DE STEM Meer invloed voor ouderen' 25 uur J an onze correspondente l Bloemen voor de doden Toch druk tijdens herfstvakantie aan kust West-Zeeuwsch-Vlaanderen Recordvangst in De Vogel VVD Oostburg wil prominente rol senioren in bestuurlijke organisaties annend! Lecord aantal majorettes concours Hulst Geen verzet tegen plannen samenwerking duivenclubs BON1, Dunbekmeeuwen gezien bij het Hellegat Gemeente Terneuzen dreigt huurcontract buurtvereniging Hof Zeldenrust op te zeggen Inbrekers spuiten traangas naar Middelburgs paar Wervingsactie vrijwilligers voor knotten wilgen Boetes voor bezit drugs vrij inde in Algid zouden daarll anse consulaa Algiers dol rd. Een politil ïjnen maar ooi! •he extremisten/ 1.000 buitenlanj ;n verlaten. njt t ter wereld, wi 1 van 37.000 t ro do. iet het Japansf 5,2 miljard)! onteerd met een! tobranche en de eren staalbedrij- tl in Los Angeles arrière in 1986 in in elkaar na een uten later in een Angeles stelt een iemand van die Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 In onze verslaggever jadzand-Bad - Tegen alle Verwachtingen in is het in de herfstvakantie gezellig druk geweest gan de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen. Gezien het slechte zomerweer dit jaar rekende de Kust VW in Cadzand-bad niet al te hard op vakantievierders. Achteraf is dat echter enorm meegevallen, aldus een medewerker. De Kust VW blikt terug op een uitstekende bezetting in de ho tels en vakantiewoningen. De week van 9 tot 16 oktober is het aan de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen bijna net zo druk geweest als afgelopen zo mer en noteerde de VW een bezettingsgraad van de vakan tiehuisjes van ruim in de negen tig procent. Dat komt voorname lijk voor rekening van Duitse toeristen, die in die periode herfstvakantie vierden. „Maar ook de afgelopen week is zeer zeker niet tegengevallen," aldus de medewerker van de Kust VW. Vijftig tot zestig pro cent van de vakantiewoningen in Cadzand-Bad was bezet. Toen uiteraard door voornamelijk Ne derlanders die hun herfstvakan tie aan de kust doorbrachten. Opvallend is echter dat tegen woordig ook Luxemburgers de weg naar de kust van Zeeuws- Vlaanderen hebben gevonden. Het is een nieuwe markt die aangeboord is. Een jaar of drie geleden schaften enkele Luxem burgers zich een vakantiehuis aan in de wijk De Brabandere in Cadzand-Bad en dat is kennelijk zo goed bevallen dat ze 'door mondelinge reclame heel wat landgenoten warm hebben ge kregen voor een vakantie aan de kust. „Vermoedelijk komt dat ook doordat het verblijf aan de Bel gische kust in verhouding tot Cadzand redelijk duur is. Sterk punt bij ons is bovendien dat de hotels ook kamers voor een nacht verhuren, terwijl je in Bel gië door de bank genomen toch al gauw minimaal een week moe.t boeken," aldus de woord voerder. ^Jlulst - De zaal zat bomvol en tV-gids. Lees Coverstory. is gratis: code: LB 10 (postzegel hing een lekker sfeertje in e Noordhal van Den Dullae- t in Hulst waar gisteren het hoot Solisten- en Ensemble- oncours voor Majoretten laatsvond. ■hmlachende trotse familiele- en en over de honderd majoret- ln bij wie de zenuwen door de ee' gierden. De jury moest 105 Pbedens beoordelen in allerlei ategoriën en van majoretten in «schillende leeftijdsgroepen. w hele klus waar veel cijfer- [ök bij kwam kijken. •Ike deelnemer moest tevoren en casettebandje inleveren met mUziek waarop zij de oefe ning volbrachten. Een bandje met minstens drie verschillende ritmes: langzame en ook snellere delen. Tijdens de oefening werd gekeken naar bevalligheid, ele gantie, stickbehandeling en op bouw van het nummer. De stick viel meerdere malen, maar dat hoort erbij; de majoret ten bleven glimlachen. De orga nisatie was in handen van De Vossen uit Hulst en alles liep gesmeerd. Er waren deelnemers uit Hulst, Kloosterzande, Dinteloord, Os- sendrecht, Kapelle, Lepelstraat, Rijsbergen, Sint Willebrord, Arnhem, 's Heerenhoek, Lewe- dorp, Breda, Roosendaal, Baar- le-Nassau, Veldhoven, Oud Gas tel, Bakel, Geldrop en Sleeuwijk. In totaal meer dan 160. Van onze verslaggever Terneuzen - Het afgelopen weekeinde zijn door vogel kenners twee dunbekmeeu wen gezien nabij de vogel- trek-telpost het Hellegat. Voor zover het de vogelken ners Marcel Capello, Wilf- ried Mahu en Alex Wieland bekend is, zijn die vogels nooit eerder in Nederland gezien. De twee dunbekmeeuwen (Larus genei) vlogen zater dagochtend laag over de dijk richting Kloosterzande. Ze kwamen uit de richting van de Westerschelde. De vogels broeden in Zuid- en Oost-Europa, lijken op de kokmeeuw, maar zijn iets groter: ze hebben een lange re nek, langere vleugels, een langere snavel en een geheel witte kop. Trots toont Vogelwaardenaar R. Burggrave de vangst van zijn leven: een snoekbaars van bijna een meter lang. camile schelstraete Van onze correspondent Vogelwaarde - Na een 'gevecht op leven en dood' trok sportvisser R. Burggrave uit Vogelwaarde zaterdagoch tend aan het langste eind. Op zijn vaste visstek aan De Vogel deed hij de vangst van zijn leven: een snoekbaars van bijna een meter lang en een gewicht van ruim negen kilogram. Hij klaarde het karwei met een stukje vis (staartje van een voorn) aan de haak van zijn hengel en een vislijn van 18-honderdste. Na een twintig minuten durend gevecht van geven en nemen slaagde hij erin de snoekbaars te schep pen. De snoekbaars had een lengte van 98 cm en woog zoals ge zegd meer dan negen kilo. „Ik vis al meer dan 50 jaar op De Vogel, maar zoiets heb ik nog niet meegemaakt. Ik denk dat een kat ervoor op de loop aldus een tevreden Burggrave. De snoekbaars die hij uit De Vogel opviste moet al een ta melijk oud beestje zijn ge weest. Een snoekbaars van een jaar of vijf, zes oud bijvoor beeld, is gemiddeld 35 tot 55 centimeter lang met een ge wicht van een kilo, zo ver meldt de literatuur. De maxi male lengte van de vis is onge veer 1,20 meter, bij een ge wicht van twaalf kilogram, maar dan gaat het om een snoekbaars die de respectabe le leeftijd van twintig jaar heeft bereikt. Van onze correspondent Terneuzen - Het bestuur van de buurtvereniging Hof Zelden rust St. Annapolder is door het gemeentebestuur van Terneuzen het mes op de keel gezet. De gemeente dreigt het huurcontract van 't Rivierenhuis op te zeggen nu het wijkge- bouw is afgekeurd. Verder wil men de verenigingen die er gebruik van maken elders onderbrengen. Het bestuur van de buurtvereni ging had naar aanleiding van de slechte staat waarin het buurt huis zich bevindt een brief ge schreven aan het college. Vrijdag had het bestuur een onderhoud met wethouder A. Stahl-Hemel- soet. „Tot onze stomme verbazing wil men het huurcontract opzeggen. Dit kan echter alleen maar wan neer wij onze financiële ver plichtingen en onderhoudsver plichtingen niet nakomen, wat niet het geval is. Het is een vreemd gedrag van een verhuur der die zelf in gebreke is geble ven wat het onderhoud betreft. Bovendien ligt er de schriftelijke garantie van de wethouder dat het wijkgebouw in operationele staat gehouden zal worden," al dus Ruud Maes namens de buurtvereniging. Het bestuur is niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. Maes: „Zodra we van het college zwart op wit hebben dat men het huurcontract opzegt zullen we niet nalaten een procedure aan te spannen. Zelfs een zwaar mid del als een kort geding schuwen we niet. We laten ons na tien jaar natuurlijk niet op straat Van onze correspondent Middelburg - Een Middelburgs echtpaar betrapte zaterdagmid dag bij thuiskomst in hun wo ning twee inbrekers. Een van de twee greep een spuitbus en spoot daaruit traangas in het gezicht van de man en de vrouw. Daarna nam het duo de benen en vlucht te de woning uit. De gewaarschuwde politie hield in de Laan der Verenigde Naties twee mannen aan. Na verhoor en een confrontatie met echtpaar bleken niet voldoende bewijzen aanwezig te zijn hen als de da ders aan te wijzen. Uit de wo ning wordt een gouden ring ver mist. zetten," aldus de strijdvaardige voorzitter. Ook het elders onderbrengen van de verenigingen die momenteel gebruik maken van het wijkge bouw is in de ogen van de buurt vereniging onredelijk „Men on dergraaft op deze manier ons financieel beleid. Op deze ma nier wil het college eigen exploi tatie tekorten op sommige ge bouwen zeker aanvullen." Gezien de ernst van de zaak wil het bestuur binnenkort een bij zondere ledenvergadering beleg gen voor de wijk, zodat de wijk bewoners hun zegje kunnen doen over de ontstane situatie. Van onze verslaggever Goes - Er is gebrek aan vrij willigers die mee willen wer ken aan het behoud van de knotwilg in Zeeland. Deze ty pisch Nederlandse boom dreigt uit het landschap te verdwijnen en daarom is het afgelopen weekeinde een lan delijke aanplant-actie van jonge knotbomen gestart. De vrijwilligers trekken in groepsverband de natuur in om op boerderijen, landgoederen en in parken te helpen bij het on- derhoude van de knotbomen. De landelijke actie 'Knokken voor Knotten' is bedoeld om vrijwilli gers te mobiliseren en geld in te zamelen voor de aanplant van bomen en het onderhoud van bestaande bomen. De estafette-actie loopt tot en met zaterdag 11 december en doet alle provincies in Neder land aan. In Zeeland steunt de stichting Landschapsverzorging Zeeland in Goes de actie. De estafette doet zaterdag 13 no vember Kortgene aan, waar vrij- willers dan bomen knotten aan de Emelissedijk. Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - De Koninklijke Marechaussee in Terneuzen heeft het afgelopen weekein de bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die drugs in hun bezit hadden. Zaterdagmiddag gingen twee Fransen op de bon omdat zij niet in het bezit waren van identi teitspapieren. Ze beweerden de boetes niet te kunnen betalen. Enkele uren later werden de twee opnieuw aangehouden. De twee gooiden toen een plastic zakje uit hun auto. Daarin ble ken 69 xtc-tabletten te zitten die ze net voor 800 hadden ge kocht. Ze kregen een boete van 1000. Ook betaalden ze de an dere bekeuringen. Gistermiddag werd een 30-jarige Belg uit Schaarbeek gepakt op het Sluizencomplex. Hij was tien minuten daarvoor via de trac- taatweg Terneuzen binnen gere den en wilde nu via Sas van Gent weer naar België. Bij con trole bleek hij in het bezit van 35 gram hasj en een stiletto. Dat kwam hem op een bekeuring van 6000 te staan. Na betaling kon hij weer vertrekken. Vrijdagavond werd een 21-jarige Fransman aangehouden op de Tractaatweg. Hij bleek in het bezit van 60 gram marihuana en kreeg een boete van 400. Zaterdagochtend werd een 25-jarige Belg uit Niel aange houden. Bij controle bleek dat hij nog een gevangenisstraf van 19 dagen moest uitzitten voor overtreding van de opiumwet. peseta's losgeld zijn ngst durende 'in de land tot een golf van .ratisten. V I h t e I i n g Helpt vluchtelingen buiten Nederland Stadhouderslaan 28 2517 hz Den Haag ok over het of op zaterdag of zondag of op beide dagen leien wordt later een uitspraak riaan. Het bestuur van de af- ling Zeeland van de Neder- ndse Postduivenhouders Orga- satie heeft in overleg met de iterdagvliegers een sport stap- mplan gemaakt, waarbij de le- •n na elke fase hun zegje kun- :n doen. "Agens voorzitter Buysse wordt or het financiële gedeelte des- indige en onafhankelijke hulp gehuurd. Een van de aanwezi- n wilde weten wie het bestuur idracht had gegeven om ge- rekken met het bestuur van de terdagvliegers te beginnen. Ie bestuursleden van de afde- zijn uit uw midden geko- Volgens Buysse verplichten de verenigingen zich bij aanname van de beleidsnota om het voor gestelde vluchtprogramma uit te schrijven en de leden de kans te geven mee te spelen. „Dan laat je bijvoorbeeld slechts een deel van de wedvluchten meetellen voor het kampioen schap. Ik verzoek u ervoor te zorgen dat de organisatie binnen uw vereniging goed in orde is. Een goede samenwerking zal in de komende tijd noodzakelijk zijn. Taken verdelen over enkele commissies waardoor het be staansrecht van de duivensport behouden kan blijven. Dit zal van u allen extra inspanningen vergen." Een vrouw in Aardenburg brengt chrysanten m Van onze correspondente Aardenburg/Eede - Met enkele majoretten voorop trok afgelopen zaterdag een plechtige herdenkingsoptocht door Aardenburg. Daar vond net als in Eede en Sluis het jaarlijkse eerbetoon plaats aan de mensen die in de Tweede Wereldoorlog door geweld om het leven kwamen. De herdenkingsplechtigheid begon in de Hof van Eede in Eede, waar burgemeester E. Jongmans van Aardenburg de deelnemers aan de herdenkings plechtigheid ontving. Onder hen bevonden zich 1 r de begraafplaats. foto camile schelstraete vertegenwoordigers van het Canadese, Belgische en Nederlandse verzet, oud-strijders, het peleton Canadian Forces Base en leden van de Canadian Pipes and Drums Band. Bij het oorlogsmonument vond een korte herden kingsplechtigheid plaats en daarna werden bloe men gelegd bij de drie monumenten. Na de tocht door Aardenburg vond een receptie plaats op het gemeentehuis van Aardenburg. Na de middag stonden er nog dodenherdenkingen plaats in Ret- ranchement en Sluis. Vanochtend vindt de traditionele bevrijdingsmars van Hoofdplaat naar Knokke plaats. De tocht begint tussen 8.30 en 9.30 .uur in de Paulinapolder te Hoofdplaat. Er waren twee prijsuitreikingen en alle deelnemers kregen uit handen van voorzitster M. van Hoije, een sleutelhanger als her innering overhandigd. Heel wat majoretten promoveerden naar een hogere categorie en sommi gen mogen door het hoge aantal punten meedoen aan het kam pioenschap. De ereprijs van de gemeente Hulst voor de prestatie met het hoogste aantal punten werd door wethouder P. Weemaes gegeven aan: Ilona van Hogeloon van Twirling Sport uit Sint Wille brord. Zij kwam uit in de derde divisie. 1 1993 Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,.KIeintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen iter nomen actieschip Noorse havenstad :en rechtbank in Albert Kuiken en dat zij te dicht bij rennen dat, maar an het booreiland de Naties heeft in -raketten of ander de missie zondag heeft onder meer :n naar verborgen legd. rak meer dan 200 verborgen. Tijdens superkanonnen en ens die in het land ;er VS echtshof heeft op ;praak geblokkeerd homoseksuelen in ïeven. Dat betekent het leger voorlopig ak van een rechter Ie discriminatie van rekkende gevolgen. iar geldende verbod listerie ging ook in :ijn uitspraak in de vorig jaar ontslagen rd dat hij homofiel aangenomen. bij brand acteur Jean-Paul het leven gekomen was 40 jaar. 1 woning. Belmondo Paul Belmondo. a vrij [glesias Zamora, die kische separatische zaterdag door zijn ens zijn familie alles Dat schrijft de plaatselijke afde- ing van de WD in die gemeente in het voorlopige programma roor de aanstaande gemeente- •aadsverkiezingen. De liberalen wijzen erop dat het jercentage ouderen in Oostburg >roeit. Dat komt niet alleen door ie vergrijzing van de eigen be- olking, maar ook door de vesti ging van 'nieuwe' ouderen bin- len de gemeentegrenzen. „Onze 'emeente heeft kennelijk iets te lieden aan pensioengerechtig- ien," constateert de VVD in het irogramma. Woonklimaat Daarom is het volgens de afde- .mg belangrijk dat Oostburg er- roor zorgt dat dit aantrekkelijke woonklimaat voor ouderen ook gehandhaafd blijft. Onder meer im die reden streeft de WD iaar één organisatie voor Thuis- ;org in de regio zodat ouderen anger zelfstandig kunnen wo- nen. De partij pleit verder in het programma de toename van het aantal vrijwilligers in welzijn- sinstellingen te stimuleren. Want door bezuinigingen in deze sec tor is de inzet van. vrijwilligers de aangewezen oplossing om met minder geld die werksoorten toch overeind te kunnen houden, menen de Oostburgse liberalen. Tweede woning Het ontwerp-verkiezingspro- gramma bevat ook een pleidooi voor afschaffing van de in ja nuari dit jaar door de gemeente raad aangenomen gebruiksver- ordening die het tweede-wo- ningbezit aan banden legt. Dat besluit is trouwens zeer tegen de zin van de gemeenteraadsfractie van de WD genomen. De fractie ziet als bekend te veel leeuwen en beren op de weg, vooral waar het de controle op tweede-wo- ningbezit betreft. Zeeuwse zondagvliegers en zaterdagvliegers Van onze correspondent ichoondijke - Een ruime meerderheid van de zondagvliegers an de Zeeuwse postduivenvereniging is positief over de oorgenomen samenwerking met de zaterdagvliegers. Dat sleek tijdens een vergadering van de zondagvliegers in zaal Wijffels te Schoondijke. [et voorstel om in drie jaar te ;omen tot een afdeling Zeeland ndervond bij de meeste van de ngeveer 120 aanwezigen geen eerstand. Of de samenwerking rssen de zondag- en zaterdag- liegers uitmondt in een fusie of et oprichten van een geheel ieuwe afdeling komt pas in 996 aan de orde. zen," antwoordde Buysse. „Van ons mag worden verwacht dat we initiatieven nemen. Dat bete kent ook inspringen op ontwik kelingen die landelijk gepresen teerd zijn. Gezien de ledenont- wikkeling en de bezetting van diverse commissies vonden wij dat we tijdig moesten ingrijpen voordat we verder afglijden." De majoretten bleven giste ren glimlachen. foto camile schelstraete vn Private Idaho, Little Nikita en roman Interview t Tom Cruise zou vensrivier uit een Van onze verslaggever Oostburg - Ouderen moeten een prominentere rol gaan spelen in de bestuurlijke organisaties binnen de gemeen te Oostburg. Als er steeds meer ouderen komen, hebben die immers ook recht op meer inspraak en invloed.

de Stem | 1993 | | pagina 5