Forse kritiek op De Zeeuw Diamanten huwelijk in Terneuzen Bela e Partijen klagen over gebrek aan geld voor nieuwe accommodaties Fracties geven Terneuzense wethouder onvoldoende voor beleid Herinnering aan een mondiale milieudeskundige PLAATSELIJK NIEUWS ZAKEN nieuws Neelemans Harley-club Zeeland wil imago oppoetsen Meer samenwerking tussen Kamers van Koophandel Terneuzen en Middelburg Boete voor veroorzaken ongeval in Terneuzen Technika 10 slaat aan in West-Zeeuws-Vlaanderen Dienst Onder Plannen vooi Philharmonic Cursus arrar popmusici in stichting Poj DE STEM ZEELAND C3 Strengere eisen geluidproduktie Hydro Agri DE STEM Cursus bijenteelt voor beginners WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente raadsfracties van PvdA, D66 en Groen Links in Terneuzen betreuren het dat er opnieuw geen geld is voor de bouw van nieuwe welzijnsaccom- modaties. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen op de begroting 1994. De PvdA constateert dat de af gelopen vier jaar wel nieuwe dorpshuizen zijn gerealiseerd maar er moeten nog steeds op lossingen worden gezocht voor de huisvesting van jongerencen trum Kalashnikov en voor de buurtverenigingen Hof Zelden- rust en Serlippens. Bovendien verwacht de fractie dat over en kele jaren dezelfde problemen ontstaan in de wijk Oudelandse Hoeve die nu in Zeldenrust spe len. Het buurthuis in deze wijk is onlangs afgekeurd. „De PvdA was het dan ook hele maal eens met uw college toen bij de voorjaarsnotitie '92 werd voorgesteld bij de grote investe ringen ook geld uit te trekken voor deze voorzieningen. Helaas werd door een manoeuvre van de CDA-fractie dit op een laag pitje gezet". D66 vraagt zich af wie nu de kastanjes uit het vuur haalt. „Want inmiddels zijn we een jaar verder en wederom is er geen geld voor welzijnsaccom- modaties". Ook Groen Links vindt het jam mer dat het college geen geld wil uittrekken voor de basisvoorzie ningen zoals de buurthuizen, be ter openbaar vervoer en investe ringen in de toeristisch-recrea- tieve sfeer. „Wij vragen ons af of uw keuzes aansluiten bij de wensen van een groot deel van onze bevolking. Is het niet zo dat de bevolking liever een goede basisvoorziening wil gebruiken en geen behoefte meer heeft aan meer stenen en blik?". GroenLinks en de PvdA pleiten ook voor een betere financiering voor de peuterspeelzalen. De peuterspeelzalen zijn vanaf 1 april '94 verplicht hun leidsters loon te betalen. Dat zorgt dus voor hogere kosten. De PvdA beschouwt de peuterspeelzalen als een basisvoorziening en niet als vrijwilligerswerk. De fractie vraagt daarom het college met klem het beleid te wijzigen en op korte termijn met de peuter speelzalen te overleggen om te komen tot een redelijke bijdrage in de loonkosten van de leid sters. Voor 1 april moet een besluit zijn genomen. „Ondanks de hogere kosten voor de peuter speelzalen vinden wij dat deze basisvoorziening voor iedereen bereikbaar moet blijven. Aangezien peuterspeelzalen geen inkomensafhankelijk tarief mo gen hanteren, is daarmee een gemeentelijke subsidie in de loonkosten noodzakelijk gewor den". Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeenteraadsfractie van D66 in Ter neuzen geeft wethouder W. de Zeeuw een onvoldoende voor zijn beleid op het gebied van onderwijs, sport en cultuur. De fractie concludeert in de algemene beschou wingen op de begroting '94 dat op deze beleidsterreinen de afgelopen vier jaar erg weinig is gebeurd. Het gaat met name om de op vang van anderstalige leerlingen, de zorgelijke situatie van de af deling beeldende kunst van Toonbeeld, de herinrichting van het Zuidersportpark en de pro blemen omtrent de renovatie van het Zuidlandtheater. „Veel woorden, maar weinig daden", stelt D66. Ook de fracties van GPV/RPF en PvdA constateren in hun alge mene beschouwingen dat er wei nig van de grond is gekomen. D66 betreurt het dat de opvang van de anderstalige leerlingen sinds de sluiting van de Interna tionale Schakelklas maar niet van de grond wil komen. „De betrokken scholen kregen de zwarte piet toegeschoven. Onte recht, omdat de overheid niet met het benodigde geld over de brug komt". Vogelverschrikker De PvdA wijst op de halstarrig- heid van een paar schoolbestu ren en een aantal gemeenten die ondanks de inspanningen van het Terneuzense college een op lossing frusteert. „Zoals vaker belemmeren de eigen belangetjes de oplossing of efficiënte aanpak Van onze verslaggever Sluiskil/Middelburg - Kunst- mestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil moet er voor zorgen dat de geluidsbelasting voor de bewoners van Sluiskil- West in piekperiodes binnen de zestig tot zeventig decibel blijft. Met die aanvullende eis in een nieuwe nog af te geven milieu vergunning voor Hydro Agri ko men Gedeputeerde Staten ge deeltelijk tegemoet aan een be zwaarschrift van het contactor gaan Gemeenschap Sluiskil. De huidige vergunning van Hy dro Agri, waarin GS de geluids voorschriften voor afzonderlijke installaties hebben vastgelegd, moet vervangen worden door een nieuwe waarin grenzen wor den gesteld aan de totale geluid produktie van de fabriek. De Gemeenschap Sluiskil vond dat GS in de ontwerp-vergunning te soepel waren voor Hydro Agri en eiste aanpassing omdat het pro vinciebestuur geen beperkingen in piek-periodes had aangege ven. van problemen. De uitstraling van bestuurlijk Zeeuws-Vlaan- deren laat zich nog het best vergelijken met een flauwgeval len vogelverschrikker. Eens te meer wordt hier de noodzaak voor een gemeentelijke herinde ling aangetoond". De PvdA dringt er daarom op aan in het belang van de ander stalige leerlingen nog dit jaar een opvang te realiseren. Toonbeeld De fractie van D66 is ook zeer onstemd over het trage verloop met betrekking tot een nieuwe huisvesting voor Toonbeeld. D66 vraagt zich af waarom het colle ge heeft gezegd dat een onder zoek noodzakelijk is. Het pro bleem is immers al langer be kend. Ook de fractie van het CDA is verwonderd over deze gang van zaken. „Een jaar gele den is ons toegezegd om bij de inventarisatie naar mogelijke ge schikte accommodaties voor welzijnsvoorzieningen ook de huisvestingsproblematiek van Toonbeeld te betrekken. Wij trekken de conclusie dat er op dit punt dus geen overleg is geweest". Zuidlandtheater D66 en WD pleiten ook voor de noodzakelijke renovatie van het Zuidlandtheater. „De goede naam en de centrumfunctie, die het theater de afgelopen jaren heeft opgebouwd, mogen niet worden aangetast door een ge brekkige onderhoudssituatie", stelt de WD. De PvdA stipt ook de grijze- scholen-problematiek aan. Met name De Golfslag is door de grote hoeveelheid allochtone kinderen geen afspiegeling van de wijk terwijl op de Oude Vaart vijftig meter verderop vrijwel geen allochtone kinderen zitten. De PvdA roept het college daar om op een overeenkomst te slui ten met De Golfslag, Oude Vaart en de Willibrordusschool om tot een gelijkmatige spreiding van allochtone kinderen over de drie scholen in de wijk te komen. De PvdA concludeert dat de ech te problemen niet zijn opgelost. De beleidsdiscussies op het ter rein van onderwijs, cultuur en sport hadden de afgelopen raadsperiode het meeste weg van een repeterende plaat. „Steeds is gesproken over dezelfde onder werpen zonder dat er Veel resul taat is gebpekt". D66 verwacht dat het inlopen van de achterstanden niet zon der tariefsverhogingen kan wor den uitgevoerd. Van onze verslaggever Terneuzen - De Kamers van Koophandel in Terneuzen en Middelburg intensiveren volgend jaar de samenwerking met het Innovatiecentrum Zeeland en het Instituut Midden- en Kleinbedrijf Zuid-West Nederland. Het gaat om samenwerking op het gebied van de individuele en collectieve voorlichting, begelei ding van startende ondernemers en gezamenlijke presentatie in advertenties en op beurzen. Dat staat in het beleidsplan 1994 van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen. Vlaanderen Ook de grensoverschrijdende sa menwerking met de Gewestelij ke Ontwikkelingsmaatschap pijen in de provincies Oost- en West-Vlaanderen krijgt verder vorm. De Zeeuws-Vlaamse kamer be gint volgend jaar ook met een zogenaamde Ondernemings- beurs. Dat project beoogt een gecoördineerde aanpak van de ondersteuning van het bedrijfs leven en het aangaan van duur zame samenwerking tussen be drijven. Door het aantrekken van een nieuwe medewerkster op het bu reau voorlichting ontstaan er meer mogelijkheden om initia tieven te ontplooien, vermeldt het beleidsplan. Zo verzorgt de kamer meer cursussen en se minars voor het bedrijfsleven. Enquête Er wordt gestreefd om te komen tot één gezamenlijke werkgele- genheidsenquête in Zeeland. Dat onderzoek gebeurt samen met de RIBIZ (Regionale Informatie bank Bedrijven en Instellingen Zeeland). Het echtpaar Weststrate-Overdulve FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - Het echtpaar Weststrate- Overdulve herdacht gisteren het feit dat men zestig jaar geleden in het huwe lijksbootje is gestapt. Omdat beide ech telieden wegens gezondheidsredenen in verschillende verzorgingstehuizen wo nen, werd er in beide tehuizen met de bewoners feest gevierd. De heer M.A. Weststrate is 86 jaar en woont in Bachtendieke. Zijn vrouw is drie jaar jonger en wordt verpleegd in verzorgingste huis Ter Schorre. Uit het huwelijk zijn zes kinderen, dertien kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen geboren. Het gezin heeft tot 1952 in Terneuzen ge woond. De heer Weststrate was beroepsmili tair bij de marine en gelegerd in de Van Gendt Kazerne te Rotterdam. Hij beheerde daar de kantine en later werd hij facteur. Het gezin woonde dertien jaar in Rotterdam. De roep van de geboortestreek werd echter zo sterk dat men zich in 1966 vestigde in Terneuzen. Het echtpaar verhuisde vervolgens naar de Veste. Drie jaar geleden werd mevrouw Weststrate-Overdulve opgenomen in Ter Schorre en verhuisde haar man naar Bach tendieke. Het diamanten huwelijk werd gis termorgen in Ter Schorre op de afdeling gevierd. 's Middags werd het in Bachtendie ke nog eens dunnetjes overgedaan. De fami lie kreeg 's avonds een diner aangeboden in Ter Schorre. Ter afsluiting was er een druk bezochte receptie in de Flierefluiter in Ter Schorre. Als je hem niet weet te staan, zul je hem ook niet gemakkelijk ontdekken: de gedenksteen voor Roeland Dirks. Hij staat op particulier terrein en het gaat eigenlijk meer om een des tijds geplante eik, dan om de steen. De boom zal echter ver vangen moeten worden - en dat gebeurt ook dit najaar - want die is dood. Eik en steen staan op het scha- penbedrijf Saaftinge te Emma- haven. Het vroegere bedrijf van Ward Verbist, overgenomen en uitgebreid door Jan Boom en de Stichting Het Zeeuwse Land schap en nu geleid door Lucas van Crimpen. Roeland Dirks was een Vla ming, geboren te Ukkél op 29 september 1939. Hij ontving een opleiding tot regent weten schappen en wiskunde en werkte enige jaren in het on derwijs. In de zestiger jaren raakte hij onder de invloed van de legen darische, befaamde en gevrees de ir. drs. André Mertens uit Brugge: „Meneer de Miertiester ook gij zijt een bedrieger!" Dergelijke, recht tot de persoon gerichte boodschappen vlocht Mertens door zijn lezingen en voordrachten op symposia en dergelijke. Spoedig waren er weinig ministers en ook lagere goden meer onder het gehoor van Mertens: als ze wisten dat hij kwam om het woord te voeren, bleven zij weg. Officieel werd hij gek verklaard, maar hij was en is het om d'n belan- gemij niet. Roeland Dirks raakte er wel van overtuigd dat België geen ruimtelijke ordening kende, eerder ruimtelijke wanordening en dat milieu, natuur en land schap er niet hoog stonden aan geschreven. Het werd wat je zou kunnen noemen een 'milieuman', en zo als ze dat nagenoeg allemaal De steen en eik gedenken Roeland Dirkseen milieu-activist van grote klasse. Hij kwam om het leven bij een verkeersonge val. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE zijn: belangeloos! Geen eigen gewin, geen rechtstreeks voor deel, eerder een grote en niet te declareren kostenpost, maar in dienst van het welzijn van het algemeen, hij kreeg gelegenheid zich te bedienen van de scherp ste wapens die er zijn: de me dia. Eerst via de geschreven pers, later de televisie. Hij werkte mee aan overbekende' serieprogramma's als 'SOS Wa ter', 'Een Land Zoekt Zijn Evenwicht' en 'Leven en Laten Leven'. Hij maakte, ook alle maal voor de BRT, eigen repor tages over afvaltransporten naar de Noordzee, de ramp met de Amoco-Cadiz en over Kern energie. De documentaire 'Bestemming Noordzee' kreeg in 1973 in Mo naco de hoogste onderscheiding op het Internationaal Festival voor Documentaire Film, met andere woorden: het waren geen flodder-reportages die hij maakte. Hij schreef drie boeken waarvan 'Als de Rekening Komt' het indringendste is. Kortom, hij was een milieu-ac tivist van grote klasse, iemand die dag en nacht onderweg was de mensheid 'milieu-minded' te maken. Tijdens de voorberei ding van zijn tv-documentaire 'Langs de Vlaamse Wegen' vond hij op de weg zijn dood: op 11 september 1986 kwam hij om bij een verkeersongeval. Hij kende vele landschappen in binnen- en buitenland, maar het Verdronken Land van Saef- tinghe lag hem het meest aan het hart. Toen de familie dan ook op zoek was naar een plek om een blijvende herinnering voor Roeland op te richten, kwam ze vanzelf in Emmaha- ven terecht. Een boom planten op het schor gaat niet, op de dijk of in de berm mag niet, dus een echt veilige plaats was op het erf van pachter Jan Boom. Vroeg of laat zal de eigenaar van de grond, de Stichting Het Zeeuwse Landschap, dit monu ment erven. Het zal haar vast en zeker niet aan piëteit ont breken deze erfenis in ere hou den en te koesteren want: - Deze eik geplant op 8 novem ber 1986 als herinnering aan de vriend van het Verdronken Land van Saaftinge en mondia le milieudeskundig ROELAND DIRKS. Overleden 11 septem ber op 46-jarige leeftijd. - Vanaf Emmaweg - de weg on der de zeedijk - bij de schapen- dam is het monumentje goed te zien, ook zonder het bedrijf te betreden. Sluiskil OLIEBOLLEN - Het Sluiskil- se jeugdcabaret Het Talent houdt op zaterdag 13 novem ber een oliebollenactie. De op brengst is bestemd om de kos ten te dekken voor de voor stellingen van begin januari volgend jaar. Het Talent, on derdeel van het Sociaal Kultu- reel Initiatief (SKI), bestaat uit twintig jongeren in de leef tijd van elf tot zestien jaar. Zij verkopen huis-aan-huis in Sluiskil en omgeving. Ook en kele ouders steken de helpen de hand toe. Sas van Gent Expositie - In de burgerzaal van het stadhuis is van 6 tot en met 9 november een ten toonstelling te zien van teke ningen van E. Hermans-de Koster. Dit in het kader van de maandelijkse expositie van amateurkunstenaars. Wethou der L. Marquinie verricht za terdag om 10.30 uur de ope ning. Cursus Rabobank voor midden- en kleinbedrijf Oostburg - Gedurende de ko mende weken houdt de Rabo bank West-Zeeuws-Vlaande- ren een cursus voor het mid den- en kleinbedrijf. Ondernemers krijgen onder- «mm richt hoe ze klantvriendelijk kunnen werken. Detaillisten blijken namelijk behoefte te hebben aan meer informatie over verkooptechnieken en de benaderingswijze van de klan ten. Belangstellende ondernemers kunnen zich aanmelden voor de cursus bij de Rabobank in Oostburg. Van onze verslaggever Terneuzen - Het busje dat over de rijksweg reed zag M.A. in maart wel aankomen. Maar hij dacht te zien dat de bestuurder zijn richtingsaanwijzer naar rechts liet knipperen, dus stak hij vanuit de Haarmanweg over. Een flinke botsing was het ge volg en een passagier van de Sluiskillenaar liep enkele gebro ken ribben op. Gisteren moest A. zich voor de kantonrechter in Terneuzen verantwoorden. Zijn verhaal stond tegenover dat van de chauffeur van het busje. Die had verklaard dat A. zonder te stoppen pardoes de kruising was opgereden. Uit foto's bleek bovendien dat het busje niet op de voorsorteerstrook reed, maar gewoon, op de strook voor recht- doorgaand verkeer. Dat was voor officier van justitie Van Nooijen voldoen om bewe zen te achten dat A. fout was geweest. Zij vroeg een boete op te leggen van 200 gulden. Kan tonrechter Melens was dat met haar eens en vonniste conform. Deel 3 J.B. uit Biervliet was in juni 1992 aangehouden in Hoek, om dat-er geen kentekenbewijs deel 3 in zijn auto was aangebracht. Op het kantongerecht kwam hij vertellen dat het niet zijn auto was geweest, maar van een vrouw uit Hoek. De officier en de kantonrechter maakten hem duidelijk dat hij als bestuurder toch verantwoordelijk was. Hij kreeg een boete van 125 gulden. Stichting zoekt nog vrijwilligers Vémonze correspondent Oostburg - De cursussen van Technika 10 voor de meisjes die de Stichting Centrale voor Jeugd- en jongerenwerk (SJC) in West Zeeuws Vlaanderen verzorgt, staan goed in de belang stelling. Gisteren is de tweede groep met de cursus zwakstroom in het SJC-gebouw aan de Schouw burgstraat van start gegaan. De keerzijde van de grote belang stelling is het gebrek aan vrij willigers om te helpen. Zwakstroom Direct na de zomervakantie had zich een groep van dertig meisjes aangemeld voor de cursus zwakstroom. Per cursus kunnen slechts twaalf meisjes meedoen. De rest werd op een wachtlijst gezet. De leiding besloot om de meisjes die nu de cursus voltooid heb ben, even in de wachtkamer te zetten en met de tweede groep van start te gaan. Omdat de andere cursussen van Technika 10, houten metaalbe werking, fotografie,computers en proefjes, zich ook in een grote belangstelling mogen verheugen, wordt het aantal begeleiders wat krap. Daarom heeft de SJC de kinderen aangeschreven die al eens een cursus gevolgd hebben. Moeders Hierin wordt gevraagd of de moeders bereid zijn om een handje toe te steken. Marion Wolbers, die zich met Technika 10 bezig houdt, weet dat er bij de moeders nogal wat angst bestaat om te helpen. „Het enige wat wij vragen is een beet je technisch inzicht. Ze hoeven ook niet het hele jaar door te helpen. Een cursus van zes we ken mag ook." Wolbers vertelt verder dat Tech nika 10 landelijk erkend is met de Prins Bernhardprijs. Die toe kenning kreeg het vanwege het baanbrekende werk voor de toe komst van de meisjes. De vrij willigers worden niet in het die pe gegooid. Op 16 november is er al een begeleiders-trainings- avond op het gebied van foto grafie. Op vrijdag 14 januari 1994 is metaal aan de beurt en zaterdag 15 januari een cursus fietsreparatie. Belangstellenden kunnen zich aanmelden aan de Schouwburgstraat in Oostburg. (ADVERTENTIE) GROOTSE FOTO'S IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 Van onze verslaggever Terneuzen - Niet erg blij met een RTL-reportage van enige tijd terug, heeft de Harley Davidson Club Zeeland, 'The Twin Riders', besloten het imago van de motorliefhebber op te poetsen. Iedereen die zin heeft is daarom welkom op een feestavond die de motorclub op zaterdag 6 november houdt in De Bomvrije in Terneuzen. Naast een tombola met verschillende prijzen is er ook voor muzikale ontspanning gezorgd. Er treedt een achtmans-blues- formatie op uit Groningen: Jumping The Blues. De feestavond begint om 20.00 uur. Van onze correspondent Oostburg - In en rond de rk basisschool St. Bavo in Oost burg wordt zaterdag een gro te actiemarkt gehouden. Van af 13.00 uur starten in de school allerlei activiteiten waaraan bezoekers kunnen deelnemen. Op dat tijdstip begint ook de verkoop van diverse artikelen zoals kerst en wenskaarten, tafelkleedjes en kussens. Van onze verslaggever Sluis - Tussen de honden horecagelegenheden op zond; november bevonden zich belastingdienst Onderneming In wat door een horeca-onderne- mer het drukste weekend van het jaar werd genoemd - de Bel gen bezochten op hun vrije dag massaal het grensstadje - moest de loon- en kasadministratie ge controleerd worden. Geen onver wacht bezoek, want afgelopen zomer al had de belastingdienst schriftelijk aangekondigd dat de horeca in Zeeuws-Vlaanderen deze controles kon verwachten. Beredruk „Dat dit weekend werd gekozen is voor ons vervelend, het was beredruk, maar van de kant van de belastingdienst wel begrijpe lijk. Als je onregelmatigheden wil vaststellen, moet je juist in zo'n periode gaan controleren", aldus een horeca-woordvoerder. Bij sommige horecabedrijven was de belastingdienst snel klaar, bij andere was men enkele uren binnen. „Gegevens over wat wij hebben aangetroffen worden niet gegeven. Het is bo vendien aan de inspecteur om te beslissen of bepaalde overtredin gen (slechte kasboekhouding of geen loonbelastingverklaringen voor aanwezig personeel) admi- Van onze correspondente Middelburg - Er zijn verge Zeeuws Philharmonisch Kooi geleid worden door Jan Hut. Het is de bedoeling dat dit koor dus bij speciale gelegenheden. H koor zou bij de concerten die he aanleiding van het 225-jarig best sch Genootschap der Wetenscha nen. Uitgevoerd wordt dan de compo: Zeeuwse componist Bram Beel wordt ingestudeerd voor latere Psyché, een symfonisch gedicht Franck. Tot 8 november kunnen mense denken in aanmerking te komen J. Weug (01184-78251). Vanaf f ei W Van onze verslaggever Goes - Een popsong rammelt, weet niet waar het aan ligt. dergelijke vragen kunnen popn deelnemen aan de cursus 'Het aT Het is een korte cursus, die erop gericht is bands te helpen met het arrangeren van hun songs. Er zijn vijf cursuslessen, op za terdagochtenden van 10.00 tot 12.00 uur in Goes. Er wordt eerst Van onze correspondent De Klinge - Op zaterdag 13 november start een cursus bijen teelt voor beginners in de ge meenschapsschool De Bron aan de Buitenstraat in De Klinge. De samenwerking tussen Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland over rasverbetering van bijen verloopt vlot. Zowel Nederlandse als Belgische cur sisten zijn welkom. De cursus bestaat uit tien lessen die op zaterdagmorgen gegeven worden. De eerste les is op zater dag 13 november. Om bijen te houden, is kennis nodig van de bijenbiologie en van de levende vegetatie in de onmiddellijke woonomgeving. In de lessenreeks wordt hier aan dacht aan besteed. Inschrijven bij C. Dewindt, Teer- lingstraat 22, 9170 Meerdonk (tel. 03/7733232) of bij G. Arens, Tivoliweg 5, 4561 HJ Hulst (tel. 01140-14819). Verder staat op een later tijdstip ook een cursus over het ras bestand van de vliesvleugeligen in deze streken op het program ma.

de Stem | 1993 | | pagina 14