Bahia alternatief voor Rio enoten eën cake m A7 Toeristenparadijs Brazilië komt almaar niet van de grond DE STEM CONSUMENT geten tijdens het cake verwerkt en 'orden. Het is een ian eet je hem als hij was steviger heel stevig wordt n twee uur adelen uiker ER 1993 het strand. Het wordt niet dui delijk waarom juist hier de tra vestieten de toon aangeven. In de volgende havenstad, II- heus, ligt een stuk Nederlandse historie. Er staat de Onze Vrou we van de Overwinning-kerk om te gedenken dat de Hollanders daar in 1654 werden verslagen, nadat ze een tijdlang een stukje Brazilië hadden bezet. Ilheus, centrum van de Braziliaanse ca cao, is beroemd gemaakt door de schrijver Jorge Amado, die er zijn romanfiguur Gabriela tot leven bracht. Salvador Hoofdstad van Bahia is Salva dor, tot 1763 hoofdstad van Bra zilië. De stad lijkt een levend museum. Enigszins overdreven wordt gezegd dat er een kerk is voor elke dag van het jaar, bijna 365, de een nog barokker dan de andere. De talloze vervallen koloniale gebouwen worden weer opge knapt, al is de oude medische universiteit nog een ruïne. Op elke straathoek in Salvador ver koopt een vrouw in Bahiaanse klederdracht (witte hoepeljurk) sterk gekruid voedsel. In het hart van de stad is de oude slavenmarkt nog te onder kennen, waar Westafrikaanse en Angolese negers werden verhan deld voor de suikerrietplantages. Deze slaven bleken niet alleen beter bestand tegen zware ar beid dan de indianen, maar drukten ook een zwaardere cul turele stempel op de samenle ving. Hun ritmische muziek leg de de basis voor de samba, bossa nova en de huidige MPB, musica popular Brasileira. Hun dansen zijn terug te vinden in dê lamba da en het Braziliaanse carnaval. Vechtdans De negerslaven hielden ondanks vier eeuwen katholieke onder drukking hun eigen geloof (candomblé genoemd). De rituele dansen ervan zijn nu een toeris tische attractie, naast de Capoei- ra, een vechtdans van de neger slaven. Die was ook in Rio te zien, maar opgevoerd in een oude fabriek in Salvador is het allemaal echter, sprankelender. De trommels jagen de dansers op naar een adembenemend tempo. De slagen en trappen zijn tot op centimeters van het hoofd. Eén van de dansers gaat zelfs neer op een ongelukkige trap tegen zijn kin. Dat is typerend voor het verschil tussen Rio en Salvador. In Bahia heb je het gevoel dat je op enkele centimeters van het hartritme van Brazilië staat. Een opzwe pend, Afrikaans ritme. Ook voor toeristische inkopen kan een gast er beter terecht in de plaat selijke 'Marcado Modelo' dan in Rio: goedkoper en meer authen tieke geschenken. Voor wie meer van landelijke rust houdt, biedt Bahia 957 kilo meter strand, met rustieke ho tels, dromerige vissersdorpen en zelfs een enkel hippiedorp. Tro pisch stil is het op het enorme eiland Itaparica (45 minuten met de veerboot), waar een lunch in het buitenverblijf 'Quinta Pitan- ga' van de Amerikaanse kunste naar Jim Valkus een culinair hoogtepunt kan zijn. Informatie: Bahiatursa, het Bahi- aans Verkeersbureau in Reeu- wijk, tijdens kantoortijden 01829-4466. Er is iedere donder dag een vlucht vanuit Amster dam (via Parijs) naar Salvador in Bahia. MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 A de Nederlandse bevol- n branden gedrukt. De -preventie begint elke dt van vandaag tot en Ier wordt het startsein In 1992 kwamen nog vielen ruim duizend een volwassen mi- al. Uit angst daar- lij 4 pijnstillers per meeste pijnstillers cafeïne als in een Elke dag drinkt oskan koffie en en- thee. Maar kijk. zaterdag niet uit- tijd zijn pijnstiller hij géén hoofdpijn. Is hij vrijdagavond ije koffie drinkt. Of )oor de week 10 tot offie op het werk en eend uitsluitend ca- iterdagochtend uit- mt de hoofdpijn zetten. Slikt ze als n pijnstiller (waarin blijft de hoofdpijn ze in het weekend koffie overscha- derden de aanvallen nzienlijk. Conclusie, gen weekendhoofd- n plotselinge daling afeïne-aanbod, een ;sverschijnsel dus. te minderen met bij beiden de week- voorgoed weg. lapen is, slaapt nooit zette Couturier bo- tikel, en als je bui uitgeslapen bent. iet koffie. Brazilië heeft alles om len toeristische trek pleister te zijn. Maar toe- aemend geweld, met na me in het fameuze Rio de laneiro, heeft het toeris me een gevoelige klap oegebracht. Toch is er even buiten Rio, zoals in le deelstaat Bahia. Daar begon het allemaal: de Portugese ontdekking, de nvoer voor de suiker- )lantages van negersla- 'en en de opwindende amba-muziek. 'oor Jan Meulemeesters Brazilië lijkt geschapen voor ■lerisme. Zevenduizend kilome ter zacht strand, schitterend na- uurschoon, een interessante ko- uniale erfenis, zestien interna- I 'Onale vliegvelden, goede hotels ffi pousada's (pensions), vriende- ;jke mensen. En toch daalde het aantal bezoekers sinds 1980 ge staag tot amper één miljoen vo- Bjig jaar, waarbij vooral Neder- ■anders schitterden door afwe- mgheid. Oorzaak: toenemend geweld, fooral in het roemruchte Rio. op de tien toeristen zegt "bar iets naars te hebben meege maakt. Wie echter de krotten wijken mijdt en zijn spullen dicht tegen zich aanhoudt, over komt waarschijnlijk niets ergers dan overlast van opdringerige straatkinderen. Die plukken aan 'oeristenlijven om ze 'geluks- oandjes' te verkopen. Volgens Braziliaanse volksgeloof ?aat elke wens in vervulling, m'ts je het veelkleurige bandje met drie knopen om je pols draagt tot het er van slijtage afvalt. Rio is toch nog steeds het pronk stuk van Brazilië vanwege zijn weinig-om-het-lijf-carnaval, dat in nachtclubs elke avond wordt nagebootst. Op het beroemde Copacabana- en Ipanema-strand paraderen de hoogst opgerolde tanga's ter wereld. De veelbe- zongen meisjes van Rio hebben voor een milde vorm van sekstoerisme gezorgd. Verplichte programmapunten in Rio zijn bezoeken aan het beroemde 38 meter hoge kruisbeeld op de hoogste rots van de stad en een kabelbaantocht naar een 400 meter hoge 'Suikerbrood'-rots. Op beide hoogtepunten is er een schitterend uitzicht over de maanvormige baai en de tussen steile rotsen gebouwde stad. Samba Wie Rio te gevaarlijk of te uitge blust vindt, kan het beter vijf tienhonderd kilometer noordelij ker zoeken, in de deelstaat Bahia en haar hoofdstad Salvador. Daar begon het allemaal: de Portugese ontdekking, de invoer voor de suikerplantages van ne gerslaven, die de opwindende samba-muziek en acrobatische dansen meebrachten. In het plaatsje Porto Seguro ('Veilige Haven') landde in 1500 de Portugese ontdekkingsreizi ger Pedro Alvares Cabral. De plaats waar hij voet aan wal zette, is door de zee wegge spoeld. Achter het strand staat ,nu een gedenkteken. Indianen- kinderen verkopen er kraaltjes en spiegeltjes. Dezelfde prullen waarmee de Portugezen in 1500 de indianen verrasten. Een toe rist kan er souvenirs kopen in rood hout, het eerste exportarti- De rijkdom van het verleden is op veel plaatsen nog zichtbaar in Bahia. Er is een kerk voor elke dag van het jaar. kei dat de Portugezen vonden en waarnaar Brazilië is genoemd brasil' betekent rood hout). De eerste kerk, de eerste gevan genis en de eerste woningen, die de Portugezen er bouwden, zijn bewaard gebleven. De woningen worden verhuurd aan rijke bui tenlanders, onder wie een Ne derlander, die zijn naam breed op de gevel etaleert. In het 40.000-koppige Porto Seguro zijn maar liefst 800 hotels en pousada's (pensions) om Brazili anen, op zoek naar hun verleden, onder te brengen. 's Nachts kun je niet slapen van de feestvierende Brazilianen. Onder een afdak in de open lucht zien we een lambada; het knietje-rijden is duidelijk echt, geen toeristische show. De lijven zweten zilte tranen, de ogen schitteren of zijn gesloten van extase. Grootste attractie van het dorp blijkt echter een traves tie-show. Eerder vermaakte een travestiet een groep toeristen op ënten met smetvrees ;1 zelfvertrouwen in oep, dat ze geen arts n te bezoeken, ikers constateren dat tief ook wel snor zit hulpgroep van Anny dat zij samenwerkt waar deelnenemers e fobieën naar door rwezen. Een ander n de zelfhulpgroep is ten niet geconfron- in met lange wacht- .ls bij professionele rs vaak wel het geval en betalen fobie-lij- 12,50 per maand iviteiten van de zelf- el )s leed jarenlang zelf i. Ruim vijf jaar gele- ze lotgenoten de hel- 1 toe te steken. Op dit laken ongeveer hon- patiënten uit heel eel uit van haar zelf- al deelnemers blijft ien. Fantastisch na- aar het betekent ook ancieel kunnen we de auwelijks nog aan el- en. Van het zieken- ben we al eens een subsidie gekregen, redden we het niet Daarom gaan we bij aeidszorg aankloppen :turele steun," aldus acobs. De vechtdans Capoeira uit gevoerd in Salvador, op ach tergrond de lift die twee stads- ielen met elkaar verbindt. FOTO'S VNU Vrouwen tijdens het feest van Bonfim. twee uur in ruim en verwijder de door een zeef te ook de ongepelde vervolgens alle ie, luchtige massa ïem eventueel met warmde oven (175 in de koek om te i in de oven staan roordat je hem uit tstekende remedif 'noten over allerle :t als professionek y

de Stem | 1993 | | pagina 9