'Geen geweld, ze zijn hier om te leren' Cent s&szir, Nostradamus opnieuw uitgelegd: geen dag des oordeels in 2000 de stem de Stem lassS?- ■issSr» -DE STEM- Rode baretten krijgen realistische oefening ter voorbereiding op Bosnië 'Lonen mati DE STEM Verdeel en heer BINNENLAND BUITENLAND Asielzoekers Schandalig Jozef woont nu onder pereboom Noodgreep TGV WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 A2 De belangstelling tijdens de informatie-avond in Gilze over de opvang van asielzoe kers in Prinsenbosch was groot. Sommigen van ons waren voor het asielcentrum, ande ren tegen. We weten allemaal dat deze mensen hierheen ko men om te overleven. Ze heb ben huis, haard, familie, vrienden en kennissen achter gelaten en zijn in gedachten bezig met de achterblijvers, dag en nacht. Wij hebben hetzelfde meegemaakt tijdens de Tweede Wereldoorlog, we waren blij met de bevrijding. Ook na de oorlog moesten mensen terug naar huis met de vragen 'wie leeft er nog? en hoe nou verder?' Sommigen van ons, Neder landers, staan afwerend ten opzichte van de opvang van asielzoekers, dat is jammer, maar ja, we vergeten zo snel. Wij zijn rijk, of je nu werk hebt of niet, onze veiligheid is gegarandeerd. Wij hoeven ons niet druk te maken over bij voorbeeld onze ouders, broers en zussen en hoe het hun vergaat. Als Nederlander ben je rijk alles om je heen te hebben, ook al gaat het op dit moment niet goed met de eco nomie, delen kunnen we toch nog wel of heeft het ik-tijd- perk ook toegeslagen in ons eerlijke, heerlijke gastvrije Brabantse land? En zeg nou zelf, die 20.- zakgeld per persoon per week die ze krijgen, dat weegt niet op tegen hetgeen wat wij hebben te besteden. Deze mensen zijn zoals u en ik, hebben misschien een ander geloof of huidskleur, maar 'voelen' hetzelfde. De mensen die hier verblijven hebben allemaal deuken op gelopen, die wij als jongeren kennen van horen zeggen, de ouderen onder ons herkennen dit wel helaas. Wanneer landen in oorlog zijn kunnen wij als Nederlan der alleen niets doen, in deze situatie wel. Wat vriendelijk heid en gastvrijheid kosten weinig. De mensen hier hebben veel nodig, onder andere speel goed voor de kleintjes. Er zijn veel kleine kinderen van 1 tot 7 jaar. Een moeder weet pre cies hoe het voelt wanneer ze haar kind niet kan geven wat het vraagt en nodig heeft. Ik wil het verenigingsleven uitdagen iets te doen, zoals de bejaardenbonden, KPJ, KVO, sportverenigingen en scholen. Een beetje eigen initiatief hierin siert ons als Nederlan der. We kunnen ze zo toch een beetje deelgenoot maken van hetgeen we zelf hebben. Mochten deze mensen een kans krigen om in Nederland op verhaal te komen, laat ze dan ook met enige trots op deze regio terug kijken. Molenschot, R. Prinse Geestelijk gehandicapten krijgen onnormale aandacht. Ik vind het belachelijk dat ze in een net restaurant in de kelder moeten eten. Zij heb ben er net als andere mensen tezer*'eaoeren °P Oester bewerken «andpun teens is. recht op om normaal behan deld te worden. Ze betalen ook om op een fantsoenlijke plek te eten. Waarom moeten zij toch apart gezet worden Ze heb ben ook recht op een normaal leven. Net als andere geeste lijke gehandicapten wordt deze groep afgestoten door andere mensen. Ik vind zoiets onnozel. Het zijn juist mensen die extra hulp en aandacht nodig hebben van andere mensen. Ze moeten zelf maar eens geestelijk gehandicapt zijn, dan piepen ze wel an ders. Of zijn de mensen tegenwoor dig niet meer gezellig voor andere mensen Ik wil wel acties beginnen met andere mensen uit deze stad. Om zo mensen te zien leven, dat houd ik niet meer vol. Mensen moeten niet in 'minderwaardigheidscom plexen' leven. Kan er niets iets veranderd worden op deze wereld Dat van dat Van der Valkrestau- rant in Gilze vind ik ook belachelijk. Geestelijk gehan dicapten zijn toch geen bees ten Het lijkt er bij hen wel op. Maar op straat worden gees telijke gehandicapten ook raar en cru behandeld. Ge pést en van alles en nog wat. Wie haalt die streken toch in z'n kop Als er collectes voor gehandicapten zijn, dan wil ik wel een steentje bijdragen. Die mensen hebben ook niet gevraagd om zo geboren te worden. Ik vind dat ze er in de maatschappij ook bij ho ren. Ik kan me voorstellen dat zo'n behandeling als in het Van der Valkrestaurant in Gilze bij de mensen zelf, hun begeleiders en ouders flink in het verkeerde keelgat schiet. Geestelijk gehandicapten hebben ook recht om op va kantie te gaan. En dan zo schandalig behandeld te wor den Ik vind dat voor hen niet leuk. Evenmin als scheldnamen, bedreigingen en dergelijke in hun richting. Dat vind ik helemaal niet nodig. Leven en laten leven. Breda, Willy de Does Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Teiefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Hier en daar loopt het realistische spel even uit de hand en wordt een VN-soldaat door de Kroaten iets te flink aangepakt. FOTO: THEO VAN ZWAM Als eerste onderdeel van de krijgsmacht heeft de Luchtmobiele Brigade deze week de gelegenheid gekregen zich in een 'rea listische oefening' voor te bereiden op eventuele uitzending naar Bosnië. Als oefenvijand krijgen de rode baretten op ver schillende lokatiès op de Veluwe te maken met de losgeslagen 'Kroaten' van de Hollandia Peoples Ar my, waarbij het spel de Bosnische werkelijkheid af en toe griezelig dicht benadert. Door Michiel Willems „You have problem? I give you problem!" Met grote angstige ogen kijkt de blauwhelm naar de fluim die tergend langzaam van de voorruit van zijn door dron ken Kroaten omsingelde vracht wagen druipt. „I want smoke", lalt een rebel die zich via het dakluik de vrachtwagen inwurmt en de deuren ontgrendelt. Voordat hij de kans krijgt om de gemoederen te sussen, wordt de tegensparte- lende VN-soldaat aan zijn oren naar buiten getrokken en in de greppel gesmeten. „I want smoke", gilt de Kroaat en trapt zijn slachtoffer tegen z'n achterste. In een ommezien is de cabine leeggeplunderd. Er wordt geschreeuwd en opnieuw klinken schoten. „Bullets!", schreeuwt iemand en overhandigt de baas van de ben de een handvol glimmende pa tronen die hij in de zak van de blauwhelm heeft gevonden. „You come to fight with us?", vraagt een Kroaat en plant zijn zware legerlaars in de nek van de bibberende blauwhelm. „No, no, I come for peace", klinkt het benauwd. Juist als de Kroaten aanstalten maken om hun slachtoffers nog eens flink- door de mangel te halen, komt een hoge officier aangelopen: „Oké jongens, zo is het genoeg. Niet overdrijven hè, dit is niet de afspraak." „Ja, maar zij houden zich niet aan de regels!" sputteren de Kroaten tegen. „Nee, je moet van ze afblijven. Ze zijn hier om te leren," zegt de officier. De bende druipt mopperend af: „Die luchtdebielen kunnen ook nergens tegen." Levensecht Afgezien van de tussenkomst van de officier, had het tafereel ergens op een Bosnische binnen weg kunnen plaatsvinden. Een VN-hulpkonvooi strandt bij de zoveelste wegversperring en wordt, in dit geval door een stel losgeslagen Kroaten, urenlang opgehouden en getreiterd. In werkelijkheid staat de colon ne van de Verenigde Naties op een landweggetje bij het Veluw- se dorpje Garderen waar de con frontatie, in het echte Bosnië een dagelijks terugkerende be proefing, levensecht in scène is i Beschonken 'Kroaten' van de Hollandia Peoples Army maken op een Veluwse landweg de VN-soldaten het leven zuur. FOTO: THEO VAN ZWAM gezet. Te levensecht, want het Veluwse spel, gespeeld door de rode ba retten van de Luchtmobiele Bri gade en de 'Kroaten' van de Hollandia Peoples Army, loopt hier en daar wat uit de hand. „Ze Jaegipnen zenuwachtig te worden," constateert de warlord van hèt Kroatische legertje,"' in het gewone militaire leven een sergeant van de 135 Herstelcom pagnie uit Soesterberg. „Je kunt nou wel zeggen dat we te ruw zijn, maar wat denk je dat de echte Kroaten doen?" schreeuwt hij verongelijkt naar de majoor die meende te moeten ingrijpen. De officier heeft zijn mannen dan wel tot de orde geroepen, maar het VN-konvooi, zo heeft hij besloten, krijgt geen door gang. En hij is in dit stukje .Veluwe de baas. „Dit kan nog uren duren," weet hij want hij was al eens in Bosnië en daar duurde het soms dagen. Glansrol Om de soldaten van de Lucht mobiele Brigade zo goed moge lijk op hun eventuele uitzending naar voormalig Joegoslavië voor te bereiden, is de halve Veluwe dezer dagen in een soort Bosnië veranderd. Terwijl de rode baretten zich overal in het gebied bekwamen in het moeilijke VN-handwerk, dat het midden houdt tussen humanitaire hulpverlening, peace-keeping en zelfverdedi ging, speelt de Herstelcompagnie een glansrol als oefenvijand. „Een beetje klooien met de luchtdebielen," noemen ze het zelf. „Eenleerproces," corrigeert de toezichthoudend officier. Ze ker nu dg eerste,.Nederlandse slachtoffers --'gelukkig alleen maar gewonden' - zijn gevallen, vindt hij het 'van levensbelang' dat de troepen goed worden voorbereid. „Toen dat nieuws over die ge wonden bekend werd, was dat bij ons toch het gesprek van de dag. En nog steeds. De risico's zijn nu pijnlijk duidelijk gewor den. Maar niemand heeft gezegd 'ik haak af'," beschrijft hij de stemming op de Oranjekazerne waar de luchtmobielen gelegerd zijn. Zuur Liggen de beroepssoldaten van de Herstelcompagnie normaal gesproken elke dag onder tanks en voertuigen te sleutelen, in oefening 'Blue Falcon' mogen ze de luchtmobiele 'elitesoldaten' het leven zo zuur mogelijk ma ken. En dat gaat ze bijzonder goed af. Gekleed in fantasie-uitdossin gen, bewapend met pistoolmi trailleurs en met de zakken vol losse flodders en vuurwerk, krijgt het VN-konvooi bij Gar deren de volle laag in psycholo gische oorlogvoering. „Er zitten bij ons nogal wat fJoego-veteranen' >die zelf vaak genoeg oog in oog met beschon ken ^Kroaten, Serviërs of ordi naire bendes hebben gestaan," zegt de 'sergeant-Kroaat' die zijn enthousiasme over het op treden van zijn bende nauwelijks kan onderdrukken. „Maar soms kan ik ook m'n lachen niet hou den," geeft hij toe. Het mag daar op de Veluwe dan allemaal spel zijn, de rode baret ten blijven moeiteloos in de plooi. Als 'de Kroaten' in Garde ren flink tekeer gaan, is er hier en daar zelfs sprake van 'zenuw achtige onrust', zoals het wordt genoemd. „Ik vond het niet leuk, maar het is goed dat ik deze ervaring heb gehad. Als het straks in Bosnië echt gebeurt, weet ik beter hoe ik ermee om moet gaan. Ik heb me nu even laten gaan door die lui te provoceren. Dat kan je straks je kop kosten," zegt de aangeslagen vrachtwagenchauf- feur, zojuist hersteld van een aanvaring met 'de etterbakken' van de Hollandia Peoples Army. „De confrontaties bij wegver sperringen zijn vreselijk belang rijk," legt de leider van oefening 'Blue Falcon' uit. „Alle VN-sol daten krijgen ermee te maken en dan is het zaak om beheerst op te treden en je niet gek te laten maken. Je ziet nu dat dat hier en daar mis. gaat. Maar je kunt het nog zo vaak oefenen, eenmaal in Bosnië kan de situatie heel an derszijn." „Er is een groot grijs gebied waarbinnen je met de VN-regels niet uit de voeten kunt. Kijk naar die beschieting van dat konvooi in Bosnië waar al die gewonden zijn gevallen. Wat moet je in zo'n situatie?" De VN-luitenant die op de Gar- derense landweg de functie van konvooi-commandant heeft, gaat - die spelregels indachtig- een onderhandeling in steenko len-Engels met de Kroaten niet uit de weg. Hij probeert zijn wagens langs de versperring te kletsen met: „We have food for the people, your people. De chef van de Hollandia Peop les Army lacht hem uit, wijst naar de lange kolonne, de grom mende rupsvoertuigen en de zwaarbewapende VN-soldaten en zegt: „You come with an army!" om van de luitenant ver volgens een sigaret te eisen. Maar die rookt niet. „You have drink?" Door Rob Ruggenberg Over zes jaar belanden de planeten van ons zonnestelsel in het sterre- beeld Aquarius (Waterman). Op 11 augustus 1999 zal in Europa en Noord-Amerika een totale zonsver duistering plaatsvinden. Een week later staan de planeten op griezelige wijze gerangschikt: kruisvormig, een constellatie die zelden voor komt. Combineer en huiver! Er is weer een gouden periode aange broken voor onheilsprofeten - en voor hun trawanten: de uitgeverijen Streng- holt, Ankh-Hermes, Veen, Gottmer, Si- rius en Siderius en Elmar, die zelfs in nuchter Nederland een boterham kun nen verdienen aan het uitbuiten van onze onzekerheid over de toekomst. In vroeger tijden was het vooral Johan- nis van Leliëndaal, uit de 13e eeuw, wiens profetieën in Nederland werden verslonden. Tot begin deze eeuw druk ten Nederlandse periodieken zijn voor spellingen af. Soms stond daar zelfs de opwekking bij dat deze aankondigingen 'voor speculanten van groot nut kunnen wezen' (Bredase Courant, 28 november 1830). Thans is een van de bekendste auteurs op dit terrein de Brit Peter Lorie, die vijftien jaar geleden met grote nauw keurigheid het einde van de Sovjetunie wist te voorspellen. Ook toonde hij met veel bombarie aan dat de moord op Indira Gandhi, in oktober 1984, exact met datum en tijdstip in haar horoscoop was aangekondigd. Hij vergat toen al leen dat ook de moordenaars haar horo scoop hadden bestudeerd en het daarin genoemde onheilsmoment hadden uit gekozen als zijnde uitermate geschikt voor hun aanslag. Een paar jaar geleden baarde Lorie opnieuw opzien met een soort stan daardwerk over Nostradamus, waarin hij het onafwendbare einde van de wereld aankondigde. Maar met die voorspelde teloorgang van de wereld schijnt het toch mee te vallen, want Peter Lorie heeft een vervolg het licht doen zien: 'Nostradamus: het jaar 2000 en daarna'. Een hele opluchting: de aardkloot vergaat dus niet bij de eeuw wisseling, zoals wij tot dusver moesten vrezen. Opnieuw is zijn bron Nostradamus, die als Michel de Nostre-Dame in 1503 in St. Remy in de Provence werd geboren en die later lijfarts en hof astroloog van Catharina de Medici werd. De man schreef 965 kwatrijnen (verzen van vier regels) met dubbelzinnigheden die voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Peter Lorie echter heeft nu een befaamd astrologe, Liz Greene, in de arm geno men om Nostradamus' profetieën na te rekenen en zo heel wat exacter uit de bus te komen dan de geleerde zelf aandurfde. Een voorbeeld. Nostradamus profeteer de: 'In het jaar 1999 en zeven maanden zal uit de hemel de grote koning der terreur komen' (Boek 10, vers 72). Vol gens Lorie en Greene moeten we deze voorspelling als volgt duiden: in juli 1999 zal boven New York City een nieuWe, angstaanjagende leider uit de hemel dalen. Hij zal een definitieve slag toebrengen aan de katholieke kerk. De ze 'leider' hoeft niet per se één persoon te zijn: 'hij' kan ook een nieuw soort religie betekenen. Nog een voorbeeld. Nostradamus: „Er gens waar het klimaat tegengesteld is aan Babyion, zal een grote aderlating zijn. Land, zee, lucht en hemel zullen onrechtvaardig lijken. Sekten, honger, rijken, epidemieën en verwarring zullen heersen..." - jaja, zo kan iedereen wel voorspellen. De 'aderlating' waar Nostradamus op doelt, leggen de auteur en de astrologe uit, is deze chaos van deze 20e eeuw: de wereldoorlogen, de holocaust, de revo luties, en nu Joegoslavië, aids, aardbe vingen, Somalië. De oude tijd is aan het sterven. Pas rond het jaar 2050 zal een nieuw tijdperk ingaan, een gelukkige wedergeboorte. Maar voor het zo ver is, staat ons nog heel wat ellende te wachten. Dit is wat het trio Nostradamus/Lorie/Greene in de tussentijd voor ons in petto heeft: Aids zal de komende decennia twee derde van de mensheid wegvagen. Als er een vaccin tegen wordt gevonden zal een andere, soortgelijke ziekte de kop opsteken. In Zuid-Europa ontstaan in 1994 gro te moeilijkheden door een gebeurtenis met een onderzeeboot. Mogelijk gaat het om een nucleaire aanval in het Middellandse-Zeegebied, waarbij de Libische kolonel Gadaffi een rol speelt. In 1994 komt de huidige economische recessie tot een eind, althans in de Verenigde Staten. De opleving zal circa zeven jaar duren. De VS blijven tot 2012 in rustig vaarwater. In 1995 begint de ondergang van het katholicisme. In dat jaar sterft paus Johannes Paulus II (dat had het duo Nostradamus/Lorie in het vorige boek ook al voorspeld). Als opvolger zal een Franse paus aantreden (dat is nieuw). In 1995/1996 ontstaan grote proble men tussen Frankrijk en de Europese Gemeenschap. Het privéleven van de Britse kroon prins Charles wordt de komende jaren ernstig verstoord. Charles zal de Britse troon maar kort bestijgen en spoedig worden opgevolgd door zijn zoon. Na 1996 zal het gat in de ozonlaag slachtoffers maken onder mens en dier De nieuwe Japanse keizer Akihito zal nog voor het begin van de volgende eeuw troonsafstand doen. Aan het communisme in China komt tegen het jaar 2001 een eind. De Verenigde Staten en Rusland zul len in 2002 weer tegenover elkaar staan. In 2004 krijgen de VS een vrouwelij ke president. In 2005 zal de as van de aarde draaien, waardoor klimaatsveranderin gen zullen plaatsvinden, met als gevolg massale hongersnoden in Afrika. Rond 2015 begint een periode van 40 jaar algehele malaise, economische de pressie, oorlog, ziekte en honger. Daar na breekt het duizendjarig rijk van vrede en positivisme aan. Het is niet gering wat Lorie en Liz Greene voor akeligs uit de kwatrijnen van Nostradamus hebben weten te peu ren. Over de jaren tussen 2015 en 2055 doen ze echter vaag. Om alvast een voorschotje te nemen: andere Nostrada- mus-kenners voorspellen voor die pe riode een enorme invasie uit Azië en Afrika, die pas na veel strijd en zeven miljoen doden wordt afgeslagen door een zekere Hendrik, een uit Frankrijk afkomstige nieuwe koning van Europa. Hendrik zal daarna de wereldheer schappij op zich nemen. Ondertussen kunnen we weinig meer doen dan afwachten en troost putten uit de brief die Nostradamus op 1 maart 1555 aan zijn zoon Caesar schreef: 'Mijn zoon, laat ik niet zover afdwalen dat het je toekomstige begrip te boven gaat. Pas als ze uitgekomen zijn, zal men de juistheid van mijn profetieën erkennen. Weet dat geletterde mannen weidse en doorgaans opgeklopte bewe ringen zullen doen over de manier waarop ik de wereld heb geïnterpre teerd.' Nostradamus - Het jaar 2000 en daarna, door Peter Lorie. Uitg. Elmar. Prijs 39,90- Van onze Haagse redactie Den Haag - De ministers Hirsch Ballin en Dales heb ben terecht gegevens achter gehouden over de drie pogin- gen tot infiltratie door de georganiseerde misdaad bij a politieke partijen. Zij konden bi niet meer openbaar maken e dan ze gedaan hebben, con- v cludeert de commissie voor de inlichtingen- en veilig- v heidsdiensten in de Tweede Kamer. Dat zei voorzitter Brinkman van ti Van onze Haagse redactie Amsterdam - Vakcentrales en hebben gisteravond laat in grot bereikt over een sociaal a looningreep door het kabinet lij te Er is bij beide partijen goede hoop dat er morgen in de Stich ting van de Arbeid een volledig akkoord kan worden gepresen- Neerijnen - De Grieks-ortho doxe monnik Jozef van den Berg is gisteren alsnog vertrokken uit het fietsenhok in Neerijnen. Hij woont nu een stuk verderop onder een pereboom in de tuin van een bevriende Neerijnenaar. Jozef moest van de gemeente weg maar wilde blijven omdat God hem die plek had aangewe zen ter vervulling van een op dracht. Wat die inhoudt, wil hij niet zeggen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hij kreeg gisteren van GS groen licht voor een offensief richting Tweede Kamer om 'Breda' in beeld te houden met als nood greep een TGV langs het Schel- de-Rijnkanaal. „Daar rijdt de TGV pal naast het Markie- zaatsmeer, een internationaal wetland. Verre van ideaal, maar minder slecht dan door de kost bare bossen van Wouwse Planta ge of Mattemburg en Lievens- berg aan de andere kant van Bergen op Zoom". Vorige week liepen de TGV-on- derhandelingen tussen ver keersminister Maij-Weggen en haar Vlaamse collega Kelchter- mans spaak. Ondanks het aan bod van Maij mee te betalen aan het TGV-tracé op Belgisch grondgebied langs de E19 en Nederlandse medewerking aan het uitdiepen van de Wester- schelde. De Vlamingen volhard den echter in een TGV langs de Havenweg die bij Ossendrecht ons land binnenkomt. or de gi Vi ga ge vo W( di be de wi Dt m W( la ho de hu vi la sti Va ne ru be boi vo< te ca< vor gai ver De ver int er de ter Ov rin ten gev ver we mii dat ten nat var een ter: eel wo net WIE DE MACHT heeft, beheerst de Vandaar de argwaan als te veel me pluriformiteit kan bedreigd worden ei met allerlei verschillende meninge voorwaarde voor democratie. Door de krantenwereld waart een fu; geleden nog meer dan veertig zelfs beheersen vijf grote concerns in mammoetfirma's, die elk verscheider het naar hun eigen inzicht niet al te de aandeelhouders voorgespiegeld f Nog meer concentraties kunnen daari PvdA en CDA maakten zich bezorgd f ling, waarbij het een uitgever niet tor kwart of in een andere versie meer dt beheersen, werd daarom voorgesteld Het CDA haakt nu af. Verbazingwek cussie is indertijd door het CDA gesti minister die uitvoering moest geve vrouw D'Ancona, heeft vervolgens verloren van de minister van Econo die de regeling van de markt aa overlaten. Daarenboven is de opstelling van he dezelfde partij voorstaat als het over verdedigt de partij een sterk publiek c commercieel. In de krantenwereld la de pluriformiteit over aan de kra economie. Het CDA stelt zich nu op het standpu reguleren. De pluriformiteit - en da. ningsuiting - zou niet in het gedrang onderling een erecode afgesproken gaan dan eenderde van de markt. Deze erecode is niet meer dan een afs staan geen sancties. En zou een ui kunnen overleven door nog meer op en te rationaliseren, zich in de strijd gegeven fatsoenswoord laten weerho Kranten bestaan bij de gratie van mogelijk bij een gezonde bedrijfsvo pieel nee tegen elke verdere fusie ka worden, zeker niet als zo'n fusie de o\ krant mogelijk maakt. Helemaal ge sterkste nationale of internationale u het zeggen krijgt, deugt ook niet. De hebben voor economische belangen, woord tellen even zwaar.

de Stem | 1993 | | pagina 2