De verloren generatie: Kinderen worden dieren Libanon en de Palestijnen: de grote vergissing Vanocl Iral X €BQ Allerlaat* DE STEM BUITENLAND NAC-voorzittei Advocaat wi duidelijkhei< VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 A8 Dood en verwoesting. Dat is wat kinderen in Bosnië en andere oor logsgebieden om zich heen zien. Corresponden te Janine Di Giovanni verbleef in Sarajevo en schreef over de hartver scheurende omstandighe den van de kinderen in het Lkubica Ivezic wees huis. Wat voor effect heeft het oorlogsgeweld op kinderen? Bosnische kinderen, Palestijnse kinderen; het worden dieren, gehard, verwil derd en met maar een doel voor ogen: Overle ven. Door Janine di Giovanni (The Sunday Times) Londen - Een weeklang volgde ik vorig jaar winter het 9-jarige straatschoffie Nusret in Saraje vo. Op de dagen dat hij zich niet tot een balletje oprolde in de kelder van een weggebombar deerd hotel of wegdook voor de kogels van de sluipschutters in de straten, woonde Nusret in het Lkubica Ivezic weeshuis; een somber, Dickensiaans gebouw zonder verwarming, elektriciteit, water of toezicht. De 170 kinderen die in het wees huis woonden, hadden meer dan een jaar oorlog doorstaan; een bittere en wrede oorlog. Vaak waren hun ouders voor hun ogen gedood door mortiergranaten, rondvliegende scherven of de ko gelregens van sluipschuitters. Het waren harde, bange en ver wilderde kinderen geworden, meer dier dan kind. Ze deinsden nergens voor terug om te overle ven. Ze stalen voedselpaketten uit vrachtwagens; ze snoven lijm; ze gooiden ramen aan diggelen en stalen van hun buren, die in doodsangst verkeerden. Zelfs de allerkleinsten rookten sigaretten als ze die te pakken konden krijgen en de oudere kinderen schreeuwden schuttingwoorden naar wie maar wilde luisteren. Wanneer je de deur binnen kwam, begroetten ze je met ge schreeuw. „Welkom in de Hel!". Het afgelopen jaar heb ik heel wat tijd doorgebracht in dat weeshuis. Ik praatte met de kin-' deren, luisterde naar hun verha len en probeerde vast te stellen wat voor effect het oorlogsge weld had op hun leven. Ze drom den om me heen en doorzochten mijn zakken, op zoek naar eten of geld. „Heb je chocola meege bracht? Je had beloofd dat je Een jongetje roostert mais. Zo leren kinderen in Bosnië te overleven. chocola mee zou brengen!". Er was een tiener met maar een oor. Het andere was er afgescho ten door een sluipschutter. Een meisje had net een kind gekre gen, maar wist nog steeds niet hoe ze zwanger was geworden. De kleintjes huilden en liepen midden in de winter rond zonder sokken of handschoenen. Als 's nachts de stad met granaten werd bestookt, lagen ze doods bang in hun bed, in het donker. Nog tragischer was evenwel de slaapzaal van de peuters en ba by's. Koud en hongerig lagen ze in hun bedjes, roerloos, wach tend tot iemand ze zou oppak ken. Die iemand kwam nooit. Een tijdlang was er een baby met dezelfde naam als ik. Ik zat urenlang met haar in mijn ar men, maar als ik haar neerlegde huilde ze zo lang en zo hard dat de vluchtelinge die op de baby's paste me smeekte haar niet meer uit bed te halen. Al deze kinderen lijden aan post-traumatische stress, het geen niet verwonderlijk is. Ze plassen in hun bed; ze stotteren; ze zijn agressief, bang en ge- "welddadig. Sommigen beginnen te schreeuwen als er een vlieg tuig met hulpgoederen over vliegt. Ze zijn bang dat de bom men weer komen. Anderen - en dat is nog enger - knipperen zelfs niet meer met hun ogen als er vlakbij, een granaat ontploft. Een glas melk of een ei herken nen ze niet meer, maar ze begrij pen wel wat de verminkte licha men na een mortieraanval bete kenen. De aartsbisschop van Sa rajevo, Vinko Puljic, herinnert zich een jong meisje dat bij een aanval haar been verloor. Wat hem het meest schokte was haar nonchalance. „Haar oom droeg haar naar het ziekenhuis en ze riep tegen hem: 'Oom, oom, je vergeet mijn been". Ljljana Oruc, als psychiater werkzaam in het Kosevo-zieken- huis in Sarajevo, gelooft- dat na de oorlog meer dan 90 procent van de inwoners zal kampen met een post-traumatisch stress-syn droom. De stad als een grote psychiatrische inrichting. De ja ren na de oorlog zijn het gevaar lijkst, wanneer een hele genera tie kinderen worstelt met de ge volgen van verwoestend geweld. „Het zijn kinderen die in twaalf maanden drie of vier jaar ouder zijn geworden", zegt Faruk Ku- lenovic, directeur van het Kose- vo-ziekenhuis. „Wat voor leven hebben ze? Wanneer hebben ze voor het laatst chocola gegeten, óf jam, of fruit, of vlees? En wanneer zijn ze voor het laatst geknuffeld? Door het geweld kennen ze vaak geen angst meer. Het breekt je hart als je kinderen in deze omstandigheden ziet le ven en overleven. En dat is voor hen de dagelijkse realiteit". FOTO EPA Volgens de Bosnische autoritei ten zijn 37.000 kinderen gedood in de oorlog en 14.000 kinderen gewond geraakt, maar de cijfers schommelen. Niemand weet pre cies hoeveel slachtoffers er zijn. De kinderen die niet gewond zijn geraakt ondervinden de geeste lijke gevolgen van het geweld; velen hebben hun ouders verlo ren, hun broers of zussen. „Al houdt de oorlog vandaag op", zegt Dusko Tomic, directeur van de Kinderambassade, „het effect ervan op kinderen zal zich nog zeker tien jaar doen voelen". In andere delen van de wereld zijn kinderen soms direct be trokken bij conflicten en geweld. Onmiddellijk na de Golfoorlog schreef ik over het effect van de bezetting op Palestijnse kinde ren op de Westelijke Jordaanoe- ver en .in de Gazastrook. Net als de kinderen in Sarajevo waren ze ernstig getraumatiseerd. Ze tekenden altijd geweld en gewe ren; soldaten met Kalasjnikovs; vliegtuigen met Scudraketten; hun vaders, meegesleurd door Israëlische soldaten. Net als de kinderen in Sarajevo hadden ze geeij hoop meer op een toekomst, op een bestaan na de oorlog. Hun werkelijkheid was vertroebeld door het geweld, de martelingen en de vernede ring. Verder kijken konden ze vaak niet meer. Veel van hen waren geboren na de oorlog van 1967 en kenden geen ander leven dan bezetting en verzet. Als ge volg daarvan werden ze steeds bozer, gefrustreerder en roekelo zer. Hun leven had voor hen geen enkele waarde en ze deden alles voor 'de zaak'. Bang om gewond te raken of te sterven waren ze niet. Het verschil tussen hen en de kinderen in Sarajevo is dat de kinderen van de intifada tot het recente vredesakkoord zelf be trokken waren. Zodra ze oud genoeg waren om met stenen te gooien, deden ze mee. De schrij ver Daoud Kuttab beschrijft in het Journal of Palestinian Stu dies de rol die jonge kinderen was toebedeeld. Kinderen van 7-10 jaar: banden in brand ste ken in het midden van de straat om het verkeer tegen te houden. Kinderen van 11-14 jaar: grote stenen opstapelen op straat; kleine stenen gooien met slinge raars en katapulten. Kinderen van 15-17 jaar: grote stenen gooien. Activiteiten tijdens de avondklok. De intifada is nu een halt toege- roepen, maar heeft plaatsge maakt voor iets heel beangsti gends: de opkomst van de funda mentalistische groeperingen in de Gazastrook, met name de Ha- mas-beweging. Dit is de genera tie van woede en haat, de gene- JUWELIERS - DU arendstraat 20 oost| Wezen in hun in puin geschoten onderkomen in Sarajevo. ratie van gekerkerden en ge- kluisterden. In januari 1988, op het hoogtepunt van de intifada, schatte de Jerusalem Post dat meer dan een kwart van de 50.000 Palestijnen in de Israëli sche gevangenissen minderjarig „Deze kinderen zijn anders, om dat ze hebben geleerd om te gaan met geweervuur op straat", zegt dr. Cairo Arafat, die de effecten van de intifada op Pa lestijnse kinderen heeft bestu deerd. „Ze raken niet in paniek. Ze zijn rustig en kalm. Ze staan op en doen de deur en ramen dicht". Volgens psycholoog Ah med Baker wijst alles erop dat „de volgende generatie Pales tijnen geradicaliseerd en getrau matiseerd zal zijn. De meeste kinderen willen geen vrede met de Israëli's". Even buiten Jeruzalem, in Beit Sahour, is een revalidatiecen trum gebouwd voor kinderen die tijdens de intifada ernstig ge wond zijn geraakt. Een maat schappelijk werker in de kliniek zegt dat het meest verontrusten de aspect van het conflict is dat de kinderen niet mogen rouwen. 'Wanneer een moeder haar kin deren verliest, zingen de mensen in het kamp: 'Hij is een marte laar'... Er is iets helemaal mis met deze kinderen. Er ontbreekt iets volkomen, en dat is een gevoel van jeugd". FOTO AP Volgens Mary Khass, onderwij zeres in de Gazastrook, heeft hel geweld een nog veel ernstiger consequentie. Ze vroeg een van haar leerlingen, Ahmed, een ver haaltje te vertellen in een groep kinderen van drie tot vijf jaar, „In de zomer gaan we allemaal op reis naar Egypte, en als we daar zijn gaan we naar de die rentuin. En wat voor dieren ziet we daar?", vroeg ze. Ahmed wei gerde te antwoorden. „Wé mo gen helemaal niet naar Egypte", zei hij. „Dat is het meest tragi sche", zegt Khass, „dat deze kin deren niet meer kunnen fantase- In Sarajevo kwamen tijdens augustusbestand naar schatting 16 kinderen om het leven, een middag liep ik naar de thedraal in het centrum van de stad met een vriendin en tweejarige zoontje Deni. Hij zon gedoopt worden en ik was moeder. Het jochie was doods bang tijdens de wandeling de straten, omdat het nog nooil buiten had gespeeld. Hij knip perde in het felle zonlicht zette het in de kerk op brullen toen het heilige wafer ei over zijn hoofd werd „Dat doen alle kinderen", zei ik terwijl ik hem vasthield. 1 de priester onderbrak me. „Dit is een kind uit Sarajevo", zei hij, „En hij huilt omdat hij water herkent". In Jordanië zijn ze ten minste nog staatsburgers. In Syrië kunnen ze, als ze zich politiek rustig hou den, een redelijk bestaan opbouwen. Maar bij de zogenaamde Arabische broeders in Libanon is het leven van de Pales tijnen al tientallen jaren een bloedige hel. Door Rogier Slop Beiroet - De naam Sjatilla staat geschreven in letters, die drui pen van het bloed. In september 1982 haalde dit Palestijnse vluchtelingenkamp in zuid-Bei- roet, mét het nabij gelegen Sa-, bra, de voorpagina's door een ongekende slachtpartij in de wrede Libanese oorlog. De daders waren tóen christelij ke Falangisten. De vlakbij gele gen Israëli's, die van de hele zaak afwisten, hielden het ge weer aan de voet - ze grepen niet in. Meer dan 2000 weerloze men sen werden in een orgie van geweld afgemaakt. Zes jaar later maakte Syrië defi nitief een einde aan de aanwe zigheid van Palestijnse strijders in het kamp, dat altijd bolwerk van Yasir Arafat was geweest. Zoals gebruikelijk maakte Da mascus zijn handen zélf niet vuil aan dit smoezelige spelletje: Sy rië liet gewoon de door haar betaalde sji'itische Amal-militie en zelfs pro-Syrische Palestijnen los in de 'Oorlog om de Kam pen'. En ook dat was een botsing die honderden Palestijnen het leven kostte. De Syrische president Hafez al Assad, die de Palestijnen altijd als pionnen in zijn eigen schaak spel wilde gebruiken, had nu eenmaal geen behoefte aan de ongrijpbare en glibberige Arafat. En Sjatilla was bijna het sym- De nog overal zichtbare verwoestingen van de oorlog in Palestijnse vluchtelingenkampen. bool van het 'Arafat-kamp'. Sindsdien heeft Arafat eigenlijk nog maar één bolwerk in Liba non, waar hij eens bijna heer en meester was. Het is bij Saida (het oude Phoenicische Sidon) in het zuiden. Maar zelfs dat basti on kraakt sinds 'Het Akkoord' tussen Arafat en Rabin in al zijn voegen. 'Pro-akkoord' en 'anti akkoord' binnen Arafats eigen Fatah voeren het 'debat' nu een maal op zijn Libanees - dus met ongekend gewelddadige argu menten. De dramatische geschiedenis van Sjatilla valt aan veel dingen af te lezen. Naarmate je zuid-Bei- roet nadert, neemt het aantal controleposten van het officiële Libanese leger af. Het aantal Syrische checkpoints daarente gen groeit opzienbarend. Daar wuiven de Syrische soldaten, zelfverzekerd van hun absolute greep op het toch immer roerige zuidelijke stadsdeel, je onver schillig door. Damascus bepaalt hier hoe de Palestijnen zich heb ben te gedragen. En dat is ook in het kamp zelf duidelijk te merken. Over de politieke ontwikkelingen van de laatste tijd tussen Israël en de PLO wordt niet gesproken, hoe wel een scala van Palestijnse splintergroeperingen er met veel pretenties er hun kantoortjes hebben ingericht. Maar al deze groepen lopen aan de leiband van Damascus, dat van de rege ling tussen Arafat en Rabin nu eenmaal niets moet hebben. Dus blaten deze 'democratische' groeperingen alleen maar braaf na wat Assad ze dicteert. Maar de tragiek graaft dieper dan dat. De nog overal zichtbare verwoestingen van jarenlange gevechten zijn nog niet eens echt symbolisch. Het is echter vooral het grote aantal vrouwen in het straatbeeld; het percentage we duwen ligt in Sjatilla ver boven het toch al niet kinderachtige landelijke gemiddelde van Liba non. En de 'begraafplaats voor de martelaren' is huiveringwek kend groot. De Palestijnen uit wat nu noord- Israël heet, hebben sinds 1948 alle reden en alle tijd gehad om zich te beklagen over die keuze. Natuurlijk lag het toendertijd voor de hand om het dichtst bijzijnde Arabische land uit te kiezen in de wervelende, over haaste vlucht. En natuurlijk is het dramatische lot van alle Pa lestijnse vluchtelingen niet te benijden. Maar in Jordanië, waar de Palestijnen zelfs de meerderheid van de bevolking vormen, hebben ze het volledige staatsburgerschap. In Syrië kunnen ze, zolang ze zich politiek gedeisd houden, een zinnig bestaan opbouwen. Maar in Libanon leven ze in de wereld van minachting en onverbloem de haat. Ontelbare keren hebben ze zich in moordende strijd hun vijanden van het lijf moeten nouden. En die vijanden waren er te over: Libanese christenen, Libanese sji'iten, Israëli's, Sv- FOTO EPA riërs. En nu Het Akkoord er is, dreigt er weer een nieuwe misè re. „De Palestijnen hebben nu weer een eigen Palestina. Libanon is voor de Libanezen", sprak de nieuwe, voor Libanese ongekend krachtdadige, premier Hariri duister. Zoals zoveel van zijn landgenoten beschouwt Hariri de Palestijnen als de oorzaak van de teloorgang van het snelle, rijke Libanese leventje van vóór de burgeroorlog. In Jordanië gaan Palestijnen die carrière maken gewoon buiten de verstikkende kampen wonen om daar eerzame burgers te wor den. Maar ze zullen hun wortels in diezelfde kampen niet snel vergeten. Hier in Beiroet wil ie dere Palestijn die ook maar eni ge opleiding heeft gevolgd, voor al zo snel mogelijk weg - en dar bij voorkeur de oceaan over. „In een land als Chili wonen nu al meer Palestijnen dan de 250.000 die hier in Libanon zit ten", zegt Franke de Jonge in zijn kantoor in zuid-Beiroet. Hij is directeur van de TJNWRA, de VN-organisatie die zorgt voor de opvang van Palestijnse vluchte lingen. „De Palestijnen beheer sen daar in Chili de handel en de middenstand." „Dat betekent dat de Palestijnen die in Libanon in de kampen zitten, eigenlijk een volledig ont hoofde samenleving vormen. In die kampen zitten alleen maar de mensen die het niet gehaald hebben, de mislukkingen - voor zover ze ooit al de kans hebben gehad. De kampen zijn hun laat ste strohalm." De Jonge geeft een voorbeeld. „Haal in Amsterdam nou eens iedereen weg die een vak heeft geleerd of een opleiding heeft gehad. Dus niet alleen artsen, advocaten en kunstenaars, maar ook lassers en metselaars. Dan blijft er een vernielde stadsbe volking over. Zo is het ongeveer in de kampen." Daarbij hebben de Libanese kampbewoners de pech 'Achten veertigers' te zijn, dan wel af stammelingen daarvan. Maar nu de PLO Israël heeft erkend, zijn hun al toch al minieme verwach tingen om naar hun land terug te keren, drastisch de bodem inge slagen. Daar waar bij Pales tijnen die in 1967 van de Westoever naar Jordanië vlucht ten een sprankje hoop ontstaat op een Palestijnse staat in dat gebied, is de kampbewoners' droom, hoe irreëel ook, definitief afgenomen. Israël is nu ook officieel voor de Palestijnen een onomkeerbare werkelijkheid geworden. En juist binnen de grenzen van dat zelfde Israël liggen hun huizen en hün akkers. Hele generaties die altijd ademloos naar de ver halen van opa luisterden en zichzelf daarbij rijk droomden, moeten nu de harde werkelijk heid onder ogen zien. En die is niet prettig. Ondanks, of misschien wel dankzij alle aan scherven gesla- Een vertrouwd beeld in de kampen: Een Palestijnse militieW draagt het lijk weg van een jongetje dat bij een beschieting het leven is gekomen. fotoepa gen dromen, wordt er weer ge bouwd in het door alle gruwe lijkheden onderbevolkte Sjatilla. Het gaat vooral om een onderko men voor ongeveer vijfduizend Palestijnen die nog buiten het kamp wonen. Ze zijn in de bitte re oorlogsjaren verdreven uit door christenen verwoeste kam pen bij Beiroet en door Israëliërs 'schoongeveegde' kampen in het zuiden. Tot nu toe wonen ze in gammele, goedkope hotelletjes. Maar de eigenaren van die panden willen deze gasten nü plotseling graag kwijt - met de komst van de 'vrede' in Beiroet gokken ze op een sjiekere clientèle. Zij oefe nen druk uit op premier Hariri, het multimiljonaire krachtpat sertje dat zichzelf met veel bom bast presenteert als de man die Libanon opnieuw zal opbouwen. Hariri is zakenman en politicus genoeg, dus hij gaf de hoteleige naren hun zin. Momenteel geej' hij de UNWRA vijfduizend lar per gezin om nieuwe huisjes te bouwen voor deze ontwortel de Palestijnen. Er is echter één voorwaarde: moeten allemaal in Sjatilla ga® wonen, binnen het kamp. Kun nen ze gezellig bij hun eigen mensen zijn, straalt Hariri over duidelijk uit. Maar dat is na tuurlijk niet zo. Alle Palestijnen in kampen is lekker overzichte lijk voor zowel Hariri als Syrische bovenbazen. En aft Palestijnen in kampen onder streept ook nog eens de tijdelijk heid van hun verblijf in Liba non. Het is een politiek signaaltje veel Palestijnenhaters onder Libanezen, die Hariri op hande» dragen, niet zal zijn ontgaan- Net zo min als het de veelge' plaagde Palestijnen in Libanon zal zijn ontgaan. Van onze verslaggever 2eist De tuchtcor van de KNVB zal vano> uitspraak doen na de n linge behandeling in gisteravond van de strj tegen NAC-aanvoerde1 Lokhoff. De tuchtcoir moest in actie komen aanleiding van de rode die de 33-jarige Prinsei Door Ted van Leeuwen Doha - Saoedie-Arat gen Azië op het WKJ De Zuidkoreanen m duurders - naar Irak verstoorde in de allei De uiteindelijke 2-2 Japan maar Zuid-Ko won, Saoedie- Arabifl versloegen Iran met Huilend zochten de Japan Iers en hun Nederlandse coach Hans Ooft de meeg supporters op. Met de tegen elkaar werd er een buiging gemaakt. Het verontschuldiging voor he lofelijke dat toch gebeur „Dat is voetbal," sprak O bij terugkeer heel wat leggen zal hebben, want grip voor voetbal heeft Japanners geen gelijke tr de razendsnelle introduc houden. Tranen, tranen, ook bij de pers. „Ook in de kleedkamer - -rg emotioneel, we hebb derhalf jaar samen gewe een resultaat en dat geve de dying seconds weg. Ik nog niet helemaal gelover die Ramos..." Ooft maakte de zin niet Ramos, een genatura Braziliaan, tot de sterspe Japan omhooggeschreve zijn 36 jaar de meest speler van de J-League •jaarinkomen van 800.000 stond 14 seconden voor h met de bal aan de voet Iraakse helft. In plaats kogel vast te houden, w een kunststukje uithale prompt mislukte. Een een corner, de gelijkmake Zelfs arbiter Muhmentha er niets aan verander Zwitser had zich negenti| ten lang buitengewoon hand van Japan getoond wandelgangen was al v dagen te horen geweest grote politieke problem opgeleverd wanneer Ir Iran) zich voor het Amer WK zouden kwalificeren. De Iraakse bondscoach Baba is een gematigd mar zelfs hij was na afloop lijks tot bedaren te b „Wat er op dit toernooi m gebeurd is, heeft niets mu Zeist - Bondscoach Dii vocaat wil, mocht het lands elftal zich op wo 17t*november in Polen tief plaatsen voor hf voetbal van volgend j; snel mogelijk duidelijk, Advocaat raadt dan ook tiebestuur betaald voett om nadat Oranje zich ev kwalificeert voor het ei nooi (een gelijk spel tege is daarvoor voldoende) contact op te nemen met Cruijff in Barcelona. Zo kend maakt het vorige se stuur bepaalde afsprak Cruijff omtrent de co^c Amerika. Vooralsnog gaat Advoc vanuit dat hij vanaf 30 l. gend jaar opstapt bij het lands elftal. „Tot en met loopt mijn contract," vert gisteren in Studio Sport. Cruijff echter afzeggen Advocaat bereid om met naar de VS te reizen. Eee tent-schap bij Cruijff w af. Wel zal hij Oranje beg tijdens de oefenwedstrij 30 mei bij de aanloop WK.

de Stem | 1993 | | pagina 8