Natte zomer goed voor bossen ;iekoeien De nieuwe kwetsbaarheid van de politiek Kamer vindt dat mbo'ers door moeten kunnen studeren in het hbo Bouw nieuwe Waalbrug ligt op schema JerelFd Noord-Brabant blijft achter bij landelijk herstel Gulpense burgemeester ontkent beschuldigingen ^Kritisch politiek debat over genetica hard nodig' Zelfbeheersing gevraagd Machiavelliprijs '93 voor vier hoofdcommissarissen BINNENLAND A3 Agenda DESTEM COMMENTAAR Partijen moeten opmerkingen over infiltratie serieus nemen 26 OKTOBER 1993 - PESTEM DINSDAG 26 OKTOBER 1993 \&0m k: honderden reacties, fotovnu kig maken door star te hameren op dit dogma. Het celibaat heeft toch niets te maken het wezen van het roomskatholieke geloof? Het is een pauselijk commando, dat volstrekt verouderd en onhoud baar is gebleken. Waarom is het toch zo moeilijk voor het Vati- caan om ondoeltreffend beleid bij te sturen en mildheid te be trachten?" Op zaterdag 6 november houdt Tineke Ferwerda weer een nieuwe bijeenkomst voor vrouwen die nog niet eerder bij Philothea zijn ge weest. Het adres van Netwerk Phi lothea is Postbus 30180, 8003 CD Zwolle. kiezen de leden de lijsttrekker uit kandidaten die niet door hoogmogenden worden gepara chuteerd maar die zichzelf kun nen aanmelden. En zo werd het zelfs een duo. Makkelijk zal dat niet zijn, maar het is in elk geval de keuze van de partij als geheel. En ach, voor een aardig prijsje vind je nog wel ergens een tweedehands tandem. De Tweede Kamer behandelt deze week de begrotingen van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Milieu en-van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Verder komen aan de orde de arbeidsomstandigheden van thuiswerkers, Europese richtlijnen voor de bescherming van privacy, het bestraffen van ontsnappingen uit gevangenis sen en de aanschaf van helikop ters voor de luchtmobiele briga de. De leden van de Eerste Ka mer buigen zich onder meer over de afschaffing van het bor deelverbod en het wetsvoorstel van de Tweede-Kamerleden Vermeend (PvdA) en Vreugden- hil (CDA) voor een ander sys teem van winstdelings- en spaarregelingen voor werkne mers. Illustratie Mat Rijnders Den Haag (anp) - De Tweede Ka mer vindt in meerderheid dat afge studeerde mbo'ers alle vrijheid moeten houden om in het hbo ver der te studeren. De Kamer verwijt minister Ritzen dat hij met zijn afkeer van 'stapelen' de mbo'ers ontmoedigt. Ook vindt de Kamer dat Ritzen in zijn beleid het mbo onderwaardeert en als niet meer dan een voorbereiding voor een beroep beschouwt. Dat bleek giste ren tijdens een commissievergadering over beroepsonderwijs en volwassenen educatie. Volgens Ritzen is zo'n ontmoediging niet zijn bedoeling. Wel vindt hij dat afgestudeerde mbo'ers niet meer een volledig hbo-programma hoeven te doorlopen. De kamerleden waarschuwden de mi nister ook dat het mbo niet te smal beroepsgericht moet worden. Van Gel der (PvdA), Huibers (CDA) en Franssen (WD) verweten Ritzen dat hij bij het mbo te veel nadruk legt op bevordering van de combinatie leren en werken en te weinig aandacht besteedt aan de algemene vorming die het mbo toch ook moet bieden. Dat maakt het mbo er niet aantrekkelijker op, vinden de kamerle den. Franssen wees erop dat beroepsonder wijs niet het imago moet krijgen dat het alleen voor de kansarmen is. Ook be gaafde leerlingen moeten hun weg in het mbo kunnen vinden. Ritzen sprak gisteren met de kamer commissie over de vorming van regio nale opleidingen centra. Dat zijn grote instellingen waarin de minister allerlei vormen van beroepsonderwijs en vol wasseneneducatie samen wil onder brengen. De minister denkt aan vijftig van zulke centra verspreid over het land. De Tweede Kamer is daar in meerder heid voor, omdat zo'n breed oplei dingsinstituut een goede manier is om voor allerlei groepen jonge én oudere leerlingen het soort onderwijs te bieden dat het best bij hen past. Wel vond een meerderheid van de Ka mer dat deel uitmaken van zo'n cen trum niet voor alle scholen absoluut verplicht moet worden. Ritzen had aangekondigd dat na 1 ja nuari 1998 alle betrokken scholen een plaats in zo'n instelling gevonden moe ten hebben, maar volgens de Kamer kunnen er omstandigheden zijn die dat verhinderen. Ritzen was daarop wel bereid tot een versoepeling. 'In princi pe' kunnen er na die datum geen afzon derlijke scholen meer bestaan, zo zei hij, maar uitzonderingen zijn onder bij zondere omstandigheden mogelijk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Nederlandse bos heeft zich, vooral dankzij een natte en koele zomer, hersteld van het rampjaar 1992. In Noord-Brabant verliep het herstel echter minder hard dan in de rest van Nederland. In 1993 krijgt 25 procent van het totale Nederlandse bos het stem pel 'weinig of niet vitaal', in 1992 lag dat cijfer op 34,6 pro cent. Van het Brabantse bos is dit jaar nog altijd 34,7 procent niet gezond, tegen 37,8 procent in 1992. Maar ondanks het herstel staan de bossen er nog altijd slechter voor dan in 1991, toen 17,8 pro cent in de gevarenzone zat. Be langrijkste oorzaken van de ach teruitgang: toenemende lucht verontreiniging en verdroging van de bodem. Twee boomsoor ten blijken nauwelijks nog veer kracht te bezitten: fijnspar en douglas. Wonder Dit zijn de belangrijkste conclu sies uit de jaarlijkse inventarisa tie van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Het ministerie ziet het als 'een klein wonder' dat de bossen zich zo hersteld hebben na het dramatische jaar 1992. De zor gen blijven, erkent H. van Aspe- ren, directeur Natuur, Bos, Landschap en Fauna. „Maar er is geen reden tot paniek". De Vereniging Natuurmonumen ten is, ondanks het herstel van de bossen, bezorgder. Directeur Terreinbeheer E. Hessels: „Er zal echt wat moeten gebeuren." Hij pleitte daarom voor inkrimping van de veestapel ('een onvermij delijk iets'), meer geld voor de verplaatsing van veehouderijen uit natuurgebieden en serieus te rugdringen van het autoverkeer. Loofbomen De verbetering van de vitaliteit is vooral merkbaar bij de loof boomsoorten. De eik, beuk en populier hebben zich duidelijk hersteld ten opzichte van vorig jaar. Dat het Noordbrabantse bos enigszins achterblijft in het her stel heeft verschillende oorza ken. Natuurmonumenten consta teerde in Brabant meer aantas ting door insecten, met name van de eike-aardvlo. Daarnaast speelt volgens het ministerie mee dat de grond in Brabant gevoeli ger is voor verdroging, de bossen versnipperd zijn (en juist aan de rand is een bos het gevoeligst) en de uitstoot van ammoniak in gebieden met mestoverschot gro ter is dan elders. Maastricht (anp) - De behandeling van de zaak tegen de van corruptie verdachte CDA-burgemeester van Gulpen, W. Vos sen (56) is gisteren beperkt gebleven tot het doornemen van het duizenden pagina's tellend dossier, het resultaat van een onderzoek dat 15 maanden heeft geduurd. Vossen, voor zover bekend de eerste burgemeester in Neder land die voor corruptie moet terechtstaan, heeft de Maas trichtse rechtbank gisteren be zworen zich niet schuldig te heb ben gemaakt aan de acht mis drijven waarvan justitie hem verdenkt. Volgens de officier van justitie mr. J. van Atteveld heeft Vossen in 1991 en 1992 van drie onder nemers giften aangenomen voor de bouw van zijn nieuwe woning in Gulpen. In ruil daarvoor zou hij zorgen dat de betrokken be drijven op opdrachten in Gulpen of elders konden rekenen. Verder zou de burgemeester zich drie keer hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte en enkele malen aan belastingont duiking. De officier van justitie zag in de vermelding van 110.500 gulden als bouwsom voor de woning van Vossen valsheid in geschrif te, omdat de werkelijke bouwsom hoger was. Valsheid in geschrifte, aldus mr. Van Atte veld is ook gepleegd met een rekening van het Gulpens bedrijf Plankeukens dat Vossen een keuken leverde voor 15.000 gul den die in werkelijkheid veel duurder was. Vossen ontkende alles en noem de de door de rijksrecherche en door de FIOD verrichte onder zoeken onzorgvuldig en sugges tief. Hoewel veel media op de zaak af kwam, was de publieke belang stelling gisteren gering. Gulpen liet op enkele inwoners na ver stek gaan. Slechts één raadslid en één ambtenaar woonden de zitting tegen de burgemeester bij. De bouw van de nieuwe brug over de Waal bij Zalt- bommel vordert gestaag. De huidige brug, die uit 1933 stamt, kan de huidige verkeersstromen niet goed meer opvangen en is dage lijks een belangrijk knel punt tussen Den Bosch en Utrecht. De nieuwe oever verbinding is een tuibrug- constructie en wordt in mei 1995 opgeleverd. FOTO ANP (ADVERTENTIE) RIJKSWEG ZUID 11 - ZEGGE POSTBUS 1175 - 4700 BD ROOSENDAAL TELEFAX 01650-69011 S 01650-52288 Inzameling chemisch afval if Verhuur bedrijfsafvalcontainers Inzameling papier karton Inzameling glas Rioolreiniging if Industriële reiniging if Ledigen vetputten septictanks Machinaal vegen Na invriezen reserve-embryo's in VS: TERREUR WERKT niet altijd. Afgelopen zondag werden twee Israëlische soldaten door de Palestijnse Hamasbeweging ver moord. Het sarcastische commentaar naderhand dat dit een bijdrage vormde van Harnas aan het vredesproces, spreekt boekdelen. Harnas probeert de vredesonderhandelingen te frus treren. Desondanks is Israël gisteren overeenkomstig de afspraken gestart met de vrijlating van geïnterneerde Palestijnen. Rabin heeft van represailles tegen Palestijnen in het algemeen afgezien. Alleen een 23-tal militanten van Harnas- en Jihad-huize, een andere groepering die zich met hand en tand tegen een compromis met Israël verzet, bleef in de cel. Rabin is niet ineens weekhartig en teer geworden. Hij heeft politieke oogmerken met de vrijlating en daarin wil hij zich niet laten dwarsbomen. Het doel is duidelijk: met de vrijlating van de twaalf- a dertienduizend gevangenen probeert Rabin de Palestijn se bevolking achter het omstreden vredesakkoord te krijgen. Rabin en Arafat hebben beiden vrede nodig. Hun positie in eigen kring is niet onomstreden. Slechts resultaten kunnen hun critici de mond snoeren. Succes is uitgesloten als er weer teruggegre pen wordt naar geweld en vergelding. Alleen verdere normalisa tie en onderhandelingen kunnen helpen. Daarom slaat Rabin, hoe graag hij dat wellicht ook gedaan had, niet terug. Dan stopt het vredesproces en geeft hij het initiatief uit handen. De Hamas-beweging weet dit eveneens. Vandaar dat het niet bij deze aanslagen en moorden zal blijven. Er zal nog meer en nog groter geweld gebruikt worden. Dat alles in de hoop dat Rabin zich zo getergd en zich zo door zijn Israëlische critici in het nauw gebracht zal voelen, dat hij zijn zelfbeheersing verliest. De PLO kan dan niet meer werkeloos blijven toekijken. Het vredesproces is vervolgens terug bij af. Hamas en Jihad streven daarnaar. Rabin en Arafat beseffen dat. Het hopen is daarom op een ijzeren zelfdiscipline. Door Hans Rube Nijmegen - Bij de komende verkiezin gen en de daarop volgende kabinetsfor matie moet de politiek snel strikte regels opstellen rond genetische vraagstukken. Dat meent de Nijmeegse medisch-ethicus dr. H. ten Have. Hij reageert daarmee op de ontwikkeling in de VS, waar menselijke embryo's worden gekweekt, gekloond en ingevroren. De meerlingen kunnen aldus dienen als toekomstig 'reserve-materiaal', of als het eerste kind overlijdt alsnog tot ont wikkeling komen. Genetica is een maatschappelijk onderwerp dat over een lange reeks van jaren een zware impact zal hebben, denkt Ten Have. Dat slechts een kleine groep mensen daarover nu alle beslissingen neemt, acht hij dan ook zorgwekkend. „Niemand weet welke criteria wetenschappers nu hanteren. Er is geen publiek debat. Wetenschappers hebben alle mogelijkheden om in hun laboratoria zelf selectieciteria aan te leggen. Er kan aan een vrucht van alles worden ontdekt, van homo seksualiteit tot een erfelijke ziekte." „Wetenschappers hebben allerlei belangen die moeilijk zijn te doorzien. Ze claimen wereldwijde doorbraken, beloven van alles. Ze hebben de neiging hun positie heel sterk voor te stellen." In Nederland is het verboden om embryo's te kweken voor experimentele doeleinden. Een vaag begrip, zegt Ten Have. „Want bij reageerbuis-bevruchtingen ontstaan vaak meerdere embryo's, of embryo's met meer voudige kernen. Die worden niet terugge plaatst en omdat ze niet zijn gekweekt voor het experiment, mogen ze wel worden ge bruikt voor onderzoek. In de praktijk kun nen bij dit werk zoveel embryo's gemaakt worden als de artsen zelf willen." De VS is in de praktijk al even dualistisch bezig als Nederland. Wetenschappelijk on derzoek op ongeboren leven is veelal toege staan, de klinische voortzetting is in de meeste overheids-ziekenhuizen verboden. Op die manier mogen in de VS bijvoorbeeld wel de hersencellen van een ongeboren vrucht verder worden gekweekt ter genezing van een patiënt met alzheimer, maar mogen deze cellen niet in eigen land bij die patiënt worden ingebracht. Een groot deel van de Amerikaanse bevol king (43 procent) acht het acceptabel dat via genetische manipulatie sterkere en intelli gentere kinderen op de wereld komen, zo blijkt uit opinie-onderzoeken. Iets meer dan de helft van de duizend ondervraagden wijst dergelijke manipulaties nu nog af. Maar 89 procent der Amerikanen wil al wel toestaan dat erfelijke ziekten worden genezen door gen-therapie. Ook in Nederland is een meerderheid van de bevolking voor een vrije hand bij genetische manipulatie, om in ruil daarvoor betere medicijnen te verkrijgen. Uit een Nipo-on- derzoek blijkt dat 76 procent van de Neder landers meent dat daarvoor mag worden ingegrepen in de erfelijke eigenschappen van dieren. Ten Have: „Vijftien jaar geleden was het in ons land progressief om bezig te zijn met genetica. Als je nu de ontwikkelingen op dit terrein kritiseert, wordt je in de hoek van de orthodoxe-religieuzen geplaatst. „Een kritisch algemeen politiek debat is daarom hard nodig. De ontwikkelingen in de genetica gaan bijzonder snel. Welke belan gen daarbij een rol spelen, is moeilijk te overzien. De industrie, de verzekeringsmaat schappijen, etc. Dat alles blijft momenteel onder tafel." J/ V5 Hoe heb ik het nu? Worden na Post-wielrenners straks ook postduiven op doping betrapt? Sommige lieden deinzen kennelijk nergens voor terug als het om 'sport' gaat. Zou er misschien ook een louche medica- mentenhandel bij betrokken zijn, een soort Doffer- pharma? Als dat toedienen van doping aan duiven al langer gaande is, begrijp ik ook waarom er zoveel van die dieren op de Dam in Amsterdam zitten. Dat zijn natuurlijk allemaal zwaarverslaafde duiven die naar het drugmekka van Nederland zijn vertrokken. Wie weet is er wel sprake van een georganiseerde misdaad die zijn vleugels ook uitslaat naar de politiek. Misschien dat daarom sommige bewindslieden zo bang zijn dat er onder hun duiven geschoten wordt. Zouden duiven met doping in hun lijf net als mensen misschien ook rare dingen in hun hoofd halen en bijvoorbeeld volkomen stoned op zoek gaan naar jonge maagden van een jaar of vijftien? Je weet het maar nooit. Niet alleen de duivensport, maar ook de duif als symbool is aangetast door dit doping-gedoe. We moeten er maar niet meer op hopen dat een duif ooit nog eens met een olijftak in zijn bek rond zal vliegen. Gebakken in olijfolie heb je er nog het meeste plezier van. MERIJN BINNENLAND KORT RosenmöIIer 'politiek jongerenidool' Den Haag - Het Tweede-Kamerlid Paul RosenmöIIer van GroenLinks is onder Nederlandse scholieren de populairste politicus en het CDA de populairste partij. Dit blijkt uit een onderzoek onder ruim elfhonderd scholieren van 14 tot 20 jaar, dat werd uitgevoerd in opdracht van de jongerenafdeling van het Instituut voor Politieke Educatie en Communicatie (IPEC). De scholieren moesten het 'politiek jongerenidool 1993' kiezen uit zes Tweede-Kamerleden en één kandidaat-kamerlid van CDA, PvdA, WD, en GroenLinks, die op verzoek van het IPEC door hun fracties naar voren waren geschoven. Bij de partijen komt het CDA met 22 procent als nummer 1 uit de bus, gevolgd door WD (19 procent), D66 en GroenLinks (18 procent), de PvdA (17 procent) en CD (5 procent). Gemeenten krijgen milieugeld later Den Haag - Gemeenten krijgen pas vanaf 1998 zelf de beschik king over het geld voor de uitvoering van het milieubeleid. Milieuminister Alders wil de overheveling van de milieugelden naar gemeenten drie jaar uitstellen. Dat zei hij gisteren in een reactie op het advies van de commissie Ringeling. Deze commissie heeft de uitvoering van het gemeentelijk milieubeleid onder de loep genomen. Zij constateert weliswaar dat het de goede kant opgaat met dat beleid, maar dat het nog te vroeg is om de touwtjes helemaal los te laten. Voor dit jaar kunnen de gemeenten rekenen op een rijksbijdrage van 83 miljoen gulden, voor 1994 is dat 93 miljoen gulden. Het was de bedoeling om deze rijksgelden vanaf 1 januari 1995 over te hevelen naar het Gemeentefonds. Daarmee zouden gemeenten meer vrijheid krijgen over de besteding van de gelden. Kritiek op Grenshospitium na vechtpartij Amsterdam - Het Grenshospitium moet dicht. De vechtpartij vn zondagavond waarbij één personeelslid zwaar en twee anderen licht gewond raakten, sterkt de Vereniging Vluchtelingenwerk en het Autonoom Centrum in de opvatting dat het Grenshospiti um een 'onmogelijk instituut' is. Vluchtelingenwerk zegt 'geschokt' te zijn door de gebeurtenissen en de actie van de zeven asielzoekers, die bewaarders aanvielen, te verwerpen. Dat het tot een dergelijke uitbarsting kwam, heeft de organisatie echter niet verbaasd. „Het enige regime waarbij dit soort uitbarstingen kan worden voorkomen, is een regime zonder opsluiting." Een boze staatssecretaris Kosto (PvdA, Vreemdelingenzaken) heeft gisteren gedreigd dat de vechtende vluchtelingen het land uitgezet worden. Den Haag (anp) - Enkele dagen nadat de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt voor ophef zorgde met zijn uit spraken over criminele infiltratie in politieke partijen, heeft hij gisteren samen met zijn collega's van Rotterdam, Den Haag en Utrecht de Machiavelliprijs 1993 voor overheidscom municatie ontvangen. „Machiavelli zou trots zijn op de heren Nordholt, Hessing, Brand en Wiarda. Zij traden uit de schaduw van politieke gezags dragers als ministers en burge meesters en werden herkenbaar als zelfstandige autoriteiten", oordeelde de jury. „Het communicatief doordachte en begaafde optreden van de hoofdcommissarissen was grens verleggend", meent de jury. Het bestuur vindt het niet van belang of de politiechefs van de vier grote steden zelf de ruimte namen om hun uitlatingen te doen, of dat hen die ruimte werd gelaten. „Het gaat uitsluitend om de scherpte van het verwor ven profiel", meent de jury. De Stichting Machiavelli stelt zich ten doel activiteiten op het gebied van de overheidscommu nicatie te stimuleren. Ook wil zij een discussie op gang brengen over de wijze waarop overheid en politiek de effectiviteit en legitimiteit van het beleid kun nen vergroten. Door Hetty van Rooij DE CRIMINALITEIT in Ne derland is de afgelopen tien jaar sterk gestegen, de zware criminaliteit wordt harder en de samenleving wordt minder tolerant. Het zijn drie feiten die nauw met el kaar te maken hebben. Volgens minister Hirsch Ballin van Justitie is het probleem van de criminaliteit te lang gebaga telliseerd, en wordt het hoog tijd voor een cultuuromslag. „Voor naïviteit is geen plaats meer", liet hij anderhalve week geleden via De Volkskrant we ten. Die stelling is op vrijdagavond 22 oktober ingevuld door de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt, die televisiekijkend Nederland ongevraagd mee deelde dat ook politieke par tijen geïnfiltreerd worden door de georganiseerde misdaad. Hij werd zondagavond bijgevallen door de Amsterdamse hoofdof ficier van Justitie Vrakking, die bevestigde dat de misdaad heeft getracht binnen te dringen in de politiek. Politiek Den Haag is inmiddels over Nordholt heen- gevallen en Kamervoorzitter Deetman wil opheldering van minister Hirsch Ballin. De kritiek heeft voornamelijk betrekking op de manier waar op Nordholt zijn boodschap naar buiten heeft gebracht, en minder op de inhoud van die boodschap. Uit Nordholts woorden kan de stelling worden afgeleid dat er binnen de gele dingen van een politieke partij voor een misdadige organisatie wat te halen valt. Dat is iets waarvoor velen tot vorige week vrijdag de ogen gesloten hiel den. Inderdaad uit naïviteit, wellicht, omdat zoiets in een net land als Nederland niet goed voorstelbaar is. Of omdat er, al dan niet terecht, nooit eerder voor gewaarschuwd is. Wat heeft een crimineel te zoe ken in, bijvoorbeeld, het hoofd bestuur van het CDA, de Ka merfractie van de PvdA of de gemeenteraad van Eindhoven? Ligt het voor een misdadige organisatie niet veel meer voor de hand om te infiltreren op een gevoelige plek in het uitvoeren de ambtelijke apparaat? Nord holt doet er geen mededelingen over, maar uit de vloed van reacties op zijn uitspraken is inmiddels al gebleken dat het een het ander allerminst uit sluit. Een voorbeeld. Een criminele organisatie die goudgeld ver dient aan drugs, vreest dat de winst kleiner wordt naarmate de overheid zich soepeler op stelt tegenover de drugshandel. Zo'n organisatie heeft dus baat bij infiltratie in de zo hoogst mogelijke regionen van een par tij die voorstander is van legali sering. Natuurlijk zijn niet alle politie ke partijen in Nederland opeens criminele bolwerken. Het besef op die manier kwetsbaar te zijn dwingt politieke partijen tot zorgvuldigheid bij de kandi daatstelling. Om niet met on aangename verrassingen gecon fronteerd te worden is zorgvul dige screening altijd al op zijn plaats, maar die noodzaak heeft na de woorden van Nordholt nog een extra dimensie gekre gen. Degenen die van mening zijn dat politici allemaal zakkenvul lers en iaaienlichters zijn, kun nen in de opmerking van Nord holt gemakkelijk een bevesti ging zien van hun standpunt. Dat is een vorm van ongenuan- eeerdheid die alleen door de politiek zelf bestreden kan wor den. Daarom dwingt de 'nieuwe kwetsbaarheid' politieke par tijen meer dan ooit tot optimale openheid en duidelijkheid in de richting van de kiezer. Er is maar één manier om duidelijk te maken dat de politiek niet crimineel en niet toegankelijk voor criminelen is, en dat is volstrekte integriteit en on kreukbaarheid. Het is gemakkelijk, en voor po litici verleidelijk, om Nordholts opmerkingen af te doen als'het veroorzaken van een storm in een glas water. De politieke opwinding rond zijn woorden kan snel weer wegebben, maar dat maakt de waarschuwing niet minder relevant. Niemand minder dan minister Hirsch Ballin van Justitie waarschuw de vorige week voor het verva gen van de grens tussen de onderwereld en de legale 'bo venwereld'. Diezelfde minister benadrukte gisteren, tijdens een bijeenkomst over ethiek aan de Nijmeegse universiteit, dat de overheid en de politiek het voorbeeld moeten geven. En het voorbeeld geven is vaak een kwestie van in eigen huis begin nen.

de Stem | 1993 | | pagina 3