Scouting: gezellig avontuur RagAzzi aan huis: Eva vindt Bert de liefste Wie durft? De Vierkante Decimeter Tony Toni Toné: eerst de kleding en toen de naam IMP rt Rosa 97.22 t Breda extra Kleintje Kleintje de stem 0 (21) Schrijf me nooit geen - 0 (15) Right here - S.W.V. 0 (14) Dream Lover - Mariah Carey 0 (18) 't Is zo weer voorbij - 0 (-) Both sides of the story - 0 (17) Luv 4 luv - Robin S 0 (25) U got me up - Dajae 0 (33) Move - Moby 0 (-) Cryin' - Aerosmith 0 (-) Go - Pearl Jam 0 (-) Going nowhere - Gabrielle 0 (38) M'n eigen feessie - De 0 (39) Big city 1993-Tol 0 (23) Life - Haddaway OKTOBER 1993 orgen.... 62770 Joyce 25, 9, en Susy 32. gigolo's. 6-421370 e ik wil niet.... broekje uittrek meneer niet 0.340.30 (50cphm) Oh tandarts it heb een heel gevoelic gaatje! Kunt u het even vul len? Oh nee niet zo diep! 06-340.340.21. live m. mij van- Franse massa- itoor 100cpm Sex! Doe jij m'n ekje maar uit rrlijk heet 1 gpm 0.320.65 ft de lekkerste n meisjes voor m.jou 100cpm 95*06 af nu laat Karin srdagavond en ehaast genieten 051 De leerling er v. 18 zag naakt door de n. "Kom binnen "i maar n's lekker 0.350.60. voor meisjes 5 jr, bi-jongen ^-meesteres. 226258 SEX met Lenie? 324.96(1 OOcpm) wil graag vriend 97 (1 OOcpm) Maak een reclame met een Het helpt. Hardcore! Lekkere hardt ruige porno. Het lekkerstt kun je herhalen met je tele foon. 75 cpm. 06.97.94 Verpleegsters Ik zit al klaar in m'n strakke uniform. Bel me en ik ver zorg je live 1 gpm. 06.98.38 Rijpe Greet live! Ze houdt van jonge 18 jr. jongens! 75 cpm. 06.320.326.19 Geen mededogen voor jou Je meesteres zegt wat ie moet doen. 75 cpm. 06-320.331.13. 06*96*26 S&M-Livebox. Live met jt meesteres op een li)"' Straf1 gpm. Livesex met 'n rijpe vrof* Lekker een livegespr. voer en. M'n bollen glimmen al! 1 gpm. 06.96.86 (ijk ik heb geen zei Tanja, toen asje met haar dichterbij 0.350.75. buurt zijn er óók den die het bed Luister voor 50 0.340.77 erse sex ge vrouwen 0.340.90. Rijpe dame live. Jij mag 'f livegesprek voeren met mijl 1gpm 06-32032063 06.95.93 Oh juffie, wat heeft U e®r volle bollen. Maak rn'r blouse open, beest lOOcpF1 Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van een KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het rea liseren van uw doel. TIEN DUIZENDEN lezen u ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 DEEL D Eva Rijnen met haar kater Bert. foto de stem johan van gurp Door Angela Copier e 13-jarige Eva Rijnen uit Breda wilde ook wel eens MM in de krant. Daar- om schreef ze een briefje aan ragAz- zi. Eva wilde vertellen over haar grootste liefde: dieren. Eva's moeder zit bij binnen komst op de bank met de nieuw ste aanwinst: een poesje van een paar maanden oud. In de ven sterbank ligt moeder Poetie te genieten van de laatste zonne stralen van deze middag. In de keuken ligt kater Bert op een kruk. Achter in de tuin staat een kippenhok. „Bert is wel de liefste van al onze dieren. Hij ligt graag bij je en als je hem aait begint hij meteen te snorren. Hij kijkt scheel, dat is ook wel lief," vertelt Eva. Als de fotograaf een foto van Eva en Bert wil maken (Poetie en haar dochter zijn al lang gevlucht) is het dier wat minder op zijn ge- Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of datje zo maar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotografe ren en met je te praten. Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. mak. Hij wil het liefst terug naar zijn vertrouwde plek op de keu- kenkruk en kijken in de camera is er helemaal niet bij. „We hebben drie poezen, twee kippen in de tuin, twee vissen, een hamster... Was dat het? Ja, ik geloof het wel. Vroeger heb ben we ook konijnen-gehad en een cavia en een kwartel. Ik heb altijd al van dieren gehouden. Bert is nu mijn favoriete poes. Hij ligt vaak met het jonge poes je in de bijkeuken. Het zijn broer en zus, maar ze komen uit een ander nest." „Deze zomer is een van onze katten overleden. Eerst was ze weggelopen. We hebben haar te ruggevonden bij het asiel, maar een tijdje later kreeg ze een hersenbloeding. Ik vond het heel erg en moest huilen, maar na een paar weken wordt het toch min der. Als een van de vissen of de kippen dood gaat, zou ik het niet zo erg vinden. Poezen zijn veel gezelliger, daar hecht je je meer aan." „Vroeger hebben we een cavia gehad. Die vond ik niet zo leuk, eigenlijk was hij heel saai. Ik zeurde vervolgens om een ham ster. Mijn moeder vond het uit eindelijk goed maar ze wilde hem nooit beneden zien. De ko nijnen knaagden vroeger alles kapot, weet je. Ik laat mijn ham ster ook wel eens uit de kooi. Hij mag dan in de badkamer lopen en dan hang ik een handdoek voor de kast zodat ie zich niet kan verstoppen." „Ik denk wel dat mijn hamster mij herkent als is het niet zo duidelijk als met de poezen. Die zien je echt als je thuis komt. Toen we terug van vakantie kwa men, was Bert heel blij. Je zag hem denken: 'Zo, ben je daar weer'." e Vierkante Deci- meter van deze Èï^k week is gevuld M M door Ilse Jansen MJ uit Dongen. 'Met mijn ontwerpje wil ik iedereen er nogmaals op wijzen dat we wat zorgzamer moeten omspringen net het mi lieu. Korter gezegd: Denk na!,' schrijft Ilse in haar toelichting. Ilse krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het opper vlak van een vierkante decime ter zo leuk mogelijk invullen. Dat mag met tekeningen, ge dichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zo lang het niet beledigend of schunnig is, plaatsen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229 4800 MB Breda. Door Angela Copier couting? Dat zijn toch allemaal wat- jes.' Volgens Ivo, Esther, Mark en Elsemiek een veel- r gehoorde mening, maar zeker niet waar. „Scouting is eigenlijk hetzelfde als een voetbalclub, alleen de competitie ontbreekt. Het is vooral gezellig, je bent een deel van een heel grote familie," zeggen zij. Scouting Nederland is een tijdje geleden begonnen met een cam pagne om het imago van wat vroeger de padvinderij heette op te vijzelen. Geen campagne om meer leden te trekken, maar om iets te doen aan het idee dat mensen van scouting hebben. Ivo Diepstraten (17) uit Breda was zes jaar toen hij zich samen met zijn tweelingbroer Mark aanmeldde bij de welpen. Vijf jaar later 'vlogen' ze over naar de verkenners, maar als rowan stopte de tweeling er twee jaar geleden mee. Een half jaar gele den keerde Ivo terug naar het oude nest, maar dan als leider bij de kabouters. Mark werd een paar maanden geleden welpen- leider. Ivo en Mark zijn aangesloten bij scoutinggroep Engelbert van Nassau in het Bredase Ginne- ken. Esther de Hoon (16) en Elsemiek Verweel (16) zijn ook kabouterleidster bij dezelfde groep. In het clubhuis vertellen ze over hun grootste hobby: scouting. Esther: „Veel mensen denken dat scouting saai is en dat het niet veel meer is dan liedjes zingen. Ik vind de gezelligheid het belangrijkste. Dat geldt ook als je ergens andere scouts tegen komt. Ik stond bijvoorbeeld met Elsemiek bij de Efteling over scouting te praten en dat hoorde iemand die ook lid was. Je staat direct te kletsen. Je kent elkaar niet, maar..." „Je kent elkaar toch," vult Else miek aan. „Je leert als scout veel Elsemiek, Ivo (boven), Mark en Esther: „Je bent een deel van een heel grote familie.foto de stem johan van gurp mensen kennen. Bijvoorbeeld op districtsweekenden. Het is een grote familie. Je staat zo met een vreemde te praten." Volgens Ivo heeft het scout-zijn ook nog andere voordelen. „Tij dens een dropping met de ver kenners raakten we een keer verdwaald. Op een gegeven mo ment stopte er een auto met twee jonge gasten. Ze waren ook lid van scouting en wilden ons wel een lift geven. Vooral het uniform heeft voordelen. Je mag overal gratis in, het ziet er be trouwbaar uit." En juist dat uniform geeft de scouts voor veel mensen ook een slecht imago. Esther: „Ik vind het wel prettig. Het is praktisch, er zitten veel zakken in. En aan de insignes kun je zien waar iemand vandaan komt." Ivo is het daar niet mee eens. „Ik vind het juist niet zo praktisch. Maar er is al veel veranderd met vroe ger. Toen liepen ze altijd met een hoed op en van die korte broekjes aan. Er zijn nog steeds wel groepen waar ze dat doen, maar gelukkig zijn ze hier niet zo streng." Vroeger was het uniform vooral bedoeld om de gelijkheid tussen scouts te benadrukken. Het 'Zeemantruitje' hoefde zich bij wijze van spreken niet minder te voelen dan het 'Benettonshirt'. De padvinderij werd tientallen jaren geleden opgericht om jon ge mensen 'op te voeden' en de wereld te laten kennen. Ontmoe tingen tussen scouts uit verschil lende landen bestaan net zo lang als de scouts zelf. Maar de aan dacht lag in de beginjaren vooral bij het omgaan met de natuur. De vier Bredase scouts zeggen dat ze niet veel meer weten van de natuur dan andere jongeren. Maar ze kunnen wel een kamp vuur maken, weten het onder scheid tussen een eike- en een beukeblad en kunnen primitief eten en overleven in de natuur. Mark heeft veel geleerd van de hikes die hij als verkenner liep. „Een hike is eigenlijk gewoon een wandeltocht. Je loopt dan een flink stuk en slaapt onder een zeiltje. Het is zwaar afzien. De groep moet doorzettingsver mogen hebben anders red je het niet. Als je er mee bezig bent, vraag je je af waarom je het doet. Maar achteraf ben je heel vol daan en herinner je je alleen de gave dingen." Het lopen van een hike is een van de vele typische scouting- dingen. Het blijkt een heel eigen wereld met eigen gebruiken en gewoontes te zijn. Niet alleen wordt een meisje een kabouter, padvindster of sherpa genoemd, ze komen ook in een vreemd land terecht. De kabouters leven in Bambilië, een fantasieland waar ook een kaart van is gemaakt. De leiders worden door de kabouters niet bij hun eigen naam genoemd. Ivo wordt Brommie genoemd, Esther is Wamsie en Elsemiek heet in Bambilië Krissie. De wel pen wonen in de wereld van het Jungleboek. Daarom heet Mark Jacala en is eigenlijk een kroko dil. Hoewel er sinds de tijd van 'een heitje voor een karweitje' veel meer veranderd is bij scouting dan alleen de naam, is een ding volgens Esther hetzelfde geble ven. „Je leert verantwoordelijk te zijn. Je wordt zelfstandig en onbewust leer je veel dingen." Ivo: „Mijn moeder zei laatst nog tegen me dat ik veel veranderd ben, alleen al omdat ik kabouter leider ben geworden." „Maar om te weten wat het is moet je toch echt zelf de sfeer proeven. Het is een avontuur," zegt Elsemiek. Mark: „Scouting is voor mij even nergens aan denken en alleen doen waar je zin in hebt." Door Marjolein Rotsteeg akland, Californië, is niet direct dé toonaangevende m M stad in de popmu- ziek. Maar als het aj>n Tony Toni Toné ligt, zal dat niet lang zo blijven. Met de single 'If I Had No Loot' van hun derde cd 'Sons Of Soul' zijn ze ook tot de Ne derlandse hitlijsten doorgedron gen. In Amerika werden van 'Who?' ('88) en 'The Revival' ('90) in totaal zo'n 2Vi miljoen geluidsdragers verkocht. Op 'Sons Of Soul' varen ze een aanmerkelijk soulvollere muzi kale koers en profileren ze zich duidelijk als muzikanten. „Op ons vorige album werkten we meer met machines," vertelt drummer Timothy Christian. „Daardoor wisten veel mensen niet eens dat we muzikanten zijn die echte instrumenten kunnen bespelen." Dat terwijl zanger/bassist Ray Wiggins, zijn broer Dwayne (zang/gitaar) en Timothy zijn een jaar of zes geleden begonnen als begeleidingsband van Prince- protégé Sheila E. Het schijnt dat het trio ooit op ook het verlang lijstje van His Royal Badness himself stond. „Dat is een mis verstand. Toen we met Sheila werkten, gingen er geructhen dat Prince op zoek was naar een nieuwe begeleidingsband. We hebben het er met elkaar over gehad en besloten om op eigen kracht verder te gaan. Prince heeft nooit van ons bestaan ge weten. het is door de media erg opgeblazen". Tony Toni Toné Na Sheila E. richtten de Wig- gins-broers en hun neef Tony Toni Toné op, geen alledaagse bandnaam, temeer daar geen en kel bandlid Tony heet.... „De naam heeft veel te maken met ons imago. Voor we de band begonnen, trokken we al veel met elkaar op. We liepen dan graag rond in tweedehands kle ren. Ik herinner me dat iemand toen zei dat onze manier van foto polydor kleden een soort van trend was, Tony's geheten. Drie keer 'Tony' betekende het toppunt van er goed gekleed uitzien. Op een gegeven moment hadden we een optreden, maar nog steeds geen naam. Iemand vroeg ons hoe de groep heette en toen hebben we maar 'Tony Toni Toné' gezegd. Klinkt lekker pakkend en die drie verschillende schrijfwijzen zijn wel intrigerend". Om de ver warring zo mogelijk nog groter te maken, bestaat Tony Toni Toné tijdens hun huidige Ameri kaanse tournee zelfs uit negen personen. Dan de muziek. 'Sons Of Soul' is een eigentijds eerbetoon aan hun muzikale voorbeelden uit de soulhoek, zoals James Brown, the Godfather of Soul, Aretha Franklin, the Queen of Soul en Ray Charles, the Genius of Soul. Andere helden zijn Stevie Won der, Earth, Wind Fire, The Commodores, Sly And The Fa mily Stone. In Amerika werd Tony,Toni Toné van meet af aan in het vakje R B (rhythm blues) gestopt. Een etiketje dat alle mu ziek van zwarte muzikanten ge makshalve krijgt opgeplakt. Er is in de States' ook een aparte R B- hitlijst, die vroeger zelfs expli ciet 'the black chart' heette. Raar eigenlijk, want er bestaat toch ook niet zoiets als geschei den lijsten voor mannen en vrou wen.... „Voor mij bestaan er ook maar twee soorten muziek: goede en slechte", aldus Timothy. „Ik houd ook van de meest uiteenlo pende soorten muziek, van go spel en soul tot funk en jazz. Sommige country muziek vind ik zelfs best te pruimen. Maar in Amerika heb je dat systeem nu eenmaal. Ik ben wel blij dat wij in zo ongeveer alle hitlijsten heb ben gestaan, behalve misschien de country-lijst. Ons publiek is ook heel gemêleerd: zwart en wit, jong en oud en alles wat daar tussen zit. We hopen dat we na Amerika ook in de rest van de wereld op dezelfde manier voet aan de grond zullen krij gen." O (3) The key, the secret - Urba Cookie Collective O(l) It keeps rainin' - Bitty McLean O (8) I'd do anything for love - Meatloaf O (4) Runaway train - Soul Asylum ©(5) The river of dreams - Billy Joel (2) Got to get it - Culture Beat (9) Somebody dance with me - DJ Bobo (10) Go west - Pet Shop Boys A (6) What's up - 4 Non Blondes (12) Calling out your name (Ruby) - René Froger 0 (7) Faces - 2 Unlimited 0 (19) Shoop - Salt 'n' Pepa A (11) Slave to the music - Twenty 4 Seven (20) Dum da dum - Melodie MC A (13) Living on my own - - Freddie Mercury A (16) If I had no loot - Tony Ton Tone (30) Relight my fire - Take That Marianne Weber (32) Moving on up - M People Gordon (26) Window of hope - Oleta Adams Phil Collins (27) Careless whisper - Darrel Bell (-) Relax - Frankie Goes to Hollywood (J) (22) Killing in the name - Rage Against the Machine (37) This carry go bring come Freddie McGregor (34) Don't go - Boobytrax 0 (28) I'm the only one-Melissa Etheridge Havenzangers Hansse (24) Peach - Prince Stichting de Nederlandse Top Veertig A (1) Dreamlover - Mariah Carey (3) I'd Do Anything for Love - Meat Loaf (4) All that She Wants - Ace of Base Q (2) Just Kickin' It - Xscape A (5) The River of Dreams- Billy Joel O(l) I'd Do Anything For Love - Meat Loaf (-) U Got 2 Let the Music - Cappella (-) Please Forgive Me - Bryan Adams (10) Don't Be a Stranger - Dina Carroll A (2) Boom! Shake the Room - Jazzy Jeff and Fresh Prince SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23