Onderwijs tevreden over cao CNV wil meer matigen dan werkgevers over sfusies D66-congres: lobbybeurs met huisvlijt D'Ancona: "Gevaarlijk om te roepen dat grens dicht moet eer iem ome uet Bonden en overheid eens over salarisverhoging, banenplan en verlof Rennen voor Brinkman binnenland a3 Vogelvrij mode? DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT R 1993 Al Liberg Liberg deze zake, andelt hij ook 4 rlei stijlen eombj erkt hij naar Omdat hij deze^i an werken zowel n technisch kunnëj n inhoud realiseert het publiek verba s bijna vermoey het subtiele even maat en overdag de voorstelling be in het minst door j e kunststukjes dj met overbekend deuntjes, at Liberg yoghurt s Bernhard en Jule raven in zijn waan eem. En het fraai, mogelijke combina at iedereen het kaï Hij toont aan dat d het banale en he auwelijks te trekker goes classics'), vormt zijn schep. 1 vanuit de hemel uitgewerkt is en eer eheel vormt. Daar we al kunnen genie- sen op saxofoon (Mi- een bizar zingende tra en Woody Allen sje van jaren zestig wetenswaardigheden appelijke prietpraat bracht, maar minder dan het hemelse deel de afsluiting vormt ond virtuoos geweld, k uit de boom van chappelijke relevante n' heeft vast nie st. Dat laatste zullen aretfanaten graag be nrader r fouten in de voorge- van zijn patiënt en eren van medicijnen, lijk probeert hij in de van Stephanie tot gestorven muzikale et wie zij een goede en de relatie tot haar ende vader, die de mu- DESTEM MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 Utrecht (anp) - In de voorbe sprekingen voor het centraal overleg tussen werkgevers en vakbeweging is een merk waardige situatie ontstaan. De christelijke vakcentrale CNV wenst in een eventueel centraal akkoord in de Stich ting van de Arbeid (het over legorgaan van de sociale partners) verder te gaan met loonmatiging dan de werkge versorganisaties voor ogen staat. „We hebben iets in de aanbie ding wat we niet verkocht krij gen," zegt CNV-voorzitter A. Westerlaken. „Wij zijn op het gebied van de lonen niet tot het uiterste bevraagd door de werk- gevers. Onze onderhandelaar had meer wisselgeld in zijn ach terzak dan hij kon uitgeven." Het CNV wil dat een centraal akkoord in elk geval een passage bevat die cao-onderhandelaars oproept bevriezing van de Ionen in hun bedrijf of bedrijfstak te bespreken. Westerlaken vindt dat het akkoord 'moet uitstralen dat de loonsverhogingen volgend jaar op, of heel dichtbij de nul uitkomt'. Een vertrouwelijk stuk dat vrij dag gereedkwam en de basis voor een eventueel centraal ak koord moet vormen, is een stuk vrijblijvender. Er staat in dat per onderneming of bedrijfstak moet worden gezocht naar ruim te voor een verbetering van de lonen in enige vorm. De werkgevers stemmen in met de tekst, die is gebaseerd op de uitkomsten van een gesprek on der vier ogen tussen de onder handelaars van de grootste werkgeversorganisatie (VNO) en de voornaamste vakcentrale (FNV). Sterker nog, zij voelen niets voor een akkoord waarin de veelbesproken nullijn promi nent wordt vastgelegd. Zoals met vrijwel alle onderwerpen, willen de werkgevers de cao-on derhandelaars in de bedrijfstak ken een zo groot mogelijke be wegingsvrijheid geven. Aanbeve lingen over bevriezing van de lonen over de hele linie zouden die ruimte alleen maar beperken. De opstelling van het CNV is mede ingegeven door strategi sche motieven. Eén van de voor naamste redenen om zo naarstig te streven naar een centraal ak koord is dat de sociale partners de politiek buiten de deur wen sen te houden bij het bepalen van de arbeidsvoorwaarden. Mi nister de Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft herhaal delijk gedreigd bevriezing van de lonen wettelijk af te dwingen, als werkgevers en vakbeweging er zelf niet in slagen de nullijn. Ook op tal van andere gebieden dreigt het kabinet met ingrijpen als de sociale partners niet tot zaken komen. Westerlaken is er van overtuigd dat de huidige 'basistekst' het kabinet niet ver genoeg gaat. De positie van de FNV blijft vooralsnog in nevelen gehuld. De grootste vakcentrale laat offici eel weten nog steeds vast te houden aan nota Werk, werk, werk en nog eens werk. Daarin stellen FNV en CNV als richtlijn dat de prijsstijgingen in de lonen gecompenseerd moeten worden. Als er in de cao's harde werkgelegenheidsafspraken worden vastgelegd, kan daar eventueel van worden afgewe ken. Dat geldt ook als de finan ciële situatie, of de concurrentie positie van een bedrijf(stak) in het geding is. Of de FNV bin nenskamers een ander geluid heeft laten horen is niet bekend. De FNV is het absoluut niet eens met de inschattingen van Wes terlaken. Anders dan de CNV- voorzitter denkt de grootste vak centrale dat de huidige teksten het kabinet wel degelijk kunnen overtuigen, zodat een wettelijke looningreep achterwege kan blij ven. Den Haag (anp) - Zowel minister Ritzen als de vakbon den zijn zeer tevreden over de vrijdagnacht afgesloten cao voor de 350.000 werkenden in het onderwijs. Vol gens de minister is het bereikte resultaat 'verbluffend' en Abop-voorzitster Ella Vogelaar vindt het 'heel netjes'. De cao omvat een salarisverho ging van 2,6 procent en afspra ken voor bijna 5000 nieuwe ba nen. Die combinatie is voor Vo gelaar 'meer dan ik had durven hopen'. Er komt een andere regeling van de arbeidsduurverkorting en oudere leraren krijgen een wat lichtere weektaak. Voor de vak bonden was het een breekpunt, aldus Vogelaar, dat bij beide regelingen alle vrijkomende uren worden opgevuld. Dat levert nu zo'n 5000 nieuwe banen op. Wachtgeld De nieuwe banen moeten zo veel mogelijk werklozen met een wachtgelduitkering weer aan werk helpen, want daarvan zijn er veel te veel in het onderwijs. Afgesproken is dat de schoolbe sturen zelf de kosten voor die wachtgelden moeten gaan dra gen. Om het risico te spreiden wordt een participatiefonds op gericht, dat het voor uitkeringen bestemd geld voor de scholen gaat beheren. 'Banenverlies door zo kon waarderen, een uitbesteden Werk' vinden, ntaties zijn hard en Den Haa8 (anP> Minister loos en de emoties ne- het niveau aan van an die elk moment kan 1. Niettegenstaande de- ng weten beide acteurs 0 uit te balanceren dat "ad sprake kan zijn van f meer harmonisch, zij eemd duet. n Rijthoven ligt de rol beroepskikker uitste- j blijft onverstoorbaar werken, hoe zijn hem onder de nagels uitha- tiënt hem ook schof- a van Dyck toont haar topactrice op grandio- door haar zeer genuan- 1 maar vooral door haar 'n evenwicht te houden al koord van instorting sting. zitting waarin uiteinde de psychiater zijn stel- erlaat en overgaat tot otionele aanval waarbij hanie zeer hardvochtig echte situatie drukt, beiden hun afweer en de handdoek in de ring. an ook het punt waarop ski het verder aan de van de toeschouwer om uit te maken hoe het et deze echte mensen, s en bloed afloopt, men- s wij zijn. Voor wie van eel houdt een aanrader. Andriessen (Economische Za ken) voert gesprekken met onder meer KLM, verzekeringsmaat schappijen en banken die van plan zijn hun administratief werk uit te besteden aan zoge naamde lage-lonen-landen zodat ze goedkoper uit zijn. De be windsman zei zondagavond in KRO's Brandpunt bevreesd te zijn voor verlies aan werkgele genheid. Het zou in Nederland niet alleen om adminstratieve werkzaamhe den, maar ook omhoogwaardig researchwerk gaan. „We moeten meedoen in de strijd dat werk hier te houden, we moeten ons wapenen." FNV-voorzitter Stekelenburg schat dat het uitbesteden van werk naar lage-lone-landen Ne derland tienduizenden banen gaat kosten. Vogelaar: „We moeten dit nog nader uitwerken en dat wordt echt nog wel een krachttoer. Maar we zijn bereid ons aandeel te leveren om het veelkoppig monster van de werkloosheid te bestrijden. Met vereende krach ten moet dat te doen zijn." Koppeling Ook minister Ritzen van Onder wijs toonde zich zeer ingenomen met het 'verbluffende resultaat'. De salarisverhoging van in to taal 2,6 procent is volgens hem 'niet exceptioneel', maar doet niet onder voor die in andere sectoren. De nieuwe cao zit ingewikkeld in elkaar, vandaar de onderhan delingen zo lang duurden, zei Ritzen. Vooral de besprekingen over het terugdringen van de wachtgelduitkeringen aan werk loze leerkrachten en het uitbrei den van het aantal banen in het onderwijs met 4.500 namen veel tijd in beslag. Ritzen noemde het een groot voordeel dat op de onderwijsbe groting zowel de salarissen van onderwijspersoneel als de wachtgelduitkeringen staan. Dat maakt het mogelijk om concrete afspraken in de cao te maken over minder uitkeringen en meer banen. „Het is misschien aardig om dat ook voor andere sectoren in ge dachten te houden," aldus Rit zen. Bij bedrijven is die directe koppeling er niet. Op hun begro ting staan alleen de salarissen en niet de uitkeringen aan werkloos geworden personeel. Verlof Ritzen toonde zich ook voorstan der van het idee van de onder wijsbond Abop om 'sabbatsver lof' te introduceren voor leer krachten. Die zouden daardoor na een aantal jaren werken een tijdje met betaald verlof kunnen om 'bij te tanken'. Volgens Rit zen is het hoog tijd dat het onderwijs gaat meedoen met dergelijke ontwikkelingen. Wordt het in Nederland mode om voorafgaande aan risicowed strijden in het betaalde voetbal mensen massaal op te pakken om ordeverstoringen te voorkomen? Of is het nog een graadje erger en wordt het mode om loslopende voetbalvandalen snel, te snel, vogelvrij te verklaren? In ons land mogen we ons gelukkig prijzen met de bescherming van de rechten van de burgers en de manier waarop in de wet de taken en bevoegdheden van de politiemacht zijn vastgelegd. Slechts in uitzonderlijke gevallen kan met behulp van de gemeentewet de bevoegdheid van de politie sterk worden verruimd. De dag voorafgaand aan de voetbalwedstrijd Neder- 'and-Engeland is dat ook gebeurd. Honderden supporters zijn in ten kazerne vastgezet. Het door de gemeentelijke autoriteiten sejubelde artikel in de gemeentewet maakt het mogelijk om edereen, die de indruk wekt dat hij of zij de openbare orde wel sens zou kunnen verstoren, op te pakken. ^la de wedstrijd NAC-Ajax rijst de vraag of niet te snel naar dit artikel in de wet is gegrepen om tientallen supporters voor enkele uren vast te zetten. Bovendien nog met vier man in een oordvoerder Beinema, ce.'- De Ajax-aanhang in de Bredase binnenstad wekte zaterdag- ij vertegenwoordig een ["'ddag niet direct de indruk de orde te willen verstoren. Wel vyas eid in zijn fractie Daar- aet zo dat een groot deel van de groep bekend is bij de politie Beinema vandaag niet 'an ordeverstoringen in andere steden in ons land. Als iedere ord voeren tijdens een Nederlander op die manier opgepakt gaat worden voor zaken, met minister D'Ancona ^ap(voor hij of zij bij de politie bekend is, zijn we op een hellend r). Zijn collega Koetje erdeeld over de vraag e wet beperkt moeten t. binet heeft met de steun A, WD en D66 een Ka- erderheid achter zich. derlandse Vereniging van listen is woedend. »Z° de toekomst van de dag" rs over aan de vrije ;n van de markt. Aat>ëe' tgevers meer belang stel- commerciële televisie, zien somber in voor de dag" aldus NVJ-secretaris eg. vlak beland. Bij Nederland-Engeland was het nog zo dat er al ernstige rellen waren uitgebroken. In Breda was dat zeker niet het geval. Integendeel, de Bredase burgemeester dronk een glas bier met de supporters voor hij de politie later op de dag toestemming gaf Z|in 'barvrienden' op te bergen. Na Nederland-Engeland was het het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de euforie probeerde te temperen met enkele kritische vragen. Het departement kondigde een onderzoek aan dat duidelijk moet maken of er niet te snel een beroep wordt gedaan op de zogeheten noodverordening. Haast lijkt daarbij geboden. Want na NAC-Ajax dreigt dat voetbalsupporters voortaan vogel- vnJ zün wanneer ze hun club naar steden elders in ons land v°|gen. En dat kan zeker niet de bedoeling zijn van het gebruikte artikel in de gemeentewet. Een peuter uit Deventer weet niet hoe snel hij moet wegrennen voor CDA-fractieleider E. Brinkman. Hij moest niets hebben van diens politieke praatjes. Brinkman was in Deventer voor de landelijke CD A-bestuurdersdag. Tussen de bedrijven door beantwoordde hij, vanaf een bankje in hartje-stad, vragen van passanten. foto anp Door Jan Greyn Krimpen gaat van au (zie de PvdA), maar flink groeien doet niet veel minder pijn. De D66'ers die afgelopen weekeinde congres seerden, en vooral de leden-van-het-eerste- uur van die partij voelden het aan den lijve. Liefst duizend congresgangers stroomden toe om te praten over migratie en over het programma voor de Europese verkiezingen; het was een cijfermatig record in de ge schiedenis van de partij van Hans van Mierlo. Een enkele oude rot zat er beteuterd bij, terwijl erelid Van Mierlo probeerde enig historisch cachet te geven aan zoveel toe stroom; de speciale partijfotograaf moest zelfs opdraven om het hoogtepunt vast te leggen. Het waren niet eens de jeugdige, volgens sommigen 'yuppige' nieuwe leden die voor gefronste grijze wenkbrauwen zorgden, eerder de leden van weleer die ineens weer opdoken. Want succes heeft vele vaders, maar ook erg veel nazaten. Hans van Mierlo maalde er niet om. Hij maakt zich alleen zorgen over de wel erg gunstige opiniecijfers. Van Mierlo vermoedt er in momenten van grote somberte en achtervolgingswaan een slimme tactiek achter van tegenstanders. Want degeen die hoog stijgt kan even diep vallen. Ieder signaal dat het bolwerk D66 onder druk dreigt te komen, vangt Van Mierlo met gretigheid op. En als een prominent D66-lid uit Lelystad, ene Hans Gruyters, opzienbarende opmer kingen maakt over migratie staat dezelfde Van Mierlo klaar met een emmer om de brand te blussen. Met gespitste oren liep Van Mierlo afgelopen weekeinde rond in Veldhoven, waar zijn partij congresseerde. Het is de vraag of hij veel heeft mee gekregen van de presentatie van de ruim 140 kandidaten voor de Tweede Kamer, die daar - als ware het een politieke beurs - vertelden waarom ze per se in het parle ment moeten komen. Een wand met daarop geprikte foto's verried veel van de huisvlijt die aan zo'n presentatie vooraf gaat. 'Wees Blij, Stem Meij' roept een kandidaat de congresganger vanaf het prikbord in rijm toe, een ander dat hij (h)eerlijk en helder is. Fotografen en zij die dat ooit willen worden, hebben de laatste weken hun best gedaan om de kandidaten en -tes op hun voordeligst te kieken. Plaatselijke drukkers hebben een extra centje verdiend en één kandidaat heeft een oude stencilma chine van zolder gehaald. Twee duo-kandi daten hebben de kosten samen gedeeld. Ook de twee (individuele) kandidaat-lijst trekkers voor het Europees Parlement lopen pratend, paaiend en lobbyënd rond. Jan- Willem Bertens en Laurens-Jan Brinkhorst schieten mensen aan, knikken vriendelijk en babbelen wat af. Als gentlemen zullen de twee elkaar bestrijden, beloven ze. Ieder weet voor zich toch dat-ie wint. „Abso luut," zegt Bertens. „Niet omdat ik beloond moet worden voor mijn werk de laatste jaren in het Europees parlement, maar omdat ik dat werk kan en ken." Afgezien van de nummers één en twee staat van de kieslijst voor Europa nog niets vast. D66 vermoedt een zetel of vijf te verwerven - tegenover één nu; die van Bertens. Ver moedelijk zullen zich na de twee beleefde kemphanen om het lijsttrekkerschap nog twee dames (Joke Bogaers en Eerste-Ka- merlid Hanneke Gelderblom) en een heer (Doeke Eisma, nu Tweede-Kamerlid) voe gen. Maar eerst moeten ze nog wachten op de gemeenteraads- (in maart) en de kamer verkiezingen (in mei). Motorai trekt 88.000 bezoekers Amsterdam - De Motorai '93 heeft 88.050 mensen naar de RAI in Amsterdam getrokken. Volgens de organisatie van het vierdaagse evenement had één op de twee bezoekers concrete plannen om een motor te kopen. De belangstelling ging vooral uit naar toermotoren, choppers en sportieve wegmotoren. Ruim éénderde van de bezoekers had nog geen motorfiets. Bevoegdheden ombudsman uitgebreid Den Haag - De nationale ombudsman, mr. drs. M. Oosting, mag vanaf 1 november 1993 ook klachten behandelen van burgers over de zelfstandige bestuursorganen. Dat zijn instanties die overheidstaken uitvoeren, maar niet vallen onder de (recht streekse) verantwoordelijkheid van een minister. De klacht moet betrekking hebben op een gebeurtenis na 1 november 1993. Er zijn enkele honderden van deze instanties. Voorbeelden zijn de bedrijfsverenigingen, de Sociale Verzekeringsbank en de Kamers van Koophandel. De nationale ombudsman was al sinds 1 januari 1982 bevoegd klachten te behandelen over de ministe ries en de politie. Vanaf 1 januari 1994 zullen ook de water schappen vallen binnen de bevoegdheid van de nationale ombudsman. Vreugdenhil niet op kandidatenlijst CDA Den Haag - Het CDA-Twee- de-Kamerlid mr. Th.O. Vreug denhil (zie foto) is niet be schikbaar voor een volgende termijn in de Kamer. De fi nancieel specialist van de CDA-fractie heeft deze beslis sing genomen omdat hij het niet eens is met het feit dat oud-staatssecretaris Van Rooijen op de kandidatenlijst voor de verkiezingen staat. De CDA'er denkt dat de keuze voor de katholiek Van Rooijen ('een aansprekende KVP-kan- didaat') enerzijds te maken heeft met de bloedgroepenk westie (zelf is Vreugdenhil ge reformeerd) maar anderzijds I met het feit dat de partij zijn financieel beleid niet steunt. Fractievoorzitter Brinkman liet zaterdag via zijn woordvoerster weten geen commentaar te willen geven op het besluit van Vreugdenhil. Volgens Vreugden hil probeert de partij haar gram te halen omdat zij het niet eens is met zijn fiscaal beleid, zoals de verdediging van het belasting- plan-Oort, het onder andere scherp beknotten van de fiscale aftrekposten. 'Oort' is al ingevoerd. Volgens Vreugdenhil kun nen echter ook zijn plannen voor het afschaffen van de vermogensbelasting voor ondernemers niet op grote steun in de partij rekenen. Dode man op oprit Provinciehuis Den Haag - Op de oprit naar de parkeerplaats van het Provinciehuis in Den Haag is zondag in een auto het lijk ontdekt van een 36-jarige Rotterdammer. Volgens de politie zijn op het lichaam twee schotwonden gevonden. De man is een Nederlan der van Turkse afkomst, aldus een woordvoerder. Het lichaam werd ontdekt door een voorbijganger. Hij zag in de auto onder een deken een hand zag uitsteken. De politie heeft zondag een grootscheeps buurtonderzoek ingesteld. Uit getui genverklaringen is gebleken dat de auto (een rode BMW) zeker een half etmaal op de oprit heeft gestaan. 'Dienstplichtigen weg uit ex-Joegoslavië' Amersfoort - De Nederlandse dienstplichtigen moeten terugge trokken worden uit het voormalig Joegoslavië als daar de vrede met wapens moet worden afgedwongen. Dat vindt de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen. De AVNM reageert daarmee op het nieuwe, verharde standpunt van de EG dat humanitaire hulp in Joegoeslavië desnoods met wapengeweld op de plaats van bestemming moet worden gebracht. De AVNM is met ruim 22.500 leden de grootste belangenvereni ging van dienstplichtigen. Zij zegt 'zeer verontrust' te zijn over de veiligheid van de ongeveer 1000 Nederlandse VN-militairen, van wie de helft dienstplichtig is. „Als voedsel- en andere hulp gewapenderhand moet worden vervoerd, neemt de kans op represaille toe," aldus AVNM-woordvoerder Harmen van der Schoor „en dat betekent dat veiligheid van onze mensen daar niet langer gewaarborgd is. Op dat moment blijft er niets anders over dan de dienstplichtingen in VN-verband de kans te geven om naar huis te gaan." Volgens Van der Schoor zijn de Nederlandse militairen niet opgeleid voor het afdwingen van de vrede. PSP'92 doet mee aan verkiezingen Utrecht - De heropgerichte Pacifistische Socialistische Partij (PSP) heeft dit weekeinde besloten om mee te doen aan de Tweede-Kamerverkiezingen in mei 1994. Dat besluit is genomen tijdens de algemene ledenvergadering van de partij in Utrecht. In november zal de partij besluiten wie als lijsttrekker optreedt. Dat is in elk geval niet Fred van der Spek. Die heeft wel alle steun aan de nieuwe Tweede-Kamerfractie toegezegd, maar is niet voor het lijsttrekkerschap beschikbaar. De PSP zegt dat veel mensen van mening zijn dat er een duidelijke tegenhanger nodig is voor het pragmatisme dat alle in de Kamer vertegen woordigde partijen bezigen. „Uit dat laatste hebben we de conclusie getrokken dat PvdA, D66 en GroenLinks als afzonder lijke partijen hun langste tijd waarschijnlijk alweer gehad hebben," De partij zal uitkomen onder de naam PSP'92. Het Centraal Stembureau voor de Kamerverkiezingen wees in maart een verzoek van de partij af om uit te mogen komen onder de naam PSP. Die naam zou misleidend zijn. Minister Hedy d'Ancona (WVC) wil het roer om gooien met de opvang van asielzoekers. De op vangcentra zitten overvol en de kosten lopen uit de hand. Maar het idee dat ze afgelopen vrijdag op perde om gemeenten mee te laten werken bij die opvang, is niet in goede aarde gevallen bij de ge meentebesturen. D'Anco na is echter onvermurw baar: „Die burgemeesters moeten maar eens in Bosnië gaan kijken. Door Carla Joosten Inwoners uit Wassenaar wil len geen asielzoekers in hun achtertuin omdat hun huizen dan in waarde dalen. „Dan wachten ze maar met het ver kopen van hun huis. De noodopvang die we in Wasse naar gepland hebben, duurt [haar tot 1 april volgend jaar," luidt de laconieke reactie van minister D'Anco na. En over ouders uit het villadorp die klagen dat kinderen van asielzoekers naar de plaatselijke basisschool komen, waardoor de eigen kinderen geen fatsoenlijk Nederlands leren, zegt ze: „Die mensen moeten eens gaan kijken in de Haagse Schilderswijk. Daar zitten kinderen uit allerlei culturen op één school." De minister die verantwoorde lijk is voor de opvang van asiel zoekers vindt het de hoogste tijd dat ook gemeenten als Wasse naar hun steentje bijdragen. „Waarom lukt het wel in Gilze en Rijen of in een gehucht als Azelo?" vraagt zij zich af. Doordat niet alle gemeenten in Nederland asielzoekers willen opvangen, wordt steeds vaker een beroep gedaan op colleges van burgemeesters en wethou ders, die wel van goede wil zijn. Die 'onevenwichtigheid' is D Ancona een doorn in het oog. Daarom wil ze af van de centrale opvang in de 52 centra in den lande. Alle gemeenten zouden leegstaande scholen, internaten of kloosters beschikbaar moeten stellen. D'Ancona opperde haar Minister H. D'Ancona: 'Te laat begonnen met. integratie' foto hendriksen-valk idee vorige week voor het NOS- Journaal toen haar werd ge vraagd of het geen tijd werd om weigerachtige gemeenten te dwingen asielcentra te openen. Haar uitspraak baarde opzien. Volgens D'Ancona is ten onrech te aangenomen dat ze al een kant en klaar plan heeft. „Ik word van dag tot dag geconfron teerd met het risico dat grote groepen mensen, onder wie vrouwen en kinderen, op straat komen te staan omdat alle op vangcentra vol zitten. Dan is het toch niet verboden om na te denken over een ander systeem, zonder dat je het hebt uitge werkt?" Van de beschuldiging dat ze las ten afschuift naar de gemeenten, wil ze niet horen. „Kijk, in feite is de rijksoverheid nu ook afhan kelijk van de gemeenten. Zonder hen kan ik geen asielzoeker op vangen. Maar ik wil dat wel evenwichter spreiden," zegt D'Ancona. Ze rekent voor dat in de opvang centra 5000 asielzoekers een le gale status hebben en dus in Nederland mogen blijven. Die mensen horen door te stromen naar gewone huizen. De centrale opvang is kostbaar. Bovendien vindt D'Ancona het onmenselijk om iemand zolang in een als tijdelijk bedoelde centrum te la ten zitten. Dwang richting ge meenten kan de minister niet uitoefenen. Ze hoopt de gemeen ten in 'innige samenspraak' over de streep te trekken. Hoe moeilijk dit is bleek vorige week toen burgemeester Hans Gruyters van Lelystad waar schuwde dat de grens is bereikt en dat Nederland zelfs moet overwegen geen vluchtelingen meer op te nemen. Volgens D'Ancona spreekt Gruyters niet namens de Nederlandse bevol king. „Wie de televisie aanzet, kan de oorlogsellende in bijvoorbeeld het voormalige Joegoslavië zien. Het weinige dat wij kunnen doen is ons het lot van die mensen aantrekken en hen onderdak ge ven. De burgemeester moet maar eens gaan kijken naar de mens onterende toestanden in de op vangkampen in de oorlogsgebie den." Gevaarlijk en meer dan onver standig, noemt ze uitlatingen als die van Gruyters. D'Ancona: „Het is gemakkelijk oordelen vanuit het noodgebied Flevoland (deze provincie krijgt miljoenen guldens aan EG-steun, red.). Maar er zullen altijd mensen denken: dat is een wijs man, die zegt het. Waarom doet de rege ring dat nou niet?" D'Ancona ziet weinig mogelijk heden om de stroom vluchtelin gen in te dammen. „We kunnen toch geen prikkeldraad rond Ne derland zetten. Nu komen de meeste vluchtelingen uit ex-Joe goslavië, Somalië en uit Irak en Iran. Naar die landen kun je niemand terugsturen. Dat kan ook niet op grond van interna tionale verdragen. Daarom krij gen nu ook meer mensen dan voorheen een verblijfstitel." Vergeleken met andere Europese landen neemt Nederland volgens D'Ancona maar een bescheiden percentage vluchtelingen op. Toch signaleert ook zij dat de gastvrijheid onder de Nederlan ders afneemt. De minister spreekt over 'een fundamenteel probleem'. „We zijn te laat begonnen met het integreren van nieuwkomers. Het draagvlak in sommige be volkingsgroepen brokkelt af, omdat zij het gevoel hebben met de problemen van buitenlanders te worden opgezadeld. En in de praktijk is het ook zo dat Neder landers die het toch al moeilijk hebben, die problemen er nog eens bij krijgen." „Daarom moeten we meer tijd en geld investeren om de mensen die hier mogen blijven, sneller te laten integreren. De aanpak van de minderhedenproblematiek en van het milieu vormt dé grote opgave voor de politieke partijen om Nederland leefbaar te 1. u- den".

de Stem | 1993 | | pagina 3