op de tweede dag van het proces tegen de jongens, die op het tijdstip van de moord nog maar tien waren, net oud genoeg om volgens het Britse recht strafrechtelijk te worden vervolgd. Politie Ulster pakt verdachte schietpartij Belfast - De politie in Noord-Ierland heeft een van de twee schutters aangehouden die ervan worden verdacht afgelopen weekend in een dorpscafé bij Londonderry zeven personen te hebben doodgeschoten. De man wordt op korte termijn in staat van beschuldiging gesteld wegens moord, waarop maximaal levenslange gevangenisstraf staat. Een tweede man, die met tien anderen aangehouden is voor ondervraging over het gebeurde in het dorp Greysteel, moet mogelijk ook voor de rechter komen. De autoriteiten verdenken hem ervan dat hij inlichtingen heeft achtergehouden. (ADVERTENTIE. De afgelopen drie jaar behaalde het Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld rendement van 10% op jaarbasis. Hoewel in het verleden behaalde ren dementen geen garantie voor de toekomst betekenen, spreekt dit resultaat voor zich. Het fonds belegt inter- in aandelen. Het rendement bestaat uit dividend en belastingvrije koerswinst. Bent u geïnteresseerd in verantwoord beleggen met een prima rendement, bel dan meteen even het gratis telefoon nummer 06-0400 en vraag de folder 'Beleggen volgens het ie' aan. nationaal in obligaties, maar ook POSTBANK boekj De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Van onze verslaggever Breda - De milieutechnologie in West-Brabant moet wor den versterkt. Hiermee kan iets worden gedaan aan de conjunctuur-gevoeligheid in deze regio. Dat concludeert de Vereniging Nederlandse Ondernemingen (VNO) Brabant in een gisteren gepresenteerd rapport over mo gelijkheden van de Brabantse Van onze correspondent Rome - Carlo De Benedetti, de president-directeur van Olivetti, is gisteren in de Ro meinse Regina Coeli-gevan- genis ondervraagd door offi cier van justitie Maria Cordo- Da w- op de' ge be me not tisc Wi; die bev ze tijd in vra noj gev die kot Tec vra de dat me bel dat ner ver Zoals eerder aangekondigd door zijn advocaat heeft De Benedetti zich gistermorgen eerst gemeld bij de kazerne van de carabinieri van Milaan, vanwaar hij vervol gens naar Rome werd vervoerd. De Benedetti bleef tijdens het verhoor op zijn standpunt staan, dat hij geen aanzet tot corruptie heeft gegeven, maar werd afge perst door politici. Officier Cordova en rechter van instructie Augusta Iannini be schouwen De Bepedetti daaren tegen als de hoofdrolspeler in een gigantisch corruptiesysteem, dat tot doëTh^f ran Verouderde en minderwaardige apparatuur voor grof geld aan de staat te slijten. Zijn arrestatie was vol gens hen nodig 'om te voorko men dat De Benedetti zijn crimi nele activiteiten kan voortzet ten'. Toch heeft De Benedetti's arres tatie in Italië bevreemding ge wekt. Zo verklaarde de bisschop van Ivrea, waar Olivetti is geves tigd, gisteren dat het op zijn minst raar is dat De Benedetti wèl in de gevangenis zit, terwijl de ontvangers van het Olivetti- smeergeld allen nog op vrije voe ten zijn. De rechtbank van Rome heeft het verzoek tot arrestatie van Gianni Letta en Roberto Gallia- ni, respectievelijk de tweede en de derde man van Silvio Berlus coni's Fininvest-groep afgewe zen. Zij worden ervan verdacht de voormalige minister van Post en Telecommunicatie, Maurizio Pagani, te hebben omgekocht om een voor Berlusconi gunstige verdeling te krijgen van van de beschikbare frequenties voor de tv-zenders. Dat u met de telefoonkaart z> u natuurlijk al. Maar vanaf nu uw eigen tekst. Een leuke verr om zelf te gebruiken, bijvoorbei 10,- en 25,-. U koopt ze De telefoonkaart, i

de Stem | 1993 | | pagina 4