De redoutE Op zoek naar de ideale hypotheek? U vindt 'm bij de Rabobank. 6,4% DA sales-engineer Benelux gtatenfrat Opslagruimtes te huur TE HUUR rwijfel over 1 DE STEM CONSUMENT Heeft het zin te procederen tegen bouwers?' ANTWOORD Is huis kopen verantwoord bij onzekere economie? falcon jacks SPORTPOINT - K Geïsoleerde of ongeïsoleerde ruimte. Gelegen op het ind.terrein te Ossendrecht. Ink: Hendrickx Constr.bedr. B.V. Tel.: 01647-4143 Ook voor u: een huis van Goldewijk MAGAZIJN/BEDRIJFSRUIMTE in het centrum van Terneuzen vloeropp. beneden ±100 m2, leverdieping 80 m2, verwarming aanwezig. Vraagprijs 500.- BENT U TOE AAN EEN UITDAGING IN DE BEJAARDENZORG? HOOFD VERZORGING EN HUISHOUDING (m/v) Stijlvol wonen voor ouderen uitstekende service veiligheid Serviceflat Residentie Terneuzen GEMEENTE AXEL Gemeente Sluis Rabobank. Aangenaam. klant- en resultaatgericht ROOZEN VAN HOOF advies, werving en selectie 1 Middelburg - Het Zeeu akkoord met minister Mt onder de Westerschelde of ze de meerprijs bet. houden een goedkopere 1 Laatste kans o\ herhalingsprik tegen polio PvdA West-Ze vraagt hulp bi ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 „De CV-ketels in ons nieuwe huis zijn niet dezelfde als in de technische omschrijving, de capaciteit is te klein. We eisen vervanging, maar de bouwer zegt dat hij bijna failliet is en vervanging zou de i genadeklap zijn. Er was helaas geen GIW- of andere garantie. Wat moeten we doen? De procedure doorzetten of tot een schikking proberen te komen?" G. L. te Breda Een schikking die voldoende genoegdoening biedt is altijd te prefereren. Maar dat moet toch inhouden dat de CV-ke- tels worden vervangen. Het is aan de bouwer om te proberen zijn schade te beperken door de oorspronkelijke ketels in te ruilen bij zijn leverancier. Als dat niet haalbaar is, is het kiezen of delen, zowel voor u en andere eigenaar/bewoners als voor de bouwer. U moet wel bedenken: helemaal niets doen is het slechtste, want dan zult u op termijn zelf een nieu we ketel moeten kopen en in tussen onnodig hoge stookkos ten hebben in een toch te koud huis. Eigen-huisbewoners blijken trouwens elk jaar meer juridi sche procedures te voeren te gen bouwondernemers. De' Vereniging Eigen Huis heeft dit in 1992 600 keer gedaan. Dat is het topje van de ijsberg, want in dat jaar kwamen er 71.000 verzoeken om juridisch advies van allerlei aard bij deze vereniging van woonson- sumenten binnen, 26% meer dan in het jaar ervoor. De bouwers nemen daarin volgens de vereniging een treurige po sitie in, niet alleen omdat er zoveel klachten over nieuw bouwwoningen gaan en zoveel bouwers het nog op een procu- dure laten aankomen, maar dat het dan ook nog gebeurt dat sommige bouwers de uit spraak aan hun laars proberen te lappen. De meeste procedures worden' gevoerd bij de Raad van Arbi trage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Kopers van een nieuw te bouwen huis ontko men daar meestal niet aan, omdat in de koop/aannemings overeenkomst vrijwel altijd een clausule is opgenomen dat geschillen tussen bouwer en Door Wim van der Kteijn Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft. Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MS Breda. U krijgt geen antwoord thuis. koper aan deze raad worden voorgelegd. Maar een vonnis van deze raad heeft in het algemeen dezelfde rechts kracht als vonnissen van de rechtbank. Met andere woor den: naleving van vonnissen kan desnoods worden afge dwongen door beslaglegging of nog zwaardere executie-maat regelen. Dat is anders bij het zg. bin dend advies dat ook nogal eens afgesproken wordt in koop/ aanneming- en andere con tracten. Bindend advies lijkt veel op arbitrage, maar de op de wet stoelende rechtskracht van arbitrage ontbreekt. Een partij die dwarsligt kan niet met dezelfde rechtsmiddelen worden aangepakt en dan zou er alsnog een gerechtelijke procedure en aansluitend von nis nodig zijn. Het onlangs verschenen jaar verslag over 1992 van de Vere niging Eigen Huis meldt een aantal voorbeelden van bou wers die dwars bleven liggen. Twee jaar na de oplevering van een complex nieuwbouw woningen bleek er sprake te zijn van vochtdoorslag in de achtertgevels' bij vrijwel alle betrokken woningen. Na vier jaar ruziën tussen eigenaren/ bewoners en bouwer laat de bouwer de gevels impregneren, dus bespuiten met een vocht werend middel met een garan tie van tien jaar. Al snel blijkt dat het vocht door de gevel blijft doorslaan en namens een koper stapt de Vereniging Eigen Huis naar de Raad van Arbitrage. De raad geeft de koper gelijk en von nist dat de bouwer de achter gevel moet slopen en opnieuw optrekken. Dat gebeurt uitein delijk onder dwang van het vonnis. Maar de bouwer weigert om ook de andere woningen op deze manier van hun vocht doorslag af te helpen. Er is opnieuw een procedure nodig namens die andere bewoners om de bouwer tot de noodza kelijke reparaties te dwingen. In totaal duurden de juridische gevechten 14 jaar, want de strijd begon in 1978 (de wonin gen werden in 1977 opgele verd). Er zijn vele andere voorbeel den. Een ankerloze spouw muur die vol zit met specie en dus niet de verwachte ge- luiudsisolatie brengt. Een kel der die, ook na reparatie, niet waterdicht bleek te zijn (waar bij de Raad van Abitrage uit eindelijk bepaalde dat repara tie maar door een ander bedrijf moest gebeuren, op kosten van de oorspronkelijke bouwer). Of een garage die zo ongelukkig geplaatst was dat die niet be reikbaar was over het eigen erf. Kopers van een nieuwbouw huis die gebreken nog voor de oplevering ontdekken blijken soms door de Raad van Arbi trage de mogelijkheid te krij gen een bedrag in te houden op hun laatste betaling. Dat was bijvoorbeeld ook zo in boven genoemd voorbeeld van de wa- termakende kelder. De koper mocht 8.000 inhouden op de slotbetaling van de aan- neemsom. Het is, tegen de achtergrond van deze ervaringen, jammer dat er geen schot zit in de plannen van de regering om te komen tot een wettelijke rege ling die het mogelijk maakt de laatste 5% van de aan- neemsom in te houden totdat alles in orde is bevonden. Een minnelijke regeling op dit punt tussen bouwers en consumen tenorganisaties heeft na diver se pogingen geen resultaten opgeleverd. Voor kopers van een nieuwbouwwoning is het tevens een waarschuwing dat ze hun koopplannen door des kundigen, bijvoorbeeld een ei gen makelaar of het Bouwcen trum of de Vereniging Eigen Huis, moeten laten beoordelen en eventueel begeleiden. „We willen best een huis kopen omdat de huren zo sterk stijgen, maar is het niet erg riskant nu er zoveel bedrijven failliet gaan?" J.O. te Breda Het is het dilemma waar zeer veel mensen voor staan. Aan de ene kant de economische onzekerheid en de dalende koopkracht. Aan de andere kant de stijgende woonlasten, vooral voor huurders. Overi gens ook voor eigen/huisbewo ners, want het huurwaardefor fait en andere zakelijke lasten zijn ook verhoogd. Wel is het een feit dat de lastenstijging voor eigen/huisbewoners in absolute bedragen minder groot is dan bij huurders. Nog steeds geldt: op termijn is wo nen in een eigen huis altijd goedkoper dan in een verge lijkbaar huurhuis. Wel zijn de huizenprijzen fors gestegen. Maar de hypothee krente is daarentegen gedaald. Een huis dat vorig jaar 150.000 kostte, moest bij de toen geldende ca. 8% bruto per maand (bij een 30-jarige an nuïteitenlening) ongeveer 1100 per maand kosten. Dat huis is intussen misschien in waarde gestegen tot 165.000, maar als de rente binnenkort daalt naar ongeveer 6,5% zijn de bruto maandlasten onge veer 1150, dus nauwelijks hoger. vKopen is daarom nog altijd verantwoord, echter onder voorwaarde dat de hypothee- klasten bij het huidige inko men geen problemen opleveren en er moet iets van een bufd zijn om tegenslagen op te van. gen. Het is dus niet verstand» om tot het maximum van ds haalbare hypotheek te gaat En al helemaal niet met kunst grepen door geld te lenen van werkgever of familie. En dus ook niet als er geen spaargeld als buffer aanwezig is. Een eigen/huisbewoner heeft niettemin in de praktijk meest al een aantal jaren nodig o® voordeliger uit te komen dan het huren van een vergelijkba. re woning. In die periode dal het koophuis nog duurder is blijft de bezitter van een eigen huis een beetje speculant. Et wordt van uitgegaan dat de huren blijven stijgen en dat de inflatie, zij het op een laag niveau, in stand blijft. Zou de economie echt inklap pen en in een zware depressie ontaarden, met dalende prij zen, dalende inkomens en lage- re huren en koopprijzen, dan komen vele eigen/huisbewo ners in moeilijkheden. Maar ook vele huurders. Anders ge- zegd: als het echt mis gaat, zitten we allemaal in dezelfde zinkende boot. En het is eigen lijk een onwaarschijnlijke va riant, momenteel althans, nu steeds meer berichten verschij nen dat het met de economie wat beter lijkt te gaan. waterdicht volledig ademend Passage - Axel - 0111 Van plan een eigen huis te laten bouwen? Vraag dan eerst het gratis Goldewijk huizenboek aan. of kom naai anze unieke Inio-Showioom met f talloze woonvoor- beelden de nieuwste keukens, bad kamers en sanitair Bouwprijzen al vanaf 102.850,- 'j Nijverheidsweg 12, Postbus 320 7000 AH Doetmchem. Tel. 08340-64040 Bel voor inlichtingen: tel. 01150-13284 STICHTING ALGEMEEN BEJAARDENTEHUIS SAS VAN GENT "De Redoute' is het plaatselijke bejaardenhuis van Sas van Gent. Het heeft een capaciteit van 60 bewoners en biedt service aan 38 aanleunwoningen. In de werkmethodiek van "De Redoute" staat aandacht voor de individuele be woner centraal. Om deze werkmethodiek organisatorisch handen en voeten te geven zijn wij namens de bewoners en medewerkers op zoek naar een energiek een verpleegkundige met visie op zorg. DE FUNKTIE U geeft direkt leiding aan de medewerkers van de verzorging en de huishouding. U plant en deelt werkzaamheden in, begeleidt medewer kers en draagt zorg voor de kwaliteit van de verrichte werkzaamheden. Naast interne kontakten met de bewoners en hun familie, onderhoudt u externe kontakten met o.a. leveranciers. U staat met de direkteur borg voor de in houd van het werkproces en de daarbij behorende individuele zorgplannen. FI1MKTIE-EISEN Als minimumeis stellen wij een verpleegkundige oplei ding, aangevuld met een relevante managementopleiding. Ervaring in de op zet van zorgplannen en het geven van leiding is noodzakelijk. U kent de plaatselijke leefgewoonten en u hebt inzicht in de kombinatie van verzorgen de en huishoudelijke werkzaamheden. WIJ BIEDEN Een managementfunktie in de bejaardenzorg, waarbij u weet dat een werkdag langer kan duren dan 8 uur. Honorering op basis van de C.A.O. bejaardenhuizen. INTERESSE? Bel voor meer informatie de heer Dankloff van V K, tele foon 01140-11337. Hij stuurt u desgewenst een informatiepakket en sollicita tieformulier. Uw schriftelijke reaktie stuurt u aan: V K Personeelsadviesbureau t.a.v. de heer drs. B. Dankloff Postbus 29 4564 ZG St. Jansteen Vergunning voor de Arbeidsbemiddeling CBA/A 93.0519 Registratienummer Persoonsregistratie P-0014088 PERSONEELS ADVIESBUREAU Wat wilt u nog meer? Kom vrijblijvend kijken, het adres is: Scheldeboulevard/Stuvesande 80, Terneuzen. Of vraag brochure: telefoon 01100-28120 BEKENDMAKING INZAMELING VAN KOELKASTEN Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend dat op vrijdag 29 oktober a.s. wederom een geschei den inzameling van koelkasten zal plaatsvinden. Voor het aanbieden van uw koelkast, waartoe ook diepvries- kasten en -kisten, alsmede combinaties van koelkast/diepvrieskast worden gerekend, kunt u don derdag 28 oktober bellen met de afdeling openbare werken van de gemeente Axel, tijdens kantooruren van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur (telefoon 01155-61931). Naast de maandelijkse inzameling kunt u uw oude koelkast elke werkdag tussen 7.30 en 12.00 en tussen 13.00 en 16.30 uur zelf aanbieden bij de eerderge noemde afdeling openbare werken, aan de Nieuwen- dijk te Axel. Axel, 23 oktober 1993 Burgemeester en wethouders voornoemd, W.J. de Graaf, burgemeester J.P. van Sabben, secretaris. De voorzitter van de commissie Financiën/Bestuurlijke Coördinatie deelt me de, dat op dinsdag 26 oktober a.s. om 20.00 uur een openbare vergadering zal plaatsvin den in de commissiekamer, Grt. Markt 20 te Sluis. J.J. du Fossé, waarnemend voorzitter Rente vanaf Eff. rente 6,7% p.j. Het ideale huis vinden is een kwestie van kijken en vergelijken. Met een ideale hypotheek is het al niet anders. Daarom is het verstandig om juist naar de bank te gaan die de meeste hypotheken verstrekt: de Rabobank. Want bij de Rabobank heeft u de grootste keuze in hypotheek- vormen en profiteert u direct van scherpe tarieven. Ook als u uw hypotheek voor langere periode wilt vastzetten, bent u bij ons aan het juiste adres. Dus als u op zoek bent naar de ideale hypotheek, loop dan zeker eens binnen bij de Rabobank. Rabobank S Onze relatie, Loma Systems B.V., gevestigd in Helmond is als onderdeel van de Britse Loma Group PLC actief in de verkoop van hoogwaardige controlewegers, metaaldetectoren en kwaliteitscontrole systemen. Deze produkten vinden met name hun toepassing in de levensmiddelenindustrie. De uitstekende marktpositie is te danken aan een hoge mate van klantbetrokkenheid, inzet en de kracht van het brede assortiment. Om de verdere groei gestalte te kunnen geven is er plaats voor een De functie U wordt verantwoordelijk voor de verdere uitbouw van een eigen werk gebied waarbij het accent op België ligt. Het opvolgen van commer ciële leads uit de eigen organisatie combineert u met een alerte actieve marktbewerking. U luistert, adviseert en komt in goed overleg met de potentiële klant tot een concreet maatwerk resultaat. Vanzelfsprekend bent u in brede zin oog en oor van de organisatie in de markt. U kunt rekenen op een intensieve internationale inwerkperiode en een prima interne ondersteuning. Sollicitatieprocedure: Schrijft u een korte brief met c.v. aan Roozen van Hoof, advies, wer ving en selectie, Postbus 4271, 5004 JG Tilburg. Bezoekadres: Ringbaan Noord 91b. Voor nadere informatie kunt u telefonisch contact opnemen: 013-434748. Een psychologische test kan deel uit maken van de selectieprocedure. Roozen van Hoof is als arbeidsbemiddelingsbureau erkend door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De kandidaat Uw algemene onwikkeling op HBO niveau koppelt u aan een gedegen technische opleiding op minimaal MTS (Wtb of E) niveau. Enkele jaren ervaring in een soortgelijke functie in deze of in een aanverwante be drijfstak is onontbeerlijk. Betrokkenheid, inzicht en resultaatgerichtheid kenmerken uw persoonlijkheid. U voelt zich thuis in een baan waar u uw technische en commerciële creativiteit ten volle kunt benutten. Naast de Engelse en Duitse taal beheerst u bij voorkeur ook de Franse taal. Uw leeftijd ligt tussen de 25 en 35 jaar. Loma Systems B.V. biedt u: - een baan waarin een prima salaris gekoppeld wordt aan een zeer interessante bonusregeling; - een internationale werkomgeving; - produkten met een duidelijke toekomst. i/an onze verslaggever oost- echt drin- Middelburg -Een goede west-verbinding over veilige wegen is snei en Lend nodig in Zeeuws-Vlaan Heren. Plus een tunnel onde [het Kanaal van Terneuzel naar Gent. pat de beleidsmakers met de uitvoering, en schuilen achter de ding WOV is 'onaar 1 pat stelt de Zeeuwse gisteren gepresenteerde aarzelei zich ver oeververbin LLC A v»v- 'onaanvaardbaar PvdA in d algeme Perfect Inspection Technology I Van onze verslaggever En, omdat er grote twijfels hee I sen over de haalbaarheid van oeververbinding WOV, gaat 1 CDA nog niet akkoord met fors verhogen van de veertari ven komend jaar. Dat blijkt uit de algemene po tieke en financiële beschouwi gen op de provinciebegrotii 1994. Het CDA was gisteren, rr de PvdA en de SGP, de eerï partij die haar beschouwing (de belangrijkste politieke J batten van het jaar) inleverde Het steekt het CDA zeer Gedeputeerde Staten (GS) Terneuzen - GGD en Kru werk in Zeeland geven vaij maandag 1 november voor laatste maal gelegenheid vt een herhalingsinenting teg polio. Daarmee komt een einde aan grootscheepse vaccinatie na uitbarsting van polio vorig j£ Voor een volledige bescherm tegen deze ziekte is het nooc kelijk om drie inentingen te k gen. Betrokkenen kunnen terecht maandag 1 tot en met vrijdf november in het wijkgebouw bakstraat in Hulst van 13.0C 13.30 uur, op woensdag 3 vember in het wijkgebouw de Van Steenbergenstraat Terneuzen van 19.00 tot 2 uur en in Oostburg van 19.0 19.30 uur in het wijkgeb Volderstraat. De herhalingsvaccinatie kan worden gehaald in wijkge wen in Goes, Middelburg, len en Zierikzee op maanc november. Van onze verslaggever Oostburg - De Pvda West maanden stapje voor stapje komende gemeenteraadsver Sluis. Burgers, organisaties en ins aan de politieke agenda's va Als handvat daarbij dient 1 De partij nodigt in de perioc hoofdlijnen uit te helpen we Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Afvalpreventie. Ie bestuurder en milieu heeft er tegenwoordig mond van vol. Voorkc dat afval ontstaat, oir Zeeuwse afvalberg niet maal tot in de hemel te groeien. Daar gaat het Daar ook, is het Zeeuws valpreventieproject vooi gezet. De resultaten w deze week aan milieugec teerde Dek overhandigd. L uog spri] besparing 30 p: Het meest in het oog resultaat is dat be afvalproduktie tot t voor particuliere bedrijvei gelijk zijn, al vergt inzicht in de eigen ring en energie om voeren. Een aantal bedrijven is b project betrokken, een dru een uienbedrijf, een gei dat w( bedrij het

de Stem | 1993 | | pagina 12