DE STEM Ik houd niet an poespas ond voetbal' De 'zwarte' magie van Geert van der Wiel Van Dorst Chrysler ixiel met Willem II voor in Tilburg wonende NAC-spits John Lammers niets speciaals J lAarle Auto's gehad, waliteit leasen chrysler leasen b ;ds 25 jaar het beste adres ltaten GRATIS herplaatsings- aktie PEUGEOT P SEAT nl VOLKSWAGEN T Auto's Tis, combi's, stationcars rijfswagens en bussen I, financiering en (ledige garantie. Jungen 6, Schijndel. I. 04105-13853. )erby met pikant tintje voor masseur van Willem II ER 1993 X Brctic P-'85, 621- '90, acc, I dub 92, in 11653- io 4.0 "plgen, Jtohuis 14125 |v.'89, AMG ÜW St. 3remo Êtation Imod., J airco, [3534. aut., |e op- Auto- Heesch fondag 1989 Tel. OPEL Corsa Sport 13 n, 6- 87, zwart, APK tot trekh., div. extr. v 7.950,-. Tel. 01140-1 'roS OPEL Kadett 16i,~bpèè' tel APK sept. 01140-14995 94. voor de particuliere adverteerders bii de KLEINTJES! Indien de plaatsinq van uw "KLEINTJE" niet het gewenste resultaat heeft gehad bieden wij U ÉÉNMAAL een gratis herplaatsing aan (binnen 8 dgn. na plaatsing). Bel: 076-236882 Aktie tot 6 nov. 1993 Soeelhuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 DEEL HW MHBHMi ■I PEUGEOT 205 GTi, mdl'87 veel acc., nw. kent. n, I 10.950,-. Inl. 01686-45R1 SEAT Ibiza mei '86, sport uitv., i.g.st., vr.pr. 5.000 tel. 01621-21095. VW Kever '83 kl. d.blauw geh. gerestaureerd, APH Aug.'94 in org. staat pr.n.o.t.k. Tel. 01140-19865 Een KLEINTJE nu no TREFZEKERDER dan heen. 1 voor el wisselende voorraad SO jonge gebruikte auto's Ir garage, autobedrijven I snelle beslissers. Inemen gelden 's lands |cherpste prijzen. G ■an onze verslaggever Job van Deursen |reda - Het zijn spannen- Ie dagen voor John Lam- jiers. Niet alleen omdat KAC morgenmiddag de jtwedstrijd tegen Willem j op het programma heeft [taan, maar vooral omdat chtgenote Madelene voor Uitbreiding van het gezin Lammers maandag werd itgerekend. En dat boe- femt de 29-jarige goaltjes- lief - bezig aan zijn vierde leizoen in Bredase dienst - leel meer ontzag in. één kan de vader van een »n en een dochter moeiteloos Jcheiden van het ander. Ras-Til- lurger Lammers ('Met uitzonde- lag van twee jaar bij het Franse loulon heb ik altijd in Tilburg lewoond'): „Ik ben voetbalprof. Jlijn werk ligt op het veld tij- |ens de trainingen en de wed- trijden. Er bestaat een groot lerschil tussen de John Lammers linnen en buiten de lijnen. Ik pd mezelf geen gemene voet- Ballen Als ik een tikkie krijg, laat er een retour; nooit grof leweld. Thuis heel rustig, zeg par een gezinsman. Ik houd piet zo van al die poespas rond let voetbal. Ik blijf het liefst pais. Eenmaal aan het werk, ik fanatiek. Wil ik meer dan londerd procent. Soms roept Trainer Ron Spelbos wel eens dat 'i wat vdker moet lachen, maar k voel me pas gerust als we met lAC bijvoorbeeld met 2-0 of 3-0 poorstaan. Dan laat ik me wel tens gaan. Eerder niet. Echt biet." jSmds afgelopen weekeinde prijkt John Lammers op de eer- pte plaats van de topscorerslijst van de eredivisie. Tien treffers turfden de statistici voor hem dit seizoen tot nu toe. Achter Lam mers namen als die van de Aja- cied Jari Litmanen, Hofstede (Roda JC) en Vitessenaar Hans Gillhaus. Lammers ziet die op vallende notering echter louter als een 'leuke bijkomstigheid'. Voor hemzelf en voor NAC. Nuchter „Ik voel me net als anders. Ik blijf daar vrij nuchter onder. Alleen krijg ik nu wat meer publiciteit," zegt Lammers af standelijk. Onder het 'gras' kruipt dan toch een licht gevoel van onvrede uit. De Tilburger weet immers dat zijn totaal voor NAf! sinds zijn komst drie sei zoenen geleden in Breda inmid dels op 87 - inclusief de na-com petities van de eerste divisie - staat. De laatste reeks van tien dit voetbaljaar, sinds de terug keer van NAC op het hoogste voetbalniveau in Nederland, spreekt toch meer aan. „Ik hoef niet per se topscorer te worden," klinkt het oprecht. „Ik ben spits, dus ik moet scoren; daar ben ik voor ingehuurd. En dat gaat me altijd vrij gemakke lijk af. Ik maak me pas zorgen als de doelpunten uitblijven. En ik niet meer voor het elftal zou werken. Dan is het mis met John Lammers." Binnen de Betaald Voetbal Or ganisatie NAC deed het verhaal de ronde dat John Lammers en collega-spits Pierre van Hooij- donk niet goed met elkaar kon den opschieten. Dat het duo trachtte elkaar kansjes af te snoepen. Die lezing kreeg een eigen leven. Vandaar dat Ron Spelbos na zijn komst begin dit jaar in Breda als technisch ver antwoordelijke man het tweetal bij zich riep. „Hij raakte gelijk de juiste sna ren," herinnert Lammers zich nog als de dag van gisteren. „Niet dat ik het eens was met de strekking van die praatjes, maar Spelbos zette gelijk de weg voor ons twee uit. Als er bijvoorbeeld tijdens de training koppeltjes ge vormd moeten worden, wijst hij Pierre en mij altijd automatisch als vaste combinatie aan. We moeten alles van elkaar weten. Wie zich waar op het veld het prettigst voelt en hoe we denken over bepaalde spelsituaties. Als eikaars broekzak. En dat werkt." Lammers begon als achttienjari ge jonge amateur bij Willem II, nadat hij vanaf zijn zevende ver jaardag bij het Tilburgse RKTVV tegen de bal had getrapt. Daarna volgde tweeëeneenhalf jaar RKC plus nog eens achttien maanden VW, waar het Franse Toulon hem wegplukte. Juist in Frank rijk kwam de Tilburger als voet baller tot volle wasdom. „Dan ben je ineens buitenlander," al dus Lammers. „Er wordt een extra waarde van je verwacht. Dat bezorgt je een bepaalde hardheid. Je staat er wat voetbal betreft alleen voor. Al had ik wel steun aan Peter Bosz, ja, die nu bij Feyenoord speelt.' Je leert je te redden. Ons eerste kind werd er geboren. We waren ineens een gezin 'in den vreemde'. Dat schept een grote band." Mislukking Op het sportieve vlak mondde het Franse avontuur op een mis lukking uit. Het tweede jaar in dienst van Toulon stond voor John Lammers voornamelijk in het teken van het warmhouden van de reservebank. „Zes bui tenlanders had Toulon in de A- selectie; drie mochten er spelen. Tsja, dan kan dat gebeuren. Het John Lammers is met tien treffers topscorer in de eredivisies, maar loopt niet naast zijn schoenen: „Het kan altijd beter." foto de stem dick de boer systeem van Ivic van woensdag met Porto tegen Feyenoord'. één spits. Ik trok snel mijn conclu sies." NAC hoorde van de problemen en sloeg via de toenmalige voor zitter Eggly kordaat toe. Ook RKC bleek in de markt, maar de ambities in Breda om groter te groeien, gaven bij Lammers de doorslag. En het feit dat hij zichzelf al sinds zijn jongenstijd als NAC-supporter beschouwt. „Ik ben als sportman ook ambi tieus. Wil het hoogst haalbare bereiken. Daarom werk ik nog steeds heel hard aan mezelf," legt Lammers uit. En vertelt dan verrassend genoeg dat hij zich zelf ondanks zijn prominente po sitie op de nationale topscorers- lijst beslist niet als een schier volmaakte voetballer ziet. Lam mers gaat het liefst uit van de stelling: 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'. „Het kan altijd beter. Koppen op de goal, dat heb ik behoorlijk onder de knie, maar een kopduel winnen, nee, dat lukt me jammer genoeg nog niet zo vaak. Plus het aannemen van een bal. Daar schutter ik wel eens mee. Voel ik me een beginner. Ik ben ook jaloers op gasten als Bergkamp en Van Basten, die dat tot in de perfectie beheersen. Mijn do mein is de zestien-meter. Daar binnen voel ik me op m'n gemak. Kan ik ook goed uit de voeten. Ik heb dat speciale neusje voor een doelpunt. Daarmee klop ik mezelf niet op de borst, maar dat is gewoon zo. Van jongsaf aan. Buiten het strafschopgebied ben ik minder. Ik schroom niet om dat toe te geven. Een schot van afstand zul je me zelden zien geven. Van Hooijdonk kan er zo'n lekkere lel tegen geven. Dan zoeft de bal met een enorme vaart over het gras. Ik moet het van instinct hebben, intuïtie. En geluk natuurlijk. Je kunt als spits nog zo scherp zijn, zonder een tikkeltje mazzel maak je nooit een doelpunt. Kijk naar die eerste (Lammers scoorde zater dagavond in totaal drie keer - R.v.D.) tegen Heerenveen. Voor hetzelfde geld schiet ik 'm tegen de keeper, die uitkwam. Je mag namelijk nimmer nadenken'zo dra er een kans ontstaat. Het is pats raken die bal. Als je ook maar een fractie aarzelt, ben je te laat. Altijd." Opbloeien De doeltreffende acties van John Lammers mogen in de eredivisie meer in het oog springen; de Tilburger bestrijdt de stelling dat de Bredanaars binnen het bestel van de eredivisie opmer kelijk opbloeien. „Nee, NAC heeft de laatste twee seizoenen altijd een - selectie gehad, die waardig was voor het hoogste niveau. Alleen draait het nu meer om voetbal. In de eerste divisie lopen toch meer schop- pertjes rond. Niet echt negatief bedoeld, maar toch. Twee jaar geleden hadden we al moeten promoveren. Waren we er klaar voor. Dat besefte iedereen, toen we nu weer na-competitie moes ten draaien. Je merkte het goed; het kon niet fout gaan, terwijl we echt niet super voetbalden. Ook hier komt volgens mij een brokje geluk om de hoek kijken. We openden met 4-0 tegen De Graafschap. Je zag de ruggen gelijk recht staan. Prachtig." John Lammers voelt zich geluk kig bij NAC. Het systeem met twee spitsen (met Van Hooij donk) plus hangende vleugelaan vallers ervaart hij als op z'n lijf geschreven. „Daarin kan ik me altijd uitstekend vinden. Bij RKC met Van Velzen en bij VW met Van Rosmalen. Bij NAC is de groep nu volwassen. Voetbal lend zit het goed in elkaar. Al mag inzet natuurlijk niet ontbre ken. Zie RKC uit, toen ging het even mis. Voor Willem II staan we automatisch op scherp. Daar hoeft niemand zich zorgen over te maken. Bij VW speelde ik al in de eredivisie. En dan heb je speciale wedstrijden. Zoals tegen Ajax, Feyenoord en PSV, daar kon en kan ik ontzettend van genieten. En bij NAC geldt dat voor Willem II ook." Beter De Bredase formatie is volgens Lammers nog niet 'aan het eind'. „Het kan beter," geeft hij zijn tomeloze ambities prijs. Lam mers stelt zich daarmee niet kri tisch jegens het huidige NAC op, maar vindt dat hij slechts oogt naar de realiteit. De Tilburger, ook volgend seizoen nog con tractueel gebonden in Breda, ziet groeimogelijkheden wat vorm betreft. En automatismen. Al durft hij geen voorspelling aan waar dit NAC op de ranglijst zal eindigen zodra het voetbaljaar '93/'94 de definitieve ontknoping kent. „Nu staan we gedeeld vier de met PSV en Vitesse, maar het woord Europa is binnen onze groep echt nog niet gevallen. Het seizoen is nog zo pril. Ja, de supporters jellen het, maar bij ons leeft het beslist niet. Als je tien wedstrijden verder nog zo hoog op de ranglijst staat, ja, dan zullen we er onderling over moeten praten. Want als je kan sen in die richting krijgt, móet je die benutten. Voor mij een droom, Europa in. Nog nooit meegemaakt en dat doel wil ik toch nog paar keer bereiken. Dat lijkt me zo mooi." Analyse Maar terug naar Willem II-NAC van morgenmiddag in Tilburg. Willem H-trainer Jan Reeker aanschouwde afgelopen zater dag NAC-Heerenveen (6-0) en van een afstandje bezien, betrok het gezicht van Reker meer en meer bij de analyse van het Bredase spel. Lammers kijkt als Tilburger niet met speciale ge voelens naar de derby. „Een van de 34 duels, die dit seizoen op het programma staan," zegt hij, proberend te relativeren. „Na tuurlijk wel voor mij persoonlijk een aparte wedstrijd. Mijn buur man sponsort Willem II, mijn zwager is een echte supporter van die club. Dus het gaat er de laatste tijd wel eens dik op bij ons thuis. Maar dat geeft niet. Hoort er bij. Het wordt gelukkig nooit te dol." Eén ding staat voor John Lam mers voor morgenmiddag voor op. „Ik hoop dat het een leuke wedstrijd wordt," zegt hij met een gulle lach. En vraagt begrip. "Ik kan moeilijk gaan zeggen dat NAC verliest, dus ik houd het maar op een gelijk spel. Kan ik in Tilburg tenminste rustig boodschappen blijven doen, ha, ha, ha." Tilburg - Halverwege het inter- new in het spelershome van Willem II kijkt Geert van der |Wiel verstrooid op. Een heftig ■geklop op de deur van de massa- l^'-kamer verstoort de serene jstilte in de catacomben van het stadion. Hans Vincent zit al ruim |een uur opgesloten in het werk- homein van de sportmasseur en Iwil er zo onderhand wel eens uit. |En hoewel Van der Wiel de voet baller dit keer 'totaal vergeten' |is, denkt de Helmonder aan een I Het sportleven van Geert van lder Wiel zit immers vol grappen jen fratsen. Bij NAC zocht de I ijdele Johnny Dusbaba graag [verpozing onder het solarium. [Van der Wiel adviseerde hem een [zonnebril op te zetten en een dikke prop watten in zijn oren te stoppen om verbranding van de trommelvliezen tegen te gaan. De Hagenaar gehoorzaamde braaf. Een andere voetballer meldde zich met een lichte irritatie van de kuitspier bij de sportmasseur, yan der Wiel greep naar zijn 'paardemiddel'. Hij deed wat schoensmeer op het been van de speler, die blind in de geloofde. Na een half uur was de blessure I over. En een paar dagen later j kwam de speler een potje van 'die speciale zwarte zalf' halen, toen zijn vrouw met rugklachten worstelde. I Onderhoudsmonteur »Er moet veel gelachen worden in de massage-kamer. De spelers moeten er graag komen. Het is de ziel van de club", is de filoso fie van Van der Wiel. „Ik zie mezelf als de onderhoudsmon- tour van al die gasten. Ze ver trouwen je hun lichaam toe en 'eggen hun gevoelens bloot. Voor Geert van der Wiel (55) heeft de derby Willem II-NAC een speciaal tintje. De masseur van de Tilburgse club, woonachtig in Sprang- Capelle, is vanaf zijn twaalfde fervent suppor ter van de Bredase club. Bovendien droeg hij achttien jaar lang 'de zak van NAC'. Hij kneed de de spieren van de spelers voor de massage tafel bij het bijna-faillissement onder zijn han den werd weggekocht. Na een 'vervelend af scheid' en een kort uitstapje naar. Wuustwezel kwam de voormalig atl^t zeseneenhalf jaar geleden bij Willem II terecht. „Een keurig nette club. Ik heb het er prima naar mijn zin. Op 3 november praten we over de verlenging van mijn contract", zegt hij tijdens het gesprek, waarin hij zijn hartstocht voor NAC maar moeilijk kan verbloemen. Door Wilber Hack Soms is er een lach, soms ook een traan. Als masseur moet je daar mee om kunnen gaan. Er moet een vertrouwensband zijn." Het steekt Van der Wiel, dat er over zijn vak vaak zo denigre rend gesproken wordt, dat de masseur vaak een sluitpost is in de voetballerij. Het publiek ziet in hem slechts een verzorger, de man met de waterzak, die met een spons een geblesseerd li chaamsdeel van een speler be werkt. „Ik ben de hele week bezig om spelers fit te krijgen. Het is masseren en bandageren. Én de piek ligt op de dag van de wedstrijd. Tijdens zo'n massage druipt het water van mijn lichaam af. Je geeft daarmee als masseur al aan: 'Jongens, ik werk me nu in het zweet, dus jullie straks op het veld ook'." Op de bank heeft Van der Wiel vaak de grootste moeite om zijn emoties te bedwingen. Afgelopen zondag nog lag hij even met scheidsrechter Jol in de clinch, omdat hij Earnest Stewart wilde behandelen. Hij kreeg geen toe stemming om het veld te betre den en wieip nijdig zijn hand doek weg. „Stewart kreeg een flinke schop. Ik heb geroepen: 'Scheids, dat hoeft toch niet, dat geschop van achteren.' En kreeg vervolgens een uitbrander. Maar als een 'speler flink geraakt wordt, zit ik met de problemen." Agenten In het spelershome van NAC herinnert een foto van Van der Wiel temidden van twee agenten nog aan één van zijn uitspattin gen. De sportmasseur spuwde zijn gal naar een grensrechter, die twee buitenspel-treffers goedkeurde. Hij werd van het veld gestuurd en moest achter het gaas plaatsnemen. De agen ten waakten over zijn gemoeds toestand. Geert van der Wiel kan er zich ook op beroepen de huidige bondscoach Dick Advocaat een keer letterlijk opzij gezet te heb ben. Toen hij van de scheids rechter een seintje kreeg, pro beerde Advocaat hem de gang naar een geblesseerde speler te beletten. Van der Wiel tüde Ad vocaat bij de kraag op en liet hem even door de lucht 'zweven'. Mag Van der Wiel eenmaal het veld op, dan trekt hij met zijn korte beentjes een felle sprint. „Als een wedstrijd 'dood' zit, wil ik bij het betreden van het veld wel eens wat extra's doen. Met een snelle sprint breng je het publiek weer tot leven." De bekerfinale NAC-NEC is zo'n legendarisch voorbeeld. Van bei de clubs lag er een speler gebles seerd op de grond. En de verzor gers zouden elkaar kruisen op hun pad. Het publiek hield de adem in. Van der Wiel was snel ler en ging als een bliksemflits voor zijn collega-verzorger langs. Die schrok daar zo van, dat hij met zijn waterzak onder uit ging. Bij Willem II werkte Van der Wiel zelf een' keer op de lach spieren. Tegen RKC scheurde hij bij één van zijn befaamde sprint jes een spier en moest van het veld gedragen worden. En de spelers maakten op het veld zijn gebaar: wisselen. Van der Wiel kneedt al bijna dertig jaar de spieren van sport lieden. Als atleet - 'Ik ben een zeer verdienstelijk crosser ge weest' - kwam hij met het vak in aanraking. Waspik en zijn eigen SSC'55 vormden het opstapje. .„Ik masseerde vroeger ook schaatsers: Han van Beek en Kees Verkerk. Via Van Beek kwam ik in contact met dokter Van Opstal, die er op zijn beurt voor zorgde dat ik bij NAC aan de slag kon. In het café van trainer Leo Canjels aan de Ha- venmarkt is de zaak beklonken. Ik was dolgelukkig. Als jongetje van twaalf had ik mijn hart al aan NAC verpand. En nu kon ik er werken." Dopingaffaire Veertien jaar lang deed Van der Wiel anoniem zijn werk. Door enkele uitspraken van Hans Kraay jr. kwam hij in opspraak. Hij zou de spelers van NAC tijdens de rust peppillen, een soort doping, verstrekken. „Het waren bruistabletten. Ik zeg met de hand op mijn hart: ik heb nog nooit een speler doping ver strekt. Maar over die affaire wil ik het eigenlijk niet meer heb ben. Kraay heeft in het tv-pro- gramma RUR zijn excuses aan geboden met de mededeling: ik heb iemand ten onrechte een hoop verdriet gedaan. Daarmee is de zaak voor mij af, vergeten en vergeven", aldus Van der Wiel, die het niet kon laten, toen hij met Willem II Kraay jr. weer ontmoette, de speler een 'gedro geerd' suikerklontje te brengen. Vier seizoenen later kwam er een einde aan het dienstverband bij NAC. De club raakte in finan ciële problemen en ruimde per soneel als oud meubilair op. Van de medische staf hield Van der Wiel het langste stand. „Frans Derks kwam aan het bewind en vond dat ik salaris in moest leveren. Maar daar had ik me niet achttien jaar lang voor ka pot gewerkt. Op advies van dok ter Moorland uit Den Bosch ben ik eruit gestapt. Hij dacht dat ik eraan kapot zou gaan. Het af scheid deed enorm pijn. NAC heeft de mooiste entourage van alle clubs in Nederland. Wat je daar beleeft, beleef je nergens." Het kostte Willem II veel moeite Van der Wiel driekwart jaar la ter binnen te loodsen. Tom Smits legde het contact. Telefoontjes van Piet de Visser haalden aan vankelijk niets uit. Van der Wiel wilde niet. Smits en Gerrie Deij- kers, de Bredanaars in de Til burgse selectie, trokken hem uit eindelijk over de streep. „Ik kon maar moeilijk loskomen van NAC. De eerste maanden op de bank riep ik nog geregeld: 'Hoera, 1-0 voor NAC'." Cultuur Van der Wiel trof in Tilburg ook een andere cultuur aan. „Bij NAC waren de spelers aan mas sages gewend. Breda heeft een wielermentaliteit. Soigneren is in die sport heel gewoon. Bij Willem II hadden de spelers nog nooit een masseur gezien. Ik moest het vertrouwen winnen, ook van de medische staf. Er zijn nu duidelijke afspraken. Als een speler zwaar geblesseerd raakt, A Sportmasseur Geert van der Wiel: „NAC heeft de mooiste entourage van alle clubs in Nederland.foto anp steek ik meteen mijn hand om hoog. Dan moet de clubarts maar een diagnose stellen. Ik ben pas door een Engelse jour nalist gebeld. Daar beoordelen masseurs vaak op het veld de aard van een blessure en is het een paar keer goed fout gelopen. Ik waag me er niet aan. Ik ken mijn verantwoordelijkheid." Morgen wrijft Geert van der Wiel de spieren van de Tilburgse spelers nog eens extra soepel. Want al koestert hij sympathie voor NAC, door zijn bloed stroomt ook het rood-wit-blauw. „De derby is voor mij gewoon een competitie-duel. Ik wil al leen iets liever winnen dan nor maal. Dat moet lukken. Ik kan me niet herinneren ooit met NAC een uitwedstrijd gewonnen te hebben van Willem II." Dat klopt, want de laatste Bre dase zege in Tilburg dateert van 19 september 1965. Het ging toen om een bekerduel. „Bij NAC was voor een wedstrijd in Tilburg tegen Willem II alles in rep en roer", vervolgt Van der Wiel. „Iedereen moest met de spelersbus mee. Dan keek ik eens om me heen en wist het bij het eerste stoplicht aan de Graaf Hendrik Ill-laan al: het wordt weer verliezen vandaag."

de Stem | 1993 | | pagina 9