WINKELPAND Van Hove Podia vei VRIJST. VILLA OF LANDHUIS of bouwgrond 1000 m2. Aaribiedir Fiet modelk PROFIL JT DESTEM CONSUMENT 'Wat zijn consequenties rentedaling voor huizenmarkt?' VRAAG EN ANTWOORD 'Waarom is bewoond huis altijd minder waard?' 'Kan ik Vereniging Eigen Huis nog bereiken?' Mr. M.M.W.M. Beijsens Het woonhuis de Huizenbeurs OKTOBER VLOEREN MAAND Grindtapijt heeft de toekomst. Kies dan wel voor het enige echte Strizo Grindtapijt. %DT/ VAN DONZEL beton of hout of combinatie. Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. Een thuisbankier belt dan even voor een afspraak met een hypotheek-adviseur. Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. TE BAARLE-HERTOG 014/699176 vanuit nl.: 09-32.14.69.91.76 Particulier vraagt met 4 slaapkamers, achtertuin zuid of zuidw. Tel. 04977-82651 TE HUUR GEVRAAGD: BEDRIJFSRUIMTE (voor Vleesbedrijf) ca. 400-600 m2 WOONHUIS 3-4 slaapkamers Aanbiedingen: De Valk Passage - Axel ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 X J „Nu de officiële rentetarieven weer verlaagd zijn, zal dan ook de hypotheekrente verder dalen? Hoe lang blijft dit doorgaan? Gaan ook de huizenprijzen daardoor verder omhoog?" W. van L. te Breda De huidige rentedaling heeft meer met politiek dan met eco nomie te maken. Al lang wordt er druk uitgeoefend op Duits land om een beleid van rente verlaging te voeren. De mone taire crisis van deze zomer, waardoor de plannen voor een Economisch Monetair Stelsel binnen Europa naar de schroothoop werden verwezen, was een van de gevolgen van de weigering van Duitsland om echt aan die druk gehoor te geven, Sinds kort waait er echter een andere wind in Duitsland, om dat de leiding van de Duitse centrale bank (de Bundesbank) in handen is gekomen van een persoon met een duidelijke po litieke achtergrond (Tiet- meyer). Tot verrassing van de financiële wereld heeft hij vo rige week een discontoverla ging doorgevoerd met een half procent (terwijl Nederland volgde met een verlaging van slechts een kwart procent). De directe consequentie van der gelijke discontoverlagingen is dat rekening-courantkredieten die de gewone banken aan het bedrijfsleven verstrekken goedkoper worden. Het gaat dan dus om zoge naamde geldmarkt-tarieven en dat hoeft dus niet eveneens verlaging van de hypothee krente tot gevolg te hebben, want die hangen meer samen met de rente op de zg. kapi taalmarkt. Wel is het een gege ven dat op de kapitaalmarkt de gemiddelde rendementen op staatsleningen in Nederland in oktober al eerder waren ge daald (met ongeveer een kwart procent tot 5,73 procent). Ook dat werd ingegeven door de ontwikkelingen in Duits land, waar de rendementen op de kapitaalmarkt zelfs sterker daalden. De banken lijken te kiezen voor vergroting van hun mar- Door Wim van der Kleijn Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft. Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 PB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. ge. Slechts schoorvoetend wordt al lange tijd de trend naar renteverlaging gevolgd en de hypotheekrente staat nog steeds op ongeveer 6,9 procent (voor hypotheken met gemeen tegarantie). Er worden mo menteel nog steeds zoveel hui zen verkocht en de vraag is nog zo groot, dat er blijkbaar geen reden is om een concur rentieslag met de rentetarieven te voeren. Hypotheken vormen momen teel dan ook een goudmijn voor de-banken: er is nog nooit zoveel aan hypotheken ver diend nu zowel de omzet als de rentemarges op recordniveau staan. Toch lijkt een rentever laging onvermijdelijk, vermoe delijk met 0,2 tot 0,3 procent punt. De hypotheekrente zou dan op ongeveer 6,6 procent terechtkomen. De kleine maat schappij FBTO zit inmiddels met zijn spaarhypotheek al op een percentage van 6,5. Maar ook dan blijven de marges voor de bank nog op recordni veau. Toch blijven-er aanwijzingen dat de ruimte voor verdere renteverlagingen, ook al is de Bundesbank nu door de bocht, beperkt is. De Duitse economi sche researchinstituten ver schillen daarover van mening. Datzelfde geldt voor de visie op de algemene economische ontwikkeling. De overheersen de mening is dat de economie uit het dal klimt. Maar zowel in Duitsland als Nederland houden bedrijfsle ven (voorzichtig investeren) en particulieren (wat opzij leggen voor slechtere tijden nu blijkt dat de ontslaggolven alleen maar verder uitdijen) de hand op de knip. Een minderheid onder de gezaghebbende eco nomen en instituten ziet daar in aanwijzingen dat de recessie zal blijven voortduren. De con sequentie voor de geld- en ka pitaalmarkten daarvan zou zijn: minder vraag naar geld en meer aanbod, dus toch weer gtijgende rentetarieven. Speciaal voor de Nederlandse huizenmarkt kan ook nog van belang zijn dat de huurverho gingen waarschijnlijk in 1994 minder fors zullen uitvallen dan de laatste paar jaar. Ook dit is vooral een politiek punt. Juist die huurverhogingen zijn een drijvende kracht achter de vraag naar koopwoningen. Voor eigen/huisbewoners, maar meer nog voor degenen die voor het eerst willen ko pen, is dat allemaal nogal ge vaarlijk. Als strakszowel de rente inderdaad weer gaat stij gen en mede daardoor de vraag naar koopwoningen af neemt, zullen de huizenprijzen tijdelijk sterk onder druk kun nen komen. (Tijdelijk, want zodra de economie merkbaar aantrekt en de inkomens weer toenemen zou dat toch weer steun voor de huizenmarkt be tekenen). Als de rente verder daalt en de huren fors blijven stijgen zal de economie net als nu weinig invloed hebben op de huizenmarkt. Al met al is het huidige kli maat nogal speculatief. Dat geldt echter ook voor afwaeh- ters, want als de huizenprijzen toch sterk blijven stijgen wordt kopen almaar duurder en riskanter. Het advies moet onverkort blijven: reken niet op forse verdere renteverlagin gen en ga bij het kopen van een huis geen onverantwoord zware financiële lasten aan. „Het schijnt vanzelfsprekend te zijn dat een bewoond huis 60 procent waard is van de waarde als het leeg verkocht kan worden. Maar ergens is dat toch onlogisch? Een leeg huis levert geen rendement op, een verhuurd huis wel. Zie ik het verkeerd?" D.K. te Oosterhout Er zou best eens een fikse discussie op gang mogen ko men of een bewoond huis altijd 60 procent waard is van de leegwaarde, zoals met name door de fiscus gesteld wordt. Er zijn aanwijzingen dat dit vaak minder is (en soms meer). Maar inderdaad is de waarde in bewoonde staat vrijwel al tijd lager. De reden daarvan is dat de koopprijs van woningen waar de eigenaar zelf in woont uit twee elementen is opgebouwd: een beleggingswaarde en een gebruikswaarde. Verhuurde woningen missen dat laatste en blijkbaar wordt aan die ge bruikswaarde in de praktijk 40 procent toegekend. Maar het is denkbaar dat er omstandigheden zijn waarin dit anders zou liggen. Stel dat er op een gegeven moment vooral koopwoningen zijn en nog maar weinig huurwonin gen. Als er toch relatief veel vraag naar huurwoningen blijft bestaan, kunnen de hu ren daardoor sterk oplopen. Het rendement op huurwonin gen kan dan dermate aantrek kelijk worden dat de beleg gingswaarde sterk stijgt. Mis schien zelfs zo sterk, dat de waarde van huurwoningen ho ger komt te liggen dan van eigen woningen. Dat zal zeker het. geval zijn als er ook nogeens zoveel koopwoninget zijn dat gemakkelijk aan dl vraag daarnaar kan wordet voldaan. Zover is het nog lang ni« Maar het geeft wel aan dat hel inderdaad niet zo vanzelfsp^ kend is dat huurwoningen tijd 60% waard zijn van di leegwaarde. „Ik heb gehoord dat de Vereniging Eigen Huis verhuisd is. Waar zit die tegenwoordig?" H.G. te Roosendaal De Vereniging Eigen Huis is inderdaad 22 oktober jl. vet. huisd, maar binnen Amers- foort, en wel van de Uranium, weg naar de Displayweg (3821 BT Amersfoort). Hel postbusnummer blijft ongewij. zigd (nr. 735, 3800 AS Amers. foort). Het algemene telefoon, nummer (oud: 033 - 600750) is nu 033 - 507750, het numma van de bouwtechnoserviee 033 - 507793, financieel advies 033 - 507792 en juridisch vies 033 - 507791. DE STEM HE] OINIRIOE RE ND Openbare executoriale verkoop notaris ter standplaats Roosendaal en Nispen zal ten verzoeke van zijn opdrachtgeefster, ingevolge het bepaalde in artikel 3:268 van het Burgerlijk Wetboek overgaan tot openbare executoriale verkoop van de navolgende onroerende zaak: met berging, ondergrond, erf, tuin en verdere aanhorigheden aan de Bredaseweg 111 te Roosendaal, kadastraal bekend gemeente Roosendaal en Nispen, sectie B nummer 4149, groot 1 are 61 centiare. De veiling wordt gehouden op de dinsdag 16 en 23 november a.s. beide malen om 16.00 en beide malen in Hotel Merks te Roosendaal, aan de Brugstraat 57, respectievelijk bij opbod en afmijning. Het te veilene kan vrij worden aanvaard, eventueel krachtens de grossen van de hypotheekakte en processen-verbaal van inzet en afslag, na betaling van de koopsom uiterlijk op 30-12-1993. Bezichtiging van het te veilene kan geschieden in overleg met voornoemde notaris. Op de veiling zijn van toepassing de Algemene Veilingvoorwaarden Onroerend Goed 1993 van de Koninklijke Notariële Broederschap, voor zover daarvan bij de processén-verbaal niet is afgeweken. De voorwaarden liggen vanaf 22-10 ter inzage ten kantore van de notaris. Gegadigden dienen zich op de veiling te legitimeren en desgewenst een verklaring van hun bankrelatie betreffende hun financiële gegoedheid te overleggen. Gegadigden kunnen tot 14 dagen voor de inzet een bod uitbrengen aan de notaris (uitsluitend schriftelijk). Zo een bod zou leiden tot onderhandse verkoop, geschiedt deze na voorafgaande rechterlijke goedkeuring en is er niettemin sprake van een executieverkoop. Aan eventuele onjuistheden en/of onvolledigheden in deze advertentie kunnen geen rechten worden ontleend. Voor verdere informatie kan men zich wenden tot het kantoor van notaris Mr. M.M.W.M. Beijsens, Raadhuisstraat 63 te Roosendaal, tel. 01650-44930. BREDA Grote Houw 160,hoekwoning, grote woonka mer, keuken, vier slaapkamers, ruime tuin. Vraagprijs 194.500.- TE HUUR: ruim driekamerappartement nabij centrum. Huurprijs 1500.- per mnd. TE HUUR: per mediö mei '94 drie zeer luxe ap partementen aan de Wilhelminasingel. Huurprijs 2100.- per maand. WAALWIJK Beleggingspand: volledig verhuurd modern kan toorpand. Hoog rendement. Vraagprijs 1.400.000.- DONGEN Heuvel, vrijstaande woning met kantoorruimte in rustige buurt, vraagprijs 525.000.- RIJEN Hoofdstraat 57, zeer ruime karakteristieke wo ning, vijf slaapkamers, prachtig aangelegde tuin. Uitgebreide documentatie op aanvraag. Vraag prijs n.o.t.k. Diverse beleggingspanden met hoog rende ment in Nederland en België. HYPOTHEEKRENTE VANAF 5.9% Ginnekenweg 20, 4818 JE Breda Tel. 076-148408 Fax 076-225140 Strizo Grindtapijt houdt stofdeeltjes vast zodat de ruimte zelf stofarm blijft. Het is onder houdsarm, slijtvast, duurzaam en tijdloos. Strizo Grindtapijt is naadloos aan te brengen. De mogelijk heden van kleurvariaties, dessins en patronen geven de architect de speelruimte om het interieur een functionele en eigentijdse sfeer mee te geven, passend bij het gebouw of de produkt- presentatie. Een vloerbedekking die snel en vakkundig, showroom- of kantoorbreed wordt aangebracht door specialisten tegen een prettige vierkantemeter prijs. Strizo Grindtapijt bestaat uit met zorg geselecteerd fijn riviergrind, vermengd met een speciaal door Strizo ontwikkeld epoxybind- middel. Leverbaar in diverse korrelgroottes en kleuren met de garantie van Strizo door voort durende kwaliteitsbewaking. Kies dus voor een vloer volledig aangepast aan uw huisstijl en eventueel voorzien van uw logo. Systeembouw Oirschotseweg 120 5684 NL Best Betaalbaar bouwen Vraag vrijblijvend documentatie en inlichtingen. Voor Zeeland tel. 01181-1601 tel. 04998-95312 en 73932 of 040-518127 En de makelaar weet van wanten en kranten. „Ik wil met iemand u behoefte heeft aan een deskundige visie. U gaat dan naar uw makelaar, hypotheekbemidde laar of verzekerings-adviseur. Of u belt op werk- Goes - Het aantal activit van de binnenvaart is 1 jaar verminderd ten opz- van 1991- Minder zeesch en minder behandelde la in de haven van VUssinge een ander gegeven. Vorig werd echter wel 5 pr< minder gevaarlijke st vervoerd door de Zee alles over hypotheke weet. -Ml Min Van onze verslaggevers Terneuzen - Als gevo voor geluidsoverlast afhaken als podium vo In december 1992 bepaalt landelijke overheid door n van een Algemene Maatregt Bestuur (AmvB) dat elk ht bedrijf geluidsoverlast op of voor aangrenzende p; moet voorkomen. Deze J wordt nu op 1 december staande van kracht. Wil de ca na die datum net zo geluid blijven produceren a Han moet de bedrijfstak geld steken in isolatie. Vet ploitanten hebben dat gele zullen de volumeknop lage ten en geen live-optredens programmeren. De ontwikkeling werd reet signaleerd door de Stic Popmuziek Zeeland. „Dt meente Goes is er op voor lopen door de hinderwet i scherpen. Dat heeft er geleid dat er het afgelopei nagenoeg geen live-optr zijn geweest in Goese café heeft wel tot wat protests leid, maar die zijn min of gesmoord", aldus popcoöi tor Hubert Leeman. Volgen heeft het weinig zin om teg landelijke maatregel in te g Investeren Leeman: „Bovendien staa op het standpunt dat een podium meer is dan allee café, hoe belangrijk ook. C nemers zijn 'zelf verantwt lijk. Ze moeten er ook in investeren". Niettemin vo hij op termijn een terugloo het aantal café-concerte meerdere gemeenten. „O gemeente de maatregel na zet toepast, zal afhangen situatie. Vaak zal dat pas g ren als er klachten zijn of een nieuwe vergunning aangevraagd." Dat blijkt te kloppen. „W< ren geen actief beleid. Zo 1: geen klachten zijn, gaan w( De Postbank probeert, als het op huizen kopen aankomt, het u zo makkelijk mogelijk te maken. Met helder geschreven folders over de diverse hypotheekvormen. Met een informatieve videoband en een uitgebreid boek. Met Hypolnfo, de postbank Hypo theekinformatielijn 06-9865 (30 cent per minuut), waar u discreet de hoogte van uw hypotheekbedrag te weten komt. Maar we kunnen ons voorstellen dat als u er met anderen over praat, met familie, kennissen en buren, die allemaal een mening hebben over hypotheken, sprek wordt met een speciaal computerprogramma berekend welke Postbankhypotheek voor u het meest aantrekke lijk is en hoe de financiële afwikkeling zal gaan. Zodat u weloverwogen de beste hypotheek kunt kiezen. Een huis koop je tenslotte niet elke dag. Zelfs een thuisbankier komt voor een huis z'n huis even uit. POSTBANK te huur het pleintje - molenstraat 39c baarle-hertog 70 m2 goede ligging - overname mogelijk Smissenhaag 28, 6228 HG Maastricht 043-618017/686627, fax: 043-637550 Concentratie bij de strijd Van onze correspondent Terneuzen - De strijd o tafelvoetbalkampioenscj voor Terneuzen werd g middag gehouden in Bundy's in de Korte I straat. Er deden 25 mee, verdeeld over drie les. Organisator Frans Hove won samen met M van Poucke. De 25 teams speelden ee poule wedstrijden op drie baltafels. In poule A Frans van Hove, Martij' Poucke en Erika en Denr U bent van harte welkom op de Jules Vernewe°g 98 te Tilburg. Onze zojuist vernieuwde showroom is open van ma. t/m vr. tussen 9.00 en 17.00 uur, of op afstraak tel. 013-362885.

de Stem | 1993 | | pagina 14