'Transporteurs naar buitenland' Opsplitsing van United Bus in de maak Cyrano krijgt veel bijval op Broadway nenwerken VVD opent aanval op Milieuminister Alders Grote bedrijven dreigen Nederland te verlaten wegens hoge kosten Racistisch kladwerk in drie Rotterdams wijken Flapuit of stemmingmaker DB STEM BINNENLAND A3 Sociale partners boos op Lubbers DE STEM COMMENTAAR Aarzeling over front tegen CD APK-PLICHTIGE OPEL RIJDERS EN -RIJDSTERS ZIJN GELUKSVOGELS! BINNENLAND KORT 25 OKTOBER 1993 AI in Westelijk Noord-Brabatit leidt, heeft geen aanwijzingen dat in zijn stad en de ommelan. den de boel drastisch op zijn kon wordt gezet. „De problematiek laat zich hier ook niet vergelji. ken met die in de Randstad waar de PvdA jaren achtereen m de steden de dienst uitmaakte" Daar vooral krijgt de PvdA vol gens de polls de rekening gepre. senteerd voor 'gevoelde onvrede over kwesties als buitenlanders criminaliteit of drugs en 'de te leurstelling' over vier jaar kabi netsbeleid. „Dat Rottenberg <je vernieuwing predikt en af en toe met prikkelende opmerkingen de zaak aan de gang houdt, is 0p zich prima. Maar hij moet als crisis-manager ook weten wan neer hij beter zijn mond kan houden". Met een hoofdrol in de campag. ne voor de hardwerkende, eerlij, ke en zuinige Wim Kok moet het, nu geschonden, vertrouwen in de PvdA bij grote delen van de originele achterban hersteld kunnen worden, veronderstelt Gerrichhauzen. „Het is een op dracht voor de sociaal-democra tie om op te komen voor mensen die in hun bestaanszekerheid worden bedreigd". Dat vindt ook de Axel se wethou der J. van Schaik. Vierenveertig is hij en reeds vijftien jaar zit hij voor de PvdA achter de college tafel. Voorzover hij kan waarne men, staat de PvdA-bestuurders in Zeeuws-Vlaanderen geen beeldenstorm te wachten. Al die kritiek van Rottenberg over het zitvlees van gearriveerde Pv dA'ers, die verstrikt zijn geraakt in procedures en geen oog heb ben voor het echte leven buiten de raadszaal, hangt hem daarom de keel uit. „Hij haalt daarmee de motivatie weg bij de mensen op het platteland die dag en nacht voor de burgers bezig zijn". Niet de plaatselijke PvdA-be stuurders, maar veeleer de lan delijke coryfeeën kleunen mis, verklaart Van Schaik het verlies in de polls. „De PvdA wordt onherkenbaar. Met de wao en de ouderenkwestie hebben we veel goodwill bij de achterban verlo ren". Even heeft hij nog gespeeld met de gedachte om met andere lijs ten als Progressief Axel aan de raadsverkiezingen mee te doen. „Maar na een tijdje ebde düt gevoel weg". Echt trots op de partijnaam is Van Schaik echter niet meer. Op de nieuwe verkie zingsaffiches ligt het accent op de kandidaten. „Die moeten het immers doen". De naam PvdA komt er slechts in kleine letter tjes op te staan. heeft in drie jaar tijd al een groter draagvlak ontwikkeld in de vorm van een algemeen be stuur, waarin al heel wat stro mingen vertegenwoordigd zijn. De verschillende godsdienstige en religieuze groeperingen in staat stellen elkaar beter te leren kennen en zo respect leren krij gen voor elkaar: dat stond en staat de oprichters voor ogen. De concrete mogelijkheden van de WIS beperken zich nog tot een jaarlijkse manifestatie. Maar ze wil meer. Bijvoorbeeld interreli gieuze bijeenkomsten op touw zetten in diverse regio's van het land. Is, wat de WIS voorstaat, niet gedoemd een elitaire zaak te blijven? Carp: „Ik geef toe, dat een groot deel van de Neder landse bevolking zich nog niet interesseert voor onze probleem stelling. Wij geloven echter dat het draagvlak van de werkgroep de komende jaren steeds verder verbreed zal kunnen worden door grotere bekendheid te ge ven aan de jaarlijkse manifesta tie. Maar ook doordat de leiders van de kerken bisschoppen en synoden bereid zullen worden ons streven van harte te ondersteunen en onder hun le den aan te bevelen." De doelstellingen van de WIS kunnen bij de kerken niet op bezwaren stuiten, stelt mr. Carp Het is ook niet zo dat de WIS alle religies over één kam wil scheren of op één hoop wil gooien. Het gaat om samenwer ken. Carp: „Voor mij bestaat samenwerking tussen godsdien sten uit elkaar regelmatig ont moeten en overleg plegen hoe wij de verschillende problemen in onze maatschappij het hoofd kunnen helpen bieden. Ethische problemen bijvoorbeeld. Maar ook elkaar ontmoeten in geza* menlijke erediensten, zodat we elkaar in de praktijk van het geloofsleven leren kennen. Dat hoeft helemaal niet tot vermen ging van godsdienst te leiden. Je kunt samen bidden zonder je religieuze eigenheid te verliezen. Neem het voorbeeld van Assisië, waar godsdienstige leiders op initiatief van de paus bijeenkwa men voor gebed." MAANDAG 25 OKTOBER 1993 Amsterdam (anp) - Het nood lijdende en in surséance van betaling verkerende United Bus, met in Nederland bijna duizend werknemers, wordt waarschijnlijk opgesplitst. Voor Daf Bus in Eindhoven heb ben zich enkele gegadigden ge meld waarmee thans wordt on derhandeld. Daarbij is behoud van 126 van de 160 arbeids plaatsen waarschijnlijk. Dit heeft bestuurder J. Kirkels van de Industriebond FNV gisteren desgevraagd meegedeeld. „Verder wordt getracht voor Daf Bus aansluiting te vinden bij Daf Trucks. Dat is in beider belang", aldus Kirkels. De ontvlechting van Daf Bus maakt deel uit van een overlevingsplan waaraan bonden, ondernemingsraad en directie koortsachtig werken. Voor Bova in Valkenswaard met 480 werknemers heeft zich vol gens United Bus-directeur Nientker eveneens een koper aangediend. Ook daarmee zal de komende dagen worden onder handeld. De derde Nederlandse onderneming van United Bus, Den Oudsten in Woerden (350 werknemers), is nog niet door derden benaderd. Dit is wel het geval met de bedrijven in Enge land (480 man) en Denemarken (350 man) waarvoor volgens Nientker buitenlandse belang stelling bestaat. Nientker heeft zaterdag met be windvoerder mr. H.I. Prinsen oriënterend overleg gevoerd. Van essentiëel belang is dat de banken snel met een boedelkre diet over de brug komen. Zou dit niet worden verstrekt dan komt een faillissement van het con cern snel dichterbij. Volgens Kirkels zijn de acties van het personeel, waarover vrij dag werd gedacht, van de baan. Vanochtend zal het personeel door de vakbonden en onderne mingsraad van de nieuwe ont wikkelingen op de hoogte wor den gebracht. De bonden zullen niet oproepen tot acties, aldus de FNV-bestuurder. Bewindvoerder Prinsen kon gis teravond weinig meedelen over de besprekingen die in het week einde tussen allerlei partijen zijn gevoerd. „Daarvoor is de zaak nog te jong. Een boedelkrediet is er nog niet. Daarover ga ik maandag met de banken pra ten", aldus Prinsen. Die banken zijn de Rabobank, de Nationale Investeringsbank en ABN Amro. Met deze banken is vorige week ook al onderhandeld over de financiering van een her structurering. Dit overleg mis lukte, waarna United Bus ge dwongen was uitstel van beta ling aan te vragen. Maastricht (anp) - Grote Nederlandse transportonderne mingen met vestigingen buiten ons land, dreigen een groot deel van hun activiteiten naar het buitenland te verplaatsen. Dat zei voorzitter F. Feij van Transport en Logistiek Nederland (TLN) zaterdag tijdens een congres van zijn organisatie in Maastricht. Volgens Feij bestaat bij Neder landse bedrijven met vestigingen in andere landen een tendens het internationaal vervoer over te brengen naar de buitenlandse dochteronderneming. Volgens een woordvoerster van TLN gaat het daarbij hooguit om vijftig van de in totaal zevenduizend bedrijven in de sector. Ook is nog niet duidelijk of daadwerke lijk sprake is van een trend. Maar als deze grote internatio naal opererende bedrijven van de Nederlandse markt verdwij nen, verliest Nederland een be langrijk deel van de vervoers stroom. De totale transportkosten zijn in Nederland mede onder invloed van de harde gulden hoger dan in de ons omringende landen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De uitspraak van premier Lubbers dat de so ciale partners niet voldoende oog hebben voor de ernst van de economische situatie heeft bij hen kwaad bloed gezet. Werkgevers- en werknemers organisaties vinden dat Lub bers de plank volledig mis slaat. Lubbers deed zijn uitspraak af gelopen weekend in een inter view met het Parool. Hij her haalt daarin het dreigement van een looningreep als de lonen vol gend jaar stijgen. Voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorganisatie VNO be nadrukt dat hij er al tweeënhalf jaar lang op wijst dat het econo misch bergafwaarts gaat. „Wat dat betreft, heeft de uitspraak van Lubbers mij zeer verbaasd". Voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV noemt de opmerking van Lubbers 'onbe grijpelijk'. Hij meent dat de vak beweging wel degelijk construc tief zoekt naar mogelijkheden om uit de malaise te komen, onder andere door haar inzet voor meer werkgelegenheid. Hierdoor dreigen volgens Feij permanente voordelen voor bui tenlandse vervoersondernemin gen. Zeker nu vervoerders pas vanaf 1998 in alle EG-landen binnenlands vervoer mogen ver zorgen. Volgens Feij zijn met name de vervoersmarkten in Duitsland en Frankrijk voor Ne derlandse bedrijven uitermate aantrekkelijk. Het grootste verschil in kostprijs wordt veroorzaakt door de loon- en verblijfskosten. Die zijn in Nederland 15 a 20 procent hoger dan in Duitsland, Frankrijk en België. De hoge bruto loonkosten en de hoge dieselaccijns leiden tot een daling van de rentabiliteit in het wegvervoer. De opbrengsten van de sector staan, ondanks een grotere vraag naar vervoer, bo vendien onder druk van de ver scherpte concurrentie, de reces sie en de liberalisatie. Voor het internationale vervoer wordt voor dit jaar zelfs een negatief rendement verwacht van 2,1 procent. Het wegvervoer voelt er niets voor zich bij de komende cao- onderhandelingen aan de nullijn te houden. Minister Kok van Financiën zegde de sector volle dige compensatie toe van de voorgenomen verhoging van de dieselaccijns als de lonen voor 1994 niet worden verhoogd. Maar Feij verwerpt die voor waarden. Hij vindt, evenals Kok, een loonsverhoging een slechte zaak, maar hij wijst erop dat in een vrij land de cao voorname lijk een zaak is van afspraken tussen de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. De opmerking van Kok dat de loonsverhoging van 4,75 procent voor dit jaar bewijst dat de sec tor geen steunmaatregelen nodig heeft, wijst Feij van de hand. Volgens de TLN-voorzitter pro beert Kok op een onzuivere wij ze de hoge cao voor 1993 alleen in de schoenen van de transport sector te schuiven. Volgens Feij is die cao voor een deel tot stand gekomen door verkeerde infor matie van de overheid. Het gaat wat hem betreft overigens om een eenmalige forse loonsverho ging. FOTO ANP Deelnemers aan de demonstratie Jongeren tegen racismezaterdag in Rotterdam. Rotterdam (anp) - Rechts radicalen heb ben in de nacht van zaterdag op zondag op verscheidene plaatsen in de Rotter damse wijken Centrum, Tarwewijk en Kralingen-West racistische leuzen en symbolen op muren gekalkt. In Over- schie spoten de nog onbekende daders bovendien hakenkruizen op een oorlogs monument. Een woordvoerder van de Rotterdamse poli tie vindt het nog te voorbarig om de beklad dingen rechtstreeks in verband te brengen met de samenscholing van rechts-radicale jongeren zaterdagmiddag. De politie hield zaterdagmiddag bij station Blaak 19 ex treem-rechtse jongeren aan, onder wie vier minderjarigen, wegens openlijk racisme. De jongeren hadden kort daarvoor massaal de Hitler-groet gebracht, discriminerende leu zen geroepen en racistisch materiaal ver spreid in de Rotterdamse binnenstad. Deze zogenoemde ultra's maakten deel uit van een groep van ongeveer zestig jongeren die uit het hele land naar Rotterdam waren gekomen om daar een manifestatie van 'Jon geren tegen racisme' te verstoren. Die pro testbijeenkomst trok ongeveer driehonderd anti-racistische jongeren. De politie had vooraf al signalen over de komst van de extreem-rechtse jongeren. Tot een confrontatie tussen de twee groepen is het, mede door de aanhoudingen, niet geko- ZOALS WATER altijd naar het laagste punt stroomt, zo streeft de georganiseerde misdaad naar toegang tot de macht. Verbazing wekkend is het daarom niet wat de Amsterdamse hoofdcommis saris Nordholt te melden had over infiltratiepogingen van maffiosi in de politiek, de politie en het justitiële apparaat. Wel de manier waarop en het moment. Nordholt hield zijn beschuldigingen vaag. Noch man noch paard werden genoemd. Geen wonder dat een aantal politieke voorlie den daarover valt en terecht. Zonder spoor van bewijs wordt elke partij, op welk niveau dan ook en zelfs het gehele politieke bedrijf verdacht gemaakt. Daarvoor is geen aanleiding. Intussen is immers uit mededelingen van anderen duidelijk geworden dat het om een enkel incidenteel geval gaat. Hiermee wordt de ernst van de zaak niet minder. Zeker niet als men beseft dat de georganiseerde misdaad Nederland pas onlangs ontdekt heeft. Maatregelen om corruptie te voorkomen, deugdelijke controle en strenge straffen voor ambtsdragers die over de schreef gaan, zijn geboden. De motieven van Nordholt zijn ongetwijfeld zuiver. Hij is vast en zeker bezorgd over de rol die maffia-achtige organisaties zich in onze samenleving trachten te verwerven of zelfs al verworven hebben. Het tijdstip waarop hij zijn beschuldigingen geuit heeft, wekt echter enige twijfel aan zijn goede bedoelingen. Minister Hirsch Ballin van Justitie heeft een paar dagen eerder het nieuws gehaald met zijn waarschuwingen tegen de georgani seerde misdaad. De minister deed dat niet zo maar. Hij wil de maffia aanpakken en daar heeft hij in deze tijd van te weinig geld de publieke opinie voor nodig. De Amsterdamse hoofdcommissaris deed vervolgens een extra duit in het zakje. Twee verklaringen zijn daarvoor mogelijk: hij kon het of niet zetten dat de minister hem zijn nieuwtje afsnoepte en dan laat Nordholt zich kennen als een ijdele flapuit die met een oud incident de aandacht wil trekken of hij achtte de tijd en het klimaat rijp om met wat extra slecht nieuws de oogsttijd in te luiden. Beide mogelijkheden zijn nauwelijks positief. Daarom moeten er eerst meer en hardere feiten op tafel komen, voor we in paniek besluiten tot een groot en kostbaar offensief tegen de georgani seerde misdaad. Commissarissen zijn net gewone managers en willen dus als elke leidinggevende altijd meer geld en meer mensen. Die mogen ze pas krijgen als ze kunnen bewijzen dat de dijken op doorbreken staan. Den Haag - De oproep van de kersverse GroenLinks-lijst- trekker Rabbae zaterdag aan zijn collega-lijsttrekkers om gezamenlijk stelling te nemen tegen de Centrum Democra ten lijkt kansloos. De WD ziet niets in een geza menlijke aanpak en wil de CD op haar eigen manier bestrijden 'met de kracht van argumenten'. Het CDA, PvdA en D66 aarze len. De PvdA vindt andere acties tegen de CD belangrijker. Het CDA aarzelt omdat het beeld kan ontstaan van 'allen tegen een', waardoor een tegengesteld effect kan ontstaan. (ADVERTENTIE) OPEL ONDERHOUDSTARIEVEN Opelbezitters en -bezitsters kunnen bij de Opel dealer rerechr voor Beraalbaar Berer onderhoud. Dar is geen loze kreet, kijk maar in de tabel. Met vaste bedragen inclusief onderdelen en smeermiddelen, voor door Opel voorgeschreven onderhoudsbeurten. Die bedragen zijn inclusief een APK-keuring a f82.75 en exclusief f 8.90 afmeldkosren. Maak nu bij ons een afspraak voor een onderhoudsbeurt met of zonder APK. Of alleen voor de APK! Model Corsa Kadett "E" Astra Ascona Vectra Omega (bedragen in guldens incL 17,5 btw) km-scand km-stand 15.000/45,000/etc 30.000/60.000/etc. 1.0/1.2/1.3 E3ieo 1,4» I,4ien 1.6i l.6s 1 6»/1.8i/1 8s l.Ssen 2.0i 277,- 273.- 315,- 280,- 270,- 284.- 354,- 426,- 460,- 365.- 413,- 435,- Extra werkzaamheden worden slechts na overleg met u verrichten worden aftonderlijk berekend. Voor niet genoemde motortypes gelden andere aanbiedtngsprijzen. Uw Opel dealer informeert u graag. DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETER OPEL-©- Door Koos Tuitjer New York - Bijgeloof wordt in de theaterwereld nog altijd serieus geno men. Je moet vooral nooit te vroeg juichen. Maar vier uitverkochte avondvoorstellin gen en twee dito matiné's verleiden thea terproducent Joop van den Ende toch tot enige onvoorzichtigheid op dat punt. „Ja", zegt hij, „we kunnen toch spreken van een succesvolle start van 'Cyrano, de musical' op Broadway New York." De door hem gevreesde New York Times zal pas na 19 november, de dag van de officiële première van zich laten horen. 'Als de Times de voorstelling afkraakt, dan kan ik in New York wel inpakken', be weerde van den Ende tot nu toe. Inmiddels droomt hij op dat punt hardop: „Wie weet overleven we ook nog een eventuele slechte kritiek. De mensen die de voorstelling tot nu toe zagen, reageerden enthousiast. Als dat zo blijft, dan spreekt dat enthousiasme zichzelf wel door. Nu al merk je, dat het publiek het thuisfront bij de voorstelling wil betrekken. Na afloop van de voorstel lingen lopen de mensen naar de kassa om kaartjes voor anderen te kopen." Dat enthousiasme bleek zaterdagavond overduidelijk in het Neil Simon Theatre in de 52e Straat. 'Great', verzuchtte een ouder echtpaar als uit één mond bij het opstaan na afloop van de show. Aan bijval had het de hele avond allerminst ontbro ken. Nagenoeg alle grote nummers werden massaal met een open doekje beloond. De Bill van Dijk speelt Cyrano. mensen - 1700 man in de zaal - hadden het beslist naar hun zin bij Cyrano. Daar was ook alle reden toe. De Broadway Cyrano is een straffere versie gebleken ten opzichte van de Hollandse. Veel effecten zijn extra aangezet. Nogal wat arrange menten werden herschreven. Om kort te gaan: op een paukenslag meer is niet gekeken. Cyrano dendert nu de zaal in. De Nederlandse hoofdrolspeler Bill van Dijk speelt de sterren van de New Yorkse hemel. Zijn enthousiasme straalt van de voorstelling af. Zijn twee voornaamste te genspelers in de rollen van Roxane en Christian, geven hem goed partij. „Maar de voorstelling behoeft nog de nodi ge verdieping", meent regisseur Eddy Hab- bema. Zaterdagnacht is hij voor het eerst sinds twee maanden weer terug gevlogen naar zijn gezin in Nederland. Maar vanaf woensdag wordt de presentatie door hem weer duchtig bijgeslepen. New York ziet het aan. Hartje Broadway, op Times Square, hangt een billboard om de voorstelling op straatniveau aan te kondigen. Stadsbussen schieten met een Cyrano-reclame door het New Yorkse ver keer. Op de avond van de première kan ook heel tv-kijkend New York weten wat er komen gaat. Op het première-kanaal wordt twee uur zendtijd aan Cyrano be steed. Vóór de voorstelling en na afloop zijn er live reportages. Tussendoor worden allerlei items rond de voorstelling belicht. Theaterproducent van den Ende is er on dermeer met een helikopter voor boven New York rond gevlogen. Een uur uitzen ding komt voor zijn rekening. Het kanaal bood na een eerste kritische verkenning van wat er binnen gehaald werd, een tweede uur uitzending gratis aan. Al pra tend kreeg men de indruk dat het item Cyrano in ieder geval heel goed te verko pen zou zijn aan adverteerders. Gewonden in grenshospitium Amsterdam - In het Grenshospitium in Amsterdam is gisteren een vreemdelingenbewaarder ernstig gewond geraakt bij een vechtpartij met vijf asielzoekers. De man is met gebroken ribben en schade aan zijn longen opgenomen in het Academisch Medisch Centrum in de hoofdstad. De vechtpartij ontstond na afloop van het sporten. Vijf asielzoe kers belaagden toen een collega van de bewaarder die even later ernstig gewond raakte. In de vechtpartij die daar op volgde raakten drie bewaarders en zeven asielzoekers verwikkeld. De Amsterdamse politie en een vijftien man sterk peloton van de landelijke bijzondere bijstandseenheid van het Gevangeniswe zen kwamen er aan te pas om een einde te maken aan de vechtpartij waarbij naast de bewaarder nog andere (licht)ge- wonden vielen. Havermans legt VNG-voorzitterschap neer Den Haag - Voorzitter A. Havermans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) treedt juni komend jaar terug. Tijdens de algemene ledenvergadering van de VNG noemde hij als reden de toenemende werkdruk die het burgemeesterschap van Den Haag met zich meebrengt. Dat heeft de VNG zaterdag bekendgemaakt. Havermans noemde met name de werkzaamheden verbonden aan nieuwe functies van voorzitter van het Stadsgewest Haag landen en korpsbeheerder van het regionale politiekorps. Hij is bij aftreden in juni 1994 precies zeven jaar voorzitter van de VNG geweest. Officieel had hij daarna nog één jaar bij de VNG te gaan. Wie Havermans zal opvolgen is nog niet bekend. Spelende jongen gedood door verhanging Alkmaar - Een 13-jarige jongen uit Alkmaar is zaterdag door verhanging om het leven gekomen. De jongen is volgens de politie tijdens zijn spel per ongeluk met zijn hoofd in een lus van een touw terechtgekomen. Het slachtoffer werd aangetroffen aan een touw in een boom langs de Rekerdijk in Alkmaar. Het touw hing daar al weken. Kinderen gebruikten het om zich over een sloot te slingeren. De jongen was alleen toen het ongeval gebeurde. De politie vermoedt dat hij in de boom is geklommen en is gevallen. Daarbij moet hij met zijn hals in de lus van het touw zijn geraakt. Bedrijven zien grote toekomst in Cuba Amsterdam - Er liggen grote kansen voor ondernemend Neder land in Cuba. Dat leidt de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, R. de Vilder, onder meer af uit een uit een gesprek van twee uur dat hij met de Cubaanse leider Fidel Castro voerde. De Vilder leidde een Nederlandse handelsmissie die zaterdag terugkeerde in ons land. Hotelketen Golden Tulip Internationaal gaat samen met de Cubaanse organisatie voor toerisme, Cubanacan, de komende jaren een aantal nieuwe hotels in Havanna opzetten, zo deelde directeur Th. Bas van Gulden Tulip, lid van de handelsmissie, mee. Daarmee is zeker een investering van 100 miljoen gulden gemoeid. De uitwerking van andere initiatieven hangt nog af van de financiering. Cuba wil met Nederland een 'bescher mingsovereenkomst' sluiten om de aarzeling bij investeerders weg te nemen, aldus De Vilder. Molotov-cocktails legen muur moskee Eindhoven - Twee jongens op een bromfiets hebben zater dagnacht twee molotov-cocktails tegen de Fatih-moskee in Eindhoven gegooid. Een van de flessen ontplofte en veroorzaak te een paar zwarte plekken op de muur. De politie heeft geen aanwijzingen waarom de flessen met brandbare vloeistof met lappen erin tegen de moskee zijn gegooid. Zij nam de zaak hoog op en stelde een technisch onderzoek in. In de loop van zaterdag is een buurtonderzoek gehouden. Daarbij meldden zich enige getuigen die twee jongens op een bromfiets hadden gezien. Choreografieprijs voor Kilian Den Haag - De choreografieprijs van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecteuren (VSCD) is dit jaar voor Jiri Kilian en zijn 'Whereabouts unknown', uitgevoerd door het Nederlands Danstheater. Dat is gisteren in Den Haag bekend gemaakt. De zilveren theaterdansprijs ging naar Tim Persent, lid van de Rotterdamse Dansgroep. De gouden theaterdansprijs was voor Rachel Beaujean van Het Nationale Ballet. Omdat zij de enige genomineerde was, betekende haar uitverkiezing echter al lang geen verrassing meer. Grote belangstelling Kinderboekenweek Amsterdam - Aan de Kinderboekenweek die zaterdag werd afgesloten, hebben meer kinderen dan ooit deelgenomen. Dat blijkt uit peilingen bij manifestaties tijdens de Kinderboeken week en uit een telefonische enquête bij 16 boekwinkels verspreid over Nederland. Uit de winkelenquête blijkt dat de omzet van kinderboeken tijdens de Kinderboekenweek met 11 procent is gestegen ten opzichte van die van vorig jaar. Jonge lezers toonden veel interesse voor het boek 'Nachtverhaal' van Paul Biegel en 'Kikker in de kou' van Max Velthuijs, winnaars van respectieve lijk de Gouden Griffel en het Gouden Penseel. Van onze verslaggever Etten-Leur - De WD-Tweede-Kamerleden F. Bolkestein en J. te Veldhuis zullen deze week, tijdens de behandeling van de begroting, Milieuminister H. Alders het vuur na aan de schenen leggen, In de ogen van de twee moet Alders zijn verantwoordelijkheid kennen, inzien dat zijn beleid van de afgelopen jaren grotendeels mislukt is. Hij kan dus beter vertrekken, vindt de WD. J. te Veldhuis maakte dat zater dagavond duidelijk op een pers bijeenkomst in Etten-Leur tij dens de viering van het 20-jarig jubileum van de plaatselijke af deling van de WD. Te Veldhuis deed hier uit de doeken waarom hij komende week samen met fractievoorzitter Bolkestein de aanval opent op Alders. „Het beleid moet om, het minis terie van VROM moet drastisch afslanken, de plannen moeten uitvoerbaar, controleerbaar en betaalbaar zijn. De burger moet weten wat er met z'n dure gul den gebeurt." „De ene studie ligt nog voor m'n neus, of er komt alweer een ander rapport, een nota, een no titie of een brief overheen. Ik hou het niet meer bij. Velen schorten het overleg met hem op omdat ze het niet meer zien zitten. En het ergste is nog dat er op dit moment zoveel regeltjes zijn, dat de burger het ook alle maal niet meer weet. We zijn in een verschrikkelijk gevaarlijke situatie aanbeland." Het WD-Kamerlid was het ook eens met WD-Europarlementa- riër J. Larive die zei (en dat een week geleden voor het Europese parlement ook al betoogde) dat Nederland er op dit moment niet goed aan doet om de ene milieu heffing op de andere te stapelen. „We zijn echt verkeerd bezig nu. We zitten immers middenin een recessie. We verliezen daarmee niet alleen het draagvlak van onze burgers, maar ook onze concurrentiepositie", zei Larive zaterdag in Etten-Leur. Ze vond dat met name Neder land, Duitsland en Denemarken een voorbeeldfunctie vervullen vooral voor wat betreft de ge scheiden afvalinzameling, maar met betrekking tot de lucht- en watervervuiling lopen de drie echt te hard op dit moment. Als we deze problemen in ons eentje willen aanpakken, prijzen we ons uit de markt. En dat is funest voor de werkgelegen heid", aldus Larive.

de Stem | 1993 | | pagina 3