rel' 'Over vier jaar nieuwe wao' on Bloed van omstreden Duits bedrijf toch op Nederlandse markt Enquêtecommissie sociale zekerheid: VN-medailles voor Cambodja-gangers Nieuw onderzoek naar rol agenten in incestzaak Onduidelijkheid troef AbvaKabo eist meer werk Vredeling: Nederland hielp Israël ook al in Suez-crisis destem BINNENLAND A3 'Invalide' berooft geldloper DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT RDAG 30 OKTOBER 1993 geen Zij snel- alar- -root NS. nog ica- eNS lijke at er ngen erleg ijks- een len. In ijfelde l alle iseerd gifti- o be- la de seren. digde eber- S via >m 10 rintig idruk nende oleurs Vraag aan Rijkswaterstaat; Van Bosxel rond 10 uur gj morgen: „Weet u wat er aa. hand is?" Een schouderoph' is het antwoord en dan: ,q maar in m'n pet... Die ran® ders wilden de bocht niet nem bang dat die wagon van de r; zou kieperen." Na het hernieuwe crisisbera repte De Groot zich naar ongevalslocatie bij de Moerdii brug. Ook brandweerman H zing was ondertussen in gekomen. Boos: „Ik heb die gens van de NS uit hun gebeld en gezegd: je regelt er geregeld moet worden snel." „De NS zegt dat jullie er morgen als brandweer bij h: den moeten zijn?" Het eerste deel van het antwoo is een vloek en dan: „Nee, Controleurs hadden het trai port gisteravond vrijgegevf Brandweer was niet nodig." Als De Groot rond elf uur vi dagmorgen bij het bewu treinviaduct arriveert, wae hem een nieuwe verbazing, comotief 2215 van de NS he de verminkte chemicaliënwag al onaangekondigd verreden l tweehonderd meter van de Alf De burgemeester: „We stond voor het blok. Wachten tot gen uur 's avonds leek zinl<x We hebben toen maar g we nemen het risico: doorrijde zo snel mogelijk." Volgens de NS stond de wagi toen nog 'op een veilige afstai van 400 meter'. Een mededelii van het NS-hoofdkantoor Utrecht die in tegenspraak met de waarnemingen van al ooggetuigen. Om kwart voor twaalf giste morgen rijdt de gedeukte wagi met chemicaliën onder de Al door. Over de snelweg razen gehinderd personenwagens trucks met andere gevaarlijl stoffen als lading. 'Een klein risico' dat noodg dwongen genomen moet wordei Even na twaalf uur bericht Oi roep Brabant: „De laatste vefoi gelukte wagon met gevaarlijl stoffen zal op zijn vroegst vai avond om negen uur naar h industrieterrein Moerdijk wo den getransporteerd. Tijdens h transport zal de A16 voor kot tijd worden afgesloten." 'laatste wagon' is dan de Moerdijk al gepasseerd. „Voor verdere opheldering m« u bij de NS zijn," zegt burg; meester de Groot vrijdagmidda laat, „maar rekent u erop dat ze ook nog een paar vragen stellen heb." Hij gaat alles o een rijtje zetten, rapporten vra gen van alle betrokken dienstel inclusief de NS. Waarom? Burgemeester De Groot lab niek: „De bedoeling is dat hl volgende keer beter gaat." ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever pen Haag - Ook al achtte het ministerie van WVC het eerder vol strekt uitgesloten dat uit Duitsland afkomstige onbetrouwbare bloed produkten op de Nederlandse markt lerecht zijn gekomen, gisteren is bekend geworden dat het in op spraak geraakte Duitse bedrijf Bio- test GmbH wel degelijk bloedplas- ma in Nederland heeft afgezet. Volgens WVC zou het echter niet gaan om bloedprodukten die met HIV (aids- virus) zijn besmet. Het ministerie ba seert dat onder meer op informatie afkomstig van het bedrijf zelf. In Duitsland wordt Biotest GmbH in Drieeich bij Frankfurt sinds begin deze week beschuldigd van export van met HIV besmet bloed naar Griekenland en Saoedi-Arabië. De Nederlandse Vereniging van Hemo- filiepatiënten (NVHP) heeft staatssecre taris Simons (Volksgezondheid) gisteren per brief laten weten geen enkel ver trouwen meer te hebben in de veiligheid van geïmporteerd bloed. Ze wil van het ministerie schriftelijke garanties dat elk uit het buitenland geïmporteerd bloedprodukt absoluut veilig is. NVHP-woordvoerder C. Smit sluit niet uit dat ook bloedprodukten van het tweede in opspraak geraakte Duitse bedrijf, UB PLasma, via onduidelijke tussenhandelaren in Nederland terecht zijn gekomen. Van UB Plasma is nu bekend geworden dat ze grote hoeveel heden bloed in omloop heeft gebracht die niet, zoals verplicht is, op de aanwe zigheid van het HIV-virus zijn gecon troleerd. NVHP-voorzitter mr. J. Hulst waar schuwt Simons voor de grote risico's van toenemende invoer en gebruik van buitenlandse bloedprodukten, omdat het Centraal Laboratorium Bloedtrans fusiedienst (CLB) juist deze week be kend maakte dat de Nederlandse hemo- filiepatiënten voor hun medicamenten (uit bloed vervaardigde bloedstollings- produkten) vanaf november geheel af hankelijk zullen zijn van buitenlands bloed. Een tekort aan donoren en problemen met de binnenlandse produktie van de stollingsstoffen, worden genoemd als oorzaken van het tijdelijke tekort en de gedwongen invoer. Volgens woordvoerder Smit van de ver eniging zullen veel hemofiliepatiënten, uit angst voor 'onbetrouwbaar buiten lands bloed' besluiten om voortaan minder preventieve stollingspreparaten te gebruiken. Het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) dat ver antwoordelijk is voor de controle op geïmporteerde geneesmiddelen en bloedprodukten, zegt dat er nog steeds sprake is van zeer uitgebreid toezicht waardoor de kans op invoer van besmet bloed vrijwel is uitgesloten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De enquêtecommissie die het functioneren van de wao heeft onderzocht, vindt dat haar aanbevelin gen over vier jaar in de praktijk moeten zijn gebracht. Het kabinet moet een plan van aanpak opstellen, waarin de weg naar een nieuwe arbeidsongeschiktheidsregeling wordt vastgelegd. Het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid mag niet worden belast met de veran deringen in de wao. Er moet een speciale regeringscommissaris of cerk, *rote ra ar- taan. een Waar eken ende 'pro- :bie- con- dan FOTO DE STEM eens gezegd. Zelfs heeft hij la ten weten bij een faillissement nog altijd tachtig procent te kunnen uitkeren. Alles - «taat keurig geregistreerd in compu ters, want meneer Stoica heeft het binnen in dat haveloze ge bouw blijkbaar prima voor el kaar. „Het zal ons verder een zor8 zijn hoe die man het doet en wat er allemaal met dat getó gedaan wordt", vinden de Roe menen die profiteren van Stoi- ca's geheim. „Tot nu toe is man alles wat hij gezegd heeft, nagekomen". Inmmiddels doen er geruchten de ronde dat Stoica volgen" jaar alleen voor gehandicapte" sinterklaas wil spelen. Bevesti ging is echter nergens te krij gen. Zoals ook nergens te ach terhalen is wat het geheim van de smid is. Stoica wil er niets over kwijt. „Ik weet dat he' werkt en ik doe dit voor W'in land. De rest is niet belangrijk - Amsterdam (anp) - Een man in een invalidewagen heeft gistermorgen in de Amster damse Van Limburg Sti- rumstraat een geldloper be roofd. Toen de geldloper uit een beveiligde auto stapte om met een geldcassette een bankfiliaal binnen te gaan, bleek de 'Invalide' plotse ling te kunnen lopen. Hij stapte uit zijn wagentje, be dreigde de geldloper met een vuurwapen en maakte de cassette afhandig. De rover sprong daarna bij een even verderop wachtende handlanger achter op de motor. (ADVERTENTIE) WENS ADVIES ONTWERP BI Kf At Eksklusieve meubelkollekties Binnenhuisarchitectuur w7 Minderhoutsestraat 71 Hoogstraten Tel. 03/314.85.75 Open di. t/m vr. 14-18 u. za. zo. 13-18 u. een commissariaat voor de so ciale zekerheid komen, dat toe zicht moet houden op de veran deringen en dat er ook voor moet zorgen dat 'de verkoop tijdens de verbouwing gewoon doorgaat'. Dat schrijft de enquêtecommis sie onder voorzitterschap van het PvdA-kamerlid F. Buurmeij- er in haar antwoorden op vragen van de Tweede Kamer. Voorzitter Buurmeijer, die eer der heeft gedreigd als kamerlid op te stappen als de voorstellen van de commissie niet worden overgenomen, gaat ervan uit dat de Kamer zich niet zal gaan bemoeien met allerlei details van een nieuwe wao-regeling, maar zich tot de hoofdlijn zal beper ken. Maar Buurmeijers eigen fractie, de PvdA, heeft grote moeite met drastischer ingrijpen in de wao dan het kabinet nu al heeft gedaan. De PvdA voelt er kort voor de verkiezingen weinig voor nogmaals in een emotionele strijd over de wao te belanden. Vooral voor mensen die gedeel telijk arbeidsongeschikt raken, dreigen de voorstellen van de enquêtecommissie ingrijpende gevolgen te hebben. Zij zullen in de toekomst niet meer voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering in aanmerking komen, maar moeten in dienst blijven bij hun werkgever. De commissie heeft ook voorge steld de ziektewet op te heffen. In plaats daarvan wordt de werkgever de verplichting opge legd anderhalf jaar lang tenmin ste het minimumloon door te betalen aan de zieke werknemer. Het kabinet heeft eerder gekozen voor een beperkt eigen risico voor werkgevers: zes of twaalf weken doorbetalen van het loon op eigen kosten. Het Centraal Planbureau heeft berekend welke gevolgen de voorstellen op langere termijn hebben. Maar de onzekerheid bij de berekeningen is groot, stelt het CPB. Het Planbureau ver wacht dat de arbeidsongeschikt heid met ongeveer een kwart terug zal lopen en dat het ziekte verzuim met tien tot achttien procent zal dalen. De voorstellen van Buurmeijer leveren per sal do tienduizend extra banen op. WIE HET begrijpt, mag het zeggen. In september sloot staatsse cretaris Wallage een overeenkomst met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bijstand zou maatwerk worden en daardoor en passant 380 miljoen gulden goedkoper. Dat bedrag was het resultaat van een verlaging van de uitkering voor alleenstaanden. In principe zouden die terugvallen op 50 procent van het 'minimumloon. Pas als ze zelf zouden kunnen aantonen met niemand samen te leven zou een toeslag mogelijk zijn tot maximaal 70 procent. De consequentie dat er in de ene gemeente meer extra gegeven zou worden dan in de andere werd niet alleen voor lief genomen, maar zelfs toegejuicht. Het leven is immers niet overal even duur. CDA en PvdA betuigden steun aan dit idee. Het zou de fraude, waarover Van der Zwan in dezelfde dagen rapporteerde, zo niet beteugelen dan toch bemoeilijken. Deze week kwam een kamercommissie onder leiding van me vrouw Doelman-Pel met een meerderheidsadvies om de bijstand aan alleenstaanden niet te verlagen. Het niveau moet op zeventig procent blijven. De hoogte van de huidige uitkeringen is immers nauwelijks genoeg om van rond te komen. Mogelijke fraude moet bestreden worden door strenge controle. De commissie was zo goed als kamerbreed samengesteld, met leden uit CDA, PvdA, D66, VVD en GroenLinks. De vertegenwoor digers van de twee laatste partijen hebben minderheidsstand punten ingenomen. De christen- en de sociaal-democratische vertegenwoordigers stonden achter het meerderheidsadvies en namen daarmee stelling tegen de eigen fractiesteun aan de overeenkomst van Wallage. Op zich al geen versterking van de duidelijkheid die de politiek keer op keer zegt na te streven. Maar er is nog meer mist. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft meteen laten weten niets te zien in het rapport dat onder leiding van zijn lid Doelman-Pel opgesteld is. Geconcludeerd mag dus worden dat het CDA nog achter Wallage staat. De Partij van de Arbeid ziet wel wat in de nieuwe ideeën en komt derhalve terug op haar steun aan Wallage en die is nog immer een PvdA-staatssecretaris. Wie nu nog kan uitleggen waar welke partij voor staat, is helderziende. Vijfentwintig militairen kregen gisteren op vliegbasis Eind hoven de Herinneringsmedaille VN-vredesoperaties opgespeld. Zij behoren tot het F-27 detachement van de Koninklijke Luchtmacht dat deel uitmaakte van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Cambodja (de UNTAC). De Koninklijke Luchtmacht maakte tussen 27 mei 1992 en 18 november 1992 in Cambodja meer dan 600 vluchten. CNV: Geen moeite met loonmatiging Van onze Haagse redactie Zoetermeer - De ambtenarenbond van de FNV, AbvaKabo, eist voor volgend jaar behoud van koopkracht en meer werkgelegenheid. Den Haag (anp) - Nederland is ook in 1956 Israël op defensiegebied te hulp geschoten in het conflict met de Arabische buurlanden. Ons land heeft ten tijde van de Suez-crisis in november dat jaar munitie geleverd. Oud-minister van Defensie Vre deling onthulde dit gisteren voor de VPRO-radio. De voormalige PvdA-bewinds- man zei dit naar aanleiding van het deze week ontstane rumoer over zijn solo-actie in oktober 1973 om Israël wapens te leve ren. Vredeling baseert zijn openba ring op basis van een donderdag bij hem in de bus gegleden schrijven van toenmalig PvdA-staatssecretaris Kranen burg van Oorlog. Kranenburg bekleedde die functie van 1952 tot 1958 onder CHU-minister Staf in het tweede en derde kabinet-Drees. Kranenburg is ten tijde van de zesdaagse oorlog in 1956 door de toenmalige Israëlische directeur- generaal materieel van defensie Peres (de-latere premier en hui dig minister van Buitenlandse Zaken) benaderd voor levering van munitie. Volgens Vredeling 'zaten de Is raëliërs knijp met munitie voor 25-ponders'. Het verschil met de handelwijze van Vredeling in 1973 is dat Kranenburg in 1956 niet op ei gen houtje heeft beslist, maar premier Drees heeft geconsul teerd. „Drees heeft gezegd: doen. Maar het is nooit openbaar ge worden," aldus Vredeling. In sommige bedrijfstakken is minder dan koopkrachtbehoud bespreekbaar als daar gegaran deerd meer werkgelegenheid te genover staat. Bevriezing van de lonen in 1994 op het peil van dit jaar, zoals het kabinet wil, is voor de bond niet bespreekbaar. Het bestuur van de AbvaKabo meent dat de werkgelegenheid toe kan nemen door verkorting van de gemiddelde arbeidstijd en doordat de overheid voldoende geld beschikbaar stelt voor maatschappelijke dienstverle ning. De bond vindt dat het kabinet om te beginnen op moet houden met de afbraak van werk in een aantal sectoren. Volgens de AbvaKabo verdwijnen er vol gend jaar in de zorgsector vijf tienduizend arbeidsplaatsen. De FNV-bond wil doorgaan met het maken van afspraken over ouderschapsverlof, calamiteiten en verpleegverlof. De positie van allochtonen moet worden verbe terd door lagere loonschalen in de cao's te gebruiken voor onge- Van onze verslaggever Arnhem/Epe - De vermeende rol van vier agenten in de Eper incestzaak komt opnieuw in onderzoek. Het Gerechtshof in Arnhem zal naar alle waarschijnlijk heid op korte termijn de dossiers over deze ontuchtzaak in behandeling ne men. Een herijking van de rapportage van de rijksrecherche kan verstrekkende gevolgen hebben. In het uiterste geval moet het open baar ministerie in Zutphen alsnog overgaan tot een strafrechterlijke vervolging van de politiefunctionarissen. „De procedure bij het Hof is al gestart of zal binnenkort beginnen", aldus de Zutphense persofficier mr. J. Buttinger. Hij heeft giste ren desgevraagd laten weten 'vooralsnog geen reden te hebben te twijfelen aan de kwaliteit van het werk van de rijksrecher che'. Het jongste slachtoffer in de incestzaak, Jolanda, heeft inmiddels na overleg met haar advocate, mr. M. Oosterhuis-Smits, besloten een klacht in te dienen over de besluitvor ming van het openbaar ministerie in Zut phen. De belangrijkste kritiekpunt is dat naar haar mening in de rapportage van de rijksrecherche getuigenissen ontbreken, dan wel onvolledig zijn. Eveneens zouden de bevindingen van de rechercheurs, die de ontuchtzaak hebben doorgespit, onvoldoen de zijn weergegeven in het verslag van de rijksrecherche. De rijksrecherche concludeerde op basis van diepgaand onderzoek, dat de agenten niets laakbaars valt te verwijten. Daarom zag het openbaar ministerie in Zutphen op 7 oktober jongstleden voldoende reden om niet tot strafvervolging van de agenten over te gaan. Tegen dit besluit heeft het jongste slachtof fer in de Eper incestzaak, de 26-jarige Jolanda, bezwaar gemaakt. Zij blijft bij haar belastende verklaring. Zij beticht de agenten van betrokkenheid bij 'seksspelletjes' in het ouderlijk huis, waar van zij onder anderen het slachtoffer is geworden. De vermeende betrokkenheid kan betrek king hebben op deelname aan, dan wel kennis hebben van ontucht door agenten. De 27-jarige Eveline heeft recentelijk het ver haal van haar jongere zus bevestigd. Ze maakt melding van regelmatig bezoek van agenten in het ouderlijk huis. Dit tafereel zou zich begin jaren tachtig hebben voorge daan. Naar verluidt hebben ook de ouders, die veroordeeld zijn voor incest en verdacht worden van moord op pasgeborenen en ille gale abortussen, het seksuele misbruik van Jolanda door één of meer agenten terloops tijdens verhoren toegegeven. Drie van de vier betrokkenen keren maan dag terug op het Eper politiebureau. Aan vankelijk zouden ze meteen na de openbaar making (7 oktober) van het 'verlossende woord' van het openbaar ministerie aan de slag kunnen. Hiervan werd afgezien, omdat ze ruim twee maanden buiten functie waren gesteld, hetgeen als een 'psychisch zware belasting' werd beschouwd. Voorzitter P. Kruizinga van de Algemene Christelijke Politiebond verwacht niet, dat de vier agenten met een bezwaard gemoed de heropening van het dossier van de rijksre cherche tegemoet hoeven te zien. Kruizinga: „De rapportage is in alle toonaarden bezon gen door het openbaar ministerie, de korps leiding én burgemeester Ch. de Loor. De rijksrecherche heeft een omvangrijk onder zoek verricht en tientallen getuigen ge hoord." De Eper incestzaak blijft voorlopig door een opeenstapeling van nieuwe ontwikkeling in het nieuws. Het openbaar ministerie heeft inmiddels zóveel bewijs gevonden, zodat eind november de moord op pasgeborenen van en illegale abortussen bij Eveline en Jolanda door de Zutphense rechtbank be handeld kunnen worden. Een vader en moe der, een schoonzoon en drie andere mannen worden voor de misdrijven verantwoordelijk gehouden. Ze zitten overigens allen vast wegens een eerder uitgesproken veroordeling voor incest, dan wel seksueel misbruik. Woonde ik maar in Apeldoorn. Dan kon ik per post bij de politie aangifte doen van kleine criminaliteit die mij overkomen was. Apeldoorners hebben donderdag een formulier in de brievenbus gekregen waarmee zulks gedaan kan worden. Op papier oogt zo'n initiatief goed, maar zou dat in de praktijk ook zo bevredigend werken? Een vaak ge hoorde klacht van burgers is immers dat de politie geen tijd heeft om iets met een aangifte te doen. In Apeldoorn zal dat niet veel anders zijn. Straks heeft de politie aldaar een gigantische stapel aangiften liggen, waarvan omwille van personele slapte geen werk gemaakt kan worden. Hooguit zal er eens mee gezwaaid worden om indruk te maken. Apeldoorners zullen bij navraag leren dat hun geval op de stapel ligt en dat men er gezien het enorme succes van het initiatief nog niet aan toegekomen is. Bovendien zal de onwetende instantie die jaarlijks de statistieken met misdaadcijfers maakt, bij het opstel len van die cijfers voor Apeldoorn gigantisch hoog uit komen. Nog minder oplettende lieden zullen vervolgens conclu deren dat Apeldoorn de crimineelste plaats van Neder land is. MERIJN schoolde en laaggeschoolde ar beid. De bond blijft onverkort tegen geld inleveren tijdens ziek te. De Industriebond FNV stuit nog steeds op verzet bij de leden als het gaat om verlies van koop kracht in ruil voor werkgelegen heid. Volgens de bond zal het moeilijk worden de leden te overtuigen van het nut van loon matiging als de vakcentrales en de werkgevers er niet in slagen een landelijk akkoord over mati ging in ruil voor meer werk af te sluiten. De bonden van het CNV hebben minder problemen bij het over tuigen van hun leden van de noodzaak tot loonmatiging. Voorzitter Westerlaken van het CNV zei gisteren dat de bal bij de politiek komt te liggen als werkgevers en vakbeweging er volgende week in slagen tot een sociaal akkoord te komen. „Dan krijgt de politiek de kans om met aanvullende, ondersteunende, constructieve ideeën te komen." Tbs geëist tegen brandstichtster pension Den Haag - Procureur-generaal H. den Os heeft gisteren bij het gerechtshof in Den Haag tbs met dwangverpleging en 413 dagen cel geëist tegen de 37-jarige M.T. voor het in brand steken van pension Vogel in Den Haag. Door de brand in september 1993 kwamen elf mensen om het leven. De rechtbank ontsloeg de vrouw van rechtsvervolging en veroordeelde de vrouw tot tbs met dwangverpleging. Het gerechtshof moet zich nu buigen over de vraag in welke mate de vrouw ontoerekingsvatbaar was toen zij het pand in de brand stak. Psychiaters en psychologen die de vrouw onderzoch ten, hebben hierover geen eenduidige mening. Volgens de.procureur-generaal is er een waarschijnlijkheid dat ze een beetje wist wat ze deed. Daarom eiste hij naast de tbs met dwangverpleging 413 dagen cel. Deze tijd komt bijna overeen met de duur van het voorarrest van T. Miljoenen extra nodig voor wegen Den Haag - Voor het onder houd van het Nederlandse hoofdwegennet zijn de komen de jaren vele honderden rrül-1 joenen guldens extra nodig. In I de periode 1994-1998 is jaar lijks gemiddeld 100 miljoen gulden extra nodig. Minister j Maij-Weggen (foto) van Ver-| keer en Waterstaat heeft dit I gïstêrën aan de Twééde Kamer 1 meegedeeld. I .In. de begroting 1994 van .Verkeer en Waterstaat waren de onderhoudskosten in de periode '94-'98 geraamd op 712,6 miljoen in '94, en oplopend tot 813,1 miljoen gulden in '97. Het geld dat nodig is voor het extra onderhoud van bestaande wegen gaat ten koste van het budget voor nieuwe wegen. Voor het onderhoud is in de planperiode van het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer, die loopt tot 2010, in totaal 1,1 miljard meer nodig op een aanvankelijk begroot totaal van 14,6 miljard gulden. Steun voor cao sociale werkvoorziening Den Haag - De achterbannen van de vakbonden AbvaKabo en CFO hebben gisteren unaniem ingestemd met het woensdaga vond bereikte cao-akkoord voor de 85.000 werknemers in de sociale werkplaatsen. Als de gemeenten (VNG) eveneens instem men, kan het akkoord begin volgende week worden getekend. Ook de handtekening van staatssecretaris Wallage verschijnt onder het akoord. Rijk en gemeenten zijn de financiers van de wsw. In het twee-jarige akkoord krijgen de werknemers een loonsverhoging van in totaal 2,2 procent. Het wao-gat wordt gerepareerd. Als de loonstijging in de bedrijven in 1994 het half procent te boven gaat, worden de onderhandelingen heropend. Het kabinet streeft volgend jaar naar een nullijn voor de lonen. Meer meldingen van agressie in treinen Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat het aantal meldingen van agressie tegen reizigers en spoorwegperso neel in de trein in 1993 flink zal stijgen. Volgens een woordvoer der van NS wordt er door de conducteurs opvallend meer gerapporteerd. „De tolerantiegrens is duidelijk gedaald, me ningsverschillen worden eerder als agressie bestempeld." Uitgaande van de cijfers van de spoorwegpolitie over de eerste tien maanden van dit jaar verwacht de NS dat het aantal meldingen van agressie tegen passagiers zal toenemen van 593 gevallen in 1992 tot 887 gevallen in 1993. Dit is een stijging van ruim 40 procent. De meldingen van agressie tegen conducteurs en stationspersoneel nemen naar verwachting toe met 20 procent, die van agressie tegen de spoorwegpolitie met 75 procent. Gewonden na 28 ongevallen in spits Driebergen - Tijdens de avondspits zijn gisteravond zestig auto's betrokken geraakt bij 28 ongevallen. In totaal moesten zeven personen gewond naar ziekenhuizen worden gebracht. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen ging het om 'de drukste spits sinds tijden'. In totaal betrof het 24 files met een totale lengte van 111 kilometer. Volgens de politie waren de lage stand van de zon, het vakantieverkeer en het gewone woon-werkverkeer de oorzaken van de 'extreme' drukte en de problemen. De langste files stonden op de A16 nabij het knooppunt Ridderkerk (20 kilome ter) en op de Al tussen Apeldoorn en Deventer (13 kilometer). Rond 20.30 uur waren de problemen op de wegen voorbij. Afhandeling asielverzoeken vertraagd Utrecht - Een reorganisatie bij de Dienst vreemdelingenzaken van het ministerie van Justitie leidt tot extra vertraging bij de afhandeling van asielverzoeken. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat gisteren bevestigd. De dienst wordt omge vormd tot de immigratie- en naturalisatiedienst (IND), die wordt verspreid over vier locaties in het land (Den Haag, Zwolle, Den Bosch en Amsterdam). De reorganisatie bevindt zich volgens de woordvoerder van Justitie momenteel in de 'finale fase', waarin personeel moet verhuizen en kantoren moeten worden ingericht. Daardoor is er tijdelijk minder capaciteit voor de behandeling van asielverzoeken. Omdat ook het aantal asielverzoeken dit jaar met circa 40.000 ongeveer twee keer zo hoog uitkomt als geschat, is de achter stand fors. Er liggen zo'n 20.000 zaken op afhandeling te wachten.

de Stem | 1993 | | pagina 3