Bezorgdheid om kranten in de Delta Militair krijgt schouder om op uit te huilen Opvt /•esp- Slachtoffe de stem -DE STEM- De betrokken kranten: de stem VVD vraagt Wisselkant* onder supe DBSTEM Vluchtelinge BINNENLAND BUITENLAND Vissen of jagen D66 Justitie WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Wat is eigenlijk het verschil? Een twaalfjarige jongen uit IJmuiden stond vorige week vol trots op de foto in de krant met een door hem ge vangen regenboogforel uit het Noordzeekanaal. In de krant van zaterdag staat, dat de Baroniesche Hengelaars jaar lijks 10.000.- aan nieuwe vis uitzetten. In diezelfde krant worden ja gers in Nederland afgeschil derd als een stel criminelen. Tussen haakjes: over discri minatie gesproken! Er wordt 10.000,- uitge loofd voor diegene, die een prent maakt van een jager, die een haas of een fazant schiet voor de pot, waar die zelfde jager het hele jaar van alles voor gedaan heeft zodat er een redelijke wildstand in zijn veld zit. Het is toch compleet van de zotte, waar de milieufreaks jvandaag de dag mee bezig zijn. De jagerij in Nederland heeft in de naoorlogse periode be reikt, ondanks enorme bevol kingsgroei, dat we de grootste en meest gevarieerde wild- dichtheid hebben van geheel West-Europa! Onder andere met steun van 1500 particu liere jachtopzichters, die naast hun werk en passant op van alles en nog wat letten. Wat denkt u wat er met het wild gebeurt, wanneer er straks niet meer gejaagd mag worden? Ulvenhout, P.H. Schneider Nog een groter verschil tus sen werkende en niet-wer- kende? Van 1.900.- naar amper 1.400.- lijkt me wel groot genoeg. Ik zit buiten mijn schuld in de ww, omdat ik voor vijftien procent afgekeurd ben, als gevolg van een operatie aan een tennisarm. Deze heb ik opgelopen op mijn werk, maar dat is helaas niet te bèwijzen. Omdat ik geen vracht meer kan lossen, was er zogenaamd een werk meer voor mij. Daar heb je je dan rot voor gewerkt in de super markt. Bij pogingen om tussendoor opnieuw te gaan werken, kreeg ik zoveel medewerking dat ik, voor ik een uur aan het werk was, alweer pakken waspoeder in het vak moest zetten. Voor de week om was stond ik weer in het magazijn bakken leeggoed op contai ners te zetten. Terwijl er an der werk genoeg was en is. I bewerken B. auJomatixh dat de dsZ7ehetr"«™ sta"dpunt eens is. Maar als antwoord op mijn klacht kreeg ik te horen dat het niet rendabel was om mij dat werk te laten doen. Met mij zijn er nog genoeg mensen die in dezelfde situa tie zitten. Kom maar eens aan ander vast werk; en ik ben nog kostwinner ook. Het zou beter zijn dat Van Mierlo ervoor zorgt dat de bazen niet iedereen zomaar buiten spel kunnen zetten. Geen D66 in de regering dus. Clinge, Mevr. L.J. van Veen Justitie heeft geld nodig, 60 miljoen gulden. Daarom moet de politie dus maar meer be keuringen gaan uidelen, en wie wordt de klos Al diege nen die met een auto rijden, met auto's die allemaal har der kunnen dan de toegestane maximum snelheid, auto's die allemaal een topsnelheid heb ben van 150 tot 250 km per uur. Kort samengevat, de overheid keurt auto's goed die alle maal harder kunnen dan, die auto's komen vervolgens op de weg en dan gaat diezelfde overheid jagen op degenen die van de mogelijkheden van die auto's gebruik maken, die door die overheid goedge keurd zijn. Is dit gelegenheid geven en de kassa laten rin kelen? Als Justitie toch om geld ver legen zit, laat ze dan die voetbalondernemingen die contant van de belangstellen den entree vangen een bijdra ge van 20.- per persoon doen heffen voor politiebij stand die moet worden gege ven. Dat is dan 1 tot 2 miljoen per grote wedstrijd, op jaarbasis komen die 60 miljoen er dan wel weer uit. Laat de vervuiler direct beta len en laat die 80 procent van Nederland die geen bal geeft om voetbal met rust! Ossendrecht, A. Doorduijn Van Mierlo: Niet in kabinet. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236394/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Het Brabants Nieuws blad sluit de drukkerij. De Provinciale Zeeuw- sche Courant krijgt straks Wegener als nieu we eigenaar. Journalisten van BN, PZC en De Stem maken zich zorgen over de toekomst van de kran ten in Zuidwest-Neder land. Want het is een van de laatste gebieden in Nederland waar burgers nog kunnen kiezen welke regionale krant zij willen lezen. Door onze redacteur Willem Reijn Het bericht dat het Bra bants Nieuwsblad in Roo sendaal de drukkerij sluit en het drukwerk over brengt naar een nieuwe lo catie, vermoedelijk Rotter dam, is het tweede teken dat er iets staat te veran deren in krantenland. Het besluit volgt op een bericht dat twee maanden terug de krantenwereld verraste: het beursfonds Wegener zal op 1 januari 1994 het Haagse krante- bedrijf Sijthoff overnemen. Daarmee krijgt de Provinciale Zeeuwsche Courant op termijn Wegener als nieuw moedercon cern. Rond Dagblad De Stem is het stil. Maar bekend is dat de eige naar van de krant, vroeger Au- det en nu VNU, al twintig jaar samenwerking zoekt met de an dere dagbladen in deze regio om de kosten te drukken. Maar PZC en BN hebben de reikende hand van de grote broer angstvallig afgewezen, omdat aan de achter liggende bedoelingen werd ge twijfeld. De onlangs opgelegde fusies van VNU-kranten in Oost- Brabant en Limburg hebben die argwaan eerder doen toe- dan afnemen. De aanhoudende fusiedrang van de krantenconcerns heeft in heel Nederland geleid tot concentra tie en verschraling van het aan bod van dagbladen. In 1975 tel de Nederland nog 75 kranteti- tels. Dit jaar zijn het er nog 37 en volgend jaar zullen er nog maar 32 overblijven. De concen tratie in de markt is ook af te lezen aan het aantal eigenaren. Telegraaf, Dagblad Unie (Else vier),- VNU, Perscombinatie en Wegener zijn samen goed voor circa negentig procent van de markt. Gebieden waar twee regionale kranten in concurrentie verschij nen, zijn door die concentratie steeds meer uitzondering gewor den. In Brabant bestaat die plu riformiteit alleen nog ten westen van het Liesbosch tussen Etten- Leur en Breda. In Zeeland kun nen de burgers alleen nog in Zeeuwsch-Vlaanderen kiezen welke regionale krant zij willen lezen. De fusiegolf ging aan de lande lijke pers voorbij, nadat eind jaren tachtig een fusie tussen Perscombinatie (Volkskrant, Trouw, Parool) en Dagblad Unie (Algemeen Dagblad, NRC) afket ste op protesten van journalis ten. De regionale dagbladen liggen De Stem Provinciale Zeeuwsche Courant Brabants Nieuwsblad '93 DE STEM echter onverminderd onder vuur. Opgeschroefde rendementseisen van de beursgenoteerde uitge vers legden een zware druk op de bladen. Bij een gestabiliseer de markt zochten zij hun heil in kostensanering door middel van samenvoeging van kranten. An dere uitgevers gingen op het overnamepad om via schaalver groting efficiency-verbeteringen te behalen. Vooral de opmars van Wegener loopt in het oog. Vanuit het afgelegen Apeldoorn nam Wege- ner-topman C. Appeldoorn in hoog tempo andere kranten en later complete concerns over. Respectievelijk werden het Zwolse Tijl, de Oostelijke Dag blad Combinatie in Enschede en (per 1 januari 1994) het Haagse Sijthoff overgenomen. Het marktaandeel komt met een op lage van 780.000 kranten per dag op dik 17 procent. Daarmee is Wegener de grootste uitgever van regionale kranten geworden, vóór VNU. Met de overname van Sijthoff, uitgever van de Haagse Courant, krijgt Wegener ook een aandeel van 33 procent in de Provinciale Zeeuwsche Courant in de schoot geworpen. Sijthoff werd door de PZC in 1980 binnengehaald om de nieuwe persen van de krant te financieren. Afspraak was dat Sijthoff op termijn alle aandelen van de PZC zou overnemen. Geheel onverwacht wordt nu dus Wegener de aanstaande moedei van de PZC. Dat is een belang rijke ontwikkeling geweest voor Zuidwest-Nederland. Tot deze zomer werd aangenomen dat Dagblad Unie Sijthoff zou over nemen. De concerns deden al veel samen, hadden met het Rot terdams Dagblad gezamenlijk een succesvolle dochter en leken geografisch tot elkaar veroor deeld. De eis van Dagblad Unie dat de drukpers in Den Haag niet zou worden vervangen, deed de on- Provinciale Zeeuwsche Courant. Oplage: 63.000 exemplaren. Verspreidingsgebied: Zeeland. Eigendom: zelfstandig. Sijthoff grootaandeelhouder (33 pro cent). Sijthoff gaat op in Wegener. Wegener neemt op termijn de overige aandelen PZC over. Persdienst: Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD). Hoofdzetel: Vlissingen. Brabants Nieuwsblad. Oplage: 53.000 exemplaren. Verspreidingsgebied: West-Brabant tussen Etten-Leur en Ber gen op Zoom, de Zeeuwse eilanden Tholen en St. Philipsland. Eigendom van Dagblad Unie (Algemeen Dagblad, NRC-Han- delsblad). Dagblad Unie is de Nederlandse dagbladdivisie van Elsevier-Reed, het meest winstgevende mediaconcern ter we reld. Persdienst: Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD). Hoofdzetel: Roosendaal. Dagblad De Stem. Oplage: 110.000 exemplaren. Verspreidingsgebied: West-Brabant tussen Gilze-Rijen en Ber gen op Zoom, Zeeuws-Vlaanderen. Eigendom van VNU. Persdienst: met de andere VNU-dagbladen (Limburger, Dagblad voor Noord-Limburg, Gelderlander, Eindhovens Dagblad, Bra bants Dagblad te Den Bosch, Nieuwsblad te Tilburg) uitwisselen van redactionale kopij. Hoofdzetel: Breda. derhandelingen stranden. Voor Dagblad Unie was die eis essen tieel, omdat de enorme nieuwe drukfabriek aan de Waalhaven in Rotterdam tot de laatste mi nuut rendabel moet worden ge maakt. Dagblad Unie maakt onderdeel uit van het zeer op rendement gerichte Elsevier-concern. Top man dr. P. Vinken is gewend aan winstpercentages van twintig tot dertig procent over de omzet. Vooral wetenschappelijke uitga ven blijken goud op te leveren. De kranten doen het veel min der. Dagblad Unie doet het met een procent of tien. Daardoor is het in de top van Dagblad Unie de laatste jaren een komen en gaan van directeuren geweest. Vinken gaf zijn rechterhand drs. P. Vlek, lid van de Raad van Bestuur, opdracht om de gang van zaken in de dagbladdivisie nauwlettend te volgen. Elke handeling diende direct op ver hoging van rendement gericht te zijn. Het is algemeen bekend dat de DU-directie hiermee nanoeg onder curatele staat. Vorige directeuren van Dagblad Unie hadden al door de Zuid westhoek van Nederland ge koerst om te kijken waar dochter Brabants Nieuwsblad en de toe komstige dochter PZC samen een nieuwe drukfabriek zouden kunnen krijgen. Omdat schaal vergroting en kostenreducties populaire onderwerpen zijn in de mediawereld zou geen vorm van samenwerking c.q. -voeging uitgesloten kunnen worden ge acht. De tussenkomst van Wegener bij de PZC lijkt op korte termijn in elk geval de sanering van de dagbladen in West-Brabant en Zeeland flink te bemoeilijken. Er waren drie verschillende eigena ren en die zijn er nog. Toch houden journalisten hun hart vast. Dagbladen staan on der een geweldige druk. Aan de ene kant verwachten de beurs- fondsen van mediaconcerns steeds hogere winsten (de koer sen lopen dan ook tot historische records op), aan de andere kant hebben de kranten met steeds heviger concurrentie te maken. De komst van commerciële tele visie, de invoering van reclame op de regionale radio, de oprich ting van kabelkranten, de vele eigen reclamebladen van adver teerders en de reclame op de winkelvloer beconcurreren de positie van het advertentieme dium dagblad. Ook als het dag blad het goed doet, blijft de spoeling structureel dunner. De recessie heeft de pijn van de structurele veranderingen verer gerd. Personeelsadvertenties ma ken voor dagbladen tientallen procenten van hun advertentie omzet uit. De oplopende werk loosheid zegt alles over die ru briek. Per saldo hebben de uitgevers hun advertentieverkopen in twee jaar tijd met vijftien tot twintig procent zien teruglopen. Tariefs verhogingen hebben de pijn nog iets kunnen verzachten. Het on derzoeksbureau Cebuco van de kranteuitgevers denkt overigens dat het dieptepunt nu is bereikt. Aan de oplagekant doen de kranten het ondanks de recessie en ondanks de vijf Nederlandse televisienetten buitengewoon goed. De record-oplage van 4,5 miljoen gedrukte exemplaren per dag wordt gehandhaafd. Hoewel de dekking door de ge zinsverdunning (sfeeds meer huisdeuren met daarachter steeds minder mensen) over lan gere periode iets terugloopt, doet het oude papieren medium het beter dan sommigen willen doen geloven. Maar ondertussen zijn er nieuwe dreigingen. Uitgevers hebben een kartel gevormd. Europese regelgeving heeft kartels verbo den, tenzij kan worden aange toond dat daarmee een maat schappelijk belang wordt ge diend. De uitgevers zullen aan voeren dat zij met hoge tarieven dagbladen overeind hebben we ten te houden - en daarmee, pluriformiteit. Maar hun ringsdrift van de laatste jat, belast een dergelijke ideële s|(: lingname zwaar. Uitgevers bereiden zich voot een vergaande reductie van kosten, voor het geval minis;, Andriessen van Economist Zaken het kartel verbiedt, fc der personeel, minder kantore uitschakelen van concurrentie de eigen sector en vooral ook b rationaliseren van de druk brieken. Op die laatste post valt on o zeggelijk veel te verdienen. ij moderne drukfabriek koi tientallen miljoenen guldens, tijd dat elke krant haar ei drukpers had, gaat voorbij, jjj besluit van het Brabar Nieuwsblad om geen niem pers te bouwen, past in beeld. Alleen het tijdstip waai op, verbaast. Tenzij de relat met de positie van de PZC won De toekomst van de drukpe van De Stem is evenmin lijk. Een besluit wordt sj verwacht, omdat de pers in 19! economisch is afgeschreven. I levertijd van een nieuwe pers twee tot drie jaar. Technisch ka: de pers overigens nog wel evei mee. VNU wil het aantal drukplaat sen echter verminderen. In heeft VNU voor Brabant een grote drukfabriek gebouwd waar sinds maandag onder met: NRC-Handelsblad wordt gt drukt voor de zuidelijke provn cies. In de nacht zou er ook wel een krant bij kunnen. Of da logistiek zou kunnen met Stem is een andere vraag. Ter neuzen en Tholen liggen natuur lijk een eind van Best af. De Nederlandse Vereniging Journalisten heeft de vraag geworpen of de drie betrokka kranten niet het beste af zouder zijn met een eigen pers in Zuid west-Nederland. De kranta zouden in een joint-venture hu kosten kunnen drukken. De vestering per krant is te duure op zo'n moment kwam voor ai dere kranten in het verleden nekslag in het zelfstandig voort bestaan. Een onderzoek zou ant woord kunnen geven op de vraaj of met een gezamenlijke drukfa briek de toekomst van de ten beter zou kunnen worda gewaarborgd. Want, meent de NVJ, het is va het grootste belang dat de pluri formiteit van de pers wordt handhaafd. Voor de lezer, dit zelf een keuze moet kunnen ken welke krant die wil lezen Ook voor de democratie, want 4 politiek kan beter door tweedai door één dagblad gecontroW worden. Ook voor de kunste naar, die niet afhankelijk is va één recensent, maar door va- schillende ogen of oren kan wor den beoordeeld. Voor journalisten staat vast dal concurrentie de media scherp houdt. Dat spraakmakende za ken als de declaratie-affaire de provincie Zeeland of het jour nalistieke spitwerk dat leidde to' een wending in het proces vanè Liesbosch-moord, mede boven water zijn gehaald door de aan wezigheid van twee kranten. Dat is, vinden journalisten, eei breder belang dan van journalis ten alleen. Dat is een belang vair de hele samenleving in Zeelani en West-Brabant. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Vari onze verslaggever Jan van de Ven Woensdrecht - De legerlei ding vindt het normaal dat Jan Soldaat na een schokken de ervaring over zijn toeren is. Uitzending onder vlag van de Verenigde Naties (blauwhelmen) bijvoorbeeld, kan emotie-wek kende schokkende ervaringen opleveren. Via cursussen aan lei dinggevenden en voorlichting wil de legerleiding emoties ruim baan geven. Jan Soldaat krijgt de schouder van zijn comman dant om op uit te huilen. DMVL (Dienst Militair Leider schap en Opleidingskunde) op vliegbasis Woensdrecht heeft voor de luchtmacht twee cursus sen ontwikkeld om de gevolgen van schokkende ervaringen weg te ruimen. Preventieve debrie fing heet de ene; omgaan met schokkende ervaringen de ande re. Preventieve debriefing staat voor: praten over ervaringen, be geleiding van verwerking, met een iemand opvangen om geeste lijke schade te voorkomen. Vindt het opleiden van lucht machtmensen op Woensdrecht plaats, landmacht en marine hebben elders in het land oplei dingscentra. Cursussen, die on derling misschien wat verschil len, maar in essentie - aldus cursusleiders van DMVL - op elkaar lijken. „Door onze kleine contingenten geven we bijna in dividuele instructie. Bij de land macht krijgen grote groepen on derricht," zegt A. van Bockel - hoofd bij DMVL - om een ver schil aan te geven. Het idee om verschijnselen van (oorlogs)stress aan te pakken leeft al enkele jaren bij de krijgsmacht. Sinds een jaar lo pen de cursussen. Het 'nooit meer Vietnam' klinkt in de uitleg door. Nooit meer al die voor gaande oorlogen, waarin solda ten hun werk deden en zonder begeleiding overstapten naar de burgermaatschappij Hoe funest de aaneenschakeling van kantoorbaan-vechten-kan- toorbaan was blijkt uit recente cijfers, aangehaald door psycho loge M. Zeebregts: „Tijdens de oorlog in Vietman zijn 58.000 Amerikanen gesneuveld. Na die oorlog hebben 100.000 Ameri kaanse veteranen zelfmoord ge pleegd. Niemand wilde naar hun problemen luisteren of de hel pende hand bieden." In eigen land huizen 10.000 vete ranen met lichamelijke of gees telijke stoornissen. Opgelopen tijdens de Tweede Wereldoorlog, de akties in de voormalige kolo nie Indië, tijdens de Koreaanse oorlog. Toen stond er geen psy chologische hulpverlening klaar. De mannen moesten zelf een oplossing zien te vinden voor hun klachten. Van al die oud soldaten hebben er zeker 10.000 nog steeds hulp nodig. Van Bockel over het voorkomen van hulpbehoevenden: „Met di recte opvang van geschokten zijn de meeste klachten binnen 48 uur weggewerkt." Geestelijke storingen krijgen geen kans zich in hoofd of lijf vast te zetten en op termijn voor blijvende klach ten te zorgen. „Beter voor de man en beter voor de organisa tie." De krijgsmacht mag op zijn inzet blijven rekenen. Gesprekspartner is ook psycho loog M. Harsveld. „Ervaringen M. Zeebregts (l), M. Harsveld enA. van Bockel (r): 'Militairen mogen hun emoties tonen.' van luchtmensen hebben uitge wezen, dat de cursussen hun nut afwerpen. In Cambodja hebben ze mariniers opgevangen, die na een schokkende ervaring doel loos rondliepen." Telkens als het ter sprake kwam lieten hulpver leners weten, dat zij de richtlij nen van de cursussen met succes in praktijk hebben gebracht. DMVL-leerlingen hebben inge prent gekregen dat het laten zien van emoties normaal menselijk is. Wat een verschil met een generatie geleden, toen soldaten als ferme jongens stroere knapen zonder emoties werden afge schilderd. Van Bockel: „Ferm en stoer mogen ze zijn. Emoties horen erbij." Tijdens de opleiding (ge- vechts)stress bestrijding treden FOTO DE STEM/BEN STEFFEN beroepsacteurs op. Om te laten zien hoe mensen met een schok kende ervaring kunnen reageren. Met trillen, zweten, braken, hoofdpijn, rusteloosheid, paniek en nog wat verschijnselen meer worden cursisten kaargestoomd om verschijnselen te herkennen. Veteranen, mannen met ervaring in Joegoslavië, Cambodja, leggen uit wat ze hebben ervaren en hoe ze daarop reageerden. Van Bockel: „De meeste indruk ma ken de sobere verhalen. Zonder opsmuk, zonder brallerigheid, heel integer leggen oud en jong uit hoe hun verblijf is geweest. Wat hun gevoelens waren." Algemeen genoemd wordt de machteloosheid. „Gewone inwo ners van het land die komen vragen te helpen. Daar zijn geen middelen voor. Het zien van ver schrikkelijke verwondingen en er met lege handen bijstaan." De militairen doen hun ervaringen op door het kijken naar anderen. Zelf komen ze niets tekort. Zelf worden ze niet door het lot ge slagen. „De veteranen hebben iets te vertellen. Voor onze cursisten kunnen ze hun ei kwijt. En de veteranen zijn, al pratend voor mensen die nog moeten worden uitgezonden, verzekerd van be langstelling," aldus Van Bockel. Zo snijdt het mes aan twee kan ten. Met steeds weer vertellen praten veteranen het schokkende van zich af. De nieuwe lichting blauwhelmen kan zich voorbe reiden op de taak in roerig ge bied. „Beelden op het journaal van menselijk leed in Joegoslavië zijn niet te vergelijken met erbij staan," weet Van Bockel. Erbij staan zet mensen onder grote druk. Harsveld: „Bij terugkomst ervaren we een grote betrokken heid bij de bevolking. Ze zouden misschien terug willen. Om iets af te maken. Mensen hebben een gevoel tekort te hebben gescho ten." Het schema van de luchtmacht voorziet in een voorbereiding op de uitzending, maatregelen tij dens verblijf in het buitenland, voorbereiding op de terugkeer, opvang direct na terugkeer en nazorg. Angst, boosheid, schuld, schaamte, verdriet mogen een weg naar buiten vinden. Indivi duele opvang, in geragandeerde vertrouwelijkheid, kanaliseert de spanningen. De filmdienst van de luchtmacht werkt momenteel aan een in structiefilm, waarin alle aspec ten van de cursus als realitei! worden vastgelegd. Het verhei begint met een afscheidsfeesl (bij iemand thuis), gevoelens vai achterblijvende familieleden, structie om stress te voorkomei en te lijf te gaan, uitzendii terugkeer en afbouwen van spanningen. Volgens mevrouw Zeebregts krijgen deelnemers aan de stres scursussen de film te zien „Daarnaast wordt hij gedraai in alle opleidingen van de lucht macht. Met de bedoeling mensei aan het denken te zetten." cineasten maken gebruik vac opgeslagen beeldmateriaal, van opnamen op de bases Voltó en Woensdrecht. Tegen het eindt van 1993 gaat de instructiefil® in roulatie. „We staan het buddysysteete voor," zegt Van Bockel over diepere zin van de stresscursus- sen. (Een buddy legt zijn arm de schouder van een aidspatiënt Helpt een patiënt over afg den van geestelijke ellende). Op die manier helpen blauwhel men elkaar: van hoog tot laag maar ook in de geledingen. Met luisteren naar elkaar, tijd neme" voor een gesprek, met erkenninj van de ervaring, begrip, resped En het benadrukken van het normale van emoties. „Mensen moeten hun ei kwijt kunnen, praten, praten en nog eens ten." De luchtmacht heeft bij de in- middels 400 teruggekeerde milt' tairen geen gevallen van blijven de schade ontdekt. Lopende na zorg voorkomt klachten op lange duur. Van Bockel: hopen te voorkomen dat mensen in de ziektewet belanden." Epe (anp) - Eveline van B., de twee slachtoffers in d> incestzaak, heeft gisteren politiebureau in Heerde a gedaan van seksueel misbrt haar dochtertje. Het kind v tijde van het misbruik twee j: Ook heeft de vrouw aangifte van nog een nieuw geval van ge Den Haag (anp) - Het asielzoekers is in één jaar Vorig jaar september waren op geveer 9000 asielzoekers in Ne derland aan woonruimte gehol pen, een jaar later had de Cer trale Opvang Asielzoeker 18.500 mensen gehuisvest. Da blijkt uit maandcijfers van d COA. Sinds de noodsituatie in jul waarbij opvangcentra asielzoc kers wegens overbezetting wei gerden, heeft de COA 310 plaatsen erbij gevonden. D extra plaatsen zitten voornamt lijk in hotels en pensions (168 plaatsen in 29 accommodaties maar ook in Tijdelijke Asielzoc kerscentra (1450 plaatsen in accomodaties). De meeste contracten die COA daartoe afsloot hebben ee looptijd tot tenminste 1 mi 1994. In sommige gevallen is d; langer. In november en decen ber zullen volgens de COA twe nieuwe AZC's worden geopen in Utrecht en Den Helder. Daa: mee komt het aantal reguliei asielzoekerscentra op 31. Wo: den de Tijdelijke Opvangcentr (TOC's) meegeteld, dan zijn hi er 51. Uit een vergelijking met vor jaar is het aantal plaatsen in c AZC's bijna verdubbeld va 6795, naar 11.870. In de tijdeli ke centra kunnen nu 3.596 mei sen onderdak krijgen. Vorig ja; •bestonden de TOC's nog nie Volgens de COA slaagt de inste VERVOLG VAN VOORPAGINA De wisselkantoren vormen ee schakel in het financiële ne werk, bedoeld om de herkom van de criminele (zwarte) gelde te verdoezelen. Na een reeks ii gewikkelde transacties, waarb geld soms verscheidene malen binnen- en buitenland wordt g wisseld, komt het uiteindeli ergens op een gewone bankrek ning te staan. Het is dan 'gewit' Tot twee jaar terug hadden er minele organisaties weinig pre blemen met het verwerken v; de inkomstenstromen uit illega praktijken. De bank stelde ge< vragen als iemand met ec sporttas vol bankbiljetten aa kwam. Tegenwoordig gebeu dat wel en binnenkort zelfs c basis van de wet melding ong bruikelijke transacties. Ieder c meer dan 25.000 gulden wisse wordt geregistreerd, terwijl oi bij kleinere verdachte transa ties alarm kan worden geslagei In tegenstelling tot de banke staan wisselkantoren niet one supervisie van de Nederlandse Bank. Zij hebben (nog) niet VVD-FRACTIELEIDER Bolkes mans van Buitenlandse Zal menwerking heel verschillc vluchtelingen en heeft ze da; Pronk zegt in een interview mensen die aan de poorter moeten worden. Minister v heeft in een Ikon-uitzendinc vluchtelingen meer in eigen vangen omdat onze samenk niet meer aankan. De gretigheid waarmee B verschil van opvatting stort, die de discussie over de rr gehaald met zijn inmidde liberalen in Zürich. Sinds da voorbijgaan om zijn vaak pr te geven. Door zijn gefixeerdheid op h niet zijn. De uitspraken van haaks op elkaar als Bolkeste terecht dat het niet eindeloo toename van het aantal vluc Centrale Opvang Asielzoeker opvangplaatsen voor asielzo Kooijmans beweert echter n de opvang van vluchtelinge opvang in hun eigen land is specialist bij uitstek beseft t heden gecreëerd moeten w omgeving verantwoord mak< Zo ver is het nog lang niet. C intussen niet doen alsof er ni slot gooien. Mensen in echi moeten op humaniteit en g£ hulpbehoevenden is Nederla

de Stem | 1993 | | pagina 2