Nieuwe bezuinigingen provincie DE STEM Grotere kans op bouw plan Waterfront in Breskens Hennepplanten terug naar kwekers Zeeland loopt leeg na de eeuwwisseling Politie vindt kapitaal aan gestolen auto's t 'Kt rfj I I I I Provinciale Staten: 'Zeeland wordt uitgeperst als een citroen' Geen geld voor restauratie schilderijen gemeente Hulst Rolls Royce van twee ton klapstuk van auto-veiling 4Den Haag kan rapport Zeeuwse havens niet naast zich neerleggen*' HARD STIKKE LEUK SPELER IETRON I Minister Maij-Weggen (Verkeer |en Waterstaat) geeft toe dat het ■risico op explosies van schepen Mislukte overval I postagentschap in Lewedorp die Kletnl|es" in Da Stam nmdat er zoveel bnzondera en 'S.reeaanto aanbiedingen in staan Elke dag weer I Zeeland WOENSDAG 20 OKTOBER 1993 DEEL 1 i V! - -i1 latt. 2x5 Bands Tuner 30 voor st shuffle, ra-* Igen 27 Watt. Yoorkeurzenders. |CD speler baar. O O 0 t convector Imogen. 5 Warmte tot 99 minuten, koken. tien, Vrijwel alle grote apparaten gratis thuisbezorgd* FT—-1 U koopt bij Mikro-Electro rBH gegarandeerd altijd kzsü voor de laagste prijs* ■van onze Haagse redactie Ipen Haag - De kans dat het ■bouwplan Waterfront in ■Breskens van de grond komt, lis aanzienlijk gestegen. met gevaarlijke stoffen in de Westerschelde aanzienlijk klei ner is dan steeds werd veronder steld. In een brief aan de Tweede Kamer geeft Maij openheid van zaken over dit onderzoek. Op basis van de toen nog niet- openbare studie vroeg het WD- kamerlid Te Veldhuis enkele we ken terug reeds om het verzet tegen het bouwplan te staken. Die toezegging doet de minister niet, maar zij schrijft wel dat waarschijnlijk 'op korte termijn' het bezwaar tegen het bouwplan kan worden ingetrokken. Het plan Waterfront omvat de bouw van drie appartementen gebouwen met plaats voor maxi maal 220 appartementen (deels vakantiewoningen, deels perma nente woningen) en vergroting van de jachthaven tot 530 lig plaatsen. De regionaal inspec teur voor de milieuhygiëne en de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland hou den de realisering van het pro ject al lang tegen omdat zij de kans van een dodelijk ongeval te hoog vinden. De eis is dat de kans dat bij een ongeval met een tanker op de Westerschelde een dode valt in een van de geplande appartementencomplexen niet groter is dan'ééns in de miljoen jaar. Het onlangs afgeronde onder zoek wijst uit dat de risico's kleiner zijn dan werd gevreesd. Tussen de gemeente, provincie en de ministeries moeten daarom binnenkort afspraken te maken zijn voor voortgang van het pro ject. Het beroep dat de ministe ries bij de Raad van State heb ben lopen, moet daarvoor wor den ingetrokken. Altijd volop parkeer gelegenheid Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg Nieuwe, onafwendbare bezuinigingen van nog eens 2,9 miljoen gulden bedreigen het provin ciaal bestuur. De kortingen zijn opgelegd door het rijk en komen veel harder aan dan Provinciale Staten een half jaar geleden nog voor mogelijk hielden. Het pistool op de borst', en 'dit kan niet zonder schade voor de Zeeuwse samenleving', 'onaan vaardbaar'; het is een verzame ling uitspraken die gisteren avond vielen toen een Staten commissie de boodschap kreeg. Gedeputeerde Dijkwel, die de kortingen zelf ook onaanvaard baar vindt, werd heengezonden met de boodschap hard te gaan onderhandelen om de kortingen naar beneden te krijgen. Dijkwel vertelde compensatie van het Kijk te gaan eisen. Ergste getroffen De nieuwe bezuinigingen zijn een gevolg van het nieuwe zoge heten decentralisatiebeleid van het Rijk. Dat houdt in dat er taken worden overgeheveld waarbij er met het geld dat het Rijk jaarlijks in de provinciefo ndsen stopt wordt geschoven. Alle provincies krijgen er mee te maken, maar Zeeland wordt ver houdingsgewijs het ergste ge troffen, zo bleek gisteren. Van de ruim tien miljoen gulden die Zeeland jaarlijks uit Den Haag ontvangt, valt nu een kwart weg en dat komt heel hard aan na de vele eerdere bezuini gingen die het provinciaal be stuur al heeft doorgevoerd. een winnaar Maar „Er is maar één winnaar en dat is het Rijk," zei het Statenlid Kolijn (SGP) dan ook. Het Rijk wil dat Middelburg de kortingen doorberekent naar de sectoren in Zeeland waar ze voor bedoeld zijn. Dat zijn onder meer milieu- en natuurbeleid, recreatie en welzijn. Gisteren bleek dat de Staten er mets voor voelen zoveel bezuini gingen op die sectoren te leggen. Gedeputeerde Bruinooge (finan ciën) beloofde zo snel mogelijk met een nota te komen waarin de verdeling staat. Pas in 1995 zullen de betrokken instellingen met de kortingen te maken krij gen. Dijkwel zit in een moeilijke po sitie. Hij voert namens Zeeland het 'woord in het zogeheten Inter Provinciaal Overleg (IPO) een samenwerkingsverband van alle Nederlandse provincies. En de meerderheid van dat IPO wil op 1 november al een akkoord teke nen over die plannen van het rijk. Omdat de meeste provincies er niet slecht afkomen. Gisteren rees dan ook de vraag wat er gebeurt als Zeeland dat akkoord niet ondertekent. Het IPO, dat altijd unaniem naar buiten wil komen, kan 'ploffen', indien een lid tegen een meerderheidsbe sluit stemt. Daarmee zou Zee land de kortingen nog niet van de baan krijgen, omdat ze al opgenomen zijn in de rijksbegro ting en met of zonder IPO door gevoerd zullen worden, aldus waarschuwde Dijkwel de Staten. De woede onder de Statenleden was groot. „Verder onderhande len, want dit kan eenvoudig niet," vond Statenlid De Boe (CDA). „Onaanvaardbaar," vond Statenlid Van Waterschoot (Delta Anders), „We worden uit geperst als een citroen," zei Sa- tenlid Kolijn (SGP) en de WD'er Van Zwieten voelde zich ronduit belazerd door het Rijk. Dat komt omdat Zeeland al stil letjes rekening hield met een korting van 1,4 miljoen gulden. Dat vond men al veel en veel te hoog, en nu komt daar nog 1,5 miljoen gulden bovenop. Van onze verslaggever Middelburg - De gemeente Hulst krijgt geen provinciale subsidie voor de restauratie van twee schilderijen van Cornells de Vos en Jacob Jor- daens. Gedeputeerde Staten van Zeeland beperken zich tot het uitspreken van hun waarde ring voor het Hulster initia tief. Het college meent dat de restau ratie als voorbeeld kan dienen voor andere gemeenten, maar voegt er meteen aan toe dat de gemeenten zelf verantwoordelijk zijn voor een goed beheer en onderhoud van hun kunstbezit. Het honoreren van het Hulster verzoek zou volgens GS beteke nen dat binnen de kortse keren ook andere gemeenten in Mid delburg op de stoep staan. In het Hulster subsidieverzoek wordt gesteld dat het stadhuis, Van onze verslaggever Lewedorp - Twee gewapende mannen hebben gisteren een ver geefse poging gedaan het posta gentschap in Lewedorp te over vallen. Omstreeks 16.30 uur reed een auto met hoge snelheid de Sloestraat in. Bij het agentschap stapten de twee mannen uit. Ze troffen echter een gesloten deur. Hetzelfde gebeurde even later bij de Rabobank in het dorp. waar beide doeken hangen, een bijzondere trekpleister is voor veel toeristen uit binnen- en bui tenland. „Wij zien dit kunstbezit dan ook van een bovengemeen- telijk belang", aldus burgemees ter en wethouders van Hulst. Maar die mening wordt dus in Middelburg niet gedeeld. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De eigenaren haalden gisteren hun hennepplanten op bij het politiebureau. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Terneuzen - Het kweken van hennep louter voor de zaadwinning is toege staan. Die zaden mag je bovendien verkopen. Zelfs als je weet dat degene die ze koopt van plan is om er mari huana mee te kweken! Dat staat in een arrest van de Hoge Raad en daarom mocht Terneuzenaar L. Leclou gisterochtend zijn door de politie inbeslaggenomen hennepplan ten en kweeklampen terug op komen halen. Ook is er een uitvoeringsbesluit bij de Opiumwet dat erop wijst dat het winnen van zaad of vezel uit de hennepplant niet illegaal is. Artikel 4 van dat besluit maakt een uitzondering op het verbod hennep aanwezig te hebben. Het verbod geldt niet voor hennep, 'welke kennelijk is bestemd voor de winning van zaad of vezel of uitsluitend als windkering in de land- eri tuinbouw wordt gebruikt'. Groene Lente Leclou bestiert samen met J. van Cadsand in de Nieuwe Diepstraat De Groene Lente, een kleinhandel in planten, zaden en kweekmateriaal. Al zo'n jaar of vijf hou den beiden zich bezig met de veredeling van hennepplanten. Dat begon als hobby, maar inmiddels waren ze zover dat ze een nieuwe, sterke plant gevonden hadden. Leclou zegde anderhalve maand geleden zijn uitkering bij de gemeentelijke sociale dienst op. Het zag er eindelijk naar uit dat hij een boterham met De Groene Lente kon gaan verdienen. Het kwam er nu nog op aan de zaden grootschalig te produceren voor de ver koop en die via zijn zaak te leveren aan de consument. Leclou en Van Cadsand heb ben daarnaast een overeenkomst met de Meppelaar J. Westenbrink. Daarin staat dat ze in opdracht hennepzaden produce ren ten behoeve van diens zaadverede- lingsbedrijf. Westenbrink is trouwens een van de weinigen in Nederland die een officiële vergunning van justitie bezit om de hennepzaden te mogen verhandelen. Vertraging De inbeslagname van de 178 plantjes en wat hennepzaden door de politie vorige week donderdag is mogelijk een fikse schadepost voor de zaakvoerders van De Groene Lente. Immers, de planten stonden sindsdien in de koude garage van het politiebureau aan de Rosegracht. Het is nog maar de vraag of ze die omgeving goed doorstaan hebben. „Die mensen snappen niet wat ze aanrich ten", aldus een ontstemde Van Cadsand toen hij gisterochtend de planten inspec teerde. „Het is moeilijk te zeggen hoe de planten eruit zullen komen en wat de schade is. Maar we zijn jarenlang intensief bezig geweest om optimale bevruchting van de planten voor elkaar te krijgen en nu lopen we waarschijnlijk maanden vertra ging op." Triomf Volgens A. van Himme, juridisch adviseur en boekhouder van De Groene Lente, zal het bedrijfje geen kosten verhalen op de politie. „We hebben de afspraak dat we de zaak in alle redelijkheid oplossen." Voor hem betekent de teruggave van de planten en lampen een kleine triomf. Als vertegenwoordiger van GroenLinks in de gemeenteraad van Terneuzen heeft Van Himme regelmatig het gedogen van de soft drughandel in de Scheldestad bepleit. Mits dat tenminste onder bepaalde voorwaar den gebeurt en er geen sprake is van overlast bij de bevolking. 'Een tevreden (weed)roker is geen onruststoker', is altijd het parool van GroenLinks Terneuzen ge weest. „Politiek gezien is het gedogen van soft drugs echter op dit moment niet af te dwingen", weet Van Himme. „Dus moet je trachten dat juridisch te doen. Daarom ben ik blij met deze ontwikkeling." Officier van Justitie mr. C. van Ginkel benadrukt in een reactie dat het niet gebruikelijk is inbeslaggenomen spullen zoals deze terug te geven. „Maar er is terecht een beroep gedaan op de uitzonde ring die in de Opiumwet genoemd staat. Dat was niet te weerleggen. De bewijslast ligt in dit geval bij het Openbaar Ministe rie en daar is onderzoek voor nodig." Van Ginkel liet in het midden of zo'n onder zoek nog wordt ingesteld. Middelburg - Na de eeuw wisseling zal Zeeland niet meer groeien, wat inwoner tal betreft. Sterker nog, na het jaar 2009 is er in de provincie duidelijk sprake van een afname van de be volkingsgroei. Zeeland krimpt dan, als het ware. Waar Nederland in dezelfde periode voller en voller wordt, loopt Zeeland leeg. Dit blijkt uit gisteren door het provinciaal bestuur behandel de nieuwe bevolkingprogno ses. Naast de signalering dat Zeeland een 'krimpperiode' te wachten staat, zijn de belang rijkste conclusies dat tot het jaar 2000 de bevolking groeit met minimaal 6550 en maxi maal 10.100 personen. Dan is het gebeurd met de groei. Of aan deze statistieken grote waarde moet worden toege kend, kan worden betwijfeld, want de nieuwe prognoses hebben de oudere prognoses van amper een jaar daarvoor (1991) al ingehaald. Volgens de oude prognoes zou Zeeland minder groeien tot de eeuw wisseling dan de statistieken nu laten zien. Een ander puntje uit het on derzoek is nog dat tot de eeuwwisseling de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Oost burg en Terneuzen minder sterk zullen groeien terwijl de gemeenten Zierikzee, Tholen, Goes en Hulst sneller groeien in dezelfde periode. VERVOLG VAN VOORPAGINA De massale belangstelling was mede gewekt door een blijkbaar goed werkende marketing-stra- tegie vooraf. Maar ook de veiling zelf is er tegenwoordig geen meer zoals ze nog wel eens in belegen Engelse televisie-series te zien zijn. Het hele circus zelf deed sterk denken aan een ge mengd huwelijk tussen een pop concert en e'en door Billy Gra ham geleide massa-bijeenkomst van vermeende toekomstige ge lovigen. Met een batterij geluidsappara tuur waar de Golden Earring ook nog wel mee uit de voeten zou kunnen, met een heuse vi deo-wall, met een uitgebreid as sortiment computers, printers en monitoren, en met een aanvan kelijk zeer serieus kijkende rits notarissen. Die later af en toe toch ook, aanvankelijk stiekem, maar nog later onbeschaamd, aangestoken zouden worden door het charisma en de grappen van opperspreekstalmeester Wim Dieker. Terwijl de halve binnenstad ver stopt zat met toekomstige klas siekers, pompte Dieker in hoog tempo de prijzen van de 968 kavels de hoogte in. Veelal grap pend en grollend, maar soms ook mopperend op de roodaanlopen- de arme ziel die gaapte of zich achter het oor krabde op het verkeerde moment. Want op zo'n moment moet het bieden op het desbetreffende kavel van de on verbiddelijke notaris weer hele maal opnieuw beginnen. De nieuwe eigenaren van al het verkochte moois moeten morgen vóór elf uur betaald en vervol gens weggehaald hebben waar ze gisteren door Dieker aan vast geluld zijn. Zoals een van de 33 auto's, waaronder de koninklijk Ferrari 400, een Rolls Royce, wat Merce- dessen en Jaguars. De opbrengst van de Ferrari, die, met de prins achter het stuur, ongetwijfeld ooit wel eens te hard door het land gescheurd zal hebben, viel wat tegen. Voor precies één ton ging hij van de hand. Klapstuk werd een Rolls Royce Phantom uit 1928, die 220.000 gulden in het laatje bracht. De totale omzet, waarover eerst 15 procent veilingkosten, en over dat totaal nog eens 17,5 procent btw bijgeteld moet worden, wil de Dieper niet kwijt. 'Dat is policy bij ons.' „Ja maar, ieder een die het heeft volgehouden om zeven uur in de zaal te blijven zitten, zou dat totaal toch zelf hebben kunnen bereke nen? Trouwens, ik zag net de laatste meters papier uit die printer van u rollen, en daarop stond helemaal onderaan een be drag van 1.980.220 gulden. Klopt dat?" Lachend: „Nou, ik moet toegeven dat u goede ogen heeft. Dat klopt". Als morgen alles betaald en op gehaald is, blijven de lege op stallen over. Ook die zijn te koop bij Troostwijk. Voor de geïnte resseerden: Dieker denkt er bijna drie miljoen gulden voor te krijgen. Vraagprijs, zonder op bod. Het wordt niet meer als u zich per ongeluk achter het oor krabt. VERVOLG VAN VOORPAGINA 'Indrukwekkend', en 'van groot belang voor Zeeland' kwalifi ceerde hij het verse cijfermate riaal tijdens een internationaal congres voor kolenhandelaren (Coatrans 93) waar hij voorzitter gedeputeerde D. Bruinooge ver ving. Saeys presenteerde het Zeeuwse havengebied als 'de David tussen de twee Goliaths, Rotterdam en Antwerpen'. Van onze verslaggever Middelburg - De politie Zee land in Middelburg heeft maandagavond twee gestolen auto's en (twee vrachtwagens vol) gestolen auto-onderdelen teruggevonden in een loods in Kwadendamme. De spullen vertegenwoordigen een waar de van een half miljoen gul den. Een 24-jarige Kruinin- ger en een evenoude inwoner van Maarssen zijn aangehou den. De gestolen auto's waren eigen dom van twee Duitsers. Een in woner van Duisburg die in Dom burg verbleef, raakte in de nacht van zaterdag 16 op zondag 17 oktober zijn Porsche Carrera 911 kwijt. Diezelfde nacht nog gin gen dezelfde dieven in Colijns- plaat aan de haal met de Merce des 320 van een inwoner uit Bensberg. De politie kwam de Porsches nachts nog tegen in de omgeving van Goes maar slaagde er niet in de wagen te laten stoppen omdat die met enorme snelheid over de snelweg raasde. Onderzoek leidde naar de loods in Kwadendamme. Daar troffen agenten de gedeeltelijk ontman telde Porsche en Mercedes aan en een heleboel auto-onderdelen zoals motoren, assen, portieren, en stoelen. De twee mannen waren er aan het werk en zijn door de politie aangehouden. Ze zijn in verzeke ring gesteld en worden morgen voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Middelburg. Ze wor den verdacht van het 'omkatten' van auto's. Dat is het uit elkaar halen van auto's om de onderde len daarvan vervolgens om te zetten in andere. Ook de eige naar van de loods, een 33-jarige man uit Kwadendamme, is aan gehouden. Hij is na verhoor te rug vrijgelaten. Een van de gestolen Duitse wagens: een Porsche 911. WÊÊÊm Uit het rapport blijkt dat de Zeeuwse havens, met een geza menlijke overslag van 20 miljoen ton, goed zijn voor 14 procent van de totale toegevoegde waar de voor Nederland. Rotterdam, waar elk jaar zo'n 300 miljoen ton goederen (85. procent van de totale havengebonden goederen stroom in Nederland) wordt ver handeld, zit op 50 procent. „In verhouding springen we er dus erg goed uit", zegt staf-func tionaris van het havenschap Ter neuzen Frans Van den Hemel in een reactie. „Tot nu toe zijn de havens altijd qua tonnage met elkaar VCi gCi.CIVV.ii. UU J.U ook gekeken naar wat die ton nen opbrengen. Dit is een nieuw meetgegeven om de belangrijk heid van je haven aan te tonen. De toegevoegde waarde in Zee land zit 'm vooral in de indus trie. Wat Dow in Terneuzen aan produkten maakt zorgt voor een enorme toegevoegde waarde". Het rapport is volgens Van den Hemel 'een extra stuk gereed schap' om bij het Rijk aan te kloppen voor geld voor belang rijke infrastructurele werken. Hij is daarover hoopvol gestemd. „Den Haag kan die rapporten niet zomaar naast zich neerleg gen", aldus Van den Hemel. Vlissingen heeft om geld ge vraagd voor de aanleg van ka des. Terneuzen wil haast maken met de verdere ontwikkeling van het industriegebied de Axelse Vlakte en de Autrichepolder, waar een nieuwe insteekhaven en wegennet moet komen. Kos ten 140 miljoen gulden. Daar naast wil het havenschap een goederenspoorlijn naar België, oostelijk van het kanaal Gent Terneuzen. Daarmee is veertig miljoen gulden gemoeid. FOTO JAAP WOLTERBEEK

de Stem | 1993 | | pagina 11