Oostburg spaart alleenstaanden BEVEILIGING O Aardenburg vindt groei afvalkosten zorgelijk Dorpsraad Eede reikt prijzen tuinwedstrijd uit DE STEM Bond voor Ouderen Terneuzen viert jubileum POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws 1 DUIVEN sport DAG klapper 'gered valt tegen Van bij Ons' ert al rond Reinigingsrecht gezinnen 72 omhoog, eenpersoonshuishoudens betalen 10 meer Ruim 500 bezoekers zien spectaculaire demonstraties bij brandweer in Westdorpe Geringe lastenstiigmg bewoners Muis T^erL ongewenst bezoek... EZC ieer betalen tntiewoningen bijbelcursus fan start DE STEM ZEELAND A6 Andere locatie vertelavond Aardenburg het veiligste adres i OKTOBER 1993 A5 jTT «rpUy, pctjfcf een binnengekomen foto wim koouman Itie voor de stichting 'gered engevallen. In gebouw Pro slechts 250 stuks gereed- ot 16.00 uur wisten maar t inzamelpunt te vinden. i de commissie voor zending, «samenwerking (ZWO) van de leformeerde kerk. Omdat het Itburg de stichting te steunen, len schroevedraaiers, beitels, leverd. iostburg, W. van der Houwen, li omdat er volgens hem toch lladen voor was gemaakt. Hij Bchap nu naar Oost-Voorne papt zal worden. Dan is het pit de derde wereld. 'gered gereedschap' vijftig Jlks gereedschap. De organisa- Ivalueren en bekijken of het ■inzamelpunt op te zetten. Kaar berekenden een vierkante peter prijs van vier gulden. Dat Jevert voor dat onderdeel geen 160.000 gulden maar 102.596 gulden op. let nieuwe onderhandelingsre- lultaat wordt woensdag 27 okto ber eerst besproken in een ver gadering van de commissie pla nologie. Deze begin om 9.00 uur. fan onze correspondente Hulst - Voor de bijbelliefhebbers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gaat morgen een nieuwe bijbel cursus van start. De cursus wordt gegeven in de grote zaal van het Maristen- klooster aan de Carmelweg in Hulst. Cursusleider is professor Van de Riet uit Vlissingen. Het gaat om zes lessen telkens op disndagavond van 19.30 tot 21.10. Centraal staat de tweede brief van Paulus aan de Christe nen van Korinthe. Voorkennis is niet vereist. Opgave kan via de pastorie in Hulst, of rechtstreeks bij T. Boon, Moerschansstraat 4 in Hulst. 'ns in het Hulster gemeen- is geliefd bij het publiek, aren in een mum van tijd and is 14 januari 1994, maar n de kaartverkoop gestart. kunnen staan. De ruim twee en een half uur durende avond wordt daarna voortgezet in de bar van Den Dullaert, waar Termenieke VOLOB speelt. Omdat alles in de streeksfeer is, wordt er ook beenhesp en Zeeuwse Vlegel gepresenteerd. In de ontmoetingsruimte (hal) loopt vanaf die avond een tien dagen durende expositie met werk van Han Holla (kera miek), Flora Verdurmen (be schilderd aardewerk), Alois van Huffel (werk- en voertui gen in miniatuur), Rene Marti net (vlas en vlasproducten). De toegangskaarten kosten f 8,50 en zijn te verkrijgen bij de kassa in Den Dullaert. MAANDAG 25 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Aardenburg - De gemeente raad van Aardenburg volgt de steeds stijgende afvalkos- ten voor de burger met argus ogen. „Het is niet meer te verkopen aan de mensen dat ze zóveel moeten betalen voor een klein beetje afval. Weliswaar gebeurt er veel ten goede, maar ook veel ten kwade. Als ik de stukken lees, worden er bedrijfsmatig soms veel te hoge winsten ge maakt," aldus A. Keijmel-Cam- bier donderdag tijdens de verga dering van de raad. D66 raadslid W. Westphaal was dat met haar eens. „In deze tijd van recessie en teruglopende in komens kun je voortdurende verhogingen niet meer maken. Ze moeten in de hand worden gehouden. Ik hoop dat het colle ge daar eens stevig over wil nadenken." De woorden bleken burgemeester E. Jongmans uit het hart gegrepen. „De kosten ontwikkeling van reinigings rechten en afvalstoffenheffing is zorgelijk," aldus Jongmans die deze zaak wil aankaarten bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, maar ook een beroep deed op de raadsleden om bin nen hun eigen partijen erover te praten. Wethouder R. van de Wijnckel wees erop dat de gemeente er zelf weinig aan kan doen. „Je zit met de wetgeving. De minister heeft besloten dat per 1 januari het groente-, fruit- en tuinafval gescheiden moet worden opge haald. Maar ik hoop dat ons signaal ontvangen wordt. We zullen het in ieder geval depone ren op die plekken waar wij denken dat het enig effect zal hebben." De plannen van de provincie om de busverbinding Breskens- Brugge sneller te maken, zijn verkeerd gevallen in Aarden burg. De bus zou in de toekomst namelijk niet meer stoppen in Aardenburg. Keijmel-Cambier vroeg hier donderdagavond aan dacht voor tijdens de rondvraag van de raadsvergadering. Het college van B en W kon haar geruststellen, want er is al een protestbrief naar de provincie gestuurd. De brief wordt bin nenkort op de agenda van het Konsultatief Overleg Raadsleden gezet. Oostburg - Eenpersoons- houdens in Oostburg wor den volgend jaar toch ge spaard. B en W willen voor die groep de reinigings rechten maar met een tien tje laten stijgen (190 gul den). Volledige gezinnen gaan 252 gulden betalen, en worden geconfronteerd met een stijging van 72 gulden. B en W komen daarmee tege moet aan een voorstel van de PvdA om bij het vaststellen van de nieuwe tarieven voor de reini gingsrechten eenpersoonshuis houdens te ontzien. Het college wilde aanvankelijk alle huishou dens een verhoging opleggen van 180 naar 260 gulden, maar ko men daar blijkens een voorstel aan de raad nu op terug. De PvdA krijgt daarmee niet helemaal wat ze wilde. De partij stelde voor onderscheid te ma ken tussen een-, twee- en meer- persoonshuishoudens. De eerste, groep zou in de ogen van de PvdA 160 gulden, de tweede 210 gulden en de derde 260 gulden moeten betalen. B en W willen zover niet gaan omdat er ook nogal wat extra administratie, en dus kosten, mee gemoeid zijn. Bovendien is het college bang voor scheefgroei. Een minder heid van de huishoudens (veertig procent) in de gemeente Oost burg bestaat uit drie en meer personen. „Bij lagere tarieven voor de een- en tweepersoonshuishoudens be taalt de minderheid én een deel van de stijging van de kosten én de tekorten die ontstaan door de lagere tarieven voor de een- en tweepersoonshuishoudens. Het nieuwe voorstel komt don derdag 28 oktober aan de orde tijdens de raadsvergadering. De raad mag zich dan ook uitspre ken over een verhoging van de parkeerbelasting in Cadzand- Bad. Parkeren kost daar nu 1,50 per uur, het college wil dit optrekken naar ƒ2,25. De op brengsten voor de gemeente zijn in 1994 geraamd op 70.000 gul den. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Westdorpe - Ruim vijfhonderd mensen bezochten afgelopen zaterdag de open dag van het korps Westdorpe van de gemeentelijke vrijwillige brandweer Sas van Gent. Mevrouw G. van de Wijnckel won in de categorie grote siertuinen. wim kooijman Om 12.30 uur was er een oefen wedstrijd door de korpsen van Philippine, Sas van Gent en Westdorpe. Zij moesten ieder op hun beurt een gesimuleerde brand in een boerenschuur te blussen met hoge druk, en drie slachtoffers opsporen en veilig naar buiten brengen.van de col lega's uit Zelzate. De bezoekers waren erg onder de indruk van de geweldige steek vlam die ontstaat als men bran dend frituurvet met water pro beert te blussen. Daarnaast kon men onder meer zien hoe een personenauto ontdaan kan wor den van deuren en dak met ge bruik van hydraulisch redge- reedschap. Tevens maakten veel mensen van de gelegenheid ge bruik om met een persluchtmas ker op, een met rook gevulde ruimte te betreden. Rond 15.00 uur kwam er een melding dat er een aantal men sen vermist was in het scouting- gebouw. Brandweermensen gin gen met perslucht naar binnen en brachten zes slachtoffers met uiteenlopende verwondingen naar buiten. Daar werden zij opgevangen door leden van de plaatselijke EHBO-vereniging. Eén van de slachtoffers had der mate 'ernstige brandwonden' dat spoedopname in een brandwon dencentrum noodzakelijk was. Via de Alarmcentrale Zeeland in Vlissingen werd de Medische Ur gentie Groep in Brugge gewaar schuwd. Na enige tijd landde de helikopter met daarin een arts en een verpleegkundige, op het veld. Het slachtoffer werd aan een infuus gelegd en kreeg extra zuurstof toegediend. Vervolgens werd zij per helikopter afge voerd naar de brandwondenaf deling van het Universiteits Zie kenhuis in Gent. Uiteraard be trof het hier een demonstratie, maar de meeste aanwezigen wa ren er van overtuigd dat de EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C Menu, 8-93 privé tel. 09-3293459940. MUG-Heli een stukje onontbeer lijke hulpverlening naar de bur gers toe is. Tot slot van de open dag werd een groot houtvuur aangestokeh. Daarop werd de damesploeg 'de Pompierkus' van de brandweer Sas van Gent ter plaatse geroe pen om het vuur te blussen. Deze ploeg is begin van dit jaar in het leven geroepen naar aanleiding van de branweervrouwendag in Kloosterzande. De ploeg, be staande uit echtgenotes van brandweermensen uit Sas van Gent en Westdorpe, heeft sinds dien al diverse demonstraties verzorgd met hun Ford brand weerauto uit 1936. Ook zaterdag toonden zij hun kunnen. Op vak kundige wijze werd de branden de houtstapel geblust met een laag schuim. Van onze correspondente Hulst - De vier vertellers, die de avond 'Ge keu mij nog meer vertell'n' verzorgen op 12 november, treden niet op in de eerder aangekondige lo catie de nieuwe zaal van de muziekschool (Baudeloocom- plex achter het stadhuis) in Hulst. De verbouwing is dan nog niet klaar en daarom wordt uitgeweken naar Den Dullaert. Zij die toegangskaarten hebben gekocht voor deze avond moeten dus naar het gemeenschapscen trum komen. De verhalen duren ongeveer twintig minuten. Het zijn Wies Boogaart, Betsy Schippers-Le Bleu, Jan Zwemer en Ramon Raconte. De toegangskaarten voor de ver telavond kosten 12,50 aan de kassa in Den Dullaert. 'Ge keu mij nog meer vertell'n' begint om 20.00 uur. Van onze correspondente Eede - Tijdens een bijeenkomst in zaal De Kreeke in Eede zijn de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de tuinwedstrijd 1993. Voor men overging tot het uitreiken van de bekers en prijzen namen de deskundige juryleden mevrouw Kappenberg en de he ren Haers en Hartman, de 48 kamerplant jes onder de loep. Na een grondige bestu dering kwam als mooiste Asparagus Seta- ceus Plumoses, het exemplaar van W. de Raat, uit de bus, gevolgd door de kamer planten van L. van de Wijnckel en S. van Winsberghe. In de categorie grote siertuinen ging de eerste prijs naar G. van de Wijnckel-Ver- straete. De mooiste kleine siertuin was te vinden bij F. Goossens. Op dit adres staan volgens de juryleden tevens de mooiste bloembakken. L. Rammelaere krege een bekroning voor zijn groentetuin. De zonne bloem van 409 centimeter hoog was te vinden in de tuin van N. Warniers. De winnaars mochten hun prijzen en be kers ontvangen uit handen van brugemees- tfer E. Jongmans. Deze was vol lof over de zelfwerkzaamheid van de 48 deelnemers en het goede initiatief dat de kern Eede opfleurt. Na de pauze werd W. Staelens door het bestuur van de dorpsraad in de schijnwer pers gezet. Hij stond in 1965 aan de wieg van de dorpsraad, toendertijd een werk groep. Hij zette zich 25 jaar in voor de leefbaarheid in de kern en vervulde al die jaren de taak van secretaris en voorzitter. Aan hem werd een .herinneringspaneel aangeboden, terwijl mevrouw Staelens in de bloemetjes werd gezet. 'De ANBO is al lang geen gezelligheidsclubje meer' Van onze correspondent Terneuzen- De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Terneuzen bestaat dit jaar 45 jaar. Vrij dag werd dit jubileum her dacht met een receptie. Ver der schenkt de afdeling aan dacht aan het jaar van de Ouderen. In februari 1948 werd de oprich tingsvergadering gehouden. 37 leden besloten tot het vormen van een Bond voor oude van dagen. Hoofddoel van de kers verse vereniging was het bieden van ontspanning. „Tegenwoor dig is dat wel anders," zegt voor zitter H. Klein Hesselink. „Nu is belangen behartiging het hoofd doel van de ANBO. De ouderen staan enorm onder druk. Als niemand voor de belangen op komt dan ziet het er in de toe komst maar slecht uit voor de ouderen. We hebben in ons 45-jarig bestaan menig succes geboekt. Recent nog hebben we in samenwerking met Samen Bei ter voor Terneuzen zestien bed den van het Gyrontisch-psyhia- trische Ziekenhuis weten te be houden." Verder vult de ANBO belasting formulieren in, bemiddelt men bij opnamen in een bejaarden huis en is men actief op recrea tief terrein. „De ANBO is al lang Op de receptie van de 45-jarige Temeuzense afdeling van de Nederlandse Bond voor Ouderen trakteerde de jarige. foto wim kooijman geen gezelligheidsclubje meer. Nu strijden we weer voor de vergoedingen voor gehandicap ten," aldus secretaris R. de Meyer. De bond telt momenteel achthonderd leden. Dit is vol gens het bestuur nog veel te weinig. De Meyer: „Er zijn nog weinig jonge leden. Vanaf vijftig jaar kan men lid worden. Deze jongeren onder de ouden zijn hard nodig. Ze vergeten dat ze steeds ouder worden en later van de zelfde regelingen gebruik moeten maken waar wij nu voor strijden." De bond zoekt verbroedering met het Vlaams Verbond voor gepensioneerden uit Ertvelde. Men wil de onderling contacten in het jaar van de Ouderen aan halen. Verder speelt de bond in op een actie voor Middelbare scholen. Zij mogen schrijven hoe zij denken te wonen als ze zelf oud zijn. Op initiatief van de ANNBO is er ook een wedstrijd uitgeschreven voor de basisscho len. Zij mogen een werkstuk in leveren met betrekking tot het thema ouderen. De ANBO stelt zelf de prijzen beschikbaar. Veertien scholen hebben hierop positief gereageerd. In de maand november of december volgt de prijsuitreiking. Van onze verslaggever Sluis - Mild en melancho lisch. Zoals bij een afscheid. Die sfeer ademt de laatste begroting van de gemeente Sluis die vanaf 1 januari 1995 samen met Aardenburg ver der gaat. De lastenstijging is voor de burgers in Sluis zo laag mogelijk gehouden. De echte pijn komt pas na de fusie, laten B en W in de begroting doorschemeren. „De burgers van wat nu nog de gemeente Sluis is kunnen in 1995, gelet op de bezuinigingen van het Rijk en de steeds stijgen de lasten voor de gemeente en de op handen zijnde fusie een aan zienlijke lastenverzwaring tege moet zien. Voor 1994 is door /"ri 1 1 OÏ meentelijke apparaat daarin kan O «/O C7 In de begroting voor 1994 zijn daarvoor geen investeringen ge- bezuinigingen de lastenverzwa ring relatief gering," schrijven B en W letterlijk. Zoals bij alle gemeenten gaat in Sluis volgend jaar ook de afval stoffenheffing omhoog. De ge meente haalde daar dit jaar 299.000 gulden aan binnen, de burgers betaalden 187 per gezin. In 1994 moet de gemeentekas met 325.000 gulden gespekt wor den. De gemeenteraad krijgt daarover later nog een voorstel omdat ook Sluis de eenpersoons huishoudens wil sparen en een differentiatie in de tarieven wil aanbrengen. De hondenbelas ting, de goedkoopste in Zeeuws- Vlaanderen, gaat met 25 procent omhoog. De eerste hond gaat in Sluis van veertig naar vijftig gulden. Ook de begrafenisrech ten stijgen omdat ze in geen verhouding staan tot de kosten. Vooruitlopend op de fusie blijft in Sluis de vacaturestop gehand haafd. B en W willen kennelijk voor de fusie zoveel mogelijk gemeentelijke taken privatise ren, zoals het beheer van het Zoutje Vestje. Dat geldt bijvoor beeld ook voor de openstelling van het stadhuis voor bezoekers. B en W verhoogden in 1993 het entreekaartje maar slagen er niet in de bezichtiging van het stad huis onder begeleiding van gid sen kostendekkend te maken. Het college gaat kijken of ze dat servicepakketje helemaal in han den van de gidsen kunnen geven. Daarnaast onderhandelen B en W met de tennisvereniging over de privatisering van het tennis- complex. Zij schatten de kans hoog in dat de gemeente er nog een keer flink wat geld tegen aan moet gooien. „Maar op termijn moet dat een aanzienlijke bespa ring opleveren." Het college ver wacht in de loop van 1994 wat meer duidelijkheid te kunnen geven over al die privatiserings- plannentjes. De plannen om het stadhuis te verbouwen zodat het hele ge pland. De stimulering van het eigen woningbezit, door gemeentega rantie te geven, blijkt in Sluis goed aan te slaan. De gemeente staat inmiddels garant voor 7.900.000 gulden. B en W gaan er vanuit dat die bedragen vol gend jaar fiks zullen oplopen. Zij stappen daar met het volste ver trouwen in omdat Sluis nog niet een keer is aangesproken. Er is wel een reserve 112.000 gulden voor dat risico. De begroting sluit met een post onvoorzien van 164.000 gulden. De commis sie Financiën en Bestuurlijke Coördinatie buigt zich dinsdag 26 oktober over de begrotings voorstellen. Keukenbrandje Axel Vrijdagnacht werd een brandje ontdekt in de keuken van hotel Het Wapen van Zee land aan de Kanaalkade in Axel. In de oven werd een maaltijd bereid en vermoede lijk door oververhitting van de oven ontstond brand. De Axelse brandweer was spoedig ter plaatse en voorkwam er ger. Er was wat rook- en brandschade die zich beperkte tot de keuken. Caravan brandt geheel uit Axel Een aan de Eglantier- straat in Axel staande caravan is gistermorgen geheel uitge brand. De bewoner had rond half zes de kachel aangestoken en was daarna weer in bed gekropen. Kort daarna werd de familie wakker door een rookontwikkeling. De vlam men bleken op dat moment reeds naar buiten te slaan. De bewoners konden nog net op tijd de caravan verlaten. Woninginbraken Groede/Oostburg Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester Everaarslaan in Groede, afgelopen vrijdag ge pleegd, zijn geld en sieraden ontvreemd. Dezelfde avond werd ook ingebroken in een woning aan de Jonkheer de Brauwstraat in Groede. Hier uit werden cheques en waar depapieren meegenomen. In Oostburg werd ingebroken in een woning aan het Schutte- bocht. Men kwam binnen door het forceren van een ruit. Ver mist worden geld en sieraden. Winkeldief betrapt Oostburg De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft een 32-jarige man uit Souburg aangehouden ver dacht van een winkeldiefstal. De man kwam vrijdagmiddag aan de kassa van een Doe-het- zelf zaak in Oostburg. In zijn bezit had hij goederen ter waarde van 125 gulden. Tegen de bedrijfsleider vertelde hij deze enige tijd geleden te heb ben gekocht, doch ze niet no dig had, en verzocht ze te mogen omwisselen voor geld. De bedrijfsleider vroeg aan de man om de kassabon, die hij echter niet kon tonen, omdat hij de spullen uit de rekken van de winkel had genomen. Hij rook kennelijk onraad en vluchtte de winkel uit. De in middels gewaarschuwde poli tie kon hem in Breskens aan houden, evenals een 41-jarige man uit Souburg, die de auto waarin ze zaten bestuurde. Na het opmaken van een proces verbaal werden beiden weer op vrije voeten gesteld. Dronken rijder aangehouden Oostburg De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zaterdagmorgen rond vier uur een automobilist uit Breskens aangehouden ver dacht van het rijden onder invloed. De uitslag van de ademanalysetest bedroeg 510 ugl. De man kreeg een dag vaarding uitgereikt. Inbrekers bekennen Oostburg De afgelopen donderdag aangehouden 25-jarige man en een 23-jarige vrouw uit Slovenië hebben be kend te hebben ingebroken in een woning in Breskens. De buit, bestaande uit sieraden, werden in hun bezit aange- troiffen. Een procedure voor uitzetting van beiden wordt in gang gezet. HONDENCLUB - Honden club Aardenburg start zondag 31 oktober om 09.30 uur met een nieuwe cursus gedrag en gehoorzaamheid. Deze dag wordt gebruikt om theoreti sche kennis bij te brengen. Daarna volgen de trainingen op zondag van 09.30 tot 10.00 uur en op dinsdag van 19.00 tot 19.30 uur. Iedereen met een hond van zes maanden of ouder is welkom op het terrein aan De Elderschans. KAMPIOENSCHAP - Leden van Hondenclub Aardenburg namen deel aan het kampioen schap van België 1993. Uitsla gen: behendigheid: 5. N. Vuyl- steke, 11. J. Klaeysen, 14. F. Boel, 19. J. Faas. Gedrag en gehoorzaamheid categorie 2: 4. N. Vuylsteke, 5. K. Lams, 6. F. Boel, 7. E. de Poorter. Cate gorie 1:1. H. Rijk, 2. T. Naakt geboren, 4. D. de Clercq. Kampioenschappen 1993 P.V. Recht voor Allen Sluis Postduivenhouder H. van Damme kan terugblikken op een succesvol seizoen 1993. Bij de postduivenvereniging Recht voor Allen in zijn woon plaats won hij dit jaar vier kampioenschappen. De eindstanden in de diverse categoriën zijn als volgt: Vitesse oude duiven, aange duid: 1. F. Baas en zoon, H. van Damme, 3. M. van de Bussche. idem onaangeduid: 1. P. Pilaat, 2. F. Baas en zoon, 3. H. van Damme. Oude duiven, halve fond, aangeduid: 1. H. van Damme, 2. F. Baas en zoon, 3. Combinatie Coppens-Baert.idem onaange duid: 1. F. Baas en zoon, 2. Combinatie Coppens-Baert, 3. H. van Damme. Vitesse jonge duiven aangeduid: 1. H. van Damme, 2. G. Tanghe, 3. Moens. idem onaangeduid: 1. Combinatie Coppens-Baert, 2. F. Baas en zoon, 3. G. Tanghe. Halve fond jonge duiven aange duid: 1. H. van Damme, 2. Combinatie Coppens-Baert, 3. F. Baas en zoon. idem onaange duid: Combinatie Coppens- Baert, 2. H. van Damme, 3. F. Baas en zoon. Asduifkampioen- schappen: oude duiven, H. van Damme, jonge duiven, Combi natie Coppens-Baert. MAANDAG CLINGE -Café De Gouden Kroon, 14 uur vleeskaarting. -Café de Landbouw, 20 uur verj aardagsschieting HEIKANT - Café du Commerce, 14.30 uur schieting. HULST - Blaauwe Hoeve, 13 uur bieden. ST.-JANSTEEN -Café de Kroon, 14 uur kaar ting. - Café 't Centrum, 14.30 uur schieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, vrij kaarten en sjoelen. (ADVERTENTIE) INBRAAK Beveiügings- Installateur Oranj.str.at 5 - Telefoon 011S5 62710

de Stem | 1993 | | pagina 7