ihad, \u DE STEM Harde aanpak drugoverlast' Ton schade bij brand in loodsen 800. 800. 600, Terneuzen houdt komst asielzoekers naar Roosevelthotel af 100. OOO. IOOO. 900. STELLEN ooo de ïn Groenlinks pleit voor samenscholingsverbod in binnenstad Terneuzen Provincie stoeit met Maij over de Zeeuwse kustlijn Kleinere Zeeuwse musea kijken met angst en beven naar de toekomst Provincie 6reformeert' oude katholieke kerk Berging wrak autocarrier gaat vlotter dan verwacht Benegora eist diepgaand onderzoek naar oorzaak aanvaring Westerschelde ATE N T/M7/11 3-1-1 Meteen kleintje ïri de stem Minder werk voor contractors bij Dow Chemical Terneuzen rouw gewond bij verkeersongeval Geld geen drijfveer voor stoppen steun bond tegen vloeken Borsele boos over fouten in brochure Zware Zeeuwse lobby vertrekt naar Den Haag x 51 G end verzocht Maakt u een dikke kans op succes Inderdaad een heel dikke Kans. omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen week in week uit in onze ..Kleintjes "-kolommen kijkt of er rets van hun gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneu zen houdt de komst van meer asiel zoekers af. De exploitant van het Roosevelthotel had een verzoek in gediend bij het ministerie van WVC om asielzoekers in het hotel te huis vesten. Dit verzoek is door het gemeentebe stuur geweigerd. Burgemeester R. Barbé had gisteren een gesprek met een vertegenwoordiging van het ministerie. „We hebben gezegd dat we natuurlijk een aandeel willen leveren in het asielzoekersprobleem maar dat we in Terneuzen niet meer asielzoekers kunnen opnemen", aldus de Terneuzense burgemeester. Barbé beriep zich op een eerder ge maakte afspraak tussen de gemeente en het ministerie van WVC. Terneuzen zou normaal twee promille van het aantal asielzoekers moeten opnemen. Barbé: „Maar onze capaciteit, zoals huisvesting en begeleiding, was zodanig dat we drie promille van het aantal asielzoekers in Terneuzen zouden ac cepteren. In Terneuzen wonen momen teel 168 asielzoekers* Dat aantal kun nen we goed begeleiden en ondersteu nen." Aan de huisvesting van dr.ie asielzoe kers op elke duizend Terneuzenaren koppelde de gemeente wel een voor waarde, legt Barbé uit: „Een onderdeel van die afspraak was dat het ministerie van WVC de verplichting op zich zou nemen niet meer asielzoekers naar Ter neuzen te laten komen. Aan die af spraak is gisteren gehouden. We laten ons niet overvallen door een verzoek van de exploitant van het Rooseveltho tel", aldus Barbé. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeenteraadsfractie van GroenLinks in Terneuzen wil dat burgemeesters en wethouders een samenscholingsverbod afkondigen voor de binnenstad. Met dit drastische wapen denkt de fractie de overlast van verkopers van harddrugs effectief te kunnen bestrij den. In de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1994 wijst GroenLinks op de onveilig heid die bewoners van de Ter neuzense binnenstad ervaren doordat groepen druggebruikers en -handelaars er proberen hun waar aan voorbijgangers te slij ten. Niet alleen wordt de dagelijkse gang van zaken verstoord of zelfs bedreigd, ook bestaat vol gens GroenLinks de tendens dat deze groepjes zich op vaste plek ken vestigen en in omvang toe nemen. In een gebied waar een samenscholingsverbod geldt, kan de politie optreden tegen beken de dealers van harddrugs en hun klanten die zich ophouden in groepjes van vier of meer perso nen. „De politie kan ze bevelen uiteen te gaan". In alle algemene beschouwingen van Terneuzense fracties komt de drugbestrijding aan de orde. De WD wil een voortzetting van het huidige beleid, evenals de PvdA, CDA, GPV/RPF en SGP. Aandacht De sociaal-democraten vragen zich echter af of het huidige beleid kan worden voortgezet. „Wat gebeurt er als de korpsbe heerder (de burgemeester van Middelburg) of de hoogste poli tiechef (zetelend in de Zeeuwse hoofdstad) het minder noodza kelijk vinden om op dit punt evenveel aandacht aan Terneu zen te schenken als tot nu toe is gebeurt?", vraagt men zich af. D66 zet vraagtekens bij het hui dige beleid. „De drugoverlast in onze gemeente is naar onze me ning niet afdoende te bestrijden met het tot nu .toe gevoerde beleid", staat te lezen, zonder daarbij aan te geven hoe het wel zou moeten. Nog maar twee onderaannemers in dienst O Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Chemical in Terneuzen werkt sinds maan dag 1 november in de sector Civiel (bouw en wegen) met nog maar twee onderaannemers (contractors). De keuze komt neer op een forse reductie van het aantal firma's waarmee tot nu toe zaken werd gedaan. „De maatregel werd ingegeven door een sterke afname van het werkaanbod waardoor handha ven van het huidige aantal con- tractor-bedrijven niet langer- mogelijk was", zo liet Dow giste ren weten. Aan de keuze van de bedrijven ging een zorgvuldige selectiepro cedure vooraf, waarbij zowel kwalitatieve aspecten als het prijsniveau een rol speelden. Het werken met maar twee con tractors betekent ook een soort stroomlijning. „Je hebt maar met een of twee bedrijven te maken", zegt een woordvoerder. Meegespeeld heeft ook het feit dat men bij Dow zelf meer wil gaan doen. Dat geldt eveneens voor de afdeling Onderhoud. Wat de gevolgen zijn voor de werkgelegenheid bij de bedrij ven die vanaf deze week niet (direct) voor Dow werken, is on bekend. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het systeem van het Rijk om langs de Zeeuwse kust te meten waar en wanneer er extra zand moet worden opgespoten is niet voldoende om de veilig heid optimaal te waarborgen. Gedeputeerde Staten van Zee land (GS) zijn daarom een schriftelijk potje stoeien begon nen met minister Maij (Water staat), waarbij het gaat om niets minder dan het verschuiven van he Zeeuwse kustlijn. Van onze correspondent Hulst Bij een verkeersongeval °P de Zoutestraat te Hulst werd maadagavond een 36-jarige au tomobiliste uit Graauw gewond. Ze werd met rugklachten per ambulance overgebracht naar net streekziekenhuis De Honte Terneuzen. De personenauto werd zwaar beschadigd Het ongeval gebeurde rond tien "ur ter hoogte van de Kijkuit- straat. vermoedelijk door een klapband rechtsvoor aan het voertuig. De auto raakte uit een vocht, reed rakelings langs een hoorn en kwam vervolgens in een s'oot tot stilstand. Het vuur wordt met groot materieel bestreden. Het is een technisch gevecht in theoretische begrippen, als 'ba siskustlijn' en 'basisduinvoet- lijn'. Het Rijk hanteert de basis kustlijn, een denkbeeldige streep over, zeg maar, de laagwaterlijn om daar te meten waar en wan neer zandopspuitingen nodig zijn. Het Rijk moet de kustlijn namelijk in stand houden en dat kost miljoen guldens aan opspui- tingen per jaar. De waterschap pen houden de waterkeringen, de dijken en duinen in stand en i het kost die besturen geld als het Rijk de taak niet goed uitvoert. En dat is het geval op bepaalde plaatsten, schrijven GS de mi nister. Het systeem van de basis kustlijn is goed, maar veel zui verder is het daarnaast metingen te plegen op een andere theore tisch te berekenen lijn, de basis- duinvoetlijn. Zo ontstaat een al gemeen beeld van zandafslag en voorkom je ook dat het Rijk in de toekomst veel meer geld aan de opspuitingen moet uitgeven. Maij heeft die gedachte in een eerdere brief afgeschreven. GS schrijven dat dit een 'grote te leurstelling is'. Maar GS probe ren Maij andermaal te overtui gen met een argument in de brief waarbij de invoering van de duinvoetlijn op een aantal kust- vakken gepaard gaat met het opschuiven van de basiskustlijn een stuk zeewaarts. Hoe Maij over deze theoretische vergro ting van Zeeland denkt, wacht de Abdij met enige spanning af. Van onze correspondent Terneuzen - Een uitslaande brand in een loodsencomplex aan de Binnendijk nabij Hoek heeft een schade van ongeveer honderdduizend guldeij veroorzaakt. Het vuur woedde in vier van de vijf aan elkaar gebouwde stenen loodsen. Bij de brand gingen een partij aardappelen en een hoeveelheid stro verloren. De politie sluit brandstichting niet uit. De twee in België wonende eigenaars zijn tegen brand verzekerd. De brand werd gisternacht om streeks half twee ontdekt. De brandweerkorpsen van Hoek en Terneuzen rukten uit en bestre den het vuur met drie bluseenhe- den. Al gauw kon het sein brand meester worden gegeven, doch het nablussen vergde vele uren. Een karwei waarmee het korps uit Terneuzen zich belaste, nadat de spuitgasten uit Hoek rond het middaguur hun taak als beëin digd zagen. Voor Terneuzen be stond verder dan nog het afblus- sen van voornamelijk het naar buiten afgevoerde stro. Brandend stro en aardappellen worden uit de loods gereden. Van onze verslaggever Middelburg - De bestuurders van de regionale en lokale Zeeuwse musea wachten met angst en beven de Statenzit- ting van 16 november af. Dan zal namelijk worden besloten of het afschaffen van provin ciale subsidies doorgaat, een voorstel van Gedeputeerde Staten (GS). Indien het voorstel wordt geho noreerd, komen de toch al in geldnood verkerende musea op een hellend vlak en is dat het eind voor het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. Een donkere toekomst voor het georganiseerde behoud van het Zeeuwse erfgoed, dat wordt ge schetst in de jongste uitgave van Muzeeade, het informatieblad van de Zeeuwse musea. Het schrappen van de subsidies staat in de nieuwe provinciale nota Met Cultuur in Zee, geboren on der het bewind van de toenmali ge gedeputeerde De Vries, en nu na jaren bijgesteld door GS en klaar voor vaststelling. Die bijstelling is een negatieve, vindt de redactie van het musea- blad. „Voor de lokale en regio nale musea, zo bepalend voor de mueseale infrastructuur van Zeeland, dreigt de reprise met dit alles uit te Ï8pen op een uiterst tegenvalilende herhaling van een in origine goede voor stelling, in de vorige ontwerp- nota", aldus het blad. De provincie Zeeland ziet geen taak meer voor zichzelf om de kleine musea te financieren, dat is kern. Maar juist gezien de kleinschaligheid van de musea, aldus het blad, moet de provin ciale verantwoordelijkheid blij ven bestaan. Bovendien kan met provinciegeld in de begroting ook met meer sucees aanspraak op rijkssubsidies worden daan. Het gaat niet goed met de Zeeuwse musea, intern zijn er ook problemen. Dat leerde een bericht, eerder dit jaar in Mu zeeade. De beheerders van voor al de kleinere musea in Zeeland ervaren hun werk vaak als frus trerend. De tijd die ze eraan kunnen besteden is beperkt, en ze krijgen weinig waardering van hun bazen, de bestuurders. Het speelt al enkele jaren. Voor al bij de kleine musea is tijdge brek nijpend. Medewerkers, al dus het blad destijds, werken met hart en ziel aan tentoonstel lingen, vaak tot in de kleine uurtjes. Teksten schrijven, voor onderzoek plegen, bruiklenen re gelen, inrichten, schilderen, het hele scala. Dan komen ze met hun beperkte werktijden niet toe. Middelburg - Geld is geen drijfveer geweest om te stop pen met de traditionele pro vinciesubsidie van 200 gul den aan de Bond tegen het Vloeken. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten (GS) aan de Statenleden die kritiek hadden op de argu mentatie van GS dat het vermo gen van de bond zo is toegnomen dat zo'n kleine subsidie niet meer nodig is. De Statenleden hebben dat ver keerd berepen, melden GS. Be doeld werd dat de tweehonderd gulden in geen verhouding staat tot het vermogen van de bond. Afgezien daarvan willen GS stoppen omdat, zo luidt de op vatting, de bekostiging van de Bond een zaak is van particulier initiatief, niet van de overheid. Dat is het voornaamste argu ment. Doorgaan met subside zou precedenten kunnen scheppen, aldus GS. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Voor het Zeeuws provinciaal be stuur is de reformatie ken nelijk nog niet van de baan. Wie de splinternieuwe bro chure opslaat die glastuin ders naar Zeeland moet lokken, ontdekt dat de oude katholieke kerk in Lewedorp wordt aangeduid als een gereformeerde kerk. Over dit foutje en meer onjuistheden heeft de ge meente Borsele een brief op poten geschreven. Borsele, als potentiële vesti gingsplaats van de grootscha lige glastuinbouw, heeft inza ge gehad in de ontwerptekst van de brochure en toen reeds op de fouten gewezen. Daar is, aldus de brief, weinig mee gedaan. Afgezien van het ver keerde onderschrift onder de foto van de kerk laat een luchtfoto waar de trots van de gemeente op had moeten staan: tientallen hectare maagdelijk lokkend industrie terrein, slecht een heel klein hoekje van het gebied zien. Er staat veel te veel technische informatie in die glastuinders allang weten, schrijft Borsele verder, verkeerde adressen van instanties, kortom: Borse le is teleurgesteld in het pro motiemateriaal en acht het mislukt. Het provincaal bestuur trekt in een antwoordbrief het boe tekleed aan over de onjuisthe den, bijvoorbeeld met de kerk. Maar wat de andere kritiek betreft meldt het provinciebe stuur dat de eerdere opmer kingen van Borsele wel dege lijk zijn verwerkt, maar dat de verantwoording voor de re dactie berust bij de provincie. Gezonden Aya vandaag al 'hijsklaar' Terneuzen - Het wrak van de gezonken autocarrier Aya is, als alles meezit, vanavond hijsklaar. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Afhankelijk van de weersom standigheden besluiten de ber gers dan wanneer de Aya op transport gaat naar de Sloeha- ven in Vlissingen. Dat gebeurt waarschijnlijk mor gen (donderdag) in de loop van de dag. Volgens bergingscoördinator L. de Graaff van het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker ver lopen de voorbereidingen voor de berging vlotter dan verwacht. De prognoses luidden tot nu toe dat de Aya pas volgende week uit het water gelicht kon worden en vervoerd naar de Sloehaven. Het lichten van het 109 meter lange schip gebeurt met vier drijvende bokken. Vier sleepbo ten brengen de bokken met het schip daarna naar de Sloehaven in Vlissingen, waar het op een ponton komt te staan. De ber gers hebben besloten niet te wachten tot dat ponton in Vlis singen is gearriveerd. „Als alles goed gaat, slepen we de hele handel naar de Sloehaven, om dat het wrak daar veiliger ligt dan in de rivier", aldus De Graaff. Het vervoer naar Vlissingen duurt naar verwachting twee da gen. Het ponton arriveert don derdagavond of vrijdag uit Noorwegen. Als dat gereed is gemaakt kan de Aya daarop worden geplaatst. Twee van de vier bokken (de Taklift 4 en de Rotterdam) waar de Aya in komt te hangen, waren eerder al bij het wrak. Het schip ligt tussen boei 51 en boei 5 IA ten zuiden van de Pas van Ril land in de Westerschelde. De andere twee, de Taklift 3 en de Taklift 7, arriveeerden daar gis teren in de loop van de middag. „Als alles mee blijft zitten, zijn we morgenavond een eind op weg om het wrak van de Aya te lichten", zei De Graaff gister middag. Aan de omvangrijke bergingso peratie werken tussen de 85 en 100 mensen mee. De klus wordt "verricht door de Unie van Red ding- en Sleepdiensten uit Ant werpen, het eerder genoemde bergingsbedrijf Van den Akker en Smit-Tak uit Rotterdam. Rijkswaterstaat had de bankga ranties voor een totaalbedrag van dertig miljoen gulden giste ren nog niet binnen van beide rederijen die bij het scheepson geval betrokken zijn. „Maar daar wordt aan gewerkt en we hebben geen reden om aan te nemen dat dat niet rond komt", aldus voorlichter J. Geluk. Het oliebestrijdingsvaartuig DN31 veegde maandag de olie op die uit de machinekamer van het scheepswrak lekte. De DN31 is gisteren afgelost door de Se pia, een kleiner oliebestrijdings- schip van Rijkswaterstaat. Terneuzen - De Belgisch/Nederlandse milieu-organisatie Be negora eist een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring afgelopen weekeinde op de Westerschelde, waarbij de Panamese autocarrier Aya ten onder ging ten zuiden van de Pas van Rilland. Benegora wil in een brief aan de dagelijkse provinciebesturen van Zeeland en Brabant aandringen op zo'n onderzoek. „Het scheepsongeluk heeft ons ernstig verontrust", aldus woordvoerder T. van Rijen van de milieu-organisatie. „Nu was het een autocarrier, maar mor gen is het misschien een lpg-tan- ker of een schip dat ammoniak vervoert", verklaart hij de be zorgdheid van Benegora. Ondanks de weersomstandighe den - de aanvaring gebeurde afgelopen zaterdagochtend in dichte mist - noemt Van Rijen het vreemd dat het ongeval kon gebeuren. Hij verwijst in dat verband naar de geavanceerde walradarketen die twee jaar ge leden ter beveiliging van het scheepvaartverkeer op de Wes terschelde in gebruik is geno men. Knelpunt in het functioneren blijft kennelijk de samenwerking tussen Belgische en Nederlandse loodsen en de verkeerscentrales van de radarketen. Bij een eva luatie van de radarketen begin vorig jaar kwam dit al als pro bleem naar voren. De secretaris-generaal van de Antwerpse Gemeenschap voor de Haven zei gisteren in een reactie op het scheepsongeval ook dat de veiligheid op de druk bevaren nvier te verbeteren is door nauwere samenwerking tussen de loodsen en de radar posten van de keten. De voor man van de samenwerkende ha venbedrijven vindt het overigens wel overdreven dat de veiligheid op de vaarroute door de aanva ring meteen in twijfel wordt ge trokken. Van onze verslaggever Middelburg - Een delegatie van vijf Zeeuwse bestuurders houdt donderdag een lobbypresentatie in Nieuwspoort in Den Haag. De bedoeling is Kamerleden warm te maken voor miljoenen guldens (rijks)investering in de Schelde- mond. Voorzitter Biesheuvel van de vaste Kamercommissie voor de Waterstaat zal uit handen van de Zeeuwse gedeputeerde Bruin- ooge (economie) de lobbybrochu re, waar de oeververbinding WOV al trots op prijkt, krijgen. Bruinooge is in gezelschap van gedeputeerde Hennekeij (water staat), burgemeester Barbé van Terneuzen en de wethouders Marquim van Sas van Gent en Voilaard van Borsele.

de Stem | 1993 | | pagina 11