Geen voordeel varkenspest ingrijpt Uiterste datum voor afronding Gatt-overleg niet meer heilig Nederlandse handel merkt nog niets van stijgende vraag uit buitenland 'Zinloos om steeds maar weer over lagere lonen te blijven praten' Exportprijs voor kruiwagenfabriek nd KORT 4Niet meer dan tien commissariaten' DE STEM ECONOMIE Baggersector profiteert van concentratie-vorming ECONOMIE KORT OKTOBER 1993 A4 WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 A5 i) ;T66 S ..'.09 Van onze verslaggever Kinderdijk - Fusie lijkt het beste concurrentiewapen van de Nederlands-Belgische baggerwereld. „Dankzij de gedwongen con centratie in de jaren '80 is ons marktaandeel op wereldni veau van 50 naar 70 procent gestegen," aldus gisteren voorzitter W.A.Lubberhuizen van de vereniging Centrale Baggerbedrijf (CB). In één adem noemde hij de op handen zijnde fusie van Bos Kalis Westminister en Ballast Nedam 'een verrijking' voor de concurrentiekracht van het Nederlands baggerbedrijf. Concentratie betekent volgens hem ook overzichtelijkheid en stabiliteit. Uit zijn mond geen klaagzan gen over beroerde economi sche omstandigheden of slech te wisselkoersen, eerder een „Het gaat goed in de bagger, maar het kan nog beter." Geen wonder, de gezamenlijke baggerbedrijven scoorden in 1992 een omzet van 5 miljard gulden Lubberhuizen sprak gisteren ter gelegenheid van de viering van 50 jaar IHC Holland in Kinderdijk. IHC is, met een marktaandeel van 50 procent, 's werelds grootste producent van baggervaartuigen en bag- gerapparatuur. De dominantie van de Neder landse en Belgische bagge raars op de wereldmarkt is zo groot dat er volgens industri- eel-economische termen bijna sprake is van 'een oligopoly', een situatie die ontstaat wan neer de vier grootste onderne mingen een marktaandeel hebben van 60 procent of meer. Met de nieuwe combinatie Ballast-Nedam/ BosKalis Westminster, de Van Oord Groep en de Hollandse Aanne mingsmaatschappij heeft Ne derland straks drie van 's we relds grootste baggerbedrijven in huis. België levert er twee met Dredging International en Dredging Jan de Nul. In de hele wereld wordt jaar lijks voor 3 miljard gulden aan baggerorders besteed. Twee derde van die markt is geblok keerd omdat veel landen in eigen beheer laten baggeren. Zodoende blijft er voor de Grote Vijf en hun concurren ten een speelveld van 1 mil jard gulden. De Nederlandse en Belgische baggerindustrie wordt in een gisteren gepresenteerde TNO- studie beschreven als een clus ter. Het gaat daarbij om een kluit van bedrijven die elkaar versterken en veel met elkaar optrekken, ook al is er soms wat wrijving tussen Nederlan ders en Belgen omdat men de wederzijdse kennis uiteinde lijk toch het liefst onder water houdt. Uit de TNO-studie blijkt dat het voor nieuwkomers heel moeilijk is om het besloten baggerwereldje, dat soms neigt naar arrogantie, binnen te komen. CB-voorzitter wilde gisteren het beladen woord kartel niet in de mond nemen: „Toegege ven, er zijn allerlei kruisver banden, projectnetwerken met een samenwerking die je nodig hebt. Als cluster treden we op in de concurrentie met de Ja panners of de Koreanen. Dan heb je de hele wereld tegen je, maar als het om een order gaat, is er maar één criterium: wie schrijft het laagste in." Volgens TNO moeten de bag geraars ook iets doen aan hun verhouding met de belgen, want: „De Belgen profiteren direct van de Nederlandse know-how en schennen tege lijkertijd him eigen markt af." De TNO-studie noemt de thuismarkt voor de Neder landse baggeraars stabiel met vooral veel onderhouds-bag- gerwerk in de Nederlandse Delta. Plannen als het opspui ten van nieuw land voor de Zuidhollandse kust kunnen die markt in de toekomst een impuls geven. De bij IHC feestvierende bag gerwereld werd op haar wen ken bediend, want dinsdag middag maaktede provincie Zuid-Holland bekend dat plannen voor een kustlocatie tussen Scheveningen en Hoek van Holland verder ontwik keld kunnen worden. Zuid- Holland en zes gemeenten, waaronder Den Haag en Rot terdam, zien brood in het op spuiten van nieuw land met een oppervlakte van 4000 ha tegen een bedrag van 5 mil jard gulden. Volgens Lubberhuizen ligt er voor de baggerbedrijven in Nederland ook een heleboel werk te wachten als het gaat om het opruimen van veront reinigde waterbodems: „Dat zou in 1995 moeten beginnen met de aanleg van depots in het Ketelmeer en het Haring vliet, maar als de overheid wil, kunnen we al eerder begin nen." Europese Commissie legt Akzo boete op Brussel - De Europese Commissie heeft Akzo Chemicals een boete opgelegd van duizend ecu (ruim f 2000) voor iedere dag dat het EG-inspecteurs onmogelijk wordt gemaakt onderzoek in Akzo-kantoren te doen in verband met mogelijke schending van de anti-kartelwetgeving. De Commissie wilde niet zeggen waar van het Nederlandse chemiebedrijf precies wordt verdacht. Akzo, die overigens zegt dat de zaak intussen is geregeld, wil evenmin nadere mededelingen doen over het onderwerp van het onderzoek. Een woordvoerder van de Commissie wilde alleen kwijt dat de EG twijfels heeft over de handelwijze van Akzo op het gebied van de concurrentie. Fusie-overleg Sabena en American Londen - American Airlines en de Belgische maatschappij Sabena overleggen over vergaande samenwerking op de Atlan tische route. Dat meldt de Britse krant The Times. Geen van de twee maatschappijen wilde het bericht bevestigen of ontkennen. Er zou voorgesteld zijn dat de twee maatschappijen de vluchten over de oceaan gezamelijk gaan exploiteren, de frequent-flier programma's (regelmatige transporten) samen te voegen en samen te werken bij de afhandeling op de grond. Intussen verwacht de Spaanse staatsluchtvaartmaatschappij Iberia voor 1993 een verlies van 770 miljoen gulden. Vorig jaar leed de maatschappij een verlies van 487 miljoen gulden. Stakers Air France leggen verkeer lam Parijs - Stakende werknemers van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France hebben gisteren een chaos in het luchtver keer rond Parijs veroorzaakt. Rond tweeduizend stakers blok keerden de twee belangrijkste landingsbanen van het vliegveld Orly, ten zuiden van Parijs, waardoor alle commerciële vluchten van en naar de Franse hoofdstad afgelast moesten worden. De demonstranten betogen tegen de plannen van Air France om vierduizend werknemers te ontslaan. Bij de luchtvaartmaat schappij, die in de eerste helft van het jaar een verlies leed van 3,8 miljard francs (1,2 miljard gulden), zijn de afgelopen drie jaar al 4.600 banen verdwenen. Sigarettenoorlog treft Philip Morris New York - De concurrentieslag op de Amerikaanse sigaretten- markt heeft het resultaat van tabak- en voedingsmiddelengigant Philip Morris sterk onder druk gezet. In het derde kwartaal van 1993 daalde het nettoresultaat van 1,29 miljard dollar tot 971 miljoen dollar. Het concern verlaagde eerder al de prijs van sigaretten omdat de concurrentie van de goedkope merken te sterk was geworden. Die maatregel was opmerkelijk, want merkartikelen bleken niet zo onkwetsbaar te zijn als gedacht. Philip Morris, dat ook een vestiging heeft in Bergen op Zoom, verkoopt onder meer Marlboro. Ook in de eerste negen maanden was er een achteruitgang te bespeuren. De nettowinst daalde van 3,7 miljard tot 3,2 miljard dollar. Daarentegen lieten de omzetcijfers een stijging zien. In de derde periode steeg de omzet met 200 miljoen dollar tot 15,2 miljard. In de eerste negen maanden trok de verkoop aan van 44,2 miljard tot 46,1 miljard. Autogas vandaag één cent duurder Rotterdam - Autogas (lpg) wordt vandaag één cent per liter duurder. De adviesprijs wordt 51,9 cent. Dit hebben marktleider BK Gas en Novok, de organisatie van zelfstandige pomphou ders, meegedeeld. De verhoging is het gevolg van prijsverhogin gen op de internationale produktenmarkt. hauffeur derlandse toeristenbus is het Duitse Bamberg tot traf veroordeeld. Volgens i ongeluk waarbij negen unnen voorkomen als hij brak op 1 augustus 1992 uitwijkmanoeuvre op de iisselfeld. Hij kwam op de "n Tsjechische touringbus. uldig aan negen gevallen gen van lichamelijk letsel in ere eft de astronoom Nicolaus eerd'. In een brief aan de osium over de astronoom 'n wetenschappelijke werk s publiceerde 'De revolu- ij als eerste in de geschie- n draait en niet andersom. ns-Katholieke Kerk op de eplaatst. Johannes Paulus 'e Italiaanse natuurkundi- pernicus overnam, onrecht r de Inquisitie gedwongen rde om de zon draaide. n Aborigines heeft een overeenkomst wordt bij wet het begrip regering geeft nu toe dat erste Britten daar in 1788 historisch akkoord, maar en conservatieve politici g een 'uitverkoop'. Volgens rechten van de Aborigines dat zij een onafgebroken ondgebieden. Het hoogge- zaak voor het eerst dat de en op land waarmee zij een bij aanslag se luchtmacht is dinsdag in ten. Enkele minuten na de van de Spaanse hoofdstad bij zijn gevallen, is niet in zijn auto in de buurt van raakte bij de schietpartij ivakmutsen droegen, zijn dat de aanslagen het werk weging ETA. eens laboratorium 's op zoek naar 75 kleine ids veroorzaakt, die in het orium in Kopenhagen wer en Bach verklaarde dinsdag van een verslaafde, die de Ole Nielsen kan de inhoud n als de vloeistof wordt :n open wond. "stan euwe premier van Pakistan. Assemblée gekozen met 121 atieve rivaal Nawaz Sharif, Pakistaanse Moslim Partij, ng moeten vormen. Zij heeft die als de meest eerlijke uit beschouwd, de post weten oor. Bhutto was de eerste reld. van verkiezingen t Boris Jeltsin heeft zes oen aan de verkiezingen van te ver gegaan in hun verzet desbetreffende groeperingen erschil tussen oppositie en en. n die gerechtelijk vervolgd ende opstand van 3 en 4 'e partij die werd opgericht s van de opstand, voormalig ntkwam aan het verbod. De dan haar oprichter en telt dustriëlen en zakenlieden. Heitmann "gspartij in Duitsland, heeft erderheid geschaard achter or de opvolging van presi- ann, die onder het commu- binnen de lutherse kerk, is eelstaat Sachsen. kritiek geleverd omdat hij egd konden worden als een n van Duitsland. Ook heeft aakt over buitenlanders in eter thuis voor de kinderen eken. Van onze correspondent jo Wijnen Luxemburg - De uiterste datum waarop de Gatt-besprekingen over het vrijmaken van de wereldhandel moeten worden afgerond -15 de cember - is voor een aantal EG-lan- den niet langer heilig. Tijdens het overleg dat de EG-ministers van Landbouw gisteren in Luxemburg voerden, is twijfel gerezen over de vraag of vooral de technische aspecten van het zogenoemde Blair House Ak koord (dat de VS en de EG vorig jaar over de gedeeltelijke afbouw van de Europese landbouwsubsidies sloten) nog tijdig kunnen worden afgehandeld. Dat was een krachtige steun in de rug van Frankrijk, dat zich altijd tegen Blair House heeft verzet. De Franse landbouwminister Puech zei gisteren dat zijn land nog steeds tot een Gatt akkoord wil komen, maar dat 'de in houd van zo'n akkoord belangrijker is dan de kalender'. Puech staat-nog altijd op het standpunt dat het Blair House Akkoord de Euro pese boeren nog harder treft dan de eveneens vorig jaar overeengekomen hervormingen van het EG-landbouwbe- leid, die Frankrijk met grote tegenzin heeft aanvaard. Puech kreeg onder meer steun van zijn Italiaanse collega, die eveneens vond dat de EG de gevangene is geworden van de deadline op 15 december. De zuidelijke EG-landen staan, geholpen door Ierland, op hetzelfde standpunt. Minister Bukman liet zijn EG-collega's gisteren evenwel weten dat voor hem de uiterste datum van 15 december ge handhaafd moet blijven. Bukman ba seert zijn opvatting op de besluiten die de EG-ministers op 20 september heb ben genomen. Toen hebben de bewinds lieden zich aan de 15e december gebon den en tegelijkertijd 'nadere verduide lijkingen' van het Blair House Akkoord gevraagd. Dat was een Voorzichtige poging om - onder grote druk van Frankrijk - weer m,et de VS in gesprek te komen over het landbouwvraagstuk. De Amerikaanse handelsafgevaardigde Mickey Kantor wil evenwel niet meer over Blair House praten. Dat laatste heeft vooral EG-landbouw- commissaris Steichen in een uiterst las tig parket gebracht. Steichen moet - om Frankrijk tevreden te stellen - de 'na dere verduidelijkingen' verschaffen, maar dat wordt hem onmogelijk ge maakt omdat de Amerikanen weigeren te praten. Steichen vreest dan ook in tijdnood te komen, en dat kan de Europese Com missie eveneens dwingen de onderhan delingen over de 15e december heen te tillen. Een en ander is derhalve koren op de molen van Frankrijk, dat nu bovendien de voorzichtige steun van tenminste vijf andere EG-landen heeft. Dole foto epa ring, maar is vol blijven houden at hij die formeel volgens de Tondwet niet nodig had. Van onze redactie landbouw Minderhout(B)/Tilburg - De noodlijdende Nederlandse varkenssector spint vooralsnog geen garen bij de proble men die Duitsland en België hebben als gevolg van varkenspest. De Nederlandse handel merkt voorlopig nog weinig of niks van een verhoogde exportvraag. Duitsland kent sinds eind vorige week een exportverbod van var kens. In België worden deze week op grote schaal varkens afgemaakt in verband met uit braken van klassieke varken spest. Import Precies in de streek rond Winge- ne, ten westen van Gent, waar de varkenspest drie jaar geleden gigantisch huishield en waar toen honderdduizenden varkens werden afgemaakt, worden in de loop van deze week 25.000 var kens van 17 bedrijven vernie tigd. De uitbraak van varkenspest in Vlaanderen valt rechtstreeks te herleiden naar Duitsland. Mét de import van Duitse biggen heb ben de Vlamingen ook varken spest in huis gehaald. Maandagavond zijn ook 2000 varkens verwijderd van een be drijf in het gehucht Achteraart bij Minderhout, net over de grens bij Baarle-Nassau. Vast staat dat een aantal van de var kens uit Achteraart als big is geïmporteerd vanuit Duitsland en op de biggenverzamelplaats in Duitsland in contact is ge weest met de varkens die nu verderop in België voor de pro blemen zorgen. Of de Achteraartse varkens óók worden vernietigd zal pas blij ken na bloedonderzoek. Geen verbod In ieder geval heeft het gemeen tebestuur van Hoogstraten, waartoe Minderhout behoort, nog geen aanleiding gevonden om in de omgeving van het ver dachte bedrijf maatregelen te nemen in de sfeer van een trans portverbod of nader onderzoek bij naburige bedrijven. In de streek rond Wingene zijn de varkenshouders, die drie jaar geleden een catastrofale uit braak van varkenspest beleef den, inmiddels witheet. Destijds bleven de hokken, als gevolg van beschermende maatregelen, acht maanden leeg. Luid is de roep om een inen tingscampagne tegen varken spest. Vooralsnog is die roep ge richt aan dovemans-oren, omdat de EG inenting verbiedt. Talloze landen weigeren om vlees te im porteren dat ingeënt is, omdat met de inenting wél de sympto men worden onderdrukt, maar niet de verspreiding van de ziek tekiemen. Terughoudend Volgens ing. J. de Bresser, secre taris van de Vereniging van Var kenshouders van de NCB, is het nog te vroeg om in te schatten of de varkenspestperikelen van Duitsland en België nieuwe markten openen voor Neder landse biggen, varkens en var kensvlees: „Die markt is over voerd, dus er ontstaan zo gauw geen gaten." „Duitsland heeft nu wel een ex port-verbod, maar dat land is netto-importerend, ook al blijkt nu dat er vanuit Duitsland jaar lijks anderhalf miljoen Duitèe biggen naar België gaan. Dat die stroom nu stil ligt, biedt nog weinig perspectief, want de Bel gen zullen voorlopig even terug houdend zijn met het opzetten van nieuwe tomen varkens". Wel acht De Bresser het een goede zaak dat Duitsland van de EG een exportverbod heeft op gelegd gekregen: „Daar hebben ze al jarenlang last van varken spest. Dat moddert maar aan en breidt alleen maar uit. Het werd tijd dat daar eens rigoureuze maatregelen werden genomen". Nederland zit dringend verlegen om meer banen. Hoe kan dat werk er ko men? Moet het minimum loon omlaag, is herbezin ning op de uitkeringen nodig? Of moeten we ons maar neerleggen bij hoge werkloosheid? Het een voudige werk is verdwe nen. Dat werk zal ook niet meer terugkomen, meent de Tilburgse eco noom prof. dr. A. van Schaik. Door Pieter Willemsen De banken zullen hun betaal automaten niet slopen. Er ko men geen schoenenpoetsers, geen bedienden bij tanksta tions, geen kruiers. Ook niet als je de uitkeringen verlaagt. In geen enkel land heeft verla ging van de uitkeringen geleid tot meer werkgelegenheid. Het laagbetaalde werk is verdwenen. Daarom moeten we mensen op leiden voor werk dat beter wordt betaald. Prof. Van Schaik is als hoogle raar empirische macro-economie verbonden aan de KUB in Til burg. Hij schetst een beeld van de Europese economie dat som ber is. Somber, maar niet hope loos. Van Schaik staat sceptisch tegenover de voortdurende roep om loonmatiging als oplossing voor al onze economische moei lijkheden. „Het probleem ligt dieper," be toogt Van Schaik. „Vlak na de oorlog was er in Europa weinig werkloosheid, zo rond de ander half procent." In die tijd geloof de niemand dat er nog ooit werkloosheid van betekenis zou komen. „De politici hebben toen gedaan waar ze nu spijt van beginnen te krijgen: ze gingen de weinigen zwakkeren, de mensen die niet voor zichzelf konden zorgen, beter beschermen. De aow werd ingevoerd, daarna de wao. Gevolg daarvan was een enorme stijging van de loonkos ten, want de werknemers wilden de premiestijgingen gecompen seerd zien in hogere lonen." De grote klap is gekomen rond 1973, al was er vrijwel niemand die zich daar destijds echt zor gen over maakte. Maar toen al, twintig jaar geleden, is er een einde gekomen aan de naoorlog se groei van de economie met rond de vijf procent per jaar. In 1975 liep de werkloosheid pijl snel op: we zaten in de eerste grote naoorlogse recessie. „Maar zelfs in 1976 had nog niemand in de gaten dat we niet meer terug konden keren naar de snelle groei. Er zijn toen maatre gelen genomen als de wir (subsi die op investeringen) die waar schijnlijk verkeerd uit hebben gewerkt. „De wir heeft eerder tot minder dan tot meer werkge legenheid geleid." Bedrijven gin gen investeren in machines en niet in mensen. Tijdens de tweede naoorlogse re cessie, in de jaren 1981 en 1982, is de werkloosheid gestegen tot rond een miljoen. „Dat de cijfers daarna daalden, was in wezen gezichtsbedrog. Dat lag aan ver vuilde bestanden, andere defini ties van werkloosheid, meer deeltijd en het afvloeien van langdurig werklozen in de wao," zegt prof. Van Schaik. „Het lijkt wel of er in de jaren tachtig veel werkgelegenheid bij is gekomen, maar in wezen gaat het om een andere verdeling van het werk over de werknemers." In de periode van 1983 tot 1991 kenden we jaren met een unieke economische groei van drie tot mene loonmaatregel werkt niet. Het probleem zit alleen bij de lagere lonen. De Vries redeneert kennelijk dat een algemene loon maatregel geen kwaad kan." Van Schaik vreest dat onze sa menleving met een indringend probleem te maken kan krijgen: Als we geen eigen economische levenskracht kunnen ontwikke len, blijft Europa achter bij de rest van de wereld. Als de economie niet meer groeit zal er geen ruimte meer zijn om de milieukosten te betalen en zullen er grote verdelingsproble men ontstaan in de samenleving: tussen inkomens en uitkeringen en tussen inkomens onderling. En zonder groei van de produk- tiviteit is er in ieder geval geen groei van de werkgelegenheid, meent Van Schaik. Van Schaik ziet maar één echte oplossing voor het werklozenle ger aan de onderkant van de arbeidsmarkt: scholing. Hij meent dat we in Nederland niet zitten te wachten op het soort werk dat ongeschoolden kunnen verrichten. Bij een goed econo misch beleid en bij de groei die daaruit voort kan komen, zal er betrekkelijk veel werk ontstaan voor hooggeschoolde mensen en maar zeer weinig voor mensen met een lage scholing. De Nederlandse overheid kan een belangrijke stimulerende rol vervullen door de vele kennis die versnipperd bij allerlei institu ten als TNO, LEI en dergelijke samen te brengen. Verder is er behoefte aan een sterkte-zwak te-analyse van het Nederlandse bedrijfsleven. „Je moet de Ne derlandse speerpunten ontdek ken; de sterke punten van het bedrijfsleven. Misschien ligt er een belangrijke rol voor Neder land in de internationale dien sten. Als dat zo is, moet je je afvragen wat dat betekent voor de inrichting van de maatschap pij." A. van Schaik: 'Speerpunten van het Nederlandse bedrijfsleven ontdekken'. foto van eijndhoven vier procent. Helaas is die groei geen Nederlandse verdienste, stelt Van Schaik. „We hebben ons mee laten drijven op de wereldconjunctuur. Zodra die het af laat weten, is het in Ne derland ook gebeurd. En toch laten we ons nog steeds veel te veel meedrijven op die wereld conjunctuur." Dus zal de Nederlandse econo mie telkens als het internatio naal even tegenzit nieuwe, ge voelige klappen oplopen. Profes sor Van Schaik vindt dat politici en ondernemers in de jaren vijf tig en zestig verwend zijn ge raakt. „Nog altijd wordt er veel te weinig gedaan aan het vergro ten van marktaandelen. Daar hoor je niemand over. We heb ben nu in Nederland en in Euro pa het produktieniveau van de Verenigde Staten in de jaren zestig bereikt." Daarmee hebben we kennelijk een soort top be reikt. De groei is er nu uit. Van Schaik denkt dat we op een breekpunt in de geschiedenis aangeland zijn. Oude organisa tieprincipes, die zijn gebaseerd op massaproduktie, op fuseren, verhoging van de efficiency, werken niet meer. Daarom heeft het ook weinig zin alsmaar te blijven praten over lagere lonen. „Europa moet zijn eigen weg zoeken. We moeten kiezen voor fundamentele groeikracht, voor maatschappelijk elan. Jongeren moeten weer warm lopen voor exacte vakken." Maar tot zijn spijt moet van Schaik vaststellen dat ook de kinderen van psycho logen weer kiezen voor de psy chologie, waarin we ons warm- menselijk met elkaar bezig hou den. De Tilburgse hoogleraar heeft kritiek op de Nederlandse Bank, die hij verwijt veel te krampach tig vast te houden aan een ijzer- sterke gulden. „Maar bij elke waardevermindering van een buitenlandse munt worden Ne derlandse produkten weer duur der." Misschien wil de Neder landse Bank zo'n solide indruk maken om te bevorderen dat de Europese Bank in Amsterdam komt, vermoedt Van Schaik. Ook van de loonmaatregel die minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vol gend jaar wil treffen, verwacht Van Schaik niet veel. „Een alge- Amsterdam - Bind commissaria ten aan een maximum wat be treft duur (12 jaar) en aantal (10), hef automatisme op bij her benoeming en vermijd verstren geling van belangen. Dit zijn de belangrijkste aanbe velingen die het Nederlands Centrum voor Directeuren en Commissarissen (NCD), de be langenvereniging van commissa rissen zelf, gisteren heeft gedaan om te proberen de recente kri tiek op het functioneren van commissarissen van bedrijven in te dammen. De andere aanbevelingen zijn: geef de aandeelhoudersvergade ring kans commissarissen apart - dus' los van de jaarrekening - te beoordelen, laat commissaris sen niet meer hun eigen beloning vaststellen en maak het vertrou wen van aandeelhouders en werknemers voorwaardelijk voor de geschiktheid en het functio neren van een commissaris. Commissarissen van bedrijven houden toezicht op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken in de vennootschap. De kritiek kwam echter na het faillissement van DAF dat het gevolg zou zijn van 'slapende' commissarissen. Honderden kruiwagen- bakken liggen op de ter reinen van Metaalwaren- fabriek Het Fort in Tiel te wachten op export. Vandaag ontvangt Het Fort - dat jaarlijks tach tig procent van de ruim een half miljoen gefabri ceerde kruiwagens uit voert, uit handen van prins Bernhard de NEC- exportscepter. foto anp

de Stem | 1993 | | pagina 5