Week*?nd De wangen van mevrouw Arafat zijn heel zacht Veel varende doodskisten DE STEM 'Als ik vermoord word is het niet door Israel maar door Iran' 'Voor mi] is er in Washington een nieuwe tijd begonnen' 3 OKTOBER 1993 esje over wijn. Wijnglazen. doorgaans gekleurd, met iteit van de wijn, hoewel't„ k voor de beter gesitueerd het slecht gesteld. Vaak -dorven en altijd jong t viel door het gekleurde meer te zien. wijn beter werd na verloop heeft men pas ontdekt to vanuit het zuiden deze ric uitgebracht werd en dus langer in het vat zat. De Ena hebben die ontdekking 0p k n. Naast termen als roastbt eefsteak ongeveer de enige K en van Groot-Brittannie a< uropese keuken. En natuurlj feit dat de Londenaars de gro ffier, de grondlegger van sieke Franse cuisine, de™ lang gastvrijheid in hun hot; _ens geboden hebben, alleen het glas redde de wij deed er van alles in. Honii pernel, salie, bernagie, Spaan er of zelfs, en dat was mse specialiteit, gesmolten bi Een voorloper van de punch ria. Boter was zo populair contreien dat de middeleeu, cheldnaam voor Vlamingen 'b was. Na 1380 werd dat 'pepe k'. Het echtpaar Margaretl Vlaanderen en Filips de Stou Bourgondië maakte deze ing van de Lage Landen d aan hun hof te Dijon. ij de afdeling groente fruit attendeert Anselm de veranderde inzichte Met groente en fruit dab ddeleeuwer kon je beter voo tig zijn. Een in Pantijn-Mon geëxposeerd werk over gezom d uit 1554 zegt dat wie gezoj blijven, gemeenlijk niet te v« it en warmoezen, tot moes kte groentes, moest eten. toonstelling in de Handelsbeui gt toe dat groente een 'grove e derige voeding is, die buiteng; on vervuilt en dik maakt'. e de geschiedenis zijn invloei ft op eten, wordt het duidelijks de vitrines over vis. Vis wa liswaar dichtbij, maar deson ks duur. Je moest er met ee: t het gevaarlijke water voor o; daarbij dat er 160 vastendage ren waarop geen vlees gegegetei cht worden maar wel vis en he uidelijk dat de vraag groter wa n het aanbod. Schaal en schelp ren waren volksvoedsel. Die wa makkelijk te oogsten. Mosselei stten niets. Rond 1900, toont di de tentoonstelling in het Volks demuseum net achter het Stad 'S, betaalde men in een restau- t 75 centimes voor mosselei n normaal vismenu was drie nes. Qoede Vrijdag, een befaamdi gaansdag, was de prijs voor eei orsnee visfeestmaal van 20 ge- "hten vijf francs. Het uurlooi or een werkman bedroeg 40 to1 centimes. lfs de nu luxe oester was inder- d niets bijzonders. Het was voed- 1 voor arme en magere mensen, "t betekende niet dat ook vorsten wel eens van genoten. Lodewijk II, de eerste Bourbon na Napo- n, besloot zijn maaltijd met oes- rs. Een honderdtal zo af en toe selm kan een ondeugende glim- ch niet onderdrukken als hij dat een der wandborden leest. „Ge nt de kracht die aan oesters egeschreven wordt? Libido op- ekkend en potentie verhogend, enkt evenwel niet dat deze Lode- ijk de verkregen lust ook in da rn omgezet heeft. Hij stond be nd vanwege zijn onoverwinnelij luiheid." oeder kok heeft van het praten n droge mond gekregen. Het bil- nterrasje achter in de beurs biedt tkomst. Hij bestudeert het aan- d en bestelt van de firma Straal iet bruisend water'. De verslag- ver is aan nieuwe energie toe. en Elixir d'Anvers van F.X. de eukelaer anno 1863, een gele zoe- variant van de Limburgse Els, jkt hem een uitkomst. Er wordt k een kruidig ruikende genever der de naam Snaps aangeboden, eneens een authentiek Antwerps rodukt. De smaak heeft echter te einig karakter om overtuigend te jn. De voorkeur blijft daarom bij et 'levenswater'. e keus verwerft eerwaardige in- emming. Niet vanwege de smaak, aarover weet Anselm niets te mel en. Iets verderop op de expositie angt echter een wervend affiche an rond 1900. Een lodderige Paul -rugerfiguur prijst de drank aan nder de slogan: „Zie hier het .ge- eim onzer overwinningen." Ön- eraan het biljet staat een voor- chrift: „Deze plakkaat mag niet onder zegel geplakt worden dan in e huizen welke dit produkt ver- oopen." n het Volkskundemuseum ontdekt e broedergids dat het bittertje iet alleen heilzaam is voor oude, ermoeide blanken. Een handhoog eclamekaartje toont het opwek- ende effect op een tingeltangelne- erknaapje van kinderarbeidleef- ijd in slobkousen, ruitjesbroek en andjesjas. Hij leunt met zijn rech- erarm op afgelegde nikkelen neli- attributen. Desondanks zingt hij it volle borst. De wondere wer ing van 'Elixir d'Anvers'. Voor atuurmens en beschaving. uropa aan tafel. Handelsbeurs, lantijn-Moretus, Volkskundemuseum n Brouwershuis te Antwerpen tot 31 ecember 1993 at eten we vandaag? Witte de With otterdam tot 29 november 1993 ineren aan het Franse Hof. Koninklijk aleis te Versailles tot 1 maart 1994 VERVOLG VAN VOORPAGINA WEEKEND Soms vallen dit soort schepen gewoon op volle zee uit el kaar. Scheepvaart-inspec teur Scheres noemt onmid dellijk de naam Kirki. Deze oude Griekse tanker voer in juli 1991 voor de Australische westkust en kreeg daar een klein mankement: de boeg viel eraf. Het schip had alle goedkeurings certificaten aan' boord. Scheres: „Het staal was nog twee millimeter dik en ze hadden de gaten volge stopt met vodden en zeildoek." Inspecteur Scheres neemt drie uur voor de Nea Elpis, een naar ver houding klein schip in redelijke conditie. Maar waar is de tijd om de romp van een bulkcarrier van 300.000 ton te controleren op zoek naar roest en constructiegebreken? Alleen al de lasnaden controleren vergt meer dan 1000 kilometer lo pen en kruipen. Dus moet een man als Scheres zich beperken tot een paar tikken met een klophamertje op de meest roestgevoelige plaat sen. „Wordt het te gek zoals met de Red Hunter of laatst met de Helena A. in Terneuzen dan leggen we een vaarverbod op, maar de reders ne men dat risico," zegt adjunct-in specteur Janssen. „Reken maar dat het gerepareerd is als het lossen klaar is. Dat kost aardig wat geld. Ze doen het, want blijven liggen kost die reder 40.000 gulden per dag. Dan is er dus ineens geld voor onderhoud." In de kapiteinshut van de bulkcar rier Nea Elpis legt Scheres de ge zagvoerder geduldig uit wat er mankeert aan zijn schip. „U moet nieuwe kaarten kopen." „Yes" „Het glas van het ankerlicht moet worden vernieuwd." „Yes" „Er moeten lichtjes op de overle- vingspakken zitten." „Yes...." „Kijk," zegt Scheres als hij het lijstje heeft afgewerkt. Ik kom nog wel even controleren voordat-ie vertrekt, ik noteer alles. Op die manier krijg je ook een soort ge dragsprofiel van een schip." Volgens Janssen wordt 90 procent van de buitenlandse schepen die EG-havens bezoeken, elk jaar ge controleerd. Dat gebeurt via het systeem van de Port State Control, een systeem dat zijn oorsprong vindt binnen de EG, maar waarbij inmiddels ook landen als Canada en Polen zijn aangesloten. Ook dat systeem kent zijn gebreken want onderling zijn de controle procedures nog weinig gestandari- seerd. „Toch," zegt Janssen, „sluit het net zich, want iedereen is zich lam geschrokken van de statistieken, maar er is nog veel werk. De oplei ding van zeelui moet worden ver beterd, de klasse-bureaus moeten worden doorgelicht en de Port Sta te Control moet worden uitgebreid. Bovendien moeten we voorzichtig streven naar een operationele con trole. Een slecht schip en een slech te bemanning gaan altijd samen. Dus moet er een check komen van procedures tijdens het varen. Tach tig procent van de ongelukken op zee is te wijten aan menselijke fouten." „Wordt dat controle op volle zee?" „Nee, in de haven. Ik waag m'n leven niet aan krakkemikkige schuiten." Een vaarverbod, dat is de maxima le sanctie, niet eens een boete. De Nea Elpis, ons voorbeeld, 'een goed schip' volgens de Scheepvaar tinspecties, krijgt nog een hercon trole eer het de haven uit mag. Nou èn! Een reder die een schip gaande houdt dat 40.000 gulden per dag kost, koopt een paar kaar ten en een stukkie touw in Rotter dam en hij mag varen. In dit geval voor de kosten van een parkeerbon. ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 als God het wil." Is hij bang om vermoord te wor den? „Hij leeft ermee en zei: als ik vermoord word, dan is het niet door Israël, maar door Iran, door de Hezbollah. Vreemd hè, zijn ei gen broeders van vroeger, terwijl hij nu ongeveer bescherming geniet van zijn vroegere vijanden, de Is raëli's." Hoezo bescherming? „Als hij wordt vermoord, dan valt de hele vredesregeling in elkaar. Dat beseft Rabin heel goed. Dan begint de hele ellende opnieuw, vandaar dat ze hem koesteren." Sherief ontmoette ook Sahy, de 29-jarige vrouw van Arafat, die inmiddels met haar man twee kin deren geadopteerd heeft, maar die zelden in hetzelfde bed ligt. „Arafat ging de kamer uit, de deur stond even open en ik zag daar een blonde vrouw. Ze wilde met ons praten, maar ze was niet opge maakt. Dat heb ik toen maar ge daan. Ze is heel intelligent, spreekt vijf talen en heeft inmiddels een eigen taak binnen de PLO met een eigen bureau. We praatten over privacy. Dat kent ze nauwelijks. We vroegen haar hoe het was om te leven met iemand als Arafat. Ze zei: 'Het is een goed leven, ik ben tevreden'." Je bent Nederlander, maar ook nog een beetje Arabier. Ging je Arabi sche ziel daar in die kamer niet opspelen? Sherief: „Ja, toen ik daar met hem stond dacht ik, hoe kun jij als Arabier zoveel water bij de wijn doen? Hoe kun je je bitterste vijand de hand schudden, iemand die al veertien keer heeft geprobeerd om jou te vermoorden? Ik ben een Egyptische jongen. Bij mij is de haat tegen de Israëli's erin gegroeid zoals bij jullie het Evangelie. Tij dens de oorlog van 1973 schoten de Israëli's met raketten ons huis aan het Suezkanaal in elkaar. Arafat is het symbool van verzet tegen Israël en toch kan hij dat doen. 'Zand erover', zei hij tegen mij. Heel eenvoudig zand erover. Peinzend: „Ik denk dat het een kwestie van godsdienst is. Arafat is een heel gelovig man. De Islam lijkt soms hard, maar het mooie is, dat het ook een godsdienst is die kan vergeven." Maar het is in de Arabische wereld ook vaak: vandaag goeie vrienden en dan sla ik je morgen de kop in? „Ja, dat heb je al kunnen merken. Tijdens de tweede ontmoeting van Rabin en Arafat, in Egypte, werden er geen handen geschud. Dat was veel killer." Vraag: Zou Rafsanjani ooit Rush die de hand schudden? Sherief met een wedervraag: „Wie had ooit gedacht dat Arafat en de premier van Israël elkaar vriend schappelijk aan zouden raken, na vijfenveertig jaar oorlog, bitterheid en vijandschap?" Je sprak in Bagdad met Abu Ab bas, de kaper van de Achille Lauro, nu was je bij Arafat, zijn er nog meer Arabisch leiders die je wil spreken? Sherief na enig aarzelen: Saddam Husayn." Sally Sherief met Arafat: 'Ik wilde de hand schudden die Rabin schudde'. foto van eijndhoven Op het Witte Huis zag ik hem handen schudden met Rabin. Ik droomde ervan. Ik wilde weten wat hij voelde. Dat wil de ik Arafat zelf vra gen. Weet je wat hij tegen me zei: 'Het verleden is voorbij. Voor mij is er in Washington een nieuwe tijd begonnen. Nu nog naar Jeruza lem'.?: Een week geleden sprak Sally Sherief uit Arnhem met Yasser Arafat. Het was een oververmoeide PLO-leider die hem in Tunis harte lijk omarmde. Sally schudde de hand die Rabin schudde en een half uur later poederde hij mevrouw Arafat: „Het is een hele mooie jonge vrouw en ze heeft hele zachte wangen." Sally Sherief is een zoon uit Egyp- Een enorme villa in een slaperige buitenwijk van Tunis, verscholen achter bougainvilla's en een dikke muur. Met daaromheen verschillende ringen van wachtposten, Palestijnse Rambo's uitgerust met zware automatische wapens. De buitenste ring van wachters mag niet door de ring daarbinnen, want zelfs deze hofhouding is niet te vertrouwen heeft de recente praktijk geleerd. Bezoekers gaan van de ene hand over in de andere. Zo kom je bij Abu Amar, bij 'vadertje Palestina', beter bekend als Yasser Arafat. Door Paul de Schipper tische ouders, maar hij is een gena turaliseerd Nederlander en woont al jaren in een flat in Arnhem. Hij verdient de kost als Midden- Oostenspecialist en contactman voor omroepen en bedrijven. Na de historische handdruk had Sally maar één doel: een gesprek met mr. Palestina zelf. Waar CNN faalde, regelde hij dat en trok met een KRO-filmploeg naar Tunis. „Dag en nacht werkte ik de afgelopen weken voor dat doel: praten met Arafat." Al op het vliegveld werden ze ge- confronteerd met de dominante aanwezigheid van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie in Tunis: „Die hebben daar alle vrijheid. Ze rijden gewapend rond en wij moes ten maar direct contact opnemen met het ministerie van Binnenland se Zaken van de PLO." Daarna begon het wachten. Tele foontjes die niet kwamen, afspra ken die werden afgezegd of uitge steld: „Vandaag niet, bukran...mor gen." En dat zes lange dagen. Sherief: „Al die tijd zat ik op de hotelkamer, durfde amper naar de wc, at nauwelijks. Ik zat alleen maar naar die telefoon te kijken en rookte de ene sigaret na de andere. Vrijdagavond om negen uur belden ze: 'Over tien minuten staat er een auto voor. Zorg dat je klaar bent'." „Waar dat huis van Arafat precies staat? Ik weet het echt niet, een buitenwijk, maar ze reden ons door een rimboe van straatjes, zodat je elke oriëntatie kwijtraakt. Daarna moesten we een voor een door al die ringen van bewakers. Uiteinde lijk kwamen we bij die villa en zetten ze ons in een kamer neer. Er bleven zeker vijf van die kerels bij. Je mocht je nauwelijks bewegen, niet van je plek afkomen. Elk ge baar hielden ze in de gaten." Toen kwam die kleine man binnen, gekleed in PLO-uniform, de onaf scheidelijke sjaal om het hoofd, vermoeid, wallen rond de altijd scherpe ogen en toch redelijk ont spannen. „Die man leidt een beestenleven," zegt Sherief. „Hij slaapt bijna nooit op dezelfde plaats, is dag en nacht bezig met dat ene doel: een eigen land, een eigen Palestijnse staat. Hij slaapt van half vijf 's nachts tot tien uur 's morgens. Dan gaat hij aan het werk tot vier uur 's middags, eet een half uurtje doet een tukje en gaat dan weer door tot in de vroege morgen: vergaderen, telefoneren, delegaties ontvangen. Rust heeft hij nauwelijks. Je merkt dat hij zwak is, weinig weerstand heeft, dat hij onder een enorme druk leeft, dat hij elke minuut worstelt met zijn droom." Yasser Arafat werd op 4 augustus 1929 in Egypte geboren als Rah man Abdel Raouf Arafat al Qudwa al Husseini. Een leraar op de tech nische school gaf hem de naam Yasser Yasser Arafat woonde met zijn ouders in de elitewijk Heliopo- lis in Cairo. Vader Al Husseini was in 1927 vanuit Jeruzalem naar Cairo ver huisd om daar zijn geluk als zaken man te beproeven. Over zijn jeugd zei Arafat ooit: „Ik was een wanho pige Palestijn, die als zovelen, zon der land was." In 1959 richtte Arafat in Cairo Al Fatah op, aanvankelijk niet meer dan een rebellenclubje. De organi satie groeide later uit tot de PLO. Tientallen jaren brandmerkte het Westen Arafat als een terroristen leider. „Vrede betekent voor ons de ver nietiging van Israel," zei hij in 1976. Drie jaar later verbijsterde hij de Amerikaanse dominee Jesse Jackson met de opmerking: „Ik ben bereid de Palestijnse staat zelfs alleen in Jericho te vestigen." Door de jaren heen bleef Arafat de ondergang steeds een stap voor. Als een kat met negen levens over leefde hij de ene aanslag na de andere en vestigde zijn leiders schap in een jungle van intriges, bommen en geweren. Maar wat de meeste indruk op hem heeft gemaakt, hoorde Sherief van de Palestijnse leider, is het vlieg tuigongeluk in de Libische woes tijn in april vorig jaar. Arafat over leefde miraculeus. Tegen Sherief zei hij: „Al die aanslagen., ach, maar dat vliegtuig...daar denk ik nog dikwijls aan. Toen ik daaruit kwam, trok mijn hele leven voorbij. Alle kameraden die gevallen zijn door aanslagen, waren daar weer om heen." In al die jaren slaagde Arafat erin om de Palestijnen voortdurend de indruk te geven dat een eigen staat binnen handbereik lag. „Dat is zijn verdienste," zegt Sherief, „hij is een symbool van verzet, maar heeft nu wat bereikt. Hij heeft voet aan de grond in Palestina. Hij is binnen, in Jericho en Gaza. Dan gaat hij verder." Naar Jeruzalem? „Naar Jeruzalem. Dat zei hij tegen me: Jeruzalem is mijn stad. Ik droom ervan, dat ik mag bidden in Jeruzalem. Ik heb 'm gevraagd: haal je dat nog? Hij is al 64 en hij kan elke dag vermoord worden. Hij antwoordde heel simpel: Inshallah, 'Mevrouw Arafat wilde met ons praten, maar ze was niet opgemaakt.foto van eijndhoven

de Stem | 1993 | | pagina 27