Regering Antillen 'afgetreden' nloos is' Maij en D'Ancona samen naar Brussel? Gemeenten negatief over plan voor andere opvang asielzoekers Teddyberendag in Artis et Kabinet-Liberia schrijft vervroegde verkiezingen uit Drie jaar cel geëist tegen 'manager' van Tom Jones Verbazing over meiden DB STEM BINNENLAND A3 Minder oefeningen en dienstplichtigen bij Landmacht GESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR 1% VET PUUR NATUUR DE STEM -IMtZM COMMENTAAR Stok gezocht BINNENLAND KORT JDAG 29 OKTOBER 1993 gen ver- dra- nen. un- ver- de toep. heb- i de illen ze nt ie. krij- nkill Pge- icent delft ortij- >cent oyri- eatie 'eren ar de izen- 1 ge- litge- van- ens," de eerde ncier van mo- port- esten u een inza- oners opge- inde- ;hou- zegt Pi zich anp Rouwend Ardoyne is minder kend dan de Falls-wijk maakt zo mogelijk een noE moediger indruk. Hier zwarte pakken maar versch' jacks, blazers en Celtic-shirt; de gesloten rijen ruik je zurige alcohol. Katholieke wen lopen tussen de maoj Hun blik is verbetener dar van hun protestantse zusters koters krijgen net zo goed draai om de oren. Ook ka lieke kinderen hebben deze herfstvakantie. Het sociale plaatje van deze is twee keer droeviger dan van Glencairn. Tachtig pro, werkloosheid heerst in som straten, waar IRA-lidmaatsc met de daaraan verbonden p; leges en aanzien dan bijna kwestie van overleven wordt. Explosie Maar wat verklaart de zelfs Belfastse begrippen dramatis geweldsexplosie van de laat dagen. Glencairn en Ardo wijzen naar elkaar. „De loya tische terreurgroepen zijn er overtuigd dat de IRA aan winnende hand is. Ze daarom dezelfde geweldstac ken," zegt een Ulster politie® die zoals bijna iedereen ana miteit vraagt. De afwachtende houding Britse regering aanvankelijk nam bij de omstreden 'vredes sprekken' tussen Sinn Fein, politieke uithangbord van IRA en de gematigde SDLP de katholieke John Hume he ware paniek gezaaid onder a nisten. Sinds de bilaterale sprekken tussen Londen en I blin voelen ze dat het voor de verkeerde kant opgaat om de Ierse republiek als 'vreer mogendheid' helemaal geen menging zou mogen hebben Britse aangelegenheden. Volgens Ian Paisley is de re] blikeinse progressie afgedm gen met protestants bloed, terreur de sleutel is om oi belangen te verdedigen zullen terreur hebben," zegt een n die namens UFF beweert te gen spreken. De protestanten staan bovend met de rug tegen de muur de katholieke bevolkingsaam veel groter is dan die bij hun. procent van de Noordieren is katholiek. Over twintig ji heeft het probleem zichzelf gelost, weten sommigen. Dat door een fenomenaal begrotin tekort geplaagde premier Ma wel moet kijken naar de t miljard gulden die jaarlijks d( Londen in de noodlijden Noordierse economie wordt pompt is eveneens een veeg ken. Bruggen Het wederzijdse wantrouwen de door represailles gevoe haat maken het slaan van ta gen tussen de gemeenschapp bijna onmogelijk. „We zijn di week twintig jaar terug ges Werk van jaren is in een pa minuten weggevaagd," klag Mary Blood, sociaal werkster Shankill. Ze probeert hoop te putten de korte aanwezigheid Roisin Coulter een 13-jai katholiek meisje in de rouwsto van de evenoude Leanne M« ray, die omkwam bij de Shankill Road. Ze kenden elka van een vakantiekamp in Am! ka, opgezet door een An® kaanse stichting die de kinder van Noord-Ierland op neutó grond tot elkaar wil brengen. Thomas Begley, de IRA bor menlegger en moordenaar Leanne Murray, bezocht alsj chie van dertien datzelfde kantiekamp. VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 Den Haag - De gemeenten hebben gisteren negatief gereageerd op het voorstel van minister D'Ancona (WVC) om de gemeenten meer ver antwoordelijkheid te geven bij de opvang van asielzoekers. De minister had eerder deze week voor gesteld om de gemeenten verantwoor delijk te maken voor de huisvesting van asielzoekers van wie vrijwel zeker is dat ze in Nederland mogen blijven. Nu zitten die asielzoekers nog in 25 asiel centra verdeeld over het hele land. Voor die centra is het ministerie van WVC verantwoordelijk. Pas als de asielzoe kers een vluchtelingenstatus krijgen, moeten de gemeenten zorgen voor huis vesting. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) liet gisteren weten niet veel te voelen voor het plan van D'An cona. De VNG is overvallen door de uitspraken van de minister, te meer omdat al enkele keren bij D'Ancona is aangedrongen op overleg over deze za ken. In asielcentra zitten veel vluchtelingen die een vluchtelingenstatus hebben en waarvoor eigenlijk de gemeenten ver antwoordelijk zijn. De gemeenten heb ben verzuimd tijdig voor voldoende huisvesting te zorgen voor deze groep. Dat is een belangrijke reden vooi D'An cona om de gemeenten verantwoorde lijk te willen maken voor de asielcentra. De politieke partijen reageerden giste ren verdeeld op het plan van de minis ter. CDA en PvdA waren voorzichtig positief, terwijl de WD het plan ver wierp en de minister verweet te vluch ten voor haar verantwoordelijkheden. De Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland (WN) staat positief tegenover de gedachte van D'Ancona. De WN vindt een decentrale aanpak beter dan een centrale aanpak. Het zou namelijk betekenen dat de asielzoekers sterker over het land verdeeld worden dan nu gebeurt. Van onze redactie binnenland Willemstad - Op de Nederlandse Antillen heerst enige verwarring rond de status van het Antilliaanse kabinet nadat het woensdag had besloten de parlementsverkie zingen, die volgend jaar maart gehouden hadden moeten worden, met ruim een maand te vervroegen. Een woordvoerder van de rege ring benadrukte gisteren dat niet het ontslag van het kabinet is aangeboden, maar gevraagd is om per 25 maart 1994 de Staten (het parlement) te ontbinden. „De regering wordt pas demis sionair op de dag na de verkie zingen en dat is op 25 februari 1994", aldus de zegsman. Formeel is de regering dan wel niet gevallen, maar door het ge brek aan vertrouwen is het ver- Den Haag (anp) - De landmacht gaat dit en komend jaar minder oefenen. Ook zullen in '94 min der dienstplichtigen worden op geroepen en een aantal materi eelprojecten worden uitgesteld. Op die manier hoopt minister Ter Beek (Defensie) een dreigen de overschrijding van de uitga ven bij de landmacht van onge veer f 200 miljoen op te vangen. De landmacht heeft voor dit jaar een grote brigade-oefening in Duitsland geschrapt. Het aantal grotere oefeningen voor volgend jaar is teruggebracht tot onge veer eenderde. Defensie kon gisteren nog niet aangeven wat de aangekondigde maatregelen afzonderlijk aan bezuinigingen opleveren. Ook niet hoeveel- dienstplichtigen volgend jaar minder zullen wor den opgeroepen. 1 i( (ADVERTENTIE) ^tsersei$: MILIEUBEWUST VERPAKT schil met een demissionaire sta tus niet groot. Aanleiding voor het besluit om vervroegde verkiezingen uit te schrijven was het dreigement woensdag van de coalitiepartij UPB van Bonaire (Union Patrio- tico Bonaireano) de steun aan het kabinet op te zeggen. Daar door zou de regering haar meer derheid in de Staten (het parle ment) kwijtraken. De regering koos ervoor de eer aan zichzelf te houden en zichzelf als het ware op te heffen. Vooral de PNP (Partido Nasho- nal di Pueblo) van premier Ma ria Liberia wilde niet wachten totdat de Bonaireaanse rege ringspartij het vertrouwen in de regering opzegde. Eerder was het kabinet-Liberia al de steun kwijtgeraakt van Saba, twee maanden geleden, en St-Maar- ten afgelopen weekeinde, waar door het slechts nog kon steunen op een meerderheid van één zetel in de Staten. Het referendum over de staat kundige toekomst van Curasao op 19 november gaat gewoon door. De slotconferentie met Ne derland, Aruba en de vijf Antil liaanse eilanden over de staat kundige herstructurering, die voor het einde van dit jaar moet worden gehouden, zou evenwel moeilijk voortgang kunnen vin den als de Antilliaanse regering demissionair is. Premier Maria Liberia had de coalitiepartners, ook dë UPB, woensdagavond bijeengeroepen ,voop overleg na de dreigementen van UPB-leider Rudy Ellis. De UPB is 'zeer ontevreden' over de samenwerking in de regerings coalitie en de steun die Bonaire van landswege ontvangt, met name op het gebied van crimina liteitsbestrijding. Ook klaagde de partij over de geringe mede werking bij de plannen tot uit breiding en verbetering van het eilandelijke telecommunicatie bedrijf Telbo. Het huidige Antilliaanse kabinet werd in mei 1990 geïnstalleerd voor een termijn van vier jaar, die in mei volgend jaar zou aflo pen. De Nederlandse regering meent dat de 'val' van de Antilliaanse regering niet zal leiden tot ver traging in de besprekingen over de staatkundige hervormingen van de Antillen. Minister Hirsch Ballin van Antilliaanse en Aru baanse Zaken zei gisteren voor de KRO-radio dat het kabinet in december met de Antillen afron dende besprekingen wil voeren over nieuwe bestuursverhoudin- gen. gevoel, daar moet je overfe kunnen komen. Je troosten® de gedachte dat elke informs1 die je aandraagt een bouwst® tje is voor het onderhandel®? proces op hoog niveau. Ik nog steeds dat het zo werkt. Maar dit optimistische verbs waarmee Gerard Bastiaans va af 1 november de vn-waars mers in voormalig Joegosl® ongetwijfeld zal proberen te tiveren, krijgt een sombere i' dertoon als de generaal w" gevraagd naar zijn eigen visie' het strijdgewoel. „Er is geen zicht op een uitko® die op vrede lijkt. De verhou® gen liggen gecompliceerd, ontwikkelingen zijn onvoors? baar. Er wordt gezegd dat waarnemers niet helemaal g™ bij hun hoofd zijn om er wil® en wetens bij te gaan staan ken. Het is inderdaad son>s vensgevaarlijk, maar ze zijn® enige ogen en oren in het vel® „Het is soms ook moeilijk om aanwezigheid van onze troep uit te leggen. Maar als ze weggaan zal het krachtens! daar onmiddellijk helemaal de hand lopen. Ook daar W- ik geen moment aan. De Amsterdamse dierentuin Artis zette gisteren zijn deuren open voor kinderen die daar de jaarlijkse teddyberendag konden bijwonen. foto anp Den Bosch (anp) - Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren drie jaar gevangenis straf en 15.000 gulden scha devergoeding geëist tegen de 39-jarige A. den O, die zich dit voorjaar uitgaf als organi sator van een concert van de Engelse zanger Tom Jones. De verdachte liet zogenaamd voor de organisatie International Artists Holland een huurover eenkomst opstellen in Eindhoven voor het optreden van Tom Jo- nes, op 4 juni. Den O. wist 21 verkooppunten in Eindhoven en wijde omgeving achter zich te krijgen, waarvan vijftien bij ta bakwinkeliers. Die zouden 5 procent commissie tegemoet kunnen zien. Ook liet Den O. posters voor reclameborden en toegangskaartjes drukken, waar voor hij vervolgens niet betaal de. De kaartjes kostten 67,50 gulden per stuk. Alleen al in Eindhoven werden er voor onge veer 25.000 gulden verkocht. Toen Den O. het huurcontract voor het optreden moest teke nen, ging hij langs de verkoop punten om de opbrengst tot dan toe op te halen. Hij verdween met de noorderzon en zegt dat hij het geld vergokte. De totale schade voor de gedupeerden wordt geraamd op een slordige 70.000 gulden. De verdachte had nooit contact met Tom Jones. Hij is volgens de officier een rasechte zwendelaar, en een pathologische leugenaar die in zijn eigen verhalen ge looft. Hij is in het verleden re gelmatig veroordeeld voor op lichting, flessetrekkerij en ver duistering. SCHULD VERJAART niet. Dat moeten de Berlijnse rechters gedacht hebben toen ze deze week de 86-jarige vroegere DDR-minister voor Staatsveiligheid Erich Mielke veroordeelden vanwege zijn aandeel aan een politieke moord uit 1931. Mielke kon niet de gevangenis in gezonden worden voor zijn rol als Stasi-baas of vanwege zijn verantwoordelijkheid als topcom- munist voor het neerschieten van Oostduitsers die het boeren- en arbeidersparadijs illegaal probeerden te verlaten. De proces sen daarover werden stopgezet vanwege zijn slechte gezond heid.. De procesgang heeft in Duitsland veel kritiek opgeroepen. De bewijzen waarop de rechtbank zich baseert stammen uit een proces van 1934. De getuigen leven niet meer en het is geenszins uitgesloten dat de verklaringen van toen onder en door druk van het nazi-regime tot stand zijn gekomen. Ook het feit dat een kunstgreep uitgehaald is om aan de verjaringstermijn voor moord te ontkomen, roept vragen op. Bijvoorbeeld waarom kan dit wel als het gaat om een communis tische functionaris en niet als een nazi-kampbewaker voor de balie staat? De erfopvolgers van de SED, de communistische eenheidspartij van de DDR, verwijten de rechterlijke macht meten met twee maten. Een rehabilitatie van de antifascist Car I Ossietzky, de Nobelprijswinnaar voor de Vrede van 1935 die drie jaar later aan de gevolgen van de naziterreur bezweek, wordt consequent geweigerd. Op zijn veroordeling kan niet terug gekomen worden. Het is niet opportuun en het bewijs van een onjuiste uitspraak valt niet meer te leveren. Het is te lang geleden en daardoor zijn er geen betrouwbare getuigen en getuigenissen meer te vinden. De ex-communisten lijken gelijk te hebben. Maar er is nog een belangrijker conclusie uitte trekken. De zaak Mielke illustreert dat Duitsland nog immer moeite heeft met het verleden. Een volwassen, evenwichtige houding is nog ver te zoeken. Het Oostduitse verleden durft men aan, dat van het Derde Rijk slechts als het niet anders kan. Stasi is erger dan nazi. Door Carla Joosten EIGENLIJK zou ze het liefst Tweede-Kamerlid worden. Een functie die ze in haar actieve leven nog niet heeft bekleed. Maar PvdA-minister Hedy d'Ancona zal vanaf volgend jaar vermoedelijk weer in de Europese politiek actief zijn, omdat de partij het zo wil. Met drie verkiezingen voor de boeg - in maart 1994 voor de gemeenteraden, in mei voor de Tweede Kamer en in juni voor het Europees Parlement - is het voor de politieke partijen een drukte van belang. Voor alle drie de verkiezingen wordt naarstig gewerkt aan de kandi datenlijsten. Dat betekent dat er heel wat met poppetjes wordt geschoven. Een van die poppetjes is minis ter D'Ancona (Welzijn en Cul tuur). De 56-jarige voormalige Vara-programmamaakster en mede-oprichtster van het femi nistische maandblad Opzij is dè vrouwelijke troef van de PvdA in het verkiezingsjaar. Alleen is het nog de vraag voor wélke verkiezingen die troef wordt ingezet. Ze was al Eerste-Kamerlid en lid van het Europees Parle ment. In het kortstondige CDA/ PvdA/D66-kabinet begin jaren tachtig was D'Ancona boven dien staatssecretaris van Emancipatiezaken. Nu is ze al weer vier jaar minister van WVC. De recensies die de be windsvrouw krijgt zijn zeker niet onverdeeld positief, maar het is ook niet allemaal kritiek dat klinkt. Bovendien is ze be kend en dus goed inzetbaar voor een partij die nauwelijks vrouwelijke coryfeeën heeft. PvdA-leider Wim Kok ziet haar dan ook graag de kandidaten lijst aanvoeren voor het Euro pees Parlement. Een eervolle opdracht, want in het Europees Parlement heeft de PvdA alom gewaardeerde vertegenwoordi- De ministers Maij en D'Ancona: Mogelijk volgend jaar naar Europarlement. foto de stem/johan van gurp gers als Alman Metten, Hemmo Muntingh en Eisso Woltjer. Ze hebben een nadeel: ze zijn bij het grote publiek volstrekt on bekend. Voor D'Ancona zelf lonkt de Tweede Kamer. Het lijkt haar 'gewoon hartstikke leuk' om dat werk ook eens te doen. „Maar als de partij iets van je vraagt, nadat je de eer hebt gehad om een aantal jaren mi nister te zijn, moet je kijken: wat is voor die partij het beste. Als dat Europa is, zal ik dat ook doen", zei de minister woensdag. De PvdA-leiding is er nog niet helemaal uit. Op de lijst voor de Kamerverkiezingen zou D'Ancona zeker een plekje bij de eerste vijf krijgen. Maar daar zou ze veel minder als lokaas fungeren dan op de Eu ropese lijst. Bovendien zou ze als Europees lijstaanvoerster mooi kunnen concurreren met Hanja Maij-Weggen. De minis ter van Verkeer en Waterstaat voert immers de CDA-lijst voor de Europese verkiezingen aan. 'Hanja en Hedy carpoolend naar Brussel', luidt de jongste grap al op het Binnenhof. Het dillemma D'Ancona - naar Brussel of Den Haag - illus treert hoe de vrouw anno 1993 als stemmentrekker wordt ge zien. Na vele jaren lobby vanuit de vrouwenbeweging wordt het pleidooi voor meer vrouwen in de politiek alom onderschre ven. Zie ook de klassering van WD-Kamerlid Erica Terpstra als tweede op de WD-concept- lijst voor de Kamerverkiezin gen. Maar aansprekende kandidaten zijn dun gezaaid. Het CDA heeft naast Maij ook nog een troef als Yvonne van Rooy. De staatssecretaris van Economi sche Zaken geldt als een breed inzetbare kandidaat voor haar partij. De meest bekende politi ca van de PvdA na D'Ancona is Elske ter Veld. Maar de voor malige staatssecretaris van So ciale Zaken en Werkgelegen heid zit thuis. Door haar eigen partij de laan uitgestuurd. En die zoekt nu naarstig naar opvolgers op een schaarse markt van vrouwelijke politici. Een klinkende naam binnen de PvdA is die van Saskia Noor man-Den Uyl. Actief binnen de Rooie Vrouwen en directeur van de Sociale Dienst in Lei den. De grote steden, waar de PvdA zittende wethouders wil vervangen, vormen niet echt een kweekbak voor de landelij ke politiek. De Rotterdamse wethouder Hallesleben oogst lof over haar langjarige staat van dienst daar, maar wordt zelfs voor de Maasstad als een te weinig wervend lijstaanvoer der gezien. Minister D'Ancona ergert zich aan het geklaag over het tekort aan aansprekende vrouwelijke politici. Tijdens haar vele werkbezoeken in het land treft ze dagelijks capabele vrouwen in leidinggevende en bestuurs functies. Lopen die dan echt niet warm voor de Haagse poli tiek?, vraagt D'Ancona zich af. Dat blijkt in de praktijk inder daad niet zo te zijn. D'Ancona ontmoet juist die vrouwen die .nu al een zware baan hebben en vaak ook kinderen. Ze moe ten niet denken aan een nog zwaardere job in de politiek. Mannen ervaren kinderen veel minder vaak als een belemme ring; het zijn immers nog steeds veelal de vrouwen die de kinde ren verzorgen. Bij het CDA wordt desondanks optimistisch gereageerd op de vraag of ook de christen-demo craten zo moeilijk aan politicae kunnen komen. Wethouder Van Ardenne van Vlaardingen en ex-wethouder Van Bijsterveldt van Almere gelden als grote kanshebbers op een zetel in de Kamer. Maar daarmee zijn nog geen zwaargewichten binnen gehaald. Voorlopig moeten de oude rotten in het vak, Maij en D'Ancona, de verkiezingskar trekken. Hoe heet de president van Zwitserland en weet er misschien ook iemand hoe de premier van dat land heet? Met die vragen ben ik de redactie rond gegaan, want zelf wist ik de antwoorden niet. Ik bleek niet de enige. Geen van de journalistenen dat zijn toch mensen die het zouden moeten wetenkon een naam noemen. Wel was er er een collega die wist dat er een bondsraad is met een jaarlijks wisselende voorzit ter, maar dat was het wel zo'n beetje. Gek is dat, want niet alleen journalisten, maar ook andere 'volgers' kennen zo'n beetje alle namen en rugnummers van de meest onmogelijke landen waar ook ter wereld. Bovendien weten ze vaak precies wat er in die uithoeken speelt. Van Zwitserland daarentegen weten we heel weinig. We kennen de geografische omstandigheden, de ontkno ping van het verhaal van Wilhelm Teil, maar voor het overige is het hedendaagse Zwitserland voor ons een onbeschreven blad. Daarom is het zo goed dat onze koningin volgende week naar Zwitserland gaat voor een officieel bezoek. In haar kielzog zal ongetwijfeld een NOS-ploeg mee reizen, dus zal Pauline Broekema, maar liever nog Harmen Roeland veelvuldig berichten over de toe stand in Zwitserland. Zou majesteit niet gaan, dan wisten we volgende week nog niets over Zwitserland. MERIJN Nederland niet schuld aan blaasjesziekte Den Haag - Nederland is niet verantwoordelijk voor de blaasjesziekte die begin dit jaar in Italië is geconstateerd. De Europese Commissie heeft de Nederlandse varkenshouderij ten onrechte een exportverbod opgelegd. Het verbod heeft een schadepost opgeleverd van tenminste 60 miljoen gulden. Dit is op te maken uit schriftelijke antwoorden van minister Bukman en staatssecretaris Gabor van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij op vragen vanuit de Tweede Kamer. De Europese Commissie legde Nederland op 26 februari voor de periode van een maand een exportverbod op voor levende varkens. Aanleiding was de constatering van de besmettelijke blaasjesziekte bij Nederlandse varkens die naar Italië waren geëxporteerd. Volgens Bukman en Gabor is in februari blaasjesziekte vastge steld bij Nederlandse varkens die langer dan 24 uur op het slachthuis in Italië verbleven. Varkens uit Nederland die dezelfde dag werden geslacht bleken steeds vrij van de ziekte. Daarnaast liet de hygiëne op de Italiaanse slachthuizen te wensen over, aldus de bewindslieden. Ze suggereren daarmee dat de besmetting te wijten is aan de Italianen zelf. Neo-nazi's claimen aanslag op moskee Eindhoven - In twee brieven aan het Eindhovens Dagblad is gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de poging tot brandstichting, vorige week vrijdagnacht, bij de Fatih-moskee in Eindhoven. In beide brieven werd gedreigd met nieuwe gewelddaden. De politie liet in een eerste reactie weten dat 'gepaste maatregelen' zullen worden getroffen maar wilde in het belang van het onderzoek verder geen mededelingen doen. De ondertekenaars van de brieven noemen zich respectievelijk het 'Nazi Front Eindhoven' en 'Adolfje Mussolini'. Het 'Nazi Front Eindhoven' kondigt nieuwe aanslagen aan. Ook asielzoe kerscentrum Beatrixoord aan de Oirschotsedijk zou een 'verras sing' wachten. De acties worden volgens de brief ingegeven door buitenlanderhaat. In de tweede brief wordt bestreden dat het Nazi Front achter de aanslag zit. Gokverslaving vooral door speelautomaat Den Haag - Vooral gokken met speelautomaten leidt tot gokverslaving. Casinobezoek, bingo, kienen en loterijen doen dat in veel mindere mate. Dat blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant naar gokverslaving in Nederland dat vandaag naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Volgens de onderzoekers zijn er naar schatting 30.000 gokver slaafden in Nederland. Een enquête onder 10.000 Nederlanders wijst bovendien uit dat ongeveer de helft van de Nederlanders meedoet aan een of meer kansspelen. Loterijen zijn het popu lairst: 47% doet hieraan mee. 'Ontsnappen wordt niet strafbaar' Den Haag - Minister Hirsch Ballin van Justitie voelt er niet veel voor het ontsnappen uit de gevangenis in een aparte wettelijke regeling strafbaar te stellen. Dat laat onverlet dat strafbare feiten die gepleegd worden bij een ontsnapping, zoals gijzeling van een bewaarder, onverkort strafbaar blijven. De minister zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Deze kwestie kwam ter sprake tijdens een debat om de voorlopige invrijheidsstelling, die ingaat als een gedetineerde tweederde van zijn straf heeft uitgezeten, te laten vervallen als de betrokkene heeft deelgenomen aan een vluchtpoging. Voor dat voorstel krijgt Hirsch Ballin zeer brede steun in de Kamer. Momenteel heeft iedere gedetineerde recht op voorlopige invrij heidsstelling. De Kamer en de minister willen echter van dat automatisme af. Men vindt dat vrijlating na twee derde van de straftijd alleen een beloning voor goed gedrag moet zijn. VERVOLG VAN VOORPAGINA Pubers kunnen om zichzelf gro ter en volwassener voor te doen, een zwakkere groep als slachtof fer uit kiezen. Bejaarden, gehan dicapten of homoseksuelen. „Maar het is geen normale ont wikkeling als je tot dit soort daden komt. Dan mag je wel veronderstellen dat er iets mis is met deze meisjes of hun omstan- digheden." De opvatting dat 'het wel aan de opvoeding zal liggen' ligt voor de hand. Overduin wijst dat ech ter resoluut af. „Dat kan je zo niet stellen. Het kunnen sleutel kinderen zijn met een maximale vrijheid en een gering toezicht, maar even zo goed kinderen met strenge ouders met een overdaad aan gezag. Het ligt veel genuan ceerder. Het heeft ook te maken met het karakter en de kenmer ken van het kmd. Bijvoorbeeld een lichamelijke of geestelijke achterstand. Er zijn perfecte ouders met etters van kinderen. En omgekeerd zie je kinderen uit gezinnen, rot van ellende, op groeien tot gezonde volwasse nen. Uit het bestand van onze stichting blijkt bovendien dat jeugdcriminaliteit in alle-lagen van de samenleving voorkomt." Op de vraag wat deze jonge meisjes heeft bezield, haalt hij zijn schouders op. Trekt een vra gend gezicht. „Er kunnen allerlei factoren een rol spelen bij jeugd delinquentie. Dat kan variëren van leesblindheid, temperament tot verkeerde vrienden, gebroken gezinnen en slechte schoolpres taties. Het voorbeeld van lees blindheid lijkt belachelijk, maar het komt voor dat dat leidt tot een lage zelfwaardering, zodat het kind op zoek gaat naar er kenning in een groep. En dat kan dan bijvoorbeeld een groep zijn die graag oude mensen sart." Ouders van jonge dochters moe ten zich nu niet plotseling grote zorgen gaan maken, meent hij.

de Stem | 1993 | | pagina 3