r 'TGV langs Schelde-Rijn' KT Uitslag stembus Jeruzalem bedreigt vredesoverleg Ajax vernedert Besiktas 'Zieken moeten meer voor zorg betalen' mi Brabant lanceert alternatief als tracé langs Breda vervalt Kroonprins nu ook kapitein bij de luchtmacht Het wereldnieuws gebeurt in Kaatsheuvel: Showroom verbouwd. 200 keukens opgesteld! Lijk vermoorde vrouw in bossen bij Castelré ie Zeeland ERING ectieven, MAAR WEER j HETZELFDJ IÉ OF WA \R TREND? awËÊfo Loonakkoord bijna rond 'Samenscholing verbieden' Feyenoord-Porto op televisie Duitse joodse leider bedreigd Economie VS groeit sterk Zuidafrikanen eens over nationaal kabinet Verwarring over toestroom asielzoekers 'White Power' stuurt Turken dreigbrieven Levensecht _X_61 Iman en Zn. te met ten hoogste ooijaar 1993/1994; teenland te land met ten ooijaar 1993/1994; edrijf Grenszicht" te met ten hoogste ooijaar 1993/1994; n: llewoutsdijk B.V. te eeland met ten mogen worden ge- ooljaar 1993/1994; an Haatten te Sint eeland met ten ooijaar 1993/1994; n de bi) hun besluit illand verleende 2 auto's, in te n voor belangheb- rg (kamer Z-202). en, :en als in de zoekt. ifdeling gt u uit 1993 om aan de Ti. DE STEM WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 133e JAARGANG HET WEER LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Somber De luchtdruk daalt, maar er komt amper verandering in het weer. Er blijft veel bewolking met hier en daar een spatje regen en een iets aantrekkende wind. Den Haag - Vakcentrales en on dernemersorganisaties hebben gisteravond laat in grote lijnen overeenstemming bereikt over een sociaal akkoord. Een moge lijke looningreep door het kabi net lijkt daarmee afgewend. La ter deze week wordt een defini tief akkoord gesloten, verwacht men. ZIE BINNENLAND - A3 Terneuzen - GroenLinks in Ter- neuzen stelt voor een samen scholingsverbod af te kondigen voor de binnenstad. De partij denkt met dit drastische wapen de overlast van verkopers van harddrugs effectief te kunnen bestrijden. De dealers geven be zoekers van het centrum een gevoel van onveiligheid. ZIE ZEELAND - C1 Rotterdam - De return in de tweede ronde van het Europa Cup I-toernooi tussen Feyenoord en FC Porto komt vanavond rechtstreeks op televisie. De NOS doet vanaf 19.55 uur op Nederland 2 verslag van de wed strijd. De eerste ontmoeting ein digde twee weken geleden met 1-0 in het voordeel van Porto. ZIE OOK SPORT-B1 Berlijn - Een bommelding bij een forumdiscussie met de leider van de joodse gemeenschap in Duitsland, Ignatz Bubis, heeft gisteren voor opschudding ge zorgd in Berlijn. De bijeenkomst ton doorgaan nadat de politie met speurhonden geen spoor had gevonden van de gemelde explo sieven. Washington - Het gaat goed met de Amerikaanse economie. De groei zit er goed in ên president Clinton kon gisteren derhalve opnieuw een zeer positief rap port toevoegen aan de recente stroom van goed economisch nieuws. ZIE ECONOMIE-A6 Johannesburg - Zuid-Afrika «rijgt na de verkiezingen van april volgend jaar een regering van nationale eenheid. Gisteren zijn alle partijen het daar over sens geworden. Elke partij die bij de verkiezingen meer dan 5 Procent haalt krijgt een post in dat kabinet. Oen Haag - De verwarring over de toestroom van asielzoekers Ipoeit. Justitie liet gisteren we- i en dat het aantal asielverzoeken ;n oktober met ruim 1000 is gedaald, terwijl de centrale op- yangorganisatie alle zeilen moet bijzetten om de stroom asielzoe- tors op te vangen en rept zelfs lever 1500 vluchtelingen per Nu nog piloot op een onderzeeër Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Het ziet er naar uit dat de Arbeiderspartij van de Israëlische premier Rabin gisteren bij verkiezin gen in de hoofdstad Jeruza lem een zware nederlaag heeft geleden. In Jeruzalem komt na 28 jaar een eind aan het bewind van de populaire burgemeester Teddy Koliek. Hij is verslagen door Ehud Olmert van de rechtse Li kud. Als de nederlaag van de Arbei derspartij inderdaad zo zwaar uitvalt als de eerste uitslagen doen vermoeden kan het vredes akkoord tussen Israël en de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO onder druk komen te staan. Premier Rabin heeft steeds ge zegd de verkiezingen te beschou wen als een soort referendum voor zijn vredespolitiek. Volgens de eerste uitslagen krijgt Olmert in Jeruzalem 54 procent van de stemmen. Koliek komt niet verder dan 41 procent, wat een politieke aardverschui ving zou zijn. Koliek heeft zich steeds ingezet voor een vreedzaam samenleven van joden en Palestijnen. De Palestijnen vrezen een overwin ning van Olmert omdat hij nieu we joodse nederzettingen in het Arabische deel van Jeruzalem wil stimuleren. Het geheel door Israël gean nexeerde Jeruzalem wordt waar schijnlijk het grootste struikel blok in het Palestijns-Israëlische vredesoverleg. De Palestijnen ei sen Oost-Jeruzalem op als hoofdstad van hun Palestijnse staat. Met de havik Olmert als burgemeester zal een overeen komst over een deling van de stad niet dichterbij komen. De Palestijnen hebben de be sprekingen met Israël opgeschort uit onvrede met de Israëlische voorstellen "over de troepente rugtrekking uit de bezette Ga- zastrook. Zij vinden de voorstel len niet ver genoeg gaan. De opschorting moet ertoe leiden dat de besprekingen in Taba op een betere basis hervat kunnen worden, aldus de leider van de Palestijnse delegatie, Nabil Shaath. In de tussentijd kunnen zowel de Israëlische als de Pales tijnse onderhandelaars overleg voeren met hun leiders. Premier Rabin bagatelliseert de problemen. Er is geen reden tot bezorgdheid, meent hij. Volgens een Israëlisch delegatielid wor den de besprekingen volgende week hervat. De Palestijnen verlangen een al geheel vertrek van het Israëli sche leger uit de Gazastrook. Inmmiddels hebben de Tunesi sche autoriteiten een hoge func tionaris van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) gear resteerd in verband met een moordcomplot tegen PLO-leider Yasir Arafat. Vandaag hoopt kroonprins Willem-Alexander zijn vliegbrevet voor de militaire F-27 van de Koninklijke Luchtmacht te behalen. Hij moet daarvoor vandaag nog wel de lucht in, maar volgens zijn instructeur zit het er dik in dat hij slaagt. Prins Willem-Alexander is met ingang van 1 november aange steld bij het reserve-personeel van de luchtmacht. Hij heeft daar de rang van kapitein. Dat is het luchtmachtequivalent van de rang die hij bij de Koninklijke Marine heeft, luitenant-ter-zee van speciale diensten der tweede klasse. De prins is vanaf vandaag de komende anderhalve maand 'ongelimiteerd inzetbaar' bij het operationele 334 squadron van de Koninklijke Luchtmacht. Dat beschikt over twaalf vliegtuigen van het type F-27. Het verzorgt humanitaire en militaire missies naar alle delen van de wereld. Zo worden dezer dagen regelmatig vluchten uitgevoerd naar Sarajevo. Het 334 squadron heeft in VN-verband vorig jaar ook gevlogen in Cambodja. foto anp Van onze verslaggever Waalwijk - Tientallen Turkse gezinnen in Waalwijk hebben gisteren een discrimerende dreigbrief gekregen van een groepering die zich 'White Power Waalwijk' noemt. „Ga weg voor het te laat is. Nederland voor de Nederlan ders," staat in de brief. De brief begint met: „Hallo bui tenlander, zoals je ziet weten we je te vinden." Verderop worden de buitenlanders gemaand 'terug te gaan naar de plaats waar ze thuishoren': „Hier ben je teveel, je kost te veel. Ga weg voor het te laat is." De Turkse gemeenschap in Waalwijk, ruim driehonderd ge zinnen, heeft met gemengde ge voelens gereageerd op de brie ven. Met onbegrip en ongeloof, maar woede overheerst. Nazim Qakir, woordvoerder van de Turkse gemeenschap is boos. „Ik ben al 28 jaar in Nederland en heb nog nooit te maken gehad met discriminatie. Ik heb nooit gemerkt dat ik een buitenlander ben. Nooit heeft iemand tegen mij iets gezegd als 'donder op'." Hij roept zijn mensen op niet bang te zijn. En krijgt respons. Vooral de jongeren zijn vol zelf vertrouwen. Boven het voetbal geweld uit klonken gisteravond kreten als 'Laat ze maar komen, als ze iets van plan zijn. Wij zullen er zijn.' VANDAAG IN DEZE KRANT De luchtmobiele brigade oefent deze dagen op de Veluwe om straks beter voorbereid te zijn op haar taken in Bosnië. De oefe ning gaat er levensecht aan toe. Soms wel eens iets te echt. zie pagina - a2 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Henk Boot Den Bosch - Zouden snelle TGV-tracés langs Breda en Essen onhaalbaar zijn, dan mag er van GS van Noord- Brabant gepraat worden over een nieuw TGV-tracé langs de Schelde-Rijnver- binding. Dit traject loopt deels over Zeeuws grondgebied, via het complex van de Volkeraksluizen ten westen van Bergen op Zoom, Halsteren en Steenbergen naar Willemstad. Zo hopen GS van Brabant te voorkomen dat de TGV alsnog door de bosrijke gebieden van Mattemburg en Wouwse Planta ge ten oosten van Bergen op Zoom gaat rijden. „Onze sterke voorkeur blijft ech ter uitgaan naar een TGV die gebundeld wordt met de El9/ A16 langs Breda. Maar de onder handelingen daarover met Vlaanderen vlotten niet erg. Mocht 'Breda' in de discussie sneuvelen, dan mag het niet zo zijn dat er wordt teruggegrepen op TGV-varianten ten oosten van Bergen op Zoom. Anders dreigt er in Brabant een natuur ramp", aldus de Brabants ver- keersgedeputeerde D. Son- neveld. Hij doelt daarmee op TGV-spo- ren die dwars door de natuurge bieden van Mattemburg en Lie- vensberg bij Bergen op Zoom of Wouwse Plantage zijn gepland. De schade die dat aan de flora en fauna zou aanrichten, maakte deze varianten voor GS van Noord-Brabant al eerder onaan vaardbaar. Ook de milieubewe ging en de gemeenten in West- Brabant hebben onoverkomelij ke problemen met deze tracés. Voor Vlaanderen heeft zo'n wes telijk tracé echter veruit de voorkeur boven een TGV over een nieuw spoor langs de E19/ A16 of langs Essen, waar een zestal dorpskernen worden ge spleten. „Wij hebben signalen dat er volgende week in de Tweede Kamer tijdens de begro tingsdebatten van Verkeer en Waterstaat over de TGV gespro ken wordt. Wij willen voorko men dat de Tweede Kamer straks zegt, laten wij de Vlamin gen maar tegemoet komen. „Mi nister, zie af van een TGV langs Breda en kies voor een TGV-tra- cé ten oosten van Bergen op Zoom". Op die manier zou het Brabants belang ondergeschikt gemaakt worden aan een Haags deelbelang", meent Sonneveld. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Premier Lubbers foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Als het aan pre mier Lubbers ligt moeten mensen, die vaak ziek zijn, straks meer voor gezond heidszorg gaan betalen. Ook ouderen moeten volgens de premier in de toekomst meer voor gezondheidszorg gaan beta len, omdat ze er meer gebruik van maken. Lubbers zei dat gisteren tijdens een debat over de toekomst van de gezondheidszorg. Hij wierp 'de stevige politieke vraag' op of de last van de gezondheidszorg voor jong en oud en ziek en gezond hetzelfde moet zijn. Volgens hem is dat niet zo. „De burger betaalt in principe zijn eigen kosten, tenzij dat ertoe leidt dat de zorg voor hem onbe taalbaar wordt", aldus Lubbers. Hij noemt het redelijk dat oude ren, die vaker een beroep op de gezondheidszorg doen, meer zelf aan de zorg betalen. „Daardoor krijgen jong en oud een ander bestedingspakket. Datzelfde geldt voor de zieke en gezonde. Als iemand meer medi cijnen nodig heeft, zal hij dat toch zelf moeten betalen. En dan is er een samenleving die zegt: ik laat de burger niet in de kou staan als hij voor zeer hoge kos ten komt te staan," aldus Lub bers. Hij is tevreden dat inmiddels alle grote politieke partijen ei gen betalingen en eigen risico's in de gezondheidszorg onont koombaar achten. Die eigen verantwoordelijkheid zal ook in de instellingen in de gezondheidszorg een grotere rol gaan spelen. De overheidsbe moeienis zal afnemen. De premier ziet niets meer in Van onze sportredactie Instanboel - In de hel van Istanboel ontpopte Jari Litmanen zich als de duivel voor Besiktas. Het Finse goudhaantje was dinsdagavond met drie puntgave doelpunten de grote man bij Ajax, dat zich met de ongekende score van 4-0 glorieus plaatste voor de kwartfinales van het Europese toernooi voor bekerwinnaars. De eerste wedstrijd hadden de Amsterdammers ook gewonnen, maar met beduidend mindere cijfers (2-1) en aanzienlijk meer moeite. Voor de derde opeenvolgende keer onder leiding van trainer Louis van Gaal overwintert Ajax op Europees niveau. Voor de eigenzinnige voetbalprofesssor uit Avenhorn moet dat een geruststellende gedach te zijn. Binnenkort opent het bestuur de besprekingen met Van Gaal, wiens naam na afloop langdurig door de paar honderd uitgelaten Ajax-fans werd gescandeerd, over een mogelijke contractverlenging. Een vroegtijdig einde van het Europese avontuur had ongetwijfeld een hypotheek op de onderhandelingen gelegd. Op de foto is Litmanen op weg naar z'n eerste doelpunt. foto anp ZIE SPORT - B1 Van onze verslaggever Baarle/Nassau - In de Hollandschen Bosschen bij Castelré in de gemeente Baarle-Nassau is gisteren het lijk gevonden van een ongeveer 40 tot 45-jarige vrouw. Het slachtoffer is door geweld om het leven gebracht en heeft een paar dagen in het bos gelegen. Een voorbijganger vond het lijk rond elf uur aan de rand van de Haldijk, een zandpad in de Hol landschen Bosschen. Een uitgebreid recherchebij standsteam van het politiedis trict Breda toog onmiddellijk aan het werk waarbij een groot bosperceel de gehele dag werd afgesloten. Uit de eerste resultaten van het onderzoek blijkt dat het slacht offer één tot enkele dagen in het bos heeft gelegen. Sporen aan .het lichaam geven aan dat de vrouw elders door geweld om het leven is gebracht en vervolgens in het bos is achtergelaten. De leeftijd van de blanke vrouw wordt geschat tussen de 40 en 45 jaar en het slachtoffer heeft een gezet postuur, donker krullend haar en een lengte van 165 cm. Aan de rechter ringvinger droeg de vrouw een zilverkleurige ring met sterretjes motief. ADVERTENTIE Eén van de 200 voorbeelden: Een brok vakwerk. Deze eiken landhuisstijl keuken. 270 cm lang, kompleet met blad, spoelbak, oven, kookplaat, koelkast en afzuigkap J580F" Amerikastraat 14, Kaatsheuvel, Industrieterrein de Kets, Telefoon 04167-81410. (Vrijdag koopavond, maandag gesloten) 'blauwdrukken' voor de hervor ming van het ziektekostenstelsel. Het bestaande systeem van zie kenfonds- en particulier verze kerden zal gaandeweg verande ren in een stelsel, waarvan een basisverzekering de kern vormt. In dat stelsel zal concurrentie tussen de verzekeraars een min der prominente rol spelen dan in het verleden vaak is gedacht. Lubbers wil ook af van de jaar lijkse begroting van de kosten van de gezondheidszorg. Volgens hem is die begroting een 'vroom verhaal', elk jaar blijken de kos ten veel hoger dan was geraamd. De gezondheidszorg moet vol gens Lubbers gezien worden als een normale vorm van dienstver lening, die wordt betaald via de premies. De overheid is dan al leen nog verantwoordelijk voor onder meer de zorg voor oude ren. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEST I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1