Vermindering autogebruik faalt DE STEM /LM dringt in brandbrief aan op wijziging landbouwbeleid Weer zeehonden met zenders in Oosterschelde ).-/maand Vieuwe Vervoerregio Zeeland trekt sombere conclusie in rapport over verkeer Dienstverlening voor agressieve Terneuzenaar Windgodinnen bewaken Blaauwe Hoeve Als een boer met kiespijn Kerken en humanisten bezorgd over identiteit van de zorginstellingen Kamer akkoord met fusie tussen Aardenburg en Sluis Zeeuwse ondernemers tegen invoeren van vaarbelasting Groeiende vraag naar informatie over Zeeland PERSONEEL NODIG? iime eengezinswoningen jroot renovatie-project, rijgen op ons kantoor. als u 23 jaar of ouder stbaar gezinsinkomen 10.- bedraagt. 68500 'Zo hard rijden is spelen met je leven' Voor tien mille aan goederen weg 3ER 1993 X 58 euzen maken, overeenkomstig het bepaalde I, lid 4, van de Wet milieubeheer, bekend a volgende kennisgevingen zijn ingekomen: liepenhorst geeft ingevolge het Besluit ijven Milieubeheer kennis van V.O.F. Friture/ shop Karmelk aan de Alvarezlaan 18 te J.L. Paccoud geeft ingevolge het Besluit ijven Milieubeheer kennis van Brasserie Kolk te Blokken I te Terneuzen, de kennisgevingen liggen met ingang van 30 november 1993 voor iedereen ter in- ebouw van de sector Stadsontwikkeling en tie Milieu), Burgemeester Geillstraat 2 te De stukken kunnen iedere werkdag van .00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur koste- ingezien, WET teester en wethouders van de gemeente jrengen ter voldoening aan het bepaalde in m de Wegenwet ter openbare kennis, dat van heden gedurende een termijn van één belanghebbenden op de gemeentesecretarie, iciën en Algemene Bestuurszaken, ter in- d een ontwerp-voorstel aan de gemeen- let onttrekken aan het openbaar verkeer tpad (A) op het sluizencomplex tussen de en de zeesluis. enden worden in de gelegenheid gesteld jele bezwaren tegen de voorgenomen schriftelijk aan de gemeenteraad kenbaar Innen de bovengenoemde termijn van één 29 oktober I993. er en wethouders van Terneuzen, iris, burgemeester, Reijns. drs. R.C.E. Barbé, vAINGSPLANNEN irgemeester van de gemeente Terneuzen ind, dat de raad van deze gemeente in zijn van 21 oktober 1993 heeft besloten te ver wordt voorbereid een partiële herziening temmingsplan "Zuid". Het'besluit voor- ogelijkheid tot het realiseren van 28 wonin- ;ociale koopsector met bijbehorende par- op de voormalige lokatie van het Schippers- m de Rozenstraat. ven vermelde besluit met bijbehorendë" te- net ingang van de datum van inwerkingtre- i 8 november 1993, in het gebouw van de sontwikkeling en -beheer (afdeling ruimte- ig). Burgemeester Geillstraat 2 te Terneuzen, ider ter inzage. eester van de gemeente Terneuzen maakt de raad van deze gemeente in zijn verga- 21 oktober 1993 heeft besloten te verkla- >rdt voorbereid een partiële herziening van imingsplan "Hoek". Het besluit voorziet in cheid tot het vergroten van een bedrijfs- ;t perceel Koudepolderstraat 24 te Hoek. ven vermelde besluit met bijbehorende te met ingang van de datum van inwerkingtre- I november 1993, in het gebouw van de jsontwikkeling en -beheer (afdeling ruimte- ig), Burgemeester Geillstraat 2 te Terneuzen, :der ter inzage. RE COAAAAISSIE- ERING rgemeester van Terneuzen brengt ter alge dat op donderdag 4 november 1993 te de burgerzaal van het stadhuis een open- adering van de commissie voor onder- t, cultuur, recreatie en toerisme, zal houden. agenda is voor de aanvang en tijdens de vergadering voor een ieder ter plaatse verkrijgbaar. Het publiek heeft gelegenheid direct na de opening van de commissievergadering ge durende maximaal een half uur over één of meer agendapunten het woord te voeren. Terneuzen, 29 oktober 1993. De burgemeester van Terneuzen, rs. R.C.E. Barbé. nat nrobleem ,osl u hot bes,e Smet een Kleintje inde L- c»m immers met minstens ar van de ytien Stemlezers In lezeressen die speciaal 9 kiangstelfing heööen voor 1 "kleintjes -rubriek Personeel gevraagd ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen Zeeland VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 DEEL 1 Goes - De Zuidelijke Landbouw Baatschappij (ZLM) dringt in een brief aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer aan op een funda mentele wijziging van het land bouwbeleid. De ZLM wijst daarbij op de snel afbrokkelende werkgele genheid in de land- en tuinbouw. 00 tot 12,00, woensdag- en tot 16.00 uur spreekuur Oostburg, woensdagmiddag van 14.30 tot De brief komt aan de vooravond van de behandeling van de landbouwbegroting in het parlement. De voortdurende malaise in de land- en tuinbouw heeft niet alleen desastreuze gevolgen voor de boeren en tuinders en hun gezinnen zelf, maar tast ook het fundament aan van de totale sector van agrarische afzet en verwerking, aldus de ZLM. „Vrijwel elke dag verschijnen er berich ten over inkrimping en reorganisaties bij tal van bedrijven in en om de agri-business. Het eind is nog lang niet in zicht", stelt de landbouworganisatie.? Alleen al in Zeeland zijn er in de agrarische afzet en verwerking enkele honderden arbeidsplaatsen verloren ge gaan en staan nog eens honderden ba nen op de tocht, wat voor een kleine provincie als Zeeland heel veel is. De ZLM vindt dat de Nederlandse poli tiek niet langer om de feitelijke ontwik keling heen mag blijven lopen. Het beleid voor de land- en tuinbouw moet een drastische koerswijziging onder gaan. Ook de GATT-afspraken gaan ten koste van de sector en de werkgelegen heid daarin. De ZLM wijst erop dat staatsecretaris Yvonne van Rooij dit nu ook zelf heeft toegegeven. De extra financiële steun voor de land- en tuin bouw waartoe het kabinet besloten heeft is volgens de ZLM 'een doekje voor .het bloeden'. „Daarmee kan de problematiek niet worden opgelost." Van onze verslaggever Middelburg - Het streven van de overheid om ook in Zeeland de groei van het aantal afgelegde autokilome ters tot het jaar 2010 te beperken met 22 procent, zal in Zeeland niet worden gehaald. Slechts met veel (finan ciële) inspanning is het maximaal haalbare in deze provincie 7 procent. Dat is de sombere conclusie van de nieuwe Vervoerregio Zeeland, een samenwerkingsverband van alle Zeeuwse gemeenten, de pro vincie, Rijkswaterstaat, de NS, het vervoerbedrijf ZWN en de Kamers van Koophandel. Gisteren produceerde het sa menwerkingsverband het eerste rapport waarin geschetst wordt hoe het verkeer in Zeeland veili ger en minder milieuvervuilend tan worden. Maatregelen In het rapport staat een scala aan maatregelen zoals een uitge breider fietspadennet waardoor het woonwerkverkeer binnen stralen van tien kilometer op de fiets,kan worden gedaan. Betere busverbindingen moeten het wegvallen van treinroutes ophef fen. En een andere voorzet van de Vervoerregio is een treinroute over de Zeeuwse dammen, na de eeuwwisseling. De oeververbin ding WOV is in dat scenario hoogst noodzakelijk, aldus het rapport. Als men er in slaagt de verwach te groei (van 72 procent tot het jaar 2010) af te remmen met een schamele 7 procent, betekent dit dat er in Zeeland nog jaarlijks 12,8 miljoen autokilometers worden gemaakt. 1 Maar de Zeeuwse verkeers- en vervoersproblematiek is echter sterk gekoppeld aan het aantal autoritjes en niet aan het aantal autokilometers. „Het toenemend autogebruik plaatst de leefbaar heid en de bereikbaarheid van Zeeland onder steeds groter wordende druk," aldus het rap port. Saillant detail hierbij is dat de Zeeuwse WD in de eerste ronde van de provinciale begrotingsde batten tieze week het tegenover gestelde beweerde, wat die leef baarheid betreft. Volgens de WD is de auto onmisbaar voor de Zeeuwse plattelander en loopt de leefbaarheid ernstig ge vaar als de auto wordt afgepakt of onbetaalbaar wordt gemaakt door de overheid. Fietsroutes Terug naar het rapport. De Ver voerregio Zeeland zal vooral de aandacht gaan richten op ver mindering van het aantal auto ritten op de korte afstanden. Door de aanleg van betere en veiligere fietsroutes moet de au tomobilist de fiets gaan gebrui ken of het verbeterde openbaar vervoer. Het rapport is momen teel in behandeling bij het pro vinciaal bestuur. Van onze verslaggever Temeuzen - „Hoe lang blijft u daar nu mee doorgaan? Want dit is voor mij echt de allerlaatste keer". Beschaamd keek de 30-jarige Terneuzenaar A.H. gisteren voor de politierechter in Temeuzen even naar de grond. Dat het zo niet langer kon, besefte hij ook wel. 31 wordt ie binnenkort. En hij heeft nu een nieuwe vriendin en een zoontje waar hij voor moet zorgen. H. liep de afgelopen jaren, zoals zijn advocaat mr. J. Burlet het gisteren uitdrukte, in een krin getje van agressie en depressie. Dat bracht hem meerdere malen in contact met justitie. Hij werd wel behandeld voor zijn stem mingswisselingen maar toen hij vorig jaar augustus zijn kalme ringstabletten kwijt raakte en de dienstdoende huisarts hem niet wilde helpen sloegen de stoppen ioor. De huisarts kreeg een tik en tijdens het handgemeen sneu- lelde er een computer, bleek uit iet proces verbaal, daar die schermutselingen vie- en in het niet bij de woede-uit- mrsting die H. begin dibjaar op iet politiebureau in Terneuzen ireeg. Problemen, onder meer over een bezoekregeling van zijn zoontje, dreven hem in die perio de soms wel drie tot vier keer in de week naar het politiebureau waar hij goed kon praten met len van de agenten. Die gesprek- ten, vertelde hij gisteren, lucht- ;en hem op. Hij had ze nodig om die donkere dagen door te ko nen. Toen hij begin januari weer aan- dopte, was zijn 'praatmaatje' er liet en kreeg hij van een ander de boodschap om 'op te rotten' imdat hij gedronken had. Toen mapte er iets van binnen en jooide H. een staande asbak met jrote kracht door de hal van het oolitiebureau. Sr waren vier agenten nodig om lem in een cel te krijgen, waar ze hem naakt en in de boeien geslagen achterlieten. Maar een- naai achter slot en grendel was zijn woede nog niet bekoeld en ;ooide hij de wc-bril tegen een iit boven de deur. En dan was er nog een valse brandmelding die H. in juli vorig jaar zou hebben gedaan. 'fficier van justitie mr. Groen liste gisteren 160 uren dienst- 'erlening. Dat in plaats van een jevangenisstraf van vier maan- 'en die Groen in gedachten had maar niet wilde eisen omdat H. aan een nieuw leven is begon nen. Omdat de verdachte de strafbare feiten in een proefperiode pleeg de, eiste Groen bovendien nog eens 60 uur plus het vergoeden van de schade aan het politiebu- reau (768 gulden). Politierechter A. Janssens-Van Kampen achtte de valse brand melding niet bewezen maar alle andere feiten wel. Ze vonniste 190 uur dienstverlening en wees de vordering van de politie toe. Beeldhouwer Evert van Hemert en een hulp zijn druk in de weer om een windgodin op haar FOTO WIM KOOIJMAN sokkel te krijgen. Van onze correspondente Hulst - Beeldhouwer Evert van Hemert plaatste giste ren twee bronzen beelden voor de hoofdingang van de Blaauwe Hoeve in Hulst. Een geschenk van de Stich ting Vrienden van de Blaau we Hoeve vanwege het 25-jarig bestaan van het verzorgings- en verpleeg huis. De stichting probeert ieder iaar geld beschikbaar te stellen voor de bewoners in het kader van ontspanning en welzijn. In het jubileumjaar wilde men iets bijzonders doen. Het werd een passend cadeau waarbij zowel kunst als het functionele aspect aan de orde zijn: een windwand voor de hoofdin gang waar de deuren bij sterke wind steeds openwaaien. Van Hemert kreeg de opdracht via Galerie Esprit en ontwierp twee windgodinnen die hijzelf Lily en Marleen doopte. Twee bronzen beelden die straks ge flankeerd worden door een blauw getinte glasplaat en gras en riet in een speciaal tussen de blauwe pilaren van de hoofdin gang gemetselde bak. Gisteren werden de beelden met vereende krachten ge plaatst. De officiële onthulling is op 13 november om 13.30 uur. Dan draagt voorzitter H. Suy van de 'Vrienden' het kunstwerk over aan de bewo ners. Oostburg - Honderd kilo meter te hard, althans op één na, reed F. de K uit de gemeente Aardenburg toen de politie hem in juli nabij Waterlandkerkje in de gaten kreeg. De K. mocht daar maximaal 80, maar de teller wees 179 aan. „Ik weet dat ik te hard reed, maar dat ligt aan de auto, die rijdt zo snel", was zijn eerste verklaring. Kantonrechter De Mul, voor wie De K. gisteren ver scheen, vergeleek dat met het smoesje van iemand die zegt dat 'de computer een fout heeft gemaakt'. Hij hechtte meer waarde aan de nadere verklaring van De K. dat hij zich had willen afreageren. „Twintig of dertig kilometer te hard is nog wel eens begrijpelijk, maar dit? Ik moet er niet aan denken wat er had kun nen gebeuren!", aldus De Mul. Officier van justitie Van Ginkel tilde eveneens zwaar aan de overtreding: „Als je met zo'n snelheid rijdt, speel je met je leven". Hij eiste een boete van 990 gul den en een rijontzegging van 4 maanden. De K. probeerde dat laatste te ontlopen door te stellen dat hij zijn auto nodig had voor zijn werk. Maar De Mul had daar geen oren naar. Hij adviseerde de man om maar een andere oplos sing te zoeken en vonniste conform de eis. Van onze verslaggever Goes - In alle stilte zijn gisteren zes zeehonden met zendertjes aan hun vacht uitgezet in de Oosterschelde. Het is een aanvulling op de proef in 1989 toen vijf radio grafisch traceerbare zeehon den in de zeearm werden losgelaten. De proef zal du ren tot komend voorjaar en moet uitwijzen of de Ooster schelde geschikt is voor een grote groep zeehonden. De pers werd geweerd, gisteren, want de onderzoekers wilden de dieren in alle rust laten wennen aan hun nieuwe leefgebied. Vo rige keer, toen Commissaris der Koningin Boertien de eerste zeehond uitzette, kwamen er tientallen (foto)journalisten op af. Een groot verschil met de vorige proef is dat de zeehonden nu in het najaar worden uitgezet ter wijl dat vorige keer in het vroe ge voorjaar gebeurde. Dat is onder meer gedaan omdat na zes maanden, als de zeehonden verharen, de zendertjes van de vacht af vallen en de dieren dus niet meer te volgen zijn. Als de laatste proef klaar is, zullen de bewegingen van de zeehonden in de Oosterschelde in de perio de voorjaar-zomer en najaar voorjaar bekend zijn. De opdracht voor de proef is gegeven door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het onderzoek wordt verricht door het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek in Texel met medewerking van de zeehondencreche Pieterburen, waar de dieren vandaan komen. Op dit moment is de Ooster schelde geschikter als leefge bied dan in 1989 het geval was. Het gebied is onder de Natuur beschermingswet komen te val len, waardoor een door zeehon den veel gebruikte geul (Olie geul) is afgesloten. Ook zijn in de fuiken van de vissers keer- wanden gemaakt, zodat de die ren niet meer kunnen verdrin ken. De onderzoekers weten zeker dat van de destijds vijf uitgezet te zeehonden, er nog drie in de Oosterschelde rondzwemmen. In de afgelopen zomer hebben de onderzoekers regelmatig groepen van acht zeehonden ge zien. In 1989 luidde de conclusie dat de zeearm in principe geschikt leek voor de vestiging van een grote zeehonden-populatie, nu richt het onderzoek zich met name op het gedrag van de dieren en op de vraag of de rust in het groepje regelmatig wordt verstoord. Ook wordt vanaf de oevers bekeken hoe hun relatie zal zijn met de wilde zeehon den. Bij de vorige proef zette Commissaris der Koningin Boertien (midden) de eerste zeehond uit. Gisteren werden fotografen geweerd. FOTO ANP Van onze verslaggever Oostburg - Net bij de tand arts vandaan, wilde W.M uit Cadzand in maart van dit jaar zo vlug mogelijk naar huis, om daar in stilte zijn pijn te verbijten. In de Oranjestraat in IJzendij- ke werd hij geflitst. Hij reed 83 terwijl hij maar 50 mocht. „Ik zag de flits en dacht: Shit! Ook dat nog", vertelde hij gis teren op het kantongerecht in Oostburg. Een boete van 265 gulden was zijn deel. „Dat komt dan nog eens bo venop de rekening van de tandarts", zei kantonrechter De Mul. „Ja, maar die wordt door het ziekenfonds betaald. Dit niet", lachte M. als een boer met kiespijn. Van onze correspondent Retranchement Uit een wo ning aan de Zeedijk te Ret ranchement is voor meer dan 10.000 gulden aan goederen ge stolen. De diefstal is gepleegd in het tijdvak tussen zaterdag 9 en af gelopen dinsdag 26 oktober. Men verschafte zich toegang tot het pand door eerst een rolluik te forceren en vervolgens het' raam te vernielen. Door de bena deelde werd aangifte gedaan bij de politie in West-Zeeuws- Vlaanderen. Middelburg (anp) - Kerkelijke en humanistische organisaties zijn bezorgd over de neiging om op landelijk en provinciaal niveau identiteitsgebonden instellingen in de zorgsector het werk te bemoeilijken. Deze organisaties zijn legitiem en waardevol en dienen het alge meen belang, onderstrepen zij in een brief aan Provinciale Staten van Zeeland. De aanleiding voor de brief is de motie die de Staten eind mei hebben aangenomen met alleen de stemmen van de confessionele partijen tegen. Deze motie draagt het college van Gedeputeerde Staten op zo veel mogelijk te bevorderen dat alle nieuwe voorzieningen op het terrein van ouderen- en gezond heidszorg van algemene signa tuur zijn. De motie suggereert dat christelijke en humanistische instellingen minder democra tisch zijn dan tehuizen op alge mene grondslag. De kerkelijke en humanistische organisaties menen dat de tegen standers van identiteitsgebonden instellingen uitgaan van een ver ouderd verzuilingsdenken. Uit onwetendheid met de werkwijze en doelstelling van deze instel lingen denken zij kennelijk dat die alleen leden van hun eigen doelgroep accepteren. Bovendien gaan de voorstanders van veralgemenisering eraan voorbij dat iedereen een levens beschouwing heeft en dat deze van grote invloed is bij het ma ken van morele keuzes. Ook ver geten zij dat pluriformiteit en actieve participatie van burgers een belangrijke voorwaarde zijn voor de democratie. De overheid heeft volgens de organisaties de taak de instellin gen te toetsen aan criteria voor de werksoort, zoals de kwaliteit van de zorg en het democratisch functioneren. Van onze verslaggever Den Haag - De Tweede Ka mer is gisteren akkoord ge gaan met de fusie tussen de gemeenten Aardenburg en Sluis per 1 januari 1995. Het parlement nam daartoe een noodwet die regelt dat de ge meenten uitstel krijgen van de in maart te houden gemeenteraads verkiezingen. Aardenburg en Sluis mogen die verkiezingen in november 1994 houden. De Tweede Kamer gaf met het besluit tevens groen licht voor de herindeling van andere Zeeuwse gemeenten: Sint-Philipsland komt bij Tholen en Wissenkerke bij Kortgene. Het parlementsbesluit is echter geen waarborg dat Sluis-Aar- denburg inderdaad als dat blok de 21e eeuw zal ingaan. Het beleid is om gemeenten met mi nimaal achtduizend inwoners te maken, dit om de burgers van een doelmatiger en bestuurs- krachtiger bestuur te voorzien. Aardenburg en Sluis samen tel len slechts 6500 inwoners. Het kabinet gaf afgelopen juli al toestemming voor de samenvoe ging van de genoemde Zeeuwse, gemeenten. Middelburg - De Zeeuwse ondernemers, en dan in het bijzonder de recreatie-ondernemers, staan niet te juichen bij het voorlopige plan van Gedeputeerde Staten (GS) om in Zeeland op alle wateren een vaarheffing voor plezierboten in te voeren. Dat blijkt uit een brief van de Samenwerkende Kamers van Koophandel in Zeeland aan GS. De brief is een reactie op een onlangs verschenen rapport dat handelt over de financiering van de openlucht-recreatie in Zee land. Eén middel om die sector van geld te voorzien is het heffen van de vaarbelasting. 'Wij benadruk ken,' schrijven de kamers, 'dat dit niet onze voorkeur heeft, ge zien de ervaringen met het Veer- se Meer-tientje.' Zoals bekend is de invoering van dat 'tientje' een flop geworden dat het imago van toeristisch Zeeland bovendien geen goed heeft gedaan. De kamers schrijven wel voor stander te zijn van het invoeren van een vorm van parkeergeld voor jachten bij aanlegsteigers buiten de jachthavens. Verder gaan ze akkoor met het invoeren van parkeergeld bij de Zeeuwse dagrecreatieterreinen omdat, zo vinden de ondernemers, 'dit in middels een maatschappelijk aanvaard instrument is gewor den'. De tarieven dienen niet te hoog te zijn omdat dit weer het imago van de provincie kan schaden. Middelburg - De vraag naar allerlei informatie over de provincie Zeeland neemt fors toe. Van folders tot politieke nota's, diaseries en stropdassen met het wapen van Zeeland, het gaat grif van de hand in het Informatiecentrum van het Bureau Provinciale Voorlichting. Dat bureau heeft een druk jaar achter de rug, blijkt uit het jong ste jaarverslag. Er werden maar liefst 100.029 folders, nota's, rapporten brochures, kaarten en informatiebladen op aanvraag verzonden of meegenomen door bezoekers. In totaal werden 4100 bestellingen geregistreerd en 6036 informatie-aanvragen be antwoord. De verkoop van stropdassen, shawls, nota's en posters bracht 14.000 gulden op, er werden 1098 relatiegeschenken uitgege ven. Dat geldt dan alleen voor het Informatiecentrum, zeg maar het publieke informatiekantoor van Bureau Voorlichting. De voorlichters zelf hebben in het verslagjaar 2406 door de Zeeuwse pers opgevraagde GS- stukken overhandigd of per fax opgestuurd, er werden 42 bijeen komsten voor de pers georgani seerd, meestal persconferenties, plus zes inspraakbijeenkomsten voor de inwoners van de provin cie. 51 Maal is het informatieblad Abdijnieuws verschenen, de knipselkrant van Zeeland is 252 maal verschenen en werd toege zonden aan 83 betalende abon nees en 248 abonnees die de krant gratis ontvangen.

de Stem | 1993 | | pagina 13