Ulster telt zijn doden 6Ooit zal blijken dat dit werk niet zinloos is Reg Gemeenl Angst en haat hebben klok in Noord-Ierland twintig jaar teruggezet (Pyeriffeftef- Huisman Kabinet-L Stok gezoc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Reclame DE STEM DE STEM Generaal Bastiaans hoofd van de VN-waarnemers in ex-Joegoslavië Minder oefening en dienstplichtig bij Landmacht DESTEM VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 Kunnen kerken het maken om op de reclametoer te gaan? Gewoon zichzelf aan prijzen, hun waar via de STER aan de man/vrouw brengen tussen de auto's en waspoeders in? Of via grote advertenties in de krant, in de bekende trant van Heineken: een korte, krachtige kreet - 'Kerk voor uw geestelijke ge zondheid' bijvoorbeeld - in het hart van een verder blan co pagina? Een tijdje geleden was er even zoiets aan de orde. Een bepaalde congregatie van priesterreligieuzen dacht se rieus aan een heuse reclame campagne om nieuwe leden te werven en zo uitsterven te voorkomen. Dat het idee op merkelijk gevonden werd, bleek wel uit hoe erop gerea geerd werd. Het ontmoette de nodige reserve. Gevraagd of het niet iets voor de bisschop pen was om op die manier het tekort aan priesters te bestrij den, antwoordde de woord voerder van de Bisschoppen conferentie dat hij het hen nog niet zo gauw zag doen. Een aantal Duitse bisschop pen denkt daar bepaald an ders over. De bisdommen Limburg, Mainz, Speyer en Trier hebben 3,3 miljoen gul den uitgetrokken om de ko mende drie jaar een reclame campagne te voeren. De cam pagne is in handen gelegd van hetzelfde reclamebureau in Frankfurt dat werkt voor het Duitse ministerie van Milieu en de PTT. De reclamecam pagne moet het imago van de Rooms-Katholieke Kerk op krikken door vooroordelen te bestrijden en bij de Duitsers belangstelling te wekken voor de katholieke kerk. Bioscoop reclame behoort tot de gese lecteerde kanalen. Hoe zijn deze vier bisdom men ertoe gekomen op de reclametoer te gaan? Wel, met de katholieke kerk in heel Duitsland gaat het niet goed. Het aantal mensen dat de kerk verlaat, stijgt sterk. De Duitse bisschoppen heb ben dat laten onderzoeken, maar het rapport erover van schrik tijden lang geheim ge houden. Bovendien komt de kerkbelasting in Duitsland steeds meer ter discussie te staan. Maar wat wellicht het somberste is van al: de Duitse jeugd kijkt voor de bevredi ging van haar religieuze en spirituele behoeften alle kan ten op, behalve naar de katholieke kerk. Volgens re cent onderzoek heeft de R.K.- Kerk bij de Duitse jeugd geen krediet meer. Ja, dan is de drempel naar onorthodoxe methoden gelijk een stuk la ger natuurlijk. „We kunnen God niet verko pen als halvarine of zeep", moet bisschop Franz Kamp- haus van Limburg bij de pre sentatie van de onderneming gezegd hebben. De kerk, al dus deze bisschop, moet men sen overtuigen, niet overre den. Daarmee raakte hij de kern. Maar overtuigen waar van? Van het geloof, zei bis schop Karl Lehmann van Mainz die tevens voorzitter van de Duitse Bisschoppen conferentie is. Maar is recla me daartoe een geëigend mid del? Nee natuurlijk. Reclame, zeker beeldreclame, is ge schikt om naamsbekendheid te krijgen. En je kunt probe ren jezelf er een bepaald ima go mee aan te meten. Een positief imago uiteraard. Voor de Duitse kerk vormen volgens mgr. Lehmann zaken als geld, macht, seksuele mo- raai en de plaats van de vrouw obstakels die vaak ver hinderen dat het geloof tot de mens doordringt. Het beeld dat met behulp van de recla mecampagne zal worden op gehangen, is het beeld van een kerk die de helpende hand biedt. Geweld op school, problemen in het hu welijk of in het gezin, verzor ging van hulpbehoevenden en psychische problemen: alle maal zaken waar de kerk hulp kan bieden, aldus duidde bis schop Kamphaus de richting van de campagne aan. Kan een kerk het nou maken op deze toer te gaan? Je hoeft dat niet bij voorbaat negatief te beoordelen. Maar dat het zover is gekomen, is allesbe halve winst. Goede wijn be hoeft immers geen krans. En als geen ander dient juist de kerk te beseffen dat de beste reclame nog altijd die van mond tot mond is. Om dat weer te bereiken is heel wat meer nodig dan zo'n reclame campagne. Roem is vergankelijk. Vandaag op alle voorpagina's, de volgende week nog slechts goed voor een berichtje van vijf en twintig woorden op pagina zeven. Een minister die dertig jaar geleden wekelijks de commentaren haalde is bij zijn overlijden slechts goed voor zeven regels personalia. Het kan nog minder: helemaal niets. Maurice Huisman is dat overkomen. Van 1964 tot 1970 eerste en geruchtmakende intendant van de Nederlandse Operastichting, decennialang een Mortierfiguur in het Belgische culturele leven, verantwoordelijk voor Peter Schats Labyrinth en het revolutie-Ge- sammtkunstwerk Reconstructie. Van de zomer is hij overleden. België rouwde, in Nederland wist niemand ervan. Een bewijs dat er nog steeds een grens ligt bij Wuustwezel. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M.-Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Rouwstoet na rouwstoet trekt door de geteisterde straten van Belfast. Een protestantse weesjongen loopt aan de hand van zijn opa uit een treurig rijtjeshuis op de Glen- eairn-heuvel. Een katho lieke familie draagt de resten van haar aan stuk ken gereten zoon uit een nog grauwere straat, minder dan een mijl ver derop. Door onze correspondent Bob van Huët In de met een religieus alibi gevoerde vendetta doet het er nauwelijks nog toe wie slachtoffer is en wie 'slager', zoals de cyni sche vermomming was van het IRA-commando dat vorige week een tien kilo zware bom binnendroegen in een vishandel aan de drukke Shankill Road, de populairste protestantse winkelstraat. In Ulster speelt de dood nu al een kwart eeuw een verwarrend rollenspel waarbij, volgens een lokale subtiliteit, protestanten en katholieken elkaar niet be vechten maar ondertussen wel doden. Sinds de 'Troebelen' begonnen heeft Ulster al meer dan 3000 soortgelijke begrafenissen ge zien. Een nieuw fenomeen van het laatste jaar is dat voor het eerst meer mensen worden ver moord door loyalistische ter reurgroepen dan door republi keinse. De bom van afgelopen zaterdag was gericht tegen de 'peetvaders' van de verboden Ulster Defence Association, maar door een 'tra gische vergissing' (IRA-termino- logie) werden negen onschuldige passanten uit het leven gerukt; de lange lijst IRA-excuses reikt tot aan Roermond waar het ver boden Ierse Republikeinse leger twee advocaten doodschoot na een 'tragische verwisseling' met Britse agenten. Integraal Protestanten beschouwen hun provincie als een integraal stuk van Groot-Brittannië, katholie ken voelen zich op een Iers ei land. Geschiedenis, religie, so ciale problemen, vooroordelen, terrorisme, pure criminaliteit en politieke spelletjes tussen Lon den en Dublin maken het pro bleem zo ingewikkeld dat eigen lijk niemand kan zeggen hoe het verder moet. „Wie de oplossing weet, heeft het probleem niet begrepen," is een andere Ulsterse wijsheid, die gedrenkt is in het bloed van dagelijkse bomaanslagen en schietpartijen. Het temperament van de bewo ners is in ieder geval on-Engels. Het lokale accent klinkt verwij tend, ook als iets vriedelijks wordt gezegd. Noordieren wor den gedreven door trots en in tense bijna Zuideuropese harts tochten zoals ook Schotten en Ieren die voelen. „Een van de waanzinnige para doxen hier is dat ook de meeste protestanten zich, als ze buiten Ulster zijn, meer Ieren voelen dan wat anders. Ze zijn gek op Ierse muziek en refereren in alles aan hun Ierse karakter," zegt Tim Close, maatschappelijk wer ker en coördinator van de Shan kill Stress Group, opgezet om de trauma's van de Troebelen te Een Britse soldaat laat een Noordiers jongetje door zijn vizier kijken. Bijna de helft van de jongeren in Belfast voelt zich aangetrokken door militaire groepen. foto anp verwerken. Close en anderen werken op op het scherp van de snede. Waarschuwing Gezamenlijke projecten met katholieke welzijnswerkers, aan de andere kant van de vredeslijn (ofwel grimmige stukken nie mandsland met betonwallen en prikkeldraad tussen oorlogvoe rende wijken) zijn grotendeels mislukt. Veelal door intimidatie van ex tremisten uit beide kampen die mogelijke aantasting van de sta tus qua vooral ervaren als een bedreiging van hun eigen machtspositie. De dappere Close moet voorzich tig zijn in zijn woorden. In dit explosieve deel van Belfast kan kritiek op de protestantse ter- reurmaffia dramatische conse quenties hebben. Wie hier woont, moet weten wie zijn be schermers zijn als het er op aan komt. Wie twijfelt of geen 'vrij willige belasting' betaalt krijgt een waarschuwing dat hij beter kan verhuizen. Een brandbom in de woonkamer is meestal het visitekaartje van de verhuizer. Bijna iedereen in Shankill kent de identiteit van de Ulster Freedom Fighters-commandant die de schuilnaam Mad Dog ge bruikt. Twaalf katholieken heeft hij uit de weg geruimd in naam van de unie met het koninkrijk en als represaille voor katholieke terreur. De IRA-aanslag in Friz- zels fish shop was tegen deze killer en zijn adjudanten gericht. Volgens de Britse minister van Noordierse Zaken, Sir Patrick Mayhew, kan niemand worden aangehouden zonder bewijzen. Rondom Shankill Road weet men wel beter. „Misschien was het goed geweest als die bom Mad Dog te pakken had gekre gen, dan was de blinde terreur tenmiste voorbij," bekent Rod ney uit Glencairn. Hij is de be grafenissen moe. Maar blijkens een geïmprovi seerde peiling onder protestan ten staat 42 procent achter het keiharde optreden van de loya listische 'hitmen'. Wijkmonument Een niet eens zo erg afwijkend verhaal vertelt Paddy ('niet la chen, zo heet ik echt') tegenover het Ardoyne wijkmonument voor IRA-strijders. Ook hij heeft het beste voor tot aan dat woordje 'maar' dat meteen voor behoud aankondigt bij elke mo gelijke toenadering. „Maar hoe kunnen ze ons vragen de wapens neer te leggen als de protestanten wórden bewapend door Zuidafrikaanse groepen, zonder dat de politie er iets aan doet. Ze kunnen nog zoveel poli tie en militairen sturen om ons zogenaamd te beschermen. Waar waren ze bij de protestantse ter reur van de laatste dagen?" „Hoe kan de politie zeggen dat de paraatheid nu zal worden verhoogd als iedereen op twee vingers kon uitrekenen dat er na zaterdag direct represailles zou den komen. In de praktijk moet je zelf voor je eigen hachie vech ten," zegt Paddy alvorens zijn vrouw hem naar binnen roept. Praten met vreemden brengt al leen maar ellende, verraadt haar bezorgde stem van achter de half open deur. 'Vrijheid is gekomen, vaak van tralies, vaak van explosies, vaak van heldenlippen, vaker nog van hun as', staat er op een gedenk steen achter het met kransen bezaaide perkje rond een kel- tisch kruis. 133 namen telt de dodenlijst met de rangen van IRA-commandanten. Thomas Begley, de man die de vishandel en ook zichzelf opblies zal hier worden bijgeschreven. „Thomas was pas 22. Nooit in zijn leven zag hij een vrede die er niet was. Dat was niet zijn fout. Dat was wat hem heeft gedood," zou Sinn Fein-raadslid Jim McAllister boven zijn graf zeggen. Langs de met enorm politiever- toon afgeschermde route„, van zijn begrafenisstoet denken de meesten dat hij een held is. „Een ongelukkige held, die een grote held had kunnen worden wan neer hij dat UFF-tuig had uitge roeid," zegt een oudere man. Gruwelijk In de bijna Bosnische verdeling van de stad tussen katholieken en protestanten zijn raakvlakken onvermijdelijk. Vlakbij Shankill passeert de stoet een groep pro testantse vrouwen die net een jong bomslachtoffer naar het kerkhof hebben begeleid. „Vuile laffe zwijnen", gillen ze. „Negen bastards minder," is een gruwe lijke repliek vanuit de rouw stoet. Het zijn vonken rond een open kruitvat. Na de UFF-vergeldingsaktie te gen een groep katholieke straat vegers waarbij twee doden vie len, maakte een Britse soldaat een triomfantelijk V-teken. Het zijn ongelukkige maar niet onbe grijpelijke uitingen van frustra tie. „Iedereen hier heeft wel ie mand verloren, een familielid, een vriend, een kennis, een colle ga," zegt Close. Protestantse mannen dragen donkere zondagspakken, ver keerde stropdassen en afgedra gen maar gepoetste schoenen. Vandalisme Hun verkrampte gezichten kun nen wanhoop en woede niet ver bergen. In Glencairn lopen de vrouwen nerveus op de stoep. Jong en oud, bijna allemaal heb ben ze een sigaret tussen de vingers. Hun kinderen willen niet rouwen maar ravotten, ze hebben immers herstvakantie. De luidruchtigste bengels krij gen een pets achter de oren. Net als het belendende Shankill is Glencairn een sociaal rampge bied. Bijna veertig procent werkloosheid, meer dan de helft van de kinderen verlaat voortij dig de schoolbanken. 28 procent van de jongeren doet aan joyri ding, wat hier onder recreatie valt. Bijna de helft van de jongeren voelt zich aangetrokken door de paramilitaire groepen. Huizen blokken zijn hier volledig ge sloopt en gedeeltelijk ook uitge brand. De IRA? „Nee hoor, van dalisme, onze eigen jongens," zegt George van een aan de presbyteriaans kerk gelieerde 'stadsmissiegroep'. De voormalige ijsleverancier brengt de blijde boodschap van de Heer, maar zou op dit mo ment liever een omheinde sport hal hebben 'om de jonge geesten bezig te houden'. Die hal zou een miljoen gulden kosten. De inza- melakties onder buurtbewoners hebben 45.000 gulden opge bracht. „Wij willen onze kinde ren Liefde leren en ze weghou den van pubs en drugs," zegt George. Rouwend Ardoyne is mind, kend dan de Falls-wijk maakt zo mogelijk een m moediger indruk. Hiej zwarte pakken maar verst; jacks, blazers en Celtic-shi de gesloten rijen ruik j( zurige alcohol. Katholieks wen lopen tussen de nu Hun blik is verbetener dj van hun protestantse zusten koters krijgen net zo gog draai om de oren. Ook lieke kinderen hebben de» herfstvakantie. Het sociale plaatje van des is twee keer droeviger <j; van Glencairn. Tachtig p werkloosheid heerst in sot straten, waar IRA-lidmaak met de daaraan verbonder.. leges en aanzien dan bijna kwestie van overleven word Explosie Maar wat verklaart de zelfs Belfastse begrippen drarmt geweldsexplosie van de ij dagen. Glencairn en Arit wijzen naar elkaar. „De lop tische terreurgroepen zijn j overtuigd dat de IRA aa> winnende hand is. Ze tt daarom dezelfde geweldsta ken," zegt een Ulster politie die zoals bijna iedereen miteit vraagt. De afwachtende houding Britse regering aanvankelijt nam bij de omstreden 'vrede sprekken' tussen Sinn Fein politieke uithangbord van IRA en de gematigde SDLP de katholieke John Hume! ware paniek gezaaid onder i nisten. Sinds de bilaterale sprekken tussen Londen ei blin voelen ze dat het voor de verkeerde kant opgaat or de Ierse republiek als 'vree mogendheid' helemaal menging zou mogen hebber Britse aangelegenheden. Volgens Ian Paisley is i blikeinse progressie af^ gen met protestants bloed, terreur de sleutel is belangen te verdedigen zés terreur hebben," zegt die namens UFF beweert te: gen spreken. De protestanten staan boven: met de rug tegen de muur or de katholieke bevolkingsaai veel groter is dan die bij ha procent van de Noordieren katholiek. Over twintig heeft het probleem zichzelf gelost, weten sommigen. Dl door een fenomenaal begroti tekort geplaagde premier I wel moet kijken naar miljard gulden die jaarlijks Londen in de noodlijls Noordierse economie wordt pompt is eveneens een ken. Bruggen Het wederzijdse wantrouwe de door represailles haat maken het slaan vant gen tussen de gemeenscha; bijna onmogelijk. „We zijn week twintig jaar terug jf Werk van jaren is in ee: minuten weggevaagd," li Mary Blood, sociaal werkste Shankill. Ze probeert hoop te putta de korte aanwezigheid Roisin Coulter een 11-j katholiek meisje in de route van de evenoude Leanne' ray, die omkwam bij de te Shankill Road. Ze kenden eS van een vakantiekamp in Ai ka, opgezet door een k kaanse stichting die de kind: van Noord-Ierland op nei, grond tot elkaar wil brenger. Thomas Begley, de IRA menlegger en moordenaar Leanne Murray, bezocht chie van dertien datzelfde kantiekamp. VN-waarnemer in Joego slavië. Het is, zo moge lijk, de krankzinnigste baan die er op de Balkan te vergeven is. Machte loos observeren hoe Ser viërs, Kroaten en mos lims elkaar afslachten en dat vervolgens melden aan de Verenigde Naties in de hoop dat er ooit iets aan gedaan zal worden. Met ingang van 1 novem ber is de Nederlandse brigade-generaal Gerard Bastiaans hoofd van de bijna 600 VN-waarne mers die de burgeroorlog in voormalig Joegoslavië voortdurend van nabij bekijken. Door Michiel Willems DAT HET eigenlijk volstrekt zinloos is om nog steeds - en tegen beter weten in - waar- Bastiaans, links op de foto: 'Je kunt ter plekke niets doen omdat het domweg niet kan'. foto vnu nemers naar de Joegoslavi sche burgeroorlog te sturen om de naleving van VN-reso- luties te controleren, dat wil er bij generaal Gerard Basti aans niet in. „Ik weet dat het af en toe moei lijk is om uit te leggen wat ze daar nou nog moeten. Maar daarmee is niet gezegd dat hun aanwezigheid overbodig is. Als er ooit 'n dag komt dat degenen die voor deze barbarij verant woordelijk zijn op de mat wor den geroepen, dan zullen ze wor den geconfronteerd met wat de VN-waarnemers hebben gerap porteerd." Als er één hoge Nederlandse mi litair is die van begin af aan nauw betrokken is geweest bij de oorlog in voormalig Joegosla vië, dan is het Bastiaans. Als souschef Operatiën van de Ko ninklijke Landmacht en vooral als hoofd van de zogeheten 'cri sisstaf, vervult hij al geruime tijd een sleutelrol tussen het mi nisterie van'Defensie en de ruim duizend Nederlandse Unprofor- blauwhelmen. Nu hij vanaf 1 november de gelegenheid krijgt om de VN-ac- tiviteiten van de Nederlandse troepen en de internationale waarnemers van dichtbij te stu ren zal, met een generaal én autoriteit in Zagreb, de militaire rol van Nederland aan betekenis groeien. Van alle Nederlandse VN-waar nemers die na hun verplichte zes maanden in de burgeroorlog thuis stoom mogen afblazen krij gen, enigszins tot verdriet van de generaal, de meest uitgesproken militairen doorgaans alle aan dacht. Hun klaagzangen staan bol van frustratie, ergernis en kapotgeschoten verwachtingen zodat het waarnemersvak in Joegoslavië al snel voor gekken werk werd versleten. „Ze zijn niet allemaal gefrus treerd teruggekomen want niet alles hoeft zinloos te zijn." Vol gens Bastiaans is in Joegoslavië elk succesje op micro-niveau van belang. „Naast het observeren van oor logshandelingen en militaire ac tiviteiten is elke VN-waarnemer voortdurend bezig om ergens met iemand te onderhandelen. Zoiets leidt niet zelden tot een kleine wapenstilstand. Daarmee wordt het werk van een waarne mer belangrijk." De frustratie die menig VN-mo- nitor parten speelt wordt, zegt Bastiaans, vooral veroorzaakt door het vaak verplicht toekij ken bij talloze onverkwikkelijke incidenten. „Als je als waarnemer iets ziet dat niet door de beugel kan of je persoonlijk beroert, dan wil je dat daar meteen ter plekke iets aan gedaan wordt. Maar juist dat gebeurt zelden of nooit om dat het domweg niet kan. Je bent ongewapend en moet je afzijdig houden. Praten is het enige dat telt. Dat machteloze gevoel, daar moet je overl kunnen komen. Je troosten de gedachte dat elke inform die je aandraagt een bouwstf tje is voor het onderhandel» proces op hoog niveau. Ik f nog steeds dat het zo werkt. Maar dit optimistische verl waarmee Gerard Bastiaans af 1 november de VN-u® mers in voormalig Joegosn ongetwijfeld zal proberen te tiveren, krijgt een sombere dertoon als de generaal gevraagd naar zijn eigen vis* het strijdgewoel. „Er is geen zicht op een ui® die op vrede lijkt. De verho»1 gen liggen gecompliceerd, ontwikkelingen zijn onvoor: baar. Er wordt gezegd dat waarnemers niet helemaal J bij hun hoofd zijn om er w en wetens bij te gaan staan ken. Het is inderdaad sotf vensgevaarlijk, maar ze zij»1 enige ogen en oren in het vel' „Het is soms ook moeilijk aanwezigheid van onze W uit te leggen. Maar als ze weggaan zal het krachte» daar onmiddellijk hele: de hand lopen. Ook daar W ik geen moment aan." Den Haag - De gemeenl gisteren negatief gereage voorstel van minister (WVC) om de gemeenten antwoordelijkheid te ge opvang van asielzoekers. De minister had eerder dezr gesteld om de gemeenten delijk te maken voor de hui Van onze redactie binnenlar Willemstad - Op de f verwarring rond de st nadat het woensdag h zingen, die volgend jaa worden, met ruim een Een woordvoerder van de ring benadrukte gisteren da het ontslag van het kabin aangeboden, maar gevraaj om per 25 maart 1994 de S (het parlement) te ontbii „De regering wordt pas de sionair op de dag na de ve zingen en dat is op 25 feb 1994", aldus de zegsman. Formeel is de regering dar niet gevallen, maar door he brek aan vertrouwen is het Den Haag (anp) - De landn gaat dit en komend jaar m oefenen. Ook zullen in '94 der dienstplichtigen worde geroepen en een aantal m< eelprojecten worden uitge Op die manier hoopt mil Ter Beek (Defensie) een dre de overschrijding van de ven bij de landmacht van i veer 200 miljoen op te van; De landmacht heeft voor di een grote brigade-oefenin Duitsland geschrapt. Het a grotere oefeningen voor vol jaar is teruggebracht tot veer eenderde. Defensie kon gisteren nog aangeven wat de aangekon. maatregelen afzonderlijk bezuinigingen opleveren, niet hoeveel- ■dienstplich volgend jaar 'minder zullen den opgeroepen. (ADVERTENTIE) iori SCHULD VERJAART nie geacht hebben toen DDR-minister voor Staat vanwege zijn aandeel aan Mielke kon niet de gevan als Stasi-baas of vanweg munist voor het neersch en arbeidersparadijs illec sen daarover werden st heid.. De procesgang heeft in bewijzen waarop de ree proces van 1934. De getu uitgesloten dat de verklar het nazi-regime tot stand Ook het feit dat een verjaringstermijn voor Bijvoorbeeld waarom kar tische functionaris en n baiie staat? De erfopvolgers van de van de DDR, verwijten maten. Een rehabilitatie Nobelprijswinnaar voor i de gevolgen van de n geweigerd. Op zijn veroo Het is niet opportuun er1 valt niet meer te leveren, er geen betrouwbare geti De ex-communisten lijke belangrijker conclusie uit Duitsland nog immer volwassen, evenwichtig! Oostduitse verleden du slechts als het niet ander

de Stem | 1993 | | pagina 2