Aruba behoudt status-aparte politicus Vereniging Nederlandse Gemeenten slaat alarm over woningnood Nog geen concrete afspraken over financiële en bestuurlijke problemen Boeren hinderen politie bij arrestatie GroenLinks kiest voor multicultureel links BIMNENIAND KORT 4 Arbeidsbureaus laks bij langdurige ww' Beheerteam moet volkswijk in oude luister herstellen DE STEM BINNENLAND A3 'Criminelen infiltreren in partijen' DE STEM fikM COMMENTAAR Op een kier i 23 OKTOBER 1993 J\ bemerken. De oudste van twee is druk, praat heel snel maakt veel gebaren. Dohn, daarentegen komt een stuk tu tiger over. Hij neemt de tijd Z onderuitgezakt in zijn stoel praten. Hij is ook de schriL van het duo. „Je kunt niet vier handen tikken, dus tikte de verhalen en vergaarde h achtergrondinformatie. f;. onderhield de contacten. Di twee kwaliteiten sloten prhna elkaar aan." Dat laatste werd eveneens opM merkt door de jury van de Pn voor de Nederlandse Dagbiai journalistiek. De vorige maat mochten de twee speurders di onderscheiding in ontvangst n men. In het juryrapport staat i de twee hebben bijgedragen de zuivering van de democrat! Dohmen: „Ik vraag me af of d niet te veel gezegd is. Waar h( om gaat in Limburg is natuurlij de mentaliteit. Er is een bep; de corrupte bestuurscultuur' gesleten. Het CDA zelf doet gingen om die te veranderei maar de partij is daar de afgelo pen tien jaar niet ingeslaagd. hebben dan ook niet de illus dat het ons wel lukt in anderha jaar tijd. We hebben misschie gezorgd voor een tijdelijke inzk king van de snoepreisjesmark Trouwens, je hebt zelfs kans da het nu nog geniepiger gebeur dat ze niet meer zo dom zijn f openlijk over te praten. We gel» ven heus niet dat Limburg c onze verhalen gezuiverd is. Maa die politici zijn wel bang gewoi den. Ze kijken voortaan uit." Steun „Die prijs is goed voor de re5,„ nale journalistiek. Goed ook om dat die van buiten de provind komt. Hier in Limburg heb toch twee kampen van voor- tegenstanders. Nu een onafhan kelijke jury die artikelen te het licht heeft gehouden en de conclusie is gekomen dat he prima werk was, dan is dat tod een prima steun in de rug." Dat het Limburgse bestuursft maat door het speurderswerl van het duo is verbeterd, lijk inderdaad een illusie. Want zo is het twee voormalige CDA-wet houders in Landgraaf - die di laan uit waren gestuurd wegens corruptie - weer gelukt op df kieslijst voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar te komen. „Tja", verzucht Dohmen, „Die twee hebben gewoon een ordinaire coup gepleegd. Ze heb ben alle familieleden en kennis sen, die CDA-lid waren, meege nomen naar de ledenvergadering en zo zijn zijn ze op die lijst gekomen." Inmiddels hebben Dohmen en Langenberg de rem erop gezet. „Natuurlijk houden we er niet helemaal mee op. Er komen nog rechtszaken aan en die moeten gedaan worden. Verder kabbelt het nu vanzelf voort." Het pagina-grote verhaal dat het tweetal vandaag in deze krant schrijft, zien ze als een sluitstuk van hun speurwerk. „We hebben het wel eens schertsend de moe der aller corruptie-verhalen ge noemd. Wat we proberen is mensen uit te leggen hit die a toch in Limburg kon en kan gebeuren." ZIE OOK WEEKEND-E4 ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 dum kan daartoe beter dienen Vermoedelijk brengt het debat weinig ingrijpende staatkundige en staatsrechtelijke vernieuwin gen. Dat komt overeen met een zekere omslag in de discussie. De belangstelling lijkt sinds enige tijd terecht meer gericht op be stuurlijke vernieuwing. Op da' punt liggen er heldere en belang rijke voorstellen van de commis sie-Wiegel en van de secretaris sen-generaal. Voorstellen die een verregaande ont-bureaucratise- ring van de overheid ten doel hebben. Vorming van kleine effi ciënte kerndepartementen, scheiding tussen beleidsvorming en beleids-uitvoering, waardoor er meer aandacht kan komen voor politieke sturing van de beleidsvorming, de vorming van één algemene bestuursdienst van hoog gekwalificeerde en flexibel inzetbare ambtenaren. Die voorstellen lijken op brede instemming te kunnen rekenen. In de verwezenlijking daarvan ligt, hoeveel tijd het ook nog zal kosten, meer dan in de gekozen minister-president of burge meester, meer ook dan in veran dering van het kiessysteem, het aangrijpingspunt oni de- klooi tussen overheid en politiek ener zijds en kiezer anderzijds te ver kleinen. Want het cynisme over 'de' politiek zou wel eens dieper kunnen wortelen in gebrek aan vertrouwen in de overheid en haar produktieve vermogen dan in het doen en laten van de politicus en in de vraag of hij/zij 'aanraakbaar' is door de kiezer. De erosie van het vertrouwen in de overheid heeft de politiek overigens voor een belangrijk deel aan zichzelf te wijten. Ze heeft de overheid óf ten onrechte op een voetstuk geplaatst óf in reactie daarop verguisd. De poli' tiek heeft nu een kans die fouten goed te maken door althans een begin te maken met het herstel van het aanzien van de overheid- Den Haag - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ver wacht dat de er de komende jaren niet genoeg huizen worden ge bouwd om de woningnood de baas te kunnen. Dit schrijft de VNG in een brief aan premier Lubbers. Volgens de VNG zijn de prognoses van het kabinet voor de bevolkingstoename in Nederland achterhaald. De regering gaat er van uit dat tot de eeuwwisseling ongeveer 144.000 extra woningen nodig zijn om aan de grootste vraag te vol doen. Maar onder meer omdat er veel meer vluchtelingen en asielzoekers naar Ne derland komen, is de raming van de regering niet langer juist, beweert de VNG. In de brief geeft de VNG een analyse van de noden op de Nederlandse wo ningmarkt en komt tot vier aanbevelin gen. Bouwlocaties moeten met meer zorg worden gekozen en de procedures daartoe bekort. De overheid moet ook geld beschikbaar stellen voor bodemsanering, infrastruc tuur en openbaar vervoer, in plaats van de nadruk te leggen op subsidie voor grondkosten. Verder moet de sanering van vuile grond een hogere prioriteit krijgen om dat vervuiling van bouwlocaties het woningbouwprogramma sterk ver traagt. Tenslotte zouden woningzoeken den bij wijze van noodoplossing kunnen worden gehuisvest in leegstaande kan toren en bedrijfsruimten. Gemeenten zouden die ruimte kunnen vorderen en de eigenaren of exploitan ten een vergoeding kunnen geven. Niet alleen vluchtelingen en asielzoekers zouden zo worden geholpen, ook au tochtonen die snel woonruimte nodig hebben, kunnen dan worden tegemoet gekomen, oppert de VNG. De Nederlandse Vereniging voor Make laars (NVM) vindt het idee getuigen van 'weinig realiteitszin' en 'weinig gevoel voor de huidige maatschappelijke ver houdingen'. B. van Groenigen, voorzitter van de NVM, is tegen het vorderen van panden en ziet als bezwaar dat veel gebouwen op afgelegen terreinen liggen. „Het is niet in het belang van de woonconsu ment om hém te isoleren," aldus Van Groenigen. Het aanwenden van kanto ren voor bewoning kan volgens hem alleen geschieden in 'binnenstedelijke gebied' en in overleg met de eigenaar. Vluchtelingenwerk noemt het plan van de VNG 'paniekvoetbal'. „En daar zijn we niet echt van gecharmeerd." Zij vindt dat betrokken partijen in goed overleg en in alle rust moeten proberen hun taakstelling te halen. Bij het ministerie van Volkshuisvesting (Vrom) was gisteren nog geen reactie te verkrijgen op de brief van de VNG. Den Haag - Aruba blijft deel uitmaken van het Konink rijk der Nederlanden. Dat hebben de Arubaanse en Nederlandse partijen besloten. Minister Hirsch Ballin (Antilli aanse Zaken) noemde het over leg gisteren 'een doorbraak ge baseerd op de principes van rechtsstaat en democratie'. De besprekingen hebben geleid tot een nauwgezette uitwerking van de afspraken die eind juni in Willemstad tussen de delegaties waren gemaakt en tot vastleg ging daarvan in een door hen gezamenlijk ondertekend proto col. Status Aruba gaf in het midden van de jaren tachtig te kennen dat het in 1996 onafhankelijk wilde worden, maar is daarvan terug gekomen. In ruil voor bestuurlij ke en financiële afspraken kan Aruba de status-aparte die het vanaf 1986 heeft, behouden. De Arubaanse premier Nelson Oduber zei tevreden te zijn over de afspraken die Nederland en Aruba hebben gemaakt. Opposi tieleider mr. Henny Eman sprak zijn waardering uit voor Lub bers en Hirsch-Ballin: „De aan dacht en hulp voor Aruba van Nederland geeft weer een beetje hoop voor de toekomst". Volgens Oduber komt er nu een einde aan een periode van drie jaar 'moeizame' onderhandelin gen. Aruba heeft al in 1990 aan gedrongen op het schrappen van artikel 62 uit het koninkrijkssta tuut, dat Aruba het mogelijk maakte onafhankelijk te worden. Amsterdam (anp) - De Am sterdamse hoofdcommissa ris Nordholt heeft aanwij zingen dat criminele organi saties infiltreren in politieke partijen. Hij liet weten dat met de betrokken partijen is gesproken en dat er in be paalde gevallen al orde op zaken is gesteld. Nordholt wilde geen nadere gegevens verstrekken. De hoofdcom missaris deed zijn uitspra ken in een uitzending van Nova. Oduber heeft er alle vertrouwen in dat de parlementen van Ne derland, Aruba en de Neder landse Antillen het akkoord vóór 1 januari 1995 ratificeren. Het overleg was een voorberei ding op de Toekomstconferentie die in december op Curapao wordt gehouden. Dan moeten definitieve afspraken worden ge maakt over de nieuwe staatkun dige verhoudingen tussen Neder land, de Nederlandse Antillen en Aruba. Hirsch Ballin zei dat Nederland Aruba gaat ondersteunen bij het doorlichten van de overheidsfi nanciën en het ontwikkelen van een plan van aanpak om de grote financiële problemen van het ei land te lijf te gaan. Op korte termijn worden daarvoor Neder landse deskundigen op Aruba ingezet. Oduber verklaarde dat impopu laire maatregelen nodig blijven om de positie vap de overheidsfi nanciën te verbeteren en het overheidsapparaat te reorganise ren. De personeelskosten van de overheid moeten omlaag, het be lastingsysteem zal herzien wor den en in 1995 wordt een omzet belasting ingevoerd. „Daarvoor zullen we offers moeten vragen van de bevolking", aldus de Aru baanse premier. Banen Nederland ep Aruba hebben nog geen definitieve afspraken ge maakt over de fiscale paragraaf. De Arubaanse financiële sector vreest een grote tegenslag als Nederland de zogeheten tax-ha- vens gaat afschaffen. Oduber zei echter dat Aruba onderdeel wil uitmaken van alle belastingverdragen van het Ko ninkrijk, (ook die met de Vere nigde Staten) maar dat alleen concrete afspraken worden ge maakt als ook de Nederlandse Antillen daarbij betrokken zijn. Dergelijke plannen hebben voor de Nederlandse Antillen, vooral het eilandgebied Curasao, grote re gevolgen dan voor Aruba. Als de Nederlandse plannen door gaan om de lage winstbelasting af te schaffen die voor buiten landse ondernemingen op Cura sao gelden, komen volgens Cura- gaose polititici mogelijk 2000 ar beidsplaatsen op de tocht te staan. Ongeveer tachtig boeren hebben gisteren in Nieuweroord (gemeente Hoogeveen) geprobeerd te verhinderen dat één van hen door de politie werd meegenomen om een vervangende hechtenis uit te zitten wegens het niet betalen van een geldboete wegens overtreding van de mestwet. Pas nadat de boer - de eerste arrestant in Nederland inzake overtreding van de mestwet - uiteindelijk besloot vrijwillig mee te gaan, kwamen de gemoederen tot rust. foto anp (ADVERTENTIE) HET EINDE van de Koude Oorlog heeft ook gevolgen gehad voor de verhouding tussen de Verenigde Staten en Europa. Verkilling is een te groot woord, maar het is een feit dat de relatie momenteel iets minder innig is. In de Verenigde Staten wordt steeds vaker hardop geroepen dat Europa zijn eigen zaken maar moet uitzoeken en de Europese partners van bijvoorbeeld het defensie-bondgenootschap willen nog wel eens discussiëren over een zelfstandiger koers. Veel gevolgen voor de rolverdeling binnen de Navo heeft dat nog niet gehad. Amerika is en blijft de grote machtige broer, zoals afgelopen dagen tijdens de bijeenkomst in het Westduitse Travemünde is gebleken. Daar werd een niet door iedereen gewaardeerd plan van de Amerikaanse minister van Defensie Aspin aangenomen dat de deur voor toetreding tot de Navo door de voormalige Oostbloklanden op een kier heeft gezet. Maar ook niet meer dan dat. Het voorstel van Aspin houdt in dat met landen als Polen, Tsjechië, Hongarije en Bulgarije wel samenwerkingsakkoorden mogen worden gesloten, maar dat ze voorlopig niet mogen toetreden tot de Atlantische veiligheidsorganisatie. Het voorstel van Aspin heeft te maken met de situatie in Rusland. President Boris Jeltsin staat onder zware druk van de militairen. Tijdens de kortstondige revolutie in Moskou, heeft hij ten koste van een aantal concessies steun gekregen van het leger. Het is niet toevallig dat Jeltsin - die altijd heeft geroepen dat de lidstaten van het voormalige Warschau Pact het recht hebben om lid te worden van de Navo - plotseling van mening is veranderd. Er valt begrip op te brengen voor de redenering dat het politiek instabiele Rusland niet moet worden geïsoleerd. Daar hebben ze in Polen en Hongarije echter geen boodschap aan. Ze hebben zich ontdaan van het communisme en vooral van de knellende banden met de Sovjetunie. Voor die historische omwenteling hebben zij van het Westen tot nu toe niet veel meer dan complimenten ontvangen. De Europese Gemeenschap en de Navo moeten zich goed realiseren dat het langdurig weren van de Middeneuropese landen niet zonder risico is. De nog prille democratieën kunnen zich beter ontwikkelen onder de paraplu van EG en Navo. Daarom is het noodzakelijk dat ze op korte termijn uitzicht krijgen op toetreding tot de Westerse bondgenootschappen. WENS ADVIES QNTWERPBi KIM Eksklusieve meubelkollekties Binnenhuisarchitectuur W r Minderhoutsestraat 71 Hoogstraten Tel. 03/314.85.75 Open di. t/m vr. 14-18 u. za. zo. 13-18 u. Van onze verslaggever Breda - De Nederlandse ar beidsbureaus doen te weinig aan de bestrijding van de langdurige werkloosheid. Dat staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van de Algeme ne Rekenkamer. Het Bredase Regionale Bureau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) vindt de kritiek van de Algemene Rekenkamer op zijn functioneren 'gedateerd'. De kritiek van de Algemene Re kenkamer richt zich onder meer op 'verwijtbaar gedrag' van werklozen waar de arbeidsbu reaus te weinig tegen optreden en op de richtlijn voor 'passende arbeid', die vrijwel nergens wordt gebruikt. Eind 1991 stond 53 procent van de werklozen langer dan een jaar buitenspel. In slechts 36 procent meldde het arbeidsbureau 'verwijtbaar ge drag' aan de instantie die de uitkering geeft. Dat kan dan leiden tot een tijdelijke verlaging van de uitkering. Arbeidsbureaus passen de richt lijn voor passende arbeid vrijwel niet toe. Die richtlijn zegt wan neer arbeid 'passend' is en dus door de werkloze moet worden aanvaard, ook al is dat beneden zijn niveau of tegen een lager salaris. In 79 van 208 onderzoch te gevallen had die richtlijn moeten worden toegepast, maar in de praktijk gebeurde dat slechts één keer. „De Algemene Rekenkamer heeft haar onderzoek gebaseerd op gegevens die intussen verou derd zijn", zegt A. Tyink, regio naal secretaris van het RBA in Breda. „Ik schrik er dan ook niet van. Wij weten ook wel waar de knelpunten zitten, dat hoeven we niet van de rekenkamer te horen." „Er is na 1991 veel veranderd, mede dankzij de reorganisatie van de arbeidsbureaus. Wat vroeger centraal geregeld werd, wordt nu op regionaal niveau aangepakt. Daardoor zijn er in tussen- al aardig wat projecten van de grond gekomen." Tyink zegt dat het slechte econo mische tij ook zijn aandeel heeft in het soms niet optimaal func tioneren van de RBA's. „In een laagconjunctuur zoals we hem nu meemaken doet het markt mechanisme zijn werk. Er zijn meer mensen op de arbeidsmarkt die nog maar kort zonder werk zitten. Die krijgen sneller de voorkeur van werkgevers dan mensen die al veel langer werk loos zijn." „Het is nu gewoon veel moeilij ker om langdurig werklozen aan werk te helpen," aldus Tyink. Door Henk Bouwmans Den Haag - Kranig verbeten Leonie Sipkes en Paul Rosenmöller gisteren in het Haagse Theater dat zij de slag om het lijsttrekkerschap van GroenLinks verloren hadden. „Verliezen is natuurlijk nooit leuk. Maar gelukkig is het geen 70 tegen 30 procent geworden want dan zou ons een brevet van onvermogen opgespeld zijn," sprak Sipkes zichzelf moed in. De tweede ronde van het lijsttrekkersrefe rendum eindigde in een minieme nederlaag voor Rosenmöller en Sipkes en daarmee in een nipte overwinning voor Ina Brouwer en Mohammed Rabbae. De tweede ronde was noodzakelijk omdat in de eerste ronde geen van de twee duo's de meerderheid wist te halen. Het verschil bleek gisteren slechts 299 stemmen: Brou- wer-Rabbae 4504 stemmen (51,1 procent) en Rosenmöller-Sipkes 4205 stemmen (47,7 procent) bij een opkomst van 72 procent van de GroenLinks-leden. „Het referendum is met deze hoge opkomst een groot succes geworden", aldus partij voorzitter Marijke Vos. Het zeer kleine verschil dwong het winnende duo Brouwer-Rabbae tot voorzichtige, meer ingehouden vreugde. De uitslag had net zo goed andersom kunnen zijn, besefte Rabbae. „Dit is voor ons een fantastische verrassing maar het is wel een nipte overwinning," aldus Brouwer. Bijna aandoenlijk was het hoe vervolgens de beide duo's hun best deden de strijdbijl te begraven. In de campagne had Brouwer Rosenmöller nog uitgemaakt voor visieloos, oppervlakkig en Nijpeliaans. Dergelijke kritiek wordt gemaakt in het heetst van de strijd, keek Brouwer terug. „Laat ik zeggen dat ik hier en daar twijfels heb over de stijl van Paul, maar ik denk dat de verschillen niet zo groot zijn," deed Brouwer een poging tot verzoening. Deze vredelievende houding is niet vreemd omdat GroenLinks geen baat heeft bij een richtingenstrijd. Want in de opiniepeilingen staat GroenLinks er goed voor: bijna een verdubbeling van de huidige zes Kamerze tels. „We moeten met elkaar gezamenlijk het gezicht van GroenLinks vormen. Onze kwa liteiten zijn aanvullend," vond Rabbae. „Ondanks de accentverschillen en de me ningsverschillen ken ik Paul en Leonie goed genoeg dat we weer aan het werk moeten en moeten samenwerken," aldus Brouwer. Ro senmöller wenste eveneens de rijen te slui ten. „Minderheid voeg je naar de meerder heid en vergeet de teleurstelling net zo snel als wij dat hebben gedaan," aldus Rosen möller. Met de keuze voor Brouwer-Rabbae kiest GroenLinks voor vernieuwing, vond Rabbae. Vernieuwing omdat GroenLinks met hem, Marokkaan van geboorte, gekozen heeft voor de multiculturele samenleving. „Ik ben er trots op dat GroenLinks niet alleen in woor den maar ook in daden hiervoor gekozen heeft," aldus Rabbae. De vernieuwing gaat niet zo ver dat Rabbae ook de eerste op de lijst wordt. De keuze tussen het oude gezicht van de oud-CPN- lijsttrekster of het nieuwe gezicht van Rab bae valt uit in het voordeel van Brouwer omdat zij vrouw is. En dat moet een voor deel zijn tegenover de mannelijke lijsttrek kers van andere partijen. GroenLinks kiest ook voor links. En daar mee tegen de afbraak van de sociale zeker heid. Voor Brouwer is dat haar eerste en belangrijkste thema in de verkiezingsstrijd, nog voor racisme en milieu. Brouwer zal de andere partijen er op aan spreken duidelijkheid te verschaffen dat de aow blijft bestaan, dat de positie van vroeg- gehandicapten niet ter discussie staat en dat een bijstandstrekker weet waar hij aan toe is. „Want het is niet goed dat deze mensen zich voortdurend moeten afvragen: waar ben ik aan toe," aldus Brouwer. Maar GroenLinks koos met Brouwer-Rabbae niet voor groen, besefte Brouwer maar al te goed. „Wij komen niet uit de milieubewe ging voort. Daarom is het belangrijk dat er in de fractie vertegenwoordigers uit de mi lieubeweging, van het groene denken ko- Nieuwe wet: werkdag maximaal tien uur Den Haag - Ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven mogen per dag hooguit tien uur werken. Dat staat in de nieuwe Arbeidstijdenwet die het kabinet heeft vastgesteld. Deze bepa ling zal voor iedereen gelden die in loondienst is, zonder onderscheid naar bedrijfstak. Doel van de nieuwe wet is het waarborgen van gezondheid, welzijn en veiligheid. Werkgevers en vakbonden krijgen wel meer ruimte van de overheid om de wetsbepalingen zelf uit te werken en in cao's vast te leggen. Gezondheidszorg duurder dan geraamd Utrecht - De zorgverzekeraars verwachten dat de kosten van de gezondheidszorg volgend jaar met 4 a 5 procent zullen stijgen. Dat is aanzienlijk meer dan de 1,4 procent waarvan het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) van het ministerie van WVC voor 1994 uitgaat. De koepels van ziekenfondsen (VNZ) en particuliere ziektekostenverzekeraars (KLOZ) zeggen dit in een gezamenlijke reactie op het FOZ dat volgende maand in de Tweede Kamer wordt besproken. Slaapmiddelen onder de opiumwet Den Haag - Slaapmiddelen en tranquilizers komen onder de opiumwet. Groothandelaren en fabrikanten zullen voortaan over een opiumverlof moeten beschikken. Voor de patiënten verandert er niets, want zij kunnen de geneesmiddelen met een recept afhalen bij de apotheek. Ook voor de apotheken veran dert er niets. De wijziging heeft te maken met de toetreding van Nederland tot het Verdrag inzake psychotrope stoffen van de VN. Laagvliegoefeningen Wadden gestopt Harlingen - Het ministerie van Defensie stopt met de laagvlie goefeningen boven de Wadden. Die mededeling kwam gisteren op het moment dat vier milieuverenigingen op het punt stonden een kort geding tegen het ministerie aan te spannen. Volgens Defensie zijn de oefeningen gestaakt uit 'tactische en technische redenen': het oefenprogramma was overvol. Ontvoerde vrouw zat in bungalowpark Amsterdam - De 29-jarige vrouw die vier dagen- lang was ontvoerd en zondagochtend werd vrijgelaten, heeft in het bungalowpark De Vlietlanden in het Hoordhollandse Onderdijk vastgezeten. De eigenaar van het park had met de ontvoering niets te maken. De politie heeft maandag een opsporingsbevel laten uitgaan tegen drie mannen die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de ontvoering. De Amsterdamse vrouw werd vrijgelaten na betaling van een deel van het losgeld. De ontvoerders eisten van haar echtgenoot - een zakenman - een bedrag van een half miljoen gulden. Arrestant steekt cel in brand en ontsnapt Dordrecht - Een 18-jarige man is gistermiddag ontsnapt uit het politiebureau van Dordrecht. Hij zag kans te vluchten via de voordeur van het politiebureau toen hij uit zijn cel werd gehaald voor verhoor. Enkele uren daarvoor had de man, die illegaal in Nederland verblijft, zijn cel in brand gestoken. Hij deed dat omdat hij naar een huis van bewaring wilde. Hij zit vanaf 6 oktober vast op het politiebureau. Op het moment dat de brand uitbrak, waren drie arrestanten in het cellencomplex aanwezig. Ze konden tijdig uit hun cel worden gehaald. Duizenden nieuwe banen in Rijnmond Rotterdam - Bijna 7600 langdurig werklozen worden dit jaar met 30 miljoen gulden steun van het Europees Sociaal Fonds (ESF) in de Rijnmond aan (tijdelijk) werk of een opleiding geholpen. Acht van de tien werklozen die de afgelopen twee jaar via een ESF-project voorlopig aan de slag kwamen, sluizen door naar reguliere banen. Dat blijkt uit een overzicht van ESF-Rijn- mond. Voor volgend jaar verwacht coördinator George Deibei 35 miljoen te kunnen besteden aan de (gedeeltelijke) subsidië ring van werkloosheidsprojecten. Nieuwe reeks controles langs wegen Driebergen - De verkeerspolitie in Driebergen hervat volgende week de aangekondigde snelheidscontroles langs de autowegen. Controles zijn er onder meer langs de volgende wegen: A2 Zaltbommel-Culemborg (maandag); A2 Den Bosch-Eindhoven, Zaltbommel-Culemborg, Deil-Vianen, A58 Tilburg-Eindhoven; A27 Breda-Gorinchem (dinsdag); A2 Zaltbommel-Culemborg (woensdag); A2 Zaltbommel-Culemborg, Deil-Vianen; A27 Bre da-Gorinchem (donderdag); A2 Zaltbommel-Culemborg (vrij dag); A2 Den Bosch-Eindhoven (zaterdag). 'Paal en perk aan spekken partijkas' Den Haag - Minister Dales van Binnenlandse Zaken wil paal en perk stellen aan de giften van bedrijven en particulieren aan politieke partijen op plaatselijk, provinciaal en landelijk niveau. De donaties moeten openbaar worden gemaakt. Dales is al enkele maanden bezig dit bij wet regelen. Op dit moment zijn er nog geen richtlijnen voor donaties aan partijen. Een verbod lijkt vooralsnog niet haalbaar, zegt de woordvoerder van Dales. Een verbod vereist immers ook controle. „En dat zal op praktische problemen stuiten". Staat kan crimineel geld confisceren Den Haag - De staat zal voortaan criminele vermogens kunnen confisceren, zelfs als er geen verdachte is of als de verdachte dood is. Tot nu toe kon dit niet. De ministerraad heeft hiertoe besloten. Het besluit past in de wettelijke mogelijkheden om het voordeel dat is verkregen uit misdaad aan te pakken. VERVOLG VAN VOORPAGINA De trotse brigadier Iaat foto's zien van een restaurant waar de politie een geheim laboratorium ontdekte achter een dubbele wand. „Een gewoon restaurant hoor, waar u en ik eten!" Hij vertelt van een 'topcrimineel', die deze week werd aangehou den in een kapitale villa van enkele miljoenen guldens. „Die is hier drie jaar geleden drie- hoog-achter begonnen. Zo snel gaat dat." Inmiddels is de Mercatorbuurt een 'pilotproject' met een voor beeldfunctie voor veel Neder landse en Europese grote steden. Den Haag, Brussel, Wenen en zelfs Finnen zijn komen kijken hoe Jageman en de zijnen een 'beheerteam' hebben samenge steld. In nauwe samenwerking probe ren politie, stadswacht, reinigs- dienst, woningbouwcorporatie, gemeente en de stadsdeelraad en andere (semi)-overheidsinstan- ties de verpauperde volkswijk in oude luister te herstellen. In de praktijk betekent dit dat alle officiële instanties informa tie uitwisselen, waardoor klach ten van de burgers sneller wor den verholpen. Jageman: „Ie mand die een gat in zijn voor deur heeft, wordt nu binnen een dag geholpen. Vroeger soms he lemaal niet." De gasten van café Kramer de len het optimisme van Jageman. „Het gaat duidelijk beter dan twee jaar geleden." Om er dan als echte Amsterdammers aan toe te voegen: „Maar ze zijn er nog lang niet." De Witte de Withstraat is zo'n straat, waar 'ze' er nog niet zijn. Op de hoek van de straat ligt 'Black Sea', een onduidelijk eta blissement. Sinds donderdag verzegeld met hangslot en voor zien van een officieel politie- schrijven. Toch stapt er een buitenlander naar buiten, met een grote hos sleutels. „Gesloten. Problemen met de politie", zegt hij in het Engels. Op de vraag of het zijn bedrijf is, geeft hij een ontken nend antwoord. Snel loopt hij naar een grote auto aan de over kant van de straat. Van daaraf kijkt hij zijn 'gasten' nog lang

de Stem | 1993 | | pagina 3