>NGE uilverkaveling snel van start o iostburg verdient 60.000 meer aan bouwproject Zeekraal N BERG Drukbezochte vogelexpo in IJzendijke Scouting Doormangroep verder uit de brand POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER UITSLAGEN Robert Groslot geeft piano dubbelfunctie IHEID erinrichting gebied bij Aardenburg voor ƒ11 miljoen begint 12 november errit STEM ZEELAND A6 lieren IETICUS ïEBITTEN JEPARATIE JUWBARE IARMINGS- riE TIE Tweehonderd wandelaars bij Reinaertmars Concertavond kerkkoren in Terneuzen |ll aller bent Inspraakavonden Lezing over paardenvoeding in Hulst zeer druk bezocht Parkeertarief Oostburg met kwart omhoog Sportief basketbaltoernooi van voortgezet onderwijs Terneuzen het veiligste adres MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 poeneni Jiileum, receptie, |g, overwinning. pm, openbare Jiag best eens in |e pagina dat niet en duur per regel of léén grote regel V 3,57*. |een foto of at van 35 x 45 |esp. 19,69" aanvraag. Bij [rordt 4,50 a's worden niet 6442 of geef uw tg af bij één van |ijke opgaven epteerd indien ook indien uw Igd is. Iht voor teksten tan te weigeren. In bereiken over |udt de uitgever naam van de I te geven, tuws pp donderdag luws fp donderdag 16-09-93 JCITEERD Roel Maasakkers lijm in Dussen, Jess I Breda. I onze verslaggever stburg - De gemeente Oostburg strijkt Istigduizend gulden meer op van de bouw n tachtig recreatiewoningen in Nieuwvliet- ad door Zeekraal bv. De totale opbrengst imt daarmee niet op 320.000 gulden, zoals der gemeld, maar op 380.000 gulden. En dat is geheel naar de zin van de gemeenteraads fracties van PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme, die er eerder voor zorgden dat het college van burgemeester en wethouders de concept-exploita tieovereenkomst met Zeekraal introk. Dat voorstel leverde volgens de twee fracties niet genoeg geld op. Het college kwam daarop tijdens de laatstgehouden raadsvergadering met een iets gewijzigd voorstel dat 22.000 gulden meer in de gemeentekas deed vloeien. De PvdA nam daar opnieuw geen genoegen mee. Centraal discussiepunt was de berekening van de bijdrage die Zeekraal aan de gemeente moest leveren. Het nieuwe collegevoorstel ging uit van vier gulden per vierkante meter bebouwde opper vlakte, terwijl PvdA, gesteund door Dorpsbelangen en Toerisme, vasthield aan hetzelfde' bedrag, maar dan van de totale oppervlakte van de percelen. Op grond van die berekening levert de bouw van de vakantiewoningen in Nieuwvliet-Bad de gemeente een totaal bedrag van 380.000 gulden op. Het college paste het eigen voorstel tijdens de raadsvergadering nog snel aan aan die bereke ningswijze. Volgens het hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening, mr. J. Schaalje, omdat de gemeente in het verleden al eerder een soortgelijke berekeningsmethode toepaste. vacht. 1158-1280 |}3 - Kloosterzande crant. En dat is pas wakker als Of voelen zich rant grondig is n zonder krant ddelde krante- an z'n dagblad, rn en de boek- berichten. En warme belang- lopende thema- »elijke aandacht ibliek dat de tijd orzender. En dat rtentiemogelijk- ïet het Cebuco, kmsterdam. en, geen dag. Van onze verslaggever Aardenburg - De ruilverkaveling Aardenburg, waarbij een gebied van ruim 6000 hectare opnieuw wordt ingericht, gaat 12 november officieel van start. Globaal gaat het om het (agrarische) gebied tussen Aardenburg, via Draaibrug naar het Groote Gat in Oostburg, dan via de buurtschap Turkeye richting Belgische grens om zo weer uit te komen bij de Elderschans in Aardenburg. De totale kosten van de ruilver kaveling worden geschat op rond elf miljoen gulden, waarvan het Kijk driekwart voor zijn reke ning neemt. Waterschap, ge meenten, eigenaars en individue le belanghebbenden moeten het resterende deel voor hun reke ning nemen. Op 1 november gaat het voor ontwerp-landinrichtingsplan de inspraakprocedure in. Tot 1 fe bruari 1994 krijgt men de tijd schriftelijk op dit ontwerp te reageren. Dan volgt een ont werpplan, waarin de eerste reac ties zijn verwerkt, dat ter inzage wordt gelegd. Vervolgens stellen GS van Zeeland het plan vast waarna de belanghebbenden bij een stemming hun goedkeuring eraan moeten hechten. Uitgangspunt van het plan is verbetering van de landbouw- mogelijkheden, met daarnaast een afstemming op landschaps- m natuurwaarden. Wat dit laat- Van onze correspondent Hulst - Aan de Reinaert mars in Hulst is afgelo pen weekeinde meege daan door tweehonderd wandelaars, onder wie zo'n zestig Vlamingen. „Het stemt ons tevreden en hoopvol dat we dit jaar vijftig wandelaars meer mochten begroeten dan vorig jaar," aldus mede-organisator Benny Schuren na afloop van de tocht. Het wijkcomité Den Dullae- rt hield de Reinaertmars za terdag voor de dertiende maal. De tocht voerde de wandelaars langs de mooi ste plekjes in de gemeente Hulst. De deelnemers konden kie zen uit wandelingen van 7, 15, 25, of 40 kilometer. Ge middeld namen aan die af standen zo'n vijftig mensen deel. De deelname van de Zuiderburen gaf de mars een internationaal tintje. Van onze verslaggever Terneuzen - Het gereformeerd kerkkoor in Terneuzen bestaat in november 25 jaar. Om dat te vieren wordt zaterdagavond 6 november een concert gegeven in ie Opstandingskerk aan de Bel- iamvstraat. Naast het kerkkoor treden ook jonder andere op de Hervormde Cantorij Terneuzen, het christe lijk gemengd zangkoor De Lof- Jstern, het christelijk gemengd koor Hoek en een koor uit Urk. .Kaarten voor deze concertavond kosten zes gulden per persoon. |Deze zijn telefonisch te bestellen jlussen 18.00 en 20.00 uur bij C. bingemanse aan de Kortenaer- 'aap, 9 in Terneuzen en in de kinkel van Van Urk op de Markt in Terneuzen. De avond begint Pm half acht. JVan onze correspondente I Terneuzen - De Mallerbent I treedt vrijdag 5 november op in 1 ue pas geopende discotheek Iep- |Pys in de Nieuwstraat 10 in I Terneuzen. |be Mallerbent is afkomstig uit 'ieeuws-Vlaanderen en vooral I Populair door het enthousiasme I 'idens de optredens. De band sPeelt cajun, TexMex, Zuidame- I Dkaans en andere stijlen. Vooral vverk, maar ook covers. De I -iailerbent bestaat al enkele ja- 1 ren en weet het publiek te boeien «1 te vermaken. Het optreden Degint om 23.00 uur. ste betrett, voorziet het ontwerp in de aanleg van natuurgebie den, twee boselementen en dijk en wegbeplantingen. Ook wil men het oorspronkelijke land schapsbeeld van de Passageule en Sint Kruiskreek (drassige graslanden en dijken) weer in volle glorie herstellen onder •neer door het herstellen van oeschadigde dijklichamen. Hoewel het weggennet in het betrokken gebied niet slecht is, wordt ook dit patroon nauwkeu rig bekeken. Bedoeling is zo'n 4,7 kilometer onverharde weg aan het openbaar verkeer te ont trekken, waaronder de Passa- geulepolderweg en een deel van de Kleine Boomdijk. Deels zijn fietspaden erop voorzien. Onderdeel van het plan is ook te komen tot een nog betere water beheersing, waarvan zowel na tuur als landbouw profiteren. Daarvoor worden nieuwe water lopen gemaakt vooral op die plaatsen waar momenteel met riolen wordt afgevoerd en die knelpunten in de waterbeheer sing zijn. Voor het realiseren van de ge wenste landinrichting moet de ruilverkavelingscommissie kun nen beschikken over een kleine 700 hectare grond, te verwerven door het Bureau Beheer Land bouwgronden. Momenteel bezit de BBL al 130 hectare. Voordelen Voorzitter E. Wijffels van de Landinrichtingscommissie zet in een speciale krant, die een dezer dagen wordt verspreid, de voor delen van deze ruilverkaveling op een rijtje. Vooral omdat hij nogal eens wordt geconfronteerd met opmerkingen dat de 50 tot 60 gulden rendementsverhoging per hectare die zo'n verkaveling oplevert, niet opweegt tegen de duizenden guldens inkomsten verlies die landbouwers momen teel lijden. „Landbouwkundig uitgangspunt voor deze verkaveling is en blijft kostenverlaging door middel van afstandsverkorting en kavelcon centratie en, waar mogelijk, ver betering van de waterhuishou ding," zo schrijft hij. Wijffels wijst ook op de uitvoeringen van het Natuurbeleidsplan, die in een ruilverkaveling zo gunstig mogelijk kunnen plaatsvinden. Voorlichtings- en inspraakbij eenkomsten worden gehouden op 8 november in het Zeeland Studiecentrum, Aardenburg, en op 9 en 16 november in restau rant De Kreeke in Eede. De bijeenkomsten beginnen telkens om 19.30 uur. Daarnaast houdt de commissie zitdagen in het regiokantoor van de Landinrich- tingsdienst in IJzendijke op 18, 19, 22 en 24 november. De welpen deden goede zaken tijdens de fancy fair van scouting Doormangroep 1Van onze correspondent Van onze paardesportmedewerker Hulst - De bijeenkomst over gezonde voeding voor paarden in de Reynaertshof in Hulst is bezocht door meer dan 130 paardesportliefhebbers en fokkers van paarden uit Zeeland, Vlaanderen en West-Brabant. Jan Jonas, voedingsdeskundige uit Den Haag, was afgereisd om de paardesportmensen op het goede been te zetten wat betreft de juiste voeding voor het paard. „We moeten terug naar af, dus terug naar de natuur. Dat bete kent onder meer ruwe celstof in de voeding." Hij had ook een aversie tegen het mengvoerder, de paardenbrok. „Beter granen voeren, dan zie je wat je voert. Een verkeerde handeling bij het voeren van paarden is eerst het krachtvoer en dan hooi. Beter andersom, dan komt de stofwis seling beter op gang." Pol van de Vijver, dierenarts in IJzendijke en paardespecialist bij uitstek, merkte op dat hij de drie goedkoopste voermiddelen had vergeten. „Water, goed drinkwater wordt in de paarde- voeding onderschat. Frisse lucht, het allergoedkoopste voer. Het gros van de paarden dat binnen- staat, krijgt veelal te weinig fris se lucht 'en zonlicht." Verder stelde hij vast dat het beste kwa- liteitshooi met voldoende ruwe celstof het beste is voor de paar- devoeding. Waar de tot de nok toe gevulde zaal van De Reynaertshof al de gehele avond op had zitten wachten en die dan ook Pol van de Vijver voor de aanwezigen verwoordde, was de vraag wat dan het ideale rantsoen zou zijn. Daar antwoordde Jan Jonas niet op- Onder het motto 'Help de Door mangroep uit de brand' hield men zaterdag op het plein van 't Schelpenhoekje een geslaagde rommelmarkt. Er waren diverse goede tweedehandspullen te koop. Binnen waren er diverse spelletjes zoals sjoelen, prikbord en grabbelen. Ook kon men een eigen button maken. Aan de in wendig mens was ook gedacht. Er werden hot dogs, hapjes en wafels verkocht. Aan de rommelmarkt namen alle takken van de scouting met in totaal zo'n 120 leden deel. De bewoners van de Bomen- en Bloemenbuurt lieten de scouting niet in hun hemd staan en zorg den voor een goede opkomst. „Als iedereen meewerkt, moet de nieuwbouw in februari 1994 klaar zijn. Dit is nodig omdat we in december uit ons noodonder- komen moeten zijn," aldus .een Van onze correspondent IJzendijke - Vogelvereniging Vogelvreugd'79 hield dit weekeinde voor de veertiende maal een drukbezochte voge lexpo in het jeugdgebouw in IJzendijke. Vrijdagavond had Johan Torbijn, voorzitter van Vogelvreugd, de officiële ope ning voor zijn rekening geno men, waarna de kampioenen bekend werden gemaakt. Er waren 736 vogels tentoonge steld, die donderdag door elf keurmeesters waren beoordeeld. Gistermorgen werd een vogel- beurs gehouden. Gisteravond werden de prijzen uitgereikt. De organisatoren konden terugzien op een geslaagde tentoonstelling. Voor de tekeningen van de leer lingen van groep 1 en 2 van de basisschool was eveneens veel belangstelling. KAMPIOENEN Klcurkanaries gepigmenteerd met geel: Jac. Torbijn. EK hoofdgroep 4 gepigmenteerd met wit: L. Boidin- de Maree EK 5 BM gepigmenteerd met rood: A.van de Bunder. EK 6 t BM, OK 4-6-26 gepigmenteerd met Deze grote pextorwever van J. Sonneville uit Groede was in IJzendijke voor het eerst in Nederland op een vogelshow te zien. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE pastelwit: M. Lindenberg. EK Alle stammen BM: J P. Torbijn. 7-8-10-17-18 gepigmenteerd met OK 20-21-22-24 ongepigmenteerd opaal Wit: Damman Bertrand. EK rood: Davy Stokkerman. EK 22 11 BM ongepigmenteerd geel: J. ongepigmenteerd mozaïek: A. Kox. EK 20 BM ongepigmenteerd Stokkerman. EK 23 ongepigmen- wit: Damman Bertrand. EK 21, Club 'cerd roodogen: Angelo Stokker semoren eerste prijs: W. Maenhaut. man- Jeugdkampioen club, EK 24 BM: Davy Stokkerman. Jeugd OK postuurkanaries, houdingsrassen: J. Goethals. EK 27-28-30 glosters 2: C. Scherbeijn. EK 31 BK: J. Scherbe ijn. OK 31 Europese cultuurvogels groenlingen: E. de Smit. EK 33 BM overige soorten: Joh Torbijn. EK 34 BM wisselbeker bastaarden: W. Verschaeve. EK 35 zebravinken grijs en bruinserie: D. Segers. EK 38 BM bleekrug en maskerserie: M. de Graaf. EK 39 ongepigmenteerd bont en getekend: M. de Graaf. OK 36-38-39-40-41: Nancy Malysse. EK 40 overige series: Gerrit Kerckhove. EK 41 tropische vogels estrildidae 2: Jolanda Bonte. EK 43 BM estrildi dae 3: L.Hof-Wever. 36-37-44-45-46 tropische insecten- en vruchtene ters: J. Datthijn. OK 43-44-45-47-49 grasparkieten normaal groen en blauw: M. Scherbeijn. OK 50: T. van Vlaenderen. EK 50-52 vetstof, opali ne en cinnamon: Benny Oubrie. 51, jeugd EK BM, overige series: T.van Vlaenderen. OK 51-52-53 dwergpapegaaitjes, agapornis rosei- collis: M. Rijneveen. Vrouwen EK 53 derbykamp BM, alle overige agaporniden: J. Vandecaveije. EK 54, forpussen en andere: A. la Gasse. EK 55-56-58 grote parkieten, Z- Amerikaanse, Afrikaanse, Aziati sche: G. Dhondt. OK 56-59 neophe- ma's: M.Boidin. OK en EK 57, nym- phicus, psephotus, cyanoramphus: W. de Graaf. OK 58 duiven, overige soorten: Niek Maenhaut. EK 62-63 grondvogels, Chinese en Japanse kwartels: M.de Graaf EK 64 BM overige soorten: Yvette Bouckhuyt. Dartbord gestolen Terneuzen - Bij een inbraak in het gebouw van de scouting aan de Piersenpolderstraat te Sluiskil zijn enkele kratten bier en een dartbord met Bijl tjes gestolen. Alcoholcontrole Terneuzen - Bij een alcohol controle vrijdagavond en -nacht heeft de politie zeven automobilisten bekeurd in verband met rijden onder in vloed. In totaal controleerden de agenten 245 bestuurders op drankgebruik. Kaas en geld gestolen Terneuzen - Een stuk kaas en 2250 gulden misten de bewo ners van een woning in Ter neuzen toen zij ontdekten dat een onverlaat zaterdagnacht was binnengeslopen in hun huis. Snelheidscontroles IJzendijke - Bij twee snel heidscontroles afgelopen za terdag heeft de politie 101 bekeuringen uitgedeeld. De eerste controle was tussen 11.00 en 13.00 uur op de Isa- bellaweg, waar de maximum snelheid tachtig bedraagt. Van de 141 voertuigen die passeer den, reden er 34 te hard. Uit schieter was een automobilist die daar 146 kilometer per uur reed. Na de middag stond de "politie te controleren aan de Oranjestraat in de bebouwde kom van IJzendijke. Daar schreven de agenten 67 pro- cessen-verbaal uit, met 110 ki lometer per uur als hoogstge- meten snelheid. Buit zes mille bij inbraak speelhal Axel - Inbrekers hebben het afgelopen weekend zesduizend gulden gestolen uit de kluis van automatenhal Playland aan de Zeestraat in Axel. Ze kwamen binnen door een gat te maken in het golfplatendak van de speelhal. MAANDAG CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijs- •kaarting. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14 uur, kaarting. -Café 'I Centrum, 14.30 u. schie ting. AXEL - DE Vurssche, GOW, kaarting. BOLLINGEN IJzendijke - Bolclub Molenzicht, eerste bolling met 95 inschrijvingen: 1. G. de Boevere-A. Paepe-A. Boeye, 2. A. de Martelaere-Th. de Looze-F. Verbeke, 3. A. de Schipper-K. Ekke- bus-S. de Poorter. Tweede bolling met 30 inschrijvingen: 1. F. Bl'om- me-S. Vermeire-A. Dusarduyn, 2. W. Cornelis-M. Wauters-A. Eecke, 3. H. Goossens-R. Boer jan-S. Boer- man. Eerste Open Haard-concert FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - De scouting Doormangroep hield zaterdag in 't Schelpenhoekje in Terneuzen een geslaagde fancy fair. De opbrengst is bestemd voor de nieuwbouw, nadat het bestaan de scoutinggebouw vorig jaar rond Kerstmis in vlammen opging. woordvoerdster van de scouting. Omdat men nog niet over vol doende geldmiddelen beschikt, zal er in het voorjaar weer een fancy fair worden gehouden. Van onze verslaggever Oostburg - De parkeerbelas ting in de gemeente Oostburg gaat niet met vijftig maar slechts met vijfentwintig pro cent omhoog. De meerderheid van de gemeenteraad stelde zich achter een voorstel van de VVD de stijging van de tarieven te beperken. Het college van burgemeester en wethouders wilde het parkeerta rief verhogen tot 2,25 gulden, maar door het besluit van de gemeenteraad blijft dat nu be perkt tot twee gulden. De gemeente komt daarmee ver der tegemoet aan de wensen van de ondernemers in Cadzand- Bad, die fel protesteerden tegen de forse toename van het tarief. Het voorstel van de WD de stijging tot vijfentwintig procent te beperken werd gesteund door CDA en Dorpsbelangen en Toe risme. Terneuzen - Porgy Bess. Recital door Robert Groslot (piano) en Walter Boeykens (klarinet) met werken van Saint Saens, Van Beet hoven, Poulenc, Lutoslawski, De bussy en Bernstein. Gehoord op zondag 31 oktober. Door Jeanette Vergouwen De Open Haard-concerten- reeks ging gisteren van start. Twee rasmusici stonden borg voor een uitvoering van kwa liteit. In deze serie draait het vooral om de piano. Pianist Robert Groslot liet horen dat hij een goed solist is en een solide begeleider. Hij had geen enkele moeite met deze dubbelfunctie. Het duo Boeykens-Groslot speelt al jaren samen en beschikt over een geweldige techniek. Soms kwam de routine even om de hoek kijken, maar in totaliteit werd er verfijnd gemusiceerd. De akoestiek van de zaal in Porgy Bess is acceptabel, maar wel vrij droog. De Open Haard-concerten vinden steeds op de laatste zondag van de maand plaats en zijn een ge schikte aanvulling van het aan bod. Geopend werd met de sonate op. 167 met een cyclische vorm van Saint Saens, die hij op latere leeftijd schreef. Het stuk biedt de klarinettist de mogelijkheid om alle facetten van het instru ment te etaleren. Omdat de pia no centraal staat, speelde Groslot voor en na de pauze twee solowerken met een ven- schillend karakter: de Mond- scheinsonate van Van Beethoven en Childrens Corner van Debus sy- Tijdens de Beethovensonate wist hij de spanning mooi te behou den en in het levendige snellere tweede deel viel de balans tussen rechter- en linkerhand en de mooie toucher op. Het werk dat Debussy schreef voor zijn doch tertje vergt minder virtuositeit, maar vooral nuances en een die pe muzikaliteit. Het is een sub tiel werk met een parodie op de gitaar, de weergave van het dwarrelen van sneeuwvlokken, melancholie en de jazzy-invloed in de Cake-walk, waarin de hou terige gebaren van een negerpop worden uitgebeeld. Poulenc schreef zijn sonate voor klarinet en piano als nagedach tenis aan Honegger, die evenals hij lid was van de Groupe des Six. De compositie is melodierijk en sfeervol en ze werd virtuoos en met een juiste dialoog ver tolkt. Dat gold ook voor de Pre ludes de danses van Lutoslawski waarin pittige deeltjes worden afgewisseld met grappige stuk jes. Debussy's Gollwogg's Cake walk vormde een goed gevonden overgang naar het slotwerk: de weinig gespeelde sonate van Bernstein. Echt Bernstein met jazzy-elementen en super ro mantische motieven. Van onze correspondent Terneuzen - Vijf scholen voor voortgezet onderwijs uit Zeeuws- Vlaanderen bekampten elkaar in een sportief basketbaltoernooi. De overwinningen gingen naar het Jansenius, Petrus Hondius en Wes- terscheldecollege. Om half negen werd gestart met de diverse wedstrijden. De spelers waren ingedeeld naar geslacht en in diverse leeftijdscategorieën. In afdeling 1, meisjes tot en met 14 jaar, won een team van het Petrus Hondius. Tweede werd eveneens Petrus Hondius en op de derde plaats eindigde De Schans. Bij de jongens won een team van Jansenius. Tweede en derde werd Petrus Hondius, vierde De Schans en op de vijfde plaats eindigde De Steelant. In afdeling 2, meisjes van 15 jaar en ouder ging, Petrus Hondius eveneens met de hoogste eer strijken. Tweede werd Westerschelde- college en derde De Steelant. Bij de jongens van 15 jaar en ouder waren er twee poules. In poule A ging de zege naar Jansenius. Petrus Hondius werd tweede en derde en De Schans vierde. In poule B ging de overwinning naar het Westerscheldecollege. Tweede en derde werd Petrus Hondius en de vierde plaats was voor De Steelant. (ADVERTENTIE) 5 BEVEILIGING een begrip in service en de elektronica van morgen.... Erkend j Uneto I Beveiligings installateur Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 62710

de Stem | 1993 | | pagina 7