Massale evacuatie uit Algerije Terroristische groepering Rode Brigades weer actief in Italië Aristide wil totale blokkade van Haïti DSM 1$ Georgiërs op de vlucht Peru beslist zondag over nieuwe grondwet Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. Zware bosbranden VS lijken onder controle Bonden Frankrijk roept landgenoten uit ex-kolonie terug wegens aanslagen Likud-leden uit partij gezet bij ontmoeting met Arafat KORT DE STEM BUITENLAND Massaal prote bouwvakkers in Duitsland Van onze correspondent Aart Heering harde kern van terroristen van de Nadat dinsdag zeven betrokkenen wa- den geleverd. Door hun bekentenis kon Desondanks heeft de herrijzenis van c n Ti .1 r» i i 'oorcto cfonoro+ia' tto y-i rlö Rrirfotfl Rncco ran (Tonrroetoorv] KIaalz- rlio Konominrr ,-1 n r-inli+in /-T,~v Viovirl 1nrt/»nn .-«« /-l/i RR in Tfoliö naimroliilz-c ttornnirtio' VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 M DE STEM Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Rode Brigades zijn te rug. de terroristische organisatie die van 1969 tot 1984 dood en verderf zaaide in Italië, heeft van de sociale spanning in het land gebruik ge maakt om zich te herorganiseren en een nieuwe reeks van aanslagen en ontvoeringen te plegen. De politie spreekt van een nieuwe lich ting van circa 40 personen rond een harde kern van terroristen van de 'eerste generatie' van de Brigate Rosse (BR). Zij kwam de wederopgerichte organisa tie op het spoor in de loop van het onderzoek naar de aanslag op de Ame rikaanse luchtmachtbasis bij het Noor- ditaliaanse stadje Aviano van 3 septem ber. Die actie - pistoolschoten, mitrail leursalvo's en een handgranaat tegen de barakken van de soldaten, waarbij ove rigens niemand werd gewond- werd toen al opgeëist door de BR. Nadat dinsdag zeven betrokkenen wa ren gearresteerd bleek die benaming serieuzer dan aanvankelijk werd ge dacht. Vier van de arrestanten beken den lid te zijn van de nieuwe BR. Een van hen, de 35-jarige Francesco Aiosa, werd in 1990 uit de gevangenis ontsla gen, toen hij er al tien jaar cel op had zitten voor zijn aandeel in aanslagen van de oorspronkelijke BR. De overige drie arrestanten zijn gewone criminelen die de gestolen auto voor de aanslag op de Amerikaanse basis had den geleverd. Door hun bekentenis kon de politie ook de hand leggen op de terroristen die al plannen hadden ge maakt voor verdere aCties. Uit het onderzoek is gebleken dat de nieuwe BR aanslagen aan het voorbe reiden waren pp Paolo Cantarella, die als managing-director van Fiat Auto een symbool is van het Italiaanse kapi talisme en minister van Arbeid Gino Giugni die tien jaar geleden al door een BR-commando door de benen werd ge schoten. Desondanks heeft de herrijzenis van de BR in Italië nauwelijks verontruste reacties opgeroepen. „De ondergang van het Italiaanse terrorisme is onom keerbaar," verklaarde gisteren het hoofd van de Italiaanse politie, prefect Vincenzo Parisi. En volgens minister van Binnenlandse Zaken Nicola Mancino, gaat het om kleine, geïsoleerde groepjes. „Het zijn vlammetjes die opflikkeren onder het as. Maar dat neemt niet weg dat we moeten blijven oppassen." Parijs (anp) - De regering in Parijs heeft alle Fransen in Algerije 'aangeraden' in de herfstvakantie naar Frank rijk te komen. Alle middelen zullen worden ingezet om de massale verhuizing mogelijk te maken, aldus minister Alain Juppé. In Algerije wonen naar schatting 25.000 Fransen, de mensen met de dubbele Franse en Algerijnse nationaliteit niet meegerekend. Dat zijn er nog eens tweemaal zoveel. Directe aanleiding is de ontvoe ring afgelopen zondag van drie leden van het Franse consulaat in het hart van Algiers. Een vierde diplomaat wist te ontko men. De drie - twee mannen en een vrouw- zijn nog steeds spoorloos. Wel heeft de Algerijn se politie woensdag de bestelwa gen gevonden die voor de ont voering is gebruikt. In Algiers maakt de politie grootscheeps jacht op de ont voerders. Hele wijken van de stad zijn daarbij afgezet. Luchtledig De ontvoering van de drie diplo maten volgt op die van drie werknemers van een Italiaanse firma vorige week, de moord op twee Russische luitenanten-ko lonel twee dagen ervoor en de ontvoering van twee Franse ont wikkelingswerkers een maand geleden. Zij werden enkele dagen later met een doorgesneden keel te ruggevonden. Na een overval op Duitsers -die het er heelhuids afbrachten - hebben enkele gro te Duitse ondernemingen al hun landgenoten al naar Duitsland gestuurd. De fundamentalisten van het Is lamitisch Reddingfront (FIS) krijgen vrij algemeen de schuld van het toenemende geweld te gen buitenlanders. Het FIS is sinds maart vorig jaar verboden nadat het bijna de haastig afge laste verkiezingen had gewon nen. Fanatisme Sindsdien is het geweld steeds toegenomen en wankelt het land op de rand van een burgeroor log'. een volstrekt corrupt ambte lijk apparaat enerzijds, aan de andere kant het fanatisme van de moslim-fundamentalisten en daartussen de regering die vrij wel in het luchtledige hangt maar nog wel op de steun van het leger kan rekenen. Met de moord op de voorzitter van de hoge staatsraad, Moha- med Boudiaf, in augustus vorig jaar, verdween in Algerije de laatste vrij algemeen geachte en integere autoriteit. Van allerlei economische ombuigingsplannen is weinig of niets terechtgeko men. De werkloosheid neemt toe in het land waar tweederde van inwoners jonger is dan 30 jaar. Doodvonnissen Er gaat vrijwel geen dag voorbij zonder aanslagen of moorden: de laatste maanden werden acht 'journalisten het slachtoffer, maar ook medici, politici en mi- litairen zijn geregeld het doel wit. Om te voorkomen dat in Algerije een tweede Iran ont staat, worden FIS-aanha'ngers, die bij bosjes worden opgepakt, steeds zwaarder gestraft. Sinds begin dit jaar zijn er 278 dood vonnissen uitgesproken tegen fundamentalisten, waarvan er tientallen zijn uitgevoerd. Bewaking De eerste paar honderd Fransen -vooral vrouwen en kinderen- kwamen woensdagavond in Frankrijk aan. In Algiers is een crisisteam gevormd rond de Franse ambassadeur. De bewa king van Franse gebouwen, be drijven en scholen is verscherpt. De Fransen die Algerije niet kunnen verlaten is aangeraden zo min mogelijk de deur uit te gaan en via radiozenders met elkaar in contact te blijven, ver klaarde minister Juppé. Hij heeft overigens alle mede werking toegezegd gekregen van de Algerijnse regering. Dat geldt ook voor de andere landen van de EG, die Algiers om bescher ming van hun landgenoten heb ben gevraagd. Handelspartner Algerije was tot 1961 Frans grondgebied, Frankrijk be schouwde het niet eens als een kolonie. De onafhankelijkheid werd bevochten in een uiterst bloedige en wrede oorlog, die de relatie tussen beide landen lang heeft verstoord en nog door werkt. Niettemin bestaan er hechte banden. Frankrijk is de eerste handels partner van Algerije en aan de Franse kant van de Middelland se zee werken ongeveer drie kwart miljoen Algerijnen. Dik wijls hebben zij een dubbele na tionaliteit. Nederlanders Ook het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een evacuatieplan klaarliggen voor Nederlanders die in Alge rije verblijven. „Als er aanlei ding toe is zullen we dit plan uitvoeren," aldus een woord voerder. In Algerije wonen en werken enige tientallen Neder landers. Volgens Buitenlandse Zaken is er constant overleg tussen de verschillende Westerse ambassa des in Algerije over de situatie in het land. Nederland heeft geen reisadvies over Algerije uitgebracht. Het land is nauwelijks in trek als vakantiebestemming. Wel wordt Nederlanders die van plan zijn binnenkort naar Algerije te ver trekken aangeraden zich terdege bewust te zijn van de risico's daar. Inwoners van de Georgische stad Samtredia wachten op een geschut op transport uit de stad. Nu het Georgische regerings leger een tegenoffensief tegen de rebellen van ex-president Gamsachoerdia heeft ingezet, zijn veel Georgiërs op de vlucht geslagen. Een legeraanval op de stad Zoegdidi, het bolwerk van ex-president Gamsachoerdia, werd gisteren door de rebel len afgeslagen en de stad Chobi heroverd. foto epa Jeruzalem (dpa) - De tien leden van het centraal comité van de Israëlische oppositiepartij Likud die volgende week in Tunis PLO-leider Yasir Arafat willen ontmoeten, worden de facto uit de partij gezet als de reis doorgaat. Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - De Peruaanse kiezers krijgen zondag tijdens een referendum de gelegenheid om 'af te rekenen met het tijdperk van stagnatie en politiek handjeklap'. Dat heeft Likud-woordvoerder Zvika Hausner meegedeeld. Eerder verklaarde de woord voerder van de tien voor de radio dat zij op de uitnodiging van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie wilden ingaan voor een ontmoeting met Arafat. De ka derleden van Likud hebben voor hun onderneming niet het groene licht gevraagd aan de partijlei ding. „Anders zouden de leiders van de partij ons hebben gekastijd en bovendien heeft niemand onder hen zich in het openbaar voor het akkoord uitgesproken, ter wijl de helft van de 3.500 leden van het centraal comité er voor stander van is", aldus Elie Levy, de woordvoerder van de groep van tien. De Likud heeft nog niet haar steun uitgesproken aan het ak koord tussen de regering van premier Rabin en de PLO over autonomie in de Gazastrook en de stad Jericho. Eerder had de partij besloten dat de leden zich aan de democra tisch besloten partijlijn dienden te houden, aldus Hausner. Doel van het bezoek is volgens de woordvoerder van de groep de jongste ontwikkelingen tus sen Israël en de PLO op de voet te volgen. „Wij zullen luisteren en onze zorgen kenbaar maken, maar ook onze steun uitspreken aan de vrede", zei hij. Met deze boodschap van presi dent Alberto Fujimori in het achterhoofd gaan zestien mil joen stemgerechtigde inwoners van het Zuidamerikaanse land naar de stembus. Het electoraat hoeft slechts op één vraag ant woord te geven: 'Gaat u akkoord met de nieuwe grondwet - ja of nee.' President Fujimori kan gerust zijn. Hij zal glansrijk zegevieren. Uit de opiniepeilingen blijkt dat bijna zestig procent van de Peru anen de op zijn aandringen ont worpen 'moderne' Magna Charta zal goedkeuren. De bekrachtiging moet de pluim zijn op de staatsgreep van 5 april 1992. De als democraat verklede dictator Fujimori sloot toen met steun van de militairen het Con gres en ontmantelde de rechter lijke macht. Beide instituties liepen hem te veel voor de voeten bij de be strijding van het terrorisme en de modernisering van het staats apparaat. Het autoritaire ingrij pen moet zijn Russische ambts genoot Jeltsin op een idee heb ben gebracht. De nieuwe constitutie valt ruw weg te splitsen in vier hoofd stukken, die tot doel hebben om de nieuwe balans tussen wetge vende, uitvoerende en rechterlij ke macht in evenwicht te bren gen. Volgens Fujimori ging zijn one-man staatsgreep gebukt on der de vergaande bevoegdheden van het Congres. Met het document wil het staats hoofd niet alleen zijn macht uit breiden, maar ook wettelijk ver ankeren. Bewijs daarvan is de mogelijkheid die de nieuwe grondwet inruimt voor een twee de presidentiële ambtstermijn van vier jaar. Ook voor de rech terlijke macht ligt meer bewe gingsvrijheid in het verschiet. Dit moet de slagvaardigheid ver groten in de strijd tegen de ter reur van de drugmaffia en linkse guerilla-bewegingen. De corruptie wil Fujimori in dammen door de controle ver groten op de besteding van de overheidsgelden. Italië pakt parlementariërs aan Rome - De Italiaanse senaat is gisteren met overweldigende meerderheid definitief akkoord gegaan met een drastische beperking van de onschendbaarheid van parlementariërs. Hei openbaar ministerie hoeft voortaan niet meer een opheffing van de zogeheten immuniteit aan te vragen, als de procureur-gene- raai wil overgaan tot vervolging van een afgevaardigde. Dal geldt echter niet voor het aftappen van de telefoon, huiszoekin. gen en voorarrest. De opheffing van de onschendbaarheid is ooi niet van toepassing op overtredingen die te maken hebben mei meningsuitingen tijdens de uitvoering van het ambt. De Italiaanse politie heeft gisteren ook de directeur van hel staats-telefoonbedrijf SIP SpA en twee leidende functionarissen van het bureau voor buitenlandse handel gearresteerd op beschuldiging van corruptie. Nog drie andere personen -een politicus in Napels en twee directeuren van plaatselijke aanne mersbedrijven - werden aangehouden in het kader van een onderzoek naar steekpenningen die worden betaald voor op. drachten in de telecommunicatiesector. Steward Nigeriaans toestel gedood Niamey - Bijj de bestorming van het gekaapte Nigeriaanse toestel door Nigerese militairen is een steward gedood. De militairen bevrijdden de laatste 23 gijzelaars en konden de vier kapers arresteren. Tijdens de acties raakten vijf mensen gewond, onder wie een van de met pistolen en messen bewapende kapeis. Een Nigerese anti-terreureenheid bestormde de Airbus A-310 via de achteringang op het moment dat de passagiers en de kapers aan het eten waren. Volgens de passagiers waren de kapers te verbaasd om iets te doen en probeerden zij te vluchten. EG moet vice-voorzitters lozen Brussel - De zes vice-voorzitters van de Europese Commissie moeten met ingang van 1 november hun' verhoogde status inleveren. Het Verdrag van Maastricht dat op die datum van kracht wordt, schrijft voor dat er niet meer dan maximaal twee vice-voorzitters kunnen worden benoemd. Volgens de woord voerder van Commissie-voorzitter Jaques Delors is de kwestie binnen het college nog niet formeel aan de orde geweest, maar laat het verdrag weinig ruimte voor een andere interpretatie. Armenië belooft staakt-het-vuren Teheran - Armenië heeft beloofd een staakt-het-vuren in acht te zullen nemen in Azerbeidzjan. De Armeniërs hebben een groot deel van hun oostelijk buurland veroverd. De belofte van een bestand is gedaan door de Armeense president Levon Ter-Petro- sian aan de Iraanse autoriteiten. Teheran maakt zich grote zorgen over de opmars van de Armeense troepen in Azerbeidz jan, die tot de Iraanse grens zijn opgerukt. De Iraanse regering protesteerde deze week tegen recente veroveringen van de Armeniërs, waardoor het zuidwesten van Azerbeidzjan van de rest van het land is afgesneden. Duits bloed in beslag genomen Bonn - In een bliksemactie hebben de Duitse gezondheidsauto riteiten en justitie in meer dan vijftig ziekenhuizen alle voorra dige bloedplasma van de firma UB-Plasma uit Koblenz in beslag genomen. Het plasma wordt als aids-gevaarlijk beschouwd Tegen het inmiddels gesloten en verzegelde bedrijf is een meerledige strafaanklacht ingediend. Het bedrijf zou in de afgelopen jaren aan ziekenhuizen en transfusiediensten bloed hebben geleverd zonder afdoende controle van dat bloed op het eventuele HTV-virus, dat aids veroorzaakt. Kernbrandstof vermist uit Tsjernobyl Kiev - Het Oekraïense kernenergiebureau heeft gemeld dat er twee vaten uraniumoxyde worden vermist uit de kerncentrale bij Tsjernobyl. Volgens de Oekraiense overheid bestaat er geen stralingsgevaar omdat de splijtstof niet is gebruikt. Door de verdwijning is echter wel bezorgdheid ontstaan over de veilig heid van de kerncentrale. De vermissing werd ontdekt tijdens een inspectie op 20 oktober, aldus het bureau. Naar de verdwijning van de twee vaten is een onderzoek ingesteld. New York (rtr) - De verdreven Haïtiaanse president Jean-1 trand Aristide heeft de VN gisteren in een dramatische speet! opgeroepen tot een 'totale en complete' blokkade van zijl vaderland, om op die manier het militaire regime op de knie® te dwingen. De Verenigde Staten staan niet onwelwilleni tegenover het verzoek. „Zo'n blokkade is noodzakelijk, zelfs essentieel," aldus Aristide. Hij pleitte onder meer voor een- controle van alle vluchten van en naar Haïti. Ook zou de huidi ge blokkade van de olie- en wapenhandel over zee uitgebreid moeten worden tot alle produk- ten. Frankrijk kwam gisteren eveneens met het voorstel voor een allesomvattend economisch embargo. De Verenigde Staten toonden zich in een eerste reactie voor stander van meer sancties. De (ADVERTENTIE) Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of bii welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Dankzij gunstiger,weers omstandigheden zijn gisteren de meeste natuurbranden in de omgeving van Los Angeles onder controle gebracht. In de veelal luxe buitenwijken van de stad zijn in totaal ruim vierhonderd huizen geheel en bijna tweehonderd woningen gedeeltelijk door het vuur verwoest. Tienduizenden mensen zijn geëvacueerd. In totaal waren vanmorgen al zo'n 40.000 hec taren verkoold. Ook elders in zuidelijk Californië zijn, to- taan de grens met Mexico, bosbranden uit gebroken. Minstens drie van de branden lijken opzettelijk te zijn aangestoken. Er zijn twee verdachten aangehouden. De politie van LA vreest dat de algehele opwinding in de stad en de intensieve ver slaggeving over de branden op alle lokale en landelijke tv-stations, nieuwe brandstichters zal 'Greëren'. De gouverneur van Californië heeft in en om LA de noodtoestand afgekon digd. Los Angeles, waar smog toch al vaak het ademhalen bemoeilijkt, was gisteren nog tot in de binnenstad en aan de Stille Oceaan- kust gehuld in een penetrante brandlucht. Vanuit de 'miljoenenstad in de kustvlakte leek de gloed van de diverse vuurzeeën in het nabije heuvelland een macabere en acute bedreiging. Maar experts achtten de dichtbevolkte wij ken -waar voor Europese begrippen de straten breed zijn en de huizen royaal uit- eenstaan - niet in gevaar. „LA is te groot om te kunnen verbranden," zei een politie woordvoerder. De hevigste branden woedden aanvankelijk ten noorden van Los Angeles in voorsteden als Thousand Oaks en Pasadena, dichtbij de miljonairswijken van Hollywood en Beverly Hills. In Altadena moesten brandweerlieden en bewoners hulpeloos toezien hoe de vuur lijn naar de huizen oprukte. Eén brand legde een afstand van 25 kilometer af over de Santa Monica Mountains tot aan het strand bij Malibu. Later daalde een vuurlijn ten zuiden van LA de hellingen af naar Laguna Beach, onder meer een terrein met een honderdtal mobiele woningen verslindend. Door dé wind meege voerde vonkenregens maakten dat de bran den zich veelal met grote sprongen ver spreidden. In de buurt van San Diego moesten kuddes giraffen, neushoorns en andere uitheemse dieren uit een natuurpark worden geëvacu eerd. Bluswater werd soms uit particuliere zwem baden gepompt, omdat zoveel mensen met tuinslangen hun huizen nat probeerden te houden dat de druk op het leidingnet weg viel. Bosbranden doen zich elk jaar voor in zuide lijk Californië. Maar het gebied is thans extra vuurgevoelig omdat de afgelopen win ter erg nat was, waardoor bomen, struiken en wild gras hard zijn gegroeid. Daarna is een zeer droge zomer gevolgd, zodat er nu meer brandbare begroeiing is dan anders. Bovendien was er gisteren een hittegolf, met temperaturen van boven de dertig graden Celcius in Los Angeles. 'Dit is een enorm geografisch gebied. Hoe groot de branden ook lijken, het zijn beperk te vuurkernen in een oceaan van land', aldus een brandweercommandant. Alleen al de agglomeratie Los Angeles heeft de opper vlakte van de provincie Noord-Brabant. Een grotere ramp kon gisteren worden voor komen doordat de beruchte ultra-droge 'Santa Ana'-woestijnwind gisteren is gaan liggen en vochtige oceaanlucht zuidelijk Ca lifornië is binnengedrongen. Bij elkaar wa ren gisteravond 50.000 hectaren in de heu vels rond Los Angeles verkoold. In het gebied is de noodtoestand afgekondigd. Pre sident Clinton heeft federale hulp afgekon digd voor de getroffen bewoners. Hoewel zuidelijk Californië dankzij prachtig' klimaat en landschap nog altijd grote aan trekkingskracht heeft, trekken steeds meer Amerikanen weg uit met name de omgeving van Los Angeles. Sedert de omvangrijke rellen daar van vorig jaar spreken sommigen in de VS tegenwoor dig van 'de zeven plagen van LA'. Dat zijn dan natuurbranden, watertekort, aardbe vingsgevaar, milieuvervuiling, overbevol king, sociale onrust en de illegale immigratie vanuit Mexico. Veiligheidsraad had zelf woeu dag ook al ideeën in die richtiq geopperd. Verschillende VN-ds legaties vrezen echter dat ee totale blokkade alleen de tochi arme bevolking treft. Aristide, president van Haïti hij in september 1991 na i bloedige coup moest vluchtei toonde zich gisteren nog bereid op zaterdag 30 oktobe naar zijn land terug te kers Die datum was op 3 juli overe® gekomen na overleg met de m® taire machthebbers, maar die® nen zich de laatste weken on® lig de afspraken, vastgelegd het Governors Island-akkoo® na te komen. „Laat, maar niet te laat, zulle ze hun posten moeten verlat» Deze schandelijke schending v» het akkoord kan de onstuimif koers richting nationale ine®' storting alleen maar versnellen aldus Aristide. Als de militair leiders, luitenant-generaal Ra® Cedras en politiechef Mi* Franf ois, opstappen, wil de pi® sident meteen het parlement bi] eenroepen voor een amnestiere geling. Cedras, die volgens het akkoor eigenlijk al op 15 oktober moeten opstappen, eist een i meen pardon vóór de terug* van Aristide. Maar het pa* ment in Port-au-Prince krijg het noodzakelijke quorum bij elkaar, omdat de grote grof aanhangers van Aristide wef blijft uit angst voor represa* van Cedras en zijn bondgeno* Ook een regeling om de politie1' ontrekken aan de invloed vi het leger kan daardoor niet aar- genomen worden. Aristide houdt vast aan de spraak dat Cedras weg voordat hij terugkeert. De pr* dent toonde zich niet bang aanslagen: „Wat op het staat, is de veiligheid van at Haïtianen. 334 nettowi in miljoenen gul< 1e halfjaa 3e kwarta 210 117 52 10 1991 1992 19S netto-om- in miljarden guld 5,06 490 1991 1992 1 anp - bron. Door onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Meer dan hond duizend Duitse bouwvak hebben gisteren in Bonn protesteerd tegen de vot nomen afschaffing van Slechtwettergeld; enigi vergelijkbaar met het v verlet in Nederland. In de fors bekritiseerde bez gingsplannen van de rege Kofi, is onder meer de sta wijze afschaffing (in 1996 dit 'slechtweergeld' opgenc Het levert enkele honderdei joenen op, maar volgens t standers zal de overheid eer hoger bedrag aan werk heidsuitkeringen moeten betalen als naar schatting 300.000 bouwvakkers in eerstkomende strenge hun baan zullen verliezer voorzitter van de Bouwvak bond, Köbele sprak gistere 'regelrechte loonroof'. Het 'Slechtwettergeld' we 1972 wettelijk ingesteld en overheidsuitkering aan b vakkers die in de slechtwee riode tussen 1 november liiaart werkloos worden door regen, sneeuw of s1 vorst niet kan worden gev Tegelijk werd bepaald, bouwvakkers niet var slecht weer ontslagen ki worden. Maar de stok hond te slaan is volgens d< bonden gemakkelijk te v straks wordt een bouwv formeel niet ontslagen omd sneeuwt, maar omdat het h vanwege die sneeuw te opdrachten en dus werk he Het slechtweer-geld ligt op het niveau van een wer heidsuitkering; ongeveer 7 cent van het loon. Naar schatting 120.000 vakkers trokken gisteren i grote stoeten dwars doo verkeers-chaotische centru Bonn. Er werden spanc meegedragen met tekste 'Slechte politiek kun je vei ren; slecht weer niet'. i'f; Amsterdam (anp) - De v ganisaties bij de KLM ft den pessimistischer ove slagen van de same: kingsbesprekingen KLM, Swissair, SAS ei strian Airlines onder de naam Alcazar. Reden het pessimisme is het fe de ondertekening van voorlopige overeenkom) al meerdere malen is steld. De bonden zijn drie wekei den voor het laatst formee KLM-directeur Den Hart de hoogte gesteld van de van zaken. „De zaak ston nog gewoon op de rails", districtsbestuurder E. Jo van de Vervoersbond CNV Aanvankelijk was de bec dat de voorlopige overeer in september zou worden kend. Deze zomer lekten menten uit waarin de opz de samenwerking gedeta staat beschreven. „Iederet er steeds maar vanuit da een overeenkomst is, ma lang er geen beslissing is men, zijn er twee moge den", zegt KLM-woordv M. Wenting. Zij bevestigt alleen dat 'bijzonder complexe' ond delingen gaat. Het pess: van de bonden wordt niet gevoed door de vertragin; ook door signalen van KLM zelf dat de uiteen! belangen toch moeilijker

de Stem | 1993 | | pagina 4