Bewondering voor Ruud Gullit Opnieuw veldrijder dood gebleven in België UITSLAGEN EN STANDEN Krachtsportbond zoekt sterke man/vrouw Iney aanzet }e gedragscode Marco van Basten wil nog vijf jaar voor AC Milan spelen Volleybalsters nog een duel van WK verwijderd Euforie in Seoul, droefenis in Tokyo SPORT AUTOSPORT GOLF PAARDESP0RT SCHAKEN TENNIS VOETBAL Superrecords China erkend Cooper niet speelgerechtigd BRIDGERUBRIEK Viertallen SPORTN1EUWS KORT Porto's Paulinho Santos geschorst Jesus Gil formeert opstelling Ijshockeyer jaar geschorst Oplossing biljartgeschil in zicht Turncoach Hernandez tekent bij ERDAG 30 OKTOBER 1993 B Droege wil groene Olympische nenten als de Spelen zijn per Belijk. Professor Droege (41) ver spreekt tijdens het ecologie-con- I het plan van Greenpeace voor elen. De ideeën van Greenpeace leus. laar Syd- loel kt, Irde yaar Ipic leen Er blik |ken, op' feten laar pyd- i de -ri- hren lorp J at- Jon- |rte- Ver- jge- yor- laan pko- vol- ftaat het J een lllen [zijn lym- |iek, nlo- lijke llfde ruik om Ivan ling. |eem hge- die |spe- gaat naar Iniet ferug me ieren wo- l als van ligen 1 met pner- goed ■ning I ook |gen- in Ihikt I ver- Het ge- In het Olympisch dorp wordt het afval gescheiden ingeza. meld en geschikt gemaakt voor hergebruik. Om de lucht vervuiling tegen te gaan, zal het transport van en naar Sydney op zo 'schoon' moge lijke wijze plaatsvinden Greenpeace pleit in de platlj nen voor de aanleg van een supersnelle tram, die het Olympisch dorp met het cen trum van Sydney verbindt Speciale veerboten moeten gaan zorgen voor snel trans port over water. De uitvoering van de plannen van Greenpeace zal volgens Droege heel wat voeten in de aarde hebben: „Home Bush Bay fungeerde jarenlang als afvalbak van Sydney: er zijn pcb's gestort, restafval van de staal- en kolenindustrie en er is ook chemisch afval dumpt. Het gebied is nu 'was te-land', waar mensen eigen lijk niet meer mogen komen Het hele gebied moet dus wor den schoongemaakt, het afval verspreid en afgedicht. Het omtoveren van Home Bush Bay tot woongebied kost enorm veel geld." - Volgens Droege zal de milieu organisatie in Olympische kringen een willig oor vinden. „Greenpeace heeft in Sydney een sterke lobby. Ze is als een van de weinige afdelingen van de milieuorganisatie bereid tot het maken van politieke deals. Het sluit compromissen om doelen te bereiken." Droege ziet voor Greenpeace de bouw van een groen Olym pisch dorp als een van de mogelijkheden de aandacht op haar ideëen te vestigen. „Het ontbreekt Greenpeace natuur lijk niet aan realititeitszin. De plannen zijn erg ambitieus. De milieu-organisatie wil hiermee in de publiciteit treden, een aanzet geven tot een wereld wijde groene gedragscode. De Spelen zijn voor het bereiken van dat doel natuurlijk een mogelijkheid bij uitstek." Droege verdedigt de plannen, maar heeft ook kritiek. „Ik vind dat te weinig rekening is gehouden met de omgeving. Zo had ook het stadscentrum van Sydney meer aandacht kunnen krijgen. Het stadshart waar slechts enkele duizenden mensen wonen, is verwaar loosd gebied, dat in het geheel niet bij de plannen is betrok ken. Ik zou de onderlinge sa menhang meer tot uiting heb ben gebracht." ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Ingooigem - In België is don derdag de derde jonge veldrijder binnen één jaar tij dens het beoefenen van zijn sport bezweken. Het nieuw ste slachtoffer heet Carmino Baelen. Hij werd tijdens een gezamenlijke training van Westvlaamse veldrijders in Kortemark getroffen door een hersenbloeding. Carmino Baelen werd met spoed en in comateuze toestand over gebracht naar het Sint-Rembert- ziekenhuis in Torhout, waar hij korte tijd later overleed. De amateur Baelen werd 22 jaar. Carmino Baelen was een geta lenteerd veldrijder bij de nieu welingen en junioren. In zijn eerste amateurseizoen behaalde hij in 1990 de bronzen medaille tijdens het wereldkampioen schap voor militairen dat in Arnhem werd gehouden. Het jaar er op raakte Baelen gebles seerd. Hij liep een spierscheu- ring op die hem lange tijd parten speelde. Carmino Baelen had een paar weken geleden de training hervat. Hij wilde zijn come-back maken in december. In dat ver band volgde hij donderdag met zijn jongere broer Pedro, die als junior in wedstrijden uitkomt, de wekelijkse trainingssessies in de kleiputten van Kortemark on der leiding van trainer Ronny Devos. Carmino Baelen had, na de dood van amateurkampioen Geert De Vlaeminck veertien dagen gele den, zijn jongere broer op het hart gedrukt zich niet over zijn ritme te laten jagen en tijdens de opbouwfase zijn eigen tempo aan te houden, om zijn hart niet te zwaar te belasten. Tijdens de trainingsrit raakte Carmino Bae len donderdag achterop. Bij de volgende doorkomst werd hij roerloos op de grond liggend aangetroffen door zijn broer Pe dro en de amateur Geert Van- daele. Reanimatiepogingen in het ziekenhuis mochten niet meer baten. De rijwielhersteller uit Ingooigem Iaat echtgenote en twee zoontjes na. Hij wordt vrij dag in Ingooigem begraven. Car mino Baelen is de negende jonge wielrenner in België die sinds 1987 plotseling is overleden. Van onze verslaggever Milaan - Aan de vooravond van de Italiaanse voet baltopper Sampdoria-AC Milan wordt Marco van Bas ten weinig rust gegund. Dat heeft niets te maken met het feit dat Van Basten geen pijn meer voelt aan de geopereerde enkel. Het gegeven alleen al, dat de aanval ler van AC Milan elke dag weer op trainingscomplex Milanello te vinden is, is al voldoende om hem als woordvoerder op te voeren. Van Basten maakt er geen ge heim van dat hij verrast is door het goede spel van zijn voormali ge medespeler Ruud Gullit, die momenteel bij Sampdoria triom fen viert. „Ik wist dat Gullit nog een goede wedstrijd kon spelen," zegt Van Basten. „Maar dat hij zoveel wedstrijden op zo'n hoog niveau kan afwerken, heeft mij echt verbaasd. Ik denk dat hij bij AC Milan nog goed bruikbaar zou zijn. Hij is nog steeds een groot kampioen, met vaak on voorspelbare acties. Echte vrien den zijn wij nooit geweest. Maar op het veld begrepen wij elkaar uitstekend. Ik ken ook de echte reden waarom Gullit bij AC Mi lan is vertrokken. Maar die zal ik nooit vertellen. Er zijn nu eenmaal dingen in het leven, die je voor je moet houden." Frank Rijkaard, de tweede Ne derlander die de regerende Itali aanse kampioen heeft verlaten, koos voor een andere club omdat hij de stress in de Serie A niet meer aankon. Van Basten denkt nog niet aan een afscheid. Als zijn geopereerde enkel volledig herstelt, wil hij nog vijf jaar bij AC Milan spelen. „Ik ben jonger dan Rijkaard en minder stress-gevoelig," zegt Van Basten. „Ik voel me op het ogenblik als een kind dat nog een heel leven voor de boeg heeft. Over mijn toekomst als voetballer ben ik optimistisch, al ben je uiteraard nooit honderd procent zeker. Mijn enkel is weer normaal. Ik voel geen pijn meer, maar tijdens de trainingen heb ik ook nog niet geforceerd. Na de tweede operatie door dokter Martens, heb ik het een poosje heel moeilijk gehad. Dat was het moment toen de chirurg mij zei dat hij twijfelde of ik ooit nog zou kunnen voetballen. Want hij wist niet dat de schade aan het gewricht zo groot was. Een kwartier lang heb ik geen woord kunnen zeggen. Ik wilde nog heel graag voetballen, maar ik had op dat ogenblik het gevoel dat de enkel dat niet meer aan kon. Ik wil niet zeggen dat pro fessor Marty in Zwitserland tij dens de operatie een fout heeft gemaakt. Ik weet alleen dat het genezingsproces veel langer heeft geduurd dan was gepland." Opvolgen Volgens Van Basten zijn Roma- rio, Roberto Baggio en Dennis Bergkamp de belangrijkste kan didaten om hem als winnaar van de Gouden Schoen, beste Euro pees voetballer, op te volgen. Van Basten dicht Baggio de bes te kansen toe, met Bergkamp op de tweede plaats. „Dennis Berg kamp heeft een grote fout ge maakt door voor Inter Milaan te kiezen," vindt Van Basten. „In- ter is geen ploeg die aanvallend voetbal speelt. Vooral voor een speler als Bergkamp levert dat problemen op. Wim Jonk zal geduld moeten hebben. Hij heeft tijd nodig en zal moeten wennen aan het Italiaanse voetbal, dat heel anders is dan het voetbal dat in Nederland wordt ge speeld. Ik acht Inter niet in staat AC Milan van de troon te stoten. De competitie in de Serie A is meer open dan in andere jaren. Maar toch zie ik Milan weer kampioen worden. Lentini kan over enkele weken ook weer spe len. Milan heeft maar één ge heim: de perfecte organisatie." •ge: „How green can the Olymp'c foto ANP i j Peking. Rally Hongkong - Pe- king. Eindstand: 1. Vatanen/Berglund (Fin) Subaru 5.13.40, 2. McRae/ Ringer (GBr) Subaru 5.13.59, 3. Boume/Sircombe (NZe) Subaru 5.16.59, 4. Shinozuka (Jap) Mits ubishi 5.33.32, 5. Nishiyama (Jap) Nissan 5.59.55. San Francisco. Tour-kampioen schap (finale Amerikaanse PGA-seizoen). Stand na eerste ronde: 1. Gal lagher (VSt) 63, 2. Simpson (VSt), Pavin (VSt), Frost (ZAf) 68, 5 Henke (VSt), Fehr (VSt), Calcavecchia (VSt), Mize (VSt), Kite (VSt) en Allem (ZAf) 69. Madrid. Mannen, 1,1 miljoen gulden. Stand na tweede dag: 1. Smyth (Ier) 133 slagen (65 68), 2. Lane (Eng) 135 (69 66), Roe (Eng) 135 (69 66). Gilford (Eng) 135 (68 67), Westner (ZAf) 135 (70 65). Stuttgart. CSI. Springconcours op tijd: 1. Melli- ger (Zwi) 0 strafpunten - 60,18 seconden, 2. Rodrigo Pessoa (Bra) Special Envoy 0-61,27, 3. Skelton (GBr) Dollar Girl 0-61,28, 4. Navet (Fra) Rosire 0-61,34, 5. Robert (Fra) Nonix 0-62,39, 6. Markus Fuchs (Zwi) Folien 0-62,55. Puntenspringen: 1. Robert/Que- nelle 22-47,43, 2. Thomas Fuchs (Zwi) Folien 22-48,42, 3. Sloot haak (Dui) Mister 22-48,75, 4. Melliger (Zwi) Athlet 22-48,92, 5. Rodrigo Pessoa/Colonel 22-49,35, 6. Gundel (Dui) Ivon- jak 22-49,57. Dressuur. Grand Prix: 1 Balkenhol (Dui) Goldstern 1715, 2. Uphoff- Becker (Dui) Grand Gilbert 1681, 3. Dallos (Hon) Aktion 1607, 4. Strijk (Ned) Wempe Jewel 1535, 4. Disterer (Dui) Exakt 1527, 5. Plewa (Dui) Ge- ronimo 1517. Intermediair II: 1. Schaudt (Dui) Durgo 1343, 2. Balkenhol/ Ehrengold 1339, 3, Boylen (Can) Biraldo 1309, 4. Uphoff-Becker/ Sir Lennox 1291, 5. Rehbein (Dui) Donnerhall 1263, 6 Otto- Crepin (Fra) Maritim 1240- Monte Carlo. WK vrouwen. Derde partij: Ioseliani (Geo) - Jun Xie (Chn) 1/2-1/2. Stand tweekamp: 1/2-2 1/2. Stockholm. Mannen, 3 miljoen gulden. Kwartfinales: Ivanisevic (Kro/8) - Boetsch (Fra/16) 6-3 6-1. Was hington (VSt) - Svensson (Zwe) 4-6 6-3 6-4, Stich (Dui/4) - Ed- berg (Zwe/6) 1-6 6-2 6-4. Essen. Vrouwen, 700.000 gulden. Kwartfinales: Medvedeva (Oek) - Reinach (ZAf) 6-0 6-3, Sanchez Vicario (Spa/1) - Pierce (Fra/6) 2-6 6-4 6-1, Appelmans (Bel) - Maleeva-Fragnière (Zwi/4) 2-6 6-1 7-5, Martinez (Spa/2) - Maleeva (Bul/7) 6-2 6-2. Dubbelspel, kwartfinale: Sanchez Vicario/Sukova (Spa/ Tsj) - Bakkum/Carlsson (Ned/ Zwe) 6-1 6-2. Santiago de Chili. Mannen, 375.000 gulden. Tweede ronde: Yzaga (Per/1) - Markus (Arg) 7-6 7-6, Furlan (Ita) - El Aynaoui (Mar) 6-4 6-3, Filippini (Uru) - Corretja (Spa) 7-6 7-6. Eredivisie. RODA JC-FC UTRECHT 4-0 (2-0) - 3. Hofstede 1-0, 7. Van Galen 2-0, 81. Hofstede 3-0, 88. Huiberts 4-0. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 5.500. RODA JC: Waterreus; Senden (85. Ihalauw), Nascimento, Luij- pers en Trost; Van der Luer, Van Hoogdalem en Van Galen (72. Vanderbroeck); Babangida, Hof stede en Huiberts. FC UTRECHT: Van Ede; Van der Net, De Koek, Oosterhuis en Van der Meer; De Jong, Roest, Bijl en Van Diemen; Van der Ark en Smolarek (72. Kelders). Eerste divisie. FC ZWOLLE-VEENDAM 2-1 (1-1) - 12. Brouwer 0-1, 40. Van der Vegt 1-1, 47. Duim 2-1. Scheidsrechter: Van Beek. Toe schouwers: 3.250. Gele kaarten: Koorman (FC Zwolle), Bolhuis (Veendam). DUITSLAND: Borussia Dort- mund-Borussia Mönchenglad- bach 3-0, Dynamo Dresden-SC Freiburg 1-2. Stand aan kop: Eintracht Frankfurt 13-21, Werder Bre men 13-18, Bayern München 13-17, Kaiserslautern 13-17, Hamburger SV 13-17. FRANKRIJK: Angers - Olympi- que Marseille 0-1, Caen - Lille 2-3, Lens - Monaco 3-3, Lyon - St Etienne 1-0, Martigues - Le Havre 3-0, Metz - Toulouse 1-0, Montpellier - Strasbourg 4-0, Paris St Germain - Nantes 1-0, Sochaux - Bordeaux 2-2, Auxer- re - Cannes 0-0. Stand aan kop: Paris SG 15-23, Bordeaux 15-20, Olym. Marseil le 14-19, Auxerre 15-18, Monaco 15-18. Marco van Basten (links) en Ruud Gullit vieren feest voor AC Milan. Van Basten heeft bewondering voor de manier waarop Gullit bij Sampdoria speelt. foto anp Peking (rtr) - De spectacu laire wereldrecords van Chinese loopsters op de 1500, 3000 en 10.000 meter zijn officieel erkend door de Internationale Amateur At letiek Federatie. Volgens het Chinese persbureau Xinhua is dat gebeurd in een brief van de IAAF aan de nationale bond. De records vielen in septem ber, tijdens de nationale at- letiekkampioenschappen in Peking. Door de erkenning gaat de IAAF akkoord met de tijdwaarneming en het dopingonderzoek. De be troffen atletes bleken vrij van verboden middelen. Met haar tijd van 29.31,78 verpulverde Junxia Wang op 8 september het onaan tastbaar lijkende wereldre cord van Ingrid Kristiansen uit 1986 met liefst 42 secon den. Junxia Qu liep 3.50,46 op de 1500 meter, ruim twee seconden sneller dan de Russin Kazankina in 1980. In feite boekstaafde de LAAF vijf wereldrecords, want op de 3000 meter werd de beste prestatie drie keer geleverd in twee dagen. Het oude record van Kazankina werd eerst overtroffen door Linli Zhang, vervolgens tot twee keer toe door Junxia Wang, tot 8.06,11. De Chinese atletes worden getraind door Junren Ma. Basis van hun succes is kei harde arbeid. Dagelijks lo pen ze in verschillende ses sies ongeveer de lengte van een marathon. Morgen zijn ze favoriet voor de wereld beker marathon. Het Chine se team bestaat uit Wang, Qu en Zhang, aangevuld met Lirong Shang en Liyan Ma. De trainer heeft aange kondigd dat Junxia Wang sneller dan 2 uur en 23 minuten zal lopen. Szolnok (anp) - De volleybal sters van Letland vormen de laatste hindernis voor het Nederlands team op weg naar de wereldtitelstrijd in 1994. Oranje won gisteren in Szol nok het tweede kwalificatie duel. Na Polen werd ook Hongarije met 3-0 verslagen, waardoor het treffen met Letland vandaag moet beslissen welk team vol gend jaar in oktober naar Brazi lië mag reizen. Hongarije werd gisteren, na een achterstond van 2-4 in de eerste set, binnen een uur weggespeeld. De setstanden waren 15-5, 15-7 en 15-3. Eerder op de dag had Letland zich eveneens van de tweede overwinning verzekerd door Polen met 3-1 te verslaan. Het tweede duel vormde voor de Oranje-vrouwen een ideale op warmer voor de beslissende wedstrijd op zaterdag. Vooral de blokkering, tegen de lange speel sters van Letland van cruciaal belang, werkte tegen Hongarije optimaal. Erna Brinkman speel de daarbij vooral in de eerste set een belangrijke rol aan het net. Tegenvaller voor de debuterende bondscoach Bert Goedkoop was het uitvallen'van passer Cinthy Boersma. Ze ging in de tweede set, bij een voorsprong van 8-3, door haar enkel en werd vervan gen door Kirsten Gleis. Na af loop bleek het met de blessure bij de basisspeelster mee te val len. Goedkoop verwacht haar vandaag tegen Letland te kun nen inzetten. UITSLAGEN Szolnok (Hon). Kwalificatie WK vrouwen. Nederland - Hongarije 3-0 (15-5 15-7 15-3), Letland - Polen 3-1 (6-15 15-13 15-8 15-5). Doha (rtr/sid) - De Zuidkore- aanse voetballers krijgen een premie van 75.000 gulden de man na de kwalificatie voor de wereldtitelstrijd voetbal in de Verenigde Staten. Het Aziatische land is geïnteres seerd in de organisatie van het evenement in 2002, waar mee het Japan concurrentie wil aandoen. Donderdag en gisteren waren dagen van euforie in Saudi-Ara- bië en Zuid-Korea, de landen die zich tijdens het Aziatische eind- toernooi in Doha, Qatar, plaats ten voor Amerika. In Japan, dat in de laatste seconden van het duel met Irak werd uitgescha keld, heerste diepe verslagen heid. Commentatoren die hun verslag spannend maakten met het aftellen van de minuten die Japan scheidden van het WK, vielen opeens stil. De eerder bekritiseerde Zuidko- reaanse coach Kim Ho hoorde op het veld, per draagbare telefoon, van het fatale puntverlies van Japan. Het team van de Neder landse trainer Hans Ooft speelde 2-2 tegen Irak. President Kim Young-sam van Zuid-Korea was een van de eer sten, die de ploeg feliciteerde na de 3-0 zege op rivaal Noord-Ko- rea. Bij de Iraakse ambassade in Seoul kwamen tientallen tele foontjes binnen van voetbalfans, die Irak wilden bedanken voor het reddende doelpunt. Voor de organisatie in de Verenigde Sta ten was het een opluchting dat Iran, Irak en Noord-Korea het eindtoernooi niet haalden. De regering had al laten weten dat de uitreiking van visa aan inwo ners van de drie landen proble men had kunnen opleveren. De verhouding van de Verenigde Staten met genoemde staten is verre van goed. Trainer Mohamed Al-Khrashi van Saudi-Arabië en zijn spelers kunnen na terugkeer in Riyad op een grootse ontvangst door ko ning Fahd rekenen. Ruim 20.000 meegereisde fans hadden na af loop van het met 4-3 gewonnen duel met Iran hun aanhankelijk heid aan de koning getoond door met diens portret te zwaaien. Opmerking van de Arabische trainer na de gelukkige afloop: „Ik sloeg mijn ogen op naar de hemel, om Allah te bedanken." Brussel (anp) - De Nederlandse basketballers Okke te Velde en Tico Cooper kunnen niet aan de slag in de Belgische competitie. Het tweetal verloor gisteren een kort geding tegen de Belgische Bond. Te Velde wilde voor Aalst gaan spelen, Cooper voor Oost ende. Volgens de reglementen in België mag een club maar twee buiten landers onder contract hebben. Oostende en Aalst hebben al twee 'vreemdelingen' in dienst, waardoor ze met Te Velde en Cooper de limiet zouden over schrijden. Te Velde en Cooper meenden dat ze niet als buiten lander dienden te worden aange merkt, maar als 'Eurobelg'. Voorhout (anp) - De Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond (KNKB) zoekt met spoed een voorzitter, penningmees ter en een voorzitter voor het sectorbes tuur gewichtheffen. Uiterste datum: 6 november. Als geen kandidaten opda gen, betekent dat vrijwel zeker het einde van'de bond in de huidige vorm. In een advertentie in het bondsblad 'Krachtsport' vraagt het huidige bestuur kandidaten, of zij die kandidaten kennen, te reageren. Geboden wordt onder meer een drukke en interessante vrijwilligersfunctie met internationale contacten en een beperk te onkostenvergoeding. Vereist zijn affiniteit met de sporten gewichtheffen, powerliften en worstelen, vrije tijd, inzet, creativiteit en visie. Kandidaten zijn nodig, omdat de heren Van Ormondt, Van Dijk en Van der Kruk af scheid nemen van het bestuur door tijdge brek. „Het idee van de advertentie is afgeke ken van de KNAU," zegt Coby van Dijk- Zonneveld, hoofd van het bondsbureau in Voorhout. „Al jaren moeten we zoeken naar kandidaten. Soms vragen ze wat ze verdie nen. Nou, nul-komma-nul dus. Telkens heb ben we ze toch gevonden, maar momenteel is de situatie nijpend. Blijkbaar ben ik nog de enige optimist in de bond. Tot 6 november, als de extra ledenvergadering is, houd ik oog- en oorkleppen op en doe ik mijn uiterste best geïnteresseerden te vinden." Als niemand bereid is in het bestuur zitting te nemen, haalt Van Dijk het zwartste scena rio uit de lade van haar bureau in Voorhout. „Zonder bestuur valt weinig te besturen. De twee sectorvoorzitters, die dan overblijven, hebben al gezegd dat ze het werk nooit met zijn tweeën aankunnen. Eventueel gaan sec toren dan zelfstandig verder. De bond ver liest in dat geval het predikaat koninklijk. Dat draagt de bond al negentig jaar." Ondanks de bestuurlijke malaise wil Van Dijk het bondsbureau blijven bestieren. „Toen ik tien jaar geleden begon, bestond het kantoor nog niet. Allerlei mensen deden het werk toen thuis, op kamertjes. Dat is tegenwoordig te ouderwets." Begin december is de start van de belang rijkste districtscom petitie, die van de viertallen, waarvoor de inschrijving bin nenkort sluit. Deze wedstrij den zijn belangrijk, omdat ze een betere graadmeter voor speelsterkte zijn dan paren wedstrijden en de factoren ge luk en pech minder doorslag gevend zijn voor de uitslag. Uit enkele viertallenwedstrij- den heb ik een paar spellen bewaard, waaruit summier de verschillen met een paren wedstrijd kunnen blijken. Dit spel kwam deze week voor in een viertallenwedstrijd van Oosterhout 2 in de tweede divisie. Met het Oosterhouts echtpaar Jansen O-W opende de zuid speler met 2 KI, dat als man- cheforcing werd uitgelegd. Noord bood 2 Rui, waarop Zuid 2 Sch liet horen. Daar bleef het bij en Zuid maakte tien slagen. Noord had na tuurlijk niet mogen passen en na 2 Sch zwak moeten bijbie- den met 3 Sch, omdat Zuid mancheforcing geopend had. Aan de andere tafel bood het Oosterhouts paar Bantje - Reichardt de schoppenman che wel, waardoor het viertal 480 punten scoorde, hetgeen 10 imps opleverde. Zou dit in een parenwedstrijd zijn voor gekomen, dan waren mis schien meer paren niet verder dan een 2 Sch-contract geko men en was dat geen absolute nul geweest. In een viertallen- wedstrijd ligt dat anders. Maar in viertallenwedstrijden kunnen de punten natuurlijk ook worden verdiend door alert te spelen. Dit spel werd goed tegengespeeld in een clubviertallenwedstrijd. Door Ruud van den Bergh West uitkomt met schoppent wee. Had Zuid de eerste slag niet gedoken, dan had hij zijn contract gemaakt. Nu speelde Oost schoppen door en Zuid moest wel nemen. Ruitenheer en ruitenvrouw die volgden, werden in West niet geno men, maar toen Zuid ruiten- boer speelde, nam West en gooide Oost zijn laatste schoppen weg, waarna West zijn vrije schoppens kon in casseren en het contract een down was. In de viertallen- wedstrijd telde dit verlies zwaar, omdat het contract aan de andere tafel wel werd ge maakt. In dezelfde wedstrijd kostte het volgend spel de ene partij veel punten en het leverde de andere partij door eigen ver dienste aardig wat op. Aan de andere tafel waren ervaren viertallenspelers in 3SA be land. Zij maakten hun con tract met gemak. Aan deze tafel werd voor 4 Sch geko zen, hetgeen parenspelers over het algemeen prefereren, maar dat pakte verkeerd uit. W gever 8 7 3 OW kw. H B 5 B 102 AB64 H64 8 4 2 ♦98543 52 N W O Z V5 109763 AH 10983 AB 1092 AV V 76 H V 7 Zuid speelt 3 SA, waartegen West kwam uit met ruiten en Oost verzilverde ruitenaas en -heer. Hij speelde schoppen vijf na en toen kon de leider het niet meer goed doen. Als hij met het aas had genomen, zou zowel Oost als West nog een troefslag maken. In de praktijk nam hij de snit en was de slag voor West, die zijn partner een ruitenintroe- ver kon geven. Agenda: 6 november: BC Four Aces Bergen op Zoom Wijndrive en BC De Vijf Bruggen Hank Biesboschdri- Zurich - FC Porto mist woensdag in het duel met Feyenoord middenvelder Paulinho Santos. Hij is door de tuchtcommissie van de UEFA voor een duel geschorst naar aanleiding van de tweede gele kaart. Bij de Nederlandse kampioen ontbreekt Peter Bosz, die in Porto rood kreeg. De wedstrijd geldt voor de tweede ronde van het Europese toernooi van de landskampioenen. Feyenoord dient in de Kuip een achterstand van 1-0 goed te maken, om zich te plaatsen voor de lucratieve Champions League. Bij Ajax en Besiktas, die elkaar dinsdag bestrijden in het toernooi van de bekerwinnaars, zijn geen geschorsten. Madrid - Voorzitter Jesus Gil van Atletico Madrid is van plan zelf de opstelling te formeren voor de wedstrijd van dit weekeinde tegen Barcelona. „Ik weet precies hoe we tegen Barcelona moeten spelen," aldus de praeses, die trainer Jair Perreira onlangs ontsloeg en een psycholoog inhuurde. Assistent Cacho Heredia mag als coach op de bank zitten totdat een nieuwe trainer is aangetrokken. Gil heeft in zijn zesjarig bewind vijftien trainers weggestuurd. Atletico is het seizoen matig gestart en staat na acht duels op de tiende plaats. Bij de wedstrijd tegen de lijstaanvoerder zijn 20.000 politiemensen aanwezig. In het verleden is het tussen de fans van de rivaliserende clubs geregeld tot uitbarstingen van geweld gekomen. Nijmegen - De tuchtcommissie van de Nederlandse IJshockey Bond heeft Frank Schaafsma (Nijmegen) voor een jaar ge schorst. Schaafsma kan nog in hoger beroep gaan tegen de straf die loopt tot 1 november 1994. Clubgenoot Kip Noble werd vrijgesproken. De twee spelers waren de voornaamste vechtersbazen tijdens het Europa-cuptoernooi in Esbjerg. De wedstrijd tegen de Deense thuisclub liep toen volledig uit de hand. Schaafsma werd bestraft wegens 'kicking', het schoppen met de schaats naar de tegenstander. Eerder schorste de NIJB de Nijmeegse spelers Maik Aartsen en Steve Kruize voor drie duels. Over de straf voor de club wordt nog vergaderd. Schiphol - Een tweede gespreksronde moet een oplossing brengen voor het conflict in de internationale biljartwereld. Vertegenwoordigers van de Europese bond CEB en de proforga nisatie BWA kwamen op verzoek van de Nederlandse biljart bond (KNBB) donderdag op Schiphol bijeen.' Concrete afspraken zijn niet gemaakt. Maar volgens waarne mend voorzitter Wim du Fossée van de KNBB is dat een kwestie van tijd. In een hotel op de luchthaven kwamen CEB-voorman Rittmann en BWA-voorzitter Bayer nagenoeg tot een vergelijk. Beekbergen - De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB) heeft het contract met turncoach Jesus Hernandez, die de mannenselectie onder zijn hoede heeft, verlengd. Hernandez tekende bij tot en met de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. De kans is aanwezig dat Nederland daar weer eens vertegenwoordigd zal zijn met een of meer turners.

de Stem | 1993 | | pagina 11