OEKEN POPPODIA Veelzijdig programma in Zuidlandtheater 'Dantons Dood' over de Franse revolutie Gezelschap TIL speelt stuk van Marquez EXPOSITIES SPEELFILMS Klein Duimpje Nerve in 't Beest Monti Amundson in De Piek Dubbel bluesconcert in Porgy en Bess Monsteropvoering van Rubenscantatevan Benoit Pianorecital Luc Bogaert Zuidafrikaanse musical 'Sarafina!' in Terneuzen Architect Rossi in Gent Wandkleden in Middelburg Recente stedebouwkundige ontwerpen in Antwerpen Deneuve in 'Indochine' DB STEM CULTURELE AGENDA D3 Booker-prijs voor Roddy Doyle Concertagenda Extra concert Ramazotti Nog te zien IJ DAG 29 OKTOBER 1993 VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 iip- rit- >on, iek- ler- ilag i de ien, er- een i op 888 ien. lom Mi- zijn hij ilde ■ilde ben. Dge- rtri- van >ool, oor- gens Rip- Ja- den. wijk iper- Een urg- was toen den, hij lleen n om ence ge- 15 ;ukje fhijn- vkeu- ;k the jaar jn al De Liverpoolse katoenhar delaar James Maybrick, Jack the Ripper zou zijn. tientallen verdachten genoen» waaronder een lid van het Ei gelse koningshuis. Dit dag_ past keurig in de reeks spanne! de speculaties. De Ierse schrijver Roddy Doy heeft de prestigieuze Brit: Booker-prijs voor 1993 gekrege voor zijn roman Paddy Clar\ Ha Ha Ha. Aan de ondersche ding is een bedrag verbonds van 20.000 pond (circa 56.1 gulden). Het boek gaat over hoogte- e dieptepunten uit het leven va de tienjarige Paddy Clark wiens wereld draait om voetba winkeldiefstal en jonge liefd Het is een 'in wezen treurig geschiedenis, zoals Doyle ze zegt. De 35-jarige Doyle is een vooi malige leraar uit Dublin. H heeft al eerder succesvolle boe ken geschreven, waaronder 'Th Commitments', dat werd vei filmd door Alan Parker. Zij boek 'The Van' werd in 1991 oo al genomineerd voor de Bookf Prize. Paddy Clarke Ha Ha Ha va Roddy Doyle werd dinsdagavoii verkozen boven Under the Fm van Tibor Fischer, Scar Tisst van Michael Ignatieff, Remet bering Babylon van David Ma louf, Crossing the River van Ca ryl Phillips en The Stone Dram van Carol Shields. een Ze- be rt iets kende staat rkt en net de in het ld laat Klein het je ziet lede schat egelij- r zijn i heb- blijft spra- sullige lemaal in. De daags: ankzij on hij s aan- d ook, zoon nsen'. Henny Klein hoofd Klein held, zit op en aan is hij ïtussen ardoor ;n dag lan, de naar heeft nmpje. ken en laatste dat de et veel est van ld ver- 1. :eft een en. Bij overde ochters len. Er tussen ier van rlijk is oft en is mist struc- lal van jk. Een rin de ir man ers ze- redden e dood iwt de AL EERDER was de Groningse groep Nerve in 't Beest te zien. Toen was het nog een beginnende band, maar inmiddels hebben ze een platenconctact en is er een goed ontvangen eerste cd uit. Om die te promoten zijn ze op tournee langs de Nederlandse zalen. Morgena vond zijn ze dus in Goes, inclusief een speciaal meegebrachte lichtshow. Luc van Acker (onder meer ex-Arbeid Adelt en -Revol ting Cocks) speelt ook mee. In het voorprogramma speelt de, eveneens Groningse, groep Timpanic Membrane. De entree bedraagt 10.00 (CJP 8,50). Zaterdag 30 oktober; Aanvangt 22.00 uur. - Tekening van Els van Egeraat vrouw met haar jeugdliefde rel Knobbelneus. In het humoristische verhaal vt Koos Meinderts is de reus hoofdpersoon. Er wordt bij h® aangebeld door een jongetje. 0 zijn bulderende vraag 'Wat je doen', stamelt het jongf? 'Kinderpostzegels, wilt u kindei postzegeltjes kopen En herkent hij de reus uit sprookje. Waarschijnlijk is het laatste kind dat nog in gelooft en de reus voelt gevleid. Dat en een slim p» redden het jongetje uiteindelijk Jos Lammerts liet zijn verhaal' de moderne tijd spelen. Hier M het houthakkersgezin de fata- De Groot. De kinderen spelen' ruzieën als gewone kinderen' bezorgen hun vader grijze har als ze met de houtkar een onf luk veroorzaken. Een aardig haal, maar de wetenschap het om Klein Duimpje en broers gaat, maken het pas leuk. Simone Kramer bedacht mooiste verhaal, over de effl zoon van de reus. Door beestachtige gedrag van zijn der is hij een dromerige vege rische reus geworden. Lang#! den werd hij uit de verschrik' lijke omgeving thuis gered d Klein Duimpje en zijn t>r< Nu werkt en woont hij vredig zijn groentetuin op een °i plek in het bos. Het is een ra- vertelling, de reus vertelt geschiedenis aan een jon! dat verdwaald is en hem Klein Duimpje doet denken. Diverse auteurs; 'De doos duimpje'. Tekeningen: Els Egeraat. Uitg. Ploegsma, 15.-, vanaf 8 jaar. - Eros Ramazotti, 29 en 30 oktober in Brussel (Vorst Nationaal), 3 en 4 november in Gent (Flanders Expo), 26 november in Heereveen (Thialf). -Night of the Proms, 30 en 31 oktober in Rotterdam (Ahoy) met Sting, Colin Blunstone en Gary Brooker. - Patricia Kaas, 30 oktober in Den Haag (Congresgebouw). -Aerosmith, 31 oktober in Brussel (Vorst Nationaal), 1 november in Rotterdam (Ahoy).' -Al di Meola World Sinfonia, 2 november in Utrecht (Vredenburg) - Daryl Hall, 3 november in Utrecht (Tivoli), 4 december in Gent (Voor uit). -Fats Domino, 6 november in Rot terdam (Ahoy) en 13 november Barneveld (Veluwehal). -Jayhawks, 8 november in Utrecht (Vredenburg), 9 november in Til burg (Noorderligt) - Cliff Richard, 7 november in Rot terdam (Ahoy). - Midnight Oil, 7 november in Utrecht (Vredenburg). -Texas Tornados, 9 november in Arnhem (Musis Sacrum) -Lenny Kravitz, 9, 10 en 11 novem ber in Rotterdam (Ahoy). - Andreas Volleriweider, 11 novem ber in Den Haag (Congresgebouw) - B.B. King, 12 november in Rotter dam (Ahoy) en 13 november in Groningen (Martinihal) - Jody Watley, 16 november in Am sterdam (Roxy) -David Sylvian en Robert Fripp, 21 en 22 november in Amsterdam (Carré), 24 nov. in Eindhoven (Muziekcentrum), 25 nov. in Gro ningen (Oosterpoort) -4 Non Blondes, 22 november in Utrecht (Vredenburg) -Oleta Adams, 24 nov. in Utrecht (Vredenburg), 26 nov. in Gronin gen Oosterpoort), 29 nov. in Den Haag (Congresgebouw) en 30 nov. in Amsterdam (Carré) - Ray Charles en Maceo Parker, 24 november in Den Haag (Congres gebouw) - Anthrax, 25 november in Nijme gen (De Vereeniging) -Salt 'n' Pepa, 26 november in Amsterdam (Marcanti) - Indo Rock Night II (the Sixties), 26 november in Arnhem (Musis Sa crum) - Crowded House, 1 en 2 december in Utrecht (Vredenburg), 5 decem ber in Eindhoven (Muziekcentrum) - Motörhead, 13 december in Nijme gen (De Vereeniging) -Duran Duran, 4 februari in Brus sel (Vorst Nationaal) BLUES-ROCK kenners zien in hem al de opvolger van Stevie Ray Vaughan. En het moet gezegd, zanger/gitarist Monti Amundson heeft zijn sporen al verdiend. Als sessiemuzikant speelde hij onder andere bij de Red Hot Chili Peppers en Robert Cray. De laatste vroeg hem zelfs vast in zijn band te komen spelen, maar Amundson begon zelf een band en stevige blues-rock te spelen. Ze namen de cd 'The mean 18' op, waarop invloeden van Vaughan, Johnny Winter en ZZ Top te horen zijn. Sindsdien verzorgde Monti voorprogramma's van onder anderen John Lee Hooker en Walter Trout. Morgenavond speelt hij in De Piek in Vlissingen. De entree is ƒ12,50. Zaterdag 30 oktober; aanvang 22.00 uur. VIER CONCERTEN zou Eros Ramazotti in België geven, maar zelfs dat bleek nog niet genoeg: de eerste drie in Brussel zijn uitverkocht, evenals het vierde in Gent. De razendpopulaire Ita liaanse Adonis plakt er daarom een vijfde, extra concert aan vast, op donderdag 4 november. Wie dus de vier Belgische con certen mist, of de vier in het eveneens uitverkochte Rotter damse Ahoy, kan het nog eens proberen. Het extra concert is in Flanders—Expo in Gent. Aanvang 20.30 uur. Eros Ramazotti FOTO ARCHIEF DE STEM VOOR DE bluesliefhebbers kan het vanavond niet op. De Stich ting Bluespromotion presenteert namelijk een dubbelconcert in Porgy Bess, met de Kim Wilson Band als hoofdschotel en Arthur Ebeling als supporting act. Het is niet zo verwonderlijk dat Kim Wilson, zanger en harmoni- kaspeler van de Fabulous Thun- derbirds, op zijn solodebuut compromisloos terugkeerde naar de blues. Hij wordt bijgestaan door grotendeels dezelfde muzi kanten als waarmee hij sinds jaar en dag de club van Clifford Antone ('Austin's home of the blues') op stelten zet. De vloeien de, in T-Bone Walker veranker de Texas Blues overheerst, maar daarnaast stompt hij moeiteloos over in andere richtingen, zoals het fraai kruipende nummer van Mempis one-man-band Joe Hill Louis of Willie Dixon's harde Chicagokraker 'When the lights go out' Op het eerste gehoor klinken Wilsons versies overigens ana- chronistischer dan ze in werke lijkheid zijn. Muzikanten die zo wel Bobby Bland ('You got me') als Sonny Boy Williamson ('Trust me baby', met een fabu leuze harmonika) zo spontaan, levendig en geloofwaardig naar zich toe weten te trekken, zijn zeldzaam. Wilson wordt bijge staan door Junior Watson op gitaar, Larry Taylor op bas, Ri chard Innes op drums en Rusly Zima op gitaar. Arthur Ebeling FOTO KING AGENCY De illustere carrière van Arthur Ebeling kreeg de injectie die hij verdiende na het verschijnen van zijn debuut-cd 'Simple Man'. Een optreden op het North Sea Jazz Festival was het resultaat, gevolgd door grote buiten- en binnenlandse interesse. Zo groeide hij van hoofdstedelijke tot nationale gitaarheld, want om dat laatste draait het: zijn ongeëvenaarde gitaarspel. Ebe ling speelde onder meer in de Big Shot en De Dijk voor hij zijn eigen band Jump! Dickie! Jump! oprichtte. Met 'The world (is coming to an end)' hadden ze een bescheiden hitje. Ebeling ging daarna op reis en richtte vervolgens Arthur Ebeling Co op. met contrabassist Peer Was senaar en drummer Roy Bakker speelt hij eigen werk en covers. Vrijdag 29 oktober; aanvang 21.00 uur. Kim Wilson FOTO WILL VAN OVERBEEK Scene uit de choreografie Concave van dansgroep Krisztina de Ch&tel. FOTO BEN VAN DUIN HET TERNEUZENSE Zuid landtheater heeft de komende week een verscheidenheid aan theatervoorstellingen op het programma staan. Vanavond is er Studio Hinderik met de voorstelling 'Glas', morgena vond een Cabarestafette en op donderdag 4 november komt Dansgroep Krisztina de Chatel. Regisseur Hinderik de Groot liet zich voor 'Glas' inspireren door enkele dichtregels van Gerrit Achterberg: 'Ik ben van zoveel glas/ dat elke harde stem/ een steen is/ en een barst'. Het is een voorstelling als een droom, 'een monument voor beeldend theater', waarbij film en spel naadloos in elkaar overlopen. 'Glas' gaat over re laties, over mensen. Het is een afrekening, de streep onder een optelsom van zaken die plotse ling helder werden. De spelers zijn Henk van Loenen, Sarai van de Boel, Christel Lijslager, Surya Philippo en Anna Stella. De caberestaffette op zaterdag 30 oktober brengt twee cabare tiers en een duo samen: Hester Macrander met 'Vragen om moeilijkheden', André Manuel met 'Indianenverhalen' en Bas terd met 'Doodgewoon'. Ma crander staat in haar derde programma stil bij volksziekte nr. 1, Stress: de groeistuipen van de multiculturele samenle ving, het hopeloze afkickproces van de autoverslaving, de ver ontrustende kwaliteit van het hedendaags sperma (koel hou den!). Manuel, winnaar van het Leids Cabaretfestival oogstte reeds veel lof met zijn tweede soloprogramma. Hij zingt, schreeuwt, schopt en krijst, on der het motto 'Wat had Colum bus in Amerika te zoeken?'. Basterd (Onno Innemee en Ro bert Spaapen) staat voor snel, shockerend, slapstick en ont roerend, maar vooral integer absurdistisch cabaret. Voordat er in januari 1994 een nieuwe produktie van Krisztina de Chatel in première gaat, brengt de dansgroep nog een gecombineerde voorstelling van de succesvolle choreografieën Paletta en Concave. Paletta wordt gedanst op muziek van Steve Reich, Concave op een collage van Le Mystère des Voix Bulgares en Japans slag werk. In beide stukken staat de ruimtelijke beperking centraal, waarbij De Chatel te werk gaat met minimalisme: dwangmati ge herhaling van simpele bewe gingen en patronen. Aanvang telkens om 20.00 uur. IN DE Singel in Antwerpen speelt het gezelschap Tg STAN '1794', naar 'Dantons Dood' van Georg Buchner. Het stuk draagt de ondertitel: de (on)zin van de revolutie. Buchner schreef het drama, waarin hij de Franse revolutie verwerkt, op 22-jarige leeftijd. Hij is overtuigd van de vrijheids gedachte zoals die door de eerste revolu tionairen wordt uitgedragen. Hij gebruikte authentieke bronnen. In zijn stuk zijn Danton en Robespierre, de twee hoofdfigu ren, eerder kwetsbare figuren die meege sleept worden in een aangstaanjagend his torisch mechanisme. De ontreddering wordt meesterlijk weergegeven. Het is een aaneenschakeling van korte scènes: discussies, volkstaferelen, intieme dialogen tussen Danton en medestanders, de ontgoocheling van Danton, de strijd tussen Danton en Robespierre en zijn dood onder de guillotine in 1794. Het stuk wordt opgevoerd in de Rode Zaal op 4, 5 en 6 november en zondag 7 november (17.00 uur). Voor de jeugd van 3 tot 7 jaar speelt het Poppentheater 't Sterretje van Mieke Krik, Grote Beerstraat 43 in Antwerpen, zondag 31 oktober 'Twitlamathooitzwartlamatha- ver'. Op 2, 3, 4, 5 en 7 november kan de jeugd tot 8 jaar in hetzelfde theater kijken naar het poppenspel 'Kijk eens door het sleutelgat', een muzikale bewerking van Duimelliesje van Andersen. De voorstellin gen beginnen om 15.00 uur. In het theater de Dijk in Brugge danst Rosette de Herdt zaterdag 30 oktober om 20.30 uur 'Paarlemoeren Aarde - 2de cy clus'. Paul van Vliet is donderdag 4 no vember te zien in de stadsschouwburg van Brugge met zijn Theatershow 93. Van Vliet is in deze show, die begint met het lied 'De tijd van dromen is voorbij', volledig zich zelf. De rode draad in het programma is spijt. Spijt om de gemiste kansen in het leven, spijt over de verkeerd genomen keuzes. Van Vliet neemt de dagelijkse dingen op de korrel en brengt een uitgeba lanceerde show vol warmte, humor, ont roering en vakmanschap. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. IN DEN Dullaert in Hulst speelt het Toneelgezelschap van Ivonne Lex (TIL) volgende week 'Kroniek van een aange kondigde dood' van Gabriel Garcia Marquez. Een diep menselijk verhaal over de dood van een man die met medewe ten van de dorpsgemeenschap wordt afgeslacht. De veertien acteurs van theater 't Klokhuis spelen in een filmische regie van Catrien Hermans. Het spel begint met een groots huwelijksfeest. Angela wordt na de huwelijksnacht door haar man naar huis gestuurd omdat ze geen maagd meer is. Zij vertelt dat de rijke Santiago Nasar de schuldige is. De mee dogenloze jacht op het slacht offer begint. De familie-eer wordt gered door de broers Pe dro en Pablo die Santiago gru welijk vermoorden. De broers lopen met hun gewette messen te koop. Heel het dorp kijkt toe en steekt geen vinger uit. De rechter vindt echter geen getui gen en ook niemand heeft An gela en Santiago samen gezien. Na 20 jaar ondervraagt de rechter de betrokkenen op nieuw en stelt twee vragen: waarom wees Angela Santiago als schuldige aan en waarom deed de bevolking geen poging om de moord te verhinderen? Marquez schreef het werk in 1981 en .kreeg een jaar later de Nobelprijs voor literatuur. Vrijdag 5 november; aanvang 20.15 uur. EEN HISTORISCH concert met de grootste en integrale uitvoe ring van de 'Rubenscantate' van Peter Benoit op de tekst van J. de Geyter wordt zater dag 30 oktober om 15.00 uur verzorgd in de Elisabethzaal in Antwerpen. Een monsteropvoe ring met het Kon. Filharmo nisch Orkest en de koren Vo caal Collectief en Kinderkoor van de Vlaamse Opera uit Ant werpen en Cantores uit Brugge. Het geheel staat o.l.v. Sylveer van den Broeck. Het is een project dat uitgevoerd wordt i.s.m. Antwerpen 93. In dezelfde zaal zijn er deze week nog een aantal muzikale evenementen, telkens om 20.30 uur: 2 en 3 november zijn er concerten met de deelnemers van 'World in Motion', beter bekend als de uitvoeringen 'Up with People', een combinatie van muziek, dans en theater. In het kader van Antwerpen 93 treedt 1 november in het Gold- muntz Centrum in Antwerpen het Manchester Jewish Male Choir op o.l.v. M. Isaacs met gezangen van de askenazi ritus, traditionele melodieën en nieuw repertoire. Medewerking verlenen vokalist Benjamin Muller en pianist R. Salter. In de Carolus Borromeuskerk in Antwerpen verzorgt het Koor van de Vlaamse Opera o.l.v. Simon Halsey een a capel- la programma met Schönbergs late psalm 'Dreimal tausend Jahre' en Schnittkes mystieke meditatie op eer. duizend jaar oude Russische tekst. Het Kon. Ballet van Vlaande ren, afdeling musical, brengt 4, 5, 6 november (en zondag 7 november om 15.00 uur) in de Vlaamse Opera in Gent de mu sical 'De Man van La Mancha' met Ramses Shaffy in de titel rol. Het verhaal van de man die tegen windmolens vecht, speelt zich af in een gevangenis waar Shaffy het verhaal vertelt. Het orkest van de Vlaamse Opera wordt geleid door Max Smeets, de muziek is van Mitch Leigh. Aanvang 20.00 uur, tenzij an- ders vermeld. IN DE reeks koffieconcerten die het gemeentebestuur van Sluis maandelijks houdt, is er zondag een piano recital door Luc Bogaert. Hij speelt diverse stukken van onder meer Bach, Scarlat ti, Chopin en Liszt. Bogaert studeerde aan de Stedelijke Muzieka cademie in Knokke. Later bezocht hij het Koninklijk Muziekcon servatorium in Brussel en behaalde er de Eerste Prijs klavier. Hij was finalist in de muziekwedstrijd Pro Civitate en kreeg de felbegeerde Prijs Emanuel Durlet. Hij maakte diverse plaatopna men als begeleider van de Nederlandse bariton Pieter Vis. Het recital is gratis toegankelijk. Zondag 31 oktober; aanvang 11.00 uur. NA OVER de hele wereld te hebben opgetreden komt Sara fina! nog één keer naar Europa. De musical, begeleid door een live band, wordt gespeeld door twintig jonge acteurs. Het ver haal gaat over het meisje Sara fina, dat wordt gearresteerd en na twee maanden terugkeert op school. Zij vertelt haar klasge noten over haar ervaringen in de gevangenis. De leerlingen besluiten dat de jaarlijkse schoolvoorstelling moet gaan over de problemen van de zwarten in Zuid-Afrika. De musical geeft een glashelder en confronterend beeld van de situatie van jonge zwarten, op indrukwekkende wijze ver tolkt. Te zien op dinsdag 2 november in het Zuidlandthea ter in Terneuzen. Hans Liberg is eigenlijk de eni ge klavierkomiek van dit mo ment. Het feit dat hij in de grote concertzalen van Europa als muzikale 'sit-down' come dian is doorgebroken, geeft aan dat er een sterke behoefte be staat aan komieken die in de traditie van Victor Borge wer ken. Liberg is een multi-instru- mentalist. Hij speelt piano, gi taar, clavecimbel, slagwerk en diverse 'wereld'-instrumenten. Hij speelt vele soorten muziek, niet zelden klassiek, met een hoog popvolume. Zijn nieuwe show, 'Nu ook voor vrouwen', is op woensdag 3 november te zien in het Zuidland. In het kader van de reeks Open Haard Concerten die het Zuid- land dit seizoen in Porgy Bess brengt, is er op zondag 31 oktober om 15.00 uur een op treden van klarinettist Walter Boeykens en pianist Robert Groslot. Zij spelen stukken van onder anderen Saint-Saëns, Van Beethoven, Debussy en Bernstein. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders ver meld. ALDO ROSSI, Architetto. Deze expositie in het museum van Hedendaagse kunst in Gent omvat meer dan 300 originele schetsen en tekeningen en een veertigtal modellen uit de laatste decennia. Rossi wordt gezien als een van de grootste architecten van het ogenblik. Hij is naast architect ook filosoof, theoreticus, docent en kunstenaar. Zijn ontwerpen getuigen van een grote liefde voor de klassieke Italiaanse bouwkunst. Hij schreef over over de architectuur buiten de stad en ontwikkelde een eigen theorie over het urbanisatie proces. Zijn ontwerpen voor gebouwen zijn functiegericht. De expositie was eerder te zien in Parijs, Amsterdam en Berlijn. In Gent is het tentoongestelde materiaal uitgebreid met de meest recente tekeningen en ontwerpen. Tot 29 november. Dagelijks (behalve maandag) van 9.30 tot 17.00 uur. OP DE begane grond van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg zijn wandkleden te zien van de kunstenares Ien van den Berg. Het zijn voor het merendeel grote, geweven wandkleden. Elk werkstuk is onderwerp van een zelfde thema: het wonen, vanuit verschillende standpunten bekeken. Om die reden heeft de tentoonstelling de titel 'Gewoon Anders' meegekregen. Van den Berg gebruikt verschillende soorten garens, die elk een eigen specifiek effect hebben, afhankelijk van kleur en weeftechniek. Zij bezocht onder meer de Akademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, waar zij de teken- en schilderopleiding volgde. Later ging zij over op het weven van wandkleden. In de loop der tijd is haar werk kleurrijker en krachtiger geworden. Bezoekers van de tentoonstelling in Middelburg kunnen het zich gemakkelijk maken, want er zijn geweven zitelementen in de expositieruimte geplaatst. Tot 5 december. Op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. NORMAN FORSTER, de leiden de figuur van Forster en Part ners staat bekend als een van de gerenommeerde architecten van vandaag. Hij studeerde planolo gie en architectuur aan de uni versiteit van Manchester. Zijn werkterrein strekt zich uit over verschillende disciplines: archi tectuur, urbanisme, interieur ontwerp, industrieel ontwerpen, grafiek en landschapsarchitec tuur. Volgens Forster gaat archi tectuur over mensen en de kwa liteit van het leven. De architec tuur kan stimulerend werken en stijl en mode zijn van secundair belang. In de Singel in Antwerpen is een aantal grotere stedenbouwkun dige ontwerpen (onder andere masterplans voor Londen en Barcelona) te zien, waarin een bepaald deelgebied of gebouw door Forster werd ontworpen. Daarnaast worden ontwerpen gepresenteerd die te maken heb- Architect Norman Forster FOTO ARCHIEF DE STEM ben met een gevoelige histori sche en stedelijke context zoals de Reichstag in Berlijn en Sack- ler Galleries in Londen. Tot 12 december; van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.00 uur. AARDENBURG - Galerichel, Weststr. - Keramiek van M. van Wissen uit 's Heeren- bergh. Geop. zo. 14-17 u. (tot 1 nov.). - Paardestal - Yvan Lauwers: mo- zaïken, pastels en sepia's. Geop. ma. t/m vrij. 14-18 u. za. en zo. 10-18 u. (tot 1 nov.). CLINGE - Galerie Esprit, Gravenstr. - Ge mengde druktechnieken en objec ten van Ton Lamper en schilde rijen en beelden in brons van Si mon Woudwijk. Geop. do. t/m zo. 13.30-17.30 u. do. ook 19-21 u. (tot 1 nov.). HULST - Galerie Rattenfanger - B. Kau- hardt: olieverfschilderijen; L. Wie mes: beeldhouwwerk. Marileen Toussaint: tekeningen en aquarel len (tot 3 nov.). Geop. do. t/m zat. 13.30-17 u., zo. 14-17 u. - Galerie van Geyt - 'Zeeland in Beeld', oude kaarten, olieverf, aquarellen en etsen (tot 2 nov.). Geop. ma. tot za. van 9-12 u. en 13-18 u., za. tot 17 u. en zo. van 14-18 u. Gesloten op dinsdag. MIDDELBURG - SBK Kuiperspoort - 'Keuzes': werk uit de eigen collectie van Richard Beek, Piet Dieleman, Ter ry Fox, Robert Maaskant, Ben Sl- eeuwenhoek en Peter Vermeuelen. Geop. di. t/m za. 13-17 u. (tot 27 nov.). - Zeeuws Museum - 'De weg van den Engel', van Flup Ju Bedrijf en Pierre Schwartz. Geop. di. t/m vrij. 10-17 u. za. t/m ma. 13.30-17 u. vanaf 1 nov. gesl. op ma. (tot 10 jan. '94). - Zeeuwse Bibliotheek - Art=Start Museum: kunstboekies-project van Ko de Jonge. Bijdrage van oa. Sjoerd Paridaen, Leenaert van de Pool, Han Psi en Steen Moller Rasmussen (tot 4 nov.). Geweven wandkleden van Ien van den Berg. Geop. ma. 17.30-21 u. di. t/m vrij. 10-21 u. za. 10-13 u. (tot 5 dec.). OOSTBURG - ING-Bank - 'Zoektocht eigen beeldtaal', schilderijen van Die- derik de Clercq. Geop. tijd kant. uren (tot 31 okt.). SLUIS - Stadhuis, Raadskelder - Dutch', werk van Jan Bruens en Nelly van Nieuwenhuijzen. Geop. dag. 13-17 u. do. gesl. (tot 13 nov.). TERNEUZEN - Stadhuis - Schilderijen en kleuret sen van Miel Crajant. Geop. tijd. kant. uren. (tot 30 okt.). VLISSINGEN - Bellamy 19 - Schilderijen en teke ningen van Y. Né. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. za. en zo. 13-17 u. (tot 1 nov.). IJZENDIJKE - Streekmuseum, Markt - 'Zicht op ceinturen', ceinturen uit verschil lende culturen uit de collectie van Liban Pollet (tot 7 nov.). Geop. werkd. 10-12 en 13-17 u. za. en zo. 14-17 u. ZIERIKZEE Galerie Noordhavenpoort - Lus trumexpositie. Werken van Willem van Anraad, Anna Blom, Jan van Breughel, Tom Lamper, Rijnhard Schregardus ea. Geop. di. t/m zo. 13-17 u. ANTWERPEN - Openluchtmuseum voor Beeld houwkunst Middelheim - Nieuwe collectie beelden, oa. beelden van Per Kirkeby en Panamarenko. Ge op. 10-17 u. (tot 19 dec.). - Museum Mayer van de Bergh - (Brueghelzaal): Werken van Pieter Brueghel de Oude en de Jonge met aanvulling van 'De Triomf van de Dood' van Pieter Brueghel de Jon ge. Geop. di. t/m za. 10-17 u. (tot jan. '94). - Scheepvaartmuseum - 'Scheve schepen', de vormenrijkdom van de Chinese scheepsbouw. Geop. dag. 10-17 u. ma. gesl. (tot 31 dec.). - Provinciale expositiezaal - Jesus- straat. 'Een schitterend feest', edelsmeedkunst. Geop. dins, tot zon. 10-17 u. (tot 14 nov.). - Etnografisch Museum - 'Het ge laat van de geesten', maskers uit het Zaïrebekken. Geop. di. t/m za. 10-17 u. woe. tot 21 u. (tot 31 dec.). - Singel - Stedebouwkundige pro jecten Norman Foster and part ners. Geop. di. t/m za. 14-18 u. (tot 12 dec.). GENT - Arnold van Haeghen Museum - Gravures, schilderijen, reconstruc tie, portretten en historische ma nuscripten over het operaleven in de 18e eeuw. Geop. dag. 9.30-17 u. ma. gesl. (tot 31 okt.). - Museum van Hedendaagse Kunst - Aldo Rossi, Architetto, retrospec tieve tentoonstelling met 40 archi tectuurmodellen en meer dan 300 originele tekeningen uit de periode 1960-1993. Geop. dag. 9.30-17 u. ma. gesl. (tot 28 nov.). LOKEREN - Galerie de Vuyst - Grafiek festival met werken van Appel, Corneille, Dali, Tytgat, Van Tuerenhout e.a. En Herfstsalon met schilderijen van Saverys, Somville, Smolders e.a (tot 14 nov.). Geop. dag. 10-12 en 14-18.30 u. gesloten op maan dag voormiddag en dinsdag. Ook gesloten op 1 en 11 november. DE FRANSE filmregisseur Regis Wargnier sleepte met zijn Indochi ne vijf Cesars in de wacht en de Oscar 1993 voor de beste buitenlandse film. Het verhaal van de film is gesitueerd in het Vietnam van de jaren dertig. De rijke Eliana de Vries beheert samen met haar vader een reusachtige rubberplantage. Als de de Franse officier Le Guen ontmoet, begint ze een tot mislukken gedoemde verhouding. Voor haar Vietnamese pleegdochter Camille is hij echter de man van haar leven. Dit is tegen de zin van Eliane, zodat Camille vertrekt, om haar geliefde te zoeken. Ze vinden elkaar terug in Noord-Vietnam, waar ze in een groep communistische verzetsstrij ders belanden. De film is volgende week te zien in Porgy Bess in Terneuzen. Woensdag 3 november; aanvang 20.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 23