ROEP Renovatie St. Albert moet' ECHTE WERKER :lux b.v. Iht Mig, \ooi kan zijn, leeftijden mimen Uitstel vaststelling afvalstoffenheffing en reinigingsrecht Oostburg Pleidooi fracties PvdA, Gemeentebelangen Groot Sas en WD: Bewoners bekijken nieuwe behuizing POLITIE RAPPORT Inbraken en vervalsing leveren eis van jaar op Verdachte brandstichting hoort een jaar cel eisen 1/V aamse Koerier. Zeekraal betaalt Oostburg 3,2 ton Loterij schenkt vijf mille aan Zeeuwse fietsactie Feest Zonnebloem met keur van artiesten Oostburg komt deels tegemoet aan bezwaren parkeertarieven de Siemens compact personal is een Dorpsbelangen en Toerisme woest na sneren van PvdA Fusie van welzijn Zeeland levert forse besparing op Informatie over wet gehandicapten IBER 1993 ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 nemingen die in de Benelux Ibeheer, handel, beheer van Tmanager en het verstrekken vinden is eerst en vooral een 1 zelfstandigheid de „club" brdelijkheden betreffen: het biële gegevens, interpreteren ■van de boekhouding en het lit. Verder adviseert hij met een belangrijke inbreng bij Groep en wordt intensief |„no-nonsense" manager die hij uitdagingen aan kan. Het undaire voorwaarden horen. zenden aan: Jt.a.v. H.J.F.M. Irocedure). Mureau (een iiigt en distribueert. [bacteriologie en virologie) bij jor de buitendienst) ji uitdagende, zelfstandige funktie geeft voor eigen ideeën, orwaarden en promotiekansen. tnachtig in het midden/zuiden van me bereid zijn zich daar te vestigen) licitatie richten aan: lies Benelux B.V. f.J. Drew es, General Manager atie kunt u kon takt opnemen met In Meyenfeldt, telefoon: 030-412550. eken één vakje benutten, n de advertentie wordt in een groter |in daarom de advertentie met het Houd uw teksten kort en bondig, v telefoonnummer in de advertentie op. eert men gemakkelijk en snel. AN DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat r toezending van brieven onder nummer dient talen. Als contante betaling kunt u een heque of girobetaalkaart (dus géén giro- of nsturen. Bij met-contante betaling ontvangt u Advertenties voor de rubrieken Te huur jruil worden uitsluitend tegen contante ostbus 3229,4800 MB Breda. Afdeling of inleveren op onze kantoren. Uw opdracht ilaatsing in ons bezit te zijn. Prijs ind. 17% %BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 21.47 24.53 Van onze verslaggever Oostburg - Het blijft voorlopig nog even in het ongewisse hoeveel inwoners van Oostburg volgend jaar aan afvalstoffenheffing en reini gingsrecht moeten betalen. Het college van burgemeester en wethouders kwam er afgelo pen donderdag niet uit met de gemeenteraad en nam het eigen voorstel terug. Dat gebeurde omdat een meerderheid van de raad (PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme) voelt voor een verdergaande differentiatie van de tarieven. Het collegevoorstel eenpersoonshuishoudens 190 gulden in rekening te brengen voor de huisvuil-op- haaldienst en de rest van de bevolking 252 gulden vond in de ogen van PvdA en D&T geen genade. B en W waren daarmee al enigszins tegemoet geko men aan de wens van de socialisten, want aanvan kelijk stelde het college één tarief van 260 gulden voor. De PvdA was daar echter niet tevreden mee, zo bleek tijdens de raadsvergadering. L. Wille lan ceerde daarom een nieuw voorstel: 165 gulden voor eenpersoonshuishoudens, 215 gulden voor twee persoonshuishoudens en 260 gulden voor gezinnen. De D&T-fractie sloot zich daarbij aan. WD en CDA konden zich er niet in vinden en achter de collegetafel fronsten de wethouders A. de Feijter en J. Thomaes bedenkelijk de wenkbrau wen. Die laatste ging niet in op de 'vele nieuwe vragen' over de berekening van de hoogte van het tarief. De gemeenteraad belandde namelijk bij dit agendapunt na vier uur vergaderen over de begro ting voor het komende jaar. „We nemen het voorstel terug en zullen er in de eerstvolgende commissievergadering nog eens over praten", aldus Thomaes. Dat was weliswaar tegen de zin van de PvdA, maar de fractie nam er toch gelaten genoegen mee. Van onze verslaggever Sas van Gent - Ondanks de forse korting op het fonds van de stads- en dorpsvernieuwing moet de renovatie van de wijk St. Albert in Sas van Gent toch doorgaan. Dat stellen de fracties van PvdA, Gemeentebelangen Groot Sas en de WD. Wethouder J. Platschorre kon digde onlangs aan dat Sas van Gent volgend jaar nog maar ne gentigduizend gulden krijgt uit het fonds van de stads- en dorpsvernieuwing. Dat is dit jaar nog 350.000 gulden. Dat Van onze verslaggever Oostburg - De fracties van Partij van de Arbeid en Dorpsbelangen en Toerisme in de gemeenteraad van Oost burg hebben hun eerder geui te bedenkingen bij de exploi tatie-overeenkomst met Zee kraal bv laten varen. Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders was een hamerstuk in de vergadering van de gemeenteraad, afgelopen donderdag. De bouwer van tach tig recreatiewoningen in Nieuw- vliet-Bad betaalt 320.000 gulden aan de gemeente. Het duurde even voor dat alle maal geregeld was. Het eerste voorstel moesten B en W terug nemen omdat PvdA en Dorpsbe langen en Toerisme van mening waren dat het de gemeente niet genoeg geld opleverde. Het col lege kwam vervolgens terug met een ander voorstel dat 22.000 gulden meer in de gemeentekas deed vloeien. Ook daartegen uitten PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme ech ter in de commissie Planologie de nodige bezwaren. Ze maakten toen opnieuw een voorbehoud en kondigden aan de kwestie op nieuw aan de orde te stellen in hun fractie. Goes - De grote Zeeuwse fietsac tie van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling trekt landelijke aandacht. De Natio nale Postcode Loterij schenkt bijvoorbeeld 5240 gulden aan de actie. Op 1 mei begon de actie in Zeeland. Zevenhonderdtwintig mensen van vijfentwintig bedrij ven en instellingen meldden zich aan om tot 30 spetember de fiets te pakken voor het woon- werk verkeer en het aantal kilomter te registreren. In totaal werden zo 687.000 fietskilometers afgelegd. 65 Deelnemers reden in de actie periode meer dan 2000 kilome ter, het gemiddelde lag op 1108 kilometer. betekent een forse druk op de renovatie van St. Albert. Voor de komende twee jaar was twee ton gereserveerd voor de renovatie. Dat geld heeft de ge meente inmiddels uit de pot voor stads- en dorpsvernieuwing ge schrapt. Momenteel wordt ge werkt aan een notitie waarin staat hoe de renovatie van de wijk nu moet worden aangepakt. „Boos en teleurgesteld omdat dit zo op ons dak komt. Heel erg jammer, vooral ook voor de be trokken partijen en met name de bewoners nu dit belangrijke plan niet meer in zijn geheel en/of niet meer in de gestelde tijd kan worden uitgevoerd. Iets langza mer, iets minder fraai, St. Albert moet worden uitgevoerd", stelt de fractie van de PvdA. Aderlating Ook de fracties van GGS en WD vinden dat ondanks de for se aderlating de renovatie door moet gaan. „Het project St. Al- bert mag niet ten koste gaan van andere saneringsplannen zoals het gebied Kleine Markt", waar schuwt GGS. De CDA-fractie wacht eerst de notitie van het college af met betrekking tot St. Albert. De christen-democraten wijzen erop dat hun vrees van twee jaar geleden nu is uitgekomen. Toen plaatste het CDA de nodige vraagtekens bij de optimistische kijk van het college die de finan ciële positie van de gemeente voor de komende jaren als roos kleurig bestempelde. „Hoewel het rekening overschot van '92 dit lijkt te bevestigen, bent u het nu met ons eens dat dit slechts schone schijn was". Burgemeester J. van Rest wil niet spreken over schone schijn. „Bij de opstelling van de begro ting '94 zijn we uitgegaan van concrete cijfers. Zo lang er geen harde cijfers zijn over nieuwe zaken die op ons afkomen kun-* nen we daar in de begroting geen rekening mee houden. We verke ren in ieder geval in de luxe positie dat we nog keuzes kun nen maken. Er is dus geen spra ke van schone schijn". Sober Het CDA kiest in ieder geval voor de komende raadsperiode voor een sober en consequent financieel beleid. „Daarbij dient de basis kwaliteit van de woon omgeving in zijn algemeenheid voorop te staan. Iedere partij die in de komende verkiezingen het aandurft allerlei leuke zaken voor te spiegelen aan de bevol king belooft luchtbellen". En dat betekent in de ogen van het CDA prioriteiten stellen. Van onze verslaggever Sluiskil - De regionale afde ling Kanaalzone van de Zon nebloem hield gisteren een grote feestmiddag in 't Meu- lengat in Sluiskil. De drie plaatselijke afdelingen Axel, Sas van Gent en Terneuzen presenteerden een program ma met een aantal bekende artiesten voor driehonderd zieke, hulpbehoevende en eenzame mensen. Het programma werd geleid door Hans Kazan. Muzikale om lijsting werd verzorgd door Hans Verhoeve en Peter Jongeneel. Ben Cramer, Helen Sheperd en Saskia en Serge brachten met anderen een middag vol spel, muziek en animo. De driehonderd plaatskaarten waren in zeer korte termijn door de Zonnebloem-vrijwilligsters verkocht. Zestig vrijwilligsters waren gis teren in de weer om iedereen te begeleiden. Een aparte verzor- gingsgroep van tien mensen gaf onder leiding van een verpleeg kundige de nodige medische on dersteuning. Regiovoorzitter P. Apers opende de feestmiddag en sloot deze ook weer af. •De gasten werden goed ver zorgd tijdens de feestmiddag. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE stuurde het college begin deze week een protestbrief en wees daarbij op de parkeertarieven in een naburige gemeente als Sluis, waar betaald parkeren een gul den per uur kost. De onderne mers drongen aan op de hante ring van een uniform tarief van die hoogte. In zijn antwoord stelt het Oost- burgse college dat het parkeerta rief in de winkelstraten van buurgemeente Sluis niet een maar twee gulden per uur be draagt. De invoering van een uniform tarief kunnen B en W niet ondersteunen. Immers, stelt het college, ook in de hoogte van andere gemeentelijke heffingen en belastingen bestaat die een heid niet. Volgens de gemeente moet het voldoende zijn het kort parkeren te bevorderen door een tarief van een kwartje te hanteren voor zeven minuten. Bovendien gaat het betaald parkeren pas in van af 10.00 uur. „De mogelijkheid Oostburg - De gemeente Oostburg komt slechts ten dele tegemoet aan de protesten van de ondernemers in Cadzand- Bad tegen de verhoging van de parkeerbelasting met vijftig procent tot 2,25 gulden per uur. De gemeenteraad keurde het voorstel van burgemeester en wethouders de tarieven te laten stijgen afgelopen donderdagavond goed. Het bestuur van de Kust VW bestaat dus om voor die tijd om voor boodschappen te doen." Om winkelen en gratis parkeren mo gelijk te maken voor de toeristen heeft de gemeente ook afgezien van de plaatsing van een par keerautomaat op het terrein aan de Leeuwerikenlaan. (ADVERTENTIE) COMPUTERS Oranjestraat 5 Telefoon 011S5 - 62710 Onder invloed Breskens Verdacht va* het rijden onder invloed werd in de nacht van donderdag op vrijdag op de Steenovens te Breskens een automobilist uit die plaats aangehouden. Een ademanalysetest gaf als uit slag een promillage van 0,8 aan. De man kreeg een boete opgelegd van 400 gulden en een rijverbod voor een uur. Inbraak in kantoor Breskens Donderdagmid dag werd ingebroken in een kantoor van een bouwbedrijf. Meegenomen werd een geldbe drag van 315 gulden. Woninginbraak Oostburg Tussen woens dagmorgen 10 uur en donder dagavond acht uur is ingebro ken in een woning aan de Steenbok te Oostburg. Vermist worden een aantal sieraden en video-apparatuuif? Men kwam het pand binnen door het for ceren van een raam. Inbraak in fitness studio Terneuzen In de nacht van donderdag op vrijdag is inge broken in een fitness studio aan de Harmanweg te Terneu zen. Vermist worden een cd- speler met een aantal, cd's. Verder een printer, een hoe veelheid sportkledirtg en ver schillende soorten versnape ringen. Ook werd de kassa meegenomen die later in de omgeving werd teruggevon den. Van onze verslaggever Oostburg - De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) is witheet op haar buurman in de gemeenteraad van Oostburg, de Partij van de Arbeid. De PvdA haalde afgelopen donder dagavond tijdens de begrotingsvergadering van de raad vernietigend uit naar D&T. Die fractie reageerde nauwelijks op de onverhoedse aanval van de sociaal-democraten. „Omdat we met stomheid gesla gen waren," zegt D&T-raadslid L. Baarends de ochtend na het gebeurde. Volgens hem hoorden de sneren die PvdA-fractievoor- zitter J. Wielakker richting zijn groepering uitdeelde absoluut niet thuis in de begrotingsverga dering en bestonden daar ook afspraken over. D&T besloot zich daar aan te houden en verbeet daarom haar woede. Een dag later wil Baar ends echter toch wel even van repliek dienen. „De PvdA heeft overduidelijk laten blijken nog steeds niet over haar verkie zingsnederlaag van vier jaar ge leden te zijn," aldus Baarends. Zijn groepering bezette na de winst in de verkiezingen een jaar lang een wethouderszetel, maar toen T. de Blok-Van Herpen daarna opstapte nam het CDA die post over. Baarends legt uit dat de basis voor het wethouderschap van De Blok-Van Herpen al van meet af aan wankel was. „Zij wilde na de verkiezingen het liefst in zee gaan met de PvdA. De rest van onze fractie voelde er niets voor. Immers, de PvdA was de groot- •L. Baarends: witheet FOTO ARCHIEF DE STEM ste verliezer van de verkiezin gen. Haar voorkeur bleef echter ook na de coalitievorming steeds uitgaan naar die partij en omdat de rest daar onder geen enkele voorwaarde over wenste te pra ten, is het uiteindelijk misgelo pen," zegt Baarends. Middelburg - Voor drie inbraken in vakantiewoningen op Walcheren en vervalsing van 2 girobetaalkaarten is vrijdag in Middelburg een gevangenisstraf geëist van een jaar tegen de Vlissinger A.A. (35) en zijn plaatsgenoot A.B. (26). De feiten werden gepleegd in augustus, kort nadat B. was vrij gekomen uit zijn zoveelste de tentie. Officier van justitie mr. De Jong hield in zijn eis reke ning met de indrukwekkende straflijst van beide verdachten, waarop voor A. tien eerdere von nissen prijken met in totaal vijf jaren zitten en voor B. 12 ver oordelingen en zes jaar 'tralies'. A. heeft er dan ook al 20 jaar harddrugverslaving op zitten en ook B. voorziet al jaren in zijn behoefte aan harddrugs door het plegen van vermogensdelicten. De 45-jarige Terneuzenaar J.V. is drie maanden onder de eis, veroordeeld tot 15 maanden plus de drie maanden die hij van een vorige veroordeling met een proeftijd 'te goed' had. V. stond twee weken geleden terecht op beschuldiging van handel in he roïne, cocaïne, xtc- en lsd-pillen, onmiddellijk nadat hij uit een vorige detentie was vrijgelaten. Bovendien maakte hij zich schuldig aan heling van een in België gestolen auto. Van onze correspondente Middelburg - Na een heftig conflict over het wederzijds drankgebruik verliet de 33-jarige A.M. op 30 april de woning in Scherpenisse die hij deelde met zijn eveneens aan alcohol verslaafde vriendin. •De twintig bewoners van de beschermende woonvorm aan de Gratamastraat in Oostburg namen gistermiddag een kijkje in hun nieuwe huis. Even daarvoor deelde gedeputeerde A. Dijkwel (volksgezondheid) de sleutels uit aan de bewoners. De beschermende woonvorm is van de stichting Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen (ZIBW), die ook elders in de provincie deze woonvoorzieningen exploiteert. Zes vaste medewerkers en twee invalkrachten begeleiden de twintig bewoners van het tehuis. Die verblijven daar gedurende langere tijd omdat ze door psychische problemen niet zelfstandig kunnen wonen. De nieuwe bewoners van de Gratamastraat woonden tot nu toe in de berschermende woonvorm in 's Heerenhoek, het hostel in Terneuzen of zat bij gebrek aan plaats gewoon thuis. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - De grote fusie in het Zeeuwse welzijnsland, waardoor de Stichting VMC is ontstaan, levert forse besparin gen op. Het provinciaal bestuur heeft uitgerekend dat de weggevallen kosten van alleen al vorig jaar ruim voldoenbd zijn om de in 1992 gemaakte onderzoekskosten aar die fusie te betalen. Dat onderzoek was nodig om alles gestroomlijnd ineen te krijgen. De kosten ervan bedrogen in 1992 230.000 gulden, maar in hetzelfde jaar bespaarde de provincie zich 243.000 gulden. Als uitvloeisel van het welzijnsonderzoek liepen de besparingen bij de Ravoz (de vroegere Raad voor de Volksgezondheid Zeeland) op tot 223.000 gulden, op de voormalige Zeeuwse Jeugdraad werd in het boekjaar 1992 nog eens 20 mille bespaard. Buren zagen vlak daarop hoe de vlammen uit de gevel sloegen en konden de op de brandende bank in de woonkamer slapende vriendin op het nippertje uit de vuurzee redden. Vrijdag werd tegen M. een gevangenisstraf geëist van een jaar, die mede werd bepaald door diefstal van een hoeveelheid levensmiddelen uit de vakantiewoning van de buren. M. verzekerde zijn rechters bij hoog en bij laag dat hij niets met de brandstichting te maken had. Toen hij later die nacht in de woning terugkeerde was ook hij 'verbaasd' dat er 'blijkbaar' brand was geweest in de woon kamer en de slaapkamer erboven en hoe zijn vriendin hieruit was gekomen had hem gewoon niet geïnteresseerd. Na het nuttigen van een maaltijd (neen, aldus M., die had hij niet bij de buren gestolen) was hij dan ook naar Amsterdam vertrokken, waar hij later door de politie werd opge spoord. Ook bij twee volgende branden (in Weesp en Amsterdam) was de man (samen met zijn vriendin) gesignaleerd, maar ook hier zou hij 'volstrekt onschuldig' zijn. „Overal waar ik ben breken nu eenmaal branden uit", zo ver zuchtte de man. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. Aardenburg - De invoering van de nieuwe wet Voorzie ningen Gehandicapten staat centraal op een informatie dag in Zeeland Studiecen trum in Aardenburg. De bij eenkomst (3 december, aan vang 10.00 uur) is speciaal bedoeld voor gehandicapten die straks een beroep op die wet kunnen doen. Er zijn korte inleidingen over vervoersvoorzieningen voor ge handicapten, aanpassingen in woningen en vergoedingen voor rolstoelen en andere hulpmidde len. Daarna wordt in gespreks groepen ingegaan op de specifie ke situatie van de deelnemers. Na de middagpauze volgt een inleiding over de financiële ge volgen van de wet. Daarna is er nog een forumgesprek met de inleiders over de praktische ge volgen van de wet en sluit Els Austmann de informatiedag af met een optreden.

de Stem | 1993 | | pagina 19