ek? DE STEM DA houdt vast aan brugtunnel Statenfractie PvdA wil snel betere wegen in Zeeuws-Vlaanderen Fwijfel over haalbaarheid van Westerschelde Oeververbinding groeit Eerste windmolen park Perkpolder Watersportbond KNWV tegen Zeeuwse vaarheffing De smalle weg van afvalberg naar afvalpreventie Arbeidsvreugde regionale omroepen diep onder nul Perfect Korreltapijt vloertelkevioer- I er moet iets van een buffer om tegenslagen op te van ■n. Het is dus niet verstandig tot het maximum van de lalbare hypotheek te gaan l al helemaal niet met kunst Iepen door geld te lenen van prkgever of familie. En dns niet als er geen spaargeld fe buffer aanwezig is. eigen/huisbewoner heeft lettemin in de praktijk meest- I een aantal jaren nodig orri uit te komen dan huren van een vergelijkba- I woning. In die periode dat It koophuis nog duurder is lijft de bezitter van een eigen pis een beetje speculant. Er ordt van uitgegaan dat de iren blijven stijgen en dat de flat ie, zij het op een laag Iveau, in stand blijft, bu de economie echt inklap. en in een zware depressie met dalende prij. In, dalende inkomens en lage- 1 huren en koopprijzen, dan bmen vele eigen/huisbewo- ps in moeilijkheden. Maar bk vele huurders. Anders ge- als het echt mis gaat, Itten we allemaal in dezelfde Inkende boot. En het is eigen- Ijk een onwaarschijnlijke va- momenteel althans, nu meer berichten verschij- dat het met de economie lat beter lijkt te gaan. Rabobank S FALCON JACKS SPORTPOINT - KLAASSEN l&VAN HOOF 'ing en selectie Laatste kans op herhalingsprik tegen polio PvdA West-Zeeuws-Vlaander en vraagt hulp burgers bij program Grafschennis in Kloosterzande Derde aanhouding gestolen auto's Gokverslaafde hoort straf van 2,5 jaar eisen Provincie blijft proefstation voor fruitteelt steunen Expositie over veer Breskens-Vlissingen )993 X 69 In en vergelijken. paan die de meeste hze in hypotheek- lor langere aent naar de ideale jr waterdicht np n volledig ademend v.a. ZJU." Passage - Axel - 01155-61781 Zeeland ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 DEEL 1 isrsxt Perfect Inspection Technology - au koppelt u aan een gedegen IWtb of E) niveau. Enkele jaren of in een aanverwante be- inzicht en resultaatgerichtheid zich thuis in een baan waar u I ten volle kunt benutten. Naast foorkeur ook de Franse taal. Uw wordt aan een zeer „onze verslaggever Middelburg - Een goede oost- Lest-verbinding over echt veilige wegen is snel en drin- Lend nodig in Zeeuws-Vlaan deren. Plus een tunnel onder Let Kanaal van Terneuzen naar Gent. pat de beleidsmakers aarzelen Let de uitvoering, en zich ver schuilen achter de oeververbin ding WOV is 'onaanvaardbaar'. I pat stelt de Zeeuwse PvdA in de gisteren gepresenteerde algeme ne politieke en financiële be schouwingen op het huishoud boekje van de provincie voor komend jaar, de begroting. In die jaarlijkse beschouwingen vellen politieke partijen een oor deel over het gevoerde en nog te voeren beleid. Betere wegen in Zeeuws-Vlaan- deren, dat wil de PvdA. En de partij dringt er bij Gedeputeerde Staten op aan om de rijksover heid nog eens duidelijk te wijzen op zijn verantwoordelijkheid als wegbeheerder. Voorts wil de PvdA 150.000 gul den jaarlijks meer uittrekken voor de aankoop van nieuw na tuurgebied. De ontwikkelingen in de Oosterschelde baart de partij grote zorgen. Uit een stu die naar opname van koper door de organismen daar, blijkt dat in de schone Oosterschelde de op name veel groeter is dan in de met humus vervuilde Wester- schelde. Bovendien is er, zoals gemeld, een sterke slibafzetting in de voormalige zeearm en een sterke afname van de visvang sten, aldus de PvdA die schrijft hierover 'verontrust' te zijn. De partij vraagt om meer onderzoek en een op die problemen gericht beleid. De kerncentrale in Borssele moet op korte termijn dicht, deze oude wens van de PvdA is ook in de beschouwing opgenomen. Gelet op de ontwikkelingen rond on der meer warmtekrachtenergie is het niet meer nodig 500 miljoen in de atoomcentrale te steken, vindt de partij. De PvdA richt in de beschou wingen de politieke raketten op de SGP die in de ogen van de PvdA de vrouwenemancipatie een buitengemeen slechte zaak bewijst door officieel vrouwen in de partij te weigeren. „Tragische vrouw-diskwalificerende be sluitvorming", noemt de PvdA het. „En aan een dergelijke man nenbroedersdiscussie willen wij liever geen bijdrage leveren." Zorgen leven er binnen de PvdA over het ambulancevervoer in Zeeland. De PvdA vraagt zich af of het nog wel zinvol is dat de provincie hiervoor verantwoor ding draagt. „Formele besluiten van het college over de stand plaatsen blijken in de praktijk niets waard en de beloofde 15-minuten aanrijtijd blijkt meer en meer een (levensgevaar lijke) farce", aldus de PvdA. GS krijgen ook een veeg uit de pan. De PvdA heeft ontdekt dat meer dan de helft van de be leidsvoornemens in de sector welzijn niet is uitgevoerd. „Een weinig gelukkige score," aldus de partij. GS zullen later deze maand schriftelijk antwoorden op de beschouwingen en de finale de batten worden vervolgens in de Statenzaal gevoerd waarna de provinciebegroting 1994 zal zijn vastgesteld. I Van onze verslaggever I Middelburg - Het Zeeuwse CDA gaat niet zomaar akkoord met minister Maij (waterstaat) die een tunnel onder de Westerschelde wil, zonder duidelijk te maken of ze de meerprijs betaalt. De christen-democraten iiouden een goedkopere brugtunnel achter de hand. tri, omdat er grote twijfels heer sen over de haalbaarheid van de oeververbinding WOV, gaat het CDA nog niet akkoord met het fors verhogen van de veertarie- ven komend jaar. Dat blijkt uit de algemene poli- I tieke en financiële beschouwin- i op de provinciebegroting 1994. Het CDA was gisteren, met PvdA en de SGP, de eerste I partij die haar beschouwingen (de belangrijkste politieke de batten van het jaar) inleverde. Het steekt het CDA zeer dat Gedeputeerde Staten (GS) de Terneuzen - GGD en Kruis werk in Zeeland geven vanaf maandag 1 november voor de laatste maal gelegenheid voor een herhalingsinenting tegen polio. Daarmee komt een einde aan de grootscheepse vaccinatie na de uitbarsting van polio vorig jaar. Voor een volledige bescherming tegen deze ziekte is het noodza kelijk om drie inentingen te krij gen. Betrokkenen kunnen terecht van maandag 1 tot en met vrijdag 5 november in het wijkgebouw Ta bakstraat in Hulst van 13.00 tot 13.30 uur, op woensdag 3 no vember in het wijkgebouw aan de Van Steenbergenstraat in Terneuzen van 19.00 tot 20.00 uur en in Oostburg van 19.00 tot 19.30 uur in het wijkgebouw Volderstraat. De herhalingsvaccinatie kan ook worden gehaald in wijkgebou- wen in Goes, Middelburg, Tho- len en Zierikzee op maandag 1 november. Statenleden zo in het ongewisse laten over de ontwikkelingen rond de WOV. Het optimisme van WD-gedeputeerde Henne- keij (waterstaat) dat de haal baarheid boven elke twijfel ver heven is, deelt de partij niet, en veroordeelt het zelfs. Meer dui delijkheid over die WOV, een kostenvergelijkijg tussen tunnel en brugtunnel, en kunnen we sowieso nog terug naar de brug- tunnel-variant, dat vraagt het CDA. In de rest van de beschouwingen verklaart het CDA niet optimis tisch te zijn over de reorganisa tie van de Zeeuwse politie. Er bestaat grote onvrede bij de po litiemensen en de reorganisatie perikelen zullen nog lang nagal men, zo vreest de partij. „We vrezen dat we hier te maken hebben met een kunstmatig op gelegde organisatiestructuur die al vanaf het begin niet goed werkt en waarvoor de in de toekomst te verwachten proble men voorspelbaar zijn," aldus een fragment uit de beschouwin gen. Meer duidelijkheid over de ge meentelijke herindeling, vraagt het CDA van GS, en hoe komt het toch dat relatief gezien zo weinig buitenlandse bedrijven in Zeeland investeren? Zeeland blijft landelijk gezien ver achter, en ligt dat misschien aan onze voorzieningen, aan de wegen, aan de infrastrukruur kortom, zo luidt een andere vraag. In tegenstelling tot GS is het CDA blijkens deze beschouwin gen niet voor een keihard verbod voor de komst van intensieve veeteelt naar Zeeland. Wel moet de 'grootste terughoudendheid worden betracht' en streng naar alle milieu- en vestigingsregels worden gekeken, maar het CDA gaat niet zover een regelrecht verbod af te kondigen. De laatste hand wordt gelegd aan het bedrading van de rotorbladen. Het bedrijf Energy Connection uit Delft is gisteren begonnen met de bouw van een windmolenpark langs het veerhavenplein in Perkpolder. In totaal komen er acht windtur bines te staan. De eerste werkzaamheden, waaronder het plaat sen van de funderingen, duren een paar dagen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zullen de molens halverwege november stroom gaan leveren aan Delta Nutsbedrijven. Van onze verslaggever Middelburg - De nieuwe vaarheffing die de provincie Zeeland wil invoeren voor recreanten en toeristen is niet alleen onrendabel maar bovendien in strijd met de grondwettelijke taak van de overheid om te zorgen voor mogelijkheden tot vrij etij dsbesteding. Van onze verslaggever Oostburg - De Pvda West-Zeeuws-Vlaanderen werkt de komende maanden stapje voor stapje toe naar het beleidsprogramma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Oostburg, Aardenburg en Sluis. Burgers, organisaties en instellingen uit de regio moeten meehelpen aan de politieke agenda's van de raadsfracties in de drie gemeenten. Als handvat daarbij dient het hoofdlijnenprogramma van de PvdA. De partij nodigt in de periode november tot januari iedereen uit deze hoofdlijnen uit te helpen werken tot concreet beleid. Om die redenen wijst het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) het plan van de hand. De provincie denkt ermee het financiële gat in de begroting te dichten, maar is bij het KNWV aan het verkeerde adres. Dat blijkt uit de reactie van de wa tersportbond aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. De KNWV komt op voor de belangen van 83.000 waterspor ters, verenigd in zo'n vierhon derd watersportverenigingen, en sprak zich in het verleden ook al uit tegen de invoering van het zogenaamde Veerse-Meertientje. Een heffing, aldus het KNWV, die uiteindelijk op een fiasco uitdraaide. De waterbelasting voor recrean ten en toeristen is op de eerste plaats niet rendabel, meent de bond, en wijst daarbij op de hoge controlekosten van vijftig tot vijfenzeventig procent van de opbrengst. Maar de nieuwe rege ling is ook in strijd met de grondwet en het streven van de overheid tot deregulering. Een ander argument dat tegen de vaarheffing pleit is het gevaar dat Zeeland het imago krijgt van een provincie die zijn financiële problemen afwentelt op de toe rist, aldus het KNWV. De reusachtige dop van de rotor. Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Afvalpreventie. Iedere bestuurder en milieuman heeft er tegenwoordig de mond van vol. Voorkomen dat afval ontstaat, om de Zeeuwse afvalberg niet hele maal tot in de hemel te laten groeien. Daar gaat het om. Daar ook, is het Zeeuwse af valpreventieproject voor op gezet. De resultaten werden deze week aan milieugedepu teerde Dek overhandigd. Het meest in het oog springend resultaat is dat besparingen in afvalproduktie tot 30 procent voor particuliere bedrijven mo gelijk zijn, al vergt dat wel veel inzicht in de eigen bedrijfsvoe ring en energie om het uit te voeren. Een aantal bedrijven is bij dat project betrokken, een drukkerij, oen uienbedrijf, een gemeente (die 200 liter chloor per jaar gebruikte voor het schoonmaken een provinciaal kantoor. Maar, ook een restaurant in het kleine Biervliet. Restaurant De Landbouw. En daar, getuige het eindrapport, viel weinig meer te preventeren. Iets nog wel, maar weinig. Want restaurant De Landbouw was namelijk al ste vig op de milieuvriendelijke toer. Geen toeval, want eigenaar Van Harn is districtsvoorzitter van Horeca Zeeland en vindt dat hij uit dien hoofde een voorbeeld moet zijn voor zijn mede-onder- nemers. Het bedrijf nam deel aan het project Bedrijfsinterne Milieuzorg van het bedrijfsschap Horeca en Van Harn zelf startte onder de Zeeuwse horecamensen de gescheiden inzameling van glas, wat overigens niets met preventie van doen heeft. In elk geval, en dat kan de conclusie zijn van dit verhaal, werken de projecten van de Zeeuwse horeca zelf kennelijk zo goed, dat er met een grootschalig Zeeuws preventieproject, opge zet met overheidsggeld, nauwe lijks meer iets te verdienen valt. „Bij restaurant De Landbouw kwam duidelijk naar voren dat binnen het bedrijf zelf niet meer zoveel behaald zou kunnen wor- werd al op zeer milieu vriendelijke gewerkt", staat in het eindrapport. Het project in het restaurant heeft gunstige bij werkingen voor de rest van hore ca Zeeland, en dat is eigenlijk de waarde geweest van de proef in Biervliet. Restaurant De Landbouw pro duceert afvalstoffen als verpak kingen, organisch afval afkom stig van bereiding van maaltij den en het schoonmaken van groenten, afvalwater, schoon- maakafval en kantoorafval. Het bedrijf gebruikt voornamelijk milieuvriendelijke schoonmaak middelen, maar een bron van ergenis voor het leidend echt paar is de stroom reclamedruk werk en andere informatie die dagelijks de brievenbus in valt. Het restaurant krijgt zoveel bro chures en dergelijke omdat Van Harn voorzitter en horecaonder nemer is, maar pakken onge bruikt duur drukwerk belanden zo bij het oud papier. Na een analyse van het bedrijf, waarbij zelfs de Erasmus Uni- vesiteit werd betrokken, werden in overleg met de eigenaar de volgende actiepunten gemaakt: er kan overleg komen met leve ranciers over het terugleveren van verpakkingen na gebruik. Die verpakkingen kunnen terug gezonden worden naar de leve ranciers, het restaurant zou duurzamere houten dozen of kratten kunnen gebruik voor brood of gebak en flessen en potten kunnen teruggeleverd worden. 1 Voor die laatste optie is een statiegeldsysteem het beste, vooral voor wijnflessen zou dat de afvalberg kunnen doen slin ken. Een advies is om een kelder in het restaurant te laten bouwen, voor het koel houden van pro- dukten. Dit kan energievretende koelmachines voorkomen. En, het afval kan meer gescheiden dan al gebeurd, worden ingeza meld. Het restaurant scheidt zef al klein chemisch afval en afval uit de vetvangputten. Lood van drankflessen wordt ook apart gehouden. Van Harn gaat een brief schrij ven aan zijn leveranciers om op het probleem van de verpakkin- Van onze correspondent Kloosterzande - Vandalen hebben op de r.k.-begraaf plaats achter de kerk te Groenendijk twee grafzerken met rode verf beklad. Er is geen sprake van leuzen of tekens. De bloemen voor het dubbelgraf en een deel van de zerk zijn met een rode spuitbus bewerkt. Enige tijd geleden was dit kerkhof ook al doelwit van vandalen, want toen werden op twee kindergrafjes de engelenbeeldjes van de zerken gehaald en vernield. Het kerkbestuur roept bezoekers van de begraafplaats op attent te zijn en verdachte bewegingen te melden bij het kerkbestuur. „Op deze manier kunnen we misschien het vandalisme een halt toeroepen", zegt Th. de Bakker, penningmeester van het kerkbe stuur. Hij vond het nog niet nodig om de politie in te schakelen. Zestig procent journalisten solliciteert Van onze verslaggever Oost-Souburg - De werkdruk is te hoog, de werksfeer belabberd en de leiding wordt ervaren als slecht tot zeer slecht. Dat zijn de ontluisterende conclusies uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant naar de arbeidsvreug de onder de journalisten van de dertien Nederlandse regionale omroepen. FOTO'S WIM KOOYMAN gen te wijzen en om op het invoeren van statiegeld aan te dringen. De mogelijkheid van een kelder wordt overwogen, maar de belangrijkste maatregel die wordt genomen heeft slechts zijdelings met het restaurant zelf te maken. Er wordt een actie gestart die gericht is op de invoering van containers voor het gescheiden houden van afval bij de andere horecabedrijven. En, via Horeca Zeeland zullen bij de bedrijven galsbakken worden geplaatst. Voor een gescheiden inzameling zal worden gezorgd. Het afvalpreventieproject heeft dus weinig gevolgen voor het enkele restaurant waar het on derzoek op gericht was, maar tamelijk wat milieuvriendelijke gevolgen voor tal van andere Zeeuwse horecabedrijven. Na de overheid neemt nu de particulie re ondernemer het stokje over. En dat is de toegevoegde waarde van het hele project. De journalisten van Omroep Zeeland, waar al lang een ar beidsconflict met de leiding heerst, en hun collega's van Om roep Brabant, hebben ook deel genomen aan dat onderzoek, de opdrachtgever is de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). 85 procent van de journalisten baalt van zijn of haar baan en denkt erover een andere baan te zoeken. Bijna 60 procent is ook daadwerkelijk aan het sollicite ren om weg te komen. Ruim 40 procent van de 121 deelgenomen journalisten ervaart de hoogste leiding (directie en programma leiding) als slecht tot zeer slecht. Middelburg - De Zeeuwse politie heeft gisteren in ver band met de diefstal van ge stolen auto's een 24-jarige in woner uit 's Gravenpolder aangehouden. Het gaat om de huurder van de loods in Kwadendamme waar eerder deze week een gestolen Por sche, Mercedes en een grote hoeveelheid auto-onderdelen zijn gevonden. Nader onderzoek van de onder delen leert dat die afkomstig zijn van nog eens drie personenauto's in de duurdere prijsklasse die de afgelopen maanden in Zeeland zijn gestolen. In verband met de zaak zijn door de politie twee mannen uit Krui- ningen en Maarssen aangehou den. Die zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg en verblijven de ko mende dagen in bewaring. In de tussentijd zet de politie haar onderzoek voort. Dat richt zich op de verdere inventarisatie van de aangetroffen onderdelen en de betrokkenheid van de giste rochtend aangehouden inwoner van 's Gravenpolder. Middelburg - Voor een 24 feiten, in de loop van dit jaar gepleegd, is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank te gen de 25-jarige R.S. een ge vangenisstraf geëist van tweeëneenhalf jaar. Bovendien kreeg de Middelbur ger ook nog de zes maanden op zijn bord, die hem bij zijn laatste veroordeling met een proeftijd voorwaardelijk waren opgelegd. Gedreven door een chronisch geldgebrek ten gevolge van een jarenlange gokverslaving was S., in wisselende combinaties met andere gokkers, onmiddellijk na ontslag uit een vorige detentie weer op pad gekregen. Halverwege de 'rit' werd de Mid delburger opnieuw ingesloten, maar korte tijd later door het cellentekort weer op vrije voeten gesteld. Omdat het in het leven 'nog steeds een puinhoop' was ging de man vervolgens gewoon weer verder waar hij gebleven was. Daarbij moesten vooral be drijfspanden het ontgelden, maar ook een achttal woningen, waar de dieven het vooral had den gemunt op contant geld. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Naast die klachten, de hoge werkdruk en de slechte werk sfeer zijn de kansen om hogerop te komen minimaal, vinden de ontevreden journalisten en is het met de inspraak slecht gesteld. De NVJ besloot tot het onder zoek nadat er bij de vakbond steeds meer klachten binnen kwamen over problemen met het management. De werkgevers weigerden mee te doen aan het onderzoek omdat ze daartoe geen aanleiding zagen. De onderzoekers doen een groot aantal aanbevelingen om de si tuatie te verbeteren. Zo moeten de journalisten meer verant woordelijkheid krijgen en dient routine-arbeid te worden ver minderd. De leiding dient bijge schoold te worden en de combi natie hoofdredacteur-directeur (zoals dat bij Omroep Zeeland en Omroep Brabant bestaat) dient te worden afgeschaft. Al enige tijd zijn twee adviseurs bezig te bemiddelen in het ar beidsconflict tussen de leiding en de actualiteitenredactie van Omroep Zeeland. De werksfeer is er, aldus leden van de redac tie, al maandenlang zeer slecht. Het bestuur van de omroep was gisteren niet bereikbaar voor een reactie op de uitkomsten van het onderzoek. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks bestuur van de provincie wil het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp de komende twee jaar blijven steunen met geld tot zeker is of het station kan blijven be staan. Gedeputeerde Staten (GS) stel len voor de komende twee jaar 50.000 gulden per jaar subsidie te verlenen. Het is hezelfde be drag als dat. het station al sinds 1989 ontvangt. Een verzoek van de directie van het station om de subsidie te verhogen tot 60.000 gulden vanwege gestegen loon kosten, wijzen GS af. Zoals bekend speelt de regering met het plan het proefstation te sluiten en elders in Nederland nieuwe proefstations voor de landbouw, veeteelt en fruit kweek te bouwen. Na veel pro test uit Zeeland, onder meer van het provinciaal bestuur en de boerenorganisatie ZLM, is beslo ten een definitief besluit pas in 1997 te nemen. Middelburg - Ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe veerboot 'Koningin Bea trix' is er in het Zeeuws Docu mentatiecentrum in Middelburg van 1 november tot 14 december een tentoonstelling. Er zijn foto's, prentbriefkaarten en drukwerk te zien m'et als onderwerp de veerdienst Bres- kens- Vlissingen. De foto's zijn onder meer van vroegere veerbo ten, van de bouw van de 'Prinses Irene', de veerpleinen van vóór en na de oorlog en een paneel met materiaal van de actie 'Vrije Veren' in 1958. De 'Koningin Beatrix' werd op 31 augustus gedoopt. Vanaf 31 november gaat hij varen tussen Breskens en Vlissingen. (ADVERTENTIE) Vraag de brochure over sfergrirrthrtoer- ly 04167-8 ll'JSnTSn oude prijzen!

de Stem | 1993 | | pagina 13