Etnische 'zuivering' lijkt in Abchazië begonnen bred, Fey Vitesi in VS blijft 4down' Stemming Ondanks indrukwekkende wederopstanding van president Clinton Albert en Paola zijn nu al gewild doelwit voor boulevardpers 'Ook F moetei db stem buitenland i Landska] 30 i jaar fi Eerste thui Jacques Ruts DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 A)| N.V.F. G< evolma Lid De nieuwe Belgische koning Albert II is alweer enkele maanden in functie. Hoewel de zo plots gestorven koning Boudewijn nog vrijwel dagelijks ergens wordt herdacht, lijken Albert II en konin gin Paola met speels gemak de plaats van Boude wijn en Fabiola in te nemen. De boulevardpers is verheugd: De 'trieste koning' is immers vervangen door een vrolijke en uitbundige Albert II. Dat levert mooie plaatjes op en smakelijke verhalen. Van onze correspondent Bert Schampers Hoewel Albert II zijn troonre de waarschijnlijk niet zelf zal hebben geschreven, maakte hij bij zijn eedaflegging op 9 au gustus toch behoorlijk wat in druk in het politiek zo ver snipperde België. Vrijwel nie mand kende de nieuwe ko ning. Dat Albert buitenlandse handelsdelegaties leidde, was prima maar zei helemaal niets over zijn denkbeelden en ver wachtingen. De oproep van Albert II in de troonrede om het collectief egoisme te bestrijden en een nieuwe economische en sociale consensus tot stand te bren gen, was echter koren op de molen van premier Jean-Luc Dehaene, achter wie velen trouwens de auteur van de troonrede vermoedden. De haene wil immers dit najaar het stelsel van de sociale ze kerheid in overleg met werk gevers en werknemers ingrij pend veranderen. Iedereen moet zijn steentje bijdragen, de koning heeft het zo gewild, wordt nu gezegd. Pulpbladen Politiek getinte uitspraken heeft Albert sinds 9 augustus niet meer gedaan. Na de rouwplechtigheden vertrok ken Albert II en Paola voor een korte vakantie naar Zuid- Frankrijk, waar tientallen persmuskieten hen het leven hebben zuur gemaakt. Was het echtpaar vroeger slechts inci denteel interessant voor de Belgische en buitenlandse pulpbladen, sinds de dood van Boudewijn is daar blijkbaar verandering in gekomen. Onlangs verschenen dan ook de 'intiemste vakantiefoto's' van het Belgische vorstenpaar in de bekende bladen, die u vast ook wel inkijkt bij de kapper. U weet wel, van die wazige foto's, die de nieuws gierigheid prikkelen, maar die eigenlijk niets vertellen. Paola en Albert, respectievelijk in bikini en zwembroek, beetje speels en verliefd, in de we tenschap door camera's be spioneerd te worden. Plaatjes van twee mensen van middel bare leeftijd met lichamen die getekend zijn door het goede leven. De redacteur van het Vlaamse tv-magazine Dag Allemaal ontdekte in de gepubliceerde kiekjes 'de waarachtige liefde die alle stormen overwint' en concludeerde dat 'samen har monieus ouder worden geen ijdele droom' is. „Na meer dan dertig jaar huwelijk hebben de twee de perfecte harmonie ge vonden. En ook hebben de jaren sporen nagelaten, ko ning Albert is nog steeds te recht trots op zijn mooie en sympathieke vrouw", aldus Dag Allemaal. Swingender Van Boudewijn en Fabiola zullen wel nooit foto's in bad kleding op een jacht in de Middellandse Zee zijn ge maakt. De hoofdredacteur van de Belgische Story ziet in de publicatie van de vakantiefo to's een signaal dat met Albert en Paola de monarchie wat swingender is geworden. En dat juicht hij toe. Albert en Paola zijn uitbundiger dan de asceet Boudewijn en zijn de vote partner Fabiola. Story heeft Albert imiddels dan ook bestempeld tot de 'vrolijke ko ning'. Hoe populair Albert en Paola zijn, is gebleken bij officiële ontvangsten, zoals begin sep tember toen het Japanse kei zerlijk paar op bezoek was in België. Nu het vorstenpaar zijn toer- nee langs de Belgische provin cies is begonnen - een traditie die in België de 'blijde intrede' wordt genoemd - neemt het enthousiasme nog steeds toe. De eerste provinciestad die vorige maand werd bezocht was Gent. Het was een glo rieuze verwelkoming. Duizen den Gentenaars stonden langs de route om een glimp op te vangen of een handje te schudden. Een groepje demon stranten van het Vlaams Blok werd discreet verwijderd, toen luidkeels werd geroepen dat Paola eerst maar eens Neder lands moest leren. Tafelgeno ten van Paola vertelden later dat de koningin zich heel best kan redden in deze taal. Qok de ontvangst in de anders zo grauwe stad Charleroi op 30 september j.l. was hartelijk en feestelijk. Volgens hetzelf de scenario worden de komen de weken ook de andere pro vincies bezocht. Fabiola Koningin-weduwe Fabiola wordt ondertussen nog steeds bedolven onder stapels brie ven en kaarten, zo kon recent worden opgemaakt uit een re portage over de 'koninklijke' postbodes in de krant Het Laatste Nieuws. Na een va kantie in haar Spaanse bui tenverblijf, verscheen de vor stin op 25 september bij de herdenkingmis voor Leopold III in de kerk van Laken. Hoe wel Fabiola na afloop werd bejubeld, ging op straat toch ook de naam van prinses Li lian over de tong, de weduwe en tweede echtgenote van Le opold HI. De vader van wijlen koning Boudewijn overleed precies tien jaar geleden. Li lian was zelf niet bij de her denking aanwezig, hoewel en kele televisie-omroepen haar 'ergens' in de kerk meenden te hebben gezien. Kloof Twee dagen eerder was de prinses wel voor de camera's gekomen. Voor het eerst sinds de dood van Leopold was ze in het openbaar verschenen tij dens een plechtigheid voor de vroegere - omstreden - vorst in het Brusselse Instituut voor Natuurwetenschappen. De ko ninklijke tak van 'Laken' schitterde door afwezigheid. Volgens 'stafreporter' Louis Wuyts van de boulevardkrant Blik komt het nooit meer goed tussen Lilian (76) en de rest van de familie. „De kloof is onbetwistbaar breder dan ooit. En dat doet alle Belgen, die de hele koninklijke familie een warm hart toedragen, pijn. Veel pijn", aldus de ver slaggever. Van onze verslaggever Rob van Deursen Breda - NAC pleit bij monde van Chris Liesker voor van aanvoerder Tor naar aanleiding van de kaart van afgelc dag tijdens de derb II-NAC in Tilburg. Tot dat plan van I Liesker gisteren Ton Lokhoff zelf, ter John Peek technische zaken Tijdens de bijeenkom de schriftelijke verkla scheidsrechter Mario aan na b NA en Atyi Van onze verslaggever Venlo - Na het ee tiende seizoenswe Ajax, was het gist damse ogen mis. D i promovendus WV Ajax slinken tot no Met de traditioneel thuiswedstrijd tegen de boeg - de laatste tw nen wonnen de Maas ren in de Kuip - is op van de competitie de si Feyenoord dus aanziei der rooskleurig gew blijft de ploeg voorlop staanvoerder. Bedenkelijk voor het tr Van Hanegem-Meijer in het duel met WV team opnieuw amper t< lijkvoetbal kwam. waartse spiraal werd betreft al ingezet in wedstrijd tegen Wille derhalve week geled ■noord had weliswaar duel ook nog niet gew speeld, het feit dat de i name op karakter acht den op rij zonder p j was gebleven, wekte t bewondering óp. Tegen Willem II was meer dan honderd pro< zei dat de koploper met Porto uit (Europa Cuj Feyenoord vervolgens I kele kans op, terwijl t< de Rotterdammers dankzij twee vroege trc goed weg kwamen. Problemen In Venlo vroeg Feyei problemen door veel te de wedstrijd te begin danks een uitverko (12.400 man) was W\ kelijk zo geïmponeerd aanwezigheid van h( Feyenoord', zoals W Frans Körver de tegens afloop al dan niet cynii de, dat de gasten gei afstand hadden kunne De vleugelspitsen BlinI na een schorsing teru; Taument gleden regeln Eindhoven - Met twe volgende overwinnin PSV even op de weg Eindhoven maakte gisteravond duidelijk slechts schijn was. Arnhems voordeel dan verdiend. D w Van onze verslaggeve Eindhoven - PSV-v dat Kees Ploegsma Het vertrek van plannen die Ruts h; schoon schip te mak De PSV-praeses zegt Tijdens de ledenver; voorzittershamer over Ruts steekt zijn men Ploegsma was oprech stoppen als voorzitter jij ook moeten stopper Volgens Ruts lagen d; grondslag. „Als je het afschuwelijke publici speelde - zou het Ploegsma ook was opg Het nieuwe Belgische koningspaar ...dankbaar object voor de pulpbladen... foto archief de stem Van onze correspondent Mare de Koninck Door Chris Halkes Het reishandboek voor de Sovjet-Unie uit 1990 besteedt onder het hoofdstuk Georgië ruim aandacht aan de fraaie landstreek Abchazië. Onder de bevolkingsgroepen in Georgië vermeldt de gids onder meer Grieken en Armeniërs, maar de Abchaziërs komen er niet in voor. Het tot voor kort vrijwel onbekende volk dat erin geslaagd is Edouard Sjevardna- dze de grootste nederlaag uit zijn carrière toe te brengen, be staat uit nog geen 90.000 zielen. Minder dan het aantal inwoners van een stad als Den Bosch of Tilburg. Van'de door hen versla gen Georgiërs zijn er 4,5 miljoen. Zelfs in Abchazië - 500.000 in woners - vormen de Abchaziërs een kleine minderheid. Daaren tegen wonen er ongeveer 230.000 Georgiërs. De rest van de bevol king van het landje bestaat uit Russen, Armenen, Grieken, Ko zakken, Joden, Esten en Oekraï- ners. Deze mengelmoes is een gevolg van de politiek van de tsaren en daarna de communis ten: Door de verschillende volke ren in het immense rijk door elkaar te husselen, wilden zij een etnische eenheidsworst creëren. De Abchaziërs bewonen hun stamgebied al sinds de tiende eeuw voor Christus. Soechoemi, niet zo lang geleden nog het Torremolinos aan de Zwarte Zee, is 2500 jaar oud. Het gebied werd toen door de bevolking Apsli genoemd, hetgeen zoiets betekent als 'land van eeuwige jeugd'. Abchazië laat zich er dan ook op voorstaan dat de mensen er ouder worden dan overal el- Georgische, Russische, Armeense en joodse inwoners van Abchazië bestormen het vliegveld van Soechoemi in een poging het gebied te verlaten. foto epa ders in de wereld. Er zou een onwaarschijnlijk groot aantal grijsaards in de leeftijdsklasse 100 tot 140 jaar voorkomen. De Kaukasische stam moest na zijn onafhankelijkheid in de oudheid de ene overweldiger na de andere over zich heen laten gaan. Na de Grieken, de Romei nen en de Byzantijnen kwamen de Georgiërs die het gebied in de middeleeuwen onderwierpen, er een eigen koninkrijkje vestigden en het gebied bevolkten. Sinds dien maakt Abchazië in de ogen van de Georgiërs onlosmakelijk deel uit van hun land. De Turken maakten in de vijf tiende eeuw een eind aan de Georgische koninkrijkjes. De Turkse bekeringsdrift liet de christelijke Georgiërs koud, maar de Kaukasische stammen gingen over tot de Islam. Een deel van de huidige Abchazische partizanen ziet de strijd tegen de Georgiërs nog als een heilige oorlog en loopt met groene hoofdbanden van de Jihad. In de vorige eeuw maakten de Abchaziërs nog de ruime meer derheid in hun land uit. In het begin van die eeuw kwam Geor gië in Russisch bezit. De Geor giërs heetten de christelijke Rus sen een hartelijk welkom, dank baar voor hun bevrijding van de Turken. Maar de Islamitische Abchazen vochten bitter en ga ven de strijd tegen de Russen eigenlijk pas op na de Russisch- Turkse oorlog in 1877. Ongeveer 200.000 Abchaziërs emigreerden vervolgens naar Turkije om aan Russische vervolging te ontko men. In 1931 werd Abchazië een 'au tonome' Sovjetrepubliek binnen Georgië. Stalin, ook een Geor giër, deed zijn best het aantal Abchaziërs nog kleiner te ma ken. Duizenden werden verban nen naar Siberië, Georgiërs wer den aangemoedigd de open plaatsen in te nemen. Wij zijn als gevolg van vervolgingen een minderheid geworden, en dus is het nog steeds óns land, luidt dan ook de claim van de Abcha ziërs. Uit angst door de overmacht aan andere culturen helemaal de ei gen identiteit te verliezen, pleit ten de overgebleven Abchaziërs in de jaren '70 voor afscheiding van Georgië. De Sovjetregering stond hen in 1978 echter slechts een eigen universiteit, en onder wijs in de eigen Abchazische taal toe. Abchaziërs, Georgiërs en de ove rige bevolkingsgroepen leefden de laatste decennia redelijk vreedzaam samen. Allen kwa men in gelijke mate in aanmer king voor hogere functies en ge mengde huwelijken waren geen uitzondering. Perestroika en de afbraak van het Sovjet-rijk ver oorzaakten echter een zodanig agressief Georgisch nationalisme dat het de Abchaziërs wederom deed vrezen voor hun cultuur en ook voor discriminatie en po groms. In juli 1992 riepen zij een beperkte onafhankelijkheid uit. Het ongedisciplineerde Georgi sche leger, dat de opstand moest onderdrukken ging na de eerste successen op een verschrikkelij ke manier tekeer tegen de gehele plaatselijke bevolking. Onder het mom van terrorismebestrij ding plunderden, verkrachtten en moordden de Georgiërs en brandden zij huizen plat. Het gevolg was dat alle niet-Georgi- sche bevolkingsgroepen in het Abchazische kamp terechtkwa men. Bovendien kwamen de krij gers van Kaukasische stammen, de Tsetsjenen, Tsjerkessen en Kabardijnen, uit Rusland de grens over om hun broedervolk te helpen in de partizanenstrijd. Zelfs ten tijde van het commu nisme stonden deze krijgshaftige volkeren er nog om bekend dat zij niet zonder hun geweer hun druivenoogsten binnenhaalden. De opstandelingen, die het nooit alleen tegen de Georgiërs had den kunnen bolwerken, brachten met deze hulp een echt leger op de been, compleet met tanks en kanonnen. Die zijn voornamelijk op de Georgiërs buitgemaakt, zeggen zij. Maar ook veel Rus sisch wapentuig heeft zijn weg naar de rebellen gevonden, al is nog steeds niet duidelijk of dat het gevolg is van regeringsbeleid of particulier initiatief. De Tsjetsjenen zijn door de Ab chaziërs uitgenodigd ook in het land te komen wonen. Daar is straks immers plaats genoeg als de Georgiërs zijn verdwenen. Uit wraak voor de Georgische furie vorig jaar augustus, krijgt de Georgische bevolking nu een identieke behandeling. Huizen van Georgiërs worden platge brand, evenals die van ieder an der die niet kan aantonen dat hij niet met de Georgiërs heeft ge heuld. De etnische zuivering, die 'de historie moet corrigeren', lijkt begonnen. Volgens de politieke theoretici in Amerika kan dat eigenlijk niet. Een president is vooral een sym bool en een barometer van het publieke gemoed. Zijn populari teit dient op en neer te gaan met de volkse zin, met het landelijke vertrouwen in de toekomst. Het is vreemd gesteld met Amerika's nationale 'mood'. De leider van het land, Bill Clinton, is be zig aan een indrukwek kende politieke herrijze nis. Maar het is een we deropstanding in een na tie die zelf in een sombe re stemming blijft verke ren. De laatste opiniepeilingen note ren dat nu zo'n 55 procent van de Amerikaanse bevolking in het algemeen te spreken is over hoe president Clinton zijn werk doet. Dat is enorme winst voor het staatshoofd, dat twee maanden geleden de positieve waardering had van nog geen veertig pro cent van de bevolking. Sterk bijgedragen tot zijn come back heeft de speech die Clinton kort geleden hield voor het Con gres over zijn plannen voor 's lands volksgezondheid en ziekte- verzekering-voor-iedereen. Dat optreden is algemeen als briljant inspirerend ontvangen. En daar kwam later nog eens de indruk wekkende show van kennis en allure bij die echtgenote Hillary Clinton weggaf over het 'health care plan' voor een geïmponeer de vaste congrescommissie. Het Eerste Echtpaar heeft opnieuw de status van politieke su persterren verworven. Optimisme Niettemin blijven de nooit op houdende enquêtes vaststellen dat een meerderheid van de Amerikanen vindt dat hun land zich niet in de goede richting ontwikkelt. Maar zo'n dertig procent is globaal optimistisch, terwijl rond de zestig procent van grote of groeiende zorgen getuigt over de persoonlijke toe komst. Dat zijn historisch gezien slechte cijfers voor een land met optimisme als een belangrijke nationale karaktertrek. Het zijn ook merkwaardige cij fers in een tijd van economisch herstel. Want van dat laatste is in de Verenigde Staten wel dege lijk sprake, zij het dat dat her stel zich maar traag voltrekt. De algehele bedrijvigheid groeit nu met een ritme van 1.9 procent per jaar, dat is maar ruim de helft van de groei waarop de regering-Clinton voor dit jaar had gerekend. En de officiële werkloosheid is in de afgelopen 12 maanden maar heel weinig President Clinton toont voor de televisie hoe het sterftecijfer in de VS zou zijn gedaald sinds zijn uitverkiezing. Het vermag het pessimisme onder de Amerikaanse bevolking niet verminderen. foto archief de stem gezakt (van 7,2 naar 6,7 pro cent). Maar in principe staan de econo mische wijzers toch goed, te meer daar inflatie geheel afwe zig is en de rente lager dan ooit in de afgelopen dertig jaar. Men kan nu in Amerika voor 6,5 procent rente een 20-jarige hy potheek krijgen. Dat zelfs in die omstandigheden de woningbouw nauwelijks aantrekt, zegt boek delen over het onheil dat het publiek kennelijk in de lucht voelt hangen. Explosies De bezorgdheid geldt niet alleen de belastingverhogingen die er dank zij de meer sociale politiek van Clinton aankomen. Ze be treft, zo blijkt uit alle opinie-on derzoek, ook de nieuwe grote 'issues' die op Amerika afkomen. De kolossale immigratie bij voorbeeld, al dan niet illegaal, die het land sedert relatief korte tijd te verwerken krijgt, dient zich aan als een beangstigend probleem en als hét grote poli tieke strijdpunt van de jaren negentig. Er komen nu bijna twee miljoen legale immigranten per jaar de VS (totale bevolking ruim 255 miljoen) binnen, terwijl het aan tal illegale nieuwkomers jaar lijks naar schatting tussen de 1 en 1,5 miljoen ligt. Het zijn ontstellende cijfers, die het land lijken klaar te stomen voor nieu we sociale explosies zoals die van vorig jaar in Los Angeles. In het Congres zijn allerlei wets ontwerpen ingediend om de massale intocht van vreemdelin gen af te remmen. De voorstellen gaan van het onthouden van me dische en sociale zorg aan illega len, tot het oprichten van een tweeduizend kilometer lang ijze ren gordijn tussen de VS en Mexico en het afschaffen van de genereuze regel dat iedereen die op Amerikaans grondgebied wordt geboren daarmee het Amerikaanse staatsburgerschap heeft verworven. 'Sprookje' Vooral in Californië zijn de emo ties rond het probleem hoog op gelopen en nemen ook 'progres sieve' politici strenge anti-immi- grantenstandpunten in teneinde het groeiende koor van echte vreemdelingenhaters tot bedaren te brengen. Maar vooral in de grensgebieden met Mexico is aan de Amerikaanse kant de bevol king al zo overweldigend latino, dat het - ook politiek - onmoge lijk wordt om een muur te bou wen dwars door wat intussen één volk is. Het immigratie-vraagstuk hang weer nauw samen met het om streden voornemen van Clinton om met Mexico een een vrijhan delsverdrag te sluiten, met de officiële mede-bedoeling om de welvaart in het zuidelijk buur land demate te verhogen dat de Mexicanen 'thuis' zullen blijven. Maar de tegenstanders (een meerderheid van de Amerikaan se bevolking) van dat zogeheten NAFTA-verdrag voorzien mas saal vertrek van werkgelegen heid uit de VS naar het lage-lo- nen-land Mexico. Ook Clintons ziekteverzeke ringsplan, dat door de meeste Amerikanen 'wel nodig, maar een sprookje' wordt gevonden, is overschaduwd door de immi granten-discussie. Hoewel ille gale vreemdelingen officieel geen recht krijgen op de volks verzekering, zou die toch als een extra magneet op buitenlanders gaan werken. Ook nu al blijkt immers in de praktijk dat me disch personeel in Amerika veel al weigert als immigratie-re chercheur op te treden en de hulp verstrekt die wordt ge vraagd. Tot de verschijnselen die het gemoed in de VS bezwaren hoort zeker de steeds hopelozer lijken de strijd tegen het vuurwapen geweld. Zoals de meeste steden is ook Washington DC - niet veel groter dan Den Haag - dit jaar op weg naar een record in het aantal moorden: 356 sedert 1 januari. 'Bosnië aan de Poto mac', wordt de Amerikaanse hoofdstad al wel eens genoemd. Landelijk zal het aantal moor den in de VS dit jaar tegen de 25.000 gaan belopen, dat is ge middeld honderden malen meer dan in andere 'ontwikkelde' lan den. Er is sprake van een bin nenlandse wapenrace van bur gers die zich pistolen en geweren aanschaffen om lijf en goed te verdedigen. Het geweldspro- bleem doet zich buiten proportie in Amerika's zwarte gemeen schap voor, een omstandigheid die de hele discussie een zware raciale lading geeft. Om de moorddadigheid te keren heeft de regering-Clinton niet veel meer in petto dan een wets ontwerp - intussen politiek haal baar - om een wachttijd van vijf dagen in te stellen tussen de aankoop van een wapen en de overhandiging ervan (opdat de politie kan nagaan of de koper een verleden heeft dat hem dis kwalificeert). Weinig specialis ten voorzien veel effect van die beperkende maatregel, die im mers de zwarte wapenhandel zal aanwakkeren. Het zijn deze ontmoedigende problemen die Amerika in hun greep houden. En die de mooie rapportcijfers die de aanvoerder van het land tegenwoordig weer haalt, in een vreemd licht zetten. In het licht van een vage hoop, en bepaald niet van de verwach ting, dat de fraaie retoriek van een enthousiast president kan helpen de bergen te verzetten waar Amerika vandaag tegen opziet.

de Stem | 1993 | | pagina 8