A C kluts kwijt in Tilburg Ajax vindt laat gat in Feyenoord-wal 6 Het was een reflex en geen afreageren' Q DE STEM Honger Fondriest niet te stillen VI gredanaars vallen ver terug tijdens derby met Willem II Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 B - Ajax wil nog een Nigeriaan Roda slaat )od Ajax op Babangida af Alleen Litmanen trefzeker voor Amsterdammers: 2-2 Lokhoff verbaasd over rode kaart 'n Questie van Garantie SB8 i 25 OKTOBER 1993 A8 Andries Knevel presen- Iteert 'Het elfde uur' (Neder- land 2, 22.58 uur). foto dijkstra lorlog (twee maal). De laatste ldacht aan het internationale eenheden'. leijn vermoord had. Maarten dat hij pardoes op een auto br zijn neus een inrit opreed, fens te bevatten: een ik, een mij I overeenkomst: ze zijn schizo- ensverhalen heeft programma- fccumentaire 'Stemmen en Wa- lien in de NCRV-reeks 'Doku- Elm uit 1988. Regie: Lindsay lorse, Richard Thomas en Ellen "erkgenootschap Church Cham- nodox tekeer bij het uitdragen Itv-predikant overlijdt, volgt de fm op. Hij huurt rockzangeres leid te winnen. 20 u. Ad Fundum. 20 u. The Firm. 20 u. In the line of fire. KNOKKE - Beverly Sereens 20 u. Jurassic Park. 20 u. The firm. 20 u. Ad Fundum. 20 u. The fugitive. - Scharpoord 20.30 u. Fried green tomatoes. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Geurklier; 6. vleugelspits; 10. cederen; 11. rooien; 12. bochtaanwijzer; 14. ringlijn; 15. entree; 16. alleenhandel; 18. schiergans; 20. dressing. Vertikaal: 1. Servicebureau; 2. arbeids conflict; 3. bellenbaan; 5. lager; 7. persweeën; 8. toonzetters; 9. beërven; 13. tolgebied; 17. herder; 19. Ans. DE VERSCHILLEN >|ue qjaisueA uj uea snau '|ajej do |oj daisuefl una uba |as6uan 'sjtpaj |oj 'lajsjoq lan onze verslaggever Rob van Deursen ilburg - Er werd wat lacherig over gedaan na afloop an NAC-Heerenveen. Trainer Ron Spelbos wilde er in eder geval niet aan. De stelling dat zijn ploeg na een .uistekende prestatie - en dat was de 6-0 tegen de "hezen - wel eens ver zou kunnen terugvallen, verwees le Veenendaler naar het rijk der fabelen. Sport MAANDAG 25 OKTOBER 1993 DEEL isteren, na Willem II-NAC in Blburg, een wedstrijd, die door Tilburgers met 2-0 werd ge ronnen, moest Spelbos op zijn ihreden terugkeren. NAC bleek neens volledig de kluts kwijt. Ja, NAC gaat kennelijk vliegen ils het goed draait in het team. [e goed moet ik misschien zelfs >n. Hier in Tilburg hebben le" heren weinig professioneel |espeeld," erkende de NAC-oe- enmeester met pijn in het hart. liet de 2-0-nederlaag kon hij nog enigszins leven, al kostte dat zeel moeite; met de gevolgen roor het treffen met Ajax van komende zaterdag nauwelijks. NAC zal het immers dan in eigen huis in ieder geval zonder Ton Lokhoff (gisteren rood in Til burg), Marco Sas (vijfde gele kaart tegen Willem II) en moge lijk ook Ton van Bremen (ver draaide knieschijf) moeten stel len. Voeg daarbij dat de blessu res Remie en Koumans nog 'spe len' en de ellende lijkt in Breda compleet. Ongenadig Spelbos las zijn selectie ongena de les. „Als het niet draait, zoals hier in Tilburg vanaf het jegin, moet je ervoor knokken. Op inzet. Maar bij NAC slaat een stroeve start om in irritaties. Op een bepaald moment dacht ik zelfs dat het een verschrikkelijke matpartij zou worden. Veel voet bal zat er namelijk niet in," mopperde een wat aangeslagen Spelbos. Dat Willem II NAC uit het lood sloeg, dat weigerde Spelbos toe te geven. Al was het natuurlijk wel zo. De Tilburgers hanteer den vanaf het beginsignaal de hoge bal van defensie tot aanval om NAC's spelmaker Lokhoff zo veel mogelijk te ontregelen en zo ver mogelijk van de bal vandaan te houden. Dat lukte uitstekend. Voor lief Het feit dat het duel daardoor niet om aan te zien was, namen de Tilburgers daarbij voor lief. Gniffelend zagen zij immers dat Lokhoff meer en meer het spoor bijster raakte. De Bredase 'tien' ging veel in discussie met arbiter Mario van der Ende, bij NAC toch al niet bekend als 'be vriende' scheidsrechter. Het lan- ge-halen-gauw-thuis-voetbal van Willem II legde ook secuur Lokhoffs mindere punt bloot. De Prinsenbeker kan als het bij NAC draait uitgroeien tot abso lute hoogte, maar zodra het van geen kanten loopt bij de Breda- naars, is hij niet de man om het elftal door de moeilijke tijden heen te slepen. Dat is echter een bekend gege ven rond NAC. Erger werd de ci. - -'v.-, Ton Lokhoff verlaat met gebogen hoofd het veld, nadat de NAC-spelmaker voor de eerste maal in zijn carrière een rode kaart heeft ontvangen. rode kaart ervaren, die Lokhoff in de 42 e minuut van de derby van arbiter Van der Ende kreeg voorgeschoteld. Wat gebeurde er? Lokhoff werd aan de zijlijn hard opgevangen door zijn di recte bewaker Feskens, bij het opkrabbelen moest Lokhoff over Marc van Hintum heen en toen maakte de NAC-aanyoerder vol gens Van der Ende een trappen de beweging richting diezelfde Van Himtum. Rood dus. Zonder pardon. „Ik heb het niet gezien," stelde Ron Spelbos. Na het bekijken van de beelden van Studio Sport neigde Spelbos naar 'een te zwa re straf'. „Op TV viel er ook weinig van waar te nemen. Wel was het heel amateuristisch van Lokhoff. Ik verwijt hem dat ook. Dat mag een geroutineerde vent als hij is, nooit overkomen. Maar ja, als het niet'gaat zoals de mannen zich vooraf hebben voorgesteld, dan raken ze geïrri teerd, zo bleek vanmiddag weer. Dat zal er toch uit moeten. We voetballen nog steeds met te veel horten en stoten." Breekpunt Het wegzenden van Lokhoff be tekende het breekpunt van Wil lem II-NAC. Vooral omdat de Bredanaars er niet meer in slaagden met tien man orde op zaken te stellen. Daarvoor was het nog een beetje spannend; erna was het niet veel waard. De Tilburgers sponnen garen bij NAC zonder Lokhoff. Ook al omdat ze toen al met 2-0 voor stonden. In de 20e minuut zorgde Mare van Himtum na een misverstand tussen NAC-verdediger Marco Sas en goalie John Karelse voor I-0 en 20 minuten later voor 2-0 via een strafschop, veroorzaakt door diezelfde Sas, die Willem II-talent Yassine Abdellaoui pootje lapte binnen de beruchte lijnen. Voor Ron Spelbos was toen de wedstrijd reeds lang afgelopen. „Twintig minuten duurde dit duel voor mij. De rest wil ik snel vergeten," foeterde hij nog na. De NAC-trainer had daarmee het grootste gelijk van de we- foto de stem/ben steffen reld. Ook volgens Willem II-trai- ner Jan Reker. „De spanning van zo'n derby beheerste het geheel. Van beide kanten." En Spelbos tot slot: „Het blijken toch men sen te zijn, die fouten maken. Heel normaal, al zou ik soms wel eens op wat knopjes willen kun nen drukken WILLEM II-NAC 2-0 (2-0) - 20. Van Hintum 1-0, 40 Van Hintum 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Van der Ende. Toeschouwers: 13.000. Rode kaart: Lokhoff (NAC). Gele kaarten: Van Hintum, Van Gastel, Smits (allen Willem II), Sas (NAC). WILLEM II: Jansen, Meijs, Bogers, Dave Smits, Hofstede (30. Van Gas tel), Feskens, Stewart, Van Hintum, Van Arum, Van Geel, Abdellaoui. NAC: Karelse, Van Bremen (21. Mi chel Smits), Brood, Sas, Wilnis, Gesthuizen, Lokhoff, Zondervan, Brusselers (69. Lieftink), Van Hooij- donk, Lammers. Amsterdam - Ajax heeft de zeventienjarige Nigeriaanse jeugdspeler Kanu een drie jarig contract aangeboden. Kanu, inzetbaar als mid denvelder en aanvaller, was de afgelopen drie weken op proef bij Ajax. De Amsterdamse club moet de transfer nog in Nigeria afronden, maar wacht eerst op een werkvergunning van Sociale Zaken. „Kanu is een bovenmodaal talent. Dat moet de doorslag geven," aldus Ajax-coach Louis van Gaal. Drie maanden na de komst van aanvaller Finidi George legde de clubleiding zondag Nwanko Kanu vast. De boomlange en broodmagere Nigeriaan trok bij het WK voor junioren voor de eerste keer de aandacht van de Amsterdamse scouts. Kanu speelde de afgelopen jaren in de Nigeriaanse competi tie bij Iwanyanwu uit Ower- rie. Eindhoven - Afgelopen zomer vond Ajax de prijs van ruim tweeëneenhalf miljoen gulden voor Tijjani Babangida te hoog. Nu de kleine Nigeriaan ook in de eredivisie een sensatie blijkt, stellen de Amsterdammers als nog pogingen in het werk Ba- banpda in te lijven. Vorige week tijdens de Europa- Cup-wedstrijd tussen Ajax en Besiktas werd Roda-bestuurslid Nol Hendriks, verantwoordelijk voor het aan- en verkoopbeleid, door afgevaardigden van Ajax benaderd met een vorstelijk aan bod voor Babangida. De Amster dammers zijn bereid Finidi Ge orge, de landgenoot van Baban gida en eveneens rechterspits, te ruilen en een bedrag van meer dan zes nullen bij te betalen. Hendriks wimpelde een dergelij ke deal echter af. Door Henk Mees Amsterdam - De late gelijk maker van Ajax tegen Feye- noord kreeg gisteren zo hier en daar het predikaat gerech tigheid. „Gerechtigheid? Een heel klein beetje gerechtig heid dan maar. Echte gerech tigheid was pas geschied wanneer wij even royaal had den gewonnen als we de wed strijd gedomineerd hebben," typeerde Ajax-coach Louis van Gaal gistermiddag de verhoudingen in de nationale voetbaltopper; 2-2. Over het eerste competitie-ver- liespunt van Feyenoord durfde niemand in het Rotterdamse kamp te zeuren. De Portugese klaagliedjes hadden de afgelo pen dagen lang genoeg na mogen klinken. In het Olympisch Sta dion (vol met 41.395 toeschou wers) etaleerden de martelaren van Oporto zich voornamelijk als metselaars die handen en voeten te kort kwamen om tel kens weer gaatjes te dichten in de muur. Twee keer keer vond Jari Litma nen voor Ajax een opening in de Rotterdamse wal. Genoeg voor één punt, maar de gelijkmaker in 87e minuut bracht slechts op luchting teweeg bij de thuisclub. Voldoening bood het gelijke spel Ajax geenszins. Het eerste winstpunt in vijf ont moetingen met Ajax onder zijn leiding kon ook Feyenoord- coach Wim van Hanegem maar matig tevreden stemmen. „Als voetballiefhebber heb ik echt niet kunnen genieten, maar een andere keuze was er niet. Dit was voor één keer," vergoelijkte Van Hanegem het ultra-defen sieve spel van de Feyenoord, dat zonder de geschorste Taument en de geblesseerde Kiprich voor een ring met acht verdedigend ingestelde spelers had gekozen. Traditiegetrouw lopen duels tus sen Ajax en Feyenoord al uit op een botsing van Amsterdams Litmanen (10) verslaat Feyenoord-doelman De Goey en zorgt daarmee voor 2-2; rechts Feyenoorder John Metgod. idealisme en Rotterdams realis me. Zelden was de uitkomst zo wrang voor Ajax, zo fortuinlijk voor Feyenoord. „Maar doordat we nog gelijk hebben gespeeld, blijft Feyenoord op drie punten binnen ons bereik. Bij een ach terstand van vijf punten had de competitie wel eens beslist kun nen zijn. Want wij hebben niet de ploeg die nog een serie kan neerzetten, waarin vijf punten zomaar goed worden gemaakt, en Feyenoord is er bij zo'n voor sprong de ploeg niet naar nog in te storten," analyseerde Van Gaal de nieuwe situatie. Vorig seizoen haalde Feyenoord ondanks harde afstraffingen (0-3 en 5-2) met vier punten voor sprong op Ajax de finish. Nu blijft Ajax volgen in de race naar de titel en slikte het zijn vierde verliespunt als een bedrijfsonge val. Niettemin toonde Ajax op nieuw de kwetsbaarheid achter in. FC Twente buitte de fouten vorige week al uit (2-1), Besiktas legde het gebrekkige verdedigen afgelopen woensdag bloot in het Europa-Cup-toernooi voor be kerwinnaars. Gisteren profiteer de Feyenoord ervan in een fase dat het nog durfde uit te breken. foto anp Binnen achttien minuten nam de Rotterdamse ploeg zodoende een 0-2-voorsprong. Eerst strafte Arnold Scholten, een van de sterkste Feyenoorders, het ge talm af van Ajax, ingeleid door balverlies van Finidi. Vervolgens sloeg Harvey Esajas toe, nadat doelman Van der Sar verrast door een windvlaag, de situatie verkeerd had getaxeerd. De treffer van Esajas was zijn enige wapenfeit van betekenis in zijn eerste officiële duel voor Feyenoord. De negentienjarige debutant, eigenlijk een linksbe nige centrumverdediger, haalde Van onze verslaggever Ad Pertijs Tilburg - „Daar ben je dan 33 jaar voor geworden," ver zuchtte NAC-aanvoerder Ton Lokhoff nadat hij kort voor de pauze door scheids rechter Mario van der Ende van het veld was gestuurd, waardoor hij (evenals Sas) volgende week NAC-Ajax mist. „Ik dacht dat ik geel zou krij gen, het werd rood. De eerste uit mijn carrière," zei de Prin senbeker. Volgens zijn lezing paste de kleur van de kaart niet helemaal bij de aard van het vergrijp. „Geert Brusselers speelde me de bal aan en ik voelde dat Feskens in mijn rug zat. Hij duwde me omver en van de andere kant kwam ook Van Hintum over me heen. In een reflex heb ik toen Van Hintum geraakt. Het was zeker geen afreageren of natrappen," ver zekerde Lokhoff. Zijn reactie had volgens hem niets te maken met de irritatie, die bij NAC was ontstaan na de 2-0-achterstand. Lokhoff: „Ook daarvoor liep het niet. Vanaf het begin ontbrak het bij ons aan scherpte in de duels en ook van de organisatie klopte wei nig." De aanvoerder wilde geen ver band leggen tussen het gebrek aan scherpte en het naderende duel met Ajax. „Ajax leeft enorm bij de mensen, maar ge loof me dat wij tot vandaag met slechts een wedstrijd bezig zijn 'geweest, die tegen Willem II. Ook onbewust hebben we ons •daarom zeker niet gespaard." Dat hij vanwege de rode kaart NAC-Ajax mist, besefte Lok hoff pas toen hij het veld al afgestapt was. „Natuurlijk baal ik daarvan, maar ik vind het het rotst voor de andere jongens, die vandaag met tien man ver der moesten." Wie wel direct besefte dat hij NAC-Ajax kon vergeten, was Marco Sas, die in de 35e minuut zijn vijfde geel kaart van de competitie kreeg na een over-, treding op'Stewart. Omdat hij ook nog eens direct betrokken was bij de twee Tilburgse tref fers, verdiende Sas het predi kaat 'schlemiel van de wed strijd'. „Dit is inderdaad een zwarte bladzijde in de loopbaan van Marco Sas," zei de Rotter damse voorstopper. Over' zijn schuld aan beide treffers: „Bij de eerste had ik de bal zo weg kunnen koppen, maar omdat John Karelse 'lossen' riep, trok ik mijn nek weer in en bukte. Blijkt dat die Van Hintum plots tussen ons in staat. Dan kun je wel zeggen dat John niet had mogen roepen, maar als verde diger mag je daar dus niet altijd blind op varen. Bij de tweede (een strafschop, red.) had ik moeten weten dat Abdellaoui de bal voor zijn linkervoet zou kappen. Ik verdedigde hem ver keerd en was te laat met tackle. Zuivere strafschop dus. Ik kwam nog goed weg dat ik geen tweede gele kaart kreeg." Ook John Karelse trok met be trekking tot de 1-0 het boete kleed aan. „Ik riep inderdaad lossen, waarop Marco zijn hoofd terugtrok. Ik had die hele Van Hintum niet zien staan." Ook Sas had geen verklaring voor de slappe instelling van het Bredase elftal. „Ajax was het zeker niet. Anders had ik die Stewart mooi laten lopen en geen geel geriskeerd." niet eens het peil van hekkeslui- ter Cambuur. Hij raakte geen bal goed en stond telkens in de lucht te staren wanneer Clarence See- dorf, zijn rechtstreekse tegen-' stander op het middenveld, weer een kans kreeg. Totdat bij hem de accu in de tweede helft leegraakte, kreeg Ajax de meeste mogelijkheden via Seedorf. De beste waren voor Van den Brom, die al in de tweede minuut de buitenkant van de paal trof en in de tweede helft met een truttig tikje de kans op een vroegere gelijkma ker liet lopen. Resoluter sprong Jari Litmanen met zijn kansen om. De topscorer van Ajax gaf zijn status als topscorer drie mi nuten na de 0-2 van Esajas al cachet met een katachtige uit haal op een voorzet van Blind. Drie minuten voor het einde bleek Litmanen ook de slagvaar digste met een kopbal na een voorzet van Finidi: 2-2. Tussendoor had Feyenoord een lange stormloop te verduren. Slechts sporadisch kon de Rot terdamse ploeg na de twee tref fers uit de openingsfase Ajax (zonder de geschorste Rijkaard) nog in verlegenheid brengen. Van Gaal moest daartoe \flel de boel reorganiseren. Met Silooy als vervanger van Kreek kreeg Blinker, de enige Feyenoord- aanvaller die aandacht vroeg, een vaste bewaker. Blind kon daardoor opschuiven naar de li beropositie, terwijl Frank de Boer vanaf links de Amsterdam se aanvallen ging stuwen. AJAX - FEYENOORD 2-2 (1-2) - 6. Scholten 0-1, 18. Esajas 0-2, 21. Litmanen 1-2, 88. Litmanen 2-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 42.000. Gele kaarten: Blind, Silooy (Ajax), De Wolf, Van Loen (Feyenoord). AJAX: Van der Sar; Blind, Frank de Boer, Van den Brom en Kreek (30. Silooy). Seedorf, Litmanen en Alflen (78. Reuser); George, Ronald de Boer en Overmars. FEYENOORD: De Goey; Refos. De Wolf, Metgod en Heus: Scholten (78. Gorré), Bosz, Witschge en Esajas; Van Loen en Blinker (80. Obiku). Barcelona (anp) - Voor Maurizio Fondriest lijkt het wielersei- zoen niet lang genoeg te duren. De wereldkampioen van 1988 bracht in het afgelopen weekeinde zijn aantal zeges dit seizoen op 25 en is daarmee de succesvolste renner van het zondag in Europa beëindigde wielerseizoen. De vroegere werknemer van Peter Post boekte zijn resultaten vooral in de eendaagse wedstrij den. Met als uitschieters over winningen in Milaan-San Remo, Waalse Pijl en Kampioenschap van Zürich. Van de elf wedstrij den om de wereldbeker finishte hij negen keer bij de eerste tien. Zaterdag was de sterkste renner van dit jaar de beste tijdens de tijdrit van Florence naar Pistoia, een van de oudste Europese wie lerkoersen. Zondag was de win naar van de wereldbeker onge naakbaar tijdens de Klimkoers van Montjuich. Hij won zowel de bergrit in lijn als de klimtijdrit op de Olympische heuvel. De honger van veelvraat Fond riest, die van februari, met een onderbreking in juli tijdens de Ronde van Frankrijk, het seizoen domineerde, is niet te stillen. Al klaagde hij vorige week na de Grote Landenprijs rond het Lac Madine over vermoeidheid. De afgelopen twee dagen was daar niets van te merken. In Toscane liet hij specialist Boardmann achter zich, in Cata- lonië Rincon en Chiappucci, ex perts in bergraces tegen het uur werk. Indurain, lang niet meer zo gedreven als Fondriest, ein digde in de eindklassering na de twee disciplines op ruim drie minuten. Fondriest heeft hij zich voorge nomen zijn seizoen volgend jaar anders in te delen. Hij mikt op de voorjaarsklassiekers en heeft het plan zowel aan de Ronde van Frankrijk als de Giro deel te nemen. „Ik heb een nieuwe uitdaging nodig. Indien manager Saronni akkoord gaat, richt ik me na de (ADVERTENTIE) Fondriest: 25e seizoenzege. foto anp lente op de Giro en de Tour, maar ik maak volgend jaar het seizoen wei korter. Dan ga ik na de wereldkampioenschappen op vakantie. Ik ben nu ook toe aan rust. Ik heb dit jaar meer dan honderd wedstrijden gefietst." Daarvan won hij 25. Bijna net zoveel als hij in de vijf jaar daarvoor op zijn naam bracht: 27. Barcelona. Klimkoers Montjuich. Rit in lijn: 1. Fondriest (Ita) 24,3 km in 45.01, 2. Rincon (Col) 0.05, 3. Chiappucci (Ita) 0.08, 4. Pinho (Por) 0.13, 5. Mejia (Col) 0.20, 6. Santos Hernandez (Spa), 27. Indurain (Spa) 2.1,8. Klimtijdrit: 1 Fondriest 8 km in 15.29, 2. Chiappucci 0.21, 3 Mejia 0.25, 4. Gotti (Ita) 0.31, 5. Pinho 0.34, 6. Rincon 0.37, 22. Indurain 1.23. Eindstand: 1. Fondriest 1.30, 2. Chiappucci 0.21, 3. Rincon 0.41, 4. Mejia 0.45, 5. Pinho 0.47, 25. Indu rain 3.41. Pistoia. Florence-Pistoia tijdrit: 1 Fondriest 33 km in 37.45, 2. Board mann (Eng) 0.38, 3. Bezault (Fra) 0.50, 4. Obree (sch) 1.20. Onze uitlaten garanderen wij 2 jaar, en banden zelfs hun gehele levensduur. Deze garantie omvat zowel onderdelen als arbeidsloon. In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORHSTR. 70. TEL. 57590

de Stem | 1993 | | pagina 11