ij GENHEIC 't? iCTIE 'Tweede ambulance onmisbaar' De bevrijding van IJzendijke Ih Axel zoekt naar plaats voor uitbreiding Zuiddorpe en Koewacht Opa en oma als beste vriend DE STEM Verkoop dependance levert Hontenisse maar 18 mille op - Oil tax D PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER WD Hulst: 4Schrappen ziekenwagen gaat mensenlevens kosten' Aan de schandpaal met die kleine criminelen9 Hulst mag toch woningen voor senioren gaan bouwen sfeliciteerd |ren ïrspectieven, iat 49 DB STEM ZEELAND C2 Provincie geeft Hulst 7.500 voor kunstwerk Canada Axel Clinge Graauw Kloosterzande Middenstand spuit ergernis bij bureau HALT Afgeschreven boeken te koop in Kloosterzande 393 63 i te zoenen I kers in Oosterhout. Stem, 076-2369) uit 3 bedrijfsunits van ca. antoor. (pen luren kn vervoer Ijaar voor gehele pogelijk Ider te verdelen in 3 uw kantoor per unit leaddeuren per unit Isoleerd 3.000 kg/m2 tante locatie en vervoer n terrein aer 1993 er jaar voor totaal, er jaar per unit iele begane grond winkel/kantoorruimte n tegenover het N.S. genheid op tegenover eerterrein 394 osten koper WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel gaat op zoek naar uitbreidingsmo gelijkheden voor nieuwe woonwijken in Zuiddorpe en Koewacht. Het gaat om wo ningen in de vrije sector. Ver der heeft de gemeente uit breiding van het bedrijven terrein Vaartwij k in gedach ten. Het zijn voornemens die burge meester en wethouders aankon digen in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1994. Voor de genoemde gebieden wil het college het komend jaar zo genaamde locatie-onderzoeken opstarten. Want onder invloed van onder meer de lage rente stand trekt de grondverkoop in de uitbreidingsgebieden in Axel, Koewacht en Zuiddorpe goed aan, melden B en W. Er zijn nog acht kavels beschik baar in Noordpolder/Fehax te Axel, waarvan er drie in optie zijn uitgegeven. In plan Oude Molen te Koewacht zijn nog acht kavels te kocjp, waarvan er op zes een koopoptie ligt. Voor Zuiddorpe-zijn die getallen vier, respectievelijk twee. De actieve grondpolitiek van Axel werpt ook zijn vruchten af op het bedrijventerrein Vaartwijk. Anderhalf jaar na aankoop van de resterende 3,4 hectare grond is zestig procent van de hand gegaan. Op grond van de eerste verwachtingen ging de gemeente ervan uit alle grond binnen zes jaar na aan koop te kunnen verkopen. Nu ligt er nog slechts een hectare, zodat het college studie naar een nieuw bedrijfsterrein voor be drijven die 'naar aard en schaal passen bij Axel' nodig acht. De lage rentestand werkt dan wel gunstig, maar vormt meteen ook het grootste risico voor de toekomst, stellen B en W in de aanbiedingsbrief. „Een hogere rente schiet een gat in de begro ting dat zonder drastische maat regelen niet gedicht zal kunnen worden". „De verdergaande bezuinigingen eisen ook in onze gemeente hun tol. Door bewust de rek uit de begroting te halen, wordt het steeds moeilijker, zo niet onmo gelijk om bij ongewijzigd beleid de eindjes aan elkaar te kno pen." In de voorjaarsnota 1993 stelde de gemeente dat verhoging van de gemeentelijke belasting ver meden moet worden, omdat de lastendruk voor de burgers al groot is. Ze houdt daaraan vast, maar wel gaat de afvalstoffen heffing, die volgens dezelfde no ta 100 procent kostendekkend moet worden, omhoog. Het tarief voor eenpersoonshuishoudens wordt volgend jaar 177 gulden, voor meerpersoonshuishuidens 230. Van onze verslaggever Hulst - De Hulster WD-fractie vindt het onaanvaard baar dat de tweede ambulancewagen in Hulst vanaf volgende maand buiten kantooruren niet meer wordt ingezet. In de praktijk kan die maatregel betekenen dat er buiten kantooruren, in het weekend en op feestdagen geen ambulance in Hulst beschikbaar is. De WD vindt dat een 'ernstige en levenskostende ingreep in de veiligheid en leefbaarheid van onze burgers'. De liberalen wil len dan ook dat burgemeester en wethouders zo snel mogelijk ac tie ondernemen om deze maatre gel van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen ongedaan te maken. Desnoods moet de ge meente zelf met geld over de brug komen om de ambulance voorziening ongewijzigd in stand te houden. Bezuinigingen Het schrappen van de tweede ambulance heeft te maken met bezuinigingen van de Zieken huisgroep. Ook is besloten de paraatheidseisen voor Hulst (binnen 15 minuten ter plaatse, waarna de eerste behandeling en het vervoer van de patiënt pas kan beginnen) te laten vervallen. De problematiek speelt volgens de VVD ook overdag. Want ook dan kan er wel eens geen ambu lance beschikbaar zijn, als de enige wagen die nog in Hulst blijft in gebruik is voor patiën- tenvervoer naar andere zieken huizen. De sluiting van het zie kenhuis in Hulst was al wat, maar deze maatregel grijpt vol gens de WD nog dieper in, 'aan gezien het hier een levensred dende functie betreft'. IVoodgevallen In noodgevallen moet de ambu lance voortaan in de avonduren of weekends helemaal uit Ter- neuzen komen. Zo gaan volgens de WD monstens 15 tot 20 mi nuten verloren. „Het zijn wel minuten die van levenbelang zijn. Onze burgers in kernen die verder van de rijksweg vandaan liggen zijn nog erger in het na deel: zij moeten minstens een half uur wachten op hun eerste kans om het er levend van af te brengen en zullen vaak zelfs niet eens binnen een uur in het zie kenhuis kunnen zijn voor een echte behandeling". De maatregel, zo meent de WD, tast de leefbaarheid en het ver- zorgingspeil van de gemeente Hulst ernstig aan. „We kunnen met zekerheid zeggen dat dit bij onze burgers levens gaat kosten. Een Terneuzenaar heeft meer overlevingskansen dan een Hul- stenaar. De gemeenteraadsfrac tie van de WD acht dit onaan vaardbaar". De WD heeft ook geen goed woord over voor de uitspraken van directeur patiëntenzorg G. Ramaekers. Die merkte over de maatregel op dat de vijftien- minuten-eis vroeger ook niet haalbaar was, bijvoor voor pa tiënten in het Land van Saef- tinghe. „Zo'n opmerking is te gek voor woorden en maakt de zorgfunctie belachelijk", aldus de WD. De liberalen vragen B en W zo snel mogelijk met een reactie te komen. Het liefst nog voor de raadsvergadering van 28 oktober. EÖITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, 8-93 privé tel. 09-3293459940. Van onze verslaggever Middelburg - De gemeente Hulst prijgt van de provincie een bijdrage van 7.500 gulden voor het kunstwerk dat bij het nieuwe stadskantoor komt. Dat kunstwerk kost in totaal 50.000 gulden. Bij hun beslissing hebben Gede puteerde Staten over hun hart gestreken. Want eigenlijk is er voor dit jaar geen geld meer voor dergelijke projecten. De gemeente Hulst was echter door een ambtenaar op het ver keerde been gezet, die dacht dat er nog 7.500 gulden was die eerst aan Tholen was toegekend. Die gemeente hoefde het geld uitein delijk niet. Het blijkt dat die kwestie echter al in 1992 speelde en dat de centen al lang in de algemene reserve van de provin cie verdwenen zijn. Maar inmid dels had men in Hulst wel de nodige moed geput uit een ge sprek met de ambtenaar en een verzoek ingediend. Gezien de gewekte verwachtin gen hebben GS besloten om 'bij uitzondering' de 7.500 gulden weer uit de reserve te halen en aan Hulst te geven. De kinderboekenweek en het jaar voor de ouderen stonden gisteren tegelijkertijd centraal in de openbare bibliotheek van Sas van Gent. Twintig peuters kwamen met opa en/of oma naar de bieb om er allerhande oude spelletjes te spelen. „Het thema van de kinder boekenweek is 'Vriendjes, Maatjes, Kameraadjes' en toen hebben wij gedacht: je beste vrienden dat kunnen ook opa en oma zijn. Daarom hebben voor deze formule gekozen", aldus een mede- Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse wordt niet rijk van de verkoop van de ge meentelijke dependance aan het Hof te Zandeplein 6 in Kloosterzande. Na aftrek van alle bijkomen de kosten houdt de gemeente er precies 18.600 gulden aan over. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om toch maar tot verkoop over te gaan. In het pand was vroeger een deel van het secretarieperso- neel gehuisvest, maar staat sinds de ingebruikname van het nieu we gemeentekantoor leeg. Eerst werd het gebouw gedeelte lijk verhuurd aan een groenten- man, die een optie kreeg om het pand te kopen. Hij heeft daarvan geen gebruik gemaakt. Daarop besloot de gemeente de dependance, met uitzondering van de archiefbewaarplaats en de er boven gelegen vergader ruimte via een inschrijving te verkopen. Er reageerden twee belangstellenden, waarvan P. Goossen uit kloosterzande met 51.000 gulden het hoogste be drag bood. Hij wil het gebouw gebruiken als winkel in het ver lengde van zijn schildersbedrijf en eventueel ook voor bewoning. Hoewel het bod een stuk onder de taxatiewaarde ligt kunnen B en W toch met het bedrag in stemmen. Maar voor het pand kan worden verkocht moeten nog wel wat werkzaamheden uitgevoerd worden. Zo moet het rioolstelsel van het deel dat niet wordt verkocht worden onkop- peld, evenals de waterleidingen en de electrische installatie van de kluis en de vergaderruimte. Verder moet de exacte erfschei- ding worden bepaald en moeten de doorgangen dichtgemetseld. Dat kost bij elkaar 11.500 gul den. Daarnaast moet er nog 300 gulden aan de makelaar betaald worden en moet de nog resteren de boekwaarde van 20.600 gul den worden afgeschreven. Dan blijft êr uiteindelijk een netto opbrengst van 18.600 gulden over. De transactie komt maandag 25 oktober aan de orde in de finan ciële commissie. Die vergadert om 19,30 uur in het gemeente huis te Kloosterzande. HET JaAH 1944. De Duitsers beseften dat ze kostte wat kost West-Zeeuws-Vlaanderen moesten behouden en de gealli eerden wisten dat ze het hoe dan ook zo gauw mogelijk in handen moesten krijgen. De be reikbaarheid van de haven van Antwerpen hing ervan af. De geallieerden hadden die haven nodig omdat de aanvoerlijnen vanuit Normandië te lang wa ren. „Voorraden, voorraden, voorra den! Alles hangt af van voorra den," liet de Canadese batal jons-commandant generaal Horrocks dagelijks horen. De Duitsers realiseerden zich don ders goed dat met het vrijgeven van de Westerschelde iedere kans om de oorlog nog in hun voordeel te doen keren, verlo ren was. Een gedeelte uit een Duitse dagorder in die dagen luidde: „Als de versterkingen aan De Schelde overmeesterd worden, zullen de Britten uiteindelijk in staat zijn grote hoeveelheden materieel in een grote beveilig de haven aan land te brengen. Met dit materieel zullen zij een dodelijke slag kunnen toedie nen aan de Noordduitse laag vlakte en aan Berlijn. Om die reden moeten wij de Schelde- versterkingen tot het einde toe behouden. De ogen van het ge hele Duitse volk zijn op u ge richt. In dit uur spelen fortifi caties aan de Schelde een rol, die beslissend is voor de toe komst van ons volk. De Canadezen liepen na de vrij snelle opmars door België vast tegen onder water gezette ge bieden langs het Leopoldka- naal tussen Zeebrugge en Boekhoute. Ten noorden van Boekhoute lag de nog niet be dijkte Braakman. Op 6 oktober werd gepoogd een doorbraak te forceren ten zuiden van Eede op anderhalve kilometer van de Nederlandse grens. Het werd een buitengewoon zware strijd tegen een vijand die niet wilde en niet mocht wijken. Generaal Eberding had zijn Duitse 64e divisie te verstaan gegeven, dat wie zich overgaf als deserteur beschouwd zou worden. Deserteren in oorlogs tijd betekende de dood. Kon men de deserteur niet meer te pakken krijgen, dan zou er thuis met de familie afgerekend worden. Kortom: het gelukte de gealli eerden niet door te dringen tot aan de Westerschelde. Men be sloot de vijand in de rug aan te vallen: op 9 oktober vonden er landingen plaats bij Hoofd plaat. Acht dagen later, op 17 oktober, werd IJzendijke be vrijd. Het ligt op ongeveer tien kilometer van de landings plaats, een afstand die je van daag de dag met een autootje in tien minuten kunt overbruggen, zelfs zonder de toegestane snel heid te overschrijden. Het is een buitengewoon harde strijd geweest; de verliezen waren groot, de schade immens. Maar IJzendijke herbouwde. Het plein bij het vroegere tram station kreeg de nam '17 okto- ber-plein'. De firma Krieckaert uit Hengstdijk bouwde er rond 1951 een badhuis. Tegenwoor- digd is dat de brandweerkazer ne. In de slangentoren werd een gedenkplaat aangebracht. Bo venaan het wapen van de vroe gere gemeente IJzendijke, daar onder, ruw gemodelleerd Cana da en de rest spreekt voor zich. i f XnkJJhé W Het bevrijdingsmonument in IJzendijke. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Twee zaken konden we on- er lezers die dat weten en het danks veel informeren niet ach- ons willen meedelen. Bij De terhalen: wie ontwierp deze ge- Stem in Hulst of Terneuzen denkplaat en wanneer precies noteren ze het wel even en dan werd ze geplaatst? Allicht zijn komt het goed. HENGELEN - Hengelsport vereniging Geduld Overwint Alles (GOA) hield voor haar leden een zeehengelwedstrijd. Gevist werd in de Wester schelde nabij Ossenisse. Het was de derde en tevens voor laatste wedstrijd die in dit sejzoem meetelde voor het clubkampioenschap. De uit slag was als volgt: 1. L. De- houx, 65 centimeter aan ge vangen vis, 2. W. de Mul, 60, 3. R. Six, 55, 4. F. Lippens, 51, 5. A. de Wolf, 51 centimeter. Na afloop werden in het clublo kaal van de vereniging, Café Sonnehoeck te Axel de prijzen aan de winnaars uitgereikt. HENGELEN Aan de vis-, wedstrijd van de Clingse Hen gelaarsvereniging namen 21 personen deel. Uitslag: 1. B. Bertram, Clinge 90 centimeter; 2. E. van de Bosch, St.-Pauwels 69; 3. R. de Potter, St.-Jansteen 62; 4. L. Uitenhou- wen, Kieldrecht 57; 5. R. Ferket, Clinge 55 centimeter. Grootste vis (bot van 33 centimeter): L. Ui- tenhouwen. COLLECTE - De collecte ten bate van de Nierstichting bracht 975,07 op. HENGELEN - Aan de vis wedstrijd van ZVH De Vogel namen 38 personen deel. Uitslag vrij aas: 1. I. Jonkheym, Kloosterzande 158 punten, 2. J. van Heese, Kloosterzande 140, 3. Th van Broeck, Clinge 113. Leeg lopers: 1. M. de Rudder, St.-Jan steen 53; 2. E. van Vooren, Osse nisse 35; 3. B. van Wijsevelde, Stekene 33 punten. De pijp was voor mevrouw De Rudder uit St.- Jansteen. WOENSDAG HULST - Café De Kroon, 14 uur kaarting. SAS VAN GENT -Zaal De Speye, 14 uur bingo activiteitenvereniging. HEIKANT -Zaal 't Heike, 13.30 uur schie ting bejaardentrofee. Van onze verslaggever Axel - Wat is er in Zeeuws-Vlaanderen te bedenken om de steeds stijgende kleine criminaliteit een halt toe te roepen? Met die prangende vraag in het achterhoofd kwam een groepje van iets meer dan twintig belangstellenden gistera vond naar De Halle in Axel. werkster van de bibliotheek. Voor het zover was, kregen de kinderen een glas limonade, terwijl de ouderen zaten te genieten van een bakje troost. Samen gingen ze daarna op zoek naar de stukken van een grote puzzel, die her en der in de bieb waren verstopt. De puzzel eenmaal gelegd, ivas het tijd voor de spelletjes. Uit grootmoeders tijd, zoals pierbollen, kegelen, sjoelen en 'Trou madam', maar ook moderne spelletjes als memory of spelen met lego. Het waren voornamelijk verte genwoordigers van winkeliers verenigingen die voor een forum van wethouders uit Hontenisse, Axel, Hulst en Terneuzen en of ficier van justitie J. Groen hun slechte ervaringen met de aan pak van diefstallen en vernielin gen schilderden. De inspraakavond over kleine criminaliteit was belegd door het HALT—bureau, dat naast de al genoemde gemeenten ook actief is in Sas van Gent. „We willen wat er leeft onder de bevolking", verklaarde forumleider J. van Schaik het doel van de bijeen komst. „Zonder de hulp van de burgers is er geen goede methode te vinden om de kleine crimina liteit te bestrijden. Het HALT— bureau heeft gegevens nodig om een project op te kunnen zetten om daadwerkelijk een extra im puls te geven aan de bestrijding van dit probleem." 'Om droevige voorbeelden uit de praktijk zaten de middenstan ders geen van allen verlegen. De Axelse winkelier, die zich eraan stoorde 'dat de politie veel te lief is voor winkeldieven en ze een uur na hun aanhouding alweer vrijlaat', noemde er een paar. En die uiteindelijk zelf een mogelij ke oplossing aandroeg toen offi cier van justitie Groen hem ook niet direct kon helpen. „Mis schien moet ik de dief de keuze geven als ik hem met 250 gulden gestolen spullen in mijn winkel betrap. Betaal me 350 gulden en je bent overal vanaf, of ik roep de politie erbij." Een collega-winkelier uit Ter neuzen kampte met hetzelfde probleem. Wat te doen als je al een winkeldief op heterdaad be trapt? Hij vroeg zich af of zijn winkelpersoneel daar wellicht een training in kon volgen. Een ondernemer uit dezelfde stad die wel al zeventig keer vruchteloos aangifte deed van diefstal koos voor een rigoureuze aanpak. „Aan de schandpaal nagelen die daders, of ze met een oranje hesje aan de straat opsturen om drollen te rapen." Of de medewerkers van het Halt—bureau ook deze 'aanbe veling' noteerden, valt te betwij felen. In elk geval is het de bedoeling dat ze de geplaatste opmerkingen van gisteravond verwerken in een actiedraaiboek dat moet leiden tot een offensief tegen de kleine criminaliteit in de streek. Die presentatie van die campagne vindt half decem ber in de gemeente Hontenisse plaats. GS leggen adviezen naast zich neer Van onze verslaggever Hulst - Er mogen van Gedeputeerde Staten toch 15 seniorwo ningen en een kantoor worden gebouwd aan de Van de Maelstedeweg in Hulst. GS gaan daarmee voorbij aan de negatieve adviezen van de provinciale commissie gemeentelijke bestemmingsplannen en de Inspecteur van de Ruimtelijk Ordening. Dat betekent dat Hulst een ge slaagde lobby heeft gevoerd. Im mers, toen men in de Reijnaert- stad lucht kreeg van het op han den zijnde negatieve advies trok een gemeentelijke delegatie naar Middelburg, gevolgd door een aanvullende brief. De provinciale commissie kwam met een afwijzend advies voor de dag omdat men van mening is dat Hulst eerst maar eens voor een aanvaardbare planologische visie voor de omgeving van het Stationsgebied moet zorgen. Met dat argument werd eerder ook een plan voor een Aldi-winkel op het nabijgelegen Milock-ter- rein in de prullemand gegooid. De commissie voert verder aan dat er nog weinig is gebeurd met een door de stuurgroep Hulst Zuid uitgebracht rapport, ziet de urgentie van de bouw niet zitten en vreest dat door de seniorwo ningen het beschermde stadsge zicht wordt aangetast. GS zeggen in hun besluit dat er inderdaad snel een visie moet komen voor het gebied. De stuurgroep Hulst Zuid heeft daarvoor een aanzet gegeven. Voor het betrokken gebied is vooral belangstelling van win kelbedrijven, maar de provincie ziet dat niet zitten. „Met de bpuw van woningen en kantoren kan de toon worden gezet voor het feit dat ook andere functies dan detailhandel is deze omge ving realiseerbaar zijn", schrij ven GS. Daardoor kan volgens het college een aanzet en een draagvlaK woraen geschapen voor een gedifferentieerde invul ling van het gebied. Het bouw plan tegen houden omdat er nu een visie ontbreekt vinden GS een wat te zwaar middel. Daar bij komt dat er ter plaatse altijd al bebouwing is geweest. In hun besluit benadrukken GS de in him ogen noodzakelijke spoedige vaststelling van een structuurvisie voor het gebied, gevolgd door een bestemmings plan. Bij de beslissing heeft vol gens GS ook meegewogen dat de Hulster gemeenteraad het rap port van de stuurgroep Hulst- Zuid inmiddels, zij het met flin ke tegenzin, heeft aanvaard. Vari onze correspondente Kloosterzande - De bibliotheek in Kloosterzande verkoopt vrij dag 22 oktober weer een aantal afgeschreven boeken.Vanaf 13.30 uur kan iedereen terecht. De boeken kosten slechts een paar gulden. De verkoop is tij dens de normale openingstijden van de bibliotheek: 13.30 tot 17.00 uur en 18.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 22 oktober staat in de bibliotheek ook een stand van Unicef. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld om kaarten en geschenken te kopen of te bestellen ten bate van het Kin derfonds van de Verenigde Na ties.

de Stem | 1993 | | pagina 13