DE STEM O os Geen geld meer voor helikopter DESTE 'Zeeuws bestuur als los zand aan elkaar Reinigingsr Inzamelactie 'gered gereedschap' valt tegen Anne Seghers wint met verhaal provinciale prijs Kritiek Medische Dringende Hulpverlening op Zeeuws-Ylaamse gemeenten DE STEM Ruim 500 spectaculaii bij brandwc 48 schapen uit weiland gestolen Zeekraal moet meer betalen voor bouw vakantiewoningen Bijbelcursus van start Organisatie 4 Van bij Ons' in Den Dullaert al rond J. Buyck kampioen HSV Aardenburg Woningbrand Hulst door oververhitting Stem-lezors on -lezeressen kijken week in week uit in de „Kleintjes"-rubrieken Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. MAANDAG 25 OKTOBER 1993 A5 Van onze verslaggever Aardenburg - De gemee raad van Aardenburg t de steeds stijgende afval ten voor de burger met ar ogen. „Het is niet meer te verk aan de mensen dat ze z( moeten betalen voor een 1 beetje afval. Weliswaar get er veel ten goede, maar ook ten kwade. Als ik de stu lees, worden er bedrijfsr Oostburg - Eenperso< houdens in Oostburg den volgend jaar toch spaard. B en W willen die groep de reinigi rechten maar met een t tje laten stijgen (190 den). Volledige gezix gaan 252 gulden bett en worden geconfront met een stijging var gulden. B en W komen daarmee moet aan een voorstel va PvdA om bij het vaststellei de nieuwe tarieven voor de gingsrechten eenpersoons houdens te ontzien. Het c< wilde aanvankelijk alle hui dens een verhoging oplegge 180 naar 260 gulden, maa men daar blijkens een vo aan de raad nu op terug. De PvdA krijgt daarmee helemaal wat ze wilde. De stelde voor onderscheid t< ken tussen een-, twee- en persoonshuishoudens. De groep zou in de ogen v: Westdorpe - Ruim vijfh zaterdag de open dag gemeentelijke vrijwillige Om 12.30 uur was er een wedstrijd door de korpse Philippine, Sas van Gei Westdorpe. Zij moesten iec I hun beurt een gesimu brand in een boerenschi blussen met hoge druk, e: slachtoffers opsporen en naar buiten brengen.van c lega's uit Zelzate. De bezoekers waren erg on indruk van de geweldige vlam die ontstaat als men dend frituurvet met wate: beert te blussen. Daarnaai men onder meer zien hc personenauto ontdaan kan den van deuren en dak m bruik van hydraulisch reedschap. Tevens maakte mensen van de gelegenhe bruik om met een perslucl ker op, een met rook g ruimte te betreden. Rond 15.00 uur kwam melding dat er een aantal sen vermist was in het scc gebouw. Brandweermense gen met perslucht naar 1 en brachten zes slachtoffe uiteenlopende verwon* naar buiten. Daar werd opgevangen door leden v plaatselijke EHBO-vere: Eén van de slachtoffers ha mate 'ernstige brandwond spoedopname in een brac dencentrum noodzakelijk Via de Alarmcentrale Zeé Vlissingen werd de Medisc gentie Groep in Brugge gi schuwd. Na enige tijd lan helikopter met daarin e( en een verpleegkundige, veld. Het slachtoffer we: een infuus gelegd en kree; zuurstof toegediend. Ver\ werd zij per helikopter voerd naar de brandwoi deling van het Universite kenhuis in Gent. Uitera; trof het hier een demon maar de meeste aanwezig ren er van overtuigd EDITIE ZEELAN Kantoren Terneuzen, Hulst en Goe Adressen en telefoonnun op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 ui Redactie Terneuzen: Rein van der Peter Oggel (editie-chef) Frank van Cooten, Frank Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraete (plv. editiechef) Advertentie-exploitati Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 09-3293459940 Dokter Lust betreurt het dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten de noodzaak van snelle medische hulp per helikopter niet inzien. Aan de hand van een (fictief) voorbeeld illustreert hij het be lang van de dienst. Bij de 06-11 centrale in Middel burg komt een paniekerig tele foontje binnen van een me vrouw. Met horten en stoten legt ze uit dat er bij haar in de polder een ongeluk is gebeurd. Brand weer, politie en ambulance wor den gewaarschuwd. Het hulp verleningsapparaat komt op gang. De brandweer is als eerste ter plaatse en meldt aan de regiona le alarmcentrale in Vlissingen dat er drie slachtoffers zijn. Een inmiddels gearriveerde huisarts stelt bij één gewonde ernstig hersenletsel vast. Haast is gebo den, operatie door een neuro- chirurg moet zo snel mogelijk gebeuren. Aangezien er in de ziekenhuizen in de directe omgeving geen mo gelijkheden zijn, wordt transport naar het Universitair Ziekenhuis in Gent of Brugge overwogen. De ambulance-verpleegkundige geeft via de mobilofoon door, dat het slachtoffer niet via de weg vervoerd mag worden. Snel De Alarmcentrale waarschuwt via de Belgische hulpdienst '100' de Medische Urgentie Groep uit Brugge. Twee minuten later stijgt een helikopter op met daarin naast de piloot een spe cialist anesthesie/reanimatie en een verpleegkundige van de spoedgevallendienst. De heli verplaatst zich met een snelheid van tweehonderd kilometer per uur en landt tien minuten later op een wei nabij de plaats van het ongeluk. Nog eens een kwar tier later wordt het slachtoffer de operatiekamer binnengere den. Van onze correspondent Goes - Uit een weiland gelegen in de Leendert Abrahampolder onder Kats op Noord-Beveland zijn afgelopen week 48 schapen (ooien) en een dek-ram gestolen. De diefstal is zaterdag door de eigenaar ontdekt. De schapen hebben een waarde van circa 20.000 gulden. Men verschafte zich toegang tot de weide door het vernielen van een hangslot aan het toegangshek. Vermoede lijk heeft men de schapen in een zogenaamde Vangkooi gedreven en vervolgens ingeladen in een auto. Van onze verslaggever Oostburg - Zeekraal bv moet toch meer geld (342.000 gul den) op tafel leggen voor de 'bouw van tachtig recreatie woningen in Nieuwvliet-Bad. B en W van Oostburg stem den eerst in met een totaalbe drag van 320.000 gulden voor het bouwrijp maken van de grond maar de raad floot het college in september terug omdat ze dat te weinig vond. Het ging daarbij om gemiddelde bedragen van twee keer twee duizend gulden per bouwkavel als bijdrage in de kosten voor bepaalde voorzieningen en extra toeristisch infrastructurele wer ken. Een meerderheid van de raad zette de bijdrage voor de infrastuur op drieduizend gul den per kavel. De verhoging leidt evenwel niet tot een te verwachten meerop brengst van 80.000 gulden (tach tig keer duizend gulden), zo blijkt uit een nieuw voorstel aan de raad. B en W stapten bij de onderhandelingen met Zeekraal bv over de extra voorzieningen af van gemiddelde bijdragen van tweeduizend gulden per kavel maar berekenden een vierkante meter prijs van vier gulden. Dat levert voor dat onderdeel geen 160.000 gulden maar 102.596 gulden op. Het nieuwe onderhandelingsre sultaat wordt woensdag 27 okto ber eerst besproken in een ver gadering van de commissie pla nologie. Deze begin om 9.00 uur. 'Van onze correspondente Hulst - Voor de bijbelliefhebbers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gaat morgen een nieuwe bijbel cursus van start. De cursus wordt gegeven in de grote zaal van het Maristen- klooster aan de Carmelweg in Hulst. Cursusleider is professor Van de Riet uit Vlissingen. Het gaat om zes lessen telkens op disndagavond van 19.30 tot 21.10. Centraal staat de tweede brief van Paulus aan de Christe nen van Korinthe. Voorkennis is niet vereist. Opgave kan via de pastorie in Hulst, of rechtstreeks bij T. Boon, Moerschansstraat 4 in Hulst. Van onze correspondente Hulst - De avond 'Van bij Ons' in het Hulster gemeen schapscentrum Den Dullaert is geliefd bij het publiek. Alle voorgaande edities waren in een mum van tijd uitverkocht. De volgende avond is 14 januari 1994, maar nu al is de organisatie rond en de kaartverkoop gestart. De bonte avond is in de grote zaal van Den Dullaert en streekartiesten zorgen weer voor een aantrekkelijk en ge varieerd programma. De deel nemers zijn Frans de Schep per, Dansgroep Pofajdok, Julien Blommaert, de Camere van Rhetorica Sint-Jan ten Steene, Ambras, Sankie Kos ter, Nelly Bogaart-de Bakker, het accordeonduo Accornica en Erika en Els, jong talent uit Westdorpe. Een aantal bekende namen, dat blijkbaar verkleefd is met de Van bij Ons-avond en en kele nieuwelingen die volgens de organisatie hun mannetje kunnen staan. De ruim twee en een half uur durende avond wordt daarna voortgezet in de bar van Den Dullaert, waar Termenieke VOLOB speelt. Omdat alles in de streeksfeer is, wordt er ook beenhesp en Zeeuwse Vlegel gepresenteerd. In de ontmoetingsruimte (hal) loopt vanaf die avond een tien dagen durende expositie met werk van Han Holla (kera miek), Flora Verdurmen (be schilderd aardewerk), Alois van Huffel (werk- en voertui gen in miniatuur), Rene Marti net (vlas en vlasproducten). De toegangskaarten kosten f 8,50 en zijn te verkrijgen bij de kassa in Den Dullaert. Van onze verslaggever Middelburg - Het bestuur van de provincie Zeeland hangt als los zand aan elkaar. Gedeputeerden regeren vanaf hun eigen eilandjes. Samen hang op de verschillende be leidsterreinen ontbreekt. Overzicht is er niet. En al die gebreken kosten de burgers veel geld. De SGP-statenfractie heeft in haar algemene beschouwingen op de begrotingsvoorstellen voor volgend jaar weinig goeds over voor de manier waarop de Zeeuwse provinciebestuurder zich van hun taak kwijten. De reorganisatie van het provinciaal apparaat en de bestuurlijke ver nieuwing, die een tijd geleden in gang zijn gezet, hadden het tij moeten keren. Maar het is zelfs nog erger geworden. „Helaas ontmoeten wij een organisatie die stroever loopt dan ooit tevo ren, vernietigende kritiek van de burger en frustraties bij ambte naren en bestuurders. Veel ern stiger is echter te moeten consta teren dat als gevolg van deze gebreken enorme bedragen aan gemeenschapsgelden niet het re sultaat hebben wat ermee be oogd werd en ook niet beschik baar kwamen voor andere, nutti ger, doeleinden. De aanwezige kennis wordt onvoldoende ge bundeld en benut doordat cen trale sturing en afweging' ont breekt," aldus enkele fragmen ten uit de algemene beschouwin gen. De SGP wijst op Het Zilve ren Schor, waar de provincie een kleinje miljoen gulden kwijt raakte, en alle pogingen om van het voormalig werkeiland Neel- tje Jans een toeristisch attractie park te maken. Het zijn voor beelden, volgens de SGP, van bestuurlijk falen. „Moeten we de WOV straks aan deze lijst toe voegen," sneert de partij. De SGP keert zich, zoals te ver wachten, tegen het stopzetten van de subsidie van tweehon derd gulden aan de Bond tegen het Vloeken en het laten verval len van de bede, voorafgaand aan de vergaderingen van de Staten. „Wij ervaren dit als een pijnlijk verlies." De SGP heeft, anders dan GS, grote reserves tegen de fusie van de twee havenschappen Vlissin gen en Terneuzen. Gedeputeerde D. Bruinooge maakte de innige samenwerking deze week be kend. Hij heeft grote verwach tingen van deze bundeling van krachten die volgens Bruinooge de kans op rijkssteun voor grote infrastructurele werken in beide havengebieden vergroten. De bruidsschat van Vlissingen dat jarenlang miljoenen renteverlie zen leed aan gronden die braak bleven liggen is erg mager. Daar komt bij de SGP ook de gereser veerdheid vandaan. „In zulke gevallen is 1 plus 1, zelden of nooit twee." Een van de organisatoren bekijkt een binnengekomen grasmaaier. foto wim kooijman Van onze correspondent Oostburg - De eerste inzamelactie voor de stichting 'gered gereedschap' in Oostburg is tegengevallen. In gebouw Pro Rege aan de Oude Stad werden slechts 250 stuks gereed schap ingeleverd. Van 10.00 tot 16.00 uur wisten maar twintig mensen de weg naar het inzamelpunt te vinden. De actie in Oostburg ging uit van de commissie voor zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking (ZWO) van de Nederlands hervormde en de gereformeerde kerk. Omdat het ZWO tien jaar bestaat besloot Oostburg de stichting te steunen. In het verenigingsgebouw werden schroevedraaiers, beitels, gewone en trapnaaimachines ingeleverd. Secretaris van de commissie in Oostburg, W. van der Houwen, sprak van een tegenvaller. Vooral omdat er volgens hem toch genoeg aandacht in de publieke bladen voor was gemaakt. Hij vertelde verder dat het gereedschap nu naar Oost-Voorne gebracht wordt, waar het opgeknapt zal worden. Dan is het wachten wat er besteld wordt vanuit de derde wereld. Jaarlijks verscheept de stichting 'gered gereedschap' vijftig ladingen, een totaal van 23.000 stuks gereedschap. De organisa tie in Oostburg gaat de zaak evalueren en bekijken of het misschien mogelijk is om een vast inzamelpunt op te zetten. Van onze correspondente Hulst - Anne Seghers uit Hulst heeft de hoofdprijs gewonnen van een schrijf wedstrijd voor Zeeuwse jongeren van 8 tot en met 12 jaar. Anne won de prijs in de categorie 11- en 12-ja- rigen. Christa de Jong uit Middelburg sleepte in de andere categorie de eerste prijs in de wacht. De wed strijd werd gehouden in het kader van de kinderboeken week. In Zeeland kwamen vierduizend inzendingen binnen. Ze moesten een ver haal afmaken waarvan jeugdboekenschrijver Wim Hofmam de beginregels had geschreven. Groot was de vreugde bij de vertegenwoordigers van de openbare bibliotheek Oost- Zeeuws-Vlaanderen Oost toen ze hoorden dat Anne Seghers uit Hulst de hoofdprijs in de categorie 11- en 12-jarigen had gewonnen. In de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg werd zaterdag een radiofeest gehou den voor de 72 lokale win naars. De plaatselijke biblio theken hadden al in de catego rie 8- tot 10-jarigen en 11- em 12-jarigen een winnaar aange wezen. De jury, bestgande uit John Lans en Wim Hofman, lazen de winnende verhalen voor. Voor de Hulster delegatie werd het een vreugdevolle terug tocht. Rond half vier kwamen ze met verhitte hoofden de bi bliotheek binnen en werden meteen bedolven onder de feli citaties en voor Anne was er nog een boeket bloemen van begeleidster Ilse de Munter. „Het was een totale verrassing, ik ben heel blij, maar al die belangstelling vind ik minder leuk," was Anne's eerste reac tie. Ook Joëlle deelde in de pret. De negenjarige vertelde dat ze liefst avontuurlijke en grappige verhalen schrijft. Haar verhaal was een menge ling van een droomwereld en sprookjesachtige elementen. Zij was trots op haar prijzen: een tas en het boek 'Stoor worm' van Hofman. Anne kreeg als provinciaal winnares een cd-radio-casettespeler, een pen, een tas en het boek 'Het Volk' van Hofman. „Ik schrijf graag, ik ben nu bezig aan een boek over de avonturen van Babs op school. Ik heb al 48 bladzijden af. Ik schrijf eigenlijk liever een boek dan een verhaal, want dan hoef ik niets in te korten," vertelde een opgewonden Anne, die de roem nog niet helemaal kon bevatten. De Nobelhorst-leerlinge geeft toe dat ze heel veel leest en graag fantaseert. „Ik schrijf dan grappige en avontuurlijke verhalen, niet van de harde dingen zoals moordverhalen, daar houd ik niet van." Wim Hofman vroeg zich in zijn inleiding van het verhaal 'Ver mist' af wat er met Josje Ale- mekinders was gebeurd. Anne maakte er een lekker verhaal van met een verrassend einde. „Ik heb alle gegevens uit de inleiding gebruikt, de kapotte fiets, en het weggaan thuis. Kijk, Josje had een briefje ge schreven voor haar ouders maar dat kattebelletje is nooit gevonden en daarom raakt ie dereen in paniek. Josje wandelt langs dijken en dammen, wei landen en boerderijen en komt zo in de Biesbosch waar ze een hutje bouwt. Ondertussen hebben haar ouders de politie ingeschakeld, die met de politiehond Frican- del (een teckel) op zoektocht gaan. Josje heeft het reuze naar haar zin in de Biesbosch, maar besluit na twee dagen toch een bezoekje te brengen aan haar ouders. Op het strand komt ze de politiemannen tegen en na wat geblaf van Fricandel gaan ze samen naar huis. Daar vraagt Josje verbaasd waarom ze een zoektocht hebben geor ganiseerd. Het briefje blijkt achter haar bureau gewaaid te zijn en daar stond op: Ik ben op vakantie naar de Bies bosch." De MUG-heli rukte tussen januari en september dit jaar al veertien keer uit naar Zeeuws-Vlaanderen om een ernstig verkeersgewonde over te brengen naar een zieken huis. foto wim kooyman Van onze correspondente Aardenburg - Bij hen gelsportvereniging Aarden burg werden de kampioenen van 1993 in de schijnwerpers gezet. Algemeen kampioen werd J. Buyck, gevolgd door J. de Wispelaere, G. Stock, J. Baert en M. Nobus. Bij de jeugd van 4 tot en met 8 jaar werd Kevin Verploeg kam pioen, terwijl J. Buyck bij de 9- tot en met 14-jarigen beslag leg de op de titel. Vrijdag 26 novem ber wordt in De Roode Leeuw in Aardenburg de algemene leden vergadering gehouden. HSV-le- den zijn vanaf 19.30 uur wel kom. Naast de gebruikelijke agendapunten staan er verder op de agenda: de verkiezing van de wedstrijdcommissie, de be stuursverkiezing, het vaststeHen van de contributie en de bespre king van het reglement. De data voor het afhalen van de vergunningen voor het komende jaar zijn inmiddels ook bekend. Dat kan gebeuren zaterdag 18 december, zondag 27 februari en zondag 10 april. Dit telkens van 14.00 tot 17.00 uur in gasthof De Jonge Leeuw in Aardenburg. Van onze correspondent Hulst In een woning aan de Janseniuslaan in Hulst brak zaterdagmiddag een brandje uit. De schade wordt door brandweer commandant A. der Weduwe van de Hul ster brandweer geschat tus sen de 30.000 en 40.000 gul den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand is ontstaan tussen de ruimte van het plafond in de woonkamer, vermoedelijk door oververhitting, en werd door omwonenden ontdekt, die zelf alarm sloegen. Op het moment dat de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds door het dak. De Hulster brandweer was uitgerukt met een ladderwa gen en twee lagedrukwagens. Tien brandweerlieden bestreden het vuur. Na ongeveer een half uur kon het sein brandmeester worden gegeven. In de woonka mer ontstond veel schade door de rook. Ook een stuk van het plafond en een deel van het dakbeschot werd door het vuur aangetast. 1 Voor de winnares van de verhalenwedstrijd Anne Seghers, was het winnen van de prijs een grote verrassing, foto wim kooijman Van onze correspondent Brugge - Het is betreurenswaardig dat de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen geen geld (meer) over hebben voor de inzet van de helikopter van de Medische Urgentie Groep (MUG) uit Brugge. De kritiek komt van dr. P. Lust, de man die in 1972 aan de wieg stond van het Instituut voor Me disch Dringende Hulpverlening in Brugge. Het instituut verzorgt bij spoedgevallen in West- en Oost-Vlaanderen, Zeeuws- Vlaanderen en Noord-Frankrijk het helikoptervervoer naar het ziekenhuis. De MUG-heli rukte tussen ja nuari en september dit jaar al veertien keer uit naar Zeeuws- Vlaanderen om een ernstig ver keersgewonde over te brengen naar een van de academische ziekenhuizen in Brugge of Gent of naar een van de regionale ziekenhuizen. Aangezien ook in Zeeuws- Vlaanderen steeds vaker een be roep wordt gedaan op de dien sten van de heli, is het volgens Lust niet meer dan logisch dat de gemeenten in die streek, net als de gemeenten in Oost- en West-Vlaanderen, meebetalen in de exploitatiekosten van de heli- kopterdienst. De kosten belopen jaarlijks zo'n twaalf miljoen Bel gische frank, zo'n zeshonderd duizend gulden. Het werkgebied van de heli om vat zo'n twee miljoen inwoners, zodat de bijdrage per inwoner neerkomt op zo'n zes frank (iets meer dan een kwartje) per inwo ner. De gemeenten in Oost- én West-Vlaanderen dragen samen ongeveer negen miljoen frank (460.000 gulden) bij. De heli wordt sinds 1987 ook ingezet in Zeeuws-Vlaanderen en kon in het verleden inciden teel rekenen op de financiële steun van de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Maar die betalen tegenwoordig niet langer mee aan de helikopterdienst. Momenteel loopt een aanvraag om het medisch helikopterver voer vanuit Brugge te financie ren met geld van de Europese Gemeenschap via een zoge naamd Euregio-project.

de Stem | 1993 | | pagina 6