Een sexy lange onderbroek Praten met lotgenoten helpt tegen fobieën Op de koffie De ouderwetse Jaeger prominent in het modebeeld Half pudding half cake Brandveiligheids week DE STEM CONSUMENT WIJZER W RUBRIEK DE STEM MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 De lange onderbroek volgens Chanel. Door Jetty Ferwerda Claudia Schiffer zag er aandoenlijk in uit. Linda Evangelista zelfs zeer sexy. Aandoenlijk, sexy? In een lange onder broek Het kan, als je hem maar op de juiste manier draagt. Lagerfeld vertaalde de Amerikaanse straattrend naar de najaarscollectie van Chanel: lange heren onderbroek, te lang en te groot herenoverhemd, sneakers en het klassieke Chaneljasje. Voor de zoveelste keer verdwijnt een kledingstuk voor heren naar de damesgarderobe. Maar er rest hen een schrale troost: ook zij mogen dit najaar hun lange onderbroek laten zien, gecombineerd met verschillende bovenlaagjes (sweater, vest, jasje) en weggestopt in hoge schoenen. Dr. Gustav Jaeger zal zich in zijn graf omdraaien bij de gedachte dat zijn gezonde lange wollen onderbroek gedegradeerd is tot mode. De Duitse prof had het zich zo mooi voorgesteld: iedereen gezond door het dragen van ongebleekte en onge verfde wollen kleding, inclusief ondergoed. Plant aardige stoffen als linnen en katoen zouden scha delijke stoffen absorberen en een desastreuze in vloed hebben op de gezondheid. Zijde was, aldus Jaeger, gewoonweg onsmakelijk en de afscheiding van een worm kon niet gezond zijn. Oscar Wilde droeg zijn Jaeger-ondergoed met verve en zo ook George Bernard Shaw. Het gekriebel deed vele aanhangers uiteindelijk van hun geloof afvallen. Jaeger is nu nog alleen een naam voor warm, degelijk ondergoed, maar katoe nen tricot heeft ook hier zijn intrede gedaan en de scheerwol is vervangen door het luxere en zachtere angora. De onderbroek als bovenkleding is niet eens zo'n raar verschijnsel. In de periode voor 1800 was het verschil tussen onderbroek en bovenbroek niet altijd duidelijk. Een onderbroek werd gewoon niet altijd nodig geacht. Pas in de 19e eeuw was sprake van een echte onderbroek, onder invloed van de nieuwe normen op het gebied van gezondheid en zeden. De echte onderbroek was knie- of enkellang, had knopen aan de voorkant en een vetersluiting aan de achterkant. Met het sexier worden van het herenondergoed (van lange onderbroek via boxer tot tanga) werd de long john verbannen naar de kast van conservatieve heren, stramme oude man nen en plattelandsbewoners. Om er vervolgens door modestylisten eind jaren tachtig uitgehaald te worden en verbasterd tot een ordinaire legging. gom Door Marijke Prins Een van oorsprong joodse cake die wordt gegeten tijdens het vasten voor Pasen. Er wordt geen meel in de cake verwerkt en ook het blik hoeft niet met meel bestrooid te worden. Het is eet koek die niet kan mislukken. Is hij wat zacht, dan eet je hem als toetje, eventueel met room overgoten. Als hij was steviger uitvalt, kan hij de middagthee opfleuren. Echt heel stevig wordt hij nooit. Voor 10 personen Voorbereidingstijd: ruim twee uur Oventijd: ruim een uur 2 grote sinaasappelen 6 eieren 225 gram gemalen amandelen 225 gram wittebasterdsuiker 1 theelepel bakpoeder Was de sinaasappelen en kook ze - met schil - twee uur in ruim water. Laat ze afkoelen, snij ze doormidden en verwijder de pitten. Maak pulp van de vruchten door ze door een zeef te wrijven of in een keukenmachine te malen. Klop de eieren los in een ruime schaal. Maal ook de ongepelde amandelen fijn in de keukenmachine. Klop vervolgens alle ingrediënten door elkaar, totdat een homogene, luchtige massa is ontstaan. Beboter een koekblik, 'bepoeder' hem eventueel met bloem en giet de massa in het blik. Zet de koek in het midden van een matig verwarmde oven (175 graden). Prik na een uur met een satéstokje in de koek om te kijken of hij al droog is van binnen. Laat hem in de oven staan als hij nog erg nat is. Laat de cake afkoelen voordat je hem uit het blik schudt. Van onze verslaggever Neerbeek - Zelfhulpgroepen zijn een uitstekende remedii tegen fobieën. Regelmatig praten met lotgenoten over allerli angstgevoelens heeft zelfs net zoveel effect als profession^ therapieën. foto's peter stigter Maar oude klassiekers overleven nou eenmaal de modetrends. En dus wint de traditionele lange onderbroek het van de legging. De nieuwe genera tie, moe van het achter de trends aanhollen, grijpt terug naar de oude, vertrouwde basics. En als je dat doet, doe je het meteen goed. Geen afgeleide kledingstukken, maar echte. Dus komt het klassie ke witte overhemd op de proppen, het gilet, het singlet (ribbeltjeshemd), de boxer en de lange onderbroek. Om niet voor schut te gaan en toch het juiste shock-effect te sorteren, combineren jongeren het op hun eigen manier: de boxer óver een maillot, het te grote overhemd op een lange onderbroek mét gympies, het gilet in geruit molton óver een colbert. Het kenmerkt de relaxte en individuele kleedstijl van dit moment. Het levert een frisse en onverwachte kijk op bepaalde kledingstukken, dat vervolgens ontwerpers als Lagerfeld weer aan het denken zet. Voor wie een Chanel-onderbroek te duur is, kan zijn/haar slag slaan in de mannenondermodewin- kel. Diverse merken, waaronder HOM, brengen dit seizoen de long john in hernieuwde versie op de markt. En wie er niet de straat mee op durft, kan er nog altijd lekker mee cocoonen op de bank. Dat is de uitkomst van een on derzoek van de Rijksuniversiteit' Limburg. Prof. dr. M. van Hout, drs. M. Broeren en drs. R. Hoekstra hiel den vijf jaar lang de ontwikke lingen van 118 fobie-patiënten bij, die aangesloten zijn bij de stichting zelfhulpgroepen voor mensen met fobieën van me vrouw Anny Jacobs uit Neer beek. Daaruit bleek dat door gesprek ken met lotgenoten bij 93 pro cent van de patiënten de klach ten verminderden. 48 Procent van de fobie-lijders verklaarde zelfs genezen te zijn, of nog maar incidenteel last te hebben van angstgevoelens. Het merendeel van de deelne mers aan het onderzoek leed aan straatvrees, had angst om in contact te komen met andere mensen en leed aan smetvrees. Gemiddelde duur van de ziekte bij de groep patiënten was tien jaar. Een enkeling had zelfs al een halve eeuw straatvrees. Met name de mensen die lijden aan straatfobie hadden baat bij de zelfhulpgroep. Ruim 82 procent van die patiën ten kon door hun activiteiten in de zelfhulpgroep na verloop van tijd professionele hulpverlening achterwege laten. Die gunstige ontwikkeling van het ziekte beeld deed zich bij 56 procent van de deelnemers met een so ciale fobie voor. En 47 procent van de patiënten met smetvrees kreeg zoveel zelfvertrouwen de zelfhulgroep, dat ze geen arts meer hoefden te bezoeken. De onderzoekers constateren da het kwalitatief ook wel snor met de zelfhulpgroep van Ann Jacobs, omdat zij samenwerk met artsen waar deelnenemen met ernstige fobieën naar doo worden verwezen. Een ande voordeel van de zelfhulpgroep dat patiënten niet geconfron teerd worden met lange wacht lijsten, zoals bij professionel hulpverleners vaak wel het geva is. Bovendien betalen fobie-lij ders maar 12,50 per maand voor de activiteiten van de zelf hulpgroep. Financieel Anny Jacobs leed jarenlang zelf aan fobieën. Ruim vijf jaar gele den besloot ze lotgenoten de hel pende hand toe te steken. Op dit moment maken ongeveer hon derddertig patiënten uit heel Limburg deel uit van haar zelf hulpgroepen. „Het aantal deelnemers blijft maar groeien. Fantastisch na tuurlijk. Maar het betekent ook zorgen. Financieel kunnen we de touwtjes nauwelijks nog aan el kaar knopen. Van het zieken fonds hebben we al eens een incidentele subsidie gekregen, maar daar redden we het niet meer mee. Daarom gaan we bij de gezondheidszorg aankloppen voor structurele steun," aldus mevrouw Jacobs. Brand is een nachtmerrie. Deze week wordt de Nederlandse bevol king met de neus op de gevaren en ellende van branden gedrukt. De Brandveiligheidsweek heeft als motto 'Brand-preventie begint elkl dag'. De Nederlandse Brandwonden Stichting houdt van vandaag tot ei met 6 november haar jaarlijkse collecte. Verder wordt het startseii gegeven voor een campagne over rookmelders. In 1992 kwamen no| 87 mensen om het leven door brand en vielen ruim duizem gewonden. We drinken er bak ken van. Sloten. Nederlanders zijn met hun 4,5 kopje koffie per persoon per dag de grootste koffieleuten van de wereld. Omdat elk kopje 100 milligram cafeïne bevat, krijgen we per dag gemiddeld 450 milligram van deze hersen- en hartstimu- lerende stof binnen, en een beetje koffieleut haalt met ge mak de 800. Kan dat kwaad? Want al is cafeïne 'een betrek kelijk veilige drug', het is wel degelijk een drug. Cafeïne zit in koffie, maar ook in elk kopje thee (35 mgr: drie koppen thee is een kop koffie) en in elke reep chocola (80 mgr). Het is verwant met een medicijn tegen astma en stimu leert zoals gezegd de hersenen en hartspier. Vooral dat laatste wekte het wantrouwen tegen de volksdrank nummer één. Al in 1963 opperde een team van onderzoekers dat veel kof fie drinken slecht is voor hart en vaat, je zou er eerder een hartinfarct van krijgen of Angi na Pectoris. Dat heeft men nooit echt kunnen bewijzen. Koffiedrinkers roken ook meer. Het zou dus ook goed kunnen zijn dat het vele koffie drinken een indicatie is voor het vele roken. Een jaar of wat geleden opper de men een andere manier waarop cafeïne schadelijk zou kunnen zijn: het zou het peil van het 'slechte' LDL-choleste- rol in het bloed verhogen, en veel LDL-cholesterol maakt de kans op hartziekte groter. Dit bericht deed in Amerika het marktaandeel van cafeïne-vrije koffie prompt stijgen tot 20 procent van de totale koffie consumptie. Maar ook hier ont brak een waterdicht bewijs. In Nijmegen liet een team on derzoekers onder leiding van M. Dusseldorp 45 proefperso nen zes weken lang dan weer eens pure en dan weer eens cafeïne-vrije koffie drinken en mat bij hen het cholesterol ge halte. Maakte niets uit. Ca- feïne-vrij of niet, het choleste rol bleef even hoog of laag. Een ander onderzoek meldde in 1989 zelfs een hoger choles terol door cafeïne-vrije koffie! Daarmee was de kous niet af. In Nederland, Amerika en Duitsland kon men dan geen verband leggen tussen koffie drinken en een hoger choleste- rolwaarde, maar in Scandinavië juist weer wel. Zo bleken zware koffiedrinkers in het Noorse Tromsö minstens m Door Jan Paalman 10 procent meer cholesterol in hun bloed te hebben zitten. Hoe kan dat nou? Dat bleek te maken te hebben met de spe ciale manier waarop men in het hoge Noorden koffie zet. Ge woon koffie in een pannetje, water er op en koken maar. Boerenkoffie dus. Omdat ca feïne een de koffiefilter pas seert, moest een andere stof de boosdoener zijn. En inderdaad, boerenkoffie bevat 1 gram vet tige stof per liter en filterkoffie praktisch niets. Maar ja, die ene gram vet méér kan geen enkel effect hebben op het cholesterolgehalte in het bloed. Men houdt het er nu op dat een nog niet bekende cho- lesterolverhogende stof - laten we zeggen stof X - met dat vet het lichaam binnenkomt. „Aan patiënten die teveel aan cholesterol in hun bloed heb ben," aldus de voedingsdeskun digen mevr. ir. M. Dusseldorp en prof. dr. M. Katan in het Nederlands Tijdschrift vpor Geneeskunde van 1 december 1990, „dient het gebruik van boerenkoffie, zoals gekookte koffie in Nederland wel wordt genoemd, te worden ontra den." Dit ontlokte een lacherig com mentaar van de cardioloog prof. F. Meijler. Arme land bouwers. die hebben al zoveel aan hun kop en nou zouden ze hun eigen koffie niet meer mo gen drinken? „Zo is een mens nooit zonder zorgen." Beide onderzoekers gaven toe dat in Nederland geen boerenkoffie meer wordt gedronken, „ook niet door de boeren zelf." Koffie is niet slecht voor hart en vaat (al kun je er wel hart kloppingen van krijgen), ver hoogt de bloeddruk niet of nauwelijks net zo min als het cholesterol. Maar cafeïne - 's werelds populairste pepmid del - kan in overmaat wel dege lijk voor een daverende hoofd- Via koffie krijgen we per dag gemiddeld 450 milligram van de hersen- en hartstimulerende stof cafeïne binnen, en een beetje koffieleut haalt met gemak de 800. Kan dat kwaad? foto anp pijn zorgen. Welnu. Sinds kort weet men dat het tegendeel ook waar kan zijn: te weinig van de beruchte weekendmi- graine. Over de oorzaak van dit type hoofdpijn wordt al sinds mensenheugenis druk gesteg geld. De meest gehoorde verklaring gaat als volgt. Door de week knijpt de oplopende stress de bloedvaten in de hersenen af. Als die stress in het weekend plotseling van de schouders glijdt dan gaan die bloedvaten wijd openstaan met weekend hoofdpijn tot gevolg. Vorige maand kwam de neuroloog E. Couturier in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde met een andere verklaring. Het zou ook kunnen zijn dat onder deze patiënten fikse koffiedrin kers zitten. Koffie drink je vooral door de week om bij het werk het spinrag uit het hoofd te verdrijven en in het koffielo- ze weekend veroorzaakt die plotselinge daling aan cafeïne die hoofdpijn. Weekendhoofdpijn zou dus een ontwenningsverschijnsel zijn. Niet echt nieuw, want dat idee was al eerder in 1989 geopperd. Maar als dit waar is dan kan - door het geleidelijk minderen van het koffiegebruik - die weekendellende eenvoudig worden behandeld. Couterier geeft een paar spre kende voorbeelden. Neem pa tiënt A. Al jarenlang krijgt hij twee keer per maand op zater dagochtend een volwassen mi graine aanval. Uit angst daar voor slikt hij 4 pijnstillers per dag en in de meeste pijnstillers zit evenveel cafeïne als in een kopje koffie! Elke dag drinkt hij 1 thermoskan koffie en en kele kopjes thee. Maar kijk. Als hij op zaterdag niet uit slaapt en op tijd zijn pijnstiller slikt, krijgt hij géén hoofdpijn. Ook niet als hij vrijdagavond nog een kopje koffie drinkt. Of patiënt B. Door de week 10 tot 12 kopjes koffie op het werk en in het weekend uitsluitend ca feïne-vrije. Als ze zaterdagochtend uit slaapt komt de hoofdpijn prompt opzetten. Slikt ze als voorzorg een pijnstiller (waarin cafeïne!) dan blijft de hoofdpijn weg. En toen ze in het weekend op 'gewone' koffie overscha kelde, minderden de aanvallen ook al aanzienlijk. Conclusie. Beiden kregen weekendhoofd pijn door een plotselinge daling van het cafeïne-aanbod, een ontwenningsverschijnsel dus. Door flink te minderen met koffie bleef bij beiden de week- endmigraine voorgoed weg. 'Wie uitgeslapen is, slaapt nooit meer uit', zette Couturier bo ven zijn artikel, en als je bui tengewoon uitgeslapen bent, minder je met koffie. De vechtdans Capoeira uit gevoerd in Salvador, op ach tergrond de lift die twee stads delen met elkaar verbindt. foto's vnu Brazilië heeft alles om een toeristische trek pleister te zijn. Maar toe nemend geweld, met na me in het fameuze Rio de Janeiro, heeft het toeris me een gevoelige klap toegebracht. Toch is er leven buiten Rio, zoals in de deelstaat Bahia. Daar begon het allemaal: de Portugese ontdekking, de invoer voor de suiker plantages van negersla ven en de opwindende samba-muziek. boor Jan Meulemeesters Brazilië lijkt geschapen voor toerisme. Zevenduizend kilome ter zacht strand, schitterend na tuurschoon, een interessante ko loniale erfenis, zestien interna tionale vliegvelden, goede hotels en pousada's (pensions), vriende lijke mensen. En toch daalde het aantal bezoekers sinds 1980 ge staag tot amper één miljoen vo rig jaar, waarbij vooral Neder landers schitterden door afwe zigheid. Oorzaak: toenemend geweld, vooral in het roemruchte Rio. Eén op de tien toeristen zegt daar iets naars te hebben meege maakt. Wie echter de krotten wijken mijdt en zijn spullen dicht tegen zich aanhoudt, over komt waarschijnlijk niets ergers dan overlast van opdringerige straatkinderen. Die plukken aan toeristenlijven om ze 'geluks- handjes' te verkopen. Volgens kot Braziliaanse volksgeloof gaat elke wens in vervulling, m«s je het veelkleurige bandje met drie knopen om je pols I 1

de Stem | 1993 | | pagina 8