Be> 'Voetballen voor de eer' UITSLA Eindronde NBB Cup weer in Breda Chris Walder (93), in '21 linksbuiten van landskampioen NAC Marco va DE STEM 6Wij speelden niet voor de centen of een betrekking. Wij voetbalden voor de eer: de eer van je clnb, je stad, je land.' Spelen Sydney aanzet voor groene gedragscode ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 |j DE STEM v - J RHMIIHHR Van onze badmintonmedewerker Kristian de Lange Breda - Onlangs is de natio nale bekercompetitie voor badmintonteams uit de eredi visie en de overgangsklasse weer van start gegaan. Na de voorrondes blijven er vier teams over, die op 2 januari in het Gemeentelijk Sport centrum zullen strijden om de NBB Cup. De eindronde van de NBB Cup wordt, net als vorig jaar, georga niseerd door de Nederlandse Badmintonbond (NBB), de Re creatieve Badmintonbond Breda (RBB) en BCO Bali. Drijvende krachten achter de organisatie zijn RBB-voorzitter Hans Em- RBB-voorzitter Hans Emme- rink (links) en Philippe Weij- ling. foto marcel bekken merik en Philippe Weijling, de pr-man van BCO Bali. Het ant woord op de vraag waarom zij zo veel tijd investeren in de organisatie, laat aan duidelijk heid niets te wensen over: „Uit liefde voor en vanwege promotie van de badmintonsport." De samenwerking tussen NBB, BCO Bali en RBB kwam twee jaar geleden tot stand. Eredivi sievereniging BCO Bali werd ge vraagd (in samenwerking met de NBB) de NBB Cup te organise ren. Het plaatsen van dit topeve- nement in Oosterhout leverde echter te veel problemen op, waarna BCO Bali besloot uit te wijken naar Breda. Om het toer nooi publicitair en financieel een breed draagvlak te kunnen ge ven, werd de hulp van de zeer grote RBB ingeroepen. Vanuit de NBB was dit tevens een toenade ringspoging in de richting van de 'wilde', recreatieve bond. Vorig jaar was het evenement een succes: veel toppers en veel belangstelling van toeschouwers en media. Daarom werd besloten de eindronde nogmaals naar Breda te halen. Omdat vele toppers naar Duits land vertrokken zijn om daar competitie te spelen, werd de bezetting een probleem. Om toch het hoge niveau van het evene ment vast te houden, werd be paald dat Nederlandse clubs ook in het buitenland spelende Ne derlanders in bekerwedstrijden uit mogen laten komen. Hierdoor zullen weer vele topspelers aan wezig zijn. West-Brabant wordt vertegen woordigd door BCO Bali, de Oosterhoutse vereniging die vo rig in de finale verloor van Duinwijck. De organisatie be treurt het dat BC Bavel dit jaar niet heeft ingeschreven voor de NBB Cup. Dordrecht (anp) - Peter Droege wil groene Olympisch Spelen. Massale evenementen als de Spelen zijn pe definitie milieu-onvriendelijk. Professor Droege (41) ver. zet zich daartegen. Hij spreekt tijdens het ecologie-cc®. gres in Dordrecht over het plan van Greenpeace voor 'groene' Olympische Spelen. De ideeën van Greeppeai zijn op zijn minst ambitieus. De bijdrage van de hoogleraar aan de Universiteit van Syd ney, waar hij de leerstoel stadsontwikkeling bekleedt, is: „Ecologisch verantwoorde Olympische Spelen in het jaar 2000." „How green can the Olympic Games really be? Het is een consumptie-evenement. Er wordt cola gedronken uit blik en Kentucky Fried Chicken, gegeten. Zakjes worden op straat weggegooid. Atleten worden per vliegtuig naar Sydney gebracht." Twintig kilometer van Syd ney, in Home Bush Bay aan de oever van de Parramatta-ri- vier, moet de komende jaren een 'groen' Olympisch dorp verrijzen. Er zullen 15.000 at leten en officals worden on dergebracht in 5000 apparte menten, die op ecologisch ver antwoorde wijze zijn ge bouwd. Na afloop van de Spelen wor den de huizen verkocht aan particulieren uit alle inko mensgroepen van de bevol king. Het groene dorp staat model voor steden die bij het bouwen van woningen een ecologische benadering willen hanteren. Volgens Droege "zijn de plannen voor het Olym pisch dorp in die zin uniek, dat voor het eerst de uiteenlo- pendste milieuvriendelijke methoden in één en hetzelfde project worden toegepast. Greenpeace stelt voor gebruik te maken van zonneenergie om alle huizen te voorzien van elektriciteit en verwarming. Dat gebeurt met een systeem waarbij energie wordt omge zet in superverhitte stoom, die turbines aandrijft in een spe ciale centrale. De stoom gaat na omzetting in energie naar de woningen. Energie die niet wordt verbruikt, gaat terug naar de centrale. Speciale me ters in de huizen registreren het energieverbruik per wo ning. Na afloop van de Spelen, als de huizen aan inwoners van Sydney zijn verkocht, krijgen gebruikers die zuinig met energie omgaan, van het ener giebedrijf ^en.fjpnijis vpor goed gedrag. De watervoorziening in het Olympisch dorp is ook op hergebruik gericht. Regen water wordt opgevangen in speciale reservoirs, geschikt gemaakt voor gebruik en ver volgens gedistribueerd. Het afvalwater wordt daarna ge zuiverd voor hergebruik. In het Olympisch dorp wordi het afval gescheiden ingeza. meld en geschikt gemaakt voor hergebruik. Om de lucht- vervuiling tegen te gaan, het transport van en naai Sydney op zo 'schoon' moge. lijke wijze plaatsvinden Greenpeace pleit in de plan) nen voor de aanleg van supersnelle tram, die hei Olympisch dorp met het eet. trum van Sydney verbindt Speciale veerboten moeten gaan zorgen voor snel trans, port over water. De uitvoering van de plannen van Greenpeace zal volgi Droege heel wat voeten in aarde hebben: „Home Bush Bay fungeerde jarenlang afvalbak van Sydney: er pcb's gestort, restafval van dé staal- en kolenindustrie en ei is ook chemisch afval ge. dumpt. Het gebied is nu 'was- te-land', waar mensen ei lijk niet meer mogen koi Het hele gebied moet dus wor den schoongemaakt, het afval verspreid en afgedicht. Het omtoveren van Home Bush Bay tot woongebied kost enorm veel geld." - Volgens Droege zal de milieu organisatie in Olympische kringen een willig oor vinden „Greenpeace heeft in Sydney een sterke lobby. Ze is als van de weinige afdelingen van de milieuorganisatie bereid tot het maken van politieke deals. Het sluit compromissen doelen te bereiken." Droege ziet voor Greenpeace de bouw van een groen Olym pisch dorp als een van de mogelijkheden de aandacht op haar ideëen te vestigen. „1 ontbreekt Greenpeace natuur lijk niet aan realititeitszin. De plannen zijn erg ambitieus. De milieu-organisatie wil hiermee in de publiciteit treden, aanzet geven tot een wereld wijde groene gedragscode. De Spelen zijn voor het bereiken van dat doel natuurlijk een mogelijkheid bij uitstek." Droege verdedigt de plannen, maar heeft ook kritiek. „S vind dat te weinig rekening is gehouden met de omgeving. Zo had ook het stadscentrum van Sydney meer aandacht kunnen krijgen. Het stadshart waar slechts enkele duizenden mensen wonen, is verwaar loosd gebied, dat in het geheel niet bij de plannen is betrok ken. Ik zou de onderlinge sa menhang meer tot uiting heb ben gebracht." Van onze verslaggever Ingooigem - In België derdag de derde veldrijder binnen één dens het beoefenen sport bezweken. Het ste slachtoffer heet C Baelen. Hij werd tijd gezamenlijke trainii Westvlaamse veldriji Kortemark getroffer een hersenbloeding. Van onze verslaggever Milaan - Aan de baltopper Sampdor ten weinig rust gegu feit dat Van Bast geopereerde enkel. Ier van AC Milan Milanello te vinde woordvoerder op te Van Basten maakt er heim van dat hij verras het goede spel van zijn v ge medespeler Ruud G momenteel bij Sampdor fen viert. „Ik wist dat G een goede wedstrijd kon zegt Van Basten. „Maa zoveel wedstrijden op z niveau kan afwerken, 1 echt verbaasd. Ik denk d AC Milan nog goed bi zou zijn. Hij is nog stc groot kampioen, met voorspelbare acties. Ech den zijn wij nooit gewee op het veld begrepen w uitstekend. Ik ken ook reden waarom Gullit bij lan is vertrokken. Maai ik nooit vertellen. Er eenmaal dingen in het 1 je voor je moet houden.' Frank Rijkaard, de tw derlander die de regeren aanse kampioen heeft koos voor een andere clu hij de stress in de Ser meer aankon. Van Basl nog niet aan een afsc zijn geopereerde enkel herstelt, wil hij nog vi; AC Milan spelen. „Ik ben jonger dan Rij minder stress-gevoelig Van Basten. „Ik voel m ogenblik als een kind een heel leven voor heeft. Over mijn toekc voetballer ben ik optimi: ben je uiteraard nooit procent zeker. Mijn enkc normaal. Ik voel geen pi maar tijdens de trainin ik ook nog niet geforce de tweede operatie doo Martens, heb ik het ee heel moeilijk gehad. Dat Professor Peter Droege: „How green can the Oly<nP,c Games really be?" foto ap AUT0SP0R1 Peking. Rally Hongkon king. Eindstand: 1. Vatanen/B (Fin) Subaru 5.13.40, 2 Ringer (GBr) Subaru 5. Bourne/Sircombe (NZe) 5.16.59, 4. Shinozuka (Ja ubishi 5.33.32, 5. Ni (Jap) Nissan 5.59.55. G0LF~ San Francisco. Tour-ka schap (finale Amei PGA-seizoen). Stand na eerste ronde: lagher (VSt) 63, 2. (VSt), Pavin (VSt), Fro 68, 5. Henke (VSt), Fel Calcavecchia (VSt), ML Kite (VSt) en Allem (ZA: Madrid. Mannen, 1,1 gulden. Stand na tweede dag: 1 (Ier) 133 slagen (65 68), (Eng) 135 (69 66), Roe (I (69 66), Gilford (Eng) 67), Westner (ZAf) 135 PAARDESPOF Stuttgart. CSI. Springconcours op tijd: ger (Zwi) 0 strafpunteni seconden, 2. Rodrigo (Bra) Special Envoy 0-C Skelton (GBr) Dolk 0-61,28, 4. Navet (Fra 0-61,34, 5. Robert (Fn 0-62,39, 6. Markus Fuc Folien 0-62,55. Puntenspringen: 1. Rob nelle 22-47,43, 2. Thom (Zwi) Folien 22-48,42, haak (Dui) Mister 22- Melliger (Zwi) Athlet 5 5. Rodrigo Pessoa 22-49,35, 6. Gundel (Di jak 22-49,57. Dressuur. Grand Prix: 1. Balkenh Goldstern 1715, 2. Becker (Dui) Grand 1681, 3. Dallos (Hon) 1607, 4. Strijk (Ned) Jewel 1535, 4. Disten Exakt 1527, 5. Plewa (1 ronimo 1517. Intermediair II: 1. Schai Durgo 1343, 2. Ba Ehrengold 1339, 3. Boyl Biraldo 1309, 4. Uphoff Sir Lennox 1291, 5. (Dui) Donnerhall 1263, Crepin (Fra) Maritim 12 SCHAKEN Monte Carlo. WK vrouw Derde partij: Ioseliani Jun Xie (Chn) 1/2-1/2. Stand tweekamp: 1/2-2 TENNIS Van onze verslaggever Peter de Leeuw „THUIS wonnen we met 2-0 en uit, in Tilburg, met 5-0," herinnert Chris Wal der (93) zich uit het jaar dat NAC landskampioen werd. Dus NAC kon ooit van Willem II winnen? „Jazeker, en van Ajax ook. Dat jaar versloegen we ze in de kampioenscompetitie twee keer: in Breda met 2-0 en in Amsterdam met 2-1." Chris Walder weet het allemaal heel precies. Niet alleen de uit slagen van de competitie '20 '21, maar ook de gebeurte nissen in het huidige seizoen. Lokhoff is in Tilburg uit het veld gestuurd, hè." NAC is in haar 81-jarige historie een maal kampioen van Neder land geweest: in 1921. Chris Walder is 72 jaar later de enige overlevende van het geelzwarte kampioenselftal. Hij was de linksbuiten. Samen met links binnen Fanny Petit, van de nog steeds bestaande steenhouwerij aan de Terheijdenstraat in Bre da, vormde hij een vleugel van NAC's voorhoede. De legendari sche Rat Verlegh speelde mid- voor. In die tijd werd de vaderlandse competitie afgewikkeld in vier afdelingen: noord, oost, west en zuid. In de eerste klasse zuid kwamen maar liefst vier Bredase ploegen uit: NAC, Velocitas (ca detten van de KMA), (het katho lieke) Bredania en 't Zesde (mili tairen van het zesde regiment infanterie, dat eveneens een be faamd muziekkorps op de been bracht). De nummers één van de afdelingen maakten onderling uit wie landskampioen werd. In 1921 waren dat NAC, Ajax, Be Quick uit Groningen en Go Ahead. Be Quick „In de kampioenscompetitie wonnen we dus tweemaal van Ajax. Van Be Quick hadden we echter twee keer verloren. Dat was een''goed elftal, daar-speel den de gebroeders Tetzner in, Max en Hans. Wij speelden onze laatste wedstrijd in Deventer, tegen Go Ahead. We moesten daar winnen en deden dat ook, met 3-0. Maar als Be Quick in Amsterdam van Ajax zou win nen, zouden zij kampioen zijn." „Toen wij na de wedstrijd tegen Go Ahead met de trein'naar huis gingen, kenden we de uitslag van Ajax-Be Quick niet. Je had wel telefoon, maar het was niet ge bruikelijk om te bellen. In Arn hem hoorden we het gerucht dat Be Quick verloren had. In Nij megen moesten we overstappen en daar hebben we geprobeerd het gerucht bevestigd te krijgen. Maar dat lukte niet. Tegelijker tijd met onze trein kwam in Den Bosch de trein uit Amsterdam aan. Daar stapte Thijs Dooren bosch uit. Hem kenden we, want hij was de aanvoerder van Wil- helmina uit Den Bosch. Hij was bij Ajax-Be Quick geweest, liet zijn kaartje zien om het te bewij zen. Ajax had met 2-1 gewonnen en wij waren kampioen! „In Breda stond heel het Sta tionsplein vol. We werden met rijtuigen opgehaald en naar ho tel restaurant De Schuur bij 't Valkenberg gebracht. Drie dagen is het feest geweest. We voetbal den in die tijd op 't Ploegske aan de Ploegstraat. Een maand later zijn we nog eens uitgebreid ge huldigd. Aan de optocht van 't Ploegske naar het stadhuis de den 45 groepen mee. Leve de leut, zeggen ze in Breda." een paar jaar gewerkt bij notaris Bode in 't Ginneken. Later bij notaris Temminck aan de Sop- hiastraat. Toen ik uit dienst kwam, was hij overleden. Ik had geen zin meer in het notarisvak. Ik werd uitgenodigd door Philips uit Eindhoven. Bij het gesprek zat een delegatie van de club. Alles hadden ze voor me gere geld: een pension, een baan op de boekhouding. Als ik maar voor Philips zou voetballen. Maar m'.n moeder zag me niet graag het huis uit gaan. 'Sollici teer eerst nog eens bij de Kwat- ta', zei ze tegen me. Ik had er geen «in in, maar zei toch: 'Nou goed, ik zal wel even naar de Kwatta gaan'. Laten ze me daar nou ook aannemen." De Kwatta En zo was zijn overgang van NAC naar PSV van de baan. Toch gaf het werk bij Kwatta een belangrijke wending aan zijn voetbalcarrière. „Kwatta fuseer de met Sickes in Amsterdam. Ik werd overgeplaatst naar het ver koopkantoor in Amsterdam, 's Zaterdags ging ik altijd met de trein naar huis, 's zondags kon ik dan met NAC voetballen. Op een gegeven moment kwam ik op het station in Utrecht Harry Mom- mers tegen. Hij speelde bij Wil lem II, maar werkte bij de Spoorwegen in Utrecht. 'Waarom ga jij niet bij UW spelen?', vroeg hij me. In UW speelde de grote Jan Vos, die in 1913 op Houtrust in Den Haag het winnende doelpunt tegen Engeland maakte. Engeland, dat gold als onverslaanbaar in die tijd." In 1923 vertrok hij bij NAC en meldde zich aan bij UW in Utrecht. Rond die tijd ontmoette hij in Amsterdam Neeltje Elze vier, met wie hij in 1993 precies 63 jaar getrouwd is. Drie kinde ren hebben ze grootgebracht. „Ik vroeg haar vader en moeder of ze een middag mee mocht naar het voetbal. In Utrecht speelde ik met UW tegen 't Gooi. 'Wat heeft uw verloofde goed ge speeld', zeiden allerlei mensen na afloop tegen haar. 'Ik vond er niks aan, 22 kerels die zich een beetje in het zweet lopen te werken', zei ze tegen iedereen. Dat was een grote desillusie voor me. Ze heeft het me nooit ge zegd, maar ik voelde aan dat ik met voetballen moest stoppen. Zij was me meer waard. Ik ben op het hoogtepunt van m'n voet balloopbaan gestopt." Genootschap „Haar vader nam me mee naar het Apostolisch Genootschap. Van huis uit was ik katholiek, maar ik deed niks aan het ge loof. 'Hoe vond je het?', vroeg hij me na de dienst. 'Niks aan', zei ik. 'Alleen de zang en de muziek waren wel aardig'. Voetbal, dat was mijn hemel. Toch ben ik me in gaan zetten voor het Aposto lisch Genootschap en, zoals ge zegd, met voetballen opgehou den." „Daarna ben ik bijna nooit meer in een stadion geweest. In 1928 ben ik wel naar de Olympische Spelen in Amsterdam gaan kij ken, Uruguay werd Olympisch voetbalkampioen. Op radio en televisie houd ik voetbal nog steeds bij." Afgelopen juni stuurde hij NAC dan ook een kaartje om de club te feliciteren met de promotie. Zo ontdekte de vereniging aan de Beatrixstraat dat de linksbui ten van haar geelzwarte kam pioenselftal uit 1921 niet alleen in leven is, maar ook van een blakende gezondheid geniet. Wie wint er vanavond? Voorspel len durft hij niet: „Ajax heeft een doorgewinterd elftal..." Voor wie is hij? „NAC natuurlijk." „Ajax," roept zijn Amsterdamse vrouw, maar die houdt niet van voetbal... Chris Walder heeft na de promotie, een NAC-shirt gekregen met de handtekeningen van de spelers. foto de stem /johan van gurp Hij is op 8 mei 1900 geboren aan de Tuinstraat, de huidige Ranon kelstraat in Breda. „Ik tel met de jaren mee. Weet je dat de Tuin straat toen nog gemeente Te- teringen was?" Met zijn ouders heeft hij lang aan de Van Goor- straat gewoond. Uit zijn tijd bij NAC bewaart hij veel tastbare herinneringen, foto's, maar ook een lidmaatschapsbewijs en de wijnkaart van het diner dat het kampioenselftal kreeg aangebo den. Zijn vrouw en hij wonen sinds negen jaar in verzorgingshuis Brandsen in Baarn. „Het beste in Nederland," meent hij. „Weet je waarom hier al die mooie spul len op de gang en in de hal staan? Nou, paleis Soestdijk staat vlakbij Baarn. In dit huis hebben veel oud-leden van de hofhouding van koningin Julia na gewoond. Die hebben een en ander nagelaten." Voordat ze zich in Baarn vestig den, zijn ze onder meer 32 jaar in Utrecht thuis geweest. Tot zijn 71e heeft hij een arbeidzaam bestaan gekend, de laatste jaren bij Eleetrolux. Hij vertelt verder dat hij tussen 1929 en 1984 vijf tien auto's heeft versleten, pas negen jaar geleden is hij dus met auto rijden gestopt. Voor een 93-jarige is hij opmerkelijk fit. „Ik gym nog dagelijks." Jongste „Ik ben op m'n achttiende lid geworden van NAC. Daarvoor heb ik nog even bij Bredania gevoetbald. NAC, dat was dè club van Breda. Ik was de jong ste van het elftal. NAC was de Het geelzwarte elftal dat in 1921 kampioen van Nederland werd. Chris Walder zit geknield uiterst rechts. eerste Nederlandse club die een buitenlandse reis maakte. In 1920. zijn we met het elftal haar Spanje gegaan, 28 uur in de trein." „We hebben er vijf wedstrijden gespeeld, vier gewonnen. De eer ste verloren we van San Sebasti an, omdat we de reis nog in de benen hadden. Ik heb er griep gekregen, het verschil in tempe ratuur tussen Nederland en Spanje was te groot voor me. De tweede wedstrijd tegen San Se bastian wonnen we. Daarna heb ben we tegen Oviedo gespeeld. In Madrid wonnen we van het tegenwoordige Atletico en Real Madrid." Een maal heeft hij in het Neder lands elftal gespeeld, in 1921. „Denemarken-Nederland in Ko penhagen, 1-1. Ik was niet de enige van NAC, Ben Hoogstede stond die wedstrijd ook in het Nederlands elftal. We werden er fantastisch ontvangen. Koning Christiaan, een grote man, kwam het veld op om ons de hand te schudden. Grote Chris en kleine Chris ontmoetten elkaar. Want ik ben maar een klein manneke, zoals je ziet. Er zaten vijftigdui zend man op de tribune. Ik heb nog foto's van de reis; hier staan we op het schip. Later ben ik nog een keer reserve geweest bij België-Nederland, in Antwer- pen. De eer Hij verbaast zich over het geld dat tegenwoordig in de voetbal lerij rond gaat, met name in Spanje en Italië. „Wij speelden niet voor de centen of een be trekking. Wij voetbalden voor de eer: de eer van je club, je stad, je land. Toen waren alle spelers vrienden van elkaar." Een en ander hield zelfs voor een inter national in, dat hij een baan had naast zijn sport, of omgekeerd natuurlijk. „Ik zou notaris worden. Ik heb

de Stem | 1993 | | pagina 10