huilen Opvang asielzoekers verdubbeld 'God weet dat het hier altijd regent en gaf me een afdak Slachtoffer van incest in zaak-Epe doet twee nieuwe aangiften deodorant. WD vraagt spoeddebat aan om duidelijkheid te krijgen over asielbeleid Wisselkantoren nog niet onder supervisie DNB Grensvervaging Minister: Geen uitgebreider verbod gokkasten op UW DE STEM BINNENLAND A3 Illegalen in naaiateliers worden uitgezet DE STEM fliH COMMENTAAR Vluchtelingen BINNENLAND KORT O OKTOBER 1993 A2 n te houden - en daarmee uriformiteit. Maar hun san gsdrift van de laatste jw last een dergelijke ideële si ngname zwaar, itgevers bereiden zich voor n vergaande reductie van h' -sten, voor het geval minista ndriessen van Economisch aken het kartel verbiedt. Ife er personeel, minder kantoren 'tschakelen van concurrentie ij eigen sector en vooral ook het tionaliseren van de drukfi "ieken. p die laatste post valt ontegen ggelijk veel te verdienen. Eej oderne drukfabriek kosten entallen miljoenen guldens. De jd dat elke krant haar ukpers had, gaat voorbij. Het -sluit van het Brabants ieuwsblad om geen nieuwe -rs te bouwen, past in dat eeld. Alleen het tijdstip waar- p, verbaast. Tenzij de relatie et de positie van de PZC wordt elegd. e toekomst van de drukpen an De Stem is evenmin duide jk. Een besluit wordt spoedi erwacht, omdat de pers in 19c conomisch is afgeschreven. De vertijd van een nieuwe pers ee tot drie jaar. Technisch kan e pers overigens nog wel even ee. "U wil het aantal drukplaat- en echter verminderen. In Best eeft VNU voor Brabant Pers en grote drukfabriek gebouwd, aar sinds maandag onder meer RC-Handelsblad wordt kt voor de zuidelijke provis ies. In de nacht zou er ook nog el een krant bij kunnen. Of dat gistiek zou kunnen met tem is een andere vraag. Ter- euzen en Tholen liggen natuur- 'jk een eind van Best af. e Nederlandse Vereniging van ournalisten heeft de vraag op- eworpen of de drie betrokken ranten niet het beste af zouden ijn met een eigen pers in Zuid- est-Nederland. De kranten ouden in een joint-venture hun kosten kunnen drukken. De in vestering per krant is te duur p zo'n moment kwam voor an- ere kranten in het verleden de ekslag in het zelfstandig voort- estaan. Een onderzoek zou ant- oord kunnen geven op de vraag f met een gezamenlijke drukfa- riek de toekomst van de kran ten beter zou kunnen worden ewaarborgd. ""ant, meent de NVJ, het is van et grootste belang dat de pluri formiteit van de pers wordt handhaafd. Voor de lezer, die elf een keuze moet kunnen ma ken welke krant die wil lezen. Ook voor de democratie, want de politiek kan beter door twee dan door één dagblad gecontroleerd worden. Ook voor de kunste naar, die niet afhankelijk is van één recensent, maar door ver schillende ogen of oren kan wor den beoordeeld. Voor journalisten staat vast dat concurrentie de media scherp houdt. Dat spraakmakende za ken als de declaratie-affaire bij de provincie Zeeland of het jour nalistieke spitwerk dat leidde tot een wending in het proces van Liesbosch-moord, mede boven water zijn gehaald door de aan wezigheid van twee kranten. Dat is, vinden journalisten, een breder belang dan van journalis ten alleen. Dat is een belang van de hele samenleving in Zeeland en West-Brabant. structiefilm, waarin alle aspec ten van de cursus als realiteit worden vastgelegd. Het verhaal begint met een afscheidsfeest (bij iemand thuis), gevoelens van achterblijvende familieleden, in structie om stress te voorkomen en te lijf te gaan, uitzending, terugkeer en afbouwen van de spanningen. Volgens mevrouw Zeebregts krijgen deelnemers aan de stres scursussen de film te zien. „Daarnaast wordt hij gedraaid in alle opleidingen van de lucht macht. Met de bedoeling mensen aan het denken te zetten." De cineasten maken gebruik van opgeslagen beeldmateriaal, en van opnamen op de bases Volkel en Woensdrecht. Tegen het einde van 1993 gaat de ïnstructiefilm in roulatie. „We staan het buddysysteem voor," zegt Van Bockel over de diepere zin van de stresscursus sen. (Een buddy legt zijn arm om de schouder van een aidspatiënt. Helpt een patiënt over afgron den van geestelijke ellende). Op die manier helpen blauwhel men elkaar: van hoog tot laag, maar ook in de geledingen. Met luisteren naar elkaar, tijd nemen voor een gesprek, met erkenning van de ervaring, begrip, respect- En het benadrukken van het normale van emoties. „Mensen moeten hun ei kwijt kunnen. Met praten, praten en nog eens pra ten." De luchtmacht heeft bij de in middels 400 teruggekeerde mili tairen geen gevallen van blijven de schade ontdekt. Lopende na zorg voorkomt klachten op de lange duur. Van Bockel: „We hopen te voorkomen dat mensen in de ziektewet belanden." WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Epe (anp) - Eveline van B., een van de twee slachtoffers in de Eper incestzaak, heeft gisteren op het politiebureau in Heerde aangifte gedaan van seksueel misbruik van haar dochtertje. Het kind was ten tijde van het misbruik twee jaar.. Ook heeft de vrouw aangifte gedaan van nog een nieuw geval van geweldda dige zwangerschapsonderbreking door haar ouders. Dat hebben de raadsvrouwe van Eveli ne, mr. G. van Driem uit Amsterdam, en persofficier van justitie in Zutphen, mr. J.C. Buttinger bevestigd. De nu acht-jarige dochter zou mis bruikt zijn door de broers Ronald en Gerrit van Z. uit Vaassen en Apeldoorn. Deze mannen worden er ook van ver dacht de kinderen van Jolanda van B. (een meisje van twee en een jongetje van drie) misbruikt te hebben, blijkt uit een dagvaarding die het openbaar mi nisterie inmiddels tegen de mannen uit gebracht heeft. Eveline deed al eerder aangifte van vijf gevallen van illegale abortus door haar vader Arie van B. en moeder Dinie. Daar heeft zij nu een zesde geval aan toegevoegd. Eveline heeft tot nu toe geen aangifte gedaan van moord op door incest verwekte kinderen. Bij haar zus Jolanda zou dat wel vaker gebeurd zijn. Het politieteam, dat onderzoek doet in deze omvangrijke zaak, heeft sinds dit voorjaar een kleine driehonderd getui gen gehoord. Het is zeker niet uitgeslo ten dat er, buiten de zes verdachten die al vastzitten, nog meer aanhoudingen verricht zullen worden. Het team is er van overtuigd dat er genoeg aanwijzingen en feiten gevon den zijn voor de beschuldigingen, die de twee zussen tegen hun vader en moeder, de ex-echtgenoot van een van hen en drie andere mannen geuit hebben. Stoffelijke resten van de minstens zes om het leven gebrachte foetussen en kinderen zijn nooit gevonden. In de bossen rond Epe is tot nu toe tweemaal gegraven op aanwijzing van getuigen. Een inval in een woning in Zoetermeer, waarbij vijfhonderd illegale pornoban den in beslag werden genomen, leverde ook geen bewijsmateriaal op. Den Haag (anp) - Het aantal opvangplaatsen voor asielzoekers is in één jaar tijd verdubbeld. Vorig jaar september waren on geveer 9000 asielzoekers in Ne derland aan woonruimte gehol pen, een jaar later had de Cen trale Opvang Asielzoekers 18.500 mensen gehuisvest. Dat blijkt uit maandcijfers van de COA. Sinds de noodsituatie in juli, waarbij opvangcentra asielzoe kers wegens overbezetting wei gerden, heeft de COA 3100 plaatsen erbij gevonden. De extra plaatsen zitten voorname lijk in hotels en pensions (1680 plaatsen in 29 accommodaties), maar ook in Tijdelijke Asielzoe kerscentra (1450 plaatsen in 7 accomodaties). De meeste contracten die de COA daartoe afsloot hebben een looptijd tot tenminste 1 mei 1994, In sommige gevallen is dat langer. In november en decem ber zullen volgens de COA twee nieuwe AZC's worden geopend in Utrecht en Den Helder. Daar mee komt het aantal reguliere asielzoekerscentra op 31. Wor den de Tijdelijke Opvangcentra (TOC's) meegeteld, dan zijn het er 51. Uit een vergelijking met vorig jaar is het aantal plaatsen in de AZC's bijna verdubbeld van 6795, naar 11.870. In de tijdelij ke centra kunnen nu 3.596 men sen onderdak krijgen. Vorig jaar ■bestonden de TOC's nog niet.- Volgens de COA slaagt de instel ling er sinds juli aardig in om de komst van asielzoekers een stap voor te blijven. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) en zijn collega Kooijmans (Buitenlandse Zaken) denken verschillend over de op vang van vluchtelingen. Dat is althans de mening van WD- fractievoorzitter Bolkestein, die gisteren een spoeddebat met bei de bewindslieden aanvroeg om duidelijkheid te krijgen over het Nederlandse asielbeleid. Het in terpellatiedebat wordt deze week gehouden. Bolkestein verwijst naar een IKON-interview waarin Kooij mans de opvatting zou hebben gehuldigd dat vluchtelingen meer in hun eigen land moeten worden opgevangen; dat onze samenleving niet in staat zou zijn om grote aantallen op te vangen en dat de belastingen voor dit doel niet eindeloos kun nen worden verhoogd. Volgens Bolkestein staat dat haaks op de opvatting van Kooijmans' collega Pronk, die eerder in een interview met de Groene Amsterdammer te ken nen. gaf dat mensen die aan de poorten van Europa kloppen zullen moeten worden ontvan gen. Volgens Pronk zouden de asielzoekers juist een bijdrage aan de dynamiek van de samen leving kunnen leveren, aldus Bolkestein. VERVOLG VAN VOORPAGINA De wisselkantoren vormen een schakel in het financiële net werk, bedoeld om de herkomst van de criminele (zwarte) gelden te verdoezelen. Na een reeks in gewikkelde transacties, waarbij geld soms verscheidene malen in binnen- en buitenland wordt ge wisseld, komt het uiteindelijk ergens op een gewone bankreke ning te staan. Het is dan 'gewit'. Tot twee jaar terug hadden cri minele organisaties weinig pro blemen met het verwerken van de inkomstenstromen uit illegale praktijken. De bank stelde geen vragen als iemand met een sporttas vol bankbiljetten aan kwam. Tegenwoordig gebeurt dat wel en binnenkort zelfs op basis van de wet melding onge bruikelijke transacties. Ieder die meer dan 25.000 gulden wisselt, wordt geregistreerd, terwijl ook bij kleinere verdachte transac ties alarm kan worden geslagen. In tegenstelling tot de banken, staan wisselkantoren niet onder supervisie van de Nederlandsche Bank. Zij hebben (nog) niet de verplichting om verdachte trans acties te melden. Er kunnen mil joenen worden gewisseld, zonder dat de belastingdienst daar lucht van krijgt. De wet melding ongebruikelijke transacties gaat ook voor wissel kantoren gelden. Mr. J. Schoe- maker, adjunct-directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken: „De wet kan alleen maar effectief zijn als deze zich ook richt op alle organisaties en personen waar witwas-transac ties mogelijk zijn. Praktijken zo als in Amsterdam sluit je niet helemaal uit. De registratie plicht zou gepaard moeten gaan met toezicht en controle." Volgens Schoemaker kunnen wisselkantoren de eerste stap in het witwassen van zwart geld eenvoudiger maken. „Het gewis selde geld wordt op een bankre kening gestort. Vervolgens wor den er allerlei trucs bedacht om te suggereren dat het door legale transacties is verkregen. Bij voorbeeld door facturering van niet geleverde goederen." In het Zuidlimburgse Kerkrade zijn wegwerkers druk doende het betonnen muurtje weg te halen dat de grens vormt tussen Nederland en Duitsland. Kerkrade en de Duitse gemeente Herzogenrath willen meer gaan samenwerken. foto anp Den Haag (anp) - Er zal geen sprake zijn van het gedogen van illegalen die in illegale naaiateliers werken. De uitspraak van de Amster damse hoofdofficier van justitie Vrakking over 'de aanpak van illegale naaiateliers moet wor den gezien als onderdeel van het Amsterdamse beleid. Daar wordt de illegaliteit' in de sector stap voor stap teruggedrongen. Dat verklaarde minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van WD- Kamerlid Van Hoof. Van Hoof wilde van de bewindslieden Hirsch Ballin (Justitie) en De Vries (Sociale Zaken) weten of de uitlatingen van hoofdofficier van justitie Vrakking in Amster dam in strijd zijn met het kabi netsbeleid ten aanzien van de aanpak van de illegale naaiate liers. Vrakking zei vorige week in NRC-Handelsblad dat er geen massale invallen in naaiateliers in de hoofdstad zullen plaatsvin den. Het justitieel beleid in Am sterdam richt zich volgens hem allereerst op illegale ateliers die overlast bezorgen. Ook ateliers waar de behuizing niet deugt, moeten sluiten. Maar illegalen die de Amsterdamse politie in de ateliers aantreft, zullen niet massaal het land uit gezet worden. Volgens Hirsch Ballin moeten illegalen die in de ateliers wer ken echter wel degelijk het land uit. Hij kondigde aan dat de Amsterdamse politie vandaag een groot aantal naaiateliers zal bezoeken. Volgens schattingen van Justitie zit meer dan de helft van de naar schatting duizend illegale ate liers in Nederland in Amster dam. Er werken ongeveer 10.000 mensen in de illegale confectie, voor het merendeel vreemdelin gen zonder verblijfsvergunning. VVD-FRACTIELEIDER Bolkestein vindt dat de ministers Kooij mans van Buitenlandse Zaken en Pronk van Ontwikkelingssa menwerking heel verschillend denken over de opvang van vluchtelingen en heeft ze daarom ter verantwoording geroepen. Pronk zegt in een interview in de Groene Amsterdammer dat mensen die aan de poorten van Europa kloppen, opgevangen moeten worden. Minister van Buitenlandse Zaken Kooijmans heeft in een Ikon-uitzending als zijn mening uitgesproken dat vluchtelingen meer in eigen land zouden moeten worden opge vangen omdat onze samenleving op den duur de grote aantallen niet meer aankan. De gretigheid waarmee Bolkestein zich op het vermeende verschil van opvatting stort, is begrijpelijk. Bolkestein is de man die de discussie over de minderheden uit de taboesfeer heeft gehaald met zijn inmiddels befaamde rede voor Europese liberalen in Zurich. Sinds dat moment laat hij geen gelegenheid voorbijgaan om zijn vaak provocerende visie op het onderwerp te geven. Door zijn gefixeerdheid op het thema ziet hij zelfs spoken waar ze niet zijn. De uitspraken van Kooijmans en Pronk staan niet zo haaks op elkaar als Bolkestein wil doen geloven. Kooijmans zegt terecht dat het niet eindeloos door kan gaan met de gigantische toename van het aantal vluchtelingen. De nieuwste cijfers van de Centrale Opvang Asielzoekers (CDA) geven hem gelijk. Het aantal opvangplaatsen voor asielzoekers is in één jaar tijd verdubbeld. Kooijmans beweert echter niet dat het afgelopen moet zijn met de opvang van vluchtelingen in Nederland. Zijn pleidooi voor opvang in hun eigen land is terecht, maar deze mensenrechten- specialist bij uitstek beseft terdege dat dan eerst de omstandig heden gecreëerd moeten worden die een verblijf in de eigen omgeving verantwoord maken. Zo ver is het nog lang niet. Om met Pronk te spreken: Europa kan intussen niet doen alsof er niets aan de hand is en de grenzen op slot gooien. Mensen in echte nood die op onze poort kloppen, moeten op humaniteit en gastvrijheid kunnen rekenen. Voor die hulpbehoevenden is Nederland nog niet vol. Den Haag (anp) - Minister Andriessen van Economische Zaken wil vooralsnog niet verder gaan dan het per 1 januari 1995 laten verdwijnen van de 12.500 zogenaamde piekautomaten, die volgens hulpverleners voor gokverslaving zor gen. Het gaat om ongeveer een kwart van de kansspelautomaten in Nederland. Dat blijkt uit een brief die hij gisteren aan de Kamer heeft geschreven. Hij komt echter met een notitie op grond waarvan hij met de Kamer wil praten over verdere aanscherping. Een zeer ruime meerderheid van cle Kamer wil een veel verdergaand verbod, zo bleek begin september in een commissievergade ring. De bewindsman is wel bereid om de mini- num tijdsduur voor een spelletje op een kansspelautomaat op drie seconden te hand haven, zoals de Kamer wil. Eerst wilde hij naar 'gemiddeld tenminste drie seconden'. Piekautomaten zijn zodanig afgesteld dat zij pas flink uitbetalen als de kast eerst goed volgegooid is. Andriessen wil deze elektronische geldslur- pers uit de markt halen, omdat het onregel matige patroon waarin de jackpot valt, ver slaving in de hand werkt. Kasten die een gelijkmatiger winst- en ver- liesbeeld geven, mogen van hem in gokhal, café en snackbar worden geplaatst. Het gaat dan om kasten die. na een uur spelen hooguit 60 gulden winst of 130 gulden verlies ople veren. De Kamer wil alleen fruitautomaten toe staan waarvan de speler van tevoren weet wanneer zij uitbetalen. De minister zag daar tijdens de commissie vergadering niets in, omdat de aardigheid van het spelletje verloren gaat. Hij verwacht dat de piekautomaat dan massaal de illegali teit zal induiken. Per 1 januari 1994 mogen er geen nieuwe, gokverslavende piekautomaten worden ge plaatst. Vanaf 1 januari moeten al die appa raten zijn verdwenen. Brits toestel maakt voorzorgslanding Schiphol - Een Boeing 737-400 van British Airways heeft gisterochtend een zogenoemde 'voorzorgslanding' gemaakt op de luchthaven Schiphol in verband met een rookontwikkeling in de keuken van het vliegtuig. Het toestel had vijftig passagiers en zeven bemanningleden aan boord en was op weg van Londen naar Stockholm. De passagiers moesten het toestel via de glijbanen verlaten. De rookontwikkeling is waarschijnlijk kort na het vertrek ontstaan door kortsluiting in één van de ovens. Uit voorzorg is uitgeweken naar de dichtstbijzijnde luchthaven. Celstraf voor mishandeling in internaat Zwolle - De rechtbank in Zwolle heeft gisteren de voormalige adjunct-directeur van het justitieel jongensinternaat De Dreef, de 50-jarige J.A. uit Heerde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht weken, waarvan de helft voorwaardelijk. Drie voorma lige groepsleiders kregen geheel voorwaardelijke straffen van vier en acht weken. De vier stonden samen met drie ex-collega's twee weken geleden terecht wegens het mishandelen van pupillen van het internaat. Politie haalt 295 vrachtwagens van de weg Driebergen - Bij een grote landelijke controle op naleving van de rijtijdenwet zijn gisteren 295 vrachtwagens uit het verkeer gehaald. Tegen 41 chauffeurs werd proces-verbaal opgemaakt. Tien van hen moesten de wagen stilzetten en verplicht rust nemen. De mobiele controle werd tegelijkertijd in meerdere provincies uitgevoerd door het korps in Driebergen in samen werking met de Rijksverkeersinspectie. Boete voor poging afpersing Nutricia Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft de 37-jarige J. de W. uit Zundert veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van 10.000 gulden. Hij is schuldig bevonden aan medeplichtigheid van een poging tot afpersing van Nutricia. Tegen hem was twee jaar cel geëist. De man postte dit voorjaar op verzoek van zijn broer op verschillende plaatsen dreigbrieven aan Nutricia. Daarin werd vijf miljoen gulden van het bedrijf in Zoetermeer geëist. Als daaraan niet zou worden voldaan, zou er vergif in produkten worden gestopt. Eén maal werd als dreigement een potje Olvarit babyvoeding met bestrijdingsmiddel gevuld en opgestuurd. De twee andere verdachten, die zeggen dat ze voor de geheime verzetsorganisatie Gladio hebben gewerkt, moeten in december voor de rechter verschijnen. Koffeman zwakt voorstel drugverkoop af Den Haag - CDA-kamerlid Koffeman geeft toe dat zijn voorstel om de verkoop van softdrugs aan buitenlanders te verbieden, niet waterdicht is. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer. Zijn voorstel werd door WD en PvdA 'onhaalbaar en niet-uitvoerbaar' geacht. Koffeman gaf toe dat de maatregel tegenover de kopers niet waterdicht zal zijn, maar hij hield vast aan zijn vraag aan de regering om over zo'n verbod na te denken. Groningen registreert geen hoerenlopers Groningen - De gemeente Groningen gaat voorlopig geen kentekens registreren van automobilisten die langs tippelprosti- tuées rijden. Dat heeft burgemeester Ouwerkerk van Groningen gisteren bekendgemaakt. Groningen kwam in november 1992 zelf met een dergelijk voorstel om met behulp van de kentekens de verkeersoverlast in de tippelbuurten tegen te gaan. Juridisch is er volgens een onderzoek van de Registratiekamer in Rijkswijk niets tegen het plan, maar Groningen wil er toch nog even mee wachten en de precieze aard en omvang van de overlast nog eens in kaart brengen. (ADVERTENTIE) Tijdelijk gratis stuurbekrachtiging op de Mitsubishi Colt 1.3 GLi. De Mitsubishi Colt 13 GLi is leverbaar vanaf 28.995.-, incl. BPM/BTW, excl. kosten rijklaar maken, af Sassenheim, Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Se nice. Imp Hart Nibbrig Greeve BV.. Sassenheim, rel. 02522 - 66JJJ. Mitsubishi Dealer Lease, lel. 02522 - 20660 •Jozef van den Berg in zijn door God aangewezen' fietsenstalling foto vnu Van een verslaggever Neerijnen - Twee nieuwe plaatsen kreeg de orthodoxe monnik en voormalig acteur Jozef van den Berg gisteren aangeboden als alternatief voor zijn plek in het fietsen hok bij het gemeentehuis van Neerijnen. Maar de voorma lig poppenspeler wil van geen wijken weten: het fietsenhok is hem door God aangewezen. Burgemeester A. Jansen van Neerijnen deed Van den Berg gisteren de twee aanbiedingen naar aanleiding van enkele handtekeningenacties. Zo had de actie van de 11-jarige Paul van der Wal uit Neerijnen en zijn vriendje Michiel Hillen uit Opij- nen, een dorpje verderop, enkele tientallen handtekeningen opge leverd. Thea van Dijk uit Hilvarenbeek had in Neerijnen en omgeving een volwassener actie op poten gezet, met bijna honderd hand tekeningen als resultaat, terwijl Diny van der Ven in Den Bosch zo'n tweehonderd steunbetuigin gen verzamelde. Doel van de acties was om van de gemeente gedaan te krijgen dat Jozef ook na 1 november in het fietsenhok mag blijven. Jan sen bood Van den Berg echter een huis aan dat het Polderdis trict in het dorp beheert. Ook mag hij uitwijken naar een schuurtje bij het Stroomhuis, een voormalig Pgem-gebouw dat tegenwoordig een verzamel plaats is voor kunstenaars. Jozef van den Berg wil echter van geen wijken weten: „God weet dat het in Nederland altijd regent, dus gaf hij me een af dak." En dus wacht hij op het volgende mysterie en dat is de boodschap waar zijn volgende plaats is. Enkele weken geleden was bur gemeester Jansen naar Jozef ge komen met de vraag of het niet eens tijd werd om te vertrekken. Op Jozefs vraag welke datum Jansen in zijn hoofd had, noem de deze Allerheiligen, 1 novem ber. Sinds die tijd is er enorm veel publiciteit ontstaan rond de or thodoxe priester in zijn merk waardige eenmanskapelletje. Bovendien kreeg de gemeente een golf van reacties over zich heen. Burgemeester Jansen zei gisteren niet ongevoelig te zijn voor alle brieven en tekeningen die de gemeente uit het hele land heeft ontvangen, maar hij bleef bij zijn standpunt dat anderhalf jaar gastvrijheid voldoende is geweest. „Als we dit juridisch hadden opgevat, dan hadden we na twee weken al opgetreden. Hij Is een gedoogde gast, maar we kunnen dit niet eindeloos tolereren. We zullen straks echter niet de mo biele eenheid op hem afsturen. We zijn al blij dat we hem ande re mogelijkheden kunnen aan bieden." ■Jozef maakte gisteren de verge lijking met 'een groep mensen die de verkeerde kant op rent'. „Èén van de mensen wordt stil gezet en langzaam begint de rest van de groep om te draaien om te zien wat er aan de hand is. De gemeente zegt nu in feite dat dat ene mannetje ook moet doorlo pen zodat de hele groep kan doorrennen." „Maar waarom moeten we ei genlijk doorlopen? Als de Moe der Gods met mij een weg be gint, dan zal ze die weg afma ken. Zonder recalcitrant te zijn volg ik mijn roeping. Ik kan echter niet op het aanbod van de burgemeester ingaan."

de Stem | 1993 | | pagina 3